Laatste studentenrellen de dertiende eeuw in KIP IN'T PANNETJE RECEPTIES HET HOGE DUIN DIRCK DIRCKZ De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Elektronische kunsthand met beweegbare vingers r De vogel IN HUN ELEMENT Prof. Hugenholtz: „Wat nu gebeurt is nieuw" Ook toen was de Sorbonne het middelpunt Bedrijfschap voor margarine opgeheven Deense spion gepakt A.R.P.-secretaris gepromoveerd Vrijheidsprijs voor een Griekse journalist Dankzij de ruimtevaart: ZATERDAG 18 MEI 1968 „Inspraak" Autonoom pw» OSTSPA 998-1 Mini-elektronica TEL. 11750 Kerkelijk nieuws UTRECHT „Wal er nu aan de uni versiteiten gebeurt is volstrekt nieuw en heeft zijn weerga niet in de ge schiedenis van de Westeuropese uni versiteiten. Nog nooit is er sprake ge weest van dergelijke grote verschillen tussen de universitaire leiding en de studenten. Tot vóór de tweede we reldoorlog vormden professoren en stu denten één sociale groep. Pas in de ja ren 1945-'50, toen het aantal studenten sterk groeide en er ook andere groepen uit de bevolking aan de universiteiten kwamen dan die uit de establishment, werd de grondslag voor de spanningen gelegd, die nu tot uitbarsting komen", f"™" Prof. dr. F. W. N. Hugenholtz, hoog leraar in de geschiedenis van de mid deleeuwen aan de universiteit van Utrecht, moet heel ver terug gaan om i studentenrebellie te vinden, die enigszins vergelijkbaar is met de huidi ge. Eigenlijk tot aan het begin van de geschiedenis van de universiteiten, het begin van de dertiende eeuw. En ook toen was Parijs een tijd lang het middelpunt van de agitatie. De Sorbonne, één van de oudste uni versiteiten, stond bij wijze van spre ken nog in de kinderschoenen. Dat neemt niet weg dat er bepaalde zaken al op straat werden uitgevochten. ,De situatie was echter wel wat an ders. Het ging toen vooral om de au tonomie van de universiteiten tegen over de kerkelijke en wereldlijke over heid. De kanselier van de bisschop was de oude onderwijsautoriteit. Hij be paalde welke docenten er kwamen en oefende ook censuur op hen uit, om te voorkomen dat zij zich aan ketterijen te buiten gingen. Het ging hier dus om de academische vrijheid", zo vertelt prof. Hugenholtz. Aan de andere kant was er in het be gin van de dertiende eeuw in Parijs ook een fel verzet tegen de stedelijke overheid. De universiteit wilde ook op het gebied van de rechtspleging auto- /noom zijn. Dat de politie de orde her stelde werd wel geaccepteerd, maar de studenten die werden gearresteerd moesten aan de rechtsnormen van de universiteit onderworpen worden. De universiteit heeft haar zin gekregen, het tuchtrecht zoals wij dat nu nog in verschillende vormen kennen is daar een overblijfsel van maar de strijd ging inderdaad met talloze straatge vechten en rellen gepaard. Hoe stond het toen met de inspraak van de studenten, het grote struikel blok van dit moment? „Dat was geen probleem. Er was de basisfaculteit van de „vrije kunsten" (artes liberales) waarop de student al heel jong kwam, op 12-jarige leeftijd ongeveer. Als hij dat had afgemaakt, kon hij verder gaan met de eigenlijke faculteiten: theologie, rechten en medicijnen. Hij was dan magister artium, met de be voegdheid om in de faculteit van de vrije kunsten te doceren. Uit deze magistres, die dus zowel student als docent waren, kwamen de mensen voort die de leiding van de uni versiteiten in handen hadden. En de professoren? „Die waren heel wat min der gevestigd dan nu. Het was een zeer ambulante soort mensen, dat vaak niet zo erg lang aan een bepaalde universiteit bleef hangen. Bovendien waren ze in een zeer afhankelijke posi tie van de studenten. Ze vochten om een zo groot