Na zes jaar voorbereiding in casino bij Aken SOFTENON-PROCES BEGINT BINNENKORT Uitspraak wordt pas in het begin van 1970 verwacht 1 ULI t Zuivelproject in Jordanië Minder toeristen door de NPD-winsten Een kat tegen de zenuwen In Britse ziekenhuizen bedden tekort na nieuwe abortuswet ZW ANENBU RG L Onnodig vak" Niet alle artsen tot operatie bereid 7 C0ÖP. BOERENLEENBANK „Zwemhoed" beter WOENSDAG 15 MEI 1968 Spoor van ellende Proceskosten: miljoenen r 'erkoop gestopt Beschuldiging ;gt¥Kd'lÏQ^N'slÖ Rechters Andere processen ADVERTENTIE GA OVER OP OLIESTOOK 1 s GOEDKOOP LEEUWERIKLAAN 35 IJMUIDEN-OOST TELEFOON: 1 54 04 Nederlandse deelneming SPAARBANK BANKGIRO GEZINSREKENING ,Niet ver genoeg' Nederlandse commissie K. k (Van onze correspondent) AKEN De namen van veertien rechters, twee offi cieren van Justitie, tientallen juristen, negentig me dische en farmaceutische deskundigen en negen beschul digden vermeldt de rol van het monsterproces, dat op 27 mei in het Anna-casino van het mijnwerkersplaatsje Alsdorf begint. Maandenlang zal daar de eerste grote strafkamer van de rechtbank te Aken zich bezighouden met de vraag of directieleden, wetenschappelijke vorsers en verkoopstafleden van de chemische fabriek „Grunen- thal" in Stolberg schuldig zijn aan de dood en het ern stige lichamelijke of geestelijke letsel van duizenden kin deren en volwassenen. Daarvoor zal bewezen moeten kunnen worden dat er een onloochenbaar verband heeft bestaan tussen het gebruik van het tussen 1 oktober 1957 en 26 november 1961 in de handel gebrachte thali- domidehoudende slaap- en kalmeringstablet „Conter- gan" van de Grunenthal-geneesmiddelenreeks en het in diezelfde periode welhaast epidemisch voorkomen van kindersterfte en geboorten van misvormde kinderen na het gebruik van „Contergan" door de moeder. Honder den volwassenen kregen na het gebruik van het ge wraakte geneesmiddel te kampen met ernstige zenuw stoornissen. Het vonnis van de Akense rechtbank in deze zaak wordt pas in begin 1970 verwacht. Bijna zeseneenhalf jaar voorberei ding heeft het aanstaande „Conter- gan"-proces gekost. Al kort nadat het eerste onderzoek in december 1961 was begonnen liep het aantal aan giften op tot boven de vijfhonderd. Na zeseneenhalf jaar zijn het er dui zenden. Officier van Justitie, dr. Jo zef Havertz van het openbaar mi nisterie bij de Akense rechtbank en een staf van achttien juridische en administratieve medewerkers hebben er al die tijd de handen meer dan vol aan gehad. Meer dan duizend getuigen zijn ge hoord. Tienduizenden akten zijn in 265 dikke dossiers gebundeld. Daar onder bevinden zich de uitvoerige rapporten van honderdvijftig deskundigen. Op 14 maart van het vorig jaar werden de negen ver dachten in staat van beschuldiging ge steld. De rechtbank heeft daarna nog meer dan een jaar nodig gehad om van alle stukken kennis te nemen. In de Westduitse Bondsrepubliek leven nu nog naar schatting vijfduizend kin deren van wie men aanneemt dat zij door het gebruik van Contergan door de moe der tijdens de zwangerschap ernstig lichamelijk gehandicapt zijn. De meesten van de „Contergan-kinderen" zijn niet ouder dan een paar maanden geworden. Ook in Nederland, Canada, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Zweden en Bel gië heeft het thalidomide een spoor van ellende achtergelaten. Uit alle delen van de wereld zijn bij de Akense rechtbank nevenaanklachten ingediend namens de ouders van Conter gan-kinderen. Ook een zeventigtal civiele