l3t Regering treuzelt, menen drankbestrijders Kort en De leeuwen zijn los Waargenomen! op Moederdag Twijfel over zelfstandig blijven van redacties I II II if II Agenda voor Haarlem en de IJmond Omgekomen Urker vissers geëerd Fa. B. ENGELENBERG Wettelijke maatregelen tegen alcohol in het verkeer Medeplichtige moet ook strafbaar zijn In Burgers Dierenpark KVP-commissies geformeerd |Vals alarm: bom op Amerikaans schip Koel weer - r smIThs MAANDAG 13 MEI 1968 - ■■■■'"1 i: «k JHI iKI OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „AUTOFLEX" AUTOLAKKEN Twee kostbare schilderijen gestolen J erkeersdoden Telegram J Strenge voorschriften Duidelijkheiden uitdieping program Heidebrand bedreigde vliegbasis fV Lammers over Unitel combinatie Haarlem V el sen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk (iA )*g yiiir-..-. SS wr r s Na een herdenkingsdienst in de ge reformeerde kerk heeft de koningin zaterdag in Urk een krans gelegd bij het nieuwe vissersmonument in Urk, een beeld van een over de zee uitkijkende vissersvrouw, vervaar digd door de beeldhouwer G. van der Leeden. Het is geplaatst binnen de muur met de marmeren platen, waarin de namen zijn gebeiteld van honderden Urker vissers die sinds 1868 op zee zijn omgekomen. (Van onze correspondent) ADVERTENTIE DocUtraat J? Haarlem Tel. 15352 a Gezaghebber. Binnenkort is de benoe ming te verwachten van de voorzitter van de Staten van de Nederlandse An tillen, de heer O. R. A. Beaujon, tot ge zaghebber van het eilandgebied Cu rasao. Na dolle rit de sloot in. Een 17-jarige jongen, die te diep in het glaasje had gekeken, is in Veldhoven met een auto bus gaan rijden. Na een botsing met twee bomen reed hij een sloot in. De jongen liep 'geen letsel op, maar de bus werd ernstig beschadigd. Vakantiebonnen. In Utrecht zijn twee mannen aangehouden, die in het bezit waren van bouwvakvakantiebonnen, welke een waarde van 50.000 verte genwoordigden. De mannen die niet wilden zeggen hoe zij aan de bonnen waren gekomen, zijn door de politie opgesloten. Protest. In Enschede hebben ongeveer honderd hoogleraren, artsen, predikan ten, pastoors en winkeliers in een open brief aan B. en W. geprotesteerd tegen het besluit van de minister van Defen sie de militaire vliegbasis Twente uit te breiden, omdat deze dicht bij be langrijke bevolkingscentra ligt en de leefbaarheid van het gebied en de eco nomische ontwikkeling op langere ter mijn door de uitbreiding zal worden aangetast. Ook ln Rotterdam. De eigenaar van een bontzaak in Rotterdam mist uit zijn zaak twee nertsmantels, waarde 12.500 en 7.250, nadat drie Spaanse spreken de vrouwen in de zaak waren geweest. In Amsterdam is op dezelfde wijze een bontmantel verdwenen. De Rotterdam mer gaf eenzelfde signalement op als zijn collega in Amsterdam. Beste pleiter. De pleitwedstrijd voor jon ge advocaten, die jaarlijks onder auspi ciën van de Nederlandse Orde van Advocaten in Utrecht wordt gehouden, is dit jaar gewonnen door de Amster damse advocaat mr. H. L. de Haas. Nederlandse week. Van 15 tot en met 22 mei wordt een Nederlandse week ge houden in het winkelcentrum van Rodover, een voorstad van Kopenhagen. Rodover heeft het grootste overdekte winkelcentrum van Europa. Nieuw recreatiecentrum. Schoonhoven heeft op terrein van de gemeente Lopik een recreatiecentrum gekregen. Het is zes hectare groot en omvat een jachthaven, een verwarmd zwembad en een kampeerterrein. In auto onwel geworden. Een 55-jarige opticien in Den Haag in zijn auto onwel geworden en tegen een muurtje gere den. Hij overleed kort daarna. Mr. Luns naar Cairo. Minister van Bui telandse Zaken, mr. Luns, zal van 2 tot 5 juni een officieel bezoek aan Egypte brengen, zo weet het Westduitse persbureau DPA te melden. ROTTERDAM. Nederland loopt op een hoogst bedenkelijke manier achter bij de bestrijding van het alcoholgebruik in het verkeer. Het is een illusie te denken dat de slagzin „Glaasje op, laat je rijden