Amusant praatstuk op Frans peil gespeeld door Theater het Tropenmuseum Nietwesterse kunst in TARVO TONEEL IN HAARLEM „Eindeloze liefde" van André Roussin YPRO-directeur Van Houte weg Van „Twien" tot Eartha Kitt Pseudonieuws in tv-reclame taboe voor Tiemeijer Vervolg Russische Teleac-cursus zeer onzeker Driedubbelrol NEGEN MUZEN stuk van het Surrealistisch Scarabee-theater rïbssGsQ staöM morgen nemen, zelf proeven! 13 Televisie-vanavond Radio-woensdag TV dinsdag TV woensdag DINSDAG 21 MEI 1968 S"ortgenó Moutbrood Nog wel adviseur Platonisch -• - 8s (3®. ©©©cm 8 (goud - 2.1/ocr - Sf ortogeö - 3£eltumcPleet Gr. Houtstraat 6, Haarlem, Tol. 02500 - 10616^ Eindeloze liefde" („Un amour qui ne finit pas"), blijspel van André Roussin. Vertaling: Ernst van Altena. Opgevoerd door de Toneelgroep Thea ter in de Haarlemse Stadsschouwburg op 20 mei. Regie: Elise Hoomans. Me dewerkenden: Cocki Boonstra. Mar griet de Groot, Hans Croiset. Eric van der Donk. Decor: Herman Gordijn. (Van onze correspondent) HILVERSUM Om de structurele wijzigingen binnen de VPRO, die thans in een stroomversnelling lijken te zijn gekomen, niet te belemmeren, heeft ie directeur drs. I. J. van Houte beslo ten, zijn functie begin oktober a.s. ter beschikking te stellen. Het bestuur heeft de heer Van Houte bereid gevonden, na die datum als ad viseur aan de omroep verbonden te blijven. Het bestuur, dat zich heeft beraden iver de toekomstige structuur van het bedrijf, heeft voorts besloten, de VPRO mder tweehoofdige leiding te bren gen. Een directeur zal worden belast met de leiding van het omroepbedrijf. De andere zal zich uitsluitend bezig- iouden met de verenigingszaken. HILVERSUM. „Twien" en „In ternationaal gezien" op Nederland één de dinsdagse NTS-series op Nederland twee, w Na Pipo en het journaal op het eer ste net ..Twien". Onder meer"4ips voor vakantiekleding, een optreden van the Hollies en Geno Washington en het Europese debuut van de Amerikaanse groep „the Association" met „Time for Living" en „Everthing that touch es you". Na het journaal van acht uur en de actualiteitenrubriek „Hier en Nu" eerst „Internationaal Gezien". De cor respondenten uit Frankrijk, Amerika Rusland, Tsjechoslowakije en Enge land brengen onder meer Charles Az- navour, het Underground toneel, het ballet Moisjejev, de Tsjechische pop- penfilmer Jiri Trnka en een man. die in het jaar 2000 een eeuwfeest wil or ganiseren in Engeland. Veertig minuten vervolgens de serie „De Gevangene". Een korte documen taire tot slot van het NCRV program ma over de drie eeuwen geleden le vende Jan Amos Comenius, voorloper van de Broedergemeente, vervolgde theoloog en leraar, die in Amsterdam overleed. De HIRO sluit daarbij aan met een uitzending over de Indiër Krisjnamoerti. Op het tweede net het NTS. Eerst het voorprogramma met de Verrekij ker, het Gewestelijke Journaal en „de Eenentwintigste Eeuw". Walter Cron- kite geeft een „verslag van een maan- reis". Hij laat zien hoe de voorberei dingen werden getroffen voor de lance ring van de Surveyor 7, die op 7 janu ari plaats vond. Het onbemande ruim teschip maakte een landing op de maan. Het zal wel niet lang meer du ren of een bemande Apollocabine zal zijn prestatie evenaren. Na het journaal een aflevering van ..Dubbelspion". Gastster is Eartha Kit. „Denk-Beeld" wordt vandaag ge vuld met een programma van de Zweedse televisie, getiteld „de Mens heid van Morgen" Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de We reld-gezondheids-organisatie werd aan geleerden, die de Nobelprijs voor de geneeskunde hebben gekregen, ge vraagd. wat zij de belang rijkste ontdekking in de medische we tenschap van de laatste twintig jaar vinden en wat zij van de medische toekomst denken. In „Tweeduuster" voor de zoveelste maal een spel met de tijd. De hoofd persoon vraagt zich af wat er zou ge beuren als hij eens terug zou kunnen gaan in de tijd. Zou hij dan met zijn kennis van wat zal gebeuren de ge