HANOI BAKENT POSITIE AF HET WEER Bloot terug naar moeder LOONTREKKERS NOG NIET VEEL WIJZER OCCASION Grieks schip in brand Aanvaarding nieuwe Griekse ambassadeur zou belangrijk precedent zijn morris „Uur van fusie met PSP nadert" ^Dupli-kaa^t im m Ja of neegeëist omtrent staken bombardementen Amerikaans plan van zes punten Auto tegen boom; twee doden Regering houdt nota geheim Tilburger wachtte tevergeefs op doktershulp 'ml. Toelichting bij een telegram Overplanting van hart en longen op komst Geringe steun van Delft aan Xerxes/DHC Dodelijk ongeluk op Westelijke Randweg 58e JAARGANG NUMMER 162 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMSK COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMBÜWEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Gko- IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. II. C. van der Mjje Beschuldiging Nachtvorst Zes punten Klacht ingediend mgm nhh L Investeringen bij rederijen blijven te veel achter pagina IS Morgen Werkloosheid Het woord is aan BEDRIJFSSPIONAGE REGENKLEDING P.v.d.AKamerlid Van den Doel: Door rood licht gereden Die slag is aanu, Mijnh. C. Heebink uit Utrecht Hotel „BREDERODE" ƒ10.75 STYLE AND PERFECTION I DINSDAG 14 MEI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lode wij ks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant —J (Van onze speciale verslaggever) PARIJS De officiële opening van de Parijse vredesbesprekingen inzake Vietnam heeft gisteren de pseudo- vriendelijke sfeer van het technische vooroverleg nadrukkelijk wegge vaagd. Beide partijen hebben in zeer rechtstreekse verklaringen hun al be kende standpunten nog eens breed voerig geëtaleerd. De Noordvietna- mese delegatieleider Xuan Thoey heeft in een keiharde toespraak vol zware beschuldigingen van de Ameri kanen een ja of nee geëist over het onvoorwaardelijk stopzetten van de bombardementen en andere oorlogs acties tegen Noord-Vietnam. De Amerikanen echter hebben daarvoor bij monde van Harriman geheel vol gens de verwachting een tegenpres tatie gevraagd. Xuan Thoey, die te kennen gaf als eerste te willen spreken, maakte duidelijk dat pas na het stopzetten van de bom bardementen zonder dat daaraan enige voorwaarde wordt verbonden, discussies kunnen plaatsvinden over „andere vraag stukken van wederzijds belang". Hij maakte breedvoerig gebruik van „de wereldopinie, die zich tegen de V.S. heeft gekeerd" en betrok behalve zijn gastheer DALFSEN. Twee jongemannen uit Dalfsen, 21 en 19 jaar, zijn in de afge lopen nacht om het leven gekomen toen hun auto met grote snelheid tegen een boom reed. Omwonenden die te hulp kwa men konden aanvankelijk niets uitrichten omdat de boom grotendeels in de auto was gedrongen en de portieren zo waren ontwricht dat zij niet konden worden ge opend. De slachtoffers zijn G. J. Veldhuis en J. Lubbers. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Achtergrond3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving4, 5 De Kleine Wereld7 Kunst 9 Radio en tv 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Aangestipt 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Ferdinand 16 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Heldere nacht met op vele plaatsen nachtvorst. Morgen in de loop van de dag van het zuidwesten uit toe nemende bewolking, maar geen regen van betekenis. Zwakke tot matige wind, krimpend naar zuide lijke richtingen. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Gaulle ook prins Sihanoek van Cam bodja, het Russell-tribunaal, Robert Ken nedy, senator Fullbright, Martin Luther King en de Amerikaanse rassenproblemen in zijn beschouwing over „de monster achtige misdrijven van de V.S. tegen het volk van Vietnam." De strijd in Zuid-Vietnam schilderde hij af als een gevecht van Vietnamezen te gen de Amerikanen, waarbij hij er op wees dat het onderscheiden van Noord en Zuidvietnamezen het scheppen van een kunstmatige tegenstelling is. Het „Vredesoffensief" van de Amerikanen verklaarde Thoey uit hun besef aan de verliezende hand te zijn. BRUSSEL. Een wachter aan een van de sluizen van de Zuidwillems- vaart in het Belgische Lanaken zag tot zijn verbazing gisternacht een naakte vrouw uit het duister voor hem op doemen. Het bleek dat zij na een twist met haar 34-jarige