Tweeduizend mensen moeten wijken voor industrieën Belangen van velen worden achtergesteld Komtu ruimte tekort? Opschudding in bolwerk van de „vrije boeren" UST Illegale grenspassage sterk toegenomen MKER Australische regering helpt bij tweede emigratie T.V. RADIO BECKER rHOE IS HET ONTSTAAN?^ Jonge gezinnen in Westzaan in de knel Meer rondvaarten vanuit Amsterdam SB geeft uw huis meer inhoud Ex-BP-lid kocht land van buurman via Landbouwschap Thuisreis kost staat veel geld Drukke uren zijn favoriet Oplossen menselijke problemen TOESTELLEN WOENSDAG 15 MEI 1968 .9 |g|g 'i :VH1 i* —pi biise i -*UV I Mooie woorden, geen daden DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 IJmuiden - Tel. 1 11 66 Faillissementen Stervend dorp Betalen Goede vangst WASAUTOMATEN ASÖ - ZANU981 - IGNI8 - ZANK6* Kerkelijk nieuws OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Onderzoek Kosten overtocht PHILIPS ERRES - ARISTONA BLAUPUNKT RADIO (ook met visserijband) ELECTRONISCHE ORGELS o.a. Philicorda, Riha, Hammond en Solina. HUISHOUDELIJKE APPARATEN TRAWLERKADE 64 - IJMUIDEN TELEFOON 1 64 90 Dit woord: BOOSWICHT VASTENAVOND Dit woord: LAKEN Dit woord: KNOL (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester mr. Reeling Bri van Westzaan. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De rederij Koppe N.V. heeft het aantal rondvaarten vanuit Amsterdam met drie uitgebreid. Deze week wordt er een begin gemaakt, met drie nieuwe toeristi sche boottochten. Op woensdagen en vrij dagen worden trippen gemaakt naar de Zaanse schans. Op donderdagen is er een tocht via de Oranje-sluizen en langs het eiland Pampus naar Muiden. Hier kan men na een bezichtiging van het Muider- slot zijn uitstapje beëindigen met een bustocht door het Gooi. Op dinsdagen en zondagen tenslotte kan men de Vechtstreek bezoeken. De voorgaande boottocht wordt hierbij uit gebreid met een vaart over de Vecht ADVERTENTIE Kies dan DECO. Voor luxueuze, praktische kast- ruimte. Overal in huis. Een wandcombinatie van complete meubel-elemen ten, los van de wand. I1 I l Kom kijken bij Woninginrichting MARKTPLEIN 29 IJMUIDEN - Tel. 10541 WESTZAAN Er hebben zich donkere wolken samengepakt boven Westzaan, het eeuwenoude dorp aan de noordoever van het Noordzee kanaal. Bestuurders die in het Pro vinciehuis in Haarlem zetelen en wel licht nooit een voet in de pittoreske Zaangemeente hebben gezet hebben een streekplan aangenomen dat voor het dorp ernstige gevolgen heeft. Om de, industriële ontplooiing van het Amsterdamse havengebied mogelijk te maken zal op korte termijn 40 percent van het dorp Westzaan moeten worden afgebroken. De zuidelijke dorpskern moet verdwijnen. Ruim 2000 van de 4800 dorpe lingen moeten een heenkomen zoeken. Hun huizen, 533 stuks, waaronder een nieuwbouwwijk, die pas twee jaar geleden tot stand kwam, moeten worden afge broken. Voorts verdwijnen er 83 bedrijven met 445 arbeidsplaatsen, drie scholen, drie kerken, een voetbalveld en een bad- en zweminrichting. Zeven van de oude hou ten Zaanse huizen staan op de monumen tenlijst evenals de uit 1731 daterende Doopsgezinde kerk. Zij zullen worden af gebroken. „Men heeft zich niet geraliseerd wat dit betekent. Tussen 1970 en 1975 zal het nieuwe industrieterrein bouwrijp moeten zijn. Zoals de situatie thans is kan er voor die tijd geen vervangende woonwijk aan de noordelijke dorpskern worden toe gevoegd. Buiten Westzaan heeft men ook geen besef van het menselijk leed dat het streekplan veroorzaakt. Men is doof ge bleken voor onze argumenten en het had allemaal heel anders gekund", aldus bur gemeester mr. P. B. J. Reeling Brouwer. Weliswaar heeft het gemeentebestuur van Westzaan er wel begrip voor dat Amsterdam behoefte heeft aan haven uitbreiding en industrieterreinen en daar om is er samen met negen andere Zaan- gemeenten een structuurplan opgesteld, waarin onder meer op de Noordoever van het Noordzeekanaal 800 ha voor industrie gebied werd gereserveerd zonder dat de bebouwing van Westzaan en Assendelft behoefde te worden aangetast. De toen malige Amsterdamse