mogelijke aanhang, want de studenten waren hun directe bron van inkomsten, het kwam vaak voor dat ze de cafés langs trokken cm rondjes uitdelend studenten aan te trekken. Ze waren dus veel minder „autoriteit" dan tegenwoordig en moes ten het uitsluitend hebben van wat zij in hun vak presteerden". „Ook de civitas gedachte leefde veel sterker aan de universiteiten dan te genwoordig, vertelt prof. Hugenholtz verder. Het waren autonome gemeen schappen, die zichzelf en de studenten tegen de maatschappij beschermden. Tegen het optreden van de politie, maar ook tegen de prijzen die kamer verhuurders, kroegbazen en boekhan delaren van de studenten durfden vra gen. De universiteit probeerde de prij zen zoveel mogelijk in de hand te hou den. De zaak van de universiteit was de zaak van studenten en leiding." „Dat is eigenlijk zo gebleven tot kort na de tweede wereldoorlog, hoe wel sinds de middeleeuwen aan het universitaire bestel zelf natuurlijk wel het een en ander veranderd is." Men kan volgens prof. Hugenholtz wel stellen dat er van grote rellen al leen maar sprake is geweest aan het begin van de geschiedenis van de uni versiteiten. Hij zegt: „Er hebben zich in later tijd ook wel relletjes voorge daan maar het ging daarbij nooit om erg wezenlijke zaken. Ze waren in ieder geval nooit het gevolg van span ningen tussen universitaire leiding en studenten. Verder speelden bij maat schappelijke crises en omwentelingen de universiteiten wel eens een rol, maar altijd als geheel". „Zo vormden ook hier in Nederland hoogleraren en studenten tot voor kort één groep. Van tegenstelling was geen sprake. De mentaliteit van de jonge mensen is echter sterk veranderd. Als er in onze tijd slecht onderwijs ge geven werd lachten we er om. Nu gaan ze protesteren. Dat kwam niet bij ons op. Van de veilige besloten universi taire gemeenschap is weinig meer over. En ik geloof dat het een ver betering is", aldus de hoogleraar. ADVERTENTIE gebraden halve kip; royaal garnituur, fruitmix 4.95 geen zaalhuur I port-sherry-vermouth 0.90 Vraag de folder menusuggesties diners 12 pen.en meer v.a. 620 HOTEL-CAFE-RESTAURANT 40 meter boven de zee Wijk aan Zee 02517-322 SPECIALITEITENRESTAURANT Bilderdijkstraat hoek Kwakersplein A' DAM - West - 020- 83176 DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad heeft zich in zijn openbare vergade ring akkoord verklaard met het advies van zijn organisatie-commissie om het voorstel van het bestuur van het bedrijfschap voor de binnenlandse groothandel in margarine, spijsvetten en spijsoliën, dit bedrijfschap op te heffen. KOPENHAGEN (AFP). Een kapitein van de luchtbescherming op het Deense eiland Bornholm, Nielsen, heeft bekend spionage voor een communistisch land te hebben gepleegd. Volgens goedingelichte bron zou Nielsen geheime gegevens over de militaire defen sie van Denemarken aan de ambassade van de Sovjet-Unie in Kopenhagen heb ben geleverd. AMSTERDAM. Mr. W. de Kwaadste- niet, secretaris van de Anti-Revolutio naire Partij, is aan de Vrije Universi teit in Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proefschrift „Het recht van Kamerontbin ding". Daarin stelt de promovendus o.m. dat Kamerontbinding een organisato- risch-technisch middel is dat bij stagnatie van de staatsmachine deze weer op gang kan brengen. Hoewel op basis van grond wet en praktijk ontbinding mogelijk is in uitzonderingsgevallen betekent dit vol gens mr. De Kwaadsteniet geen vrijbrief tot ongelimiteerd gebruik. De uitzonde ringsgevallen zijn volgens hem onder an dere disharmonie tussen regering en één of beide kamers of tussen Eerste Kamer en Tweede Kamer of in de boezem van de