VICE-PRESIDENT HUMPHREY: Vietcong en Zuidvietnamezen kunnen meespreken in Parijs Bouw-CAO is goedgekeurd Frans vakverbond roept op tot de strijd Tran Van Hoeong nieuwe premier in Zuid-Vietnam HET WEER Al honderd fabrieken door de arbeiders overgenomen De Gaulle naar huis !u ST morris Vermoedelijk van Spaanse herkomst Tot de brug en niet verder Maar pas te gelegener tijd reageert Buitenlandse Zaken Premier Loc waarschijnlijk tegen wens van Cao Ky vervangen Kosygin brengt vakantie door in Praag VANDAAG IN ERBIJ: Koud maar wat meer zon REGENKLEDING 13.75 VeracMjat dagelijks, beh. non- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaSng, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1 per week. Losse nummers 25 cent Giro- IJmuider Courant no. 129268. WAARiN OPGENOMEN tt£ KEN NEMSit COURANT EN HST DAGBLAD Zie ook pagina 3 Enkele buien Luchtverkeer Zie verder pagina 3 Film Brussel Synode over ds. Toornvliet pagina 6 ÊjHk DAME DAMESKAPSALON VOOR UW HAARVERZORGING vchte gezinsbank Het woord is aan De rijkdom der gotiek Lutheranen en de oecumene Heiligerlee: hoopvol begin van tachtig donkere jaren De toekomst ver£ilmd Tekenen voor de t.v. Heemskerkse vondeling Hotel „Brederode" ZWIER 58e JAARGANG NUMMER 166 ZATERDAG 18 MEI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijfcs Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant Directeur: Mr. H. C der Mqo J ORONO (AP) Vice-president Hubert H. Humphrey heeft vrijdag ver klaard dat in Parijs overeenstemming is bereikt over een bepaalde formule, waardoor zowel de Vietcong als de Zuidvietnamezen aan de vredesbespre kingen zouden kunnen deelnemen. Humphrey verklaarde dit bij het be antwoorden van vragen na een rede die hij gehouden had aan de univer siteit van Maine. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft daarop verklaard dat de kwestie van de deelname der Zuid- vietnamese regering of van de Vietcong aan de besprekingen niet aan de orde is geweest in Parijs. „Teneinde de situatie volledig te ver helderen", zei een woordvoerder van het departement „heeft de delegatie van de Verenigde Staten in Parijs, zowel in het openbaar als in de besloten zittingen, dui delijk gemaakt welk een noodzaak en be lang deelname van de Zuitvietnamese re gering aan de besprekingen te gelegener tijd zou hebben. Maar de kwestie is verder niet bespro ken, ook zijn geen specifieke voorstellen (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Roolvink heeft geen bezwaren tegen de nieuwe bouw- CAO, zoals die door werkgevers en werk nemers is gewijzigd nadat de aanvanke lijke overeenkomst onverbindend was verklaard. Het bouwbedrijf heeft, zoals bekend is, de aanvankelijk voorgenomen werktijd verkorting van een half uur per dag per 1 november beperkt tot een kwartier per dag. Ingangsdatum wordt echter 1 juli. Het tweede struikelpunt in de nieuwe overeenkomst, verhoging van de pen sioenbijdrage van de werkgevers met één pereent per 1 januari 1969, is op soortge lijke manier gewijzigd: een half percent premie meer maar dan een half jaar eer der. gedaan of overwogen door beide zijden, in Parijs of op een vroeger tijdstip". Assistenten van de vice-president had den zich na diens verklaring al gehaast te ontkennen dat Humphrey had willen zeggen dat zich in Parijs nieuwe ontwik kelingen hadden voorgedaan. Humphrey zou alleen het bekende Amerikaanse Amerikaanse standpunt hebben vertolkt, standpunt hebben vertolkt. Eén van hen legde de volgende verkla ring af: „De zaak waaraan de vice-presi dent refereerde is niet per se in Parijs besproken. De vice-president wilde