GESCHOKTE, MAAR VASTBESLOTEN DS. TOORNVLIET: „Synode heeft radiogemeente moedwillig uiteen geslagen" In hoger beroep bij de generale synode mm I üC de ruifter V.W. AUTOMATIC BLIJKT WAGEN MET SOEPEL RIJGEDRAG Nieuwe autoband met een gordel van glasvezel „Mijn schapen zijn verstrooid" Damtoernooi voor scholieren Veelzijdige expositie bij Hoogovens Communiqué synode over ontslag van ds. Toornvliet VRIJDAG 10 MEI 1968 6 Ongelooflijk zwaar I— Ds. Toornvliet spreekt in Begijnhofkapel Aan de rand Breng sfeer en warmte in uw huis met het stijlvolle wandmeubelsysteem van Royal. SYSTEEM MEUBELEN WONINGINRICHTING MARKTPLEIN 30 IJMUIDEN Renwagen en aandrijving op alle vier de wielen Experimentele wagen (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL „Door mijn ontslag als radiopredikant is de radio-gemeente, die bestaat uit ongeveer 150.000 luiste raars, door de particuliere synode uit elkaar geslagen. Dat is mijn grootste ver driet. Misschien bén ik lastig, maar ik begrijp niet hoe de synode het heeft aan gedurfd een radiogemeente van zijn her der te scheiden. De microfoon zal ik dus niet meer hanteren. Maar doorgaan met het leiden van diensten, ook zonder toe stemming van de plaatselijke kerkeraad, zal ik zeer zeker". Dit zei een geschokte, maar vastbeslo ten ds. G. Toornvliet, die, zoals wij gis teren reeds vermeldden, ontslag heeft ge kregen als radio-predikant van Radio Bloemendaal. Op een persconferentie, die hij samen met enkele leden van het „Co mité ter behartiging van de radioge meente" hield, verklaarde de predikant voorts, dat hij in hoger beroep zal gaan bij de generale synode, wanneer de parti culiere synode een verzoek om revisie zou afwijzen. „Ik hoop. dat de generale synode de zaak zal willen bekijken. De gronden van dit ontslag zijn ontoerei kend". Ds. Toornvliet gaat dus door met zijn predikaties, ook al krijgt hij geen toe stemming van de kerkeraad. „Dit zal on getwijfeld schorsing uit het ambt beteke nen. Maar ik kan het voor mijn geweten niet verantwoorden, de mensen, die op mij rekenen, in de steek te laten. Dan zou ik mijn ambt te grabbel gooien. Wat te doen na een eventuele schorsing? Ik geloof dat ik mijn toekomst het beste in de hand van God kan geven". Strubbelingen met de particuliere syno de van Noord-Holland, strubbelingen met de deputaten, die door de synode waren aangesteld met het doel ds. Toornvliet te begeleiden, hebben er in geresulteerd, dat het zover kwam. In het c ommuniqué waarin het ontslag was gemotiveerd, stelt de synode, dat het onmogelijk was geble ken een samenwerking tot stand te bren gen tussen ds. Toornvliet en de deputa ten van de synode, die voor het Evange lisatiewerk van Radio Bloemendaal ver antwoordelijk zijn. Ds. Toornvliet en de leden van het co mité denken er echter geheel anders over. „Wist ik de werkelijke achtergronden maar," verzucht de predikant. „Deze straf is ongelooflijk zwaar. Dit doet men niet zómaar. Men snijdt er zichzelf mee in de vingers: dit conflict zal de naam van de gereformeerde kerken geen goed doen". Officieel zou het conflict zijn ontstaan enkele maanden vóór Pasen. Er w aren lange tijd plannen om een eigen „radio- raad" te vormen. In een informele be- (Van onze stadsredactie) HAARLEM In de bijzondere dienst die het Evangelisatie Comité Begijnhof maandagavond 20 mei om acht uur in de Begijnhofkapel houdt, spreekt ds. G. Toornvliet over „Contact met de hemel". De gebruikelijke zangdienst begint om kwart voor acht. VELSEN Op zaterdag 25 mei zal DCY in samenwerking met de Velser Sportstichting de finale organiseren van het toernooi voor scholieren. Ruim zestig scholen hebben in maart reeds een schrijven ontvangen om na voorwedstrijden vier spelers voor deze fi nale af te staan, 's Morgens 10 uur zal deze eindstrijd voor de lagere scholen en 's middags 2 uur voor de hogere scholen in de kantine van Velsens stadhuis aari- vangen. Ds. G. Toornvliet: „Barbertje moest hangen. spreking met enkele personen, die later wellicht tot die radioraad zouden gaan be- hiren, werd het voorstel geopperd om op paas-zaterdag een avondmaalviering te houden voor leden van de