Amsterdamse raad praat over stadsspoorweg s r AMRO-LENING INVESTERINGEN HANGEN AF VAN DE RENDEMENTEN Open brief lil* Samenwerking Stork en Alfra Ir. Bosma: In Twente met geen mogelijkheid mensen te krijgen Doe mee aan de Gulden Smaak Test, een proe£ uitsluitend voor kenners. Vandaag en morgen valt beslissing over metro Investering rond 2 miljard Plaat van „bericht aan de levenden" Extra verhoging salarissen van gezinshelpers (als u in 24 maanden zou aflossen). WERKGEVERSBONDEN IN VERSLAG: Een assortiment van 25 sigaren Senator Gulden Eeuw in een rijke tafeldoos voor f 8.50 11 m® WOENSDAG 15 MEI 1968 Begin Economie A mring Als U op korte termijn 2.500,nodig hebt, maar niet weet waar U die zo gauw vandaan moet halen, hebben wij een voor stel: leen ze van de AMRO Bank. U be taalt ons terug in bijvoorbeeld 24 maan delijkse termijnen van 118,37. Rekent U nu even mee: 24 X ƒ118,37 2.840,88. In die twee jaar betaalt U dus 340,88 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is gemiddeld iets meer dan 14 gulden in de maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK (Van onze economische redactie) In één grote fijnproeversdoos wachten 5 verschillende melanges en modellen op uw deskundige opinie. Gun uzelf de vele uren proefgenot die het zorgvuldig samengestelde Senator Gulden Eeuw assortiment u biedt. De rijk opgemaakte doos die uw tafel nog jarenlang zal sieren is uw beloning. In de doos vindt u bovendien een drietal interessante vragen. Uw deskundige antwoorden maken u „Membre de la Société des Con- naisseurs du Tabac". Een begerenswaardige bronzen legpenning bevestigt uw fidmaatschapvanditexclusievegildevankeurmeesters. Uw sigarenhandelaar vertelt u er graag meer van. gratis folder bij uw groenteman (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam staat voor één van de be langrijkste beslissingen sinds het einde van de tweede wereldoorlog. Vandaag en morgen worden de debatten gehouden over het voorstel van Burgemeester en Wethouders over de aanleg van een deels bovengrondse en deels ondergrondse stadsspoorweg. De kosten afgezien van de aanschaf van het benodigden mate riaal bedragen rond 2 miljard. De bouw tijd duurt 30 tot 35 jaar. Jaarlijks is een noodzakelijke investering nodig van on geveer 60 miljoen. Het volledige stadsspoorwegplan om vat de aanleg van vier lijnen. Een Noord- Zuidlijn van Amsterdam-Noord via Am sterdam-Zuid met twee takken naar Am stelveen en Schiphol-Oost, een Oost- Westlijn van de Bijlemrmeer via Cen traal Station naar Amsterdam-West, een Oost-Westlijn van de Bijlmermeer via de zuidzijde van de binnenstad naar Am sterdam-West en een ringlijn rond het grooste deel van de stad. Vooralsnog vragen B. en W. de raad slechts in beginsel tot de aanleg van dit stadsspoorwegnet te besluiten en goed te keuren dat begonnen wordt met de aan leg van een deel van de eerste Oost-West lijn (Bijlmermeer-Centraal Station). B. en W. willen de uitvoering van het stadsspoorwegplan beginnen met de aan leg van het stuk Bijlmermeer-Centraal Station, omdat de administratieve en technische voorbereiding van dit deel de minste moeilijkheden opleveren. Wan neer tegelijkertijd met de voorbereidingen van de eerste Oost-Westlijn en de Noord- Zuidlijn een begin wordt gemaakt kan de lijn Bijlmermeer-Centraal Station reeds gereed zijn wanneer „de eerste paal" voor de Noord-Zuidlij n de stamlijn geslagen kan worden. Het ja-woord van de gemeenteraad heeft voorlopig alleen theoretische be tekenis. Het is noodzakelijk om een con crete aanvraag om regeringssubsidie mo gelijk te maken. De gedachten van B. en W. gaan hierbij uit naar een regeling waarbij het rijk 50 percent van de kosten van de aanleg van de stadsspoorweg voor zijn rekening neemt. Te vrezen valt dat wanneer een rege ling zoals Amsterdam zich die voorstelt achterwege blijft het stadsspoorwegplan een plan zal blijven omdat het de stad aan voldoende financiële middelen ont breekt. Voor