daarvoor voldoende is. Hiermee drukte de voorzitter van de Algemene Nederland se Drankbestrijdersorganisatie, M. J. Maas, zijn verontrusting uit over wat hij het getreuzel noemde van de overheid bij het nemen van forse wettelijke maatrege len. De heer Maas sprak zaterdag in de Doe len in Rotterdam op het congres „Alcohol en verkeer" van de drankbestrijdingsor- ganisatie. Hij verbaasde zich erover, dat er nog zo weinig schot zit in de al gerui me tijd door de regering in het vooruit- AMSTERDAM. Uit de zaak van de antiquair Guillaume Franssen in de Am sterdamse Nieuwe Spiegelstraat zijn bij een inbraak twee schilderijen, elk ter waarde van 17.500, gestolen. Het ene is een uit de 17de eeuw da terende Albert Cuyp van 28.5 bij 39 cm, voorstellende een jager met geweer aan de oever van een rivier met op de ach tergrond een kasteeltje in een ommuur de stad, het andere een zittend vrouwe lijk naakt met cupido van Philip van Dijk (begin 18de eeuw) van 40 bij 50 cm. Beide op houten panelen geschilder de kunstwerken waren in een goudkleu rige lijst gevat. De antiquair is verzekerd. De dief vernielde met een straatsteen de ruit van de winkeldeur en drong zo de zaak binnen. zicht gestelde maatregelen om het gevaar van alcohol in het verkeer te beteugelen. Hij wees erop dat in vrijwel alle lan den de bloedproef aanvaard of zelfs ver plicht is als middel om het alcoholper centage in het bloed vast te stellen. Bo vendien wordt in landen als België en Engeland sinds vorig jaar de ademtest gebruikt. „De regering, zo zei hij, „ver keert blijkbaar nog steeds in twijfel, maar ik dacht, dat er nu zo langzamerhand wel genoeg bestudeerd en meer dan genoeg gepraat was." De verkeersjurist, mr. J. C. Hooftman, zei in zijn inleiding, dat aan de hand van verschillende buitenlandse onderzoekin gen wel aangenomen wordt, dat 25 tot 40 percent van de verkeersdoden vallen bij ongelukken waarbij alcohol een rol speelt. Volgens berekeningen van het CBS j zouden er in ons land ongeveer 15.0001 ongevallen per jaar minder gebeuren, waaronder 312 dodelijke, wanneer het toe laatbare bloedalcoholgehalte zou worden bepaald op 8 promille. De heer Hooftman pleitte voor een wer kelijk zinvole bestraffing. Daarbij dacht l hij onder meer aan een tijdelijk verblijf in bepaalde werkkampen, maar ook in po- sitief-pedagogische zin geprobeerd wordt de delinquent tot een andere houding ten aanzien van het rijden onder invloed te brengen. Hij pleitte voor een eerder en veelvuldiger gebruik van ontzegging van de rijbevoegdheid. Mr. Hooftman wilde in overweging ge ven de medeplichtigheid aan het onder invloed rijden ook strafbaar te stellen. Hij dacht hierbij aan bijvoorbeeld gastheren en caféhouders die welbewust blijven doorschenken als zij weten dat betrokke nen nog moeten rijden. De drankbestrijdersorganisatie heeft in een telegram aan de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk haar ongerustheid uitgesproken over de toela ting van alcoholreclame via de televisie. De organisatie acht het gevaar aanwezig dat het alcoholgebruik hierdoor zal toene men. (Van onze correspondent) ARNHEM De leeuwen zijn los. Van daag heeft de loco-burgemeester van Arnhem, de heer A. Bennis, het leeuwen park van Burgers Dierenpark officieel ge opend. Met enige schroom kregen twee fotografen zaterdag toestemming om uit het open dak van hun wagen opnamen te maken van de roofdieren en deze ook buiten de voor het publiek aangelegde wegen in het bos te volgen. Het eerst werd een leeuwengezin één man en vijf vrouwen in het park los gelaten. De leeuwen snuffelden eens ge noeglijk aan de bumper van een wagen en wandelden daarop het bos in. Wat later volgde een moeder-leeuw met haar drie welpen. Burgers Leeuwenpark is het eerste wildpark van Nederland. Om te kunnen bestaan moet het commercieel worden ge- I exploiteerd, en er zijn mensen die dat tegen de borst stuit. Zo zei bijvoorbeeld de directeur van de Dierenbescherming, dat