schiedenis kunnen beïnvloeden? Na het laatste journaal volgt nog een herha ling van de Teleaccursus over Uni versiteit en hogeschool. DEN HAAG. In de voorschriften voor de Nederlandse televisiereclame is een bepaling van kracht geworden, waarbij het niet langer geoorloofd zal zijn een reclameboodschap te brengen in de vorm van een bericht van een nieuwsagentschap. De motivering is, dat de objectieve geloofwaardigheid van deze berichten en van de perso nen die ze brengen, niet behoort te worden gebruikt voor het onvermijde lijke subjectief aanprijzen in het kader van reclame. HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Lichte gramm.muziek. 7.54 Deze dag. 8.00 Nws. 8.11 Actualiteiten. 8.20 Lichte gramm.muziek. 9.00 Klas sieke muziek. 9.35 Waterstanden. 9.00 Schoolradio. 10.00 Lichte gramm.mu ziek. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Aan de barre. 11.32 Kerkorgel concert. 11.45 Operettemuziek. 12.00 Amusementsmuziek. 12.21 Voor het platteland. 12.26 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.29 Amusementsmuziek. 13.00 Nws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Balletmuziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Moderne liederen. 15.30 Klassieke muziek. 16.00 Nws. 16.02 Operette. 16.45 VARA's Popshow. 17.20 Voor de jeugd. 17.55 SOS-berichten. 18.00 Nws. 18.16 Actua liteiten. 18.20 Uitzending van de A.R.P. 18.45 Wieringen vice versa, klankbeeld over de pendeldiensten in Noord-Holland. 19.30 Nws. 19.35 Bui tenlands weekoverzicht. 19.45 Akkoord 20.15 Spreekt u maar 20.45 Ge varieerd muziekprogramma. 21.25 De E-10, documentaire. 21.50 Licht instru mentaal ensemble. 2215 Nederlandse chansons. 22.30 Nws. 22.40 S.O.S.-be richten. 22-45 Actualiteiten. 22.55 Mo derne muziek. 23.20 Radio Jazz Ma gazine. 23.55 Nws. HILVERSUM II (Van onze correspondent) HILVERSUM. Willy van Hemert werkt de laatste tijd, wat meer voor de VAR A-televisie. Op 30 mei wordt een door hem geregisseerd stuk uit gezonden, waarin Hans Tiemeijer de drie zichtbare rollen speelt en boven dien nog de stem van een onzichtbare medespeler voor zijn rekening neemt. In het een jaar na de tweede we reldoorlog verschenen toneelstuk van de Britse auteur Mankowitz, „Fender komt zijn jas halen", gaat het om het vooroorlogse joodse aandeel in de cul tuur. Het gaat in het stuk om een joodse kleermaker, Morry, die voor de dood arme uitgebuite joodse magazijnbe diende van een confectiehuis van de steenrijke jood Ranting op een koop je een jas zal maken. De oude bedien de Fender, die het altijd koud heeft, is zeer verguld met zijn jas. Hij droomt ervan. Van Ranting kon hij geen jas op afbetaling krijgen, integen deel, Ranting ontslaat hem. Dan gaat hij de overjas weer afbestellen, Maar Morry wil hem de jas wel cadeau doen. Fender echter intussen een geest geworden, want hij is van koude gestorven, wil alleen een Rantingjas. Hij steelt die. Niemeijer speelt de drie figuren met verschillende stem en vooral verschil lende mime. Daarom zijn er veel clo- se-ups. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Of er een tweede voortgezette cursus Russisch komt van de stichting Teleac is nog een open vraag. De televisie-academie heeft voor dit doel extra zendtijd aange vraagd bij de NTS, maar rekent er niet op dat het antwoord bevestigend zal zijn. Het programma voor de be schikbare Teleac-uren ligt vast voor de periode tot en met 1970 en dat pro gramma gedoogt geen verandering Afgelopen zondag verzorgden drs. J. van 't Reve-Israel en ir. A. J. Smirnof de 31ste en laatste uitzending van de cursus Russisch. Mevr. Van 't Reve wees op diverse mogelijkheden tot het voortbouwen op het geleerde. Zij noem de daarbij onder meer het werk van de volksuniversiteit, maar vermeldde niet een tweede cursusjaar van Teleac waarvan in de afgelopen maanden wel eens sprake is geweest. Bij een enquête halverwege spraken drie van elke vier ondervraagde deel nemers zich uit voor een