SPELERS VAN XERXES/DHC BESLISSEN OVER „FUSIE" MET HAARLEM Ook Cambuur onderhandelt met financier Hoogenboom Clay wil op één avond Ellis en Frazier wel even verslaan ft Weinig buitenlanders in Olympia's Tour NU WIM RUSKA ER NIET BIJ IS Rus Kiknadze dook weer op bij de Europese judostrijd 'lehfeer 'lopen Jekker lopen De Roo vijfde Manchester haalde zijn helden Ruska catcher in Antwerpen GVAV lonkt naar Houwaart Den Hertog niet naar de kleine Tour Belgische stayer sterk op baan in Amsterdam Weer zege voor Schoeters in de Vredeskoers in VRIJDAG 17 MEI 1968 23 Cambuur DE UILENBOOM Cardiff City werd weer bekerwinnaar Spaanse arbitrage bij HSV-AC Milan u (Van een speciale verslaggever) ASSEBROECK. Jo de Roo is donder dag bij een wielerwedstrijd in het Belgi sche Assebroeck (West-Vlaanderen) op de vijfde plaats geëindigd. Winnaar werd de Belg Rogier Rosiers, die de 150 kilo meter in 3 uur en 40 minuten aflegde. De Roo had een achterstand van 30 seconden. (Van onze sportredactie) HAARLEM Het zal van een tiental spelers van Xerxes/DHC afhangen of de eerste-divisieclub Haarlem volgend seizoen in de eredivisie zal uit komen. Gistermiddag heeft een drie man sterke delegatie de heer Hoogen boom op een bespreking laten weten geen belangstelling te hebben voor een „naakt" eredivisiesehap. Verdere onderhandelingen hebben alleen maar zin als ook een aantal spelers, waarvoor Haarlem belangstelling heeft, zullen overgaan naar Haarlem. De heer Hoogenboom heeft tijdens de onderhandelingen die aanvankelijk in het motel Hoornwijck bij Rijs wijk zouden worden gevoerd, maar die op het laatste moment werden ver plaatst naar het kantoor van Hoogenboom, omdat de pers de ontmoetings plaats te weten was gekomen op zich genomen de door Haarlem ge wenste spelers te benaderen en te proberen hen over te halen zich contrac tueel aan Haarlem te binden. Mocht geen van de spelers daar iets voor voelen dan gaat het Haarlemse feest niet door. Bij de spelers die Haarlem het komende seizoen graag wil contracteren, bevinden zich niet de zeven spelers, die al eerder van Feijenoord een contract kregen aan geboden. Daarbij waren onder anderen Van Hanegem, Treytel en Radovic, de drie bekendste spelers van Xerxes-DHC waarvan het nu wel zeker is dat het op sterven na dood is. De Haarlemse dele gatie, bestaande uit de heren Gosen, Win- nubst en een financier zullen als de re sultaten van Hoogenbooms besprekingen met de spelers daar aanleiding toe geven binnen korte tijd een nieuwe afrondende bespreking met de heer Hoogenboom heb ben. Er heeft zich intussen ook een nieuwe gegadigde voor de restanten van Xerxes- DHC gemeld. Dat is SC Cambuur, dat wat de financiële kant van de zaak betreft geen problemen kent. De contacten met de heer Hoogenboom zijn van meer recen te datum dan die van Haarlem, maar min stens zo goed verzekert manager Westra. „Als het afspringt, dan is dat niet om de financiën. Woensdag hebben wij met de heer Hoogenboom een bespreking gehad. ■Wij zijn nog bezig de resultaten van die onderhandelingen te bestuderen. We had den trouwens al eerder contact met Hoo genboom. Er zitten natuurlijk wat de or ganisatorische kant van de zaak betreft veel haken en ogen aan, ook al omdat bei de clubs var van elkaar liggen. Maar de beslissing zal niet lang uitblijven. Eind van deze week of uiterlijk volgende week zullen we de zaak wel rond hebben." Een andere club, die aanvankelijk als „fusie"-kandidaat voor Xerxes-DHC gold, is afgevallen: HVC. Secretaris van de sec tie betaald voetbal en bestuurslid van de door wijlen de heer Pon in het leven ge roepen Stichting Topsport Amersfoort, de heer Buursma: „Er is ons niets van con tacten met de heer Hoogenboom of Xerxes-DHC bekend. Noch het bestuur van HVC, noch de stichting topsport weet daar iets van. Wij wachten maar rustig af." De enige man die opheldering zou kun nen verschaffen in de chaos van geruch ten en voorspellingen over het lot van Xerxes-DHC, de Rotterdamse automag