VAN nAC Tf Italiaanse communisten boeken grote winsten Oostduits spionagenet in Zweden opgerold uit het vuistje hWORTTE 20senoritas 1.60 ONTSPANNING IN PRAAG Socialisten verliezers Proces in VS tegen Spock Russen onder indruk vat: hartelijke ontvangst commentaar op act en de chaos Benarde positie „Samenleving in YS lijdt niet aan rassenhaat" Ie de greep Oorlogsmisdadiger op vrije voeten Izvestia beschuldig Amerikaanse diplomaat Israel waarschuwt tegen resolutie Pakistan zegt akkoord met VS op over het beleid ramm DINSDAG 21 MEI 1968 3 President Johnson: Westerse geallieerden dragen bevoegdheden aan Bonn over Dooi De onduidelijkheid in de Franse situa tie wordt niet weinig in de hand ge werkt door de totaal verschillende motie ven, die studenten, arbeiders en ambte naren aanvoeren voor hun acties tegen de der C.A.O.'s niet als een stok achter de deur maar als een onherroepelijk feit wil hanteren. Vooral merkwaardig, omdat zij toch kan aannemen dat de kosten van levensonderhoud gedurende de rest van 1968 en verder in 1969 met sprongen zul len oplopen, zodat eind 1968 een situatie kan zijn ontstaan die niet meer te rijmen valt met de verlengde C.A.O.'s. Wat voor januari 1969 wordt aangekon digd als een „Belastingverlaging" is „gevestigde orde Of die gevestigde orde siecbts een optrekking van de belasting- eenvoudig kan worden vertaald met „het vrjje voet, waardoor de onzinnige situatie regime van De Gaulle zoals velen voor- wordt weggenomen dat mensen met mini- al in het buitenland gemakshalve doen, mum_inkomens uit A.O.W., A.W.W. of blijft toch een grote vraag. Het is im- anderszins van hun mager inkomentje ook mers opmerkelijk dat zelfs tijdens de nog belasting moesten betalen. De iets heftigste straatbetogingen in Parijs nage- rninder lage inkomens, die het grootste noeg geen leuzen werden meegevoerd die I percentage der beroepsbevolking en zich direct tegen de oude generaal richt- neringdoenden incasseert, worden er niet ten. Ook de buitenlandse politiek van De beter van. maar hun inkomsten worden Gaulle is niet in het geding gebracht, we] door een toeneming der indirecte be- wat een opmerkelijk verschil betekent lastingen danig aangevreten, met demonstratieve acties in andere lan- Wat de werkgelegenheid betreft, het den, die nagenoeg altijd de heftigste re- bedrijfsleven wordt belast met het op- acties op internationale kwesties ver- brengen van de extra 150 miljoen, die toonden. voor de bestrijding der werkloosheid Er is dan ook weinig aanleiding de wordt uitgetrokken. Dat dempt de inves- troebele situatie in Frankrijk te beschou- teringsmogelijkheden en werkt averechts wen als de Franse versie van wat zich ten opzichte van de werkgelegenheid, die voordien in Nederland. Duitsland, Spanje juist in bepaalde bedrijfstakken zeer en andere Westeuropese landen heeft af- nauw met investering samenhangt, gespeeld. Men zou ten hoogste kunnen Het enige voordeel van de nieuwe veronderstellen dat de Franse studerende maatregelen lijkt voorshands, dat de loon jeugd is aangegrepen door dezelfde on- ontwikkeling dit jaar ongehinderd blijft, stuimigheid in haar uiting van protest- Het was trouwens al te laat om daaraan gevoelens als de jeugd van andere lan- nog iets te doen, aangezien de meeste den, maar zij trekt tegen geheel andere C.A.O.'s al gepasseerd waren. De parie elementen in de „gevestigde orde" te mentaire oppositie, die in deze situatie de velde dan die welke aanleiding vormden stem van de vakbonden ^ertolkt, kan tot bijvoorbeeld de Duitse ongeregeld- tegen het front der regeringsfracties wei beden. nië uitrichten. Het is echter de vraag of Dat de studentenactie in Frankrijk ge- die fracties nog eensgezind achter het heel op de achtergrond is geraakt door regeringsbeleid staan, nu de ontevreden- de daaropvolgende stakingen, bewijst ook heid de grenzen van de