VAN DAG TOT DAG Hartpatiënt Stuckwish overleden Russische aanval op Thomas Masaryk Parijse studenten ontketenen hun „culturele revolutie" „Ik was een autodief" Kleurlingen niet welkom in Birmingham Pessimisme in België over formatiepoging Aanhangers van McCarthy blijven hopen op succes Koop uw nasi en bami met oosterse wijsheid Saigon onder vuur van Vietcong Fransman loopt weg uit Europees parlement Dutschke weer geopereerd Kernverdrag aanvaard door Europees parlement Ivoorkust erkent Biafra ook Premier van DDR waarschuwt tegen noodwetten Franse premier Pompidou toonde begrip in nationale vergadering Groot enthousiasme voor De Gaulle in Roemenië Lottoprijs Reagan mikt op Californië telegrammen WOENSDAG 15 MEI 196 8 3 commentaar op actuele zaken (Van onze correspondent) PARIJS De honderdzeventig duizend studenten van Parijs, van Straatsburg, Rijssel en andere grote Franse steden hebben gisteren de on afhankelijkheid van hun universitei ten uitgeroepen en gelijktijdig een soort „culturele revolutie" geprocla meerd. Vechtpartij in Panama (Van onze correspondent) WASHINGTON Senator Mc Carthy kreeg bij de voorverkiezingen in de Amerikaanse staat Nebraska gisteren een paar percent meer stem men dan in Indiana. Maar zijn resul taat stelde toch velen teleur. Welis waar lijkt men in het McCarthv-kamp te blijven hopen op successen in Ore gon en Californië, waar respectieve lijk op 28 mei en 4 juni voorverkie zingen worden gehouden, maar de wind begint wel heel sterk in Ken nedy's zeilen te blazen. Wilgen Oude spreuk Neem Iglo. Dan proeft u lekker vlees. Lekkere kruiden. Goede groenten. Oosterse ingrediënten. En niets meer. Dus geen bijsmaak. Dat hoort niet. Doe zoals het wel hoort: neem Iglo nasi en bami. Dat is wijs. NASI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 STRAATSBURG De Franse staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, Bettencourt, fungerend voorzit ter van de Europese ministerraad, is dinsdag in Straatsburg uit het Euro pees parlement weggelopen terwijl de jaarlijkse gedachtenwisseling tussen raad en parlement nog aan de gang was. In het begin van de avond pakte hij zijn papieren bij elkaar en vertrok. Enkele leden van het parlement die nog vragen hadden te stellen ver trokken toen ook maar. Het jaarverslag van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers geeft jaarlijks een bijzonder interessant en informatief overzicht van de ontwikkelingen en op merkelijkheden in de Nederlandse dag bladwereld, die vooral de laatste jaren nogal wat schokken te verduren kreeg. Het jaarverslag 1967, dat vandaag is gepubliceerd, maakt echter opnieuw dui delijk dat het Nederlandse krantenbedrijf aan die schokken weerstand weet te bie den, al „vliegen hier en daar de veren in het rond". De daling van het advertentie volume en de scherpe kostenstijging wer den door een, op zichzelf zeer verheugen de, toeneming van de abonnementen- omzet niet opgevangen, zodat het in komstensaldo daalde. Niettemin namen de kranten toe in. redactionele kwantiteit, door een stijging van het aantal redactio nele pagina's. De zeer bescheiden abonne mentsprijsverhoging werd daardoor tegen over de lezer ruimschoots verantwoord, zodat de Nederlandse krant de goedkoop ste van Europa bleef. In tegenstelling tot alle prijsstijgingen van andere produkten is de prijs van de Nederlandse kranten, als men de toeneming van de omvang in aanmerking neemt, zelfs iets gedaald. Een aantal Nederlandse kranten zou niet tot uitbreiding van het aantal redac tionele pagina's hebben kunnen overgaan, als het niet het vertrouwen zou hebben gehad dat de toegezegde compensatie uit de opbrengsten van de t.v.