naat Hoogenboom mijdt sinds vanmiddag ieder contact met de pers. Zijn secretaris legt uit waarom. „Hij is nu al weken door de journalisten uitgeperst. Hij heeft er nu geen tijd meer voor. Hij zei dat iedere uitlating over Xerxes-DHC hem op het ogenblik alleen nog kan schaden. Boven dien worden hem van alle kanten verwij ten gemaakt. Hij stopt ermee. Op de zaak ADVERTENTIE Restaurant Taveerne vanouds Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd in Oud-Hollandse omgeving. FORELLENBASSIN in het Restaurant Hoofdstraat 204, Santpoort - Tel. 02560 - 8623 .Hoogenboom. wordt de pers niet doorverbonden en thuis heeft hij een geheim telefoonnum mer." In Delft blijft men overigens vechten voor het behoud van de stichting. Zo heeft de Delftse zakenman A. Hogenboom aan de „grote Rotterdamse P. A. Hoogen boom" 750.000 gulden geboden voor heel Xerxes-DHC. Dit bedrag is precies zo veel als de Delftse stichting aan de heer P. A. Hoogenboom is verschuldigd. De Rotterdamse zakenman heeft het aanbod niet geaccepteerd, zich beroepend op een bestuursvergadering van 30 april In die vergadering zou hem vrij mandaat zijn gegeven tot verkoop van één of meer dere spelers. Wel wil de heer Hoogen boom de stichting zonder de door hem verkochte spelers voor drie ton aan Delft laten. MANCHESTER. De spelers van Manchester United, die zich woensdag door een gelijkspel (3-3) tegen Real Ma drid voor de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen plaatsten, zijn donderdag bij aankomst op het vliegveld Ringway te Manchester stormachtig verwelkomd door uitgelaten fans. Vele voetballiefhebbers hadden een middag vrij genomen van hun dagelijkse werkzaamheden en waren naar Ringway getogen om hun idolen te huldigen. De spelers moesten door een zijdeur gesmok keld worden om hun een ongestoorde thuiskomst te garanderen. Als de eindstrijd tussen Manchester United en Benfica op 29 mei in het Wembleystadion in een gelijkspel (na verlenging) eindigt, volgt twee dagen la ter nog een wedstrijd op Highbury, even eens in Londen. CARDIFF. Evenals in het seizoen 1967-'68 zal Cardiff City Wales vertegen woordigen in het eerstvolgende toernooi om de Europese voetbalbeker voor beker winnaars. In de twee finalewedstrijden van het toernooi om de beker van Wales versloeg Cardiff op eigen terrein Hereford met 4-1. De eerste Wedstrijd was in een 2-0 zege voor Cardiff City geëindigd. BERN. De Europese Voetbalunie (UEFA) heeft de Spanjaard José Maria Ortiz als scheidsrechter aangewezen voor de finalewedstrijd om de Europese beker voor bekerwinnaars tussen Hamburger SV en AC Milan, die op Hemelvaartsdag in Rotterdam wordt gespeeld. VOETBAL. Het Braziliaanse voetbal elftal zal een tournee van 35 dagen gaan maken welke 16 juni in Stuttgart begint. Daarna volgen wedstrijden tegen Polen, Tsjechoslowakije, Joegoslavië en Portugal op 30 juni in Mozambique. CHICAGO Cassius Clay heeft aange boden de verwarrende situatie rond de wereldbokstitel in het zwaargewicht op één avond op te lossen. H(j maakte don derdag in Chicago bekend, dat hij bereid is zijn landgenoten Jimmy Ellis en Joe Frazier na elkaar te ontmoeten met een pauze van slechts een kwartier. Zoals bekend wordt EUis door de World Boxing Association als wereldkampioen erkend, terwijl de voraanstaande staat New York en drie andere staten Joe Frazier als wereldkampioen aanhouden. „Als ik geen toestemming krijg om op één avond tegen mijn zogenaamde opvol gers uit te komen, boks ik twee avonden achter elkaar", aldus Clay, die nog steeds door de wereld boksraad, waartoe ook de Europese Boks Unie behoort, als wereldkampioen wordt beschouwd. Clay stelde voor de helft van de baten van zijn partijen tegen Ellis en Frazier ter be schikking te stellen van liefdadigheidsin stellingen. Clay heeft al meer dan een jaar niet gebokst, nadat de WBA hem de wereldti tel ontnam. Hij is veroordeeld tot een ge vangenisstraf van Vijf jaar en een boete van 5.000 dollar (ongeveer 18.000 gulden) wegens dienstweigering. Hij heeft bij het opperste gerechtshof in de Verenigde Staten beroep tegen zijn vonnis aangete kend. Hij beroept zich op het feit dat het in strijd met zijn religie Clay is lid van d^ secte van de zwarte Moslims is om in militaire dienst te gaan. Intussen wil Frazier .zijn wereldtitel op 24 juni in de Madison Square Garden te New York verdedigen tegen de Mexicaan Manuel Ramos. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Olympia's Tour door Nederland voor amateurwielrenners zal. in weerwil van alle inspanningen van de organisatoren, slechts een bescheiden bui tenlandse bezetting hebben. Hoewel er aanvankelijk toezeggingen waren gedaan o.a. door Rusland dat zij zouden komen, blijven de buitenlanders weg. Waarom? Omdat de Vredeskoers War schau - Praag - Berlijn gedeeltelijk sa menvalt met Olympia's Tour? Dat is niet waarschijnlijk, aangezien men meer dan één goede nationale ploeg in elk land kan formeren. Om te kleine onkostenvergoedin gen? Olympia's Tour betaalt beter dan menig andere etappe-wedstrijd. Wat is dan de reden? De buitenlanders vrezen de lange vlakke etappes met de harde wind. Ze oordelen, dat er voor hen in het vlakke Nederland geen eer en geen prijzen te behalen zijn. Daarom maar weinig buitenlandse équipes. De Denen, Polen en Tsjechen zullen er wel zijn en misschien nog de Belgen, maar dan is het wel gebeurd. Voor de Nederlanders is er dus meer gelegenheid om het onderling uit te vech ten. Er zijn dertien Nederlandse formaties waarvan de Amstelploeg (met o.a. Den Hertog, Zoetemelk, Nieuwkamp en Van Katwijk), Caballero (met schaatscrack Jan Bols, De Groot, Harings en de Haar lemmers Baars, Blom en Snijder), Peu geot (met Holst, Hoogzaad, Serpenti, Duy- ker, Peetoom'en Stam). Smith-Acifit (met o.a. Rentmeester en Gerrits) en Vrede- stein (met Prinsen, Koeken, Balk, Pen- nings, Harry Jansen en Kettenis) de beste troeven hebben. Olympia's Tour start op Hemelvaarts dag. 23 mei, met (om 12.00 uur) een indi viduele tijdrit, die telt voor het persoon lijk klassement, over 5 km en een ploegen tijdrit over 10 km, die geldt voor het ploegenklassement. Er wordt gereden rond de Amsterdamse Bosbaan, waar ook een profkoers met alle Nederlandse beroeps renners, behalve Janssen en de De Roo wordt georganiseerd. De profs zijn er ook in Heerlen op za- LAUSANNE Er heerst een zenuwachtige spanning bij de judo ploegen die vandaag in Lausanne tegen elkaar in het strijdperk treden. De inzet -zijn zeven Europese -titels.' Gisteren waren werklieden druk in de weer om de rond 2.700 zitplaatsen in het paviljoen D.J.S.-sport, een vleu gel van het indrukwekkende Palais de Beaulieu in orde te brengen. De Oostduitsers en Joegoslaven trainden op drie matten, terwijl de Neder landers toe keken. Zij wilden gister middag de mat op, maar toen was het te laat. De straffe organisatie liet hen niet toe. In alle equipes heerst enerzijds ver wondering, anderzijds niet geuite vreug de dat wereldkampioen Wim Ruska niet in Lausanne aanwezig is, Men ziet daar in een kans om de strijd in het zwaar gewicht en'm de klasse van alle catego rieën nu eindelijk eens echt open te krij gen, We kregen het niet bevestigd, maar de komst van de Rus Kiknadze zal wel eens veel met de afwezigheid van Ruska te maken kunnen hebben. Per slot van rekening verdedigen Ruska en Geesink hun titels niet. Zelden was de kans voor de overigen zo groot De komst van de Russische zwaarge wicht Kiknadze, de man die vorig jaar in Rome meedeelde een punt achter zijn carrière te zetten, later in Salt Lake City wederom presdent was en nu meedingt naar de titel alle categorieën, is een ver rassing. De vijf man die Rusland zullen vertegenwoordigen zijn Soesslin, Natas- laswili, Soeglin, Pokatajew en Kibrots- jachwili, een geheel ander team dan dat wat enige maanden geleden in ons land tweemaal door Nederland verslagen werd. Het Nederlandse judoteam, bestaande uit Karei Gietelink, Tony Jonkman, Jan