VAN DAG TOT DAG Omstreden noodtoestandwetten door Bondsdag aangenomen Liberalen roeiden vergeefs tegen de sterke stroom in Imperialisten willen socialisme iw HALVE ZACHTE? m JONGE LEVERT J Europese satelliet in de ruimte gebracht DURE JURK 2000 m2 SHOW UÈaranka ËÊeubelen W commentaar op actuele zaken Hmslbioscoop Resolutie tegen Israel in de Veiligheidsraad KADAR EN GOMOELKA: CVP in zee met socialisten nQk br ivatfo [tisXBMj it>. Hevig Amerikaans bombardement bij Saigon Humphrey heeft grote kans ii'a Harriman: „Kleine gemeenschappelijke basis gevonden" Onderzoek naar kosmische straling Mars der armen" in geldnood NPD vangt bot in West-Berlijn Gretsjko bezoekt T s j echoslo waki j e ramm LOOP VRUMEN UITBU Gered na negen dagen opsluiting ?F;TRESLONG jh "v VRIJDAG 17 MEI 1968 3 NA VO-artikel ré mip« ff Senaat van VS blijft voor verzenden per post van vuurwapens itl Grote verliezers Ja, natuurlijk de énige halfzachte die toch pittig is 'A ;;5 Overleg in Parijs v/ Het Nederlandse televisiepubliek is gis teravond op een wel zeer suggestieve manier betrokken bij twee onderwerpen van internationale politiek, namelijk door de KRO bij de Griekse tragedie en door de VPRO bij de onuitputtelijke lijdens geschiedenis der Vietnamezen. Beide uit zendingen vertoonden een schromelijk gebrek aan objectieve informatie en een overmaat aan gerichte propaganda, zodat zij niet bijdroegen tot een beter begrip voor de feitelijke situaties maar uitslui tend de sentimenten prikkelden. Het is natuurlijk belangrijk dat onder werpen, die uit de aard der zaak zelf al buiten alle proporties met sentimenten zijn geladen, op de beeldbuis worden ge bracht in een verschijningsvorm die niet geheel en al ontdaan is van de gemoeds bewegingen waaraan zij zijn ontsproten, maar daarnaast is nuchtere informatie tegelijkertijd minstens even belangrijk. Het optreden van Melina Mercouri, die de geest van het Griekse verzet tegen het militaire dwangbewind op een hoog artistiek niveau tot uitdrukking bracht, werd gebrekkig en magertjes begeleid door een brokkelig interview, dat geen enkele inlichting bracht waaraan men houvast zou kunnen hebben nadat het strovuur van de strijdliederen zou zijn opgebrand. De film van Felix Greene over Noord-Vietnam was weliswaar een gedocumenteerd relaas van feitelijkhe den, maar bracht al evenmin enige op heldering over de werkelijke toedracht van de totale Vietnamese tragedie. De subjectiviteit van de Noordvietnamese be volking, die dag in dag uit wordt gebom bardeerd met de meest afschuwelijke projectielen, is wel verklaarbaar en ac ceptabel, maar de maker van de film documentaire had toch in zijn interviews tenminste de rol van de Vietcong in Zuid- Vietnam kunnen noemen, waar hij voort durend het lijden van de burgerbevolking van Vietnam centraal stelde. De televisie vervult op deze wijze een rol, die haar eigenlijk degradeert tot een huisbioscoop. Hoe men met films en frag mentarische, volgens een bepaalde opzet samengevoegde filmstroken propaganda kan vervaardigen, heeft bijvoorbeeld de Duitse filmindustrie in de jaren voor en tijdens de laatste wereldoorlog overdui delijk bewezen. Met films kan men alles ondergeschikt maken aan de suggestie die men opzettelijk nastreeft. Maar als men werkelijk voorlichting en inlichting wil ontvangen, gaat men bij voorkeur niet naar de bioscoop. Hoe meeslepend en inspirerend de lie deren en de voordracht van Melina Mer couri ook zijn, men wordt er geen steek wijzer van ten aanzien van de vraag wat er nu precies in Griekenland aan de hand is en wat men ervan verwachten kan. Zelfs de mate van verzet of afkeer der Griekse bevolking tegenover het huidige