-reclame op een bevredigende manier zou worden ge regeld. Het jaarverslag van de N.D.P. klaagt echter over de traagheid, waarmee het ministerie deze kwestie tot uitvoering brengt en waardoor op dit moment nog steeds geen zekerheid bestaat over de uit eindelijke toepassing van de compensatie regeling. De N.D.P. acht een aantal maatregelen noodzakelijk, om tot een gezonde econo mie van Nederlandse persbedrijven te ko men. Zij verzet zich tegen een verdere uitbreiding van de reclame-zendtijd in t.v. en radio, pleit voor verlaging van post- en telefoontarieven, wijst verhoging van spoorwegtarieven voor dagbladver- voer af, verzoekt verruiming van het overheidsbeleid ten aanzien van abonne- ments- en advertentietarieven en somt nog een aantal andere maatregelen op, die de zware lasten van de persbedrijven enigszins zouden kunnen verlichten. Zij motiveert dit alles door er met nadruk op te wijzen dat „een verarmde pers haar taak niet kan vervullen en haar onaf hankelijkheid moeilijk kan handhaven". Zij ziet ook het concentratieverschijnsel als een uitvloeisel van het verslechterde economisch klimaat, ofschoon zij tege lijkertijd concentratie niet uitsluitend als een ongunstige ontwikkeling beschouwt. Het dagbladbedrijf heeft, volgens de N.D.P. tot taak het voortbestaan van zo veel mogelijk kranten te verzekeren. Of dat door concentratie, rationalisatie en andere vormen van sanering kan worden bereikt, doet er minder toe. „Voor een democratische samenleving is in ieder ge val het bestaan van een grote ver scheidenheid van onafhankelijke dag bladen onmisbaar", aldus de N.D.P. Het jaarverslag bevat talrijk interes sant cijfermateriaal, waaruit de ontwikke ling van het dagbladwezen zowel als de verbondenheid tussen bevolking en dag blad duidelijk spreekt. Vergeleken bij 1958 is het gemiddelde aantal pagina's dat de Nederlandse krantenlezer in zijn bus krijgt bijna verdubbeld: van lé'/j steeg die omvang tot ruim 23 in 1967. Daarmee ging een stijging van het papierverbruik gepaard van ruim 87.000 ton tot 188.000 ton. Vermelding verdient overigens ook nog, dat de totale oplage van de Nederlandse kranten in 1967. met 4 percent steeg, ter wijl eveneens een toeneming te consta teren viel van het aantal gezinnen waar in meer dan één krant wordt gelezen. Uit dit alles blijkt opnieuw dat de behoefte aan de „dagelijkse nieuwsbron op papier" in Nederland nog steeds stijgende is en niet of nauwelijks wordt beïnvloed door communicatiemiddelen van andere aard. Er is des te meer reden voor de overheid om nauwlettend toe te zien op mogelijk heden, die de verscheidenheid en kwali teit der Nederlandse dagbladen kunnen stimuleren zonder de onafhankelijkheid en integriteit der Nederlandse pers ook maar in het minst aan te tasten. STRAATSBURG. Het Europese par lement heeft in Straatsburg een resolutie aangenomen, waarin het verklaart zijn steun te geven aan het sluiten van een niet-verspreidingsverdrag voor kernwa pens. Het doet in die resolutie een dringend beroep op alle kernmogendheden om tot overeenstemming te komen over een al gemene, daadwerkelijke stopzetting van de kemproeven en de produktie van nieuwe kernwapens en over geleidelijke vernietiging binnen afzienbare tijd van de bestaande voorraden. De gaullisten wensten te worden geacht niet te hebben gestemd, „omdat Frankrijk niet geïnteresseerd is in een non-prolife ratieverdrag". India heeft de Verenigde Naties mee gedeeld, dat het niet akkoord kan gaan met het Amerikaans-Russische ontwerp verdrag tegen de verdere verspreiding van kernwapens. India is van mening, dat het ontwerp de huidige vijf kernmogendheden geens zins weerhoudt van voortgaande ver groting van hun kemwapenbezit. HOUSTON (Reuter). De 62-jarige John Stuckwish, die op 7 mei een nieuw hart kreeg in het ziekenhuis St. Lukas in Houston (Texas) is in de nacht van dinsdag op woensdag overleden. ABIDJAN. (AFP en Reuter) Ivoor kust heeft dinsdag Biafra als soevereine staat erkend. Het is daarmee het derde Afrikaanse land dat tot een dergelijke stap overgaat. Biafra, dat zich van de federale staat Nigeria losmaakte en ver volgens in een burgeroorlog met de troe pen van de regering in Lagos verwik keld raakte, is al erkend door Tanzania en Gabon. BERLIJN .