Massale betogingen in Bonn verliepen uiterst ordelijk m Ook vakbondsprotesten tegen de noodwetten Gallup geeft republikeinse kandidaten beste kans Moordenaar van King wellicht zelf gedood c Afgevaardigd door de „vijf" Kadar gaat binnenkort met Dubcek praten „AMERIKANEN HEBBEN GEEN RECHT OP TEGENPRESTATIES", ZEGT SAO Exclusief interview met een onderhandelaar fmmm WmÊËmmw WÊÈmÊÊÊÊËMBAi Rockefeller een „winner Presidents verkiezing in Dahomey ongeldig Cyrankiewicz waarschuwt Duitse hoogleraar volgt Hess na Harttransplantatie in Frankrijk 3 rechter heeft gelijk! Omdat Brandaris N Hee! Kijk daar-is. De rechter rookt ook al Brandaris. MAANDAG 13 MEI 1968 mwm (Van onze correspondent) BONN Bonn is zaterdag voor alle verkeer gesloten geweest, toen ruim vijftigduizend betogers in drie lange optochten door de lege straten trokken om er gezamenlijk in de „Hofgarten" te protesteren tegen de fel omstreden wetgeving op de nood toestand. Maanden hadden de voor bereidingen geduurd en de burgers van de Westduitse hoofdstad waren op vreselijke dingen voorbereid. De dag verliep echter in alle rust. Er sneuvelde zelfs geen ruit. Dutschke favoriet Kort nieuws PARIJS Aan de vooravond van de eerste officiële bespreking tussen de delegatieleiders van Hanoi en Washington (W. Averell Harriman en Xoean Thoey) in de stakende „vredesstad" Parijs heeft een van de offi ciële Noordvietnamese delegatieleden Ngoeyen Van Sao (Sao betekent ster) mij tijdens een exclusief interview gezegd, dat de onvoorwaarde lijke stopzetting van alle Amerikaanse oorlogsdaden tegen Noord-Viet- nam voorlopig het enige punt van discussie kan zijn en dat de Ameri kanen geen enkel recht hebben daarvoor een tegenprestatie te eisen. Optimistisch V oorbeeld •V> 7:? De jongerenorganisatie van de Chris ten Democratische Unie had de bevolking opgeroepen de auto's van de straten te halen en de vensters te beschermen. Nieuwsgierige burgers trof men inder daad kijkend vanachter hun getraliede ramen aan, en op de straat hadden zich opvallend weinig Bonners gewaagd. Ook van de discussies, waarmee de proteste rende studenten de bevolking opheldering wilden verschaffen over hun standpunt, kwam weinig terecht. Maar de Rijnlander houdt dan ook niet van discussies. Onder de demonstranten bevonden zich een aantal Oostberlijners, die Oostduits propagandamateriaal verdeelden. Ook le den van de verboden Westduitse commu nistische partij (KPD) waren onder hen. De minister van Binnenlandse Zaken Benda, die het weekeind in Bonn geble ven was (in tegenstelling tot kanselier Kiesinger), achtte dit voldoende aanlei ding om na afloop van de betoging te verklaren dat „de KPD er voor een be langrijk deel in was geslaagd de betoging te ondermijnen." De minister beschuldigde de organisa toren ervan, dat zij hiertegen niets zou den hebben gedaan. De minister had lof voor de bevolking en de politie, maar hij verzuimde ook de betogers te bedanken voor hun discipline. Deze dank aan de betogers kwam wel over de lippen van de man die direct verantwoordelijk was voor de handhaving van de orde, name' lijk de minister van Binnenlandse Zaken van de deelstaat Noordrijnland-Westfa- len, waartoe Bonn behoort. Minister Weyer had zijn hoofdkwartier in het Bonner hoofdcommissariaat geves tigd en werd door politietroepen be' schermd op een manier alsof er een staatsgreep in de lucht hing. Algemeen is echter de lof voor de paniekloze manier waarop Weyer hoofdbestuurslid van de liberale FDP het probleem van de protestmars heeft aangepakt. De Sternmars