VRIJDAGAVOND DE OEFENING OP SCHOONENBERG ZONDAGMIDDAG DE LOF IN EINDHOVEN Telstars uitvoering van balbezit en korte combinaties was PSV te machtig m FORTUNA LIEP PUNT UIT OP BRABANDERS DANIELSSON SCHOOT WEER TWEE KEER RAAK NAC kon Ajax wel één helft uit zijn ritme halen, daarna was het afgelopen agdyMS® aÊBSIËmm Geels hielp Feijenoord op dreef i Linder oordeelde terecht: Telstar heeft goed gespeeld Betaald voetbal praatte over de financiën ,.T Rheden begon goed Manchester City Engels kampioen MAANDAG 13 MEI 1968 /l9 Doesburg WÊËm Van der Meeren é^"- T - "ajgs«V li| 1 <«4» 4jmt iIH ««IK PORTUGESE TITEL VOOR BENFICA (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Een deel van de Telstar-ploeg heeft gisteravond al het behoud van het eredivisieschap ge vierd. Al is de kans op beslissings- duels theoretisch nog aanwezig. „Ik ben bijgelovig, ik feest niet mee", onderkende Hassie van Wijk die mo gelijkheid. Van Wijk was gisteren in zijn element in een ploeg, die won (10) en voetbal speelde, zoals hij dat zo graag ziet. Tikken, over de korte afstand, steeds maar weer, ein deloos om het spel van de tegenstan der te ontregelen. Korte combinaties, balbezit. Om zelf ineens een kans te scheppen op een doelpunt, dat toch ook. Donderdag en vrijdag is De Vis ser er met zijn ploeg op het lioofdveld van Schoonenberg langdurig mee bezig geweest. Met elf spelers, die tik-tak-spelend over het veld trokken. In Eindhoven volgde gisteren de uit voering en de lof was van Kurt Lin der, de man, die woensdag het paleis van PSV binnentrok, goede spullen trof, maar binnen enkele dagen geen eenheid kon maken. „Telstar heeft goed gespeeld. Zij (de PSV'ers) heb ben te veel gewacht op de tegenstan ders. Zij hebben het spel niet ver stoord. Zij lieten Telstar rustig hun gang gaan. Vooral de middelste drie (Graaumans, Strik en Van Stippent later Kemper). „Als we het eerste half uur maar goed doorkomen", wenste De Visser van te voren. „Als ze er hun hersens maar bijhöuden", hoopte Van Wijk. Beide wensen kwamen uit. Na een half uur scoorde Telstar zelfs. Daarna en daarvoor speelde Telstar zoals het tactisch vereist was. „Wij hebben het wel eens meer proberen te doen, maar dan zat er ergens een hiaat. Vanmid dag lukte het de hele ploeg. Het ging, zoals het moet", strooide De Visser zijn lof na afloop. Welkome gebeurtenissen voor Telstar, daar in Eindhoven: het tikje tegen de paal van Schmidt Hansen al in de eerste mi nuut in het nadeel van PSV, het doelpunt van Geestman in de dertigste minuut, en het missen van enkele kansen na rust door de PSV-aanval in de periode, waar in Telstar even wankelde: de eerste tien minuten. De glanzende acties van de Deen Schmidt Hansen in de beginfase van de wedstrijd hadden 15.000 toeschouwers hoop gegeven op een Eindhovens succes. Van Essen, toch al verrast, omdat hij de Deen in de aanvalsspits verwachtte, zo als de laatste weken gebruikelijk was, zag de zeer blonde flits herhaaldelijk be kwaam op- en wegduiken en vreesde een moeilijke middag. Senders, in de aanvals spits, leek de man om het werk af te ron den. Hij won kopduels in serie en schiep zich herhaalde lijk kansen. Van der Kuy- len leek als linksbuiten een derde, on verwacht gevaar. Maar Linders novitei ten waren na tien minuten bedwongen. Het had niet meer opgeleverd, dan het schot tegen de paal van Schmidt Hansen, buiten bereik van Van der Meeren. nadat de Deen de bal in de lucht stillegde en onmiddellijk op doel richtte. Bovendien zat een voet van André tussen h«t slot, dat Senders aan een vloeiende aanval van Strik en Schmidt Hansen probeerde te geven. Dat betekende corner. Daarna heeft Telstar het spel met uit zondering van de tien minuten na rust beheerst. Op uitermate