slechts herhalen wat president Johnson gezegd heeft toen hij verklaarde dat de NLF „geen moeilijkheden zou ondervinden bij het naar voren brengen van zijn stand punt" te gelegener tijd". De zogenaamde vijf punten, waarover volgens Harriman de Noordvietnamese en de Amerikaanse onderhandelaars in Parijs ongeveer gelijk zouden denken, zijn naar voren gebracht om verwarring te stichten en om de agressor en het slachtoffer van de agressie op gelijk plan te plaatsen. Dit heeft volgens AFP radio- Hanoi gisteren in een uitzending ver klaard. Volgens het station staan de standpun ten van Noord-Vietnam en de Verenigde Staten echter lijnrecht tegenover elkaar. De radio betitelde de verklaring van Har riman, dat de Verenigde Staten de ak koorden van Genève eerbiedigen, als hy pocrisie en merkte op, dat dit land meer dan een half miljoen soldaten in Zuid- Vietnam heeft. De Amerikanen hebben bij de bespre kingen in Parijs een bedriegelijke hou ding aangenomen, aldus radio-Hanoi. Zij dienen de bombardementen en alle oor logshandelingen tegen Noord-Vietnam on voorwaardelijk en permanent te staken. Zolang de Verenigde Staten in hun agres sieve oorlog volharden zullen de 31 mil joen Vietnamezen vastbesloten de oproep van president Ho Tsji Minh opvolgen om de strijd voort te zetten tot aan de vol ledige overwinning, aldus radio-Hanoi. De Parijse oproerpolitie heeft gisteren belet dat studenten het gebouw van de nationale vergadering zouden bezetten. De foto toont de politie, die de Concordebrug afsluit. .v^:^ ■'■''■wv-Tra „y.;K ft PARIJS De Franse Nationale Federatie van de Arbeid (CGT) heeft gisteravond een beroep gedaan op alle arbeiders „zich te verzamelen in de bedrijven om met vertegenwoordi gers van de vakbonden hun ver langens te formuleren, en de vorm te bepalen voor de strijd, die de huidige situatie vereist". ,,De staking en de bezetting van fabrie ken bereiden zich met het uur door het hele land uit", aldus een communiqué van W eerrapporten 1, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7 Van Dag tot Dag3 Achtergrond3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving 4, 5, 16 Weg en Wiel 6 De Kleine Wereld v 7 Feuilleton 8 Beeldverhalen 8 A angestipt 8 Kunst 9 Radio en tv9 Economisch nieuws 10 Scheepsberichten 10 Beurs 10 Sport 11 Erbij13-23 Ferdinand 16 Kerkdiensten 16 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond: Aanhoudend koud met plaatselijk nachtvorst. Morgen wisselend be wolkt met enkele plaatselijke buien en een overwegend matige noorde- ljike wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. SAIGON (AP) President Ngoe- yen van Thieu van Zuid-Vietnam heeft het ontslag aanvaard van het kabinet van premier Ngoeyen van Loc. 'De 64-jarige ex-onderwij zer Tran van Hoeong is verzocht een nieuw kabinet te vormen. Hij was een rivaal van Van Thieu bij de pre sidentsverkiezingen. Vice-president Ngoeyen Cao Ky schit terde door afwezigheid tijdens de kabinets zitting van een half uur die Loc gebruikte om zjjn ontslag in te dienen. De laatste dagen heeft Ky doen weten dat hij en de invloedrijkste militaire commandanten van Zuid-Vietnam tegen een benoeming van Hoeong tot minister-president zijn. In diplomatieke kringen wordt thans ge vreesd dat het reeds lang smeulende con flict tussen Thieu en Ky door het ontslag van Loc tot een uitbarsting zal komen. Het is bekend, dat Ky een fel tegen stander is van de huidige Amerikaanse po ging om door middel van onderhandelin gen en vergelijk een einde aan de Vietna mese oorlog te maken. Thieu neemt een soepeler standpunt in. Het Zuidvietnamese