protestantse kerken. Dit voorstel werd aan de synode doorgestuurd. De synode heeft nooit iets van zich laten horen, d e avondmaalvie ring ging niet door. „Het voorstel heeft zelfs kwaad bloed gezet: de synode dacht dat ik zelf een radioraad had benoemd", aldus dr. Toornvliet. En: „Ze hebben ge probeerd mij vast te spijkeren aan die raad. Dan hadden ze een reden. Maar de oorzaak ligt dieper. Ik val onder het ge zag van de synode, maar ik heb de op dracht het Evangelie te verkondigen. Voor alle mensen". Ds. Toornvliet heeft, vooral in de perio de dat hij studentenpredikant was, zoals hij het noemt „altijd aan de rand ge staan". Hij had veel contact met mensen van alle richtingen. „Het was een heer lijke tijd in Leiden. En ook hier verliep alles uitstekend. Mensen met vele ver schillende overtuigingen kwamen naar me toe en reageerden op mijn preken. Dat is ook wat ik het liefste wil. Geen be keerlingen maken. Wel wat religieus in zicht geven. De mensen leren leven met God. Tijdens mijn gedwongen verlof mag ik geen ambtelijk werk doen. Mensen die mij nodig hebben kan ik niet terzijde staan. De synode heeft mij van mijn le den trachten te vervreemden. Gevolg: de schapen zijn verstrooid". Over zijn manier van preken: „Mis schien is dat de ontslagreden. Ik h eb jaar en dag gevochten tegen de dufheid in de gereformeerde kerken. Ik heb fel de geborneerdheid, die hier soms nog heerst, aangevallen. Maar toch sta ik er achter. Het is gewoon een kwestie van Barbertje moest hangen Dat er met hem moeilijk zou zijn sa men te werken, ontkent ds. Toornvliet. „Natuurlijk heb ik een eigen mening, maar men was het gewoon niet eens met de prediking. En het blijkt, dat de syno de de radiogemeente eenvoudig niet ac cepteert". De reacties op het ontslag van de radio predikant zijn bijzonder groot. Vooral door buitenkerkelijken wordt alle mogelij ke steun toegezegd. Opvallend veel jonge ren doen van hun sympathie blijken. En in de afgelopen 6 weken werd in de ver schillende kerken en gebouwen, waar de ontslagen predikant preekte, een bedrag van meer dan 13.000,- ingezameld. ADVERTENTIE WfidiPtUm ROYAL (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In het bedrijfsrestaurant van Hoogovens zullen zondag 19 mei olie verven, gouaches, tekeningen en litho's worden tentoongesteld van Ellen Botten- heim-Niemer. De kunstenares is in Abcoude geboren. Zij kreeg in Laren haar eerste schilder en tekenlessen van Lizzy Bremen-Schou- ten. Na enige tijd in Engeland te hebben doorgebracht, verbleef zij van 1936 tot 1947 in Brussel, waar zij zich onder lei ding van de Russische beeldhouwster Mousia verder bekwaamde. Het grootste gedeelte van de in die tijd geboetseerde werken is echter in 1944 door oorlogs handelingen verloren gegaan. Na haar terugkeer in Amsterdam legde zij zich opnieuw intensief toe op schilderen en tekenen. Twee jaar lang werkte zij op het atelier van Jos Rovers, oud-lector aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam. Herhaaldelijk is haar werk met succes in Amsterdam, Brussel, Haarlem en Pa rijs getoond. In verschillende collecties in binnen- en buitenland bevinden zich crea ties van haar. De tentoonstelling is gratis te bezichti gen van twee tot vijf uur. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Ter aanvulling op het geen wij vrijdag vermeldden met betrek king tot het ontslag van ds. G. Toornvliet als radio-predikant, ontlenen wij uit het communiqué van de informatiedienst van de Gereformeerde Kerken in Nederland nog het volgende. „De moeilijkheden om tot een goede sa menwerking met ds. Toornvliet te komen duren reeds jaren. In 1964, toen ds. Toorn vliet nog in dienst was van de gerefor meerde kerk van Bloemendaal, moest de classis Haarlem naar aanleiding van di verse conflicten reeds vaststellen, dat het ondanks jarenlange pogingen niet was ge lukt tot een bevredigende oplossing te ko men. Later heeft de synode van Noord- Holland de radio-evangelisatie van Bloe mendaal overgenomen en ds. Toornvliet kwam in dienst van deze synode. Ook hier kwamen na enige tijd moeilijkheden. Zo vormde ds. Toornvliet bijvoorbeeld buiten de