KAMER BEGON AAN BTW Rode Kruisziekenhuis bekend behandeling brandwonden om Gedacht wordt aan speciaal Centrum Veel amendementen op ontwerp BTW Aristo 'n veilig idee Nieuw bijkantoor in Santpoort voor Nutsspaarbank-Velsen Asfalt voor Zeestraat INTERTEST Sociaal zwakken krijgen het zwaar Ingewikkeld ingrijpt in systeem dat diep de maatschappij Russisch protest tegen Grieken Onderscheiding voor centrifugist m m Stap uit de grijze Kleuter door auto aangereden 11 om op wyers te bouwen wyers 19*90 22.90-24.90 DINSDAG 21 MEI 1968 Auto's T ragiek Kort nieuws (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer be gint vandaag aan de behandeling van het wetsontwerp, dat de invoering regelt van het nieuwe stelsel van omzetbelasting, de zo genaamde belasting over de toegevoeg de waarde, kortweg B.T.VV. genaamd. Voor het debat zijn vijf volle dagen uit getrokken. De regering wil het Europese stelsel, dat ingrijpende gevolgen zal heb ben voor het prijzenpatroon en de con currentieposities in het bedrijfsleven, op 1 januari in werking laten treden. Voornaamste reden van invoering van de B.T.W. is het gelijkmaken van belas tingsystemen in de E.E.G. Evenals in het bestaande stelsel van omzetbelasting, worden alle produktie- en distributiescha kels, die een goed of een dienst doorloopt, belast. Het is zo geregeld dat de uitein delijke klant het tarief betaalt. In elke schakel (Grossier of winkelier bijvoor beeld) wordt daarom slechts belasting ge heven over de waarde die er in die scha kel wordt toegevoegd, zeg over het ver schil tussen inkoop en verkoopprijs. Doordat het systeem zo ingewikkeld is, zijn er in beginsel maar twee tarieven: vier percent voor goederen en diensten, die tot de eerste levensbehoefte behoren en twaalf percent voor de andere goede ren en diensten. Onder het vier percents tarief vallen onder meer: aardappelen, groenten, fruit, zuivelprodukten, vlees, vis, brood, broodbeleg, koffie, thee, water, zeep, gas, elektriciteit, kolen, olie,ge neesmiddelen, schoenreparaties en boe ken. Het is een ruwe omschrijving, want niet alle zuivelprodukten worden met 4 pet belast, terwijl bijvoorbeeld ook bana nen en sinaasappelen onder het tarief van 12 pet zijn gerangschikt. Onder het hoge tarief vallen onder meer textiel, schoeisel, woningen, prestaties in de horecasector, diensten verleend door beoefenaren van vrije beroepen, (Advoca ten, makelaars, accountants, adviseurs enz.) een aantal diensten, die ook nu van omzetbelasting zijn vrijgesteld, blijven buiten de BTW, zoals huren, diensten op medisch en sociaal-cultureel gebied (art sen, ziekenhuizen, onderwijsinstellingen, musea), diensten in de geldsfeer (incas so, kredietverlening), verzekeringen, PTT diensten, radio- en televisieuitzendingen (reclame uitgezonderd). Verzet tegen de invoering van het sy steem als zodanig valt er de komende weken niet te verwachten. Alleen de com munisten zijn tegen. De kamer wordt in feite immers geconfronteerd met een be slissing die met Nederlandse medewer king in Brussel is genomen en waaraan nauwelijks meer te tornen valt. Wat wel mag worden verwacht is een heftige strijd over wat onder het lage tarief moet ko men en wat niet. Meer dan 50 bedrijfs takken en beroepen hebben tegen de voor gestelde tariefsindeling ernstig bezwaar aangetekend. Zij hebben in vaak schrille kleuren hun ontsteltenis uitgesproken over de lastenverzwaring, die uit het sy steem voortvloeit en die tot prijsverho ging zal leiden en daardoor tot daling van de afzet. Stellig zal er in de kamer bijvoorbeeld nog een heftig robbertje met de regering worden gevochten over de indeling van marginale bedrijfstakken als textiel en schoeisel