VREDESCONFERENTIE OFFICIEEL GEOPEND Zuidvietnamezen niet in de delegaties Vergif naar Vietnam LOONBELEID IS AANFLUITING ■fc - Geheel Frankrijk staakt vandaag uit solidariteit met studenten moms HET WEER Aerdenhouter verdacht van tweede valse aangifte Stationsrovers gearresteerd Op de vlucht mm: '*yiI Haarlems kind hielp moeder bij diefstal Mao wilde niet praten met Thoey „Botte weigering is een punt in uw nadeel" A. Buys (NVV-bouwbond): Werknemers in de boot genomen l a A mm I ONDANKS VERZOENEND OPTREDEN POMPIDOU Studentenleiders vrijgelaten EctatleW«ï brood 10.25 ar I f» g BÊÊtmÊ^ÊÊÉ. 58e JAARGANG NUMMER 161 MAANDAG 13 MEI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6725. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.Y. GOGBAMT EN HET DAGBLAD VOQK Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14*50 franco per post, 1, per week. Lose nummers 25 cent Giro- IJmnider Courant no. Directeur: Mr. H. C van der Mij® Is i M' Openingsverklaringen Opklaringen Minister Schut tot huurders: Het woord is aan Rechtse politici Zie verder pagina 6 1 fr 4> M Griekse junta boos over rapport pagina 15 Afperser die geen geld kreeg vernielt grafsteen Suède»Nappajasjes ZANDBERGEN Uw slager Beste1 KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 Hotel „Brederode" Superslagerij DE IJMOND Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant mi PARIJS (AFP). De officiële Ame- rikaans-Noordvietnamese besprekingen in Parijs zijn vanochtend begonnen. Xoean Thoiey, leider van de Noordvietnamese delegatie, arriveerde om een minuut voor half elf in het „Internationale conferen tiecentrum" in Parijs. De leider van de Amerikaanse delegatie, Averell Harri- man, kwam een minuut later aan bij het conferentieoord aan de Avenue Kleber, die door de politie „verkeersvrij" was gemaakt. De ontmoeting begon toen de Ameri kaanse onderhandelaar W. Averell Har- riman de rijk in grijs en goud versierde grote zaal binnenstapte, onderhandelaar Xoean Thoey zag, de hand uitstrekte, en zei „Meneer Thoey". Daarna schudden zij elkaar krachtig de hand. Tijdens de eerste zitting hebben de bei de partijen hun openingsverklaringen af gelegd. Voorlopig zal alleen 's morgens worden vergaderd, zo is afgesproken. Overeengekomen is ook dat Zuidvietna mezen geen deel zullen uitmaken van de Amerikaanse delegatie en dat het nationa le bevrijdingsfront niet in de Noordviet namese afvaardiging vertegenwoordigd zal zijn. Inmiddels is ook bekend geworden dat Mao Tse-Toeng heeft geweigerd om Thoe te ontmoeten, toen deze op reis naar de conferentie in Parijs een tussenlanding in Peking maakte. Het blad „Hongkong Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond3 Uit stad en omgeving4, 5 Economisch nieuws 6 Scheepsberichten 6 Beurs 6 Kunst 7 Radio en tv 7 Sport 9-13 Feuilleton 25 Beeldverhalen 25 Aangestipt 25 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond: Opklaringen met later plaatselijk een bui, maar aanvankelijk in het oosten en zuiden van het land nog zwaar bewolkt met enige regen. Matige, tijdelijk zwakke wind uit westelijke richting. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Star" weet te melden dat premier Tsjoe- En-Lai Thoey zou hebben gezegd dat Mao en andere hoge Chinese leiders menen dat Hanoi's besprekingen met de V.S. een grote tactische en diplomatieke fout zijn. Hij verweet Hanoi naar Russisch ad vies te hebben geluisterd en zo in een Amerikaanse val te zijn gelopen. Aan de vooravond van het begin van de conferentie had onze verslaggever in Parijs een exclusief interview met een der Noordvietnamese delegatieleden, Ngoeyen Van Sao. Deze verklaarde on der meer dat de onvoorwaardelijke stop zetting van alle Amerikaanse oorlogsda den tegen Noord-Vietnam voorlopig het enige punt van discussie kan zijn en dat de Amerikanen geen enkel recht hebben daarvoor een tegenprestatie te eisen. De vollledige tekst van dit interview kunt u lezen op pagina 3. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL De 38-jarige di rectie-secretaris uit Aerdenhout, die vorige week in verzekerde bewaring werd gesteld als verdacht van een door hem geënsce neerde schilderijendiefstal op 14 november van het vorig jaar, heeft zich volgens de Bloemendaalse politie al eerder aan oplich ting schuldig gemaakt. In 1962 zou hij de Nationale Borgmaat- schappij in Amsterdam hebben opgelicht voor een bedrag van 27.000,De direc tie-secretaris was toen met vakantie in Parijs, en zou bij deze verzekeringsmaat schappij aangifte hebben gedaan dat zijn portefeuille met dit bedrag werd vermist. De man heeft de gefingeerde diefstal van een Oudhollandse suikerstrooier alsmede de oplichting van een maatschappij in Dor drecht voor 2250,erkend. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Huurders die botweg, zonder redelijke motieven aan te voeren hebben geweigerd hun huisbaas per 1 mei de vrijwillige huurverhoging van maxi maal 4 pet. te betalen, zullen slecht ont vangen worden bij de huuradviescommis sies. Dit stelt minister Schut van volks huisvesting in de ruime richtlijnen die hij voor deze commisises heeft uitgevaardigd. De minister stelt voorop dat de gelei delijke huurverhogingen, in geval van conflict tussen huurders en eigenaar, in de eerste plaats in het licht van zijn stre ven naar evenwichtiger huurverhoudingen moeten worden bezien. Er wordt welis waar op gelet wat de huurder zelf onver plicht aan het huis heeft gedaan, maar met name ook op wat de verhuurder er voor kosten aan heeft gemaakt en wat zijn gestegen vaste lasten zijn geweest. Ook voor huizen van vóór 1921 kan, aldus mi nister Schut, huurverhoging „stellig ge rechtvaardigd" zijn, als men thans ver wacht dat deze huizen „nog jaren mee moeten". De leider van de Noordvietnamese delegatie bij de Parijse conferentie, Xuan Thoei (derde van links) met de leden van zijn delegatie, gefoto grafeerd met de Amerikanen Averell Harriman en Cyrus Vance (rechts) voor de aanvang van de bespre kingen vanochtend. WASHINGTON (AP) Volgens officiële persoonlijkheden is de Amerikaanse lucht macht voornemens met ingang van juli 45 miljoen liter vergif over Zuid-Vietnam uit te storten. Dit gif is dodelijk voor de plan tengroei en te velde staande gewassen. De ze actie betekent een uitbreiding van de chemische oorlogsvoering met het doel, de wildernis te ontdoen van dekkingsmoge lijkheden voor vijandelijke troepen, die daar opereren en hen te beroven van voedsel. Volgens het pentagon zijn de chemicaliën onschadelijk voor mens en dier en maken zij de grond niet onvruchtbaar voor de toekomst. Pater Sirius: De hartstochten maken ons tot reuzen of tot dwergen. AMERSFOORT. „De werknemers worden door de huidige regering op zijn zachtst gezegd in haar loonpolitieke boot genomen. Minister Rooi Vink heeft geen gebruik, maar misbruik gemaakt van zijn bevoegdheid tot ingrijpen in CAO's. De regering en haar politieke aanhang maken de gedragsregels van het huidige loon politieke systeem tot een aanfluiting voor degenen die de regels hebben opgesteld." Dit zei vanochtend de heer A. Buys, voorzitter van de bij het NVV aangeslo ten Algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid (90.000 leden) bij de opening van de in Amersfoort gehouden bondsraadsvergadering. Hij noemde het een onverteerbare zaak dat de werkge vers daaraan niet zo zwaar tillen. De CAO is, tot nu toe de enige vorm van we zenlijke medezeggenschap die in het be drijfsleven is gerealiseerd. „Wij zullen er dan ook voor blijven werken dat dit in strument niet uit onze handen wordt ge nomen", aldus de heer Buys, die meent dat zulks temeer geldt bij een overheids- politiek die duidelijk gericht is de lonen aan strakke banden te leggen en de ove rige inkomens de vrije hand te laten. De heer Buys verklaarde dat de vakbe weging niet kan aanvaarden, dat de ar beidsvoorwaarden van de werknemers in de bouwnijverheid in het bijzonder on dergeschikt worden gemaakt aan de recht se politieke klimaatscheppers, die daarbij slechts één doel voorstaan: de armen ar mer en mede daardoor de rijken rijker maken. Als de werkgevers een dergelijke politiek aan de CAO-onderhandelings- tafel tot de hunne willen maken, dan zijn SOEST. De daders van de roofover vallen op de stations van Voorburg en Soest en op een benzinestation in Roosen daal zijn in het Belgische Doornik aange houden. Zij zijn een 22-jarige jongeman uit Baarn en een 30-jarige Tilburger. de besprekingen uitzichtloos en dwingt men de vakbonden tot andere middelen om hun gestelde doel te bereiken. De heer Buys hoopt dat het zover niet hoeft te komen. Een zelfgemaakte Rode-Kruisvlag dragend, strompelt een kreupele oude Zuidvietnamese vrouw door een straat in Saigon, op weg naar veiliger gebieden. De vrouw was een van de weinigen, die in de zui delijke sector van Saigon achter bleven toen daar hevige gevechten uitbraken. Later zag zij zich toch gedwongen te vluchten. Wtfak Tm m ADVERTENTIES (Van onze correspondent) PARIJS Het bittere lot wil dat van daag, op de tiende verjaardag van de militaire staatsgreep