SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVEN Op politiek gebied -verschillen die twee radicaal van mening! carmen F 35.- TERUG! VlaKER KOOP NU UW HAARKRULSET EN VERDIEN TOT VJ MOEDERDAG 1968 Juwelier JAGQ. FRANK VOOR MOEDER DONDERDAG 9 MEI 1968 17 Het grensgeschil Suriname-Guyana Vervloekte wereld 2 Vervloekte wereld 3 De pot en de ketel Aanvechtbaar Antwoord Gedetineerden Dodenherdenking Kinderspel Onverschillig? Fluoridering'? Nee! Vervelend Maar hun pijp stoppen ze graag uit hetzelfde pakje. Voortrekker Pijptabak is aan geen gene ratie gebonden. Gewoon, eerlijke tabak zonder franje. Misschien wel de beste naturel pijp tabak, die u voor 1,25 per pakje kunt kopen! VOORTREKKER PIJPTABAK VAN THEODORUS NIEMEYER Naar aanleiding van het ingezonden stuk van mr. A. Wensing in uw blad van 19 april over dit grensgeschil merk ik op dat de daarin uitgesproken mening, name lijk dat door de vaststelling van de grens van Suriname met Brazilië als gevolg van de werkzaamheden van de voor dit doel ingestelde commissie, nu ook de kwestie van de grens tussen Suriname en Guyana de facto is beslist, niet zo algemeen is aanvaard. Dat de Corantijn de grens vorm de tussen Brits Guyana en Suriname was sinds lang erkend. Maar het stroomgebied van de Corantijn in zuidelijke richting was weinig bekend. Geruime tijd werd de Coeroeni als de bronrivier van de Coran- tjn gezien. Later kwam de zogenaamde Nieuwe Rivier onder de aandacht als een der bronnen van de Corantijn. Aanvanke lijk werd de stroom minder belangrijk geacht dan de Coeroeni. Nadere onder zoekingen wezen echter uit, dat de Nieuwe Rivier zich met verschillende takken aan sloot bij de Coeroeni, dat de ongedeelde stroom als belangrijker moest worden ge zien dan de Coeroeni en dus als de eigen lijke bronrivier van de Corantijn moest worden gezien. Op de kaart voorkomende in de uitgave van 1929 van „Bos- Nier mei j er- Schoolatlas der gehele aarde" wordt dan ook het terrein tussen Coeroeni en Nieuwe Rivier als omstreden gebied aangeduid. Het punt van samenvloeiing van beide rivieren ligt ver noordelijk van het punt waar de commissie haar werk zaamheden verrichtte. Haar mededelin gen omtrent de zoveel dichter bij de Bra ziliaanse gelegen Koetari hebben generlei verband met de kwestie Coeroeni-Nieuwe Rivier. Vastgesteld werd, dat de Koetari als bronrivier van de Coeroeni moet gel den. Deze stroom was al op de hierboven genoemde kaart als bronrivier van de Coeroeni aangeduid. Daar de commissie de kwestie Coeroeni-Nieuwe Rivier niet heeft onderzocht, is het geenszins vreemd dat op de kaart behorende bij het arti kel Suriname in deel 14 van Oosthoeks Encyclopedie de Nieuwe Rivier en niet de Coeroeni als grens met Guyana is aan gegeven. Daar is de eerstgenoemde rivier als voortzetting van de Corantijn gezien. In het bijbehorende artikel (uitgegeven in 1963, lang na de werkzaamheden der voorbedoelde commissie) wordt nog dien aangaande vermeld: „Zowel in de boven loop van de Corantijn als in die van de Marowijne. Larva is onzekerheid over de grens met Brits- en Frans Guyana; de bronrivier is als grens aangenomen, doch welke van beide rivieren de bronrivier is, werd nog niet vastgesteld". Hieruit blijkt een mening die afwijkt van die van mr. Wensink. De Surinaamse regering heeft omtrent de grenskwestie blijkbaar dezelf de zienswijze als die, op de bovenbedoelde kaart aangeduid. Het is naar mijn mening wel duidelijk, dat de commissie aange wezen voor