politieke partijen al dat er geen sprake is van een nationaal overschrijdt, verzet tegen een regime. Het ijzige zwij gen van De Gaulle en de nonactiviteit van politie en leger hebben waarschijn lijk de agitatoren in Frankrijk teleurge steld, omdat zij in een gewelddadige on ROME (A.P.). De Italiaanse commu nisten hebben samen met de proletariseh- socialistisehe partij grote winsten geboekt in de parlementsverkiezingen. Zij gingen liefst 6,4 percent vooruit, vergeleken bij 1963. De fascisten leden een gevoelige nederlaag. Ondanks hun heftige campagne zakten zij terug van 5,2 naar 4,6 percent. De monarchisten liepen terug van 1,5 tot 1 percent. De christen-democraten verbeterden hun positie door een winst van 3,5 per cent. De socialisten moesten echter veel terrein prijsgeven. Zij liepen terug van 20,3 tot 15,2 percent. Deze uitslagen hebben een grote kloof teweeggebracht tussen communisten en BRISTOL. (Reuter) Jack Sellick - de man die om het middel 147 cen timeter meet zette zich in een res taurant hij de Engelse stad Bristol neer voor een stevig maal. maar at iets te veel. Hij raakte bekneld tussen de aan de vloer vastgeschroefde tafel en stoel en het kostte het personeel veertig minuten om de boel los te ma ken en hem te bevrijden. ..Ik schaam de me dood", zei Jack later. socialisten. Hadden zij in 1963 ongeveer gelijke posities (23,6 en 20,3 percent), nu hebben ze respectievelijk 30 en 15,2 per cent van de stemmen op zich verenigd, zodat de communisten nu ineens twee maal zo sterk zijn als de socialisten. Een sterke vooruitgang boekten de republikeinen (van 0,7 naar 2,2 percent). De liberalen liepen een percent terug. De volledige uitslag luidt: Partij Stemmen Percentage 1968 1963 10.955.485 38,4 Christen-democraten Communisten en proletarische socialisten Socialisten Liberalen Fascisten 1.304.478 Republikeinen 626.604 Monarchisten 311.973 8.580.476 4.349.688 1.934.061 30.0 15.2 6.8 4.6 2.2 1.0 34,! 20.3 20.3 7.5 7.5 0.7 1.5 De Italiaanse regeringscoalitie van centrum en links heeft de meerderheid in de senaat behouden. De christen-de mocratische partij van Aldo Moro, de so cialisten en de republikeinen, die al had den gezegd dat zij hun samenwerking zouden voortzetten, behaalden 183 van de 315 senaatszetels, een winst van drie ze tels. De communisten wonnen twee ze tels in de senaat, zij hebben nu 87 zetels. Ook de uiterst linkse socialistische par tij voor proletarische eenheid won twee zetels en bezet er nu 14. NEW YORK. (Reuter) President Johnson heeft gisteravond tijdens een on verwacht bezoek aan New York in een toespraak voor de jubilerende Ameri kaanse „Artritis"-stichting verklaard, dat hij weigert aan te nemen dat de Ameri kaanse samenleving lijdt aan „diepgewor telde rassenhaat" of een andere „fatale ziekte". De president verdedigde met kracht het beleid van zijn regering op het gebied van de burgerrechten, onderwijs, gezond heid en hulp aan de armen. Hij maakte van de gelegenheid gebruik zijn critici zoals presidentskandidaat Robert Kenne dy, die zegt dat de regering niet snel ge noeg te werk is gegaan, van repliek te dienen. Johnson gaf toe dat Amerika nog niet heeft afgerekend met de problemen van armoede, racisme, onontwikkeldheid en ziekte. „Maar er wordt aan gewerkt. De eeuwenoude kwalen die onze gemeen schappen in beroering brengen, kunne-, uit de weg worden geruimd Ze zullen uit de weg worden geruimd door het on geduld van het Amerikaanse volk maar niet door pessimisme. Ik weiger eenvoudig de diagnose van een fatale ziek te in onze samenleving te aanvaarden", aldus president Johnson. Ralph Schoenman, een van de actieve derdrukking van de ongeregeldheden een medewerkers van het Russell-vredes- prachtige aanleiding zouden hebben kun- comité (dat het „tribunaal inzake oorlogs- nen vinden om een regelrechte opstand te misdaden in Vietnam" ensceneerde) is