vervolgcur sus. Die enquête, na vijftien lessen, werd steekproefsgewijs gehouden. Van de 14.400 cursisten kreeg twintig per cent een formulier. Daarbij bleek, dat het percentage volhouders onder de cursisten toen niet minder was dan drieëntachtig percent. Tachtig percent was tevreden over de wijze waarop les werd gegeven, met inbegrip van de ongedwongen praktijklessen door door prof. dr. K. van 't Reve met leerlinge Marijke Bakker. Het echtpaar Van 't Reve bevindt zich al bijna een jaar in Moskou De lessen waren tevoren opgenomen. Ma rijke Bakker was haar medecursisten een jaar voor. Zij volgde de lessen van mevr. van 't Reve aan de volksuniver siteit in Amsterdam. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Zing, zing, zing!. 10.10 Nws. 10.03 Mengelmuze. 10.30 Ramblers Radio Reprises. 11.00 Nws. 11.03 Muziek lezen. 13.00 Nws. 13.03 Actualiteiten. 13.06 Vrolijk platenpro- gramma. 14.00 Nws. 14.03 Muziek-Boer tlek. 15.00 Nws. 15.03 Arbeidsvitami nen. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Super clean dream machine. Nederland I 10.20 NTS/NOT: Schooltelevisie. 18.50 NTS: Pipo de Clown. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 19.03 STER: Reclame. 19.06 NCRV: Twien, magazine voor tieners en twens. 19.56 STER: Reclame. 20.00 NTS: Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 NCRV: Hier en nu, actualiteiten. 20.45 Internationale kunstkroniek. 21.20 De gevangene (tv-film). 22.10 Documentaire over Jan Amos Comenius. 22.20 HIRO: Vragen aan Krishna- moerti. 22.40 NTS: Journaal. Nederland II 18.50 NTS: Pipo de Clown. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 19.03 De Verrekijker. 19.15 Van gewest tot gewest. 19.35 Verslag van een maanreis. 20.00 Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 NTS: De Verliezer (tv-film). 21.10 Hoe gezond is de mens over 20 jaar?, documentaire film. 22.00 De moord op Lincoln (tv-film). 22.25 Journaal. 22.30 Teleac: Universiteit en Hogeschool. Nederland I 17.00 KRO: Voor de kinderen. 18.50 NTS: Pipo de Clown. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 19.03 STER: Reclame. 19.06 NTS: Nieuwe avonturen van de Drie Musketiers (tv-feuilleton). 19.31 Panoramiek. 19.56 STER: Reclame. 20.00 NTS: Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 NTS: Uitzending van de P.S.P 20.30 VPRO: Gesprekken. 20.50 Discussie over de emancipatie van de vrouw. 21.35 Zaterdagavond - zondagmorgen, (speelfilm). 23.05 NTS: Stichting Socutera. 23.20 Journaal. 23.25 Openbaar Kunstbezit. Nederland II 18.50 NTS: Pipo de Clown. 18.56 STER Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 19.03 KRO: De Falkland-eilanden 19.30 Kinderziekten (gefilmd toneel spel) 19.55 Proloog. 20.00 NTS: Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 KRO: Zweeds muziek-ensemble. 20.40 Kijk op kunst. 21.20 De achillespees, korte Tsjechische speelfilm 21.50 Onze man in Washington. 22.15 NTS: Journaal. (Van onze correspondent) Eartha Kitt in Dubbelspion 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klassieke gramm.muziek. 7.30 Nws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Klassieke dansen. 8.00 Nws. 8.11 Lichte gram.- muziek. 9.15 Muziek uit Noorwegen en Denemarken. 9.45 Voor de kleuters. 10.00 Klassieke gramm.muziek. 10.50 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Piek uur. 11.50 Actualiteiten. 12.00 Van twaalf tot twee. 14.00 Lichte gramm. muziek. 14.59 Denkbeeldig gesprek. 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Mei liedjes. 17.15 Lichte gramm.mu ziek. 17.50 Mens en samenleving. 18.00 Gewijde muziek. 18.30 Nws. 18.46 Ac tualiteiten. 19.00 Openbaar Kunstbezit. 19.10 Wegwezen 19.50 Caux stoot tot verandering in mensen en structu ren, lezing. 20.00 Moderne en klassieke muziek. In de pauze: ongeveer 20.30- 20.45 Banden met het verleden, klank beeld. 21.45 Gramm.muz. 22.05 Spie gel van België. 20.20 Sextant, radio weekblad van de NVSH. 22.30 Nws. 22.40 X, een sprong in het duister. 