procedures om schadevergoeding en smartegelden zijn daar al aanhangig ge maakt. Die procedures zijn opgeschort tot het eindvonnis in het strafproces zal zijn geveld. Dat kan nog vele jaren duren. Tegen het vonnis van de Akense recht bank staat de verdachten beroep open bij het bondsgerechtshof in Karlsruhe. De directie van de „Grunenthal"-fabrieken heeft ook in het verleden alle rechts middelen uitputtend gehanteerd om het voorbereidend onderzoek te rekken. Er wordt immers nu al ernstig rekening ge houden met een civielrechtelijke „likwi- datie" van het chemische concern na een definitieve veroordeling door de mil jardenclaims aan schadevergoedingen door de „Vereniging van Ouders van Contergankinderen". Over de betaling van de proceskosten zal ook pas na het eindvonnis kunnen worden gerept. Dinsdag zei dr. Havertz in Aken: „De kosten van het voorberei dend onderzoek lopen al in de miljoenen. Er is met geen enkele benadering te zeg gen hoe hoog die in de komende jaren nog zullen oplopen". De kalmerende werking van het thali domide werd in 1956 in het laboratorium van de Stolbergse fabriek ontdekt toen het telwerk aan de kooitjes van de met die stof ingespoten witte muizen een ver traging van de beweging van de dieren aangaf. Twee jaar lang bijna werd er met tienduizenden muizen en ratten geëxperi menteerd. Nooit, zo heeft de fabrieks- leiding onlangs nog gezegd, is er van schadelijke nevenwerkingen van thalido mide iets gebleken. Maar het openbaar ministerie in Aken kwam er achter dat al tijdens de klini sche proefperiode Contergan-siachtoffers zijn gemeld. Dat was voordat het tablet op 1 oktober 1957 in de handel werd ge bracht. Het is daarover tussen het open baar ministerie en de juridische adviseurs van Grunenthal vaak hard toegegaan. De op die gevallen betrekking hebbende be scheiden zijn bij huiszoekingen aan het licht gekomen. De Australische arts, dr. Mac Bride uit Sydney, zocht als eerste het verband tus sen de golf van mismaakt-geboren en vaak na enige maanden of weken ten dode opgeschreven kinderen en het ge bruik van het Contergantablet. Zijn ver klaringen en rapporten hebben bij het vooronderzoek veel gewicht in de schaal gelegd. In Duitsland was het de Ham- burgse prof. Lenz die het eerst op de schadelijke gevolgen van het slaapmiddel wees. Na twee jaar wetenschappelijk dis cussiëren over de bevindingen van prof. Lenz blokkeerde de fabrieksdirectie zelf de verkoop van het geneesmiddel. Ook juristen hebben jaar in jaar uit gediscussieerd over de samenhang van het Contergantablet en de golf van mis vormde kinderen en door zenuwstoornis sen geteisterde volwassenen. Een van West-Duitslands vooraanstaande juristen, prof. dr. Dahs uit Bonn, trachtte in 1966 het openbaar ministerie in Aken te be wegen de zaak te seponeren. Prof. Dahs zei toen te beschikken over gefundeerde wetenschappelijke rapporten waaruit zou blijken dat er tussen de ge signaleerde rampspoed en het gebruik van Grunenthals geneesmiddel geen ver band bestond. Niet veel later trok prof. Dahs zijn handen van de Contergan- affaire terug. Dr. Jozef Neuberger nam zijn plaats als juridisch adviseur van de fabriek in. Hij kwam later in moeilijkheden toen hij, inmiddels minister van Justitie in Dussel- dorf geworden, moest beslissen of er defi nitief vervolging moest worden ingesteld. Om de schijn van partijdigheid te ver mijden liet de minister die beslissing aan staatssecretaris dr. Krille over. Die liet de negen mannen van de