onder het hoge tarief. Hetzelf de geldt voor bedrijfstakken die sterke druk uitoefenen op de kosfen van levens onderhoud, zoals de bouwnijverheid en de Horeca. De regering die van tussen-ta- rieven niets wil weten, heeft onder druk van de kamer inmiddels besloten de dag bladen voor drie jaar van omzetbelasting vrij te stellen. Voor personenauto's, die thans met een tarief van 24 pet worden belast, zal het hoge tarief nog worden aangevuld met een egalisatieheffing van 15 pet om te voorkomen dat de fiscus er honderden miljoenen guldens bij inschiet en de prij zen een enorme daling ondergaan. Dat zelfde geldt voor alcoholische produkten, waarvoor een aanvullende accijnsverho ging van 10 pet wordt voorgesteld. Bij inruil van gebruikte auto's zal slechts het verschil tussen de prijs van de nieuwe auto en de inruilwaarde worden belast Ook de kleinhandel, die gedurende 10 jaar niet in de omzetbelasting betrokken is geweest, is irigeschakeld bij de BTW, hetgeen vele middenstanders voor niet ge ringe administratieve problemen zal stel len. Zij zullen echter de verschuldigde omzetbelasting maandelijks volgens kas stelsel kunnen voldoen, dat wil zeggen op het moment waarop het in rekening ge brachte bedrag wordt ontvangen. Kleine ondernemers die per jaar niet meer dan 1200,- zouden moeten afdragen, zullen echter van hun administratieve verplich tingen, nodig voor de berekening en con trole van de nieuwe belasting worden ont slagen. Ongeveer 40 pet. van de klein handel zal van die ontheffingsregeling kunnen profiteren, evenals 20 pet van de zelfstandige ambachtslieden. Ook voor de boeren wordt een uitzondering gemaakt, Wel vallen de landbouwprodukten onder het 4 petstarief, maar de teler van die produkten zal er geen bemoeienis mee hebben. Minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus (beiden financiën), die het wetsontwerp in de kamer verdedigen, heb ben uitgerekend dat het nieuwe heffings systeem de schatkist 30 miljoen gulden meer oplevert dan het huidige stelsel, Voor de overgangstijd wordt bovendien gerekend op een eenmalige opbrengst van 700 miljoen gulden, die de regering wil aanwenden voor een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting per 1 januari aanstaande (aanpassing inflatie-effect en optrekking belastingvrije voet) door de teruggave van omzetbelasting over inves teringen in 1969 nog met 10 pet te ver tragen, wint de regering bovendien nog 150 miljoen, die zullen worden gebruikt om de structurele werkloosheid in het noorden, oosten en zuiden (mijnstreek en Tilburg) te lijf te gaan. Minister Witteveen verwacht dat de in voering van de BTW het prijspeil en de kosten van levensonderhoud met niet meer dan 1 percent zal opjagen, maar die optimistische schatting wordt niet door iedereen gedeeld. De bewindsman heeft echter het Centraal Planbureau aan zijn zijde, terwijl de praktijk in West-Duits- land, dat de BTW reeds invoerde, heeft uitgewezen dat het leven er inderdaad niet veel duurder door behoeft te worden. De tragiek voor de lage inkomens is ech ter dat bijvoorbeeld schoenen, kleding en sinaasappelen duurder worden, terwijl de prijs van radio- en televisietoestellen naar beneden gaat. Desondanks ziet de rege- MOSKOU (AFP). De Sovjet-Unie heeft in een aan de Griekse ambassade in Moskou overhandigde nota geprotes teerd tegen de „uitdagende actie van Griekse militaire vliegtuigen tegen Rus sische oorlogsschepen in de Middellandse Zee", zo meldt Tass. Volgens de nota hebben op 7 mei twee Griekse vliegtuigen van het type F-84 een waarachtige luchtaanval op de sche pen gesimuleerd, waarbij zij tot honderd meter daalden. In de nota wordt voorts gevraagd om