Na Berlijn, Warschau en Studenten het van Madrid nu Parijs nemen fakkel proletariaat over Kans op dialoog wordt door botsingen steeds kleiner Aristo I 'n veilig idee Actie tegen radicalen in C.H.U. Omzet in '67 hoger Amstel Bier kon kosten opvangen m i INTERTEST Zelfs bij halvering salaris geen werk v^oor dure werklozen Behoefte aan pers in derde wereld om op wyers te bouwen wyers DONDERDAG 9 MEI 1968 19 Onderscheid Raddraaiers Fakkel overgenomen T ragisch Sn GA B-directeur Kort nieuws (Van onze correspondent) PARIJS Een goede maand ge leden publiceerde de hoofdredacteur van het Parijse blad Le Monde, Pierre Viansson-Ponte, een geruchtmakend artikel. Hij verwonderde en beklaag de zich bijna over de kalmte waar van, in zijn ogen, het Frankrijk van De Gaulle anno 1968 dagelijks ge tuigenis aflegde. Titel: La France s'ennuie (Frankrijk verveelt zich). Men kan zeggen dat Le Monde, enkele weken later, op zijn wen ken is bediend. Want na Tokio, Berlijn, Warschau, Leuven, Madrid en Londen is ook de studentenbevolking van Parijs, die zo'n 160.000 koppen telt en zich in zeven jaar tijds verdrievoudigd heeft, nu heel duidelijk in opstand gekomen. Formele veldslagen, waarbij honderden gewonden vielen waarvan de helft naar ziekenhuizen gebracht moest worden, heb ben zich niet alleen in het Quartier Latin, de studentenwijk, waar de temperatuur altijd wat hoger is dan in andere Parijse buurten, maar in de hele Franse hoofd stad afgespeeld. Twee faculteiten, de nieuwe van Nan- terre, even buiten Parijs, en de eeuwen oude van de Sorbonne, zijn door de re gering gesloten, enkele weken voor het startsein van de jaarlijkse examens moet worden gegeven. Wat is er in Parijs plot seling allemaal aan de hand? Er moet een scherp onderscheid tus sen aanleiding en diepere oorzaken wor den gemaakt. De aanleiding vormde in derdaad die sluiting van de collegezalen, waartoe de minister van Onderwijs, Alain Peyrefitte, twee dagen eerder had beslo ten, toen het in Nanterre vechten was geblazen. Vooral het feit dat de rector-magnificus van de Sorbonne, professor Roche, zich bij nog tamelijk onschuldige schermutse lingen niet had ontzien de bijstand van de sterke arm in te roepen om bin nen de universitaire muren de orde te komen herstellen, is hem zeer kwalijk ge nomen, en heeft het vuur bij het studenti koze kruitvat gebracht. De Sorbonne, die uit de Middeleeuwen dateert, heeft zich altijd beschouwd als een instituut op zichzelf, bijna als een staatje in de staat. Niet alleen de studen ten, maar ook de professoren hebben het als een brutale klap in het gezicht van hun waardigheid gevoeld, dat die traditio nele autonomie door de laarzen van de „flics" zo maar kon worden vertrapt. Dat was dus de aanleiding, die de re gering vooral in de persoon van de minister van Binnenlandse Zaken, Chris tian Fouchet, die vroeger de portefeuille van Onderwijs beheerde achteraf zeker betreurt. Al blijft het dan natuurlijk ook wel weer waar dat men altijd wel een stok vindt als men een hond wil slaan. De hond moest op een dag geslagen wor den. En om van die beeldspraak terug te schakelen naar de werkelijkheid: waar ligt buiten die aanleiding de diepere oorzaak? Of juister oorzaken, want ze zijn velerlei. Een tweede onderscheiding, die te ma ken valt: zelfs wanneer men wat gere serveerd staat tegenover het woord dat bij revoltes en zelfs revoluties soms wat al te vlot over de lippen komt, moet toch worden erkend dat een handjevol „rad draaiers" een overwegende rol in de ge beurtenissen heeft gespeeld. Vooral