bewind spreekt er niet uit. Een uiteen zetting over de speciaal voor Nederland zo brandende kwestie van het Griekse NAVO-lidmaatschap en de Griekse deel neming in de Europese samenwerking zou het optreden van Mercouri de achter grond hebben kunnen verschaffen, die wij nodig hebben om te beseffen hoe gevaar lijk en verziekt de Griekse situatie is. Dat geldt voor Vietnam ook nog steeds, al is daarover meer geschreven, gefilmd en gezegd dan over welke internationale complicatie in de wereldgeschiedenis ook. Het volstrekt ontoelaatbare, ondoelmati ge en misdadige strijdmiddel van bom bardementen op de burgerbevolking kreeg door de film van Greene welhaast tot wanhoop stemmende contouren, maar er viel geen woord over de even misdadige tot even grote wanhoop stemmende el lende van de bevolking in Zuid-Vietnam, die zowel door de Vietcong als door de Amerikaanse en Zuidvietnamese verde digingsmaatregelen tussen dodelijke mo lenstenen wordt verpletterd. Wat de VPRO misschien bedoeld heeft als een aanklacht tegen de Vietnamese oorlog als geheel, werd slechts een aan klacht tegen de helft van die oorlog en dan nog verpakt in een soort loflied op alles wat in het noorden door gewone mensen wordt gepresteerd. Maar de ge wone mensen in Zuid-Vietnam, die even min om deze oorlog hebben gevraagd, zouden toch minstens het noemen waard zijn geweest waar het ging om „Vietnam" tegenover het vernietigende geweld. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse Bondsdag stemde gistermiddag met grote meer derheid voor het wetsontwerp, dat regelingen inhoudt ingeval van een noodtoestand. Het gaat hier om het meest omvattende wettencomplex, dat de Bondsdag ooit passeerde, en tegelijkertijd het meest omstredene. De liberale oppositie probeerde met achttien eigen moties tegen de grote stroom van de regeringscoalitie van Sociaal-Democraten en Christen- Democraten in te zwemmen, maar ze ging, hoewel met ere, ten onder. De tweede en laatste dag van het debat ging het ondermeer om de vraag of het Westduitse leger in geval van nood op zou kunnen treden ter aanvulling van de politiemacht. Zoals in de gezamenlijke fractievergaderingen tussen de C.D.U. en S.P.D. al was afgesproken, werd een ont werp aangenomen, dat bepaalt dat de Bundeswehr pas in de deelstaten tegen gewapende opstanden kan worden inge zet, als die niet door de politie van de betreffende deelstaat zelf onder bedwang kunnen worden gehouden. Een ander strijdpunt was de bepaling, dat ook door de NAVO zou kunnen wor den bepaald, wanneer in de Bondsrepu bliek de noodtoestand begint. Ook deze bepaling werd echter dank zij de af spraken tussen C.D.U. en S.P.D. door de Bondsdag aangenomen. Het gisteren in tweede lezing aangeno men wettencomplex zal nu door de Bondsregering aan de drie vroegere ge allieerden worden voorgelegd. De Ameri kanen, Britten en Fransen hebben in theorie nog steeds de mogelijkheid hun rechten van bezetters weer uit te oefenen, wanneer in de Bondsrepubliek de positie van hun troepen en eigendommen niet langer verzekerd is. Deze omstandigheid was een van de voornaamste drijfveren, die de Duitsers tot het maken van een eigen regeling voor de noodtoestand gebracht heeft. Wanneer deze regeling er zou zijn zo ADVERTENTIE AN £GANG 39, HAARLEM TEL. 16340 Vandaag kifkavond van 19.30 tot 22.00 uur NEW YORK (AP). Zeven leden van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties hebben overeenstemming bereikt over de inhoud van een resolutie tegen Israels annexatie van de bezette Jordaanse sector van Jeruzalem. Volgens diplomatieke zegslieden werd het akkoord bereikt op een besloten bij eenkomst van de Afrikaanse en Aziati