VAN DAG TOT DAG Communistenleiders in Moskou bijeen voor topconferentie Alleen Bulgarije, Polen, DDR en Hongarije Dagbladuitgevers door junta gearresteerd I Dow Chemical houdt vast aan napalm „Noord-Holland" redde opvarenden van tanker ACTIEF MEISJE EEN TWEEDE VERKOPER EEN VERKOOPSTER Stoutenbeek Woninginrichting Panorama-hoofdredac teur Vermeulen zette een grote waf op Fa. B. ENGELENBERG DDR niet tot WHO toegelaten Besnoeiing defensie in Luxemburg Executies in Sjanghai Protestbetoging van geestelijken in Bonn Proces tegen Shaw begint 11 juni Bombardementen worden spoedig gestaakt 3 commentaar op actuele zaken Onderhandelaars „DE ROTVENT" MEENDE HET ALLEMAAL ZO KWAAD NIET telegrammen DONDERDAG 9 MEI 1968 OFFICIelE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Onder applaus Verwachting van Couve de Murville Een aanwassende stroom van hart transplantaties in het buitenland doet on getwijfeld in Nederland de vraag rijzen, of onze chirurgen nog lang zullen kunnen blijven aarzelen voor zij hun tot dusv&r toegepaste hartoperaties uitbreiden met de ingreep, die dr. Barnard in Zuid- Afrika indertijd als primeur heeft ge- introduceer d: de overplanting. Er is van Nederlandse medische zijde uitgebreid en diepgaand gecommenta rieerd op deze nieuwe chirurgie, waarbij voorzichtigheid en twijfel de boventoon voerden. Er is op geen enkele wijze ge bleken, dat onze medici op een of andere wijze niet in staat zouden zijn hetzelfde te doen als hun buitenlandse collega's. Men kan er volstrekt van overtuigd zijn dat het hun geenszins aan bekwaamheid, teamgeest, accommodatie of durf ont breekt, maar dat hun aarzeling gebaseerd is op de oud-Hollandse, degelijke stelregel van de „kat en de boom". Dat is geen conservatisme, het is dood eenvoudig verantwoordelijkheidszin. In het buitenland is al meermalen (helaas!) gebleken dat harttransplantaties als ope ratie wel meestal slagen, maar dat het in leven houden van de patiënt een moei lijke, riskante zaak is. Het gaat er bij dergelijke ingrepen ook niet om, of een operatie mogelijk is. Het gaat erom of een leven gered kan worden. Een man die met een nieuw hart drie dagen kan leven, heeft geen enkele baat bij de operatie en zijn familieleden hebben ongegronde hoop gekoesterd, die eindigt met een bit tere ontgoocheling. De indruk bestaat, dat de harttrans plantaties in het buitenland nog zouden moeten worden gerangschikt in de cate gorie der vivisectie. Dat is een ernstige verdenking, omdat vivisectie op mensen (hoe heilzaam misschien voor latere lij ders) ethisch niet aanvaardbaar is. De indruk die in het buitenland wel eens wordt gesuggereerd, dat men dat stadium van vivisectie voorbij is, wordt gelogen straft door de fatale afloop van een groot percentage der gevallen. Het is ook geen onderwerp waarbij „nationale trots" een rol mag spelen, al lijkt het wel eens of dat hier en daar toch wordt vergeten. De publiciteit rondom de overplantingen en het huldebetoon aan de betrokken chirurgen werken sterk aan die indruk mee. Wat Nederland betreft: de zelfbeheersing en de voorzichtigheid van onze medici lijken méér redenen tot voldoening en trots te geven dan de over ijling, waarvan men in het buitenland blijk geeft. Maar naast trots en respect dient men in Nederland toch ook een groot gevoel van veiligheid te putten uit het feit, dat onze chirurgen zich niet laten verleiden of afleiden bij de zorgvuldige overweging van het voor en tegen. Het is soms moeilijker, achteraan te komen d.