(Reuter en ANP) De premier van Oost-Duitsland heeft in een brief aan de bondskanselier van West- Duitsland met nadruk geadviseerd het streven naar een noodtoestandswetgeving onmiddellijk te staken. Met haar eis bevindt de regering van de DDR, zoals de laatste tijd duidelijk is gebleken, zich in gezelschap van het grootste deel van het Westduitse volk, zo schrijft premier Stoph in zijn dinsdag door het Oostduitse persbureau ADN ge publiceerde brief aan bondskanselier Kiesinger. Stoph waarschuwt hierin de regering in Bonn, dat alleen zij de verantwoor ding draagt voor toenemende spanningen in het hart van Europa, wanneer zij haar pogingen om uitgebreide volmachten voor tijden van nood te verkrijgen, zou voort zetten. Het normaliseren van de betrek kingen tussen de beide delen van Duits land zou volgens de premier hierdoor ernstig worden belemmerd. MOSKOU (Reuter). De critiek van de Russische pers op het bewind in Tsjechoslowakije heeft dinsdag een wen ding genomen door een felle aanval op Thomas Masaryk, de stichter en eerste president van Tsjechoslowakije, aan wiens eerherstel in Praag wordt gewerkt. Volgens Sovjetskaya Rossia, het orgaan van het centrale partijcomité, is Masa ryk betrokken geweest bij een komplot om Lenin te doden, terwijl hij ook te ma ken zou hebben gehad met de tegen de Sovjets gerichte westelijke interventie in Rusland na de oktoberrevolutie. Het blad spreekt over „reeds lang ver geten legenden over de zogenaamde de mocratische president". Ook Masaryks opvolger, president Eduard Benes, wordt aangevallen, omdat hij in 1938 de onaf hankelijkheid van Tsjechoslowakije zou hebben opgeofferd „om het fascistische Duitsland de kans te geven voor een aan val op de Sovjet-Unie". Sovjetskaya Rossia haalt in dit arti kel uitvoerig een boek aan, dat de Tsje- choslowaakse historicus Vaclav Kral over Masaryk heeft geschreven. Deze ge schiedkundige volgde de „harde lijn" van president Novotny. Collega's van Kral hebben hem beschuldigd van verdraai ingen en het geven van een onjuiste voor stelling van zaken. RIO DE JANEIRO (AP). „Ik was een autodief" stond met onbeholpen let ters op een stuk carton, bevestigd op het stoffelijk overschot van Sergio de Almei da Araujo, dat met negen kogels door zeefd werd gevonden in Rio de Janeiro. Het suk carton was met een strop om zijn hals gehangen en met het uiteinde van het touw waren zijn handen op zijn rug gebonden. Op het carton was ook een doodskop met gekruiste beenderen getekend, bene vens het cijfer 2. De politie acht het mogelijk dat het cijfer 1 al is gebruikt voor een andere autodief. BOEKAREST. (Reuter) President De Gaulle, die in de Roemeense hoofd stad geestdriftig is begroet, heeft gepleit voor ontbinding van de ideologische blok ken die de volken van Europa verdeeld houden. Zijn gastheer, president Nicolau Ceau- sescu, zei dat de vrije naties, „meesters van hun eigen lot en vrij van buitenland se inmenging", moeten samenwerken De Franse president is dinsdag voor een bezoek van vijf dagen in Roemenië aangekomen. Het is zijn derde officiële bezoek aan een Oosteuropees land in drie jaar. ,o iüd imuid» imsv Honderdduizenden