zogenoemd omdat zij stervormend naar het centrum van de stad optrok was georganiseerd door het „Curatorium noodtoestand der demo cratie". In de optocht ontbraken de ge bruikelijke beeltenissen van Marx, Le nin, Che Guevara en Ho Tsji Minh. Voor het eerst droegen betogers meer dan le vensgrote portretten van Rudy Dutschke met zich mee. Uit de protestoptochten klonken kreten als „Kiesinger nazi" en werd van het parlement gevraagd de wet' geving op de noodtoestand niet aan te ne men. Onder de betogers waren er een aantal die hun concentratiekampkleren uit de Hitier jaren hadden aangetrokken. Na de openluchtdemonstratie in Bonn volgde in de avonduren een teach-in in de Beethovenhallen. Hier voerde ook een van de Nederlandse studenten het woord, die zaterdagmorgen bij de Duitse grens was teruggestuurd. Het was de 22-jarige student in de psychologie Maarten Abell, die voorzitter is van de internationale commissie van de Nederlandse studen tenvakbond. Hij vertelde zijn gehoor over zijn illegale grensoverschrijding en werd luid toegejuicht. Eveneens op zaterdagmiddag kwamen in Dortmund ruim twaalfduizend vak bondsleden bijeen, om tegen de plannen betreffende de wetgeving op de noodtoe stand te protesteren. Woensdag komt de omstreden wetgeving op de noodtoestand in de bondsdag ter sprake. Voor de derde en laatste maal wordt er op 19 juni over gestemd. De regering hoopt het complex dan definitief aangenomen te krijgen. Verschillende bondsregeringen hebben er hun tanden al op stuk gebeten, en wat er nu van het oorspronkelijke ontwerp is overgebleven is maar een flauwe afspiegeling ervan. Toch vinden velen serieuze staatsbur- Een menigte van twintigduizend man woonde de massale rally tegen de noodwetten bij. De demonstran ten kwamen uit alle delen van Duitsland. gers dat het complex „in geval van nood" de regering nog te veel en onnodig macht geeft. De angst voor de wetten vloeit vooral voort uit de mogelijkheid die zij een nieuwe dictator zouden kunnen bieden. Ongeveer honderdvijftig leden van de socialistische jeugd en enkele Nederland se studentenorganisaties hebben zater dagmiddag in Den Haag een uiterst kalme en gedisciplineerde betoging houden te gen de Westduitse „Notstandsgesetze". De betogers wilden hun solidariteit to nen aan de vele Duitse studenten, die in Bonn protesteerden tegen de invoering van deze wet, die de Westduitse regering in tijd van nood verregaande bevoegd heden moet verschaffen. PRINCETON (New Jersey) (AP) Volgens Gallup Poll leiden de republikeinse gouverneur Nelson A. Rockefeller van New York en de oud- vice-president Richard M. Nixon thans in de strijd tegen de drie presi dentiële kandidaten der democrati sche partij. Van de twee republiekeinse kandidaten doet Rockefeller het het beste tegen de drie demoncratische kandidaten, senator Robert F. Kennedy van New York, senator Eugene J. McCarty van Minnesota en vice- president Hubert H. Humphrey. Deze conclusies zijn gebaseerd op een landelijke ondervraging van de ingeschre ven kiezers. Het onderzoek werd even voor de voorverkiezingen in Indiana gehouden en na de aankondiging van Rockefeller's kandidatuur. De steun voor Wallace, de vroegere gou verneur van Alabama, varieerde van veer tien tot achttien percent en bedroeg ge middeld zestien percent. Dit betekent dat de kansen van Wallace sinds het laatste opinieonderzoek van april iets zijn verbe terd. Humphry ligt op Nixon drie percent ach ter. Dat is een verbetering sinds april. In dien Rockefeller in november de stembus strijd tegen