wethouder drs.J. M. den, Uijl heeft daar nog op gezegd, dat het de steun van Amsterdam zou hebben, maar sinds zijn heengaan is er van Am sterdam nooit meer iets vernomen. Het streekplan is in grote vaart tenslotte door de streekplancommissie van Provinciale Staten gejaagd en dat is wat Westzaans burgemeester onmetelijk ergert. „Ons structuurplan vond geen genade. De amotivering van de helft van ons dorp kwam op tafel zonder dat er op onze argu menten behoorlijk werd gereageerd", zo zegt de burgemeester. „Het ergste vind ik dat het streekplan ter visie heeft ge legen in juli en augustus van het vorige jaar, wat nu niet de gunstigste tijd is voor belanghebbenden die hun bezwaren ken baar willen maken". De streekplancommissie heeft zes weken lang de bezwaren gehoord. Vervolgens kreeg ir. Den Toom, directeur van de Amsterdamse havens en handelsinrich tingen gelegenheid zijn standpunten op papier te zetten. Volgens mr. Reeling Brouwer is deze brief, die mede een rol heeft gespeeld bij het aannemen van het streekplan met 55 tegen 11 stemmen, ge heim gehouden. „De Amsterdamse wethouder drs. R. J. de Wit ontkent het bestaan van dit ge heime stuk thans. Hij doet er goed aan de notulen van de Statenvergadering er eens op na te lezen. Ik zie heus wel de noodzaak in van de havenuitbreiding, maar als gemeentebestuur wil je toch wel enige inspraak hebben wanneer die uit- (Van onze correspondent) HOLLANDSCHEVELD In het bol werk van Boerenpartijleider Koekoek, Hollandscheveld, heeft ex-partijlid Da niël van der Steen van het door de „vrije boeren" verfoeide Landbouwschap grond gekocht welke toebehoord heeft aan zijn buurman, partijlid Ben Nijmeyer. Dat had hij volgens de boerenpartijleer nooit mo gen doen. „Hij kan daardoor grote moei lijkheden krijgen", zei Berend Martens in Elim, afdelingsvoorzitter van de Boeren partij in Hollandscheveld en omstreken. Over de aard van die moeilijkheden wilde Martens zich niet uitlaten. De „vrije boeren" nemen de zaak hoog op en sprekën over „een gemene streek" van het voormalige partijlid. Voormalig omdat Van der Steen geroyeerd is, al heeft hij daarvan geen bericht gehad. Nijmeyer voelt zich bedrogen en zegt - V verbeten: „straks drijf ik mijn koeien weer in dat land". Ook buurman Van der Veen voelt zich bedrogen, maar dan door Koekoek en de zijnen. Hij heeft het ge loof verloren dat de leer van Koekoek de beste is voor de boeren. Nijmeyer daaren tegen prijst de Boerenpartij die hem na de uitzetting in 1963 aan een andere boer derij heeft geholpen. „Ze staan volledig achter mij. Ik betaal nog steeds niet aan het Landbouwschap". Berend Martens geeft nu de toon aan in dè „strijd" tussen Van der Sleen en Nijmeyer. Hij zegt dat niet alleen de vrije boeren maar de hele dorpsgemeenschap het met neemt dat Van der Sleen het land van zijn buurman van het Land bouwschap heeft gekocht. „Dat land was besmet. Niemand wilde het hebben, on danks de lage prijs". Van der Sleen wil nog wel gaan praten met Nijmeyer over een regeling. Maar Nijmeyer zegt: „Nooit!" breiding ten koste van je grondgebied en ingezetenen gaat", aldus mr. Reeling Brouwer. Gedeputeerde Staten hebben over de te verdrijven Westzaanse bevolking gezegd dat dit „een menselijk probleem is dat een maatschappelijke begeleiding nodig heeft". Burgemeester Reeling Brouwer kan zich hierover opwinden: „Het zijn alleen maar mooie woorden. Er is tegen ons gezegd: stel maar een bestemmingsplan met een nieuwe woonkern in het noordelijk deel van de gemeente op. Maar wij staan met de rug tegen de muur. Voor zo iets heb je mensen nodig en gezien onze smalle fi nanciële basis werken we al jaren met een onderbezetting van ambtenaren. Ons verzoek om twee mensen aan te nemen is bij herhaling geweigerd. Toen de ge meenteraad onlange besloot de gymnas tiekvereniging een nieuwe springbak van een paar honderd gulden te geven omdat de oude in elkaar was gezakt, werd het raadsbesluit door G.S. nietig verklaard, omdat onze financiële positie dat niet zou toelaten. Hoe denkt men eigenlijk dat wij binnen twee jaar een