verantwoordelijke deputaten om een eigen „radioraad", die de diensten, onder meer een speciale avondmaalsviering, ging vaststellen. Houding en optreden van ds. Toornvliet vloeien, zo is de verzoeningscommissie bij gesprekken en uit correspondentie geble ken, voort uit de visie van ds. Toornvliet op zijn roeping als predikant. Dit is voor hem een gewetenszaak. Vanuit zijn visie ervaart hij elke critische begeleiding van zijn arbeid als een aantasting van zijn roeping en een tegenhouden van het werk Gods, aldus het comité. Haar conclusie in het synoderapport was, dat ds. Toornvliet met deze opvatting over een zozeer aan zijn persoon en prediking gebonden radio gemeente in feite terecht komt bij een eigen groep buiten elk kerkverband, niet gebonden aan welke regeling ook. Hieraan kunnen de kerken onmogelijk haar mede werking verlenen. Het conflict rondom de Bloemendaalse kerkzender is de laatste tijd verscherpt door het optreden van een „comité ter be hartiging van de belangen van de radio gemeente, opgebouwd door de arbeid van ds. G. Toornvliet te Bloemendaal" Dit comité voert, een felle anti-kerkelijke actie", aldus de synode. De automatische transmissie stijgt in populariteit. Gebruikte men in Amerika tot voor kort de automa tische bak in de grotere personen wagens, de Europese industrie die voor het merendeel kleinere auto's vervaardigt is er al snel toe overgegaan de automatische transmissie ook in verscheidene kleinere modellen aan te brengen. Tot deze fabrikanten behoort Volks wagen die zijn modellen 1968 naar wens voorziet van een auto matische transmissie: voor de kever modellen is dat de „sportomatic" voor de grotere VW 1600 is dat de „automatic" geworden. Bovendien zijn de Volkswagenmodellen met automatische transmissie voorzien van een nieuwe achteras met homo- kinetische koppelingen en een triangelwielophanging. Nadat wij al enkele jaren geleden gereden hadden met een van de eerste VW 1600 TL in ons land, hebben we onlangs de testrit met een dergelijk model herhaald, nu echter uitgerust met de „automatic" en de gewijzigde achteras. Er bleken direct enkele voor- EjsiSisaa delen: de wagen reed zeer soepel met een automatische aanpassing aan alle rijomstandigheden, terwijl het parkeren zeer nauwkeurig kon geschieden. De automatic, die drie keuzestanden heeft, behoefde bij parkeren nauwelijks enige druk op het gaspedaal. De wagen begon on middellijk rustig vooruit of achter uit te lopen, bij inschakeling van de vereiste handelstand. De bestuur der dient echter wel rekening te houden met dit verschijnsel. Voor een stoplicht of in een file kan het nuttig zijn de voet op het rempedaal te houden als de automatische bak wordt ingeschakeld. Ondanks het feit dat er een kick down aanwezig was, bestond er geen reden tot juichen over een voldoende acceleratie. De wagen bleek in bepaalde situaties toch te veel tijd nodig te hebben om veilig een snelle inhaalmanoeuvre te kun nen maken. Maar de altijd juiste overbreng- verhouding en de evenredige belas ting zorgden ervoor dat deze Volks wagen 1600 met automatische bak rustig en zonder stoten zijn koers hield. Ook al door de aangepaste achteras was de wegligging niet on aanzienlijk verbeterd. Volkswagen modellen hebben in het algemeen nogal eens last van zijwind. Hoewel dit euvel door de nieuwe ascon- structie niet geheel werd opge heven, bleek de wagen ook in de bochten een beter contact met de weg te handhaven. Nadeel bij dit alles was dat de wagen een fors overstuur behield. Daarbij komt dat bij hoge snelheden het motorgeluid irriterend kan werken. De automatic kent verschillende keuzestanden: ze worden bediend via een klein pookje op de chassis- tunnel. Alleen in de vrijloop (stand 0) kan worden gestart, waarbij de voet op de rem moet worden ge plaatst, of de handrem aangetrok ken moet worden. Stand 3 wordt gekozen voor het normaal rijden, stand 1 en 2 worden gekozen als de remmende werking op de motor on voldoende is. Alleen bij stilstand de achteruitrijstand (stand R) inscha kelen door de handel iets omhoog te trekken. De stand P tenslotte is de parkeerstand. Een technicus wijst in