knappe wijze. Met een doelpunt na dertig minuten als een verdiende beloning. Voldoende voor uiterst kostbare winst. Bond draaide op de rechtervleugel bekwaam langs enkele spelers. Kort maakte het Doesburg lastig en Geestman mocht mikken in een uiterst kleine hoek, die de teruggesneldë Soete- kouw bood. ZEIST. Nog geen drie uur heeft voor zitter Jos Coler nodig gehad om de agenda van de voorjaarsvergadering van de sec tie betaald voetbal zaterdag in het KNVB- sportcentrum te Zeist af te werken. Dat kwam ten dele omdat er geen punten van erg groot belang werden behandeld en voorts omdat in het zicht van de volledige scheiding van prosfesioneel en amateur voetbal in aparte liga's diverse problemen verder zullen worden besproken als de reorganisatie een feit is. Het rapport van de commissie Zon, die zich reeds geruime tijd bezig houdt met de verandering van constellatie, wordt tegen november ver wacht. Tekenend voor de financiële situatie bij veel clubs was wel, dat voorstellen die in de toekomst kostenverhogend zullen wer ken geen kans kregen. De suggestie van Haarlem door voorzitter Hut naar voren gebracht tot opnieuw invoering van de jeugdcompetitie onderging dat lot. Slechts 44 stemmen steunden het voorstel, 107 waren er tegen. De verhoging van de vergoeding die een betaalde club aan een amateurvereniging moet betalen als een speler van de laatste organisatie wordt gecontracteerd van 3000 tot ten hoogste 10.000 gulden, werd wel langdurig besproken, doch vond weinig waardering. Pas als de nieuwe constella tie een feit is wil men zich opnieuw ver diepen in deze problematiek. Voorzitter Coler vond wel alle afgevaar digden achter zich bij de behandeling van de agendapunten die financiële winst kun nen opleveren. Zijn plan te gaan praten met de vertegenwoordigers van radio en televisie over vergoedingen voor wedstrij den van clubs, die geheel of gedeeltelijk worden uitgezonden, had aller waardering. Datzelfde gold voor het voorstel van Ajax de verenigingen financiële steun te geven als zij spelers afstaan voor vertegenwoor digende elftallen. Jaap van Praag's ge dachten gingen uit naar een bedrag van 3.000 gulden voor elke speler die deel uit maakt van het Nederlandse A-elftal, 1.500 gulden voor iedere speler van het B-team en 1.000 gulden voor elke verkiezing in Jong Oranje. Achter de bestuurstafel wil de men alleen meegaan met het plan na der overeen te komen vergoedingen aan de betrokken clubs te betalen voor spelers die in het A-elftal worden opgesteld. Jos Coler zegde toe dit laatste in het bonds- bestuur, dat de beslissing moet nemen, ter sprake te zullen brengen. Soetekouw: „Ik probeerde de bal met een sliding nog weg te werken. Als ik niks had gedaan, was ie er ook ingegaan. Maar die bal had weggemoeten. In eerste instantie. Met de vuist, niet met open hand. Maar ja fouten moeten er gemaakt worden." Ditmaal dan door Doesburg, die na drie maanden absentie weer eens in PSV's eerste stond opgesteld en verder niet slecht speelde. Maar even greep hij niet goed in. Kort: „Ik deed niet veel, ik dacht dat ik er toch niet bijkon." Maar uitermate lastige Kort sprong toch wel zodanig, dat Doesburg moeilijk bij de bal kon, een foutje maakte. De bal wegduw de en niet stompte. Geestman: „Ik zag Kort springen, toen hoefde ik niet ook nog. Ik kon afwachten. Dan krijg je de bal wel eens in zulke situaties." Toen Geestman vervolgens schoot, gleed Soete kouw naar de bedreigde hoek. Via de binnenkant van de paal en het been van Soetekouw caramboleerde de bal echter naar het voor Telstar vereiste doel. Telstar hield de voorsprong vast. Met hetzelfde spel als was opgedragen. Korte passes gevend, vrij lopend, op een voor PSV onbegrijpelijke manier. De