nieuw dorp voor 2000 mensen kunnen bouwen?". Als eerste stap wil de burgemeester alle te amoveren woonhuizen laten taxeren. „Ik schat de totale waarde van de bebouwing op ca. 50 miljoen. Maar er is meer schade en die is er zelfs nu al. Nu de bewoners weten dat ze toch weg moeten doen ze niets meer aan het onder hout van hun huizen. Timmerlieden, schilders, die van onderhoudswerk leven, hebben vrijwel niets meer te doen. Voorts zijn er mensen die van baan veranderen en die naar een andere gemeente moeten verhuizen. Zij kunnen bij het verkopen van hun huizen geen gegadigden vinden of moeten met een zeer lage prijs ge noegen nemen". Het is vooral het menselijk leed dat de gemeente zich aantrekt. „Er zijn jonge mensen die zes jaar geleden hier voor 20.000.een huis hebben gekocht. Zij moeten nu helemaal opnieuw beginnen met een huis dat veel duurder is. Zware geldzorgen kunnen huwelijken kapot ADVERTENTIE Wij creëren de moderne kapsels met of zonder losse haarstukjes die wij in verschillende uitvoeringen voor u in voorraad hebben. De rechtbank in Haarlem heeft op dins dag 14 mei in staat van faillissement ver klaard: Maarten Mooy Sr., wonende in West zaan, J. J. Allanstraat 283, Rechter-com- missaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. L. Laus, in Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 14 mei opgeheven het faillisement van: Willem Frederik de Vos, aannemer, wonende in Zaandam, Heijermanstraat 97, failliet verklaard bij vonnis van de recht bank te Haarlem d.d. 3 maart 1964, Rech- ter-commissaris: Mr. N. Reeling Brouwer, Curator: mr. J. W. Crefeld, in IJmuiden. Op dinsdag 14 mei is het vonnis uitge sproken waarbij het in het faillissement van Jan Postma wonende in Heemskerk Gounodstraat 22,. Curator mr. H. Luyken in Haarlem, Ged. Oude Gracht 65, aan geboden akkoord is gehomologeerd. De houten doopsgezinde kerk, welke moet verdwijnen. maken. Maar op het provinciehuis in Haarlem ziet men dat alles heel anders, dan wij hier in onze kleine gemeenschap; aldus Westzaans burgemester. Westzaan kan zich niet meer verzetten, het streekplan is nu eenmaal aangenomen. Het is dan maar gaan vragen om meer bouwvolume en financiële garanties. Resultaat tot dusver: nihil. Eerst moeten commissies zich met de uitwerking van het streekplan gaan bezighouden. Er speelt zich op de achtergrond iets af waarover burgemeester Reeling Brouwer om tactische redenen liever zwijgt. G.S. hebben bij de Kroon het voorstel gedaan de tien Zaangemeenten samen te voegen tot één grote gemeente van 125.000 in woners. Als dat gebeurt en de kans hiërop is vrij groot dan is afbraak van het halve dorp Westzaan een mindfer groot probleem. Dan zal er waarschijnlijk nooit een nieuwe dorpskern worden ge bouwd en zal de verjaagde bevolking nieuwe woonruimte worden toegewezen in de nieuwbouwwijken van Zaandam, Koog aan de Zaan en Wormerveer. De burgemeester zou dat verschrikke lijk vinden. „Het merendeel van de be volking is al sinds generaties in Westzaan gevestigd en zal met de grootste tegenzin vertrekken naar andere gemeenschap pen", zo zegt hij. „Een andere zaak is ook dat ons bloeiende verenigingsleven die 2000 mensen niet kan missen. Als het niet zal lukken de Westzaners in een gemeen schap bijeen te houden zal ons dorp sterven". (Van onze correspondent) KERKRADE-HERZOGENRATH Het aantal jeugdigen dat illegaal vanuit Duits land de Nederlandse of Belgische grens tracht over te komen is in april en de eerste week van mei sterk toegenomen. Het grootste deel van de jongeren kon aangehouden worden en teruggestuurd. Een klein gedeelte wist de grensbewaking te omzeilen en Nederland te bereiken. Binnen twee weken hielden de Duitsers 75 jongelui aan. Opmerkelijk is het aantal jeugdige paartjes dat via Nederland naar Gretna Green tracht te komen. In de meeste gevallen eindigt de „trouwreis" in Kerkrade of Vaals. De jongeren en de buitenlandse gast arbeiders, die illegaal de grens trachten te passeren, hebben een speciale methode ontwikkeld. Zij wachten op dagen dat het aan de grensposten abnormaal