Toenadering: hoe ver en hoe vlug? Nieuwe psalmberijming Vrede is individueel, zegt Roy Linnig Onderwegdiensten Over kruis en opstanding Christus was niet zo lang n Lutherse discussie in Amsterdam MAN VAN SMARTEN Vergulde telefoon voor zielzorger Examen ZATERDAG 18 MEI 1968 Erbij 14 i i Ontwikkeling Gevaar Kardinaal Tisserant Ds. Rullmann Doepfner kandidaat vice-paus Fransen en ce ibaat Nieuwe aartsbisschop 1 i H s i mM&m* s- «Mi (Van onze correspondent) AMSTERDAM „De theologie loopt achter de dingen aan", zei prof. dr. W. Kooiman in de Maarten Lutherkerk in Amsterdam. „De organi saties, ook de kerkelijke, zijn er bepaald om zich overbodig te maken", zei zijn collega dr. C. W. Mönnich. „Paus Paulus kan wel eens zo spreken, maar paus Paulus is niet Vaticanum II", zei mgr. prof. dr. J. C. Groot, rector van de katholieke theologische Hogeschool in Amsterdam. Over mogelijkheden en wensen ten aanzien van de verhouding tussen de luther- sen en de rooms-katholieken moesten zij gedrieën discussiëren in de generale kerkelijke vergadering van de evangelisch-lutherse kerk. Maar van discussiëren tussen hen kwam niet veel. Het ging meer tussen de eerste twee hoogleraren en de tweede secretaris van de synodale com missie, ds. G. Kroes uit Haarlem, wie het zo nu en dan te vlug ging in de kerkelijke toenadering. Ook de president van de synode, ds. mr. D. G. Hoevers uit Den Haag, had al eerder gewezen op de bezorgdheid van topfunctionarissen in de Lutherse wereldfederatie. Deze L.W.F. voert re gelmatig besprekingen met Vaticaanse gedelegeerden. Vanuit dit gesprek (on langs nog in Straatsburg) had men la ten weten dat haastige intercommunie (avondmaalsgemeenschap) de toenade ring der kerken meer kwaad dan goed zou doen. Hier en daar in Nederland dienen predikanten en priesters elkaar de communie reeds toe. Dat bleek uit de inventarisatie die de eerste secretaris van de synode, ds. J. Gronloh uit Arn hem, had gemaakt van de bestaande contacten. Ds. Kroes vond onder andere dat men in zulke gevallen te snel over de waar- heidsvraag heenliep. H(j was het met de bisschoppelijke vicarissen van Haar lem eens dat voorgangers hun groei naar geloofsgemeenschap niet als norm mogen nemen voor hun gemeenten, die deze groei niet doormaken. Gemengde huwelijksinzegeningen zijn in negen van de tien gevallen volgens ds. Kroes r.-k. huwelijkssluitingen, waarbij de predikant als figurant op treedt. En de handreiking, die het pas toraal beraad van kerken in Brabant en Limburg voor gemengde huwelijks plechtigheden heeft opgesteld, is vol gens hem niets anders dan „een r.-k. huwelijk met een lam handje". Dit is het bekende beeld „De man van Smarten" uit Höllenthon. Het ontstond omstreeks 1480. De houten figuur is 1.70 meter hoog. Het beeld wordt toegeschreven aan de beeld houwer Thomas Straiff uit Wienen Neustadt. (Foto Gerhard Benesch). Ds. Kroes vond verder dat het bilate rale overleg (elke protestantse kerk spreekt op haar beurt met Utrecht) ver vangen moet worden door multilateraal overleg van alle niet-r.-k. kerken sa men met de r.-k. kerk. Prof. Kooiman schetste de verbazend snelle oecumenische ontwikkeling. Juist de intercommunie blijkt echter een moeilijk punt. Hij wil de organisatori sche voorzichtigheid wel in rekening brengen, maar als men zegt dat men aan Lutherse zijde theologisch ook nog niet klaar is met de problemen, was zijn antwoord: „het leven is niet in ka ders te vangen". Daarop kwam ook het betoog van prof. Mönnich neer. De eenheid is er, al zag hij de kerk niet als één blok staan, maar dat was ze in de tijd van de apostelen ook niet. Veel belangrijker dan de organisatie vond prof. Mönnich de improvisatie. Prof. Groot verklaarde dat belijde nisgeschriften, zoals die van Augsburg en Trente, voor een gewoon christen niet te belijden zijn. Wat het geloof van de apostolische geloofsbelijdenis te bui ten gaat, is naar zijn smaak differen tiatie, die ruimte laat. Het gevaar be staat dat we het evangelie dreigen t» verkwanselen voor een door onze er varing en inzichten verworven kerkbe grip. Onze theologische divergenties zouden weg kunnen vallen als we an dere, meer bijbelse woorden zouden ge bruiken. De vrees dat het Nederlandse geluid in de r.