*n voorop te gaan. Dat geldt in deze aan gelegenheid kennelijk zeer sterk. ■-■■■-■"""--"nnnniwinnivififiAfuinfinfifinAi innnnnnnnnnii GENÈVE (AFP, Reuter). De wereld gezondheidsorganisatie heeft een aanvraag voor het lidmaatschap van Oost-Duitsland afgewezen. Op de jaarvergadering van deze organisatie, die in Genève plaats vindt, spraken 59 afgevaardigden zich te gen de toetreding van Oost-Duitsland uit. Negentien waren er voor en 27 onthielden zich van stemming. De tegenstemmers gingen uit van de «telling, dat Oost-Duitsland geen officiële staat is en dat alleen deze lid kunnen worden. Onder de voorstemmers waren ne gen communistische staten en een aantal vertegenwoordigers van Afrikaanse en Azi atische landen. MOSKOU/PRAAG (AP en Reuter) Communistenleiders uit vier Oost- europese landen hebben in Moskou een spoedeisende topconferentie ge houden over de crisis in de commu nistische eenheid. De leiders van het Kremlin hadden de vier trouwste partijleiders uitgenodigd, die in Europa aan de macht zijn. De conferentie was kennelijk een reac tie op de groeiende neiging naar onafhan kelijkheid in het oostblok. Die onafhanke lijkheid wordt in het bijzonder in Tsjecho- slowakije, Roemenië en Joegoslavië ge constateerd. Radio-Moskou maakte gisteravond be kend, dat Walter Ulbricht (Oost-Duits land), Janos Kadar (Hongarije), Todor Zhivkov (Bulgarije) en Wladyslaw Gomul- ka (Polen) naar Moskou waren gevlogen. Waarom zij die reis hadden gemaakt bleek pas tien uur later uit een kort be richt van Tass. De Russische leiders en de andere Oost- Europeanen hebben elkaar ingelicht over de toestanden in hun landen en uiting ge geven aan hun vastbeslotenheid zich tot het uiterste in te spannen om de vriend schap en samenwerking tussen hun landen tot ontwikkeling te brengen, aldus Tass. Het Tsjechoslowaakse blad „Lidova De- ATHENE (AP). Twee dagbladuitge vers, een hoofdredacteur en een drukker, zijn er door het militaire bewind van Grie kenland van beschuldigd de censuurwetten te hebben overtreden. De gebroeders Nasos en Sakis Botsis, de uitgevers van het dagblad Apoyev- matini, de hoofdredacteur Alekos Philipo- poulos en het hoofd van de drukkerij, Evanghelos Allayannis, die op een andere beschuldiging dinsdagavond waren gear resteerd zijn vrijgelaten nadat de aan klacht was bekendgemaakt. President Johnson wandelt in de rozentuin van het Witte Huis met de leiders van de delegatie, die in Parijs gaat onderhandelen. Rechts Averell Harriman, de voornaamste onderhandelaar, links Cyrus Vance, adviseur voor de militaire aspecten. ADVERTENTIE Doclstrrt.it ÏV Haarlem - Jel. 15252 CETA BEVER BUITENBEITS MIDLAND, (Reuter) Op de jaarver gadering van aandeelhouders van „Dow Chemical company" te Midland in de Amerikaanse staat Michigan hebben de 1.150 aandeelhouders unaniem besloten napalm te blijven maken. De produktie van napalm, dat door de Amerikanen in Vietnam wordt gebruikt, heeft in verscheidene landen geleid tot demonstraties tegen de maatschappij. Maar ongeveer 25 aandeelhouders wilden de produktie van napalm stopzetten. Het kolonelsbewind beweert dat het dag blad de censuurwetten heeft overtreden door een foto te publiceren van het hoofd van de Zuidvietnamese politie Nguyen Ngoc Loan, terwijl hij een Vietcongge- vangene neerschiet bij het TET-offensief, tezamen met een foto van de politiecom missaris, toen hij onlangs bij gevech ten werd gewond en geholpen door een Australische verslaggever. De Griekse censoren hebben de Griekse nieuwsblade opdracht gegeven het nieuws van de verkiezingszege van senator Robert Kennedy in Indiana op een minder in het oog vallende plaats op de voorpagina te brengen. Een blad kreeg bevel een klei nere letter te gebruiken en Kennedy niet steeds met „Bob" aan te duiden. De nieuwe restricties waren kennelijk het gevolg van het ontslag der civiele censoren die dinsdag zijn vervangen door legerofficieren. Het blad Apoyevmatini is er ook van beschuldigd een artikel te hebben gepu bliceerd over het staatsmonopolie op luci fers, waarin werd gezegd dat slechts luci fers in een doosje met het plaatje van de godin Artemis in de handel mochten zijn. Het blad had vergeten te melden dat lu cifers die de datum 21 april 1967 vermeld den, eveneens verkocht mochten worden. Luxemburg heeft besloten tot militaire besnoeiingen. De dienstplicht is afge schaft, evenals de generale staf en vrij wel de gehele artillerie. De troepensterk te is met tweederde verminderd en de mi litaire uitgaven zijn tot een minimum te ruggebracht. In een interview zei Gu- stave Kass, medewerker van de minister van defensie Pierre Gregoire, ter toe lichting: „Het ijzeren gordijn gaat om hoog". mokracie" heeft een verklaring van de Russische regering verworpen over de dood van minister van Buitenlandse Za ken Jan Masaryk in 1948 en anderen en het „wel bekend genoemd dat in de jaren 50 Russische adviseurs zuiveringsberech- ten bewerkstelligden waardoor onschuldi- gen naar de gevangenis werden gezonden of werden terechtgesteld". Volgens de Russische verklaring waren geen Russen bij Masaryks dood betrokken en waren berichten waarin het tegendeel wordt verondersteld erop gericht „anti- Russische gevoelens aan t e wakkeren". „Lidova Demokracie" schrijft echter in een hoofdartikel „dat niet over adviseurs van de Russische veiligheidsdiensten TOKIO (AP) Terwijl tienduizend personen in hun handen klapten zijn ze ven „afvalligen en contra-revolutionaire misdadigers" te Sjanghai door een vuur peloton geëxecuteerd. Het was de groot ste openbare executie sinds het begin van de culturele revolutie. Drie andere mannen zijn volgens ra- dio-Sjanghai tot levenslang of andere ge vangenisstraffen veroordeeld. Bij de ge- executeerden bevonden zich geen beken de politici uit de stad. De doodvonnissn werden onmiddellijk na een massaproces van de openbare veiligheidsdiensten in de stad voltrokken. wordt gesproken in verband met de dood van Jan Masaryk, maar in verband met de berechting van honderden onschuldi- gen, communisten zowel als niet commu nisten. Er is geen sprake van adviseurs zonder meer, maar van generaal-majoor Lichatsjev en een hele lijst van diens as sistenten die deelnamen aan ondervragin gen. namaakprocessen bewerkstelligden en de veiligheidsinstellingen min of meer regeerden". Volgens het blad is Lichatsjev in de Sovjet-Unie voor zijn activiteiten aldaar terechtgesteld. „Ons volk verbindt deze misdadigers niet met het Russische volk". Het Praagse avondblad herhaalt dat Russen betrokken waren bij de arrestatie en berechting van Rudolf Slansky, de vroegere partijsecretaris die in 1952 is op gehangen. De nieuwe Tsjechische leiders hebben in een telegram aan de Russische leiders hun trouw aan de Sovjet-Unie en andere socialistische landen betuigd. Het tele gram werd gestuurd ter gelegenheid van de 23ste verjaardag van de bevrijding van Tsjechoslowakije door de Russische strijdkrachten. Volgens onbevestigde geruchten in Praag zal de Russische premier Kosygin 15 en 16 mei een bezoek brengen voor economische besprekingen met de Tsje choslowaakse leiders. BONN. (Reuter) In Bonn hebben ongeveer duizend predikanten en andere protestantse functionarissen een mars ge houden om te protesteren tegen het wets ontwerp inzake de noodtoestand, dat op het ogenblik in de Bondsdag wordt be handeld. Zij droegen borden mee met op schriften als „1945 schuld, 1968 protest" en „Weg met het neo-nazisme, leve de democratie". Voor zaterdag staat in de Westduitse hoofdstad een grootscheepse demonstratie tegen genoemd wetsvoorstel op het pro gramma, waarvoor men duizenden beto gers uit het gehele land verwacht. Het omstreden ontwerp voorziet in verstrek kende bevoegdheden voor de overheid in geval er een noodtoestand zou ontstaan. Tegenstanders beschouwen het voorstel als een ernstige aanslag op de democratie. NEW ORLEANS (AP) Het proces te gen Clay L. Shaw wegens een samenzwe ring tegen het leven van president John F. Kennedy zal op 11 juni beginnen. Het parket van de officier van justitie Jim Garrison heeft meegedeeld', het openbaar ministerie is gereed voor het proces en zal zich tegen nieuwe pogingen om het uit te stellen verzetten. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De IJmuidense zeesleep boot Noord-Holland heeft gistermiddag, omstreeks vijf uur b(j de zuidwestkust van Afrika de 28 opvarenden gered van het Griekse tankschip Andron, dat daar- ADVERTENTIE Wij vragen ca. 20 jaar voor het verzorgen van administratie en eenvoudige correspondentie. op de tapijtafdeling (leeftijd ca. 22 jaar) Voor deze afdeling vragen wij een verkoper met verkoopervaring. Hij zal de kans krijgen zich in een interessante werkkring verder te ontwikkelen. voor de afdeling woningtextiel. Als verkoopster zoeken wij een vlot en beschaafd meisje niet onder de 20 jaar met enige jaren verkoopervaring. Haar wacht de interessante baan om op onze ge zellige woningtextielafdeling de klanten te adviseren. Ervaring in „woningtextiel" is niet vereist. Wij bieden prima werkkring uitstekend salaris ie gunstige spaarregelingen. Sollicitatie aan Breestraat 74-84, BEVERWIJK tel. 02510-25141 of 23641. „Mannen die klein van gestalte zijn, compenseren dat vaak door een grote waf op te zetten", zei eerste-minister P. de Jong onlangs in een Vrij Ne derland interview. Ik kan u verzeke ren dat lange mannen dat ook weieens doen. Twee weken geleden deed ik het en het resultaat was een volle pagina in het Haarlems Dagblad (ook versche nen in de IJmuider en Beverwijkse Courant Red.). Ik weet niet of u weieens iets ver keerd hebt gezegd waar u onmiddellijk spijt van had, maar ik ken het gevoel dat je je tong wel had willen afbijten. Aangezien er echter méér dan bittere spijt voor nodig is om tot zelfvermin king over te gaan, heb ik slechts de vuist tegen het voorhoofd geslagen en mezelf enkele onwelvoegelijke woor den toegevoegd. Had ik dan niet gemeend wat ik met mijn grote waf zei? Ach, u weet hoe dat gaat als u ooit op een stoel tegen over een ondervrager hebt gezeten. Ik voelde veel voor een volle pagina Pa- norama-publiciteit in een goede krant als het Haarlems Dagblad. Om mijn interviewster ervan te doordringen dat er heel wat aparts in ons weekblad zat, begon ik haar G. J. Vermeulen te schetsen als een hard en meedogenloos baasje, gereed de hele wereld aan zijn laars te lappen in ruil voor succes. Zij In een volgend nummer van „Pano rama" zal onder de rubriek „Com mentaar" de hieronder weergege ven ontboezeming van de hoofd redacteur, de heer G. Vermeulen, verschijnen. Wij voldoen gaarne aan zijn verzoek dit „commentaar" (op een in ons blad verschenen in terview, zaterdag 4 mei) alvast te publiceren. Misschien wordt daar door ook de stroom van brieven wat afgedamd, die ons naar aanleiding van dit interview hebben bereikt en waarvan we de afzenders moesten en moeten aanraden, ze aan het adres van „Panorama" te richten. schreef en schreef, twee uur lang, en bouwde op papier het kereltje na waarvoor ik haar steen voor steen aan gaf. En toen het gereed was, stond daar een rotvent. Natuurlijk heb ik gedachten geuit die in mij Leven en die ik gaarne op een discussie-avond op tafel wil leggen. Ik doe dat trouwens regelmatig in mijn Commentaar en streef er vervolgens naar alle tegengestelde meningen in de brievenrubriek op te nemen. Zodoende krijgen de tegenstanders vaak nog meer plaatsruimte dan ikzelf. Maar in het Haarlems Dagblad stond mijn spreektaal genoteerd, provocatief en ongenuanceerd. Waar ik b.v. be doeld had te zeggen dat je in Pano rama geen acties voor invaliden te genkomt, omdat ik daar niet van houd, stond in de krant dat ik een hekel had aan gehandicapten omdat ik daar geen gezellige borrel mee kan drinken. Waar ik zei dat ik in het christendom veel onzin aantrof, had ik moeten uit weiden over het welbekende verschijn sel dat de wetenschap sommige bijbel se vertelsels achterhaalt. Waar ik zei dat ik de sloomheid van negers zo irri tant vond, had ik erbij moeten vertel len dat armoe en onderdrukking overal tot lethargie Leiden. Maar ik deed het niet. Al mijn korte kreten kwamen op een hoopje te liggen op pag. 19 van het Haarlems Dagblad en na lezing dacht menigeen dat G. J. Vermeulen een achterneefje was van Adolf Hitler. Ik vind het enorm jammer dat ik dit dwaze beeld van mijzelf heb geschetst en mijn medewerkers in diskrediet heb gebracht. Ik vind het ronduit ellendig dat ik een aantal mensen, onder wie vooral de lichamelijk gehandicapten, door mijn uitlatingen heb gekwetst. Ik hoop dat ze mijn verontschuldiging wil len aanvaarden en van mij aannemen dat ik niet zo meedogenloos door het leven banjer als ik een journaliste heb trachten wijs te maken. Wie mij lan ger kent dan de zaterdagavond waar op het interview in het Haarlems