de vaststelling van de grens van Brazilië geen opdracht had de gren zen met Brits en Frans Guyana vast t» stellen. Nader overleg tussen de partijen lijkt gewenst. IR. P. N. MAX, Haarlem. Het schrijven „Vervloekte wereld" van de heer Willemse te Haarlem bevat vele misvattingen en daarnevens schuldaf- schuivingen. Het evangelie is de ideolo gische boodschap (leerstelligheid) van het komende koninkrijk Gods op aarde, de tien geboden zijn de grondwet voor die mens, en dat volk en die mensheid op aarde, welke een de facto verbond heeft aanvaard met de levende God. De tien geboden zijn de grondwet ge weest van een volk dat aan de voet van de berg Horeb een gelegaliseerde overeen komst (verbond) had gemaakt met de levende God. Dat het betreffende volk een princi-iële verbondsbreuk heeft gepleegd is een tweede zaak, doch dat volk is wederom volgens de profetische vinger wijzing terug in Palestina (Jesaja; hoofd stuk 19 vers 16 tot 25). Met onze democratie, met onze wereld maatschappij van mensen, met de UNO heeft die levende God generlei vastge- steldverbond, noch doen de mensen blij ken op zulk een verbond te zijn gesteld. Ergo: kunnen de mensen zich niet op die God beroepen, en zijn wij als mens, mensen en mensheid zonder God en Ge bod, met alle gevolgen vandien. De Genestet zegt; Met scha en schande wordt men wijs En wel met dien verstande Dat men de schade voelt an 't lijf En God dankt voor de schande. De grondregel der universele ethica luidt; -„De genade kan te nimmer de grenzen der gerechtigheid overschrijden, daar anders die genade tot onrecht zou verkeren". Wie zich buiten de gerechtigheid Gods be geeft moet niet klagen zo hen het kwade overvalt. „Goed doen ten tijde der verbolgenheid doet geen nut, doch gerechtigheid redt het leven" onderwijst de Prediker. Samenvattend: De totale mensheid heeft geen de facto en gelegaliseerd verbond met de levende God en staat daarom niet onder diens gerechtigheid, noch kan de mensheid zich daarop beroepen. Gevolg is dat de men sen en de mensheid ten prooi vallen aan de machten van het kwade en der chaos met alle gevolgen vandien. L. MOLENDIJK, Haarlem. De verbittering van de heer Willemse zal velen onaangenaam treffen. „Wie is die godheid" vraagt hij, „die steeds maar onrecht aandoet". Ieder die zijn liefde predikt kan dit niet doen zonder het schaamrood op de kaken te krijgen en de massa's dulden dit niet langer, zo be toogt hij. Velen zijn als hij verbitterd, maar als wij allen, ook zij die de liefde prediken, alles verwerpen, wat blijft er dan over? Een nog rauwere, nog hardere wereld! Wanneer wij het woord „god" nu eens niet zo letterlijk nemen, of desnoods als fantastische nonsens beschouwen, in welke wereld staan wij dan? De wapen fabrieken blijven ook dan doordraaien. Ook dan zal alles in strijd blijven met de tien geboden. Wie treft dan de schuld? Ondanks deze vervloekte wereld zijn en komen er altijd weer mensen, die een geestelijke stijging laten zien, die de lief de in zich hebben en dit hoe dan ook zul len uitdragen. Laten wij de oprechte be zielende kracht, die voor velen en feite lijk voor iedereen onontbeerlijk is niet geheel verwerpen en niet door de ver dorvenheid, die ieder wel ziet, diegene krenken, die in oprechtheid anderen helpt. J. AARSSEE, Haarlem. Eind 1966 ontving ik een nadere belas tingaanslag met de mededeling van de inspecteur, dat mijn administratie niet klopte. Boete 100 percent. Januari 1967 had ik een onderhoud met