echtgenoot, een ca féhouder uit Lanaken, door hem uit bed was gesleurd en in de bagage ruimte van zijn auto was gestopt. De man was met haar weggereden. Toen de deksel van de bagageruimte open sprong, zag zij kans te vluchten. De sluiswachter waarschuwde de politie. Deze bracht de vrouw haar kleren en arresteerde even later de echtgenoot. Deze verklaarde dat hij niet van plan was geweest zijn vrouw te doden, maar haar alleen naar haar moeder in Maastricht had willen terugbrengen en wel „in de staat waarin ik haar heb gekregen". (Van onze economische redactie) DEN HAAG. Loontrekkers in Neder land zijn gisteren nog niet veel wijzer geworden over het beleid dat de regering wil gaan voeren met betrekking tot hun CAO's. In een officiële verklaring van de Rijksvoorlichtingsdienst heet het dat de ministerraad gisteren na vijf uur verga deren beslissingen had genomen over het te voeren loon- en werkgelegenheidsbe leid. Hierover zal een nota voor de Twee de Kamer worden opgesteld, maar voor dat deze gereed is kan daarover niets worden meegedeeld, omdat „de Kamer leden één en ander niet te voren uit de pers behoren te vernemen", aldus de RVD. Inmiddels heeft de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, drs. Den Uyl, gevraagd zo spoedig mogelijk de Tweede Kamer op de hoogte te stellen van de voornemens ten opzichte van het te voe ren sociaal-economisch beleid, in het bij zonder de loonpolitiek. Harriman zes punten: ontwikkelde een plan van Geen buitenlandse inmenging in Zuid- Vietnam. Amerika is bereid zijn troe pen uit Zuid-Vietnam terug te trek ken als Noord-Vietnam dat ook doet. Herstel van de gedemilitairiseerde zone, zo. snel mogelijk in haar oor spronkelijke en juiste staat. Eerbiediging van de Laos-akkoorden. Garanties voor de Zuitvietnamezen, dat zij hun politieke leven volgens democratische begrippen kunnen in richten De Verenigde Staten zijn bereid met alle landen van Zuidoost-Azië samen te werken teneinde een beloftevolle toekomst voor die volkeren op te bouwen. De Verenigde Staten zullen geen po gingen ondernemen bases of bondge nootschappen te verwerven, wanneer Zuid-Vietnam gepacificeerd is en de troepen zijn weggetrokken. (Van onze correspondent) TILBURG Familieleden van een 51-jarige Tilburgse machinehandelaar hebben bij de plaatselijke huisartsenvere niging en bij de Tilburgse E.H.B.O.-vere niging klachten ingediend, omdat niet snel genoeg medische hulp zou zijn verleend aan de handelaar. Deze werd vrijdagavond met verlam mingsverschijnselen op straat aangetrof fen door een toevallig passerende E.H.B.O. -'er. De belde achtereenvolgens de G.G.D. en drie huisartsen. De G.G.D. waar tegen niet was gezegd dat het een straat ongeval betrof kwam niet en verwees de E.H.B.O.'er naar een arts. De eerste arts was met vakantie, de tweede had geen auto ter beschikking en de derde zei dat de man maar naar het zieken huis moest worden gebracht. De E.H.B.O. -'er heeft toen zelf er was inmiddels een kwartier verloren gegaan de pa tiënt naar een ziekenhuis gebracht, waar deze onmiddellijk werd behandeld. De man verkeert nog in levensgevaar. Op een autokerkhof in de nog bloeiende Betuwe, langs de rijks weg Utrecht-Den Bosch, bleek tus sen alle afgedankte beestjes nog één bruikbare p.k. te staan. 0 DEN HAAG. De 2494 ton metende Griekse tanker „Evangelos" staat in het Kanaal voor de Bretonse kust bij het ei land Ouessant in brand. Het schip kwam dinsdagmorgen vroeg in aanvaring met de 25.356 ton metende Panamese tanker „World Merit". De „World Merit" meldt dat het Griekse schip gevaarlijk slagzi; maakt. Later vroeg de „World Merit" dringend om assistentie bij haar pogingen de drie man te redden, die nog aan boord van de „Evangelos" waren. Alle schepen wer den gewaarschuwd voor nieuwe aanvarin gen. Er hing een dichte mist en het Griek se schip was voor anker gegaan. (door drs. Frans van Hasselt) AMSTERDAM. De komst van een nieuwbenoemde ambassadeur van het ko ninkrijk Griekenland naar Den Haag le vert een ook internationaal gezien inte ressante toetssteen op voor de vraag, hoe ver men in het Westen wil gaan met de erkenning dan wel de isolatie van het huidige Griekse regiem. Op 13 december 1967 riep „het revolu tionair comité" generaal Zoitakis uit tot regent. Deze gang