hij door de komst van leeuwenpar ken vreest dat de leeuwenstand „nog ver der" wordt uitgedund. De grote plaag van dierentuinen overal ter wereld is echter dat de leeuwen zich zo snel voortplanten, dat er een leeuwen overschot is. In Burgers Dierenpark al leen al zijn er sinds 1913 meer dan 1000 leeuwen geboren. Aan de andere kant moet men zich wel afvragen of leeuwen parken kunnen bijdragen tot een juiste houding van de mens tegenover het dier. Een leeuwenpark bestaat immers van de sensatiezucht van het publiek, dat in de roofdieren een bedreiging ziet. Wie het park wil bezoeken komt eerst binnen een elektrisch bediende toegangs- sluis, waar tien auto's tegelijk in kunnen. Het personeel instrueert het publiek: ra men en schuif daken moeten gesloten blij ven, uitstappen is onder alle omstandig heden verboden (wie „hoge nood" heeft kan nu-nog-even) en leeuwen hebben al tijd voorrang op auto's. De toegang voor auto's met linnen kap is verboden. De toegang per auto bedraagt 10. De weg door het park is 2.5 km lang. Er is éné richtingverkeer, zodat zij die j mag rechts van de weg worden gestopt. Er is éénrichtingverkeer, zodat zij die willen doorrijden, de linkerweghelft al tijd vrij zullen vinden. Op aparte wegen rijden constant drie met mobilofoons uitgeruste patrouillewa gen. Zij zijn voorzien van luidsprekers om eventueel aanwijzingen te kunnen ge ven. Deze wagens hebben ook olie en benzine aan boord, brandblusapparatuur en eerstehulpmaterieel. Als er een auto pech heeft en de passagiers de wagen moeten verlaten, kunnen zij in een busje overstappen. Claxonneren in het park is verboden. Het claxonsignaal geldt hier als alarm signaal. Het personeel is uitgerust met koolzuurblussers, waarvoor leeuwen groot ontzag hebben en met pistolen, waarmee verdovingspatronen kunnen worden afgeschoten. Het park is van een vijf kilometer lan ge afranstering voorzien. Een dubbele omheining nog wel: een hek van 4.75 m hoog om te voorkomen dat de leeuwen buiten hun gebied zullen komen en daar buiten een hek van 2.50 m hoog om te voorkomen dat mensen, om welke reden dan ook, zouden willen binnendringen. DEN HAAG. Dr. G. M. J. Veldkamp, oud-minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, is voorzitter geworden van de K.V.P.-commissie „Duidelijkheid vóór de Verkiezingen". De K.V.P.-voorzitter, mr. A. P. J. M. M. van der Stee, is voor zitter van de K.V.P.-commissie „Uitdie ping program". Tot de instelling van beide commissies werd besloten op de eind vorig jaar ge houden K.V.P.-raadsvergadering in Arn hem. De studiegroep „Duidelijkheid" werd ingesteld om met het oog op de eerst volgende Tweede-Kamerverkiezingen al le mogelijkheden te onderzoeken welke kunnen leiden tot het aan de kiezers ver schaffen van meer duidelijkheid vóór de verkiezingen. De commissie „uitdieping" werd ingesteld op grond van een in deze vergadering aangenomen resolutie, waar in wordt gesteld, dat het programma van de K.V.P. nader dient te worden uitge diept en te geconcretiseerd, „waarbij de inbreng van de radicale stroming als een belangrijke bijdrage wordt aanvaard." ADVERTENTIE 164.279 vaatbrekende vaders, 63.117 schervenzoekende zoons en 122.365 genietende moeders. Zij aten Friendchips. U weet wel: die feestelijk traktatie van snack expert Smiths. Nieuw! Met véél kraak en smaak! (Van onze correspondent) WOENSDRECHT. Op het militaire oefenterrein De Woensdrechtse heide heeft een heidebrand gewoed tot dicht bij de brandstofopslagplaatsen van de vliegbasis Woensdrecht. Ongeveer vijf ha. heide en dennen zijn verbrand. De oor zaak van de brand is onbekend In het Burgers Dierenpark zijn de leeuwen losgelaten. Voor f 10 zijn zij te bezichtigen. Het dierenpark verwacht veel belangstelling voor de „koning der dieren". (Van onze economische redactie) SCHEVENNGEN Uit de infor maties waarover ik thans beschik blijkt niet dat de kranten van de Unitel-combi- natie redactioneel zelfstandig