de „gevilde" band de gor del van glasvezelkoord aan die zich vlak onder het loopvlak bevindt. Deze gordel van dit ma teriaal zou de wagen een beter rijgedrag geven en gillen van banden in de bochten voorkomen. Een band met diagonaal lopende koordlagen van po lyester en met een gordel van glasvezelkoord is voor lopig de laatste troef op de handenmarkt van Goodyear. Andere bandenindustrieën hebben intussen niet stil ge zeten en verrijkten met hun produkten (bijvoorbeeld Michelin met de nieuwe Zx-band) de reeds grote serie banden waaruit de hedendaagse automobilist kan kiezen. Als dat zo doorgaat krijgt de doorsnee autobezitter even veel bandenkeus als de beroepsrallyrijder, die voor ieder soort wegdek en voor iedere weersomstandiglieid in staat wordt gesteld van banden te wisselen. De tijden dat autobanden werden gemaakt van een voudig katoen en natuurrubber zijn sinds lang voorbij. Stoffen uit de reageerbuis hebben hun plaats ingenomen. In 1938 kwam het rayon op de markt, na de oorlog wer den de banden met nylonweefsel uitgerust en sinds 1962 maakte een Amerikaanse bandenfirma polyester-auto banden. Ongetwijfeld werd met de invoering van deze zeer houdbare materialen de veiligheid op de weg ge diend, terwijl volgens de fabrieken ook de levensduur van de autoband aanmerkelijk werd verlengd. Daarbij kwam dat de samenstelling van de band veranderde. Radiaal- banden met stevige gordels onder het loopvlak zijn zeer populair en ondanks een rommelend geluid op niet- geasfalteerde straten, geven ze de wagen veel meer sta biliteit. In Amerika wordt de nieuwe diagonaalband met glas vezel en polyester de Goodyear Polyglas genoemd. De constructie van een dergelijke band vergt jaren. Pas ver leden jaar vond men in de laboratoria van deze fabriek een mogelijkheid om glasvezel als gordelmateriaal te ge bruiken. De fabriek claimt als extra voordelen van deze band het voorkomen van bandengegier in de bochten en vervorming tijdens de rit. Aan het eind van deze maand (30 mei) zal opnieuw de 500-mijlsrace van Indianapolis worden gehouden. Temidden van de vele wedstrijden die ieder seizoen weer worden verreden, neemt deze typisch Ameri kaanse autowedstrijd een aparte plaats in. Want al leen voor deze race ontwerpen de constructeurs ge heel nieuwe wagens. Zo zal dit jaar voor het eerst aan de start verschijnen een turbinewagen met aan drijving op alle vier wielen. Ontwerper van deze vooruitstrevende renwagen is Ken Wallis, die daarbij de beschikking heeft over turbines van General Elec tric. Er zijn twee van deze wagens gebouwd, die in „Indy" bereden worden door Dennis Hulme en Bruce McLaren. Indianapolis is een begrip geworden in de wereld van de autosport. Wie eenmaal winnaar is geweest van deze bijzonder snelle race, heeft voorgoed naam gemaakt. Ditzelfde geldt voor de merken die de win nende wagens bouwden en voor de technische sy stemen waarmee deze wagens waren en zijn uitgerust. Iedere wedstrijd in Indianapolis kent zijn eigen geschiedenis. Verleden jaar maakten voor het eerst turbineracewagéns hun entree in een race die nor maal binnen een dag wordt uitgereden. Maar tro pische regenbuien noodzaakten de organisatoren na achttien ronden de wedstrijd te verplaatsen naar de volgende dag. Een zeer ongewone gebeurtenis. Regen en wind ten spijt en zelfs dodelijke ongelukken ten spijt worden zulke races altijd uitgereden. Chevrolet heeft een experimenteel model ge presenteerd: de Astro-Vette. De aflopende neus van de auto is zodanig ontworpen dat bij hoge snelheden de zogenoemde „aëro dynamische lift" wordt voorkomen. De lage voorruit beperkt de luchtweerstand van de wagen. Lucht voor koeling van de motor wordt via een inlaat in de neus naar binnen geleid, door luchtdruk geregelde uitlaat- sleuven (achter de voorwielen), leiden de lucht weer naar buiten. De onderkant van de wagen is gedeeltelijk van afschermpanelen voorzien, onder meer om luchtwervelingen aan de onderzijde van de wagen tegen te gaan. De vlakke wielschijven en de panelen voor de achterwielen verminderen eveneens de luchtweerstand.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 6