druk is. Tijdens de spitsuren, wanneer de beamb ten onmogelijk alle paspoorten kunnen controleren, glippen ze tussen de „nor male" reizigers de grens over. Meestal worden zij, eenmaal in ons land gearriveerd, na enige tijd ontdekt en dan gaat het de staat geld kosten. Omdat de illegale grensgangers meestal zonder middelen van bestaan zijn moet de staat opdraaien voor de reiskosten naar het land van herkomst. Turken en Marokka nen, van wie de vestigingsvergunning in Duitsland verlopen is en die zonder gel dige papieren in Nederland weten te ko men, worden door de Duitse Bondsrepu bliek niet meer opgenomen. Meestal moet de Nederlandse staat dan de reiskosten naar Turkije of Marokko betalen. Het bleek niet mogelijk een exact cijfer te krijgen over het aantal gastarbeiders dat op illegale wijze in ons land komt. Onder de 75 jongeren, die de Duitse douane wist aan te houden, waren er 28 die door de Justitie voor een of ander mis drijf werden gezocht. In 22 gevallen be trof het jongeren die uit angst voor hun ouders naar het buitenland wilden. Bij toeval wist een Duitse beambte twee 21-jarigen aan te houden die in de Bonds republiek werden gezocht wegens een moordaanslag. Ook dit tweetal had een bijzonder drukke dag uitgezocht. Op het moment dat de beambten handen vol had den aan het autoverkeer probeerden zij langs het grenskantoor te glippen. Maar een douanier merkte het tweetal op en hield het aan. Tegen de lamp liep ook een jeugdige dienstplichtige die genoeg had van de wapenrok. Als een „betoverende" hoog blonde schoonheid verscheen hij aan de grenspost. De ambtenaar bleek echter on gevoelig voor het „vrouwelijk schoon" en de tentoon gespreide charme. De jonge dame overhandigde met „schroom" haar paspoort. Omdat de ambtenaar de man nelijke voornamen van de jeugdige schoon heid verdacht vond volgde een uitgebrei der onderzoek, waarbij de waarheid aan het licht kwam. De Duitsers geven overigens ruiterlijk toe dat niet alle illegale grensreizigers in de kraag gegrepen kunnen worden. ADVERTENTIE daoefli km MARKTPLEIN - IJMUIDEN TEL. 1 42 62 daoefiik* demonstratie Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oud-Alblas (toez.) G. Voor dijk te Mastenbroek te Valburg-Homoet J. Vink te Besoyen te Den Helder (wijk Opstandingskerk Zuid) (toez.) A. C. van Dam te Zwijndrecht te Stadskanaal J. F. M. van Malssen te Schingen (Fr.) te Hilvarenbeek (toez.) drs. J. F. Bennekers, kand. te Winterswijk te N.O.P. (wijk- gem. Bant-Rutten) dr. H. R. Smid te Veen- wouden te N.O.P. (wijkgem. Emmel- oord) J. Vroeindeweij te Maarssen. Geref. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Zuid G. Schip- aanboord te Apeldoorn. ADVERTENTIE ADVERTENTIES KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 14886 DEN HAAG. De Australische re gering wil gezinnen, die voor de tweede keer naar Australië willen emigreren, helpen bij het betalen van de overtocht. De Australische minister van Immigratie, de heer B. M. Snedden, heeft dit in Can berra bekendgemaakt. Het gaat de Australische regering hier bij niet zozeer om het verhogen van de totale emigratie, maar vooral om het op lossen van menselijke problemen. De hulp bij tweede emigratie zal gelden voor emi granten uit alle landen. Men komt echter alleen in aanmerking als de eerste emigratie een succes is geweest en als men door 'familieomstan digheden of andere oorzaken die men zelf niet in zijn macht heeft tot terug keer naar het land van herkomst ge dwongen is geweest. Wie zich heeft laten overhalen om zonder een dergelijke drin gende reden te repatriëren, wie tot de oudere leeftijdsgroepen behoort, wie zelf zijn tweede reis naar Australië kan be talen of wie op kosten van de Australische regering naar het land van oorsprong is teruggekeerd, valt ook buiten de regeling. Deze geldt ook uitsluitend voor gehuwde paren en gezinnen. Vóórdat de Australische regering met haar bijdrage over de brug komt zal er per geval een zorgvuldig onderzoek wor den ingesteld naar de reden van repa triëring en de ervaringen, die men sinds dien heeft opgedaan, naar