Roemenen scho lieren en arbeiders waren er toe in de gelegenheid gesteld stonden langs de weg die van het vliegveld naar de stad leidt. President De Gaulle had op het vliegveld zijn lijfwacht angstige momen ten bezorgd door zich te midden van de menigte te begeven om, zoals zijn ge woonte is, handen te drukken. De rode vlag wappert vrolijk van de Sorbonne. Premier Pompidou heeft in de nationale vergadering, waar de spanning tot kookhitte was gestegen, met waar neembare emotie een lange redevoering- gehouden om een, overigens scherpzin nige, analyse van de studentenbeweging te geven. Hij sprak ernstig over de crisis van onze moderne westerse beschaving en hij noemde het een illusie te geloven, dat de studenten zich nu verder nog met de kluitjes van enkele secundaire con cessies in het riet laten sturen. Oppositieleider Mitterrand maakte na tuurlijk dankbaar van de gelegenheid ge bruik om de regering haar blunders van de laatste weken onder de neus te wrij ven. Voor het eerst lijkt het kabinet nu werkelijk ernstig gevaar te kunnen lopen als over enkele dagen de vertrouwens- motie, die de oppositie heeft ingediend, in stemming zal worden gebracht. De culturele revolutie van de studenten lijkt moeilijk meer te stuiten te zijn. Rond de Sorbonne is geen rode uni formpet of mitrailleur meer te bekennen, want de regering heeft de gehate oproer politie uit de hele studentenwijk terug getrokken. In andere buurten houdt een zwaarbewapende politiemacht zich in de nieuwe straten verscholen. Op het plein voor de Parijse Alma Ma ter wordt door honderden studenten op gewekt gediscussieerd over de wenselijk heid Frankrijk nu volgens de theorieën van Lenin, Marx, Mao en Castro te re geren. Binnen de muren van het amfitheater is een constituerende vergadering bijeenge komen, die in intieme samenwerking tus sen studenten en hoogleraren een nieuw statuut voor een autonome volksuniversi teit heeft ontworpen. Die autonomie, die ook door de studenten in andere Franse steden wordt geëist, zou door de regering inmiddels al zijn ingewilligd. De studenten willen ook de examens afschaffen en ze in ieder geval dit jaar niet houden. Tegen dat plan heeft gis teren de beroemde Franse Nobelprijswin naar prof. Alfred Kastler, die zich overi gens naast de studenten had opgesteld, met klem gewaarschuwd. ;v. - - •- gsgsggp v v n ---X bh-. Arias-supporters in Panama ran selen Enrique Miller, een supporter van de regering, af. Het is één van de vele heftige taferelen, die zich de laatste dagén hebben afgespeeld ter gelegenheid van de verkiezings strijd. De uitslag is nog steeds niet bekendgemaakt, hetgeen de onder linge achterdocht nog vergroot. Beide presidentskandidaten menen te hebben gewonnen. BIRMINGHAM, (AP). De op één na grootste stad van Groot-Brittannië, Bir mingham, heeft een beroep op de regering gedaan om een einde te maken aan de stroom kleurlingen, die binnen haar gren zen willen wonen en werken. De leiders van de conservatieve meer derheidsfractie in de gemeenteraad van Birmingham hebben dit verzoek gedaan, omdat de gemeente reeds onvoldoende huisvestingsmogelijkheden, werk en scho len heeft voor de huidige bevolking van 1.1 miljoen zielen. Birmingham is het hart van het indus triegebied en heeft vele duizenden immi granten uit West-Indië, Indië en Pakistan aangetrokken. In Birmingham heeft de conservatieve oud-minister Enoch Powell verleden maand in een rede opgeroepen de immi gratie stop te zetten. Die rede heeft toen tot felle reacties geleid. (Van onze correspondent) BRUSSEL. In politieke kringen In Brussel verwacht men dat formateur Van den Boeyant, vrijdag, wanneer koning Boudewijn terug is van zijn driedaags be zoek aan Ierland, zjjn opdracht aan de koning zal teruggeven. Hij schijnt geen regering te willen vor men van katholieken en socialisten, ter wijl een coalitie van liberalen en katho lieken in feite onmogelijk is gemaakt door de houding van Frans-talige Brusselse P.V.V.