HONDERD JAAR ONDERWIJS-EVOLUTIE IN BEELD Mammoet '68 Lagere school in de vorige eeuw. De onderwij zeres (rechts) is bezig met behulp van op het bord getekende punten de kinderen tellen te leren. Op de achtergrond geeft de „breimatres" enkele kinderen handwerkles. De foto's op deze pagina zijn ont leend aan het „on derwijsverslag" 1966, een herden kingsuitgave van het ministerie van onderwijs en we tenschappen. Lagere school nu. Hier zijn de kinderen bezig in het handenarbeidlokaal met de vrije expressie. Kleuterklas In de vorige eeuw. De leidster en de meeste kinderen dragen een hoofddeksel. De zandloper op de lessenaar vervulde de rol van klok (boven). Een kleuterklas in een modern schoolgebouw. Bij de bouw is rekening gehouden met licht, ruimte, hygiëne en het meubilair voldoet aan de gestelde eisen (rechts). Een oude naaischool. Het on derwijs in naaldvakken vond vorige eeuw plaats in de huise lijke sfeer (links). In een mo derne school. Bij het passen wordt gebruik gemaakt van de moulage (onder). Lichamelijke oefening vroeger vond plaats buiten de school. Rechts: lichamelijke op voeding in een moderne turnzaal. 0 De schoolplak. Met dit voorwerp kon de onderwijzer een ondeugende leerling slagen op de hand geven. Dit exemplaar is van koper en 36 cm lang. 0 Ongeluksvogel. Dit voorwerp van lappen werd door de meester naar een ondeu gende leerling gegooid, die het terug moest brengen om daarna een passende straf te krijgen. V -. 0 Kwekelingen zeevaartschool vorige eeuw (links) en de leerlingen van Zeevaartschool nu. De laatsten volgen praktijkles in radiotelegrafie. de Hogere 0 Muziekonderwijs oude en nieuwe stijl. De klassieke viool heeft plaats gemaakt voor de moderne gitaar.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 23