veranderingen in de omstandigheden die tot die repa- trëring hebben geleid, naar de redenen waarom men opnieuw wil emigreren, naar de vooruitzichten op werk in Australië en de behoefte aan hulp. Wie, aldus geholpen, binnen vijf jaar Australië opnieuw verlaat moet het geld terugbetalen. Volgens de Australische regering hebben studies uitgewezen dat juist de tweede emigratie van de catego rie mensen die men hier op het oog heeft een succes kan worden. Tot de regeling is besloten, nadat de Australische regering verzoeken om hulp van de hier bedoelde categorie gerepatrieerden had ontvangen. Het bedrag dat men zelf in de overtocht moet bijdragen zal groter zijn dan de 100,die bij eerste emigratie worden gevraagd. Hoe groot dat bedrag dan wel zal zijn is nog niet bekend. Het Australi sche migratiebureau in Den Haag meent dat die eigen bijdrage tot f 600, 700,zou kunnen gaan. Verder zegt het, dat thans ongeveer 500 tot 600 Ne derlandse gezinnen voor de regeling in aanmerking zouden komen. Veel Neder landers uit deze categorie hebben de Australische en Nederlandse autoriteiten om hulp gevraagd. 48 - 59 - 65 cm BEELDBUIS Het eigenaardige van dit woord schuilt in het geslacht. Met een boos wicht bedoelen wij altijd een man die wij beschouwen als een schurk, een misdadiger, een deugniet. Het woord wicht evenwel, dat het tweede deel van de samenkoppeling vormt, is zelf on zijdig, maar duidt een meisje aan. In het Gronings is het zelfs het gewone woord voor meisje. Nog vreemder is dat wicht eigenlijk de naam was die men in vroeger tijden gaf aan aardgees ten en kobolds, die men niet bij hun eigenlijke naam durfde noemen en die men daarom aanduidde met een naam die alleen maar wezen, schepsel bete kende. Het Engels kende vröegeT het woord wight in de zelfde betekenis. Booswicht betekent dus: slecht schep sel. Vastenavond is de dag vóór Aswoens dag, de dag voor de vasten beginnen, de dag van dolle pret. Het gebruik van het woord avond wijst op de oude Ger maanse gewoonte de dag te beginnen met de zonsondergang van de vorige dag. Vandaar dat de dag die wij zater dag noemen, in Duitsland veelal Sonn- abendr wordt genoemd. En het Engelse Christmas Eve is niet alleen de avond, maar de gehele dag voor Kerstmis. Het werkwoord vasten: zich onthou den van het gebruik van spijs of drank in het bijzonder ter nakoming van kerkelijke gebruiken, hangt samen met het bijvoeglijk naamwoord vast en be tekent dus eigenlijk: vasthouden aan bepalingen en dan speciaal aan onthou dingsbepalingen. Reeds in het Middelnederlands be stond het woord lak in een reeks van betekenissen: gebrek, fout, man kement, verkeerde eigenschap, iets wat ten nadele van iemand strekt, blaam, smaad, schandvlek, valse beschuldiging Men zei in vroeger tijd: iemand een lak opwerpen, aanwrijven, op de hals werpen in de betekenis: iemand van iets verkeerds beschuldigen. Van dit lak is een werkwoord laken gevormd, dat al leen in geschreven taal en in rede voeringen wordt gebezigd voor: beris pen, sterke afkeuring uitspreken. Naar het uiterlijk zou er verwantschap kun nen zijn met laks: traag, lui, maar de betekenis verzet zich daartegen. Even min is zeker of lak aan iets hebben hier bij behoort. In vele Germaanse talen komt het woord knol in allerlei vormen voor. Het Duits heeft Knolle het Engels knoll (heuvel), het Zweeds knol, het Deens knold. De betekenis is raap, bol, aardkluit, klomp, maar ook: lomperd, knul. De woorden knol en knul zijn naar alle waarschijnlijkheid identiek, al heeft men voor het laatste woord ook wel gedacht aan een ontlening uit het Bargoens. De betekenis heuvel vinden wij in de naam Nol in 't Bosch en in De Nollen terug: die van lompe kerel, oud paard, is af te leiden uit het be grip: ding van weinig waarde, dat wij ook kennen uit de zegswijze: iemand knollen voor citroenen verkopen in de betekenis: iemand bedriegen. De uit drukking: in z'n knollentuin zijn zal wel oorspronkelijk van een haas ge zegd zijn die zich vergast aan het loof van knollen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9