sche leden van de raad Algerije, Ethio pië, Indië, Pakistan en Senegal alsme de de Latijns-Amerikaanse leden Brazi lië en Paraguay. Welk van deze landen de resolutie zal indienen, is nog niet afgesproken. Ver wacht wordt echter, dat zij zaterdag aan de raad zal worden voorgelegd. Het lijkt zeker, dat de resolutie de vereiste negen stemmen voor goedkeu ring zal krijgen. s j ■- 1 De mijnwerker Eugene Martin drukt de hand van zijn vrouw. Hij ligt nu in een ziekenhuisbed in Richmond, na een verblijf van bijna tien dagen onder de grond. Martin was één van de tien mannen, die waren opge geven na het volstromen van een mijnschacht. Toen de mijn was drooggepompt bleken echter zes mannen nog in leven te zijn. BOEDAPEST. (AP) De Hongaarse en Poolse partijleiders hebben zich gis teren voorzichtig onthouden van openlij ke veroordelingen van het liberalisatie proces in Tsjechoslowakije, doch hebben imperialistische machten ervan beschul digd pogingen te ondernemen de eenheid van de communistische landen te ver storen. De Poolse partijleider Vladislav Go- moelka heeft in Boedapest een twintig jaar oud verdrag van vriendschap, sa menwerking en wederzijdse hulp met Hongarije opnieuw bekrachtigd en ver klaard: „Er is een nieuwe tactiek in de gtrijdmethode van de imperialisten waar mee zij trachten het socialistische stelsel van binnenuit te ondermijnen door ideo logische geschillen op te wekken en door psychologische oorlogsvoering". Gomoelka zei dat „de imperialisten vaak van hun verdeeldheid brengende activiteiten hebben blijkgegeven onder het mom van verbeteringen van het so cialisme (communisme), door voor te stellen dat de leidende rol van de com munistische partij dient te worden opge geven". Kennelijk doelend op de ontwikkelin gen in Tsjechoslowakije verklaarde de Poolse partijleider: „Imperialisten hebben hier gemikt op anti-communistische revi sionisten en nationalistische machten". Hij zei dat deze nieuwe vorm van koude oorlog oproept tot grotere eenheid in het communistiche kamp. De Hongaarse partijleider Janos Kadar drukte zich volgens waarnemers minder scherp uit. „De machten van het impe rialisme zijn momenteel sluw en pogen de eenheid van de Oosteuropese socialis tische landen te verstoren. Al dergelijke pogingen zijn gedoemd te mislukken", zo heeft hij gezegd. BRUSSEL. De Katholieke C.V.P. heeft gisteravond besloten met de socialistische B.S.P. een regeringscoalitié te vormen, Ze heeft dus de liberalen laten vallen nadat deze verdeeld bleken over het ont werp voor een regeringsprogramma van formateur Van den Boeynants. Prioriteit zal moeten worden gegeven aan een grondwetswijziging en het oplos sen van de institutionele problemen, zo heeft de C.V.P.-voorzitter verklaard. WASHINGTON (DPA). De Ameri kaanse senaat heeft zich met 52 tegen 29 stemmen tegen een regeringsvoorstel uit gesproken om het verzenden van vuurwa pens per post te verbieden. De tegenstem mers zijn vooral conservatieven uit het zuiden en westen. ADVERTENTIE Datjelijko* diner-dansant HILLEGOM til u 252l 53 f' Specialité Fondue de Boeuf Bourguignonne Cs maandags gesloten) hadden de geallieerden beloofd zouden ze van hun rechten afstand doen. Ze zul len dan ook niet langer meer zoals nu nog steeds het geval is de verantwoor delijkheid dragen voor bijvoorbeeld de afluisterdienst in de Bondsrepubliek. De toestemming van de geallieerden zal moeten komen vóór de 19de juni. Die dag zal de Bondsdag in derde en laatste lezing over de wetgeving op de noodtoestand stemmen. Dit zal dan naar alle waar schijnlijkheid een formaliteit worden. Te genstanders van de wetten hebben intus sen tegen die dag alweer nieuwe protest