hem, waarbij ik aan kon tonen, dat van kwade trouw geen sprake was en de belastingdienst in de afgelopen jaren ten opzichte van mij ook een vijftal fouten had gemaakt. Boete werd geschrapt. Mijn bewering dat op de belastingadministratie ook wel wat aan te merken was trok hij echter in twijfel. Ik nam op me dit aan te tonen. In juli betaalde ik het bedrag van één van de aanslagen in zijn geheel dus niet in termijnen, per giro, zonder even wel belastingjaar en kohiernummer te vermelden. Eerst kwam er een kaart, waarbij ik uitgenodigd werd dit alsnog te doen. Niet op gereageerd. In oktober kwam de deurwaarder met een dwang bevel. Aangezien ik aan de hand van de giro-overschrijvingen kon aantonen dat het bedrag betaald was, vertrok hij weer, na belastingjaar en kohiernummer geno teerd te hebben. Enige weken later weer een kaart. LAATSTE OPROEPstond er met rode letters boven. Inhoud: Belas tingjaar en kohiernummer dienden mee gedeeld te worden, anders had men geen bestemming voor het geld. Ik stuurde de kaart terug met de ironisch bedoelde mededeling dat het geld dan maar op mijn giro teruggestort moest worden om dat ik er wel een bestemming voor had. Het onwaarschijnlijke gebeurde: eind de cember werd het bedrag op mijn giro teruggestort. Ik wachtte af. Eind maart kwam de deurwaarder weer, nu met de mededeling dat de belastingdienst een vergissing had begaan: het geld was abu sievelijk op mijn giro teruggestort. Ik sprak af met de ontvanger een afspraak te maken over een betaling in termijnen. In een hoffelijk schrijven ging de ont vanger met mijn desbetreffend voorstel akkoord en erkende dat er een vergissing was begaan. Ik neem het de heren van de directie belastingen niet kwalijk dat er soms iets niet klopt wel, dat een vergissing van de belastingbetaler meteen als een poging tot oplichting wordt beschouwd en met een boete (een uit het feodale tijdperk stammende methode) wordt bestraft. Hier zou lijkt mij enige beschei denheid op zijn plaats zijn. Wat zou er gebeuren, als enige duizenden Haarlem mers mijn voorbeeld eens volgden? Je moet er niet aan denken J. J. J. WALDENMAIER, x Haarlem. Voor de zoveelste maal moeten wij ken nisnemen van een ingezonden stuk van de heer H. van Veldhuysen te Haarlem, waarin deze zijn misnoegen uitspreekt over de A.O.W.-uitkering. Zijn gesignaleerde feiten zijn echter aanvechtbaar, hetgeen ik ondersgaand wens aan te tonen. De heer Veldhuysen zegt, dat minister Roolvink een verhoging van de A.O.W.- uitkering met 3 percent voldoende vindt en dat wanneer we nu rekening hou den met de huurverhoging van 4 percent per 1 mei en met de stijging van het le vensonderhoud, „we dik er aan te kort komen". Zo, dat is dan de weergave van de heer Van Veldhuysen! De uitkering van de A.O.W. bedraagt voor een gehuwd echtpaar 4650 en voor een ongehuwde 3270 zodat een verho ging van 3 percent neerkomt op respectie velijk 139,50 en ƒ98,10 per jaar. De heer Veldhuysen gaat nu 3 per cent A.O.W. verhoging vergelijken met 4 percent huur-verhoging, doch zijn argu ment „we komen dik te kort" zou dan alléén „inhoud" hebben als zijn jaar-huur" dan ook tenminste 387 per maand 4650 12) zou zijn en dat is ondenkbaar als men alléén AOW-trekker is. Stel bijvoorbeeld een gemiddelde van 25 per week huur dan is 4 percent een verhoging van 1, dat wil zeggen dat bij een verhoging ad 2,68 per week aan uitkering krachtens de A.O.W. er 1,68 OVERBLIJFT en dat is wel wat anders dan tekort. Nog dezer