-k. kerk zou worden doodgedrukt door de wereldkerk achtte prof. Groot begrijpelijk. Bijna 1700 jaar heeft zijn kerk een centralistische wereldse structuur ge had, maar het Vaticaanse concilie nam daar geen genoegen mee, al is dat niet tot elke lokale kerk (die van Rome en omstreken) doorgedrongen. De nationa le kerk is naar de mening van prof. Groot de enige authentieke kerk. Dat zal voorlopig nog wel doorkruist wor den door centraliserende tendenzen, zo dat de huidige werkelijkheid wat weer barstig is, maar in de ietwat verouderd aandoende formuleringen van het Va ticaanse concilie zit het allemaal ver scholen, aldus prof. Groot. De radio-evangelist Anton Schulte heeft van zijn medewerksters in het evange lische missiewerk „Neues Leben" een vergulde telefoon gekregen. De door hem twee jaar geleden ingevoerde korte preek per telefoon werd in vijftig steden van de Duitse Bondsrepubliek, Zwitserland en Oostenrijk, vijfhonderdduizend maal beluisterd. Sinds enkele weken kunnen de telefoonabonnees van Vancouver in Canada zijn twee-minuten-preek ook horen. Hier richt Schulte zich tot de veertigduizend Duitse emigranten. (Foto Dienst aus Deutschland, Hamburg) HAARLEM. Zaterdag 25 mei zal Eugène kardinaal Tisserant, deken van het heilig college van kardinalen, grootmeester van de ridderorde van het Heilige Graf van Jeruzalem en lid van de Académie Frangaise, voor een bezoek van enkele dagen in ons land arriveren, als gast van kardinaal Al- frink. De kardinaal wordt die dag te omstreeks half een 's middags op Schiphol verwacht. Het doel van kardinaal Tisserants komst is onder meer een academische zitting van de Nederlandse commande- rije van de ridderorde van het Heilige Graf van Jeruzalem. Deze zitting, ge wijd aan het Palestijnse vluchtelingen vraagstuk, wordt zaterdagmiddag 25 mei gehouden in hotel Esplanade te Utrecht. Op zondag 26 mei zal de 74- jarige kardinaal in de Metropolitane kerk te Utrecht de plechtige investi tuur verlenen aan negentien nieuwe Nederlandse ridders in de orde van het Heilige Graf van Jeruzalem. UTRECHT. Na bijna veertig jaar voor de gereformeerde zending te heb ben gewerkt treedt dr. J. A. C. Rull mann uit Baarn per 1 juli aanstaande uit de actieve dienst. Hij is op het ogenblik nog waarnemend rector van het zendingsseminarie in Baarn. Volgens de Romeinse korrespondent van het Madrileense dagblad „Arriba" wil Paus Paulus een „vice-paus" be noemen, die bepaalde funkties en taken van hem zal overnemen, vooral als de Paus ziek is. Kandidaat voor dit vice- pausschap is volgens de korrespondent de Duitse kardinaal Doepfner. De nieuwe psalmberijming, waaraan vele jaren intensief gewerkt is. is nu in een .zeer handzame vorm beschik baar voor de Nederlandse protestantse kerken en haar kerkleden. De psalmbundel, die tot in kanselaf kondigingen bekendheid kan gaan krij gen als het „blauwe boekje" (beschei den blauw, waar ook grijs in verwerkt is), kan nu algemeen de plaats in gaan nemen van zijn groene voorgan ger, de in 1961 verschenen „Proeve van een nieuwe berijming" van de 150 psalmen. Het „groene boekje" is al aardig ingeburgerd in tal van gemeen ten; in onder meer een aantal andere gemeenten heeft men min of meer ge wacht op de nu beschikbare definitie vere versie. De nieuwe berijming, die komt in de plaats van de oude, in gewijzigde vorm nog dienst doende psalmberijming van 1773, staat op naam van de in terkerkelijke stichting voor de psalm berijming. Van dit brede samenwer kingsverband zijn lid de hervormde en de Lutherse kerk, de gereformeerde en de christelijke gereformeerde kerken, de doopsgezinde en de remonstrantse broederschap, terwijl de gereformeer de kerken vrijgemaakt door waarne mers bij het werk betrokken waren. Het werk aan de bundel begon al ver voor 1958, toen