regering, en wanneer de Kamer niet meer representatief wordt geacht. KYOTO (Reuter). De ongeveer hon derdzeventig afgevaardigden uit negentien landen waaronder Nederland die hebben deelgenomen aan het internatio nale congres van dagbladuitgevers in Kyoto, hebben op de slotzitting hun soli dariteit betuigd met de Griekse journa listen die ijveren voor de vrijheid van meningsuiting. De vrijheidsprijs in de vorm van een gouden pen werd toegekend aan de Griek se journalist en uitgever Christos Mam- brakis, die van de autoriteiten in Athene geen uitreisvisum had gekregen om naar Kyoto te komen. De inwoners van de Japanse hoofd stad Tokio zijn hartstochtelijke vis sers. Zelfs op regenachtige dagen geven zij zich massaal over aan de verlokking van de nationale sport, die zij hier beoefenen in een van de vele vijvers in het cehtrum van de stad. •SSSSsfS-w-ft 'yftN ADVERTENTIE SERIE- t N VOLGN Uw «pawrkewng bckcnti o jfcrtr- Vrrtrteld Op ftxtmdreicn v<xx rnteg PO htteven welke u un de Cettitx wan tie «RU& fre STA 4 T eottrCHHVl Of wfra bote iff (l'ibqk'i/ifndfixotb •wen huorJtk» m krachtenf tfc Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. (Van onze correspondent) UTRECHT. Herman Klaassen uit het Gelderse Huissen, die kortgeleden naar Rusland reisde om daar een kunsthand te bemachtigen, is daar niet geslaagd. Hij kwam terug met een orthodoxe mechanische kunsthand in plaats van een bio-elektrische pro these. Wellicht dat hij in de nabije toekomst in eigen land wel kan wor den geholpen, want de elektronische protheses zijn in Nederland sedert kort te koop. Ze worden geïmporteerd uit Oostenrijk en binnenkort waar schijnlijk ook uit Duitsland. Een der gelijke prothese, waarbij de vingers van de kunsthand kunnen bewegen, kost ongeveer 1300. Dat zegt dr. Th. W. Beeker, hoofd- geneeskundige jen orthopedisch chirurg van het Dr. A. Mathijsenhospitaal in Utrecht, waar hij hoofd van de centra le prothesewerkplaats is. De laatste twee maanden zijn op het gebied van de bio-elektrische prothese grote vor- De oude man zat doodstil, alleen zijn ogen bewogen. Hij hield de linkerarm uitgestrekt en in zijn omhooggekeerde handpalm lagen hennepkor rels. De natuur stond roerloos om hem heen onder het lente zonlicht, maar op het grasveld op enige afstand liepen kin deren schreeuwend achter el kaar aan en hun moeders stonden met gekruiste armen hoofdschuddend gedachten uit te wisselen bij de vijver. De oude man op de plant- soenbank begon kramp in zijn arm te krijgen, maar hij hield vol. Hij wist dat op een goede dag de merel met zijn be weeglijke gele snavel en zijn achterdochtige kraaloogjes de anderhalve meter angst zou overwinnen, die hem scheid de van de hennepkorrels. Hij kwam iedere dag een centi meter dichterbij. Merels zijn dodelijk bngerust over hun voortbestaan, zodra zij de vlakke grond naderen. Zij zingen alleen maar ontspan nen en zorgeloos, als zij óp een hoge schoorsteen of in het topje van een boom hun we reldje kunnen overzien. Maar deze merel was ver zot op hennepkorrels en de hennepkorrels lagen in de handpalm van de man, die iedere dag opnieuw een stil zwijgende uitnodiging tot de schuwe vogel richtte. En de merel overlegde iedere dag zorgvuldig, of hij het wagen zou op de pols van de man te gaan zitten en de korrels op te pikken uit de handpalm. Maar iedere dag gebeurde er iets, dat tussenbeide kwam. Nu eens was het de park wachter met zijn zware stap op het kiezel, dan weer een kinderwagen met kwetteren de vrouwen en stoeiende kin deren erom heen. En vandaag was het een meisje van acht jaar, dat hollend naderbij kwam en de merel naar de hoogste boom in het park ver