Humphrey zou moeten opne men dan zou de republikein zeven percent meer stemmen krijgen. Kennedy heeft sinds april terrein aan Nixon verloren. De vroegere vice-president ligt nu tien percent op de senator voor te gen drie percent in april. Rockefeller zou Kennedy met een verschil van veertien percent verslaan. Nixon heeft een voorsprong van twee percent op McCarthy, Rockefeller heeft nog steeds een voorsprong van negen per cent op de senator uit Minnesota. MEXICO, (AFP). Twee agenten van de Amerikaanse federale recherche zijn naar de Mexicaanse stad Acapulco ge reisd om te pogen de identiteit vast te stellen van een man die op een stil strand in de omgeving vermoord is gevonden. Diens signalement stemt gedeeltelijk over een met dat van James Earl Ray, die ge zocht wordt als de moordenaar van ds. Martin Luther King. Het bericht over de vondsjt verscheen het eerst in het Mexicaanse blad „El Universal". Volgens dit blad was het lichaam onder het zand gevonden en ont dekt dankzij een bordje met een pijl, die de plaats aangaf met het woord „hier". In de buurt zouden lege flessen zijn ge vonden met de vingerafdrukken van de dode. De huisbewaarder van een naburige villa had een dag of zes geleden mensen uit een witte auto met een Texaans num merbord zien afdalen naar het strand. Na de vondst herinnerde hij zich dat het slachtoffer met zijn korte broek daar ook bij geweest was. Een arts heeft verklaard dat de man eerst mishandeld is en toen een kogel in het voorhoofd heeft gekre gen. COTONOU (AFP) In een radiorede heeft het staatshoofd van Dahomey, lui tenant-kolonel Alphonse Alley, zaterdag avond gezegd, dat de verkiezing van dr. Basile Adjou tot president van Dahomey niet geldig is. Dr. Adjou had een volstrekte meerder heid behaald ten opzichte van de andere vier mededingers bij de verkiezingen op 5 mei. Het aantal degenen, die niet ge stemd hebben, bedroeg achter 74% per cent van het kiezerskorps. Overste Alley heeft meegedeeld dat zo spoedig mogelijk door de regering en de militaire revolutionaire raad maatregelen genomen zullen worden voor de keuze „van een president, die vrijelijk met bij na algemene stemmen of tenminste met een grote meerderheid van het volk wordt gekozen." Wervelstorm. In de zuidwestelijke kust streek van Birma zijn meer dan vier honderd mensen om het leven gekomen toen dit gebied vrijdag door een wervel storm werd getroffen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE PRAAG (AP). De Tsjechoslowaak- se partijleider Alexander Dubcek zal in de nabije toekomst een ontmoeting heb ben met de Hongaarse partijleider Janos Kadar, zo is in welingelichte communisti sche kringen vernomen. Tevens zal Dubcek naar verwacht wordt de komende maanden overleg ple gen met de Poolse partijleider Vladislav Gomoelka. Zowel Kadar als Gomoelka hebben ver leden week deelgenomen aan het beraad van vijf partijleiders in Moskou, waarbij Tsjechoslowakije niet was vertegenwoor digd. Verwacht wordt dat Kadar en Gomoel ka uitdrukking zullen geven aan de be zorgdheid in de Sovjet-Unie en andere communistische landen over de ontwik kelingen in Tsjechoslowakije. De Russische partijleiders zouden be zorgd zijn voor de mogelijkheid dat anti communistische elementen de stroming in Tsjechoslowakije zullen aanwenden om de communisten de macht te ontnemen. De Poolse premier Jozef Cyrankiewicz heeft zaterdag indirect Tsjechoslowakije gewaarschuwd dat het zijn belangen in overeenstemming moet brengen met die van de andere communistische landen om te voorkomen