Nanterre was al maanden lang een broeinest van extremistische agitatie. Daarbij gingen fascistische elementen da gelijks met marxistisch-leninistische te genstanders ofwel China-communisten op de vuist. De zoon van een Duitse emigrant, Daniel Cohn-Bendit, die zijn oorspronkelijke nationaliteit nooit heeft afgezworen, trad aan de linkerzijde op als motor, brein, maar vooral als de talent volle woordvoerder van de „enragés" zo dat men hem wel de Parijse Rudy Dutsch- ke mag noemen. Rond hem had zich een groepje beroepsrevolutionairen geschaard die met de universiteit meestal geen an dere binding hadden dan dat ze in de universitaire restaurants dagelijks hun maaltijd kwamen nuttigen. Maar zelfs een Che Guevara of een Régis Deb ray de beide apostels van de internationale studentenopstand rich ten weinig uit als de condities in veel breder verband zich niet voor 'n rebellie le nen. Die condities blijken ook in Parijs ontegenzeglijk verenigd te zijn, want anders had Daniel Cohn-Bendit geen tien duizend studenten op de been gekregen. Een sociologisch fenomeen, dat Parijs met al die andere universiteitssteden ge meen heeft, is dat de studenten in deze tijd de fakkel van de opstand, of althans van het protest tegen de „oudere gene raties" van het vroegere „proletariaat" hebben overgenomen. De arbeidersklasse heeft haar strijd vaardigheid ingeruild voor een huisvaders- mentaliteit, die zelfs voor een week extra vakantie of een loonsverhoging, het t.v.- toestel, het Renaultje of het buitenhuisje niet zo vlot meer op het spel wenst te zetten. Zo is 't „revolutionaire potentieel" dan van de vroegere „verworpenen der aarde" goeddeels naar de studentenklas se verhuisd. Dat revolutionaire potentieel uit zich bij de Parijse studenten in meerdere richtin gen. Er is de zorg voor de dag van mor gen: hun toekomstige plaats in de maat schappij. De fenomenale aanwas van stu denten wordt nog altijd onvoldoende „ge kanaliseerd". De toekomstige medici en technici kunnen wel zeker zijn van de situatie die ze na hun studie zullen krij gen of veroveren. Bij hen liggen de stuk ken dan ook heel anders dan in de lite raire en juridische faculteit, die veel te zwaar bezet zijn en waar de studenten in onzekerheid verkeren over hun toekomst. Momenteel geven zij de krachtigste stoot tot de revolte. Voor een ruim deel zijn hun aspiraties en eisen nogal „literair" of zo men wil metafysisch georiënteerd en dientengevol ge moeilijk zonder meer in te willigen. Zij wensen een soort anarchistische heil staat, met een „ideale los van het mate riële levende mens". Voor een ander deel zijn ze van oordeel dat de hele structuur en organisatie van het universitaire leven allang niet meer beantwoorden aan de gangbare maatsta ven van vandaag. Ze protesteren tegen het verbod meisjes op hun internaatska mers te mogen ontvangen, en verlangen ook dat de strenge hiërarchie tussen pro fessoren en studenten radicaal zal worden doorbroken. Ze wensen een „critische universiteit", zonder paternalisme, waarbij alle vragen van hun vak, maar ook van de maatschap pelijke ordening vrijelijk op de colleges tussen lesgevers- en -nemers zullen kunnen worden behandeld en besproken. Ze willen af van het bedrijven van de wetenschap om der wille van de wetenschap. Zij wen sen de wetenschapsbeoefening midden in de maatschappij geplaatst te zien. Zo staan er nog wel meer wensen op hun pro gramma. Nu is het aan de ene kant bemoedigend maar aan de andere zijde eerder tra gisch dat de huidige nog jonge mi nister van Onderwijs, Alain