joeg. De oude man borg de kor rels in een papieren zakje en probeerde zijn ontstemming te verbergen. „Wat doet u?", vroeg het meisje laatdunkend, alsof zij al bij voorbaat wist dat het niets goeds kon zijn. „De vogeltjes voeren", ant woordde de oude man vrien delijk. „Ze kennen me en ze weten dat ik iets lekkers voor hen heb". „Waar zijn die vogels dan?", informeerde het meisje ach terdochtig. „Ze vliegen weg, als kin deren teveel lawaai maken". „Maak ik lawaai? Het park is trouwens om te spelen". „Natuurli,jk. Ga maar spe len". „Hebt u echt iets lekkers voor de vogels?" „Ja". „Vinden kinderen dat ook lekker?" „Nee", zei de oude man glimlachend. „Kinderen vin den andere dingen lekker. Kijk, hier heb ik een peper munt voor je. De vogels krij gen wat anders". Het meisje stak de peper munt in haar mond zonder ervoor te bedanken. Ze schoof het snoepje tegen de binnen kant van haar wang, zodat er een bobbel ontstond, en vroeg: „Wanneer komen de vo gels?" „Straks misschien", zei de oude man. „Je moet heel stil en heel voorzichtig zijn, an ders zijn ze bang. Je moet ze lokken en zorgen dat ze niet schrikken". „O", zei het meisje en ze trok zich achterwaarts terug in de richting van haar moe der die bij de vijver stond en nog steeds gedachten uitwis selde met een andere moeder. „Moet je ze lokken?" „Ja", zei de oude man. Het meisje keerde zich plotseling om en holde weg. De man zag dat ze haar moe der aan de mantel trok en druk gebarend naar de bank wees waar hij zat. Hij kon niet verstaan wat ze zei, maar hij zag dat de twee vrouwen zich naar het kind bogen en daar na nadrukkelijk in zijn rich ting keken. Hij kreeg plotseling een hekel aan het kind, ofschoon hij veel van kinderen hield.' Hij dacht aan zijn kleinkin deren in Nieuw-Zeeland en hij trachtte zich voor te stel len hoe ze er uitzagen. Maar hij kon zich de Nieuwzeeland- se omgeving niet voor de geest halen en het beeld van zijn kleinkinderen vervaagde in een nevelachtig decor, dat niets vertrouwds had. Mistroostig tastte hij naar het zakje met de henncpkor- rels en hij haalde het te voor schijn. Maar nog voordat hij het open had, zat de merel naast hem op de bank. Het glanzende, nerveuze kopje ging met schokjes heen en weer, de kraaloogjes loer den naar het zakje en naar zijn handen, de ragdunne pootjes trippelden pasjes op de plaats, klaar om ieder mo ment als stalen veertjes los te springen en het gewicht loze lijfje omhoog te stuwen in de vlucht. De oude man vouwde het zakje open met vertraagde bewegingen, terwijl hij zijn hoofd krampachtig stilhield. De hennepkorrels rolden in zijn handpalm en de merel rekte zijn hals alsof hij als achterste in de rij naar een optocht keek. De hand van de oude man ging langzaam naar de vogel toe. De merel trippelde achteruit, vooruit „Ik weet wat u bent", zei het meisje schreeuwerig. De vogel was nergens meer te zien. „U bent een vogellok ker". Ze keek hem beschul digend aan en draaide, net als een merel, voortdurend haar hoofd om. In de verte stond haar moeder met de armen over de borst, gekruist toe te zien. Een paar andere vrou wen vdegden zich tot een groepje bijeen en wisselden gedachten uit, terwijl zij aan één stuk door naar de man en het kind bleven kijken. „U lokt vogels om ze mee te nemen en op te sluiten", zei het meisje. „En misschien bent u wel een kinderlokker. U hebt pepermuntjes om kin deren te lokken". De oude man sloeg zijn benen over elkaar en leunde achterover. Hij borg het zakje met hennepkorrels op en haalde de pepermuntjes te voorschijn. „Ja", zei hij traag. „Ik lok vogels, dat is waar. Maar niet om ze op te sluiten. Ik probeer vriendschap met ze te