Voorverkiezingen in de staat Nebraska Zege voor Kennedy Gratificatie bij Hoogovens Bonden krijgen greep op de besloten NV's VONDELING IN HEEMSKERK Proces-Drost uitgesteld „Hanoi wil geen losgeld voor agressie betalen" Grote staking in Engeland SLAGER BAKKER flmtoua HET WEER CUP-FINAL IN KLEUR Dordrecht krijgt baldadigheidspolitie Na goedkeuring wetsontwerpen Reglement thans uitgevaardigd Blanke immigratie in Rhodesië Noordvietnamese onderhandelaar: •rit Premier De Jong vroeger terug uit de West Nederlandse krant te goedkoop" Winst bij de AKU fors in herstel Slapen alleen is nog geen uitrusten. Suède~Nappajasjes mr. opticien j. grit Hotel „Brederode" 10.75 1KLEUREN-TV 58e JAARGANG NUMMER 163 WOENSDAG 15 MEI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. EL C. van der MQei Reagan kreeg hoog stemmenpercentage Zie verder pagina 4 Enige regen Zie verder pagina 3 Zie verder pagina 25 Vervoer gevaarlijke stoffen Rode vlag op Sorbonne pagina 3 Mammoet '68 „Wie is dat?" Kloostervernieuwing in ons land door kardinaal aangevallen contactlensspecialist hoortoestel practicus Het woord is aan Dagbladdirecteuren: Zie verder pagina 6 Reactor Petten werkt weer Er staat een kleuren-TV voor u klaar bij elke Aristona-dealer. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewqks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAA&KN OPGENOMEN BE COURANT EN HET DAGBLAD VOOK —i (Van onze correspondent) WASHINGTON Senator Robert Kennedy heeft gisteren een onver wacht goed resultaat behaald in de voorverkiezingen van de staat Ne braska. Rond 53 percent van de demo cratische stemmen ging naar hem tegen 31 percent voor senator Eugene McCarthy. President Johnson, die on danks zijn aankondiging niet herkies baar te zijn, toch nog op het stembil jet vermeld stond, kreeg zes percent. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De viering van een hal ve eeuw Hoogovens op 20 september bete kent een extraatje vor het personeel. Voor alle medewerkers en de gepensioneerden stelt het bedrijf 2,5 miljoen beschikbaar. Ieder ontvangt 50 plus 5 per dienst jaar. DORDRECHT. De Dordtse politie zal een speciale „baldadigheidspatrouille" instellen ter bestrijding van het vanda lisme, waarvan vooral monumenten in de binnenstad te lijden hebben. Volgens de burgemeester zijn de vol komen zinloze vernielingen ontstellend. B. en W. hebben besloten het jeugd centrum „De Sleutel" te sluiten. Het col lege zegt dat het experiment is mislukt en dat de laatste tijd in het gebouw de handel in en het verbruik van verdovende en stimulerende middelen verontrustend werd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7, 9, 11 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3,7, 9 Kennemer Kruimels 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Ferdinand 12 Kunst 13 Radio en tv 13 Feuilleton 13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws 23 Scheepsberichten 23 Beurs 23 Sport 27 Luidsprekers 3, 10 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen, later mo gelijk enkele opklaringen. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen zuidwest en noord west. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Met op de achtergrond twee levens grote foto's van hemzelf, deed sena tor Robert Kennedy in Nebraska na zijn overwinning in de voorverkie zingen een beroep op senator Mc Carthy „om de handen ineen te slaan en samen te werken teneinde de Democratische Partij in een andere richting te leiden". Vice-president Humphrey, wiens naam niet op het biljet stond maar die met de aanduidingen „Humphrey, HHH, Hubert of Hubie" met de hand op het biljet kon worden bijgeschreven, kreeg negen per cent. Bij de Republikeinen behaalde Richard Nixon rond zeventig percent van de stem men tegen circa 22 percent voor Califor- nies gouverneur