de toekomst van de stad is de stadsspoorweg van vitaal belang. „On ze stad wordt in toenemende mate gecon fronteerd met verkeers- en vervoerspro blemen die met het huidige stratennet en openbaar vervoerstelsel in principe onop losbaar zijn, zo zeggen B. en W. in hun voorstel, „deze situatie is uitermate scha delijk voor de noodzakelijke ontwikkeling van de binnenstad en van de gehete stad als centrum van economische en culturele activiteiten. Het zal naar onze overtui ging op den duur zelfs onmogelijk zijn de binnenstad als belangrijk monument in stand te houden tenzij nieuwe ingrij pende voorzieningen op verkeersgebied tot stand worden gebracht". „In het toekomstige verkeers- en ver voersbeleid is het stadsspoor naar onze AMSTERDAM. Vijf Amsterdam mers, Charles Boost, tekenaar, R. O. van Gennep, uitgever, Geert Lubber huizen, uitgever, drs. Richter Roegholt, historicus, en Simon Vinkenoog, dich ter, hebben zich in een open brief tot burgemeester Samkalden gewend over het metroplan. Zij stellen daarin onder meer, dat uit de enquêtes en de recente bijeen komsten het de burgerij van Amster dam duidelijk is dat de dienst Publie ke Werken met zijn ontwerp voor een stadsspoor de hoofdstad een metro door de binnenstad wil opdringen. „Moet Amsterdam zich echter door een technische dienst iets laten op dringen?", zo vragen zij de burge meester. „Wanneer de gemeenteraad zijn plicht verstaat en zich niet van het elektoraat wenst te vervreemden dan zal de meerderheid van de door ons gekozenen de wethouder voor de Publieke Werken er alsnog toe moe ten bewegen dat hij in het gemeen telijke stadsspoorontwerp het am- ring-project overneemt. Moge onder uw bovenpartijdig voorzitterschap dit resultaat worden bereikt". ADVERTENTIE Mei en juni trakteren op gratis folder bij uw groenteman Op paleis Soestdijk heeft prins Bernhard gisteren de langspeelplaat in ontvangst genomen, die is ge maakt van Bericht aan de leven den" van H. M. van Randwijk. DEN HAAG De salarissen van gezins verzorgsters en gezinshelpsters worden per 1 juli 1968 extra verhoogd met 5 resp. 7 pet. Dit heeft de staatssecretaris van CRM, mr. H. J. v. d. Poel meegedeeld. Het ligt in het voornemen in 1970 de tweede verhoging door te voeren. Bij de instellingen voor gezinsverzor ging werken ruim 20.000 vrouwen en meisjes, al dan niet in volledige dienst. Een gezinsverzorgster gaat per 1 juli een minimum salaris verdienen van 421.- per maand en een maximum van 733.-. Een gezinshelpster zal ten hoogste 527- per maand verdienen, of 3.02, resp. 3.10 per uur. AMSTERDAM. De N.V. Machinefa briek Stork Jaffa te Utrecht (deel uit makend van VMF Stork-Werkspoor) en de weegwerktuigenfabriek Alfra N.V. te Bladel hebben overeenstemming bereikt over een nauwe samenwerking. Formeel wordt deze samenwerking be krachtigd door de overdracht van alle aandelen van Alfra aan Stork-Jaffa. Het motief hiertoe is, dat beide ondernemin gen werkzaam zijn in de sector van de industriële weegtechniek. mening een essentieel element. De plan ning en regeling van verkeer en parkeren zijn niet goed mogelijk zonder 't uitgangs punt van een snel, comfortabel openbaar vervoer van grote capaciteit", aldus B. en W. Voor de economische positie van de stad is de stadsspoorweg ondermeer van groot belang door de beperking die zij brengt in het nu zeer veel tijd vergende woon-werkverkeer van de beroepsbe volking. De stadsspoorweg zal het ook mogelijk maken buiten de grachtengordel aan de rand van de stad, gemakkelijk be reikbare nieuwe werkgebieden in het le ven te roepen, waarover B. en W. ook spreken in hun voorontwerp voor een nota over de binnenstad. De gemeenteraad zal aandacht besteden aan protesten tegen het voorstel van B. en W. die van verschillende zijden zijn aan getekend. De Stichting Weg heeft het plan Jokinen gelanceerd waarin een amtro-plan op tafel werd gelegd. Dit plan komt neer op de aanleg in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen, van