van zaken was on grondwettig, want de Griekse grondwet bepaalt in de artikelen 54 en 55, welke niet buiten werking zijn gesteld, dat een regent slechts kan worden aangewezen door de koning of, wanneer die niet meer in staat mocht zijn om zijn functie uit te oefenen, door de regering na raadpleging van het parlement, ook wanneer dit te voren mocht zijn ontbonden. Voor het corps diplomatique in Athene is Zoitakis dan ook een volstrekt willekeu rige figuur gebleven met wie geen con tacten werden opgenomen. Ook van Ne derlandse zijde werd als gedragslijn aan genomen dat onze ambassadeur geen be zoeken zou afleggen bij Zoitakis, laat staam dat ooit een eventue le opvolger hem geloofsbrieven zou ko men overhandigen. De Griekse ambassade in Den Haag heeft na het vertrek van ambassadeur Grivas enige maanden leeg gestaan. Thans is er door het Griekse regiem weer een nieuwe ambassadeur be noemd: Konstandinos Himarios, voor malig ambassadeur in Boedapest. Drie Nederlanders, mr. J. H. Smeets, Loet Steenbergen en F. G. van Hasselt, heb ben zicji naar aanleiding van deze be noeming met het volgende telegram tot de Nederlandse minister-president ge wend: „Verzoeke zorgvuldig onderzoek authenticiteit geloofsbrieven komende Griekse ambassadeur. Hebben redenen aan te nemen dat wettig Grieks staats hoofd buiten deze benoeming staat." Onze voormalige correspondent in Athene, F.G. van Hasselt, gaf ons nevenstaande toelichting. De kwestie van erkenning kon uit de weg worden gegaan omdat het regiem daags na 13 december blijk gaf aan de fictie van de monarchie te willen vasthou den. De koning in Rome ontvangt nog steeds zijn salaris, zijn foto's hangen in de ministeries en alle benoemingen en besluiten, zelfs de recente uitroeping van de 21ste april tot „derde nationale feest dag" geschieden „in naam des konings Ook de geloofsbrieven van de nieuwe am bassadeur zullen naar alle waarschijn lijkheid door de „regent" zijn onderte kend „in naam des konings". Het lijkt nu voor de Nederlandse rege ring gewenst, alvorens deze brieven te accepteren, zich bij de Griekse koning te vergewissen en van hem een verklaring te verkrijgen dat inderdaad in zijn naam is gehandeld. Aanvaarding van de hand tekening van Zoitakis zonder meer zou een volledige erkenning inhouden van een onwettig regime. Erkenning door één of meer Benelux-landen zou internationaal gezien een zeer belangrijk precedent zijn, en voor het Griekse regiem des te welko- mer, nu elders in het buitenland in Straatsburg vooral het parmanent-dic tatoriaal en ook het niet-populaire karak ter ervan wordt ingezien. Het zou alle democratische tegenkrachten in en buiten Griekenland tot wanhoop kunnen brengen wanneer juist in deze beslissende periode juist Nederland dat steeds in de bres heeft gestaan voor herstel van de Griekse democratie een door de Griekse junta benoemde diplomaat zou aanvaarden. In politieke kringen in Den Haag werd gisteravond verwacht dat de nota morgen de Kamer zal bereiken. Er zouden op het gebied van de lonen geen vérgaande maatregelen worden genomen, gezien het verzet van werkgevers en werknemers tegen een ingreep in de veel geroemde vrijere loonvorming. Waarschijnlijk zal de regering volstaan met een waarschu wing aan het bedrijfsleven om nu al niet te veel beslag te leggen op de loonruim te voor 1969. Erasmus: Het gehele menselijke leven is een spe ling der zotheid. Verwacht wordt verder dat het kabinet daarnaast opnieuw geld heeft uitgetrok ken van de steeds grotere wordende structurele werkloosheid in sommige delen van ons land. De indruk bestaat dat de nieuwe aanval die de regering op de werkloosheid wil ondernemen mede inge geven is door de aktiviteiten van de oppo sitie. Bovendien heeft de regering vrijdag de bevriende fracties gepolst en daarbij volgens welingelichte kringen te horen ge kregen, dat voor een ingreep in de vrijere loonpolitiek geen meerderheid is te vin den. Evenmin werd gisteravond aange nomen dat de regering zou hebben be sloten tot monetaire en budgettaire maat regelen, omdat daarmee de bestedingen in het binnenland zouden worden afge remd, hetgeen uiteraard de werkloosheid stimuleert. LONDEN (AP). Britse chirurgen staan gereed om op korte termijn over te gaan tot de eerste overplanting van