-parlementsieden, die van oordeel zijn dat het voorlopige regeringsprogram ma niet genoeg vrijheid aan de Brusse laars laat. REGENSBURG (AP) De 24-jarige Westduitser Wolfgang Plach heeft zelf moord gepleegd omdat hij in de nationale lotto een prijs had gewonnen van 5200 D.M. Plach speelde namelijk op een lot met vijf anderen. Toen hij vergeten had de coupon in te leveren en de prijs op zijn nummer viel, bracht hij zichzelf om het leven omdat hij bang was dat de anderen hem verantwoordelijk zouden stellen voor het verlies van de prijs. Het meest bemoedigende feit voor McCarthy van de laatste dagen was even wel dat opiniepeilingen aantonen dat zijn populariteit bij de totale Amerikaanse bevolking enorm is toegenomen en dat hij tegen republikeinen als Nixon en Rockefeller op dit moment een beter figuur zou slaan dan Kennedy en geen slechter figuur dan Humphrey. Robert Kennedy leek gisteravond in Omaha echiter toch te vinden dat Mc Carthy zijn kandidatuur nu maar aan de wilgen moet hangen en de Kennedy- campagne moet gaan steunen. Dan zou den de opinies over binnen- en buiten lands beleid die McCarthy en Kennedy delen aan het langste eind kunnen trek ken in de worsteling met vice-president Humphrey, die Kennedy in een televisie vraaggesprek als een formidabele tegen stander afschilderde. Kennedy's perschef Pierre Salinger, de vroegere woordvoerder vein het Witte Huis, goot deze gedachte in duidelijke vorm door te zeggen dat McCarthy door Nebraska geen geloofwaardige kandidaat meer genoemd kon worden, een opinie die McCarthy en zijn enthousiast jonge aanhangers geen ogenblik lijken te wil len delen. Reagans opvallende sterkte bij de repu blikeinse voorverkiezing (rond een kwart van de stemmen) bracht een nieuw element in de strijd binnen de grand old party om de nominatie. Opeens lijkt Reagans positie erg versterkt en in Ore gon, waar aanhangers van de Califor- nische gouverneur hard aan het werk zijn en veel geld uitgeven om hun man de voorverkiezingen te laten winnen, zal Nixon een hardere dobber krijgen dan hij tot nu toe ergens heeft gehad. In Californië gaat Reagan bovendien officieel deelnemen aan de voorverkie zingen als „favoriete zoon" van zijn staat zodat van nu af aan het pad van Nixon naar de republikeinse nominatie niet over rozen zal gaan. Gisteravond laat toonde Reagan, die fijn in Hawaii aan het vakantie houden was, trouwens dat hij blij verrast is met het resultaat in Nebraska. Hij wachtte er zich ditmaal voor tijdens een interview zijn oude spreuk te herhalen, dat hij onder geen beding kandidaat voor het president schap zou zijn. ADVERTENTIE SAIGON (AP) De Vietcong heeft vandaag Saigon en zeven provincie-hoofd steden beschoten met mortieren en grana ten. Vijftien mensen, voor het meren deel burgers, werden gedood en 37 ge wond. Ook de luchtmachtbasis Bien Hoa, 22 kilometer ten noorden van Saigon, is on der vuur genomen, er werd echter geen schade aangericht. In Saigon kwamen de meeste granaten terecht in de Tran Hung Oao-straat, een der belangrijkste boule vards in de wijk Cholon. Maandagavond heeft de Vietcong, aldus heeft het Amerikaanse opperbevel pas vandaag bekendgemaakt, een Amerikaans kamp ten noordwesten van Saigon bij de Cambodjaanse grens aangevallen. Een deel van het kamp werd bezet en later heroverd. Volgens onbevestigde berichten heb ben zondag in Zuid-Vietnam meer dan 150 mensen het leven verloren