dagen hebben we kunnen lezen, dat de sociale premiën qua heffing moeten worden opgevoerd tot circa 36 per cent en de heer Van Veldhuysen dient wel te beseffen, dat hoewel gelukkig de inkomens niet onaanzienlijk omhoog zijn gegaan bij vroegere jaren, de totaal op te brengen premiën aan sociale voorzienin gen zo langzamerhand buitensporig hoog zijn geworden voor de tegenwoordig werkende generatie om dan nog maar niet te praten over de hoogte van de tegen woordige belastingen. Een groep van bejaarden van vóór 1957 gepensioneerd trekt profijt van de toen ingevoerde AOW-en daar kunnen we ons alléén maar over verheugen, zonder dat bedoelde groep óók maar een cent pre mie betaalde, doch het wil mij onjuist en onredelijk voorkomen om voortdurend „het onderste uit de kan te willen heb ben". Men dient bij „ingezonden" stuk ken dan tenminste de feiten duidelijk weer te geven en niet een verdraaiing van fei ten, zoals onmiskenbaar tot uitdrukking komt in het stukje van de geachte heer Van Veldhuysen. NB. De belastingvrije voet zal men zo danig verhogen dat een uitsluitend AOW- genieter geen belasting meer behoeft te betalen! L. A. OPHUYSEN, Haarlem. Volgens de voorzitter van het Veteranen Legioen „zijn de ratten uit de riolen ge komen om rellen en ordeverstoring te be vorderen". Aangaande Dutschke, Delf- gaauw, De Graaf en Boetes wordt opge merkt: „We zouden deze hele ondemocra tische, anarchistische, beledigende en mensonwaardige bende van de straat moe ten vegen". Om te beginnen geef ik toe dat het inderdaad verontrustend is wanneer rat ten de riolen verlaten. Wij ratten ko men te voorschijn doordat de atmosfeer waarin mensen moeten leven verpest is door luchtvervuiling; de steeds groter wor dende kloof tussen rijke en arme landen en de kloof tussen de rijken en armen in deze gebieden; de openlijke en verkap te interventie van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie in andere landen; de moord op ds. King. U wilt het wereldomvattende rattenver- schijnsel bestrijden met wapens. Maar deze manier komt voort uit een gemis aan scherpte van geest. Ratten zijn niet uit te roeien, zelfs niet met napalm. Alleen het vernuft van de geest, dat in staat is de fouten in de samenleving op te sporen en te verbannen, bestrijdt en voorkomt de rattenplaag. R. A. T. DOORNHEIN, Dordrecht. „Ik zou de gedetineerden graag wat meer afleiding bezorgen. Ik denk hierbij aan lezingen, al of niet met dia's enzo voort. Er moeten volgens mij in Haarlem en omgeving de mensen te vinden zijn, die wij zoeken, die iets op dit gebied voor ons willen doen". Aldus de heer G. J. Kamphuis, in uw blad van 16 maart. Ondergetekende schreef een brief aan de heer Kamphuis, met de mededeling, dat zij in het bezit is van een groot aan tal dia's en films uit diverse landen en dat zij gaarne bereid was, deze pro deo aan de gedetineerden te laten zien. Maar, zo schreef ik erbij: ik ben een vrouw en het is dus aan u te beoordelen, of dat wel kan. Helaas heb ik, en het is nu zeven weken later, op mijn brief zelfs nooit antwoord gehad. Geen telefoontje, niets. De heer Kamphuis had toch wel even kunnen bedanken voor de reactie op zijn oproep. Toen kwam op 20 april weer een ar tikel in uw blad over gedetineerden. Het artikel eindigt met: „Aan goede wil ont breekt het inderdaad niet. Het is meer een kwestie van een gebrek aan middelen (wat bedoelt men hier toch mee?) dan van onwil bij de meeste gevangenis autoriteiten". Helaas moet ik