een Noord-Zuidlijn Purmerend-Amsterdam- Schiphol-Den Haag, waarbij sneltrams het openbaar vervoer in de stad voor hun rekening nemen en middels forse door braken meer ruimte gemaakt wordt voor het particuliere vervoer. Enkelen, die zich zorgen maken over de gevolgen van de Stadsspoorweg voor de binnenstad, hebben een Amring-plan ont wikkeld dat overeenkomt met het stads spoorwegplan, maar de metro uit de bin nenstad wil houden door een ringbaan rond de grachtengordel aan te leggen. Een grondig onderzoek van het Bureau Stadsspoorweg, waarop B. en W. hun voorstel baseren, heeft uitgewezen dat voor de Amsterdamse situatie een stads spoorweg de voorkeur verdient boven een modern gedeeltelijk ondergronds (snel)tramstelsel. ADVERTENTIE Verkrijgbaar voor f.118,37 in de maand DEN HAAG „In Twente, dat naar men zegt een probleemgebied is, is het niet mogelijk om arbeidskrach ten te krijgen. In de onderneming waar ik de leiding heb (de n.v. Span jaard in Borne) is een zodanig tekort aan werkers dat er doorlopend toe stemming is om buitenlanders in dienst te houden dan wel hun aantal uit te breiden". Dit zei ons ir. J. Bos ma in een toelichting op de jaarver slagen van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond (CSWV) en het Verbond van Nederlandse Werk gevers (VNW) over het jaar 1967. Sinds 1 januari zijn de verbonden samengegaan in het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO). Door diepte-investeringen kan men vaak niet alleen met minder mensen het werk doen, maar verandert bovendien het karakter van de onderneming. Oudere mensen passen er dan veelal niet meer in, ADVERTENTIE -„W onder andere door de gewijzigde omstan digheden en werkmethoden. Het is aldus de heer Bosma, zaak niet meer te praten over algemene werkgelegenheid, maar over aangepaste werkgelegenheid. Op den duur moeten werknemers een minder specialistische scholing ontvan gen opdat zij bij ontslag beter aan de slag kunnen. Voor de oudere nu werkloos ge worden arbeiders zijn er mogelijkheden voor volwaardige arbeid, maar die moe ten worden gestimuleerd. Wie groeien wil en een versneld in lopen op meer ontwikkelde landen zal zijn aandacht vooral moeten vestigen op vergroting van de produktiviteit en op verscherpte kostenbewaking in het alge meen. Dat de rol van de fiscus in dit verband van grote betekenis kan zijn is, aldus het Verbond van Nederlandse on dernemers in het jaarverslag vanzelf sprekend. Een indirect bewijs van de nog onbevredigende situatie ziet het Verbond onder meer in de daling van het bruto in vesteringsvolume in vaste activa door in dustrie met lVt percent in 1967. Willen we groeien, welvaartsachter standen inlopen, een reële mogelijkheid hebben om ontwikkelingshulp te blijven geven dan zullen én de nationale inves teringen én de nationale besparingen ver sterkt moeten toenemen. De rendementen van liet bedrijfsleven vormen in dit ver band niet alleen de voornaamste bron van financieringsmiddelen, maar evenzeer zijn zij een voorwaarde voor de bereidheid aan ondernemerszijde om nieuwe inves teringen te doen. Het CSWV merkt onder meer in zijn verslag op dat de lasten van de sociale verzekering het afgelopen jaar met on geveer 1.5 miljard zijn gestegen tot 10.4 miljard. In dit verband wordt de opmerking gemaakt dat wij ons bij een zo onstuimige groei van de sociale sector niet meer kunnen permitteren om te wer ken met een versplinterde en dure uitvoe ringsorganisatie. Het moet aldus het) CSWV mogelijk zijn om tot een doelma tiger geheel te komen en daarmee vele miljoenen per jaar te besparen. Daar naast is er de vraag of bepaalde voorzie ningen niet door de welvaart in die zin zijn achterhaald, dat het aanvaardbaar is een deel van de door de collectiviteit in eerste instantie overgenomen risico's weer terug te brengen bij de verzekerden. ADVERTENTIE Mei en juni trakteren op ^vërse]

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11