Huis van Afgevaar digden heeft een wet op de pers aanvaard waarbij het publiceren door Zuidvietname zen van verhalen, die gunstig zijn voor de communisten of die het neutralisme be vorderen, kan worden bestraft met levens lange gevangenisstraf Er staan ook gevangenisstraffen op het publiceren van onware berichten, nieuws dat de strijdlust van de militairen vermin dert en laster. de CGT, die zich solidair verklaart met de „strijd van de studenten en docenten voor democratische hervorming van het onder wijs". Het vakverbond noemt zelf de volgende eisen De onmiddelijke intrekking van de voorschriften over de sociale verze keringen. Voldoening aan fundamentele eisen over onder meer salarisverhogingen. Werktijdverkorting zonder verminde ring van salaris, verlaging van de pen sioengerechtigde leeftijd en een werk- gelegenheidspolitiek die loon en werk garandeert. De golf van stakingen in Frankrijk, waar al honderd fabrieken door de ar- Ook Gretsjko aangekomen PRAAG. Premier Kosygin van de Sovjet-Unie is in Praag aangekomen voor een korte vakantie op uitnodiging van het presidium van de Tsjechoslowaakse com munistische partij en de regering. De Rus sische premier werd op het vliegveld ver welkomd door onder meer eerste partij secretaris Dubcek. Naar het Tsjechische persbureau'Cete- ka meldt zal tijdens Kosygins verblijf vermoedelijk de gedachtenwisseling over vraagstukken van wederzijds belang wor den voortgezet. Eerder op de dag was de Russische minister van Defensie, maarschalk Gretsjko, aan het hoofd van een delegatie gearriveerd voor overleg met de nieuwe Tsjechoslowaakse minister van Defensie, generaal Martin Dzur. beiders zijn overgenomen, heeft zich vrij dagavond uitgebreid tot het lucht- en treinverkeer. „Air France" annuleerde voor zaterdag alle vluchten vanuit de luchthaven Orly bij Parijs, welk voor beeld door de meeste andere maatschap pijen werd gevolgd. Op Orly staken onge veer 250 man. Het treinverkeer van Parijs naar de Middellandse Zee kwam vrijwel stil te liggen door stakingen in Avignon en Valance. Een station in Marseille werd door al het personeel verlaten, waardoor volle treinen bleven steken. In Dijon ble ven eveneens tientallen treinen staan en in Bordeaux werd het station door het personeel bezet. Meer den duizend personen, die in de Franse filmwereld werkzaam zijn, heb ben tijdens een bijeenkomst in Parijs een motie aangenomen waarin alle medewer kers aan het filmfestival in Cannes wor den verzocht „zich te verzetten tegen de voortzetting van het festival" uit solida riteit met de stakende arbeiders en stu denten en- om te protesteren tegen de structuur van de filmindustrie en tegen het Gaullisme. Het personeel van de Franse radio en televisie wil in staking gaan als zeven eisen, die zij stellen niet worden ingewilligd. Vrijdag verschenen voor het eerst na de bloedige onlusten weer politiewagens in Parijs. De Franse regering hield vrij dag politie en gendarmerie in staat van alarm gereed. In Parijs werden de Seinebruggen in de avond door sterke politiecordons af gezet, ook werd de bewaking van de tele visiekantoren en het gebouw van „Air France" versterkt. In verscheidene grote De Russische minister van Defensie, A. A. Gretsjko (links), bij zijn aan komst in Praag, waar hij wordt be groet door zijn Tsjechische collega Martin Dzor. Even later vroeg een journaliste de Russische maarschalk of Russische troepen zouden ingrij pen als stalinisten om hulp zouden vragen. De Rus werd hierover zo woedend dat hij de hem aangeboden bloemen op de grond smeet. andere steden werden dezelfde soort