daar, na deze ervaring te hebben opgedaan, nu anders over denken. Mevrouw ENGELHARD, Heemstede. ADVERTENTIE In dea« mbriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publlkatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publlkatle a}n: ir Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. ir De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en Instemmen met de vermelding van lijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpetf)ke. beknopte vorm. ir De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publlkatle te bekorten op niet essenMële punten, of opneming te weigeren. ir Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen cd argumenten. De doden zijn weer overal herdacht; wat heeft hun dood ons nu gebracht? Zij vielen voor de vrijheid en waren tot de dood bereid. Miljoenen liggen onder d'aard; was 't sterven wel de moeite waard? De toekomst moest het leren. De mensheid droomde van een tijd van vrede en geluk, na deze felle wereldstrijd. Maar ach, wat is thans de werk'lijkheid? Vergeefs zijn deez' miljoenen dood, de onrust is geweldig groot Geleerden spitsen zich, zonder een sprankje geweten hebben zich op vernietiging vastgebeten. Machthebbers van haast ieder land bereiden zich voor op een wereldbrand. Atomen, raketten liggen klaar vooruit dan maar. Vernietig maar De uitwerking van het oorlogstuig is zo enorm groot dat in heel korte tijd geheel de mensheid is gedood. N. VAN DER LENDE, Haarlem. Inderdaad is spelen op straat voor kin deren gevaarlijk, maar dat zien de ge makzuchtige ouders niet in, of ze wil len het niet inzien. Ze zijn zelfs kwaad op mensen die wel verder zien dan hun neus lang is. Veel ouders met kinderen wonen naast elkaar en hebben achter het huis zo drie, vier tuinen. Deze zouden ze gemakkelijk kunnen omtoveren in een langwerpig stuk waar de kinderen veilig kunnen trappen, badminton spelen enzo voort. Een net eromheen en niemand wordt lastig gevallen door bellend kroost dat in de dakgoot zijn ballen komt halen. B. LE COMTE, Haarlem. S ADVERTENTIE Voor een cadeau in GOUD is men u dankbaar; voor een sieraad in ZILVER er kentelijk. Betuigt MOEDER uw dankbaar heid en geef haar uit erkente lijkheid een cadeau, een ge schenk van blijvende waarde. Grote Houtstr. 109 - HAARLEM Telefoon 13700 Telkens leest men het weer in de dag bladen, zo ook in uw blad van 1 mei. er was weer een man van 61 jaar dood in bed gevonden; de dood was vijf dagen tevoren ingetreden. Ik vraag me af of het leven van ouderen voor mensen beneden de zestig jaar nog waarde heeft. Heeft in dit geval niemand in de omgeving deze man gemist? Wordt het grootste deel van de burgers onverschillig tegen de ouder dom? Laten zij niet vergeten dat die tijd voor henzelf ook komt! J. POLDERVAART, Haarlem. Wie op 23 april op Nederland 1 het programma van de H.I.R.O. heeft gezien, weet nu dat wetenschappelijk bewezen is, dat fluoridering van het drinkwater gevaar met zich brengt voor de volksge zondheid. We zijn verplicht het te drin ken, want we kunnen niet buiten water, maar als je zag hoe het menselijk lichaam erop reageert, dan geeft dat stof tot na denken. Nu kan men wel zeggen „het zal zo'n vaart, niet lopen", maar het zo be geerde kopje koffie smaakt toch niet zo lekker als je weet dat er gevaarlijke be standdelen voor de gezondheid inzitten. We zijn blij met zuiver leidingwater, maar op deze manier zou je op de duur beter af zijn met een schone waterput en regen van