23.55 Nws. Merijntje. In Nieuw-Vossemeer, de ge boorteplaats van de schrijver A. M. de Jong, die vijfentwintig jaar geleden door de Duitsers in zijn woning in Bla- ricum werd vermoord, is zaterdag een bronzen beeld onthuld van Merijntje Gijzen, de jongensfiguur uit de gelijk namige reeks boeken. Magnani. De filmactrice Anna Magnani en de regisseur Roberto Rosselini gaan na twintig jaar samen weer een film maken, die zal handelen over de Fran se koningin uit de zestiende eeuw Catharina de Medicis, die last heeft ge geven tot de moord op duizenden pro testanten in de Bartholomeusnacht. AMSTERDAM. „Geweldig die uit drukking. Dat is gemaakt door mensen die nog mensenvlees tussen hun tanden hadden. Als je dat niet meer hebt, geloof lk niet dat je zo iets nog kunt vervaardi gen." Prof. dr. J. van Baal, directeur van de afdeling antropologie van het „Koninklijk Instituut voor de tropen", laat zijn hand liefkozend glijden over een zeer expres sief uit hout gesneden voorouderbeeld, afkomstig uit het Asmat-gebied in zuide lijk Nieuw-Guinea. Het is een van de vele voorbeelden van primitieve kunst, die te zien zijn op de zomertentoonstelling van het Tropenmu seum in Amsterdam, waarop onder de titel „Verborgen schoonheid" een keuze is bijeengebracht uit de depots van het Tro penmuseum, het „Rijksmuseum voor Vol kenkunde" in Leiden en het „Museum voor land- en volkenkunde" in Rotter dam. De tentoonstelling is vorige week geopend. Op de tentoonstelling zijn voorwerpen voor dagelijks gebruik te zien, zoals Afri kaanse stoelen, die zeer verrassend van vormgeving zijn. Uit Australië worden onder meer enkele schilderingen op ge klopte boombast getoond. Daarnaast is er een groot aantal voorwerpen voor reli gieus of ceremonieel gebruik, zoals mas kers en beelden uit Afrika, Azië en onder meer Polynesië. Een aanzienlijk deel van deze beelden houdt verband met de ver ering van de voorouders. Uit Zuid-Amerika worden voorbeelden van pre-Columbiaans aardewerk tentoon gesteld. Ook wordt aandacht besteed aan de invloed van het christendom op de beeldende kunst van de niet-westerse Voorouderbeeld uit het Asmat- gebied. culturen. Deze is het duidelijkst in enkele Christus-figuren van Papoea's in Zuid- Guinea, Indianen in Ecuador en negers in Midden-Afrika. De tentoonstelling is geopend tot mid- den-oktober. (Van onze toneelcriticus) HAARLEM. Nu al ongeveer twintig Jaar is André Roussin de ongekroonde koning van het Parijse boulevardtoneel en het domein van zijn successen strekt zich sedert het begin van de jaren vijftig ook tot ons land uit, ondanks het typisch- Franse karakter van zijn werk. Titels als „Bobbeltje", „De man, de vrouw en de moord", „Als 't kindje binnenkomt" en nog vele andere wekken herinneringen aan onstuimige lachavonden, ook in Ne derlandse schouwburgen, en aan Rous- sins produktie van zulke successen waartussen nauwelijks een enkele „mis ser" valt aan te wijzen schijnt voor lopig nog geen einde te zullen komen. „Un amour qui ne finit pas", dat nu door de Arnhemse Toneelgroep Theater onder de titel „Eindeloze liefde" wordt gespeeld en gisteravond in de Haarlemse Stadsschouwburg te zien was, behoort niet tot Roussins nieuwste stukken. Het dateert uit 1962 (intussen heeft deze pro- duktieve schrijver bepaald niet stilgeze ten) en misschien is het in Nederlnd alleen daarom niet eerder tot opvoering ADVERTENTIE Margriet de Groot en Eric van der Donck in „Eindeloze liefde". gekomen omdat het niet zo'n gegaran deerd daverend lachsucces is als Roussin dat doorgaans levert. Men hoeft nu wel niet zo ver te gaan als de schrijver van het programma-commentaar, die het heeft over „melancholieke humor" met een „bittere ondertoon", want die melancho lie en die bitterheid blijven tot een mini male dosering beperkt. Maar Roussin is in dit stuk dan toch wel in een ietwat nadenkende, lichtelijk sentimentele bui aan het filosoferen gegaan uiteraard alleen maar over liefde en