op ontketenen. Schiphol de toegang tot ons land ontzegd Als de Franse vakbonden in hun af- en retour gezonden naar Ierland, waar hij wachtende houding blijven volharden, vandaan kwam. Waarom? Er was een zullen de stakingen waarschijnlijk ook opdracht van het ministerie van Justitie niet lang kunnen duren. Veel hangt af en de marechaussee op Schiphol deed van de debatten in de Nationale Verga- niets anders dan haar opdracht uitvoeren, dering van morgen, die zouden kunnen Er zullen misschien ook wel redenen voor leiden tot een gedwongen wijziging van deze beslissing zijn geweest, ofschoon men het Franse kabinet. De Gaulle kan be- altijd onwillekeurig gaat denken dat no- paalde ministers vervangen zonder het Moiré „vredesapostelen" in ons land al bij kabinet als geheel te laten duikelen, en voorbaat onwelkom zijn. Het prediken er is geen sprake van dat een eventueel van vrede wordt veelal uitgelegd als een door de volksvertegenwoordiging aan- vorm van agressiviteit en gezagsonder- vaarde motie van wantrouwen tegen be- mijning, ofschoon men zou denken dat het paalde onderdelen van het regeringsbe- gezag de vrede als een oogappel moet leid het „regime van De Gaulle zou weg- koesteren, vagen". De toestand zou bepaald vererge- Hoe dan ook, Schoenman heeft zich ren wanneer ongeregeldheden zouden uit- vreselijk boos gemaakt, niet zozeer over de breken waarbij politie-optreden niet lan- weigering om hém toe te laten, maar wel ger kan uitblijven. over het feit dat hij door een politieman Als politie en leger duidelijk zouden werd vastgegrepen om naar het immi- demonstreren niet langer trouw aan De gratiekantoor te worden „gevoerd". Som- Gaulle te zijn, zou zelfs een „machts- mige mensen met een hoog ontwikkelde overname" niet zijn uitgesloten. Mochten eigenwaarde ervaren het als een grove hoge militairen zich daarbij actief occu- belediging, te worden vastgegrepen. Het peren met een politieke rol, dan zouden was misschien ook helemaal niet nodig de gevolgen voor Frankrijk rampzalig geweest deze buitenlander van onbespro- kunnen zijn. De Fransen zullen zich im- ken gedrag in de politiegreep te nemen, mers in geen geval gewillig in een mili- Bij gevaarlijke misdadigers met vlucht- taire dictatuur laten leiden, zoals de neigingen kan zoiets wel nodig zijn. Het Grieken Gezien de heftige tegenstellin- een kwestie van onderscheidingsver- gen in de boezem van het huidige ver- ™gen en ook van beleefdheid. Er is al zet tegen het regeringsbeleid zou het geweld genoeg in de wereld. Veel minder wegvallen van De Gaulle elk spoor van hoffelijkheid en zelfbeheersing, eensgezindheid vernietigen en in zo n chaos is een burgeroorlog allerminst denkbeeldig. De rede van De Gaulle van aanstaande vrijdag kan de gemoederen wellicht be daren. Het lijkt er trouwens op dat ook de „rebellen" die rede met enige ver wachting tegemoetzien, alsof zij ook in deze situatie nog steeds veiti ouwen b I ONDEN (AP) Amerika, Engeland ben in het verlossende woord van de I ben in net „v k een en Frankrijk zijn, naar wordt vernomen, man die in kritieke situaties al vaak een KIEL (Reuter). De 59-jarige Fried- rich Schmidt, die in de oorlog hoofd van de Gestapo in Kiel is geweest, is daar tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wee ns medeplichtigheid aan de terecht stellingen van vier officieren van de Brit se luchtmacht in 1944. Het waren een Australiër, een Nieuwzeelander en twee Noren. Hitler had opdracht tot hun te rechtstelling gegeven. Zij waren uit een ge-i-angenkamn in Pruisen ontsnapt. De vier mannen, die in opdracht van Schmidt de gevangenen hadden doodge schoten, zijn in 1947 al door een Britse militaire rechtbank in Hamburg ter dood veroordeeld. Ze zijn geëxecuteerd. Schmidt heeft tot 1962 onder een valse naam in München gewoond. Hij gaf zich aan toen zijn verblijfplaats door