Ronald Reagan, wiens naam weliswaar op het stembiljet voor kwam, maar die officieel geen kandidaat voor het presidentschap is. Rockefeller die dat wel is, kreeg maar vijf percent van de Republikeinse stemmen, maar zijn naam moest weer met de hand op het biljet worden bijgeschreven. Voor Robert Kennedy was de uitslag van gisteren het belangrijkste. Nog beter dan in Indiana waar hij tenslotte niet meer dan 42 percent van de stemmen wist te bemachtigen, toonde hij namelijk in Ne braska aantrekkingskracht te hebben op brede lagen van de bevolking. Voor zover het vandaag te overzien was behaalde Kennedy namelijk over winningen in districten van boeren, aca demici, arbeiders en groepen met hoge inkomens, met andere woorden: Kennedy bewees zelfs in een zo uitgesproken con servatieve staat als Nebraska stemmen te kunnen krijgen in elke hoek van de samenleving. (Van onze economische redactie) DEN HAAG. De vakbeweging in Ne derland krijgt het recht om een onder zoek in te stellen naar de gang van za ken bij alle besloten naamloze vennoot schappen en coöperaties, als de Tweede Kamer akkoord gaat met het vandaag door minister Polak- van Justitie inge diende wetsontwerp betreffende de jaar verslagen van ondernemingen. Ook het recht van enquête wordt in een apart ontwerp op sommige essentiele plaatsen gewijzigd. Als grondslag voor de wetsonwerpen heeft gediend het voorontwerp van de commissie Verdam en hoewel niet met zoveel woorden de gang van zaken bij recente sluitingen op grote schaal van besloten N.V.'s, zonder dat de vakbe weging een greep op deze bedrijven had. Een belangrijk onderdeel van het ont werp is wel dat de reserves van onder nemingen (die vaak het beeld van een onderneming vertroebelen) nu afzonder lijk en met een uitgebreide toelichting moeten worden gepubliceerd. Binnenkort wordt ook nog een wets ontwerp ingediend om grote besloten N.V.'s (met een balanstotaal van min stens acht miljoen gulden) te verplichten via een vereenvoudigde balans hun jaar verslag te publiceren. DEN HAAG. De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer Keijzer, heeft thans het reeds aangekondigde re glement gevaarlijke stoffen uitgevaardigd, waarbij het vervoer van gevaarlijke stof fen over land of over binnenwateren aan een vergunningenstelsel wordt gebonden. De minister van Verkeer en Waterstaat kan ondermeer plaatsen en wegen aanwij zen waarlangs gevaarlijke stoffen mogen worden in- of uitgevoerd, en nadere voorschriften met betrekking tot derge lijke transporten uitvaardigen. Burgemeesters kunnen bezwaar aan tekenen tegen de opslag van gevaarlijke stoffen binnen de gemeente en dienen er van in kennis te worden gesteld wanneer in hun gemeente een transport van ge vaarlijke stoffen begint of eindigt, of wanneer dergelijke stoffen worden over geladen. Op 1 augustus gaat de Mam moet van start. In heel ons land gaan dan de nieuwe schoolvor men werken die tezamen een complete revolutie van ons voortgezet onderwijs belicha men. Maar naast dit indrukwek kende stuk vernieuwing zal er - op lager en universitair niveau - nog heel veel moeten verande ren voordat ons ietwat vergrijsde onderwijssysteem weer geheel „bij de tijd" genoemd mag wor den. Over al deze zaken, en over hun betekenis voor maat schappij en eenling, in deze krant vijf pagina's populaire in formatie in woord, beeld en grafiek. Een bewoner van een flatgebouw in Heemskerk heeft vanochtend om zes uur voor de deur van zijn kelderbox een pasgeboren meisje gevonden, gewikkeld in twee nieuwe handdoe ken. Daarover was ter bescherming een plastic zak gedaan. De baby, die kerngezond bleek te zijn, is, omdat zij enige uren in de kou had ge legen, in het St. Jozef ziekenhuis in een couveuse gelegd. (Zie verder pagina 5 ROTTERDAM. Het proces voor de rechtbank in Rotterdam