strenge bestraffing van de schuldigen en doeltreffende maatregelen om dergelijke incidenten te voorkomen. ring (nog) geen aanleiding voor compen saties in de sociale sfeer. Doordat ongeveer 60.000 ondernemers meer in de omzetbelasting worden be trokken, zal de belastingdienst met 180 man moeten worden uitgebreid., Als het parlement het betreffende wetsontwerp heeft goedgekeurd, hoopt de staatssecre taris de invoering van het nieuwe belas tingssysteem vooraf te laten gaan door een duidelijk voorlichtingscampagne, die zich vooral tot de ondernemers zal rich ten. (Van een verslaggeefster) VELSEN. De heer J. v.d. Klok uit Velsen-Noord is dinsdagmorgen in het raadhuis ontvangen door burgemeester mr. J. C. Bührmann, die hem meedeelde, dat het hare majesteit koningin Juliana heeft behaagd de heer Van der Klok te onderscheiden met de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau. De heer J. v.d. Klok is centrifugist bij de Melkinrichting „Velsen" en reeds meer dan veertig jaren in dienst van dit bedrijf. Voor de ontvangst in de burge meesterskamer waren ook de naaste fa milieleden en de directie van het bedrijf uitgenodigd. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De ramp in de Oxy- staalfabriek zondagmorgen waarbij ver scheidene personeelsleden met ernstige brandwonden in liet Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk zijn opgenomen, heeft nog maals het accent gelegd op een van de specialismen: de behandeling van brand wonden, waardoor dit ziekenhuis grote bekendheid heeft gekregen. Tot zelfs in het buitenland. De directie van het zie kenhuis beraamt nu binnenskamers plan nen om te komen tot een Nederlands Brandwonden Centrum. DEN HAAG. Minister prof. dr. II. J. Witteveen van Financiën zal morgen als de Tweede Kamer het ontwerp-wet op de omzetbelasting 1968 behandelt, wor den geconfronteerd met een groot aantal amendementen uit verscheidene fracties. Zo heeft drs. H. A. C. M. Notenboom (K.V.P.) een amendement ingediend dat ertoe strekt het vervoer van personen per taxi en dergelijke in het 4 percent tarief onder te brengen. Hiermee wordt beoogd een bijdrage te leveren via popularisering van het taxigebruik, waartoe ook andere middelen door de ondertekenaars van dit amendement de kamerleden Kieft (A.R.P.), Portheine (V.V.D.), Scholten (C.H.U.) en Peijnenburg (K.V.P.) zijn voorgesteld aan de oplossing van het ver- keersvraagstuk in de steden. Voorts is er een amendement van drs. Nootenboom, dat ook wordt gesteund door de fracties van de A.R.P., V.V.D. en C.H.U., dat beoogt het ongeregeld niet-toeristisch autovervoer van personen in het 4 per centtarief te brengen. Gedacht wordt hier aan het vervoer van bijvoorbeeld suppor ters naar een voetbalwedstrijd of van kin deren die met school naar het zwembad gaan. Drs. Notenboom is voorts gekomen met 'n ADVERTENTIE GORDIJNSTOFFEN TAPIJT amendement dat ertoe strekt vrijstelling van evenredig registratierecht bij over dracht van landbouwondernemingen en dergelijke door ouders aan kinderen uit te breiden tot alle ondernemingen. Ook dit amendement vindt steun bij V.V.D., A.R.P. en C.H.U. Van V.V.D.