Eindho- vense voorhoede zocht niet naar een de fensieve taak, verwaarsloosde die zelfs, de Eindhovense middenlinie sloot niet aan, gaf het middenveld gemakkelijk prijs en de laatste linie van PSV telt in Soe tekouw en Schrijvers mensen, die elkaar niet aanvullen, maar overlappen. Kort hield ze zo bezig met dezelfde arbeid. Toch heeft PSV vlak na rust kansen gehad. In de achtste minuut kopte Geest man de bal van de doellijn, nadat achter speler Van den Dungen inschoot; in de 'S- y y;- Graaumans probeert de bal over v. d. Meeren van Telstar te tikken, maar dat lukt niet. Op de achter grond Schmidt-Hanssen en Van Eg- mond. tiende minuut schoot Senders voorlangs. Maar daarna verstrandde PSV in steeds nerveuzer spel, werden de passes onzui ver, liet de ploeg zich verleiden tot het priegelwerk, waarin Telstar gisteren nu eenmaal beter was, omdat het nauwkeu riger en beter voorbereid was. De kansen die Kort, Van Egmond en Clement kregen (respectievelijk tegen Doesburg op, tegen de paal en naast) waren zelfs zeker zo fraai als die van PSV uit de beginfase. Dat Jonker de licht geblesseerde Clement moest vervangen, was niet van betekenis in het veld. Maar diep in de tweede helft kwam er toch een moment, waarop Telstar de ook niet versmade gelijke stand leek te te moeten opnemen. Van der Kuylen vond ruimte voor een kogel van af stand, zijn specialiteit. Van der Meeren: „Hij kwam ineens tussen twee man uit en toen schoot hij." Hard en met gevoel voor de juiste richting. Van der Meeren lag echter gestrekt in de baan van het schot, voorkwam een doelpunt en druk te PSV diep in de zorgen. Doelman Van Zoghei van Go Ahead moet hier het tweede doelpunt van Xerxes/DHC toestaan, gemaakt door Van Hanegem. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De nederlagen tegen respectievelijk Telstar en Ajax hebben de positie van de Brabantse clubs PSV en NAC verslechterd. Fortuna '54, dat uit tegen NEC een punt veroverde, heeft op PSV en NAC een punt voorsprong. DOS (2-2 tegen Twente) staat op zijn beurt weer een punt voor op Fortuna. Fortuna '54, dat 23 bussen met suppor ters mee zag reizen, heeft tegen NEC met grote inzet gespeeld. De beste kansen wa ren ook voor de Limburgers, maai; zij konden er geen gebruik van maken. Ook NEC scoorde niet. Een doelpunt van De Kuyper, zes mi nuten voor tijd gescoord, bracht DOS een 2-2 gelijk spel tegen FC Twente. Al na zes minuten had Heskamp Twente een 1-0 voorsprong gegeven. Vlak na rust scoor de Wery tegen, maar weer was het Hes kamp, die Twente op winst bracht. De Utrechters verdienden om hun grote ijver, de late gelijkmaker wel. Volendam heeft zich door het al gede gradeerde Sittardia laten verrassen. Bij een gelijk spel waren de Volendammers al veilig geweest. De doelpunten vielen na rust. Sier begon goed-voor Volendam, maar zijn treffer werd spoedig gevolgd door een Limburgs antwoord. Een kwar tier voor tijd scoorde Cebinac de winnen de goal. In de overige wedstrijden stond er he lemaal niets meer op het spel. Toch was het voor Sparta jammer, dat het een mooi record kwijt raakte. In twee jaar hadden de Spartanen op Spangen niet meer ver loren. ADO maakte hun dat record, door een 4-1 zege, afhandig. Na een half uur stond ADO, door treffers van Maassen, Aarts en weer Maassen, al met 3-0 voor. Nog voor rust scoorde Heyerman voor Sparta tegen. Na rust drukte Houwaart met nog een goal de Haagse meerderheid nog duidelijker uit. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM Het flauwe grap je van een NAC-reserve „Fortuna heeft met 31 van NEC gewonnen" deed Canjels na afloop van Ajax NAC in elkaar krimpen. Zijn gezicht klaarde iets op, toen hij de juiste uit slag 00 hoorde, maar hij bleef som ber kijken. „Een nederlaag tegen Ajax zat er natuurlijk dik in. 30 was ook wel verdiend, maar er zaten toch lang perspectieven in voor een gelijk spel. In de eerste helft hebben we toch Ajax uit zijn ritme gehaald? Ajax kon toen ook geen doelpunten maken. De eerste goal van de Amsterdam mers viel te snel in de tweede helft. Ja, en als je dan hier eenmaal achter staat, is het gebeurd". En verder nog: „Jammer, we hebben toch ook sco ringskansen gehad". De oude meester Frans Bouwmeester sr., die door zijn neef van dezelfde naam volledig in de schaduw werd gezet, liep met een zuurzoete glimlach rond. Terecht had hij van trainer Canjels te horen ge kregen, dat hij op de beslissende mo menten de brains mist. Die momenten waren onder meer de keren, dat de hard zwoegende Rijnders wegspurtte uit de in gegraven NAC-defensie en daardoor in het centrum verrassend opdook. Maar Bouwmeester sr, de balverliefde ouder ling, aasde op het applaus van de massa. Cruyff ontvlucht de twee ausputzers Graaumans en Van Iersel. fsi Hij draaide en draaide en raakte ten slotte de bal kwijt. Dat was zeer spijtig voor zijn clubgenoten, die zich tot het uiterste hebben ingespannen om Ajax de voet dwars te zetten. Canjels had zijn mannen met een dubbele Ausputzer de voortreffelijke Graumans en Van Iersel de strijd ingestuurd. En in de eerste helft ging het voortreffelijk. Het tempo van Ajax werd volkomen ontregeld, zonder hard voetbal, maar met kundig positiespel. Dat Ajax dan ook met 0-0 de rust in ging had het voor een groot deel aan de onverzettelijkheid van NAC te danken, maar ook aan de eigen onmacht om te versnellen. Tegenover het schot van Da- nielsson tegen de paal en een fiks over wicht van Ajax kon NAC kansen voor Nouwens (invaller voor Kattestaart) en Bouwmeester jr. stellen. Na de rust zat er bij Ajax wél meer vaart in. Klaas Nuninga „hij was de hele dag al misselijk en heeft tot vlak voor de wedstrijd overgegeven", aldus dokter Rolink, „ik heb hem wel wat op geknapt, maar méér dan een helft kon hij toch niet spelen" was vervangen door Hulshof. Van Duivenbode schoof op naar de linksbuitenplaats, waar ook nu Keizer nog ontbrak („de enkelblessure is hardnekkiger dan ik dacht", aldus weer Rolink). Van Duivenbode gaf direct meer kracht aan de voorhoede door zijn ge vaarlijke voorzetten. In de eerste minuut al kopte Danielsson de bal uit zo'n voor zet tegen de paal. De Zweed deed het een minuut later beter. Hij joeg een voor zet van de in de eerste helft bitterslecht spelende Swart onhoudbaar langs Van de Merwe, daartoe in de gelegenheid gesteld door een dekkingsfout van Van Iersel, Dat was 1-0 Ajax ging ineens beter voetballen. Een opmerkelijke opmars van Pronk door het midden gaf Danielsson de kans de stand na 25 minuten op 2-0 te brengen. Hi. kreeg de bal namelijk voor de voeten ge speeld door v.d. Merwe, die het schot van Pronk niet afdoende keerde. Cruyff tenslotte dacht bij zijn doelpunt te zijn, toen hij de bal langs v.d. Merwe tikte en er achteraan wilde. De Bredase doel man boorde hem evenwel in de grond Groot nam de strafschop feilloos, 3-0. Van Gorp maakte dat niet meer mee. Door griep geteisterd had hij zich laten ver vangen door Mul. RHEDEN Rheden heeft door een 2-0 zege in de thuiswedstrijd tegen Em- men na de eerste ronde de leiding geno men in de kampioenscompetitie van de amateurs. Middelburg versloeg thuis Ale- mania met 1-0. DCG en UVS kwamen in Leiden tot een 1-1 gelijkspel. Van Tilburg gaf GVAV na tien minuten tegen DWS de leiding. De Groningers bleven de hele eerste helft sterker. Negen minuten na rust verraste Rensenbrink de GVAV-keeper Van Leeuwen met een af standsschot. Aan beide zijden ontstonden nog goede kansen, maar gescoord werd er niet