tegen de twee jeugdige Nederlanders, die begin decem ber 1965 in Stockholm hun landgenoot, de 20-jarige Henk Drost hebben vermoord, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De zaak zou op 24 mei voorkomen, maar de beide verdedigers hebben een bezwaar schrift tegen de dagvaarding uitgebracht. De rechtbank zal dit bezwaarschrift ver moedelijk nog deze maand behandelen. De twee verdedigers menen dat de be rechting van de twee jongelui onmogelijk is, omdat zij zich in 1966 al voor een recht bank in de Zweedse hoofdstad hebben moeten verantwoorden voor de moord op Henk Drost uit Harderwijk. Volgens de raadslieden zou een nieuw proces in Rot terdam betekenen dat het tweetal voor de tweede maal berecht zouden worden voor eenzelfde feit, hetgeen onmogelijk is in het Nederlandse strafrecht. Volgens de officier van Justitie zal dit bezwaarschrift uiteindelijk vrijwel zeker door de Hoge Raad behandeld worden. Indien de Hoge Raad het bezwaarschrift gegrond zou ver klaren, dan zou het openbaar ministerie volgens de officier moeten overgaan tot vrijlating van de twee jongens. SALISBURY (AP). Rhodesië is van plan zijn blanke bevolking van 230.000 dit jaar met tienduizend te vermeerderen, hoewel er grote werkloosheid heerst on der zijn groot Afrikaans arbeidsleger. De sancties, waarmee men de regering van premier Ian Smith ten val wil bren gen en het lot van de 4.300.000 Afrikanen verbeteren, zijn de oorzaak van de nieuwe immigratieplannen. Die sancties hebben Rhodesië gedwongen nieuwe industrieën in het leven te roepen. Vele belangrijke goederen, die vroeger werden ingevoerd, worden nu in eigen land vervaardigd, waardoor er nieuwe banen zijn ontstaan voor geschoold blank personeel. PARIJS, (Reuter, AFP en DPA). In Parijs zijn vandaag de eigenlijke inleiden de vredesbesprekingen begonnen nadat de beide delegaties een dag de tijd heb ben gehad om eikaars standpunten te be studeren zoals die maandag tijdens de eerste ontmoeting zijn uiteengezet. De vraag of Noord-Vietnam op staking van de Amerikaanse luchtaanvallen zou reageren met vermindering van zijn mili taire inspanning zoals door president Johnson geëist beantwoordde de Noord vietnamese delegatieleider Xoean Thoey met: „Geen losgeld voor agressie." De Amerikaanse delegatieleider Ave- rell Harriman heeft telefonisch rugge spraak gehouden met het Witte Huis, waai: president Johnson met minister van Bui tenlandse Zaken Rusk, minister van De fensie Clifford en andere naaste mede werkers beraadslaagde. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington publiceerde gisteren een grote hoeveelheid buitgemaakte docu menten die de juistheid van het Ameri kaanse regeringsstandpunt moesten beves tigen dat Noord-Vietnam de schuld draagt voor de uitbreiding van de oorlog. Waarnemers menen dat de Amerikaanse regering daarmee de verklaring van Xoean Thoey in Parijs wil ontzenuwen volgens welke de VS de Geneefse over eenkomst over Indo-China hebben ge schonden en verantwoordelijk zijn voor de uitbreiding van de oorlog in Vietnam. Onze correspondent in Parijs tekent hierbij aan: Averell Harriman is populair bij de in Parijs verzamelde pers. Hij wei gert zelden vragen te beantwoorden of het nu voor de ingang van het conferen tiecentrum is of op de stoep van zijn am bassade of in de hal van zijn hotel. In datzelfde hotel (Crillon) aan de Place de la Concorde hebben de Amerikanen een reusachtige perszaal georganiseerd. Ook daar stapte de 76-jarige diplomaat zonder protocolaire poespas binnen. Gis teravond overkwam het mij, toen ik in die zaal zat te schrijven, dat Harriman in eens tegenover mij kwam zitten en even een blik op de televisie wierp, waarop juist Frankrijks premier Pompidou zijn reden hield over de situatie aan de Franse universiteiten. Harriman vroeg: „Wie is