zullen blijven". Deze onthulling deed zaterdag de voorzitter van de Amsterdamse pers de heer H. Lammers op de tweede dag van de jaarvergadering van de Neder landse Journalisten Vereniging (N.J.V.). Een week of wat geleden is de heer Lam mers namelijk gebleken, dat deze waar borgen („waarover indertijd hoog werd opgegeven") niet in de ontwerp-statufen van de Unitel waren opgenomen. Unitel is als gemeld vorm van samen werking tuusen De Telegraaf en het Rot terdamse krantenconcern de Nederlandse Dagbladunie, uitgeefster van onder meer het Algemeen Dagblad, het Algemeen Handelsblad, de NRC en Het Vaderland. Volgens de heer Lammers zijn de ont werp statuten van Unitel zodanig ruim geformuleerd, dat de grootste partner met de andere kranten zou kunnen doen wat hij wil. De NJV nam tenslotte een resolutie aan waarin sluitende wettelijke waarborgen werden verlangd, opdat fusies en ande re vormen van structuurwijzigingen van persondernemingen er niet toe leiden dat te kort wordt gedaan aan de verscheiden heid van meningsuiting. De NJV doet een dringend beroep op regering en parle ment om deze waarborgen te scheppen. De afdeling Amsterdam drong er ten slotte bij het bestuur op aan om in sep tember in Den Haag 'n grote demonstra tieve bijeenkomst van journalisten te hou den om de regeerders van ons land dui delijk te maken hoe ernstig de situatie voor de journalist is geworden. ROTTERDAM. In Rotterdam heeft de politie gisteren in allerijl de bezoekers I van de twee Amerikaanse oorlogsschepen gehaald, die daar aan de Parkkade liggen gemeerd. Via een anoniem telefoontje was meegedeeld dat er een bom aan I boord van een der schepen zou zijn ge plaatst. Er was aangekondigd dat de bom om vijf minuten over vijf zou ontploffen. De bemanning en marechaussee hebben de schepen doorzocht, maar geen projec tiel gevonden. Het K.N.M.I. deelt mee: Een omvangrijk gebied van lage lucht druk strekt zich uit van Labrador over de oceaan en de Noordzee naar Noord-Rus land. In dit gebied kömen verschillende depressiekernen voor. Eén van deze de pressies trok dit weekeinde van het zee gebied tussen IJsland en Noorwegen naar het oosten. Hierdoor draaide de wind in ons land naar het noordwesten en stroom de koele lucht ons land binnen. De depres sie werd gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die in de afgelopen nacht flinke opklaringen bracht. Hierbij daalde in het binnenland de temperatuur aan de grond plaatselijk tot een graad onder nul. Inmiddels is een andere depres sie boven het noorden van de Noordzee aangekomen, terwijl een actieve storing van het midden van de oceaan met tame lijk grote snelheid naar Zuid-Engeland trok. Op de nadering hiervan nam van morgen de bewolking toe en viel op de meeste plaatsen enige regen. De wind wakkerde aan, aan de kust tot hard. Achter een storing die van noordwest naar zuidoost over ons land zal trekken, ruimt de wind naar westelijke richting en neemt daarbij in kracht af. In de lucht die dan aangevoerd zal worden komt een wisselende bewolking voor, waaruit later plaatselijk een bui zal vallen. Het vrij koele weer houdt aan. WMRRAPPORTBN Maximum- an minimum- temparaturan binnen- aa buitenland Den Helder regen Vpenburg zw. bew. Vlissingen regen Pelde licht bew De Bilt licht bev Twente onbew. Eindhoven licht bew Z.-Limburg onbew Minervatheater (Heemstede), dinsdag 20.15 uur: Concert van koperblazers en klavier voor de Heemsteedse Kunstkring. Grote of Sint Bavokerk, dinsdag 20.00 uur: Concert door stadsorganist Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „Ver van de woelige wereld", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 uur: „Zes vrouwen voor de moordenaar", 18 j. Dins dag besloten voorstelling van de Haarlem se Filmliga. Lido, 14, 19 en 21.15 uur: „Blauw bloed en harde vusten", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 uur: „Cash? Cash!", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Irma la Douce", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 uur: „De Sa moerai", 18 j. Roxy, 14.30. 