-zijde zijn onder meer amen dementen ingediend die beogen het bin nenlands luchtvaartvervoer van personen in het 4 percent-tarief onder te brengen, de verstrekking van logies in het hotel pension- en vakantiebestedingsbedrijf in het 4 percent-tarief onder te brengen evenals de kledingreparaties en de dien sten door procureurs. Mr. W. Scholten (C.H.U.) stelt voor tropisch fruit, sinaasappelen, citroenen en dergelijke vruchten in het 4 percent-ta rief onder te brengen terwijl hij voorts een amendement heeft ingediend dat be oogt de minister de bevoegdheid te ver lenen om lichamen, niet zijnde onderne mers in dezin van artikel 7 van het wets ontwerp, die prestaties verrichten ten be hoeve van ondernemers, als ondernemers aan te merken. Zonder een zodanige aan wijzing dreigt een cumulatie van belas ting, waarvoor in deze gevallen geen re delijke gronden kunnen worden aange voerd. Het amendement heeft de instemming van A.R.P., V.V.D. en K.V.P. De C.H.U heeft verder een amendement ingediend dat ertoe strekt voor de omzetbelasting geen onderscheid te maken tussen artsen en dierenartsen. Een ander amendement dat beoogt invalidenwagentjes in 't 4 per cent-tarief onder te brengen, ondervindt de steun van A.R.P., K.V.P., V.V.D. Van A.R.P.-zijde is er een amendement Kieft, dat ertoe strekt gehoorapparaten in het 4 percent-tarief onder te brengen, Öierbij sluiten zich aan K.V.P., P.v.d.A, en C.H.U. Dezelfde partijen stellen zich achter een amendement van de heer Kieft dat beoogt het geven van gelegenheid tot kamperen in het 4 percent-tarief onder te brengen. D'66 wil een aantal melkprodukten uit het 12 percent-tarief gelicht zien en on derworpen aan het 4 percent-tarief. In een ander amendement-De Goede wordt voorgesteld dagbladen die krachtens abonnement worden geleverd of inge voerd, in het nultarief onder te brengen zonder de beperking tot de jaren 1969, 1970 en 1971, zoals al bij nota van wijzi ging door minister Witteveen is aange kondigd. Ook de textiel wil de heer De Goede uit het 12 percentstarief gelicht zien. Hi, stelt voor hier een 8 percent-tarief voor. Eenzelfde voorstel van D'66 heeft betrek king op schoeisel en de leveringen van onroerende goederen. De onmiddellijke nabijheid van een be drijf als Hoogovens waar ongevallen met als direkt gevolg brandwonden helaas tot de regelmatige verschijnselen behoren, maakt dat men in het Rode Kruiszieken huis regelmatig met dit soort van verwon dingen wordt geconfronteerd. Ernstige en diepe brandwonden behoren bepaald niet tot de zeldzaamheden. De arts R. P. Hermans, chirurg in het Rode Kruisziekenhuis heeft zich op de be handeling van deze verwondingen gespe cialiseerd en wel op dusdanige wijze dat hij in binnen- en buitenland als een specialist op dit terrein wordt erkend. Me dio september hoopt hij zelfs op een proefschrift over de behandeling van brandwonden te promoveren. Bovendien onderhoudt hij in de landen van de Eu ropese Gemeenschap Kolen en Staal de internationale contacten ten aanzien van de medische brandwonden voorziening. 'Deze specialisatie heeft ertoe geleid, dat door de leiding van het Rode Kruiszie kenhuis een speciale, apparatuur is aan geschaft voor de behandeling van deze verwondingen. Dit weer is er de oorzaak van, dat medici uit het gehele land, zelfs ook uit het buitenland, naar Beverwijk komen om zich te laten voorlichten. Naar aanleiding van dit alles heeft dé directie van het ziekenhuis de mogelijk heden overwogen in Beverwijk een Ne derlands Brandwondencentrum op te rich ten. „Op dit moment wordt echter alleen maar met deze gedachte gespeeld" zo deelde de directie ons mede. Aan een verwezenlijking van deze gedachte is men voorhands nog niet toe, als gevolg van het tekort aan bedden, dat men heeft. Wel echter wordt bjj 't maken van bouw plannen en tekeningen rekening gehouden met het inrichten van zulk een centrum doch het is bepaald nog prematuur om thans reeds te spreken over een realisering van de ideeën op korte termijn. Wie niet in z'n hemd en ach teraan wil staan, koopt nü Terlenka Young shirts. Dan treedt hij duidelijk en prominent op de voorgrond. Prijzen: (Van een verslaggever) HEEMSKERK. Op de Kleine Hout weg op ongeveer 40 meter