dat". LONDEN. (AP) Drie miljoen in dustriearbeiders zijn vandaag in Enge land voor 24 uur in staking gegaan. Zij eisen hogere lonen boven het loonplafond van 3V2 percent, vastgesteld door de La- bour-regering. Grote delen van de auto industrie en andere industrieën liggen stil. Ook de grote dagbladen komen niet uit. De vakbondsleiders zeggen dat in som mige gebieden de staking volkomen is. De staking volgt op de publikatie van gisteren van het wetsontwerp van de re gering om prijsverhogingen en loonsver hogingen en dividenden gedurende ten minste achttien maanden stop te zetten. ROME. De prefect van de curie-con gregatie voor de religieuzen in Rome, kardinaal Antoniutti, heeft tegenover 65 oversten van orde en congregaties, die kloosters in Nederland hebben, verklaard dat hij zich ongerust maakt over allerlei „excessen in de experimenten van de Ne derlandse religieuzen" audus meldt het K.N.P. De generale oversten hebben een com missie gevormd, die de curie-congregatie over de experimenten zal inlichten. ADVERTENTIES morris Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam n.v. fovea centralis IJmuiden Kennemrlaan 92 Tel. 150 72 KEURSLAGER De leverancier voor het goede horecabedrijf. JULIANAPLEIN 1 WIJK AAN ZEE 02517 - 207 Moritz Carrière: Het besluiten bij meerderheid van stemmen is een even grote tirannie als de absolute macht van een despoot. (Van onze correspondent) DEN HAAG Premier De Jong keert vandaag in Nederland terug na een be zoek van ongeveer een week aan de Nederlandse Antillen. Officieel wordt voor zijn vervroegde terugkeer geen bij zondere reden opgegeven. Gezegd wordt, dat de premier al vanaf het begin van zijn reis die oorspronkelijk tot 19 mei zou duren, van plan was eerder terug te keren, gezien het vele kabinetswerk. Dat de terugkeer van de premier te maken zou hebben met de voorbereiding van de loonpolitieke nota wordt tegenge sproken. „De premier heeft gedurende zijn verblijf in de West steeds intensief contact met het kabinet gehouden", zo wordt ge zegd. Hieraan wordt toegevoegd, dat de beslissing over de loonpolitiek al was ge nomen eer de premier voor zijn reis ver trok. Slechts over de wijze van uitvoering diende toen nog overleg te worden ge pleegd. (Van onze economische redactie) DEN HAAG. De Nederlandse krant is de goedkoopste in heel Europa en dat moet veranderen. Dit is de teneur van het jaarverslag van de Nederlandse Dag blad Pers (NDP) over 1967 dat vandaag voor publikatie is vrijgegeven. De NDP bepleit snelle invoering van een aantal faciliteiten, die er toe moeten leiden dat de rentabiliteit van de dag bladen (die het vorig jaar opnieuw is afgenomen) zich herstelt. Aangedrongen wordt met name op een snelle uitkering van de compensatie in verband met de TV-reclame. AMSTERDAM. De winst van AKU zal in 1968 weer het peil van 1966 berei ken, hetgeen ten opzichte van '67 een ver betering zal zijn van 40%. Dit is vanmor gen tegen de aandeelhouders gezegd. PETTEN. De hoge fluxreactor in Petten, die op 7 mei buiten bedrijf werd gesteld nadat radioactiviteit was vrijge komen door het breken van een splijtstof- capsule, is weer in bedrijf gesteld. ADVERTENTIES t.o. Ruïne van Brederode Santpoort Tel. 80 12 (0 2560) Canapé City geb. soep Princesse Kip la Bombay Rijst Beignet Normande Dagelijks aan de vleugel John Bading Restaurant a la carte Cocktailbar Plate service MIDGET GOLF OLGA de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! Zie het in kleur op een Aristona kleuren-IV. Een nieuwe wereld van TV-plezier gaat voor u open. VOOR MENSEN 0IE HEI G0E0 BEKIJKEN zaterdag 18 mei Ned. II van 14.55-16.45 uur Rechtstreekse reportage vanuit Wembley van de Engelse Cup Final tussen Everton en West Bromwich Albion. Nü voor het eerst in kleur.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1