dat het imperialisme „ons één voor één wurgt". Eenheid is een dwingende noodzaak, niet alleen omwille van het proletarisch internationalisme, maar ook omwille van het zelfbehoud, al dus Cyrankiewicz, die Tsjechoslowakije niet met name noemde. Hij verklaarde dat het imperialisme bij de zwakste scha kel zal toeslaan en dan die schakel tegen de anderen zal gaan gebruiken. Sprekend op een bijeenkomst van me taalarbeiders te Zabrze in Silezië zei de GLASGOW (DPA) In navolging van Hitiers plaatsvervanger Rudolf Hess is zondag de 57-jarige Westduitse prof. Berthold Rubin, die in Keulen byzantijn se geschiedenis doceert, boven Schotland met een valscherm uit een vliegtuig ge sprongen. Hij belandde op korte afstand van de. plaats, waar Hess op 10 mei 1941 na zijn spectaculaire vlucht uit het Derde Rijk landde om, naar hij toen zei, met de Engelsen vredesbesprekingen te voeren. Prof. Rubin voert een actie om de vrij lating van de thans 74-jarige Hess, die in Neurenberg wegens oorlogsmisdaden tot levenslange gevangenisstraf is veroor deeld, te bevorderen. De hoogleraar is voor een ondervraging meegenomen naar een politiepost, waar destijds ook Hess was binnengebracht. (Van een onzer verslaggevers) Sao, beminnelijk als al zijn dele gatiegenoten maar ook even gedeci deerd en oVertuigd van zijn gelijk, spreekt officieel namens zijn delegatie. Wat kunnen de Amerikanen u dan wel vragen? Sao: niets. Zij hebben geen recht iets te vragen. Wij hebben nooit bommen gegooid op New York of Phi ladelphia. Het enige voordeel dat ze zullen hebben van de stopzetting van hun bombardementen is dat wij zullen stoppen met het neerschieten van hun vliegtuigen. Denkt u optimistisch ten aanzien van de vraag of u met dit standpunt resultaten kunt verwachten van de conferentie? Sao: wij zijn altijd optimistisch. Overigens zijn twee dagen van tech nische voorbesprekingen over proce dure-kwesties niet voldoende om de houding der Amerikaanse gedelegeer den exact te peilen. Hoe was vrijdag en zaterdag de sfeer tijdens de procedure-zittingen? Sao: correct. De toon van de Ameri kanen leek ons een beetje koud, maar niet onvriendelijk. Ngoeyen Van Sao, in sober maar op maat gesneden zwart kostuum evenals zijn delegatiegenoten maar duidelijk contrasterend met zijn buitenmaats geklede journalistieke landgenoten, is plotseling duidelijk on aangenaam geraakt door mijn vraag of hij ooit met de vertegenwoordiger van de regering in Saigon zou willen spreken, gesteld dat zo'n afgevaardigde direct of zijdelings bij de Parijse con ferentie betrokken zou worden. „Op die vraag geef ik geen ant woord". Maar even later, nadat hij be doelde vraag zorgvuldig heeft geno teerd: „Ik zal u toch een antwoord geven: Wij erkennen de regering van Saigon niet. Misschien is dat af doende?" Heeft uw delegatie van Parijs uit permanent contact met het nationale bevrijdingsfront (de politieke afdeling van de Vietcong) over het verloop van de besprekingen? Sao, opnieuw blijkbaar in dubio: „Geen commentaar. Terzake. De Noordvietnamese delegatie heeft bij herhaling laten weten dat zij uitslui tend en alleen namens de regering in Hanoi spreekt". Sao verwerpt echter nadrukkelijk de terminologie volgens welke Vietnam in een noordelijk en een zuidelijk deel wordt verdeeld: „Wij zijn geen Noord- vietnamezen, wij zijn Vietnamezen. In dat licht moet u dan de status zien van de Noordvietnamese delegatie hier in Parijs". Sao is zelf een opvallend voorbeeld van de consequenties die de verdeling van zijn land dikwijls heeft. Deze