Dag blad verscheen, weet beter. Mensen als ik timmeren graag aan de weg. Ze laten ook licht een steen op hun tenen vallen. Ik kan u verze keren dat je aan de pijn nooit went. G. J. VERMEULEN. Voetnoot van de uitgever van Panora ma. De uitgever is ervan overtuigd, dat het desavoueren van zichzelf door de heer Vermeulen eerlijk gemeend is. Voor zover ergens nog een restant twijfel mocht bestaan, zaj. de uitgever de opvattingen van de heer Vermeulen nauwlettend blijven observeren. DIRECTIE N.V. UITGEVERIJ DE SPAARNESTAD na is gezonken ten zuid-zuidwesten van Walvisbaai. De Noord-Holland, behorend tot de vloot van nv Bureau Wijsmuller, was slechts veertig mijl verwijderd van de plaats waar de bemanning van de 10.341 ton me tende tanker in de reddingvlotten ging. De sleepboot was samen met de sleepboot Willem Barendsz slepende met 't olielaad platform Suhail van Griekenland rond K. de Goede Hoop naar Kuweit. Toen 't s.o.s.- signaal werd opgevangen gooide de sleep boot Noord-Holland van de Suhail los om de bemanning van de tanker Andron hulp te bieden. Een poging om de in zinkende toestand verkerende tanker vast te maken moest worden opgegeven toen de Andron aan het eind van de middag snel wegzonk in de Atlantische Oceaan. De Noord-Holland, die onder bevel staat van kapitein H. Brons- dijk uit IJmuiden, brengt de 28 geredden naar Walvisbaai, waar de sleepboot don derdagmorgen wordt verwacht. Een andere boot van de maatschappij, de zeesleepboot „Titaan" onder bevel van kapitein J. Buurman, heeft gistermiddag op ongeveer vijftig mijl ten westen van Vigo in Spanje het met machineschade ronddrijvende motorschip Lisbeth Bulow op sleeptouw genomen. Het schip dreef daar op de Atlantische Oceaan rond sinds dinsdagavond. De „Titan" sleept het 300 ton metende schip naar Vigo. PARIJS (AP, Reuter, AFP) De Ver enigde Staten en Noord Vietnam zullen in Parijs niet alleen zogenoemde voorbe reidende vredesbesprekingen voeren, maar zijn van plan onmiddellijk aanslui tend met het definitieve vredesoverleg te beginnen. Dit heeft gisteren de Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murville meegedeeld. Couve liet duidelijk merken dat er vrij snel een akkoord zal worden bereikt over de definitieve stopzetting van de bombar dementen in Noord Vietnam. Volgens een Franse verklaring heeft Couve zijn me ning ontleend aan gesprekken met Noord- vietnamese en Amerikaanse functionaris sen. De eerste ontmoeting tussen de afge vaardigden van Hanoi en Washington is voorlopig bepaald op morgen. Het gesprek vindt plaats in hotel Majestic, tot voor kort een internationaal congres-centrum. Er zijn 2.000 journalisten in de Franse hoofdstad aangekomen om de besprekin gen te verslaan. Inmiddels gaat de strijd in de Chinese wijk van Saigon fel voort. Er bevinden zich naar schatting 1.000 Noordvietname- zen in die wijk, die hevig door de Ame rikanen worden gebombardeerd. Overi gens wappert de vlag van de Vietcong (het rood-blauw met een gele ster) van vele huizen in Saigon. Er is een volstrekt uitgaansverbod van 24 uur om infiltratie van de Vietcong te voorkomen. Gabon erkent Biafra. De regering van da Westafrikaanse staat Gabon heeft beslo ten Biafra te erkennen. Vliegende grootmoeder. Mevrouw Marga ret Ritchie, de „vliegende grootmoeder" die in 1966 de luchtakrobatiek-kampioen- schappen voor dames won, is om het leven gekomen toen haar vliegtuig bij Riverside in Californië neerstortte. Zij werd 43 jaar. Huwelijksbureau. De vereniging van die rentuinen in Groot-Brittannië en Ierland heeft een huwelijksbureau opgericht voor zeldzame en langzaam uitstervende die ren. Paus naar Bogota. Paus Paulus heeft tij dens een algemene audiëntie meegedeeld dat hij naar Bogota zal gaan ter gele genheid van het internationale eucharis tische congres, dat daar van 18 tot 25 augustus wordt gehouden. Nigeria - Biafra. Nigeria en Biafra hebben voorlopig Kampala in Oeganda als zetel uitgekozen voor besprekingen om een einde te maken aan de Nigeriaanse bur geroorlog.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3