acties aangekondigd. Aan een aantal universiteiten werd op de tweede dag van het Bondsdagdebat weer gestaakt. In Frankfort probeerden studenten de ingang van de universiteit te versperren. De versperringen werden echter door de rector-magnificus eigen handig opgeruimd. De grote verliezers in de debatten van woensdag en donderdag zijn ontegenzeg gelijk opnieuw de Sociaal-Democraten. Het is weliswaar ook aan hen te danken dat het wettencomplex aanzienlijk min der drastisch uitgevallen is dan het er aanvankelijk uitzag. De kiezers die altijd tegen de wetten waren, blijven zich ech ter door de S.P.D. verlaten voelen. Het was de partijdiscipline die opnieuw bij de Sociaal-Democraten zegevierde. De sterke oppositie, waarvan bekend is dat zij bij de vele S.P.D.-afgevaardigden tegen het wetsontwerp bestaat, werd vakkun dig door de fractieleider en oud-majoor in de Wehrmacht, Helmuth Schmidt, neergeblaft. De kleine liberale oppositie, die met haar 48 stemgerechtigde afgevaardigden tegen 447 stemgerechtigde afgevaardigden in de coalitie, een vertwijfelde strijd SAIGON. (AP) B-52-bommenwer pers van de Amerikaanse luchtmacht hebben vanmorgen twee bombardemen ten uitgevoerd op troepenconcentraties en bunkers van de Vietcong in de omge ving van de Zuidvietnamese hoofdstad r,;r| Slechts eenmaal eerder hebben de reus achtige, achtmotorige bommenwerpers vijandelijke posities zo dicht bij de hoofdstad gebombardeerd. De ontploffin gen deden gebouwen in Saigon schudden en ruiten rinkelen. De bombardementen golden troepenconcentraties op 25 en 27 kilometer van Saigon. Amerikaanse mariniers hebben tijdens hevige gevechten in Zuid-Vietnam 131 manschappen van het Noordvietnamese leger gedood. De Amerikaanse verliezen zouden 26 doden en 37 gewonden be dragen. voert, neemt door dit alles weer in aan zien toe. De debatten, die twee dagen lang vanuit de Bondsdag de gehele dag over radio en televisie werden uitgezonden, kunnen voor haar een uitstekende recla me zijn. PRINCETOWN. (AP) Vice-presi dent Hubert H. Humphrey geniet de steun van de gemiddelde democratische kiezer, aldus heeft de Gallup Polls-directeur George Gallup bekendgemaakt. Humprey kan rekenen op vijftig per cent, tegen 31 percent voor Robert Ken nedy en negentien percent voor Mc Carthy. Eerdere Gallup-pools begin mei gaven Humphrey 31 percent, Kennedy 35 en McCarthy 23. ADVERTENTIE PARJS (Reuter) De Amerikaanse delegatieleider bij de Vietnam-besprekin- gen, Averell Harriman, heeft gisteren na bestudering van de Noordvietnamese ver klaringen gezegd „een kleine gemeen schappelijke basis te hebben gevonden waarop men misschien zou kunnen voort bouwen". Plaatsvervangend delegatieleider Vance fcei dat de Amerikaanse delegatie enkele „constructieve" voorstellen had gedaan maar dat de tegenpartij niet constructief had geantwoord. De Amerikanen beant woordden vragen voor een televisie-uit zending in de Verenigde Staten. Harriman sprak over de afgelopen twee bijeenkom sten als „het gebruikelijke ritueel bij dit soort besprekingen dat men nu eenmaal moet doorstaan". De Noordvietnamese woordvoerder ver wierp op een persconferentie de mening van de Amerikanen dat er punten van overeenkomst in de wederzijdse stand punten zijn. „n feite verschillen onze punten zijn. „In feite verschillen onze LUCHTBASIS VANDENBERG. (AFP en Reuter) Op de luchtmachtbasis Vandenberg in Californië is vanmorgen voor het eerst een Europese satelliet ge lanceerd. De 74 kilo wegende Esro-2 van de Europese organisatie voor ruimte-on derzoek verliet de basis even over drie uur (Nederlandse tijd) en kwam in een baan om de aarde. De kunstmaan is beschilderd met de vlaggen van