Oost- Duitsland was bekendgemaakt. Het oud-Gestapohoofd werd na het uit spreken van het vonnis onmiddellijk om gezondheidsredenen vriigelaten. De ne gentien maanden, die hij in voorarrest had doorgebracht, werden van de straftijd afgetrokken. De rechtbank bepaalde dat Schmidt, die aan een hartkwaal lijdt, de overbhivende vijf maanden niet hoeft uit te zitten zolang zijn gezondheidstoestand niet verbeterd is. r BOSTON (AFP). In de Amerikaanse stad Boston is het proces begonnen tegen de kinderarts Benjamin Spock en vier an deren, die ervan beschuldigd worden, dienstplichtigen tot dienstweigering te hebben aangezet. De-eerste zitting was voornamelijk .ge wijd aan het samenstellen van de jury. De beklaagden kunnen maximaal tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar veroordeeld worden. (Van onze correspondent) STOCKHOLM. Zwedens premier Tage Erlander heeft in de Eerste Kamer verklaard dat de Zweedse binnenlandse veiligheidsdienst erin is geslaagd een wijd-vertakte Oostduitse spionage-organi satie op te rollen die hij beschreef als een soort vijfde kolonne. Verschillende personen zijn gearresteerd, onder wie een Oostduitse conducteur bij de spoorwegen, die als koerier dienst deed. Tijdens het onderzoek, zo verklaarde Erlander, is gebleken dat de organisatie reeds gedurende geruime tijd werkzaam is geweest en over moderne zendappara- tuur beschikte. Vier van deze radiozen ders zijn in beslag genomen. Volgens een woordvoerder van de vei ligheidsdienst zijn verschillende leden van het door overste Wennerström opge bouwde spionagenet nog altijd actief be zig in defensiekringen. Overste Wenner ström zit zelf in de Langholmen-gevan- genis in Stockholm, waar hij zijn tijd doorbrengt met schaken, lezen en het ver talen van detectiveromans voor Zweedse bladen. In Denemarken is een 42-jarige kust bewakingskapitein gearresteerd, die in lichtingen over de Deense kustbewaking verkocht aan de Russische ambassade. Bij huiszoeking vond men enkele tientallen door hem opgenomen microfilms die klaar lagen voor verzending. Het onder zoek naar eventuele medeplichtigen is in volle gang en meer arrestaties worden verwacht. Dr. Spock op weg naar de rechts zaal. Links naast hem zijn echt genote. ADVERTENTIE voedzaam gemakkelijk lekker MOSKOU. (Reuter) Het Russische regeringsblad Izvestia heeft een tweede secretaris van de Amerikaanse ambassa de in Moskou ervan beschuldigd een agent te zijn van de CIA, de Amerikaan se centrale spionagedienst. Het is Jon Lodeesen, die bij de politieke afdeling van de ambassade werkt. Volgens het blad nodigde hij herhaal delijk Russische schrijvers en kunste naars bij zich thuis uit om hen op anti- Russische propaganda te onthalen. Lodeesen zal volgens plan zondag uit Moskou naar Brussel vertrekken. Zijn normale diensttijd van twee jaar in Mos kou is om. Volgens Izvestia gaat hij wer ken bij het hoofdkwartier van de NAVO. NEW YORK. (Reuter) Israel heeft gewaarschuwd dat een door Pakistan en Senegal bij de Veiligheidsraad ingedien de ontwerpresolutie over de status van Jeruzalem „een dodelijke slag" kan toe brengen aan „de delicate en gecompli ceerde pogingen die op het ogenblik wor den ondernomen om een vreedzame re geling tussen Israel en de Arabische lan den te bewerkstelligen". De resolutie zou de Arabieren in hun oorlogszuchtige houding jegens Israel stijven, zo zei een woordvoerder van de Israëlische delegatie bij de VN. In de ontwerp-resolutie wordt Israel verzocht alle maatregelen ongedaan te maken die verandering hebben gebracht in de oorspronkelijke status van Jeruza lem, zoals de onteigening van onroerend goed. De Rus Jacob Malik betuigde maan dag in de Veiligheidsraad zijn steun aan het document en verklaarde dat de raad, indien Israel weigerde het verzoek in te willigen, naar andere maatregelen moest uitzien om dat land ertoe te