in december alvast een boekje met de toen beschikbare 110 psalmen verscheen, toen nog zonder muzikale notatie. Namen van de mee werkende dichters, dr. W. Barnard. Ad. den Besten, prof. dr. Heeroma, W. J. van der Molen, prof. dr. J. W. Schulte Northolt en ds. Jan Wit, werden aan vankelijk niet vermeld. Van de al vroeg tijdens de voorbereidingen overleden dichter Martinus Nijhoff zijn zeven sindsdien ongewijzigde psalmen in de berijming opgenomen. Andere mede werkers: o.a. Fedde Schurer en G. Kamphuis, de hebraïci prof. dr. M. A. Beek. prof. dr. W. H. Gispen en prof. dr. Th. C. Vriezen, en de musicologen Adriaan C. Schuurman en drs. M. Gee- rink Bakker. Dr. C. Rijnsdorp trad op als letterkundig adviseur en Amster damse V.U. hoogleraar dr. G. Kuiper zat de interkerkelijke werkcommissie Bij de toelatingsexamens van een theologische hogeschool in Indonesië, werden de volgende antwoorden gege ven: Wie is de premier van Engeland? Antwoord: John Buil. Wie waren Mozart en Chopin? Antwoord: Twee profeten uit het Oude Testament. Wat is het Kremlin? Antwoord: De ambtswoning van de Amerikaanse president. Hoever liggen de Reformatie en de Russische revolutie uiteen? Antwoord: drie kilometer. Een meisje werd bij dit examen af gewezen, omdat ze o.a. een drie voor Engels had. Ze vond het jammer, maar zo heel erg was het ook weer niet. Ze had immers een goede baan, lera res Engels aan een middelbare school. Aldus Jan van Capelleveen in Aktie, maandblad voor Twenners. PARIJS (Reuter) Twee opinie onderzoeken hebben uitgewezen dat 69 percent van de Fransen vindt dat pries ters moeten worden ontheven van de celibaatsverplichting, omdat ze dan be ter in staat zullen zijn de problemen in het gezin te begrijpen. De resultaten van de peilingen werden gepubliceerd in twee kerkelijke bladen, „La Vie Catholique Illustrée" en „Le Pelerin du XX-ième Siècle". Achtenvijftig percent van de onder vraagden was van mening dat de pries ter in staat gesteld moet worden er een baan bij te nemen. Onkerkelijke katho lieken zouden willen zien dat de com munie gegeven wordt aan mensen die zijn gescheiden en dat de kerk zich wat meer bekommert om sociale rechtvaar digheid en wat minder om sexuele zui verheid. VATICAANSTAD (Reuter). Mgr. Giulio Ricci, archivaris van de Vati caanse congregatie van bisschoppen, meent dat Christus geen grote man is geweest die hoog boven zijn tijdgenoten uitstak, maar daarentegen althans vol gens de huidige maatstaven klein van stuk was, zo ongeveer 1,62 meter. Mgr. Ricci zegt in een vraaggesprek met het Vaticaanse weekblad „Osser- vatore della Domenica" dat hij tot deze conclusie is gekomen op grond van de studie die hij gemaakt heeft van de lijkwade, die door de aartsbis schop van Turijn achter slot en gren del wordt gehouden en die door velen beschouwd wordt als de lijkwade, waarin Christus is gewikkeld na zijn kruisiging. Op dit lijkkleed staat de afdruk van het lichaam van een gewonde en ge kruisigde man. Mgr. Ricci merkte ver der op dat Judas zijn toevlucht tot een kus moest nemen om Christus te ver raden. Was Jezus echter bijzonder groot geweest, zo meent mgr. Ricci, dan had men hem alleen al op grond van zijn lengte kunnen herkennen temidden van zijn leerlingen. Toch zegt mgr. Ricci dat Christus, voor zijn tijd al thans, betrekkelijk groot was. De men sen uit de tijd van Christus zouden tus sen de 1,50 en 1,62 meter lang zijn ge weest. Ook dit seizoen zullen in de oude kerk van Spaarndam weer onderwegdiensten worden gehouden. Elke dienst begint 's morgens om negen uur. De duur is maar veertig minuten en tijdens deze diensten zullen musici een aandeel leveren. Na afloop is er dan gelegenheid een kopje koffie te drinken in het verenigingsgebouw Organist is Teke Bijlsma. Deze door de hervormde gemeente georganiseerde samenkomsten zijn afge stemd op diegenen, die er op uit willen trekken, en dus een vroege kerkdienst op prijs stellen. Het programma van de onderwegdiensten ziet er als volgt uit: (Van onze redactie