Nederland, België, Zweden, Denemarken, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Spanje, Engeland, Zwitserland en de Verenigde Staten. De Esro-2 maakt elke 98 minuten een omwenteling op de aarde op een afstand van tussen 350 en 1100 kilometer. De satelliet zal gegevens over de kosmische straling en 'over de zonnestraling in de vorm van x-stralen en deeltjes naar de aarde zenden. De Esro en het Ameri kaanse ruimtebureau NASA zullen de re sultaten verwerken, en ze beschikbaar WASHINGTON (AFP). De bouw van de „Stad van de wederopstanding" aan de oever van de Potomac, waar de deelnemers aan de „Mars der armen" moeten worden ondergebracht, wordt ern stig bedreigd. Ongeveer een derde deel van het project is klaar, maar er is vrij wel geen geld meer. De totale bouwkos' ten worden geraamd op drie miljoen dol lar. De organisatoren hebben een beroep op het Amerikaanse volk gedaan om geld te geven. stellen voor de wetenschap in de hele wereld. De succesvolle lancering komt na een serie mislukkingen, waarbij de Esro-1 werd vernield en de lancering van de Esro-2 uitgesteld. Een poging om de eer ste satelliet in de ruimte te brengen faal de, toen in maart vorig jaar de „Scout"- raket explodeerde vlak voordat de Esro-1 in een baan om de aarde zou komen. De vertraging in de lancering van de Esro-2 was te wijten aan een fout in het aftel mechanisme van de raket. WEST-BERLIJN (Reuter-DPA). Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft de autotocht door de stad verboden, die de uiterst rechtse NPD zaterdag wil houden om nieuwe leden te werven. Ook de bij eenkomst, die de partij heeft belegd in een gemeentegebouw, gaat naar alle waarschijnlijkheid niet door. De NPD wil zaterdag in heel West- Duitslarjd een „dag van de nationaal-de- mocraten" houden. West-Berlijn, waar de NPD maar vijfhonderd leden telt op een bevolking van ruim twee miljoen zielen, zou daarbij het voornaamste doelwit van de partijpropaganda zijn. PRAAG (AP). De Russische minister van Defensie, maarschalk A. A. Gretsjko, komt vandaag in Praag „voor het uitwis selen van ervaringen en het bespreken van problemen die voor beide partijen van belang zijn". Tijdens zijn bezoek wil Gretsjko ook kennis maken met de nieuwe leiders van het „Tsjechoslowaakse leger" en zal hij tevens worden voorgesteld aan de leiden de autoriteiten van de Tsjechoslowaakse socialistische republiek. Gretsjko zal aan het hoofd staan van een delegatie van acht man, bij wie het hoofd van de politieke afdeling van het Russische leger, A. A. Jepisjef. Ter gelegenheid van de internatio nale diamantententoonstelling in Parijs droeg Frangoise Hardy voor één dag deze minijurk, gemaakt met behulp van negen kilo goud en drie honderd karaat diamant. Het is een exclusief ontwerp van Paco Ra- baune. Instorting. De instorting van een flatge bouw in Londen heeft uiteindelijk vier slachtoffers geëist. Een ontploffing in een gashaard op de achttiende verdie ping is de oorzaak geweest. Wervelstormen. Het dodencijfer ten gevol ge van de wervelwinden, die woensdag 't midden van de Verenigde Staten heb ben getroffen, was gisteravond gestegen tot 69. Congrespartij. Bij tussentijdse verkiezin gen heeft de Indische congrespartij een grote overwinning behaald in de staat Har j ana in het noorden van het land, waarover president Zakir Hoesain in november het bewind had overgenomen om een einde te maken aan de reeds tien maanden durende politieke onstabi liteit. Botsing. Twintig mensen zijn om het leven gekomen toen donderdag een autobus in botsing kwam met een expres-trein in Bercha, op 460 kiolmeter van Bombay.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3