sluiten, zodat ze me vertrouwen. Daarom trakteer ik hen op lekkere korreltjes". Hij keek om zich heen naar de takken van de struiken en bomen, maar de merel was nergens te bespeuren. „U bent een kinderlokker", zei het meisje treiterend, ter wijl ze een paar passen ach teruit ging. „Ja", zei de man weer, heel traag. „Ik ben een kinderlok ker. Ik lok kinderen met pepermuntjes. Dan grijp ik ze beet, doe ze in een juten zak en neem ze mee naar huis. Daar sluit ik ze in een kooi en als ze dik genoeg zijn, eet ik ze op". Toen hij opkeek, was het meisje verdwenen. Hij zag de vrouwen in de verte haastig wegstappen, met kinderen stevig aan de hand. Het meis je trok haar moeder voort om snel uit het park te zijn. Ze keken voortdurend naar hem om. Zonder enig geluid, als een schaduw, kwam de merel uit het niet neergedoken op de bank. Hij was zijn angst vol komen kwijt en wachtte on geduldig op de hennepkor rels. En toen de man zijn arm uitstak, wipte de vogel op zijn pols om gulzig de lekkernij op te slokken. Toen de oude man moei zaam naar huis slofte, gooide hij het zakje met peper muntjes in een papiermand aan de uitgang van het park. En in de hoogste boomtop zong de merel: „Tot morgen!" deringen gemaakt. Het zal niet lang duren of de traditionele armprotheses, de orthodoxe mechanische protheses, zullen verdwijnen en plaats maken voor protheses zonder haken, maar met kosmetisch gezien veel fraaiere kunst handen, de myo-(spier) of bio-(leven). elektrische protheses, aldus dr. Beeker. Het systeem lijkt goed en we kunnen gebruik maken van de ervaring van Oostenrijk. De fysicus, dr. Z. F. M. Germans, hoofd van de Werkgroep Ontwikkeling Hulpmiddelen Lichamelijk Gebrekki- gen van het Medische Fysisch Insti tuut T.N.O. in Utrecht vertelde dat dit systéem in Nederland reeds is toege past. Men bevindt zich thans echter nog in een stadium van proefnemin gen. Nederland zal zelf de spierstroom- prothese niet in produktie nemen om dat dit niet rendabel is en men dus voordeliger kan importeren. In Rusland, zo vertelde dr. Beeker, heeft men dergelijke prothese, waar aan steeds gedokterd wordt, al sedert 1964 in produktie. De vervaardiging van een spier- stroomprothese is mogelijk gemaakt door de ontwikkeling van de mini- elektronica voor ruimtevaart. Men heeft namelijk zeer kleine elektroni sche onderdelen nodig om de door de spieren zelf uitgezonden impulsen te versterken en, om te zetten in de ener gie die de gewrichten moet doen be wegen. Bij de technologie in de revali datie is het noodzakelijk dat de me dici zich vertrouwd maken met het vakjargon van de technici. Het princi pe is erop gericht dat de spierstroom een relais in werking stelt, dat weer een sterkere energiebron inschakelt, zodat van kunstarmen de ellebogen kunnen bewegen, de polsen kunnen draaien en de vingers grijpbewegin gen maken. De gebruiker kan ermee autorijden, veters vastknopen een glas vullen en leegdrinken, met mes en vork eten, een sigaret uit een pakje ha len en een lucifer aansteken, vlug en duidelijk schrijven en redelijk de spie ren beheersen bij kleine werkjes. ADVERTENTIE GRATIS Eén telefoontje en wij sturen u gratis een folder over ons betalingssysteem. Dames-, heren- en kinderkleding H.K.C. - Jansstraat 53 - Haarlem Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Waardhuizen R. K, Wig- boldus te Delfzijl; - te Zuidwolde (Gron.) R. T. Urban, kand. te Drachten. Bedankt voor Berkum T. Dekker te Goes - voor Sliedrëcht drs. H. de Jong te Wageningen. Christ. Geref. Kerken Tweetal te Den Haag-West B. Bijle- veld te Bussum en K. J. Velema te Leeu warden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7