fabrieksleiding vorig jaar maart in staat van beschuldi ging stellen. President dr. Mainz van de Akense rechtbank heeft voor onbepaalde tijd het mijnwerkerscasino „Anna" in het vijftien kilometer van Aken gelegen Alsdorf ge huurd om daar het monsterproces te laten plaatsvinden. Geen zaal van het grote justitiegebouw aan de Adelbertsteinweg in Aken was daarvoor groot genoeg. In het casino in Alsdorf worden deze dagen uitgebreide telefoonvoorzieningen, telex- apparatuur en een geluidsinstallatie aan gebracht. De beschikbare nevenruimten hebben al aanleiding gegeven tot bittere klach ten van de achttien verdedigers van de fabrieksdirectie. Zij moeten met een ge deelte van de ondergrondse kegelbanen genoegen nemen. De toneelzaal van het Casino wordt als zittingszaal ingericht. De burgers van Alsdorf zullen vele maan- Het portret van de nieuwe Tsjechi sche president, generaal Ludvik Svoboda, staat op deze nieuwe post zegel, die op 9 mei in twee uitvoe ringen in de verkoop is gekomen: 30 heller (blauw) en 60 heller (bruin-rood)De zegel is gegraveerd door Jindra Schmidt naaf een foto van het Tsjechische persbureau CTK. den lang ergens anders hun vertier en hun glaasje bier moeten zoeken. Een aanbod van de verdediging om het hele proces op geluidsbanden te registre ren is door voorzitter dr. Weber van de eerste grote strafkamer van de rechtbank in Aken afgewezen. Wel zal er veelvul dig gebruik gemaakt worden van projec toren om bewijsstukken te tonen. Onge veer driehonderd belangstellenden zullen de zittingen kunnen meemaken. Er wordt een veel grotere toeloop verwacht. Het Duitse Rode Kruis richt in het gebouw een permanente eerste-hulp-post in. Voorzitter dr. Peter Weber (47 jaar) wordt bijgestaan door twee beroeps- en twee lekenrechters. Die lekenrechters een depothouder van een handelsfirma en een bestuursambtenaar van het district Aken zullen aan het einde van het proces met de beroepsrechters het al of niet schuldig moeten uitspreken. Bij het bepalen van de strafmaat hebben zij geen stem. Nog drie beroeps- en zes lekenrechters moeten op de reservebank het hele proces volgen. Om het uitvallen van meerdere rechters tegelijk te voorkomen heeft pre sident dr. Mainz bepaald dat alle rechters afzonderlijk iedere zittingsdag drie dagen per week naar Alsdorf en weer naar huis moeten reizen. De zware taak om in deze schier einde loze zaak te beslissen over schuld of on schuld hebben de lekenrechters niet vrij willig op de schouders genomen. Zij zijn uit honderden door het gemeentebestuur van Aken voorgedragen kandidaten bij loting aangewezen. Het Grunenthal-slaaptablet Contergan (of Softenon) heeft elders ook al tot op zienbarende en sensationele processen geleid. In Luik is het rumoer rond het proces tegen de jonge moeder Suzanne van der Put en haar huisarts Jac. Casters nog niet helemaal verstild. In 1962 doodde de radeloze Suzanne haar vier dagen oude ernstig misvormde dochtertje met een tienvoudig dodelijke hoeveelheid vergif in een flesje melk en honing. Zij werd evenals de arts en de van medeplichtigheid beschuldigde man, moeder en zus op 10 november 1962 vrij gesproken van de moord. Het tafereel van de huilende naar de twaalf gezworenen „dank u wel" roepende honderdkoppige menigte na de uitspraak van het Luikse Assisenhof is onvergetelijk. In Frankfurt doodde een vrouwelijke arts op verzoek van de moeder een kind je met misvormde armpjes en beentjes met een giftige injectie. De arts een alcoholiste en de radeloze