geestelijk leven) HAARLEM De lange oorlogsge schiedenis der verschillende naties is nog geen reden om te geloven dat oor log onvermijdelijk is, zei Roy J. Linnig, een Christian Science-spreker, gisteren in een lezing in Haarlem. Hij legde de verantwoordelijkheid voor vrede in de wereld rechtstreeks op de schouders van ieder mens persoonlijk. Wanneer de mens de vrede in zichzelf bewaart, zal vrede en niet oorlog onder de volke ren onvermijdelijk zijn, verklaarde hij. De deur die toegang geeft tot de vrede in de wereld rust op onze persoonlijke demonstratie van vrede. Mr. Linnig vergeleek het zoeken naar vrede met een bergexpeditie. „Als ma kers van de vrede zijn u en ik leden van een expeditie de menselijke trek van oorlog naar vrede", zei hij. Ons doel is God te verheerlijken en Hem en Zijn reine, vreedzame schepping lief te hebben; alles wat vijandig is aan vrede te vernietigen, vrede op aarde te ge winnen en de uiteindelijke geestelijke werkelijkheid te bevorderen van „de vrede Gods. die alle verstand te boven gaat" (Filippenzen 4-7). De leden van een expeditie zijn sterk individualistisch, hoewel voor hen het opofferen van een zelfzuchtig doel nooit te groot, en geen strijd te zwaar is in hun gezamenlijke poging de hoogste top te bereiken. De spreker haalde Petrarca aan, die als de vijf grootste vijanden van de vrede noemde: begeerte, eerzucht, af gunst, boosheid en hoogmoed. Hoewel deze eigenschappen in ieder hart schij nen te bestaan, moet vrede individueel zijn. Het tegengif voor deze vernieti gende krachten, de eigenschappen van vrede, zoals ootmoed, onbaatzuchtigheid en broederliefde worden in ieder men senhart eveneens aangetroffen. Deze eigenschappen van vrede vinden hun oorsprong in een bron, hoger dan ons zelf noem deze bron zoals u wilt „bouwmeester van het heelal, vader, schepper" Dat we in het erkennen van dit belangrijke feit te kort schieten is toe te schrijven aan afbrekende tegen stellingen die somtijds de overhand ver krijgen. datum Zondag 19 mei voorganger Eerw. Heer Alb. Spaargaren Hemelvaartsdag 23 mei Ds. G. H. van der Woord Ds. J. Kroon Roy J. Linnig Volmaakt vrede moge voor de stoffe lijke zinnen nog veraf liggen, zij is re- eel en door „geestelijk te leven en ge lukzalig te zijn" zal ze uiteindelijk wor den ervaren, concludeerde mr. Linnig. Zondag 26 mei Zondag 2 juni Zondag 9 juni Zondag 16 juni Zondag 23 juni Zondag 30 juni Zondag 7 juli Zondag 14 juli Zondag 21 juli Zondag 28 juli Zondag 4 augustus Zondag 11 augustus Zondag 18 augustus Zondag 25 augustus Zondag 1 september Zondag 8 september Ds. G. H. van der Woord Ds. G. H. van der Woord Ds. R. Hengstmangers Ds. J. Kroon Drs. W. L. van Voorst Vader Ds. G. H. van der Woord Ds. H. L. Boonstra Ds. G. H. van der Woord Eerw. Heer G. H. N. Germans Ds. J. Kroon Eerw. Heer G. H. N. Germans Ds. M. C. Don Ds. J. Kroon Ds. J. Kroon Ds. G. H. van der Woord medewerking verleent Sions Meisjeskoor (o.l.v. Teke Bijlsma) Annelies Boerstoel (sopraan Willem Leeuwenstein (bariton) Mevrouw Henzen (viool) Ben Blankwater (bariton) Willem Leeuwenstein (bariton) Annelies Boerstoel (sopraan) Wim van Lennep (cello) Ben Blankwater (bariton) Wim van Lennep (cello) Annelies Boerstoel (sopraan) Wim van Lennep (cello) Willem Leeuwenstein (bariton) Ben Blankwater (bariton) Mevrouw Henzen (viool) Sions Knapenkoor (o.l.v. Teke Bijlsma) Annelies Boerstoel (sopraan) ■j! s, Dit is mgr Marty, de nieuwe aarts bisschop van Parijs. In de serie Phoenix-bijbelpockets zijn twee nieuwe delen verschenen, over het kruis en de opstanding. Volgens het gebruikelijke procédé vindt men in deze boekjes de teksten, beschouwin gen van deskundigen over de verschil lende aspecten van de verhalen, uiteen zettingen over de betekenissen, die in verschillende landen en verschillende wereldbeschouwingen aan de thema's worden gegeven. Daarbij dan nog een groot aantal treffende foto's. Voortref felijke boekjes in een voortreffelijke serie.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 14