Peyrefitte, zelf niet afwijzend staat tegenover die verschillende verlangens, subsidiair eisen. Hij heeft zich meermalen tot een gesprek bereid getoond, en verscheidene misstan den die de erfenis vormden van een voor bije tijd waren door zijn toedoen ontegen zeglijk al verbeterd. Die dialoog zou hij nu ook voort willen zetten. De tegenpartij echter, heeft voor die dialoog enige condities gesteld waar onder de eis dat de universiteiten eerst weer worden geopend. Een prestigekwestie heeft zich daardoor op de voorgrond geplaatst, waardoor een overeenkomst tussen de partijen alleen maar kan worden bemoeilijkt. En boven dien heeft er dan nog bloed gevloeid in de Parijse straten. Daarom valt te vre zen dat de ministeriële invitatie voor een dialoog voorlopig van de kant der studen tenleiders nog wel even op het jawoord zal moeten blijven wachten. Al staan de examens dan ook voor de deur Studenten in de Avenue des Champs Elys Parijs gedurende demonstratie. ADVERTENTIE GORDIJNSTOFFEN I TAPIJT (Van onze correspondent) DEN HAAG. Een aantal leden van de Christelijk-Historische Unie heeft een „centrumgespreksgroep" opgericht, welke een zelfstandige C.H.U. bepleit, staande in het centrum van het politieke leven, en welke wil voorkomen dat de partij wordt omgebogen naar links. De groep is opgericht als tegenwicht tegen het streven van de radicalen binnen de C.H.U. Zij wil voorkomen dat de ra dicalen in een overwegende positie wor den geplaatst welke in geen enkele ver houding staat tot hun aanhang in de unie. De groep is tegen een geheel of gedeel telijk opgaan van de C.H.U. in een an dere groepering, indien dit zou leiden tot verlies van de politieke zelfstandigheid van de unie. Dit sluit overigens naar haar mening samenwerking en waar mogelijk samengaan met andere christelijke par tijen niet uit. De centrumgespreksgroep telt momenteel 50 leden. AMSTERDAM. Mede dank zij de kostenbesparende maatregelen en verbe tering van de efficiency, heeft de Am- stel Brouwerij n.v. in 1967 de aanzienlij ke kostenstijgingen kunnen opvangen, die zich wederom hebben voorgedaan. De di rectie ziet dan ook met tevredenheid te rug op het verstreken boekjaar, maar zegt dat de jaarlijks hogere kosten haar tot voortdurende waakzaamheid nopen. De opwaartse lijn, die in 1966 kenbaar was geworden in alle delen van het con cern, heeft zich in 1967 voortgezet. Zowel in bier als in levensmiddelen en farmaceutische produkten lagen de om zetten hoger en werden bevredigende fi nanciële resultaten behaald, die in totaal uitgaan boven de uitkomsten van 1966. De inkomsten uit verkoop enz. namen toe van 103,7 min tot 114,8 min, de winst vóór aftrek belastingen komt uit op 7,3 (v.j. ƒ6.1) min en de netto-winst op ƒ4.6 (v.j. ƒ4.1) min. Hieruit wordt gere serveerd 1.8 min en wordt voorgesteld 14 percent dividend in contanten (waar van reeds 6 percent als interim is uitge keerd), plus een bonus van 10 percent in aandelen uit de agioreserve (v.j. uitslui tend 14 percent in contanten). ADVERTENTIE Maggi dé bouillonspecialist van Nederland brengt nu bouillon met nog méér vleeskracht Waarom? Nogal eenvoudig. U weet wat goede, pittige en krachtige bouillon is. U weet wat vleeskracht doet voor uw gezin. En hoe belangrijk die vleeskracht is voor de smaak van alles wat u met vleesbouillon bereidt. Daarom gunt Maggi als grootste bouillonfabrikant u zo graag de meest pure vleeskracht. Hoe kon hij anders de grootste worden? de bouillonspeclaliit De binnenlandse bieromzet bereikte wederom een hoger niveau. De toene ming