19 en 21.15 uur: „Mondo Bi- zarro", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 uur: „Drift in het bloed", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy" Tot 20 mei extra avond openstelling. Dagelijks (ook zondags) van 20.30 tot 22.30 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10 tot 17 u De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Galerie Zijlstraat: Expositie van beel den van Ek van Zanten en schilderijen van Annemarie van Zanten—Eilers. Dage lijks van 12-17 u. Maandag, woensdag en vrijdag ook van 20-21.30 u. Zondags van 14.30-17 uur. Tot 18 mei. Galerie-t (Bakenessergracht 67): Expo sitie van werk van Segui. Dagelijks van 11-17 u. en zondags van 13-17 u. Tot en met 9 juni. Galerie Drengel (Bakkumstraat): Expo sitie van werk van Henk Ames. Maandag tot en met vrijdag van 20-22 u. en donder dag, zaterdag en zondag ook van 13-17 u. Tot en met 31 mei. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdag 9 tot 12 u. Keukenhof (Lisse): Openluchttentoon stelling van voorjaarsbloemen. Dagelijks van 8 uur tot een half uur na zonsonder gang. Tot half mei. Stadskweektuin (Kleverlaan): Gelegen heid tot gratis bezichtigen van de kassen en bloemgewassen. Woensdag van 14 tot 17 u. en zaterdags en zondags van 10 tot 12 en 14 tot 17 u. MAANDAG 13 MEI City Theater, 20 uur: „Dokter Zjivago". DINSDAG 14 MEI City Theater, 20 uur: „Dokter Zjivago". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden, 14- 17 u.: Expositie van werken van Jos van Amsterdam en Otto Prinsen. Piter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) van 9.30-12 uur en 14-16.30 uur. MAANDAG 13 MEI Kennemer Theater 19 en 21.15 u.: „Bon nie en Clyde'. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.; „De dagvlinder". Verenigingsgebouw „De Schans", 20.00 uur: Buitengewone ledenvergadering Kennemer Zwemclub. DINSDAG 14 MEI Kennemer Theater, 19.00 en 21.15 uur: „Bonnie en Clyde". Luxor Theater, 19.00 en 21.15 uur: „De dagvlinder". Galerie Boumans, Breestraat 122. Foto tentoonstelling van groep amateurfoto grafen. Huize „Scheybeeck", Velserweg 2, Ken nemer Oudheidkamer geopend van 19.30- 21.30 uur; voor groepen etc. op aanvraag. De Opgang, Florastraat, 20 uur: Smal filmclub IJmond Dubbel Acht. Vrijetijdscentrum „De Slof", Kruisweg 99, 20.00 uur: Klaverjasvereniging „Schop pen Negen". MAANDAG 13 MEI Marquette Theater, 20 u.: Angélique en I de koning". DINSDAG 14 MEI Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen I Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Vlünchen Zürich Genéve I Locamo ^enen Innsbruck Belgrado A thene Rome Barcelona Madrid Mailorca Lissabon geh. bew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. regen zw. bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. zw. bew. zw. bew. onbew. regen mist onbew. zw. bew. regen regen regen zw. bew. zw. bew. half bew. onbew. onbew. onbew. DINSDAG 14 MEI zzw 12 6 0.1 zw 12 7 0 zzw 12 7 0.1 zzw 12 1 3 z 12 3 0 zw 11 2 2 zzw 13 4 0 zzw 12 2 2 nnw 19 8 16 w 14 5 1 w.st. 12 4 3 wzw 12 3 0 wnw 11 0 1 zzw 14 8 0.1 zzw 13 6 0 zzw 3 1 w 13 2 0 w.st. 14 2 0.1 w.st. 16 2 0 n 19 12 6 nw 13 9 7 vera. 15 3 2 zw 13 5 17 n 9 4 16 no 11 3 5 no 14 10 36 wnw 29 8 1 w.st. 15 4 30 zzo 34 20 0 zzw 30 19 0 wzw 23 14 1 n 19 4 1 nnw 21 4 0 w.st. 18 7 2 ono 25 14 0 Zon op 4.48 uur; onder 20.26 uur. Maan op 23.59 uur; onder 5.27 uur. MAANSTANDEN Volle maan 12 mei 14.05 uur. Laatste kwartter 19 mei 6.44 uur. Nieuw- maan 27 mei 8.30 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN MAANDAG 13 MEI Hoog water 3 48 uur en 16.14 uur Laag water 12.01 uur en uur. DINSDAG 14 MEI Hoog water 4.32 uur en 17.01 uur. Laag water 0.23 uur en 12.48 uur. Marquette Theater 20 u.: „Angélique L„, en de koning". I en 8 wrater te Zandvoort is 10 tot 15 r.iin. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2