van Algiers die de stoot gaf tot de geboorte van de vijfde republiek, heel Frankrijk staakt. Een sta king door de vakcentrales uitgeroepen om hun solidariteit te kunnen betuigen met de studenten die vorige week, zoals is gemeld, verwikkeld waren in een drama tische worsteling met de regering, die in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn tra gische en bloedige hoogtepunt vond. Ondertussen is, sinds zaterdagavond, op het studentenfront toch een zekere ont spanning ingetreden. Deze is te danken aan het persoonlijk optreden van premier Georges Pompidou, die teruggekeerd van een reis door Irak en Afghanistan, waar hij de vorige week heeft vertoefd voor de Franse televisie aankondigde dat alle stu denten, die waren gearresteerd spoedig zullen worden vrijgelaten! Twaalf zijn er vanmorgen inderdaad op vrije voeten gesteld. Ook maakte hij bekend dat de Sorbonne vandaag weer zou worden geopend en dat de gewapende macht uit het Quartier La- tin zou worden teruggetrokken. Met die beloften zag de studentenfede- ratie haar drie voorwaarden voor een ein- ALKMAAR De politie heeft een 38 jarige Alkmaarder aangehouden die enige keren geprobeerd heeft een weduwe geld af te persen. Als zij niet betaalde zou hij de steen op het graf van haar man ver nielen. Toen de vrouw niet op de bedrei ging inging heeft de man inderdaad de grafsteen stukgeslagen. De vrouw waar schuwde de politie pas nadat de man dreigde ook de kist te zullen vernielen als hij geen geld kreeg. Bij zijn aanhou ding bleek hij de echtgenoot van de huis houdster van de weduwe te zijn. de der „vijandelijkheden" dus parktisch ingewilligd. Tevens heeft de premier de minister van Onderwijs Peyrefitte gedesavoueerd, zodat vanmorgen in Parijs al het hard nekkige gerucht van zijn spoedige aftre den circuleerde. Omdat vorige toezeggingen van rege ringszijde evenwel vaak weer geheel of gedeeltelijk zijn herroepen heeft de stu dentenfederatie de algemene stakingen van vandaag toch maar niet herroepen. De linkse oppositie heeft geëist dat het parlement bijeen moet worden geroepen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De politie heeft zaterdag een 46-jarige en een 37-jarige huisvrouw, beiden uit Haarlem in verzekering ge steld die bekend hebben uit Haarlemse warenhuizen voor circa 800 aan goede ren te hebben weggenomen. De vrouwen lieten zich bijstaan door het twaalfjarige dochtertje van een van hen. Het meisje had tot taak de boodschappen die door haar moeder en haar vriendin, op de rand van de toonbank waren gelegd, on gemerkt in de tassen te laten verdwijnen Na de aanhouding van het drietal wer den op aanwijzing van het kind 5 uitpui lende tassen met voor 200 aan gestolen waar in een café in de Haarlemse binnen stad aangetroffen. Daar waren ze tijde lijk neergezet. Tijdens huiszoeking bij de vrouwen werd een grote verzameling le vensmiddelen, toiletartikelen, kleding, ge reedschappen, linnengoed, speelgoed, sie raden en snoep gevonden naar alle waar schijnlijkheid eveneens van diefstal af komstig. Het trio was zaterdagmiddag in een warenhuis op heterdaad betrapt toen het twee sets beitels ter waarde van 36 wegnam. Het conflict met de studenen heeft, naarmate de spanningen tot het kookpunt stegen, nu brede lagen van het Franse volk in betovering gebracht. „De jeugd heeft niet altijd gelijk", zo merkte in zijn rede gisteren de linkse op positieleider Frangois Mitterrand op, maar een regering die geweld tegen de jeugd gebruikt heeft het het in ieder geval altijd verkeerd". Dat de regering zich dit ongelijk ook zelf bewust was mag men misschien aan nemen op grond van de* schandalig een zijdige berichtgeving van de zijde van de Franse radio en televisie, waar de studen tenleiders iedere gelegenheid onthouden werd om hun standpunten ook eens uit een te zetten. Een censuur waartegen de belangrijkste televisieregisseurs nu open lijk hebben geprotesteerd. ADVERTENTIE Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam Dinsdag-aanbieding 500 gram riblappen 2.98 500 gram doorr. varkenslappen 1.68 4 Hamburgers 98 ct. Santpoort Telefoon 0 2560-8012 Heldere groentesoep Kalfspasteitje Karbonade Verse Bloemkool Gek. aardapelen IJs met slagroom Dagelijks aan de vleugel John Bading Restaurant la carte Cocktailbar Plate service MIDGET GOLF Tot en met donderdag Doorregen VARKENSLAPPEN, 500 gram 1.89 Supermalse PAARDEBIEFSTUK, 250 gram 2.25 3 stuks BIEFSTUK TARTAAR 1.28 N.RES - Plein 1945 - 53 - IJmuiden

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1