bedroeg circa 97.000 hectoliter, wat een stijging betekent van liy2 percent. De bierprijsverhoging per 1 januari 1968 was, volgens de directie, nodig geworden omdat de brouwindustrie in 1967 gecon fronteerd werd met een drastische ver hoging van de omzetbelasting. „De belas- tingpolitiek van de regering biedt voor een aantal bedrijfstakken, waaronder de brouwindustrie, reeds jaren een onzeker aspect". De grossierderijen in dranken hebben in 1967 bevredigend gewerkt en de belangen van de Amstel Brouwerij bij deze tak van groothandel werden op nieuw uitgebreid. UTRECHT De directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Utrecht, de heer H. Bellewinkel, heeft critiek geuit op werkgevers die weigeren, leidingge vende functionarissen die elders na re organisaties of fusies zijn ontslagen, in dienst te nemen omdat zij bang zijn voor te hoge salariseisen. De heer Bellewinkel vertelde gisteren op de maandelijkse persconferentie van het GAB, dat hij het heeft meegemaakt dat een functionaris die in zijn oude werk kring tachtigduizend gulden verdiende en die bereid was, in een nieuwe baan genoegen te nemen met 25.000 gulden, niet kon worden geplaatst. De werkge vers vrezen kennelijk, dat de betrokke nen na enige tijd toch zullen gaan pro beren, hun salaris weer tot op het oude peil op te voeren. Anderzijds had de heer Bellewinkel kritiek op werknemers en vakbonden die bemiddeling voor oudere ontslagenen van de hand wijzen, omdat deze zoge naamd „vervroegd pensioen" genieten. In werkelijkheid komt het er dan op neer, dat het bedrijf de werkloosheidsuit kering aanvult tot het niveau van het pensioen. Men moet bij het arbeidsbureau inge schreven staan om recht te kunnen doen gelden op een uitkering. In dat geval is het volgens de heer Bel lewinkel inconsequent, als men geen an der, passend werk wil aanvaarden. De werklozen zijn daartoe trouwens ver plicht, willen zij de uitkering niet ver spelen, maar de heer Bellewinkel noemde een geval, waarin de vakbond er bij de nieuwe werkgever op aan had gedron gen, de mensen die door het arbeidsbu reau werden gestuurd, niet in dienst te nemen. DEN BOSCH Gebleken is, dat er in de ontwikkelingslanden meer behoefte be staat aan massa-media (pers, radio en tv) dan aan scholen en hospitalen, aldus dr. O Kaspar uit Essen, voorzitter van de commissie voor ontwikkelingshulp van de Union Internationale Catholique de la Presse". in een inleiding die hij dinsdag middag heeft gehouden op de jaarlijkse algemene vergadering van „De Katholieke Nederlandse Dagbladpers". Directeuren en hoofdredacteuren van de katholieke Ne derlandse dagbladen waren in Den Bosch bijeengekomen met als gasten de bisschop van Haarlem, mgr. Zwartkruis, en de voorzitter van de KRO, mr. Van Doorn. Meer nog dan aan geld voor drukpersen, zetmachines en zenders is er behoefte aan hooggekwalificeerde technici, journalisten en radiomensen, die kunnen helpen door hun eigen arbeid en door het opleiden van bekwame krachten in die landen zelf Er worden technici en deskundigen op aller lei gebied uitgezonden maar het is nog niet of nauwelijks voorgekomen dat een graficus, een journalist of een omroeper voor twee of drie jaar zijn krachten in een ontwikkelingsland beschikbaar is gaan stellen. Azalea. Een Hagenaar die een voortuin tje heeft, ontdekte dat één van de pronkstukken uit zijn flora, een azalea ter waarde van 20. verdwenen was. Echter niet. zomaar. Op het tuinmuur tje had de dief piëteitvol 2,85 gede poneerd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19