Snijders, Ernst Eugster en Peter Snijders, komt vandaag in de tweede ronde uit tegen de winnaar van Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije, om bij winst Rusland tegen het lijf te lopen. Nederland is dan evenwel zo goed als zeker van een bron zen plak, omdat slechts 11 landen deel nemen, terwijl er 21 inschreven. In de individuele klassen valt de loting van Peter Snijders in het oog. De Eind- hovenaar komt in het half-zwaar gewicht uit tegen de Rus Pokatajew. Mocht Snij ders deze ronde overleven, dan stuit hij op de sterke Westduitse troef Hermann, de Europese politiekampioen. Hij schijnt in een geweldige vorm te steken, omdat hij zich de laatste 2 maanden slechts be zig heeft gehouden met judo. De Amsterdamse zwaargewicht Chris Dolman (rond 120 kg) trof het allerminst. Hij moet het opnemen tegen Klaus Glahn, ongetwijfeld de sterkste Westduit ser. Jan Snijders en Ernst Eugster over- ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen Haarlem Kruisweg 42 Tel. 12637 Ook Forma Nlture Huizing De Rus Kiknadze is een oude be kende, ook voor de Nederlanders. Op deze foto (van het Olympisch toernooi in Tokio) levert hij slag met de Nederlander Gouweleetrv (links). leven zo goed als zeker de eerste ronde. Snijders ontmoet daarna de Oostduitser Smirat. Dat wordt een niet te voorspel len duel, terwijl Eugster kan doorstoten tot de halve finales. Hij ontmoet geen noemenswaardige tegenstand. De lichtere deelnemers moeten afwach ten. Hun tegenstanders zijn bepaald geen knapen met enige judofaam. Zoals reeds gezegd, zorgden de Russen voor opschudding door Kiknadze weer op te stellen. Zij moesten echter ook een klap incasseren. Hun half-middengewicht Yuri Stepanov brak drie dagen voor deze Europese kampioenschappen zijn elle boog. Dat kost de Russen zeker een me daille. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Volgende week woensdag zal Wim Ruska de opvolger van Anton Geesink in het Antwerpse sportpaleis debuteren als catcher. Dit voor de judo'ers sensationele - bericht ont lenen wij aan „Sportleven", reclameblad van het Antwerpse sportpaleis. Zijn te genstander is de Duitser Carl von Braun. De affiches van het Antwerpse sport paleis schrijft genoemd blad waren al gedrukt toen Ruska besloot prof- catcher te worden. ft (Van onze correspondent) DEN HAAG. GVAV heeft belang stelling voor Henk Houwaart. De Gro ningse voetbalvereniging heeft bij het bestuur van de Zuiderparkers geïnfor meerd naar de prijs van de ADO-aanval- ler, die na enige moeilijkheden in het begin van dit seizoen zijn plaats in het eerste elftal kwijt raakte. ADO vraagt voor Houwaart ƒ200.000 GVAV heeft een bedrag van ongeveer 125.000 geboden. De Groningers zijn niet de enige kandidaat-kopers. Ook FC. Twente is in Houwaart, die zondag tegen Sparta zijn rentree in de ere-divisie maakte, geïnteresseerd. Houwaart zou zelf het liefst in Den Haag blijven spelen. Een verlenging van zijn contract met ADO hangt echter af van de financiële voorstellen die het ADO-bestuur hem doet. De Hagenaars voeren inmiddels naast de besprekingen met Kronshorst ook on derhandelingen met Dorjee (rechtsachter van de ten dode opgeschreven Xerxes- DHC-formatie). ADO wil proberen de twee Delftenaren naar Den Haag te krij gen om de belangstelling van het Delftse voetbalpubliek voor de wedstrijden van ADO te vergroten. terdag voor 'n wedstrijd. Het heeft vreemd genoeg nogal wat moeite gekost om de profs tot een wedstrijd te bewegen, hoe wel men altijd schreeuwt om werkge legenheid. Olympia's Tour (die een laatste selectie is voor de Tour de l'Avenir) vertrekt vrij dag 24 mei uit Amsterdam naar Waalwijk. In het zuiden wacht de renners tijdens het weekeinde dan een zware „bergetap pe". Woensdag 29 mei is men weer terug in Amsterdam. Voor het eerst zal niet dokter Rolink de Tourarts zijn bij Olympia. Hij heeft ge zien zijn verschil van opvatting met de KNWU over de dopingaanpak, bedankt. De Amsterdamse arts Poulus, werkzaam aan het laboratorium van het Amsterdam se Wilhelmina Gasthuis, zal zijn plaats innemen. ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen Huizing I Haarlem Kruisweg 42 Tel. 12637 Ook FormaNatura^J AMSTERDAM. In overleg met de sportcommissie heeft de wegcoach van de NWU, Joop Middelink een voorlopige se- lectieploeg van twaalf renners aangewe zen voor de ronde van de Toekomst, die van 7 tot 16 juni wordt gereden. In de ploeg ontbreekt Fedor den Hertog. Hij heeft weliswaar 'n fraaie overwinning be haald in de achtdaagse koers „Circuit des Mines", maar durft het echte grote werk nog niet aan. Den Hertog die bij de voor bereiding op de wereldkampioenschap pen vorig jaar een ernstige val maakte, wil zich geheel richten op Mexico. De geselecteerden voor de ronde van de toekomst zijn: René Pijnen (Woens- ring) ,Wim Prinsen (Hank), Jaak Frij- drecht). Joop Zoetemelk (Rijpwete- ters (Weelde, België), Cees Rentmeester (Ovezande), Harry Jansen (Westzaan), Harry van der Vught (Boxtel). Jan Kre- lels (Born), Herman Hoogzaad (Venhui zen), Leen de Groot (Utrecht), Cor Baars (Haarlem) en Ger Harings (Scheulder). Van deze renners ligt René Pijnen mo menteel in een ziekenhuis ter observatie van een achillespeesblessure. Zijn starten in de ronde van de toekomst is dan ook zeer twijfelachtig. P (Van onze wielermedewerker) AMSTERDAM. Op de baan van het Olympisch Stadion in Amsterdam zijn de stayers donderdagavond voor de eerste keer in dit seizoen met elkaar achter de grote motoren aan de slag geweest. De 22-jarige Belg Firmin de Vleminck uit Brussel, die momenteel getraind wordt door de Amsterdamse gangmaker Joop Stakenburg, was in dit treffen onbetwist de beste. Hij hield de Nederlandse favo riet Cees Stam met een halve ronde ver schil ruimschoots op afstand. De overigen kwamen er helemaal niet aan te pas. Veel strijd en spanning heeft deze eer ste race achter grote motoren niet ge bracht. In het begin wist de van kop ver trokken Bertus Raats twee aanvallen van De Vleminck te pareren, maar de derde werd hem te machtig en daarmee was de rol van Raats uitgespeeld. De Belgische koploper hield het tempo flink strak en gaf Cees Stam geen enkele kans om hem te belagen. De Zaankanter heeft dan ook geen enkele aanval op de positie van De Vleminck kunnen ondernemen. In de halve finale van de sprint lieten de favorieten Wim Koopman en Klaas Balk zich volledig door de kleine Cees Vlijm verrassen. Dit kunststukje kon Vlijm in de finale met Jan Jansen en Lijn Loe- vesijn echter niet herhalen. Zij waren beter op hun hoede. Loevesijn trok de spurt van ver aan en daarmee speelde hij volledig in de kaart van Jansen, die zich liet lanceren en met 12,4 sec. tevens tot de snelste tijd van de avond kwam. De uitslagen waren: sprint: 1. J. Jan sen; 2. L. Loevesijn; 3. C. Vlijm Stayers wedstrijd: 1. F. de Vleminck, België (Sta kenburg), de 35 km. in 28.39,2; 2. C. Stam (Van Roey) op 250 meter; 3. B. Raats (Koch) op 2 ronden; 4. A. Boeye, België (De Graaf) op 4 ronden; 5. H. van Cam- pen (Bos) op 5 ronden; 6. B. Boom (Wal- rave) op 10 ronden. Priemiekoers over 10 km.: 1. H. Nieuwkamp in 13.24,5; 2. G. Bruin; 3. B. ten Tije; 4. J. Tabak; 5. K. Balk. Gerrie Fens was de beste sprin ter bij de nieuwelingen (13,0 sec.) en Van Os won in 14.23 over de 10 km. de premie- koers. PRAAG. De Belg Jos Schoeters heeft gisteren opnieuw een ritzege behaald in de etappewedstrijd Berlijn-Praag-War- schau. Na woensdag de zesde etappe op zijn naam gebracht te hebben, beëindigde hij de dag daarop het zevende gedeelte winnend. Voor de 119 kilometer had Schoeters 2 uur, 50 minuten en 11 secon den nodig. De uitslag is: 1. Schoeters (B.) 2.49.1; 2. Holjund (Den.) 2.49.41; 3. Kegel (Po len) 2.49.56. De Rus Tsjerkabov houdt de leiding (totaaltijd 30.40.33). Plaatsing van de Nederlanders: 55. Bouma 31.50.23; 59. Tesselaar 31.57.08; 66. Niemeyer 32.27.09; 67. Van der Win den 32.35.51.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 23