vanaf de Rijks straatweg is maandagmiddag om vijf uur een meisje van twee en een half jaar door een auto aangereden. De kleine liep hierbij schaafwonden aan het gezicht en handen op alsmede een lichte hersen schudding. Zij is per ambulance naar het St. Jozef ziekenhuis overgebracht, waar zij enige dagen ter observatie zal blijven. Het ongeval ontstond doordat het meisje plotseling de rijbaan overstak. De be stuurder van de auto, een inwoner van Heemskerk, kon de kleuter niet meer ont wijken. /A'S////, (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT De stichting „Nuts spaarbank" in Velsen heeft maandag middag met slechts weinig officieel ver toon aan de Bloemendaalsestraatweg in Santpoort.Zuid haar nieuwe bijkantoor in gebruik genomen, hetgeen voor deze ge meente de vijfde vestiging betekent. Ter gelegenheid hiervan werd in hotel „Bre- derode" in Santpoort eerst een intieme door leden van directie, bestuur en perso neel en enige bankrelaties, receptie gehouden, onder meer bezocht De honneurs werden hier waargenomen door de heer M. A. van Oosterhout, als waarnemend voorzitter van de Velsense stichting, die na zijn begroetingswoord met een zekere trots meende te mogen wijzen op de groei van de Nutsspaarbank in deze gemeente. Zij werd ingeluid met de opening van het nieuwe hoofdkantoor aan de Kennemerlaan in IJmuiden medio oktober 1965, waar in de loop der vol gende jaren nog enige moderniseringen en openingen aan konden worden toege voegd, zoals in IJmuiden-Oost, Velsen- Noord, Santpoort-Noord en thans in Sant poort-Zuid. De heer Van Oosterhout leid de uit de gunstige ontwikkeling een toenemend vertrouwen af in de doelstel lingen van de Nutsspaarbank, waar alle activiteiten zonder winstoogmerk ten nut te van de gemeenschap worden ontplooid. Mede dank zij de toewijding van bestuur, directie en personeel is nu de opening van een nieuwe vestiging mogelijk geworden, waar de cliëntèle ongetwijfeld dezelfde service zal worden verleend. De heer Van Oosterhout verklaarde dit nieuwe bijkan toor tenslotte gaarne voor geopend, waar na hij de sleutel van het pand overhan digde aan mevrouw Van Es, die hier met de leiding zal worden belast. Vervolgens werd gesproken door drs. J. M. F. P. Haneveld, die namens de Nederlandse Spaarbankbond zijn gelukwensen met deze uitbreiding kwam aanbieden, waar na de heer H. J. Mulder, als directeur van de Nutsspaarbank in Velsen dit nieuwe kantoor het resultaat noemde van de voorbeeldige samenwerking tussen be stuur, directie en personeel. Na de recep tie werd doormiddel van een rijdend kantoor van de Nutsspaarbank een „pen deldienst" onderhouden naar de nieuwe vestiging, zodat de bezoekers dit bijkan toor in ogenschouw konden nemen. In een bijzonder snel tempo is de bovenste laag van het asfaltdek van de Zeestraat gelegd. In alle vroegte maandagmorgen werd de weg voor het verkeer afgesloten en verscheen een rijdende asfaltfabriek ten tonele in haar kielzog twee walsen mee voerend. En nauwelijks was de mor gen enige uren verder of de boven ste slijtlaag van de Zeestraat lag er. Als een tapijt zo vloeide deze deklaag uit de rijdende fabriek. Di rect erachter reed een wals om iedere oneffenheid weg te werken, terwijl een tweede wals voor de af werking zorgde. Na het middaguur was de gehele machinerie en het rij dend materieel reeds verdwenen op weg naar een andere plek, waar een wegdek moest worden gelegd. Masaryk. Ambtenaren van het parket in Praag, dat de dood onderzoekt van de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Jan Masaryk, zijn naar Enge land vertrokken om daar materiaal te verzamelen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11