moeder wer den door het openbaar ministerie in Frankfurt mild beschuldigd van moord onder sterk verminderde toerekenings vatbaarheid. Na een dag werd het proces geschorst. Het is tot nu toe niet heropend. De arts wordt in een inrichting ver pleegd, de moeder is op vrije voeten ge steld om haar enige elfjarige zoon te ver zorgen. Het heeft er alles van weg dat deze moordzaak nooit meer zal worden afgehandeld. Het openbaar ministerie bij de rechtbank in Aken beschuldigt in het nu al geruchtmakende Conterganproces in een 972 pagina's tellende aanklacht: 1. President-directeur van de „Chemie-Grunenthal GMBH" Hermann Wirtz (70 jaar). 2. Directeur (wetenschappelijke afdeling) dr. Heinrich Mückter (52 jaar). 3. Bedrijfsleider Jacob Chauvistre (69 jaar). 4. De toenmalige directeur (commerciële afdeling) Herman Leufgens (56 jaar). 5. Procuratiehouder Klaus Winandi (53 jaar). 6. De toenmalige chef med.-wetenschschappelijke afdeling dr. Werner (43 jaar). 7. De wetenschappelijke medewerker dr. Günther Sievers (44 jaar). 8. De toenmalige chef van wetenschappelijk buitendienst dr. Heinz Wolfgang Kelling (48 jaar). van a. De schuld van het (in vele gevallen zelfs opzettelijk) veroorzaken van lichamelijk letsel bij volwassenen. b. Schuld aan de dood van een groot aantal kinderen. c. Schuld aan het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel bij zwangere vrouwen, wat geboorten van een groot aantal misvormde kinderen tot gevolg heeft gehad. d. Overtreding van een aantal artikelen van de geneesmiddelenwet van de Westduitse Bondsrepubliek. en 9. Procuratiehouder dr. Hans Werner von Schrader-Beielstein (48 jaar) van de hierboven onder b. en d. genoemde misdrijven. ff ROME (Reuter) Studenten in de kunstgeschiedenis aan de universiteit van Rome voeren een actie om het latijn als „onnodig vak" af te schaffen. Voor de tweede achtereenvolgende dag hebben circa 500 studenten geweigerd een ten tamen in het latijn af te leggen. Onderdeel hiervan was het vertalen van een uitspraak van de Chinese partij leider Mao Tse Toeng, dat jongeren niet moeten spreken voordat zij weten waar over zij het hebben. De studenten noem den deze passage in het tentamen een provocatie DEN HAAG Het Produktschap Zuivel en dertien Nederlandse zuivel en melkbe- drijven nemen deel in de oprichting van een zuivelproject in Jordanië. Met de Jor daanse regering is een akkoord bereikt. ADVERTENTIE kantoor SANTPOORT, Hagelingerweg 69 - Telefoon 8173 kantoor IJMUIDEN, Wijk aan Zeeërweg - Telefoonl2556 kantoor SANTPOORT-ZUID, Bloemend.straatweg 54 - Tel. 8199 on alle andere bankzaken bij DE BANK VOOR IEDEREEN mét gunstige openstellingsuren (ook 's-avonds) (Van onze correspondent) BONN. De Duitse centrale voor vreemdelingenverkeer is bang dat de ver kiezingswinsten van de neo-nazistische NPD de toeristenstroom naar de Bonds republiek ongunstig zullen beïnvloeden. Op een bijeenkomst in Wiesbaden van de buitenlandse vertegenwoordigers van de centrale voor vreemdelingenverkeer wis ten vooral de bureauhouders uit de Scan dinavische landen en uit de Verenigde Staten te berichten, dat een zekere angst voor de gang van zaken in West-Duits- land de toeristen ertoe brengt er gens anders heen te gaan. Sommige be langstellenden in deze landen aldus de Duitse woordvoerder in Wiesbaden hadden op de Duitse toeristenbureaus na gevraagd of het waar is dat de bruine bataljons weer door de Duitse straten marcheren. Vooral de recente verkiezingen voor de landdag van