huwelijk, trouw en ontrouw, erotische en platoni sche verhoudingen. „Eindeloze liefde" is daardoor een stuk geworden waarin bij zonder weinig gebeurt en ontzettend veel gepraat wordt. Maar in dit geval hoeft dat niemand af te schrikken, want Rous sin is een grootmeester op zijn gebied zowel van de toneeltechniek als van de dialoog en zelfs zo'n praatstuk weet hij dan ook zo amusant op te bouwen en met zoveel geestigheden te vullen dat men er op een hoogst plezierige manier mee wordt beziggehouden. me en een enorme verve op de planken gezet. Dank zij het feit dat het stuk vrij laat de Haarlemse schouwburg heeft be reikt, hebben wij een perfect ingespeelde voorstelling te zien gekregen, waarin het tempo tot een echt Frans peil was opge stuwd. (Dat daarbij af en toe heel kleine brokjes dialoog verloren gingen, hinderde volstrekt niet; bij een stuk van dit genre kan dat het effect zelfs ten goede komen.) De vertolking van de twee echtparen door Cocki Boonstra en Eric van der Donk als Juliette en Roger, Margriet de Groot en Hans Croiset als Germaine en Jean, was in het algemeen bijzonder aar dig, steeds zeer ad rem, en gelukkig vrij van elke ongewenste nadruk op de sen timentaliteit. Vooral Hans Croiset al deed hij wat veel aan totaal overbodige gymnastiek liet zich zien van een kant die we van hem nog niet kenden: als een voortreffelijk blijspelspeler die karakter uitbeelding en het lanceren van pointes zeer kundig weet te mengen. De uitstekende vertaling van Ernst van Altena en het knappe decor van Herman Gordijn droegen stellig bij tot het succes. Simon Koster ADVERTENTIE DE INHOUD komt hier op neer, dat ene Jean (die „in de rubber" is) tijdens een rustkuur in de Jura op de eerste blik verliefd wordt op Juliette, de vrouw van ene Roger (die „in de olie" is). Maar Jean heeft genoeg van de slippertjes, om dat die toch altijd even vervelend aflo pen, en hij wil voor Juliette slechts een platonische liefde koesteren; hij geeft er zelfs de voorkeur aan dat het een onbe antwoorde liefde blijft, omdat er dan geen smetje van storende realiteit op zijn droom van een Danteske ideaalfiguur zal kunnen komen. Hij heeft de macht van de werkelijkheid echter onderschat. Die werkelijkheid wordt vertegenwoordigd door Juliette's man en door zijn eigen vrouw, Germaine, die al gauw gaan sa menspannen om een eind te maken aan een droom-idylle waarmee hun huwelij ken toch maar lelijk uit de voegen wor den getrokken.' En het eind van het lied is, dat Jean hardhandig uit zijn droom wordt wakker geschud en Juliette zich moet realiseren dat een trouwe gade zich zelfs niet kan veroorloven, ook maar het lijdend voorwerp van een droom te zijn. ONDER regie van Elise Hoomans is deze quasi droefgeestige maar toch voor namelijk geestige fantasie met veel char- DEN HAAG. Het surrealistische schouwspel „Poppepgon" van het theater Scarabee gaat op 7 november in pre mière in het Haagse gemeentemuseum. Directeur Adri Boon vertelde gisteren dat tien schilders aan het stuk werken. De dichter-schilder Lucebert verzorgt de teksten en de dirigent Bruno Maderna heeft de muziek gecomponeerd. Onderwerp in „Poppepgon" (de naam is van Lucebert) is een familie, die tij dens de uitvoering van het schouwspel degenereert. Een centrale plaats wordt ingenomen door bewegende decors. „Het is biina mechanisch theater", aldus Adri Boon. De muziek van Madrona wordt door luidsprekers gereproduceerd. Ze is reeds opgenomen op de band. Veertien leden van het Residentie-orkest hebben aan de opnamen meegewerkt. Het staat vast, dat „Poppepgon" ook wordt opgevoerd in Rotterdam en in het Frans-Hals-museum in Haarlem. Theater Scarabee heeft rijkssubsidie gekregen voor de realisering van het schouwspel, de gemeente Den Haag draagt bij in de huur van het repetitielokaal. Theater Scarabee kwam vorig jaar in het nieuws met het schouwspel ..Batman in ballingschap". oooo"\/y©tï g.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13