Hanoi-official is afkomstig uit Hoeé in het zuiden. Zijn familie woont daar nog, hij mag geen brief schrijven. Be kend ander voorbeeld: Ngoeyen Cao Ky komt uit het noorden Is het Sao overigens opgevallen dat de Amerikanen in het officiële com muniqué na de ochtendzitting van zaterdag voor het eerst spreken van de „Democratische Republiek Viet nam" in plaats van „Noord-Vietnam" en denkt hij dat dit het begin zal zijn van een herziene houding van Wash ington? Sao: „Wij hebben dit inderdaad ge constateerd en vinden het niet meer dan fatsoenlijk en normaal. Als de Amerikanen de sfeer op die manier willen verbeteren hebben ze gelijk, wij kunnen dat natuurlijk wel appreciëren. Bent u tezijnertijd bereid de aan voer van uw troepen naar het zuiden te verminderen of zélfs de noordelijke troepen geheel uit het zuiden terug te trekken? Sao: „Natuurlijk niet. Nogmaals, dit moet u niet zien als Noordvietnamese troepen in Zuid-Vietnam, maar als Vietnamese soldaten in Vietnam". Monsieur Sao, tenslotte nog iets anders: Heeft u een voorkeur voor de opvolging van president Johnson? Sao, fijntjes glimlachend, en zonder aarzeling: „Alle raven zijn zwart en preciserend: „Wij hebben slechts een voorkeur voor die Amerikaanse president, die zijn troepen uit ons land terugtrekt en die de Vietnamezen over hun eigen toekomst laat beslissen". Janos Kadar premier, dat „Elk land en elke partij ge leid wordt door nationale belangen en handelt overeenkomstig de specifieke na tionale omstandigheden", maar eenheid in de socialistische partij in de afzonder lijke landen en de discipline in de onder linge betrekkingen vereist worden. Cyrankiewicz merkte op dat de Ame rikanen de Vietnamese oorlog nooit zou den hebben durven beginnen als er een heid in het socialistische kamp was ge weest en geen scheurmakende politiek van de Chinese „Mao Tse-toeng-groep". ,Dit moet een les voor de toekomst zijn voor alle socialistische landen, en in de eerste plaats voor alle socialistische lan den in Europa", zei hij. PARIJS, AFP In het Parijse zieken huis Broussais is zondag de derde hart transplantatie in Frankrijk uitgevoerd op een 45-jarige priester. De operatie is ver richt door een medisch team van de kliniek voor hartchirurgie van de medische facul teit in Parijs, onder leiding van professor Charles Dubost, die als een der beste hart chirurgen ter wereld wordt beschouwd. Het is voor het eerst dat onder zijn lei ding een harttransplantatie is gedaan. Invalidenwagen. Een Zweedse automo bielfabriek, die sedert begin mei een nieuw geconstrueerde postauto vervaar digt op licentie van de DAF-fabrieken in Eindhoven, heeft zaterdag een ge heel nieuw soort invalidenwagen met een DAF-chassis en motor gepresen teerd. Mishoren. Paus Paulus VI heeft de rooms- katholieken in zijn eigen diocees Ro me ontheven van de verplichting, op zon- en feestdagen mis te horen en bij decreet bepaald, dat zij aan de ver plichting tot mishoren kunnen voldoen op de vooravond van een zon- of feest dag. Kunstharten. Binnenkort zal het wellicht mogelijk zijn mensen te voorzien van door atoomenergie aangedreven kunst harten. Dit heeft Glenn Seaberg, voor zitter van de nationale commissie voor kernenergie in de Verenigde Staten, verklaard. Nasser. President Habib Bourguiba van Tunesië heeft zondag verklaard dat pre sident Gamal Abdel Nasser van Egypte een ramp voor de Arabische wereld is en dat zijn aanwezigheid daar de weg naar een duurzame vrede in het Mid den-Oosten verspert.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3