hart en longen. De patiënt is na 25 ope raties nog ernstig ziek. De naam van de man wordt geheim ge houden. Ook een medische ploeg in Caïro treft voorbereidingen om een twintigjarig meisje te voorzien van een nieuw hart en twee longen. Pater Boulogne, de derde Fransman op wie sedert twee weken, een harttrans plantatie is verricht, schijnt op die in grijpende operatie beter te reageren dan de beide eerste patiënten, die spoedig zijn overleden. De artsen melden een normale ademhaling, hartslag en hersenfunctione- ring. De Amerikaan John Stuckwish, die op 7 mei in een ziekenhuis in Houston een ander hart kreeg, maakt het echter slecht Zijn toestand is critiek. Evert Thomas, de tweede nog levende Amerikaan met een ruilhart, is er be ter aan toe. Hij ligt in het zelfde zieken huis. KLAGENFURT (DAP) In Klagen- furt in Oostenrijk zijn een 30-jarige Ne derlander en een 33-jarige Duitser aange houden, verdacht van bedrijfsspionage ten nadele van een fabriek van elektrische apparaten in Klagenfurt. ADVERTENTIES Barteijorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam (Van -pnze correspondent) WINTERSWIJK. „Afgaande op de huidige opvattingen binnen de P.S.P. nadert het uur van de fusie met de P. v« d. A.". Met dit verrassende nieuwtje kwam gisteren het P.v.d.A.-Tweede-Ka- merlid drs. H. van den Doel uit Apel doorn, op een openbare discussieavond, welke de afdeling Winterswijk van de federatie van jongerengroepen van de P.v.d.A. had belegd. Tijdens de discussie merkte hij nog op dat bij de P.S.P. de voorstanders van het stembusakkoord hebben gezegevierd en dat deze partij nu zelfs bereid is haar bestaan daarvoor op het spel te zetten. Tevoren had hij verklaard, dat de P.S.P. zich destijds uit protest tegen de compromissenpolitiek van de P.v.d.A. had afgesplitst. Maar, zo zei hij, de P.v.d.A. heeft zich thans zodanig opgesteld, dat zij voor de P.S.P. weer een acceptabele kleur heeft. In een nadere toelichting aan onze par- lementsredactie heeft de heer Van den Doel vanochtend zijn uitspraak in Win terswijk afgezwakt. Hij wees er op, dat het hier niet gaat om een feitelijke toe stand die spoedig te verwachten is. Hij heeft slechts willen aanduiden dat er een klimaat in de P.S.P. groeit, waardoor P.v.d.A. en P.S.P. elkaar meer naderen. DELFT. Wanneer Xerxes/DHC als eredivisieclub voor Delft behouden blijft, is de gemeente Delft bereid in het ko mende seizoen de combinatie financiële steun te verlenen. Het college van B. en W. van Delft heeft vandaag aan de ge meenteraad voorgesteld de club in het komende seizoen ter vergemakkeling van de exploitatie bij thuiswedstrijden vijftig cent per betalende toeschouwer beschik baar te stellen. Bij een gemiddelde van 5000 toeschouwers per wedstrijd betekent dit per seizoen ongeveer 40.000 subsidie. Vanavond is er een bespreking tussen Xerxes-geldschieter Hogeboom en de voet balclub Haarlem. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Op de kruising Weste lijke Randsweg en Leidsevaart is de 52- jarige automobilist J. Filarski uit de P. C. Boutensstraat in Haarlem-Noord bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De bij hem in de auto zittende echtgenote, mevrouw Filarski-Kok brak haar arm en twee kinderen van 5 en 3 jaar bleven on gedeerd. De heer Filarski reed in zijn auto op de Westelijke Randweg in de richting van de Wagenweg. Volgens getuigen reed hij door het rode licht. Van de tegenoverge stelde richting was een vrachtauto, be stuurd door de 45-jarige Haarlemmer J. B. W., genaderd. Hij wilde links af de Leidsevaart in de richting station Heem stede-Aerdenhout rijden en zijn vracht auto kwam in botsing met de auto. De heer Filarski was vrijwel op slag dood. Door de regen was het wegdek glad en het werd nog gladder omdat er olie uit de vrachtauto liep. Er werd zand gestrooid. Prijswinnaar van f 500.- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. ADVERTENTIES t.o. Ruïne van Brederode Santpoort Tel. 8012 (0 2560) Heldere selderiesoep Toast champignons Cötelette Suisse Spinazie Aardappelenkroketj es V ruchtensorbet Dagelijks aan de vleugel John Bading Restaurant la carte Cocktailbar Plate service MIDGET GOLF woninginrichting SPIJKER SNELLIUSSTRAAT 23 - 27 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1