toen het Amerikaanse transportvliegtuig waarmee ze uit een legerkamp bij Kham Doec wer den geëvacueerd, door Noordvietnamese kanonniers werd neergeschoten. Tijdens de interpellatie had Betten court voor de raad veel critiek in ont vangst moeten nemen. Zo had bijvoor beeld de Nederlander mr. J. A. Burger, sprekende namens de socialistische frac tie, de raad verweten een steriel orgaan geworden te zijn en een knelpunt voor communautaire werkzaamheden. Over de heer Bettencourt, die het debat met een toespraak van een uur had inge leid zei mr. Burger: „Ik heb respect voor een minister die een uur lang kan praten zonder iets met politieke inhoud te zeggen". De socialistische woordvoerder vroeg zich af of de tijd niet is gekomen dat het Europees parlement, ingevolge artikel 175 van het EEG-verdrag, de raad er formeel van gaat beschuldigen nalatig te zijn in de effectuering van de Europese ver dragen. Doet het parlement dit niet dan kan het zelf van nalatigheid beschuldigd worden, aldus de heer Burger. De Nederlander stond niet alleen in zijn critiek. Zo kwam de Belgische christen democraat Victor Leemans namens zijn fractie met een lange lijst verwijten aan de raad. Er is geen voortzetting van een energiepolitiek, conjunctuur-, financiële en monetaire politiek zijn onvoldoende, er is geen enkele vooruitgang op het punt van vervoerspolitiek, de raad wenst niets te doen aan het ontbreken van parlemen taire controle op de fondsen en hij doet niets om het sociaal fonds te activeren, zo luidden de voornaamste klachten. In tweede instantie verklaarde de Franse staatssecretaris dat hij slechts een uiteenzetting had gegeven over wat de raad in het achterliggende jaar heeft ver richt, „omdat het hier gaat om hetgeen werd gedaan en niet om wat werd na gelaten". Die opmerking was goed voor flinke hilariteit, zowel bij de parlements leden als b(j de aanwezige leden van de Europese commissie. WEST-BERLIJN (Reuter). De links- radicale studentenleider Rudi Dutschke, op wie 11 april een moordaanslag is ge pleegd, heeft maandag weer een operatie ondergaan, zo is dinsdag meegedeeld van de zijde van het ziekenhuis in West-Ber- lijn, waar hij wordt verpleegd. Delen van zijn schedel, die waren weg gehaald, zijn weer op hun plaats gebracht. Professor Herbert Marcuse, die Dutschke maandag bezocht, zei dat de studentenlei der weer bijna „de oude" is en van plan is om nog dit jaar naar de V.S. te gaan. De acties van de Westduitse studenten steunen voor een deel op de theorieën van de socioloog Marcuse. 1 Stewart. De Britse minister van Buiten landse Zaken Michael Stewart vertrekt 22 mei naar Moskou, waar hij geduren de 2 dagen besprekingen met de Russi sche regering over Vietnam zal voeren. Russische schepen. Uit een rapport van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken blijkt dat in 1967 157 Russische oorlogsschepen van de Zwarte Zee naar de Middellandse Zee zijn opgestoomd en dat er slechts 91 in omgekeerde rich ting de Dardanellen zijn gepasseerd. Cheetah. Cheetah, de chimpansee die een hoofdrol heeft gespeeld in de Tar- zanfilms van Jonny Weismuller, is in de dierentuin in Perth aan een hartaan val gestorven. Wervelstorm. Hulpploegen van de Bir- maanse regering hebben tot dusver in vijf steden langs de kust van de Golf van Bengalen 837 doden geteld die het slachtoffer waren geworden van de wervelstorm. Kimmel overleden. In zijn woning in Gro- ton (Connecticut) is overleden de ge pensioneerde schout bij nacht Husband E. Kimmel, die tijdens de Japanse aan val op Pearl Harbour in december 1941 het commando voerde over de Ameri kaanse vloot in de Stille Oceaan.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3