Baden-Würtemberg, waarbij LONDEN (AP) „Als u u zenuwachtig voelt, neem dan een kat". Deze raad geeft het Engelse advies bureau inzake katten. Dit bureau, dat zich bezig houdt met de bevor dering van onderzoekin gen naar de ziekten en het welzijn van de katten, is wat kattig als het om hon den gaat. „Een hond zal een zenuwachtige baas waar schijnlijk nog zenuwachti ger maken", heeft een woordvoerder van het bu reau op de jaarvergade ring van de organisatie betoogd. „Het valt niet te betwij felen, dat de kat een veel belangrijker rol kan spe len als rust gevend kame raad van de mens dan de hond", zei hij. De fokster van Siamese katten Mar- joei Hudson was het hier mee eens. Zij zei dat psy chiaters haar patiënten sturen om katten te kopen. „Een aantal van mijn katten hebben ertoe bijge dragen menselijke proble men op te lossen", zei me vrouw Hudson. „Dat had den honden nooit kunnen doen". Niet waar", zegt de heer Charles Binney, se cretaris van de honderd jaar oude Britse kennel club. „Katten maken op mij de indruk, vrij zelfzuchtige wezens te zijn", vervolgde hij. „Een kat neemt, maar geeft niet. Er zijn leven dige honden, zoals terriers en rustige, zoals St. Ber nards. De poedel is de huiselijkste, de brak kan onmiskenbaar gereserveerd zijn. Maar ik zou u niet aanraden een kat of een hond te kopen, als uw ze nuwen kapot zijn. Ik zou zeggen: Neem vakantie". de NPD ruim tien percent van de uitge brachte stemmen op zich heeft verenigd, hebben deze angst doen ontstaan. Een aantal van de buitenlandse vertegenwoor digers van de Duitse toeristencentrale wil dan ook op tournee gaan in eigen land om zich nader te oriënteren. De leider van de toeristencentrale heeft in Wiesbaden bekendgemaakt dat de aan prijzingen voor zijn land er voortaan bui ten de grenzen anders uit zullen gaan zien. „De Bondsrepubliek moet een nieu we image zien te vinden", aldus deze nog geen veertigjarige toeristenchef Günter Spazier. Hij vervolgde: „Ze moet tonen wat ze werkelijk is: een modern, vooruit strevend, vriendelijk land". Om de Bondsrepubliek goed te „ver kopen" achtte Spazier het tijdens de bij eenkomst in Wiesbaden van belang dat het land moet wprden voorgesteld als een „vooral vrolijke en zelfs ietwat ironische mengeling van oude riddersloten, moder ne hotels en knappe meisjes, kortom Duitsland als een doel, waar men wat kan beleven, zonder provinciaalse diep zinnigheid en briefkaartenromantiek". ADVERTENTIE I BIJ VAN GELDERS WITTE POMP I tm INDUSTRIESTRAAT 47 (Z.Z. VISSERSHAVEN) De Pool Alojzy heeft een veilig heids-hoof dgordel ontworpen, die beter zou voldoen dan zwemvesten. De drager wordt hierbij niet ge hinderd in zijn zwembewegingen. (Van een speciale verslaggeefster) LONDEN Sinds kort kan in Engeland door het in werking treden van de nieuwe abortuswet, iedere vrouw die tegen haar wil in verwachting is geraakt, haar zwangerschap in een ziekenhuis van de National Health Service (het staatsziekenfonds) kosteloos laten beëindigen. Aan de ingreep is echter de voorwaarde verbonden dat de vrouw in het bezit is van een verklaring van twee artsen, dat zij door het ter wereld brengen van een baby in levensgevaar of in ernstige psychische nood zou komen te ver keren, wat niet het geval zou zijn wanneer men abortus zou plegen. De abortuswet zal ook op buitenlandse vrouwen van toepassing zijn. Zij zullen zich echter als particuliere patiënten moeten laten behandelen en de kosten voor hun eigen rekening nemen. Door de nieuwe wet is