meer. Het elftal van Xerxes-DHC bleek wei nig last te hebben van de moeilijkheden met de stichting. Tegen Go Ahead zorgde van Hanegem na een kwartier voor 1-0. In de tweede helft liep Xerxes door een strafschop van Van Hanegem en goals van Dor jee en Van der Heide binnen acht minuten tot 4-0 uit. Twee goals van Wüs- tefeld beperkten daarna de Deventer ne derlaag tot 4-2. (Van onze correspondent) MAASTRICHT. De 2-0 zege van Feijenoord bij MVV is weliswaar ver diend, maar toch op fortuinlijke wijze tot stand gekomen. Na drie kwartier stond het nog 0-0 omdat de versterkte Maastrichtse afweer de Rotterdamse aanvallen regel matig afgrendelde en Feijenoord het windvoordeel niet wist te benutten, mede doordat doelman Körver enkele knappe reddingen verrichtte. In de zevende minuut na rust hadden de bezoekers onverwachts succes, toen Geels een bij de cornervlag gecrëer- de inzet van rechtsbuiten Samardzic met een op zijn rechtervoet nam en de bal hoog in de touwen knalde: 0-1. Deze achterstand ontketende bij MW een langdurig offensief waarbij voor de Maastrichtenaren elk greintje geluk ont brak. Onder enthousiaste aanmoedigingen van het 14.000 koppige publiek liep MVV langdurig storm. Feijenoord verdedigde, met man en macht, en Pieters Graafland onderscheidde zich in die periode herhaal delijk door hoog opspringende tussenbeide te komen of op zeer bekwame wijze har de schoten van Hoenen en Bonfrère te stoppen. Toen iedereen de gelijkmaker verwacht te, scoorde Feijenoord drie minuten voor tijd het tweede doelpunt. Rechts op het middenveld rukte Samardzic op met de bal, vervolgens tikte de Joegoslaaf het leer naar Jansen, die de scherp opgestel de Kindval op maat bediende en deze had weinig moeite om Körver van dichtbij kansloos te passeren 0-2. Zo werden de inspanningen van MW niet beloond en dat is natuurlijk ontmoe- moedigend voor een club. die in deze fase van de competitie ieder punt goed kan gebruiken om zich veilig te stellen voor een nieuw seizoen in de ere-divisie. NEWCASTLE Manchester City is za terdag in zijn laatste competitiewedstrijd voetbalkampioen van Engeland geworden. De City won de uitwedstrijd tegen New castle United met 4-3, terwijl Manchester United op eigen terrein met 1-2 van Sun derland verloor. Na de voorlaatste compe titiewedstrijd stonden beide verenigingen uit Manchester in punten nog gelijk. Manchester City promoveerde twee sei zoenen geleden naar de eerste divisie. Het laatste kampioenschap van Manches ter City dateert van 1937. Met het reeds gedegradeerde Fulham moet ook Shef field United degraderen. Ipswich Town en Queens Park Rangers promoveren naar de eerste divisie. FC Nürnberg heeft in de Westduitse Bundesliga zijn voorsprong van drie pun ten op Werder Bremen behouden. De ploeg van Marx Merkel won op eigen terrein voor 30.000 toeschouwers met 2-1 van Hannover '96, terwijl de Noordduit- se ploeg in Bremen Borussia Dortmund met dezelfde cijfers versloeg. In de Belgische competitie heeft FC Brugge de achterstand op Anderlecht ver der ingelopen. Anderlecht speelde met 0-0 gelijk tegen FC Mechelen. FC Brugge won met 5-1 van Beerschot. Met nog een wedstrijd te spelen bedraagt de voorsprong van Anderlecht nog één punt. Antwerp FC en Charleroi zullen volgend jaar hun plaats in de eerste klas moeten afstaan aan La Gantoise en Union St. Gilles. In Portugal heeft Benfica de landstitel veroverd. Concurrent Sporting verloor met 4-0 van Belenenses. Benfica zelf ver sloeg Varzim met 8-0. Eusebio scoorde zes van de acht doelpunten. St. Etienne, ook leider in de Franse competitie, won de Franse beker. In de finale bleef St. Etienne met 2-1 de meer dere over Bordeaux.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9