maatregelen getroffen. In Brussel heeft een groep studenten van de Vrije Universiteit van Brussel gistermiddag de grote aula van de uni versiteit bezet om er een vrije discussie te houden over de noodzaak van universi taire hervormingen. BOEKAREST (AFP) President De Gaulle zal in verband met de on rust in Frankrijk vanavond al naar Parijs teruggaan inplaats van zondag ochtend. Onmiddellijk na de receptie in de Franse ambassade in Boekarest, ter ere van president Ceaoesescoe van Roemenië, welke het officiële bezoek van president De Gaulle aan dit land afsluit, vertrekt de Franse president. ADVERTENTIES Lange Nieuwstraat 471 - Umuiden Telefoon 11166 Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 Amsterdam E r a smus De grootste gek lacht om de kleinste. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Het nauwgezette on derzoek naar de herkomst van de in Heemskerk gevonden vondeling door de Heemskerkse rijkspolitie, welke vrije dagen of niet doorlopend in actie is, heeft enig resultaat afgeworpen. Tijdens het controleren namelijk van de handdoe ken en de plasticzak, waarin de baby ge wikkeld was, ontdekte men een prijs kaartje waarop de letters P.V.P. voorko men. Vastgesteld werd, dat deze letters gedrukt staan op prijskaartjes van artike len, die in Spanje zijn gekocht. Dit beves tigde het vermoeden, tijdens het onderzoek gewekt, dat men moest zoeken in de rich ting van een Spaanse moeder of althans minstens één Spaanse helper. Ook tijdens het weekeinde zal de rijks politie volop in deze richting blijven zoe ken. Dat daarbij de Spaanse gastarbeiders en/of hun vrouwen in het middelpunt van de belangstelling der politie zullen ko men te staan, mag zonder meer worden aangenomen. Inmiddels komen er dagelijks aanvragen binnen om adoptie van de kleine. Brie ven en telefoontjes blijven binnenstro men bij de politie. De politiemannen wor den zelfs op straat hierover aangehouden. Het aantal aanvragen loopt in de tien tallen. De rijkspolitie attendeert er echter op, dat dergelijke aanvragen niet bij haar moeten geschieden doch bij de Raad voor de Kinderbescherming in Haarlem. Zolang het onderzoek niet is afgesloten en dat kan nog wel enkele maanden duren worden deze aanvragen niet in behande ling genonien. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Ook voor dit weekeinde past ten aanzien van het meiweer nog geen optimistisch geluid. Bij middagtem- peraturen van 10 tot 12 graden en nacht vorst in het binnenland kan de kachel nog niet gemist worden. In Spanje en Portugal was het gisteren bijna 30 graden. In Berlijn werd 8 en in Stockholm 6 graden gemeten, hetgeen aan winterweer doet denken. Het hogedrukgebied bij IJsland breidt zich nu naar Scandinavië uit al blijft de met noordoostelijke winden aangevoerde lucht de komende dagen nog te koud, een klein lichtpuntje is dat de lucht droger en stabieler wordt. De buien zullen hier door afnemen en het wordt wat zonniger, dit zal voor zondag al een merkbare ver betering zijn, ook al verwachten wij nog geen temperaturen boven de 12 graden. Na zoveel zomerse aprildagen is mei wel zeer teleurstellend. ADVERTENTIES t.o. Ruïne van Brederode Santpoort - Telefoon 02560-8012 WEEKEND MENU DINER INTERNATIONAL AMERIKA Salade Americaine HOLLAND Groentesoep ZWITSERLAND Cordon Bleu, Verse asperges. Nieuwe geb. aardap peltjes FRANKRIJK Coupe Peches Melba BRAZIL KOFFIE Dagelijks aan de vleugel John Bading Restaurant a la carte Cocktailbar Plate Service Midget Golf official dealer Bloemstraat 34 - Umuiden - Tel. 14208

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1