er een run ont staan op de ziekenhuizen waarvan bekend is dat de gynecologen het recht van de vrouw erkennen om over haar eigen li chaam te beslissen. Het Charing Cross Zie kenhuis in Londen en de staatsziekenhui- zen in Aberdeen, Cambridge, New-Castle en Surrey worden overstelpt met aanvra gen om abortus. Er zijn er zoveel dat men bedden te kort zou komen, zo men aan alle verzoeken zou willen voldoen. Ondanks het van kracht worden van de nieuwe wet zijn in Engeland lang niet alle doktoren bereid hun patiënten in de toe komst aan de vereiste verklaring te hel pen, laat staan de operatie uit te voeren. De rooms-katholieke en de Anglicaanse kerk oefenen zware druk op hun leden uit onder geen enkele omstandigheid abor tus te plegen. Bovendien heeft het Britse medische genootschap zijn leden doktoren geadviseerd de nieuwe wet, wanneer het om een sociale indicatie gaat, niet letter lijk uit te voeren. De Britse Vereniging tot Hervorming van de Abortuswet die al sinds 1936 strijdt voor een verruiming van het overheids beleid en voor wie de aanvaarding door het parlement en de inwerkingtreding er van een succes zou moeten zijn, vindt echter dat deze niet ver genoeg gaat. Uit een opinie-onderzoek daö die vereniging liet instellen blijkt dat „een overweldigen de meerderheid Britten voorstander van de afbreking van een zwangerschap op so ciale indicatie is". De algemeen secretaresse van de vere niging, Margareth Simms, vindt dat er voor doktoren te veel ontsnappingsclausu les zijn. Hoewel de hulp in principe gratis behoort te zijn, kunnen artsen, wanneer zij dat verlangen, een fondspatiënte, wan neer het om abortus gaat, uitsluitend tegen betaling als „particulier" behande len. Samen met haar medebestuursleden is mevrouw Simms een geldinzamelings actie begonnen om ook financieel niet draagkrachtige vrouwen in staat te stellen hun zwangerschap te laten beëindigen. De vereniging verstrekt ook raadgevingen, maar verleent geen bemiddeling bij een abortus en verstrekt evenmin adressen. De Britse minister van gezondheid, Ken neth R. 'oinson, hoopt dat men door de nieuwe wet een eind zal kunnen maken aan de praktijken van de illegale abor teurs in de grote steden. Het afbreken van een zwangerschap behoort in een modern geoutilleerd ziekenhuis wanneer het bij voorkeur binnen drie maanden wordt uit gevoerd, tot de betrekkelijk onschuldige operaties. Juist daarom vinden deskundi gen het zo betreurenswaardig dat de ille gale niet steriel uitgevoerde be handelingen ieder jaar weer slachtoffers eisen. In verband met de ontwikkelingen in Engeland en andere Europese landen heeft de Koninklijke Nederlandsche Maatschap pij tot Bevordering van de Geneeskunst een commissie „Abortusvraagstuk" inge steld. De commissie, waarin ondermeer professor dr. G. J. Trimbos en professor dr. G. J. Kloosterman zitting hebben, moet een uitbreiding van de mogelijkheden van een sociale indicatie en enkele andere fa cetten bestuderen. De Nederlandse huisartsen zijn soms wel ruim in hun opvattingen, zo bleek uit een enquête, die voor de VARA tv-uitzending „Achter het nieuws" werd uitgevoerd. Daarin verklaarden 43 percent van de 197 ondervraagde artsen, dat men abortus zou moeten toestaan, en 55 pet. dat men het zou moeten verbieden. Van de voor standers vond 28 percent het verstrekken van een sociale indicatie op grond van existentiële nood voldoende reden voor het afbreken van een zwangerschapr

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7