boven; dan weet je tenminste wat je drinkt en nu moeten we maar afwachten waar we aan bloot staan. Fluor en natrium worden ook in de dro gisterijen als medicijn verkocht, maar dat is tijdelijk, en als het niet meer nodig is mag je het niet meer innemen. Als je echter je leven lang gefluorideerd water drinkt kan dat nooit goed zijn. Ik hoop dat vele mensen de waarschuwing van volksgezondheid ter harte genomen heb ben en dat deze kwestie niet in het ver geetboek komt. Heel Noord-Holland heeft het, maar er zijn plaatsen genoeg, waar men het beslist niet wil en ik hoop dat er telkenmale zal worden gewaarschuwd en dat ze er mee zullen stoppen omwille van de miljoenen mensen en vooral de kinde ren. die er ook aan bloot staan. Mevrouw VAN MEELEN, Halfweg. In uw blad van 4 mei werd de oproep gepubliceerd, die de voorzitter van het Veteranen Legioen Nederland tot de le den heeft gedaan om hun diensten bij de plaatselijke politie aan te bieden. Ik vind het jammer dat u in de laatste alinea van uw artikel niet hebt opgeno men wat in de oproep staat, dat u kwali ficeert als aanvallen op figuren als Dutschke, Delfgaauw, de Graaf en Boetes. Hier volgt een deel van het artikel uit „Oud-Wapenbroeders". Wij zouden willen doen blijken van onze felle verontwaardiging over datgene wat een zekere mijnheer Dutschke op 21 februari 1968 in Amsterdam meende te mogen zeggen. Wij zouden ook gaarne de hooggeleerde Delfgaauw in Groningen te- lijf gaan, omdat wij weten en omdat hijzelf weet dat zijn spel met de bele diging van president Johnson een slim migheidje is om de massa te misleiden. Professor Delfgaauw weet dat hij snel een proces-verbaal wegens belediging van een bevriend staatshoofd zou krijgen wanneer hij bijvoorbeeld op de openbare weg in Groningen zou uitroepen dat Johnson een oorlogsmisdadiger is. Maar zo een daad behoeft men van deze voorvechter van de dictatuur niet te verwachten. Hij kijkt wel uit. Hij zorgt wel dat hij buiten schot blijft. Hij weet listig jonge, enthousiaste en heethoofdige studenten de kastanjes uit het vuur te laten halen. Onze demo cratie biedt hem deze mogelijkheid. Pro fessor dr. J. de Graaf, hoogleraar in de ethiek, zouden wij ook wel het spreken onmogelijk willen maken. Op 2 maart 1968 hebben wij hem van de kansel in de Nederlands Hervormde Buurkerk in Utrecht een politiek verhaal horen hou den waar de honden geen brood van lus ten. Een zekere heer Boetes mag zich ook niet verheugen in onze onverdeelde sym pathie. Wij gunnen hem dat het hem ge lukt is na een minder geslaagde poging om in de personeelsector van het bedrijfs leven iets te presteren, lid van de Eerste Kamer te worden. Zo iets moet in een democratie mogelijk zijn. Maar wij vin den het wel vervelend dat deze beroeps agitator in Utrecht moeilijkheden gaat scheppen wanneer hij merkt dat de beto ging van 2 maart onvoldoende ongere geldheden heeft teweeg gebracht. Hij gaat het dan nog eens dunnetjes overdoen. Wij zouden nog kunnen doorgaan met het opnoemen van anti-democratische en pro- dictatoriale acties en/of agitatoren maar wij vinden het nu wel voldoende." C. H. CORNEGOOR, Haarlem. NATUREL PIJPTABAK V-768 ADVERTENTIE Lever uw oude handhaar- droger, haarkrultang of haardroogkap in en verdien een vorstelijke inruilpremie van 7.50, 15.of 35. terug bij aankoop van een Carmenset. U vindt bij ons de Carmen serie compleet.. Marktplein - IJmuiden Telefoon 1 42 62

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17