dwingen. De Tunesische president Habib Bour- guiba heeft in de algemene vergadering van de Verenigde Naties voorgesteld dat VN-troepen de plaats innemen van de Israëlische troepen in de sinds juni vorig jaar door Israel bezette Arabische gebie den. Dit zou een eerste stap kunnen zijn naar uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november, waar in Israel gevraagd wordt zich uit de be zette gebieden terug te trekken, aldus Bourguiba. WASHINGTON. (AFP) Pakistan heeft Amerika laten weten dat de over eenkomst, waarbij de Amerikanen een basis bij Pesjawar mogen gebruiken, niet zal worden verlengd. Het akkoord loopt op 1 juli 1969 af. Vanaf deze basis was Gary Powers op gestegen, toen hij op 1 mei 1960 met een spionagevliegtuig van het type U-2 boven de Sovjet-Unie werd neergehaald. Pa kistan verklaarde dat het niet alleen met de VS maar ook met andere landen zoals Rusland en China vriendschappelijke be trekkingen wil onderhouden. ADVERTENTIE m aanvaardbare uitweg heeft gewezen. bereid spoedig offieieel de bevoegdheid I over te dragen om in West-Duitsland burgeronlusten of revolutionair oproer te onderdrukken. Deze bevoegdheid hadden de drie geallieerden als bezetters na de tweede wereldoorlog. De overdracht zal in de komende week plaatsvinden en zal samen vallen met de Terwijl in normale omstandigheden de procedure in de Bondsdag, die de Bonds- politieke activiteit in het de nadering van het zomerseizoen, is het b.. geallieerde overeenkomsten, dit jaar precies andersom. Het rustige waarcjoor negentien jaar geleden de West leventje van het kabinet-De Jong wordt, I dujtse Bondsrepubliek ontstond, behiel- naarmate de vakanties dichterbij komen, den de bezettende machten het recht om steeds meer verstoord door nogal ernstige m te gj wen f bul.geroproer. Toen lag de manier waarop Hitier de wij de grenzen van onze staat ook in de toekomst zullen beschermen, maar dan niet meer op de primitieve manier die tot nu toe werd toegepast. Wij zullen iiet ijzeren gordijn etapsgewijze afbreken en verwijderen en een moderne vorm van grensbeveiliging invoeren", aldus de pers chef. Over de aard van deze beveiligings maatregelen liet hij zich niet uit. aangelegenheden, waarvan op het ogen blik de kwestie van lonen en werkge legenheid wel de ernstigste is De maatregelen die het kabinet nu in het uitzicht heeft gesteld zijn voor velen wetgeving op noodtoestanden had ge bruikt nog vers in het geheugen. De Westerse geallieerden hebben nooit op grote schaal geïntervenieerd in de een grote desillusie gebleken. De dras- Bondsrepubliek, maar algemeen wordt „schc ingreep P. loonontwikkeling Op ^vffiend'.' SSn" lange termijn door de verlenging van de zQals hgt aftappen van telefoonleidingen, C.A.O.'s mag dan in theorie kunnen wor- het openen van brieven en andere metho den gekenschetst als een handhaving van des om de veiligheid van de Westduitse de „vrijere loonpolitiek", in feite is het Bondsrepubliek te verzekeren. wel degelijk een verzaking van het prin cipe der vrije loonvorming, maar dan vooruitlopend op 1969. Het is merkwaar- Al jaren geleden hadden de Westerse geallieerden duidelijk gemaakt dat zij be reid waren om die bevoegdheden over te vooruitlopend op iaoa. neus dragen, zodra de Bondsdag het eens kon dig dat de regering in mei 1968 al een zo w0].den Qver procedure en wetgeving die definitieve beoordeling van de toestand regerjng jn Bonn in staat moest stel- in 1969 kan geven, dat zij die verlenging ien zulke situaties te behandelen. PRAAG (AFP) In officiële Tsjechoslovvaakse kringen zegt men zeer tevreden te zijn over de resul taten van de eerste besprekingen met de Russische premier Kosygin. De Russische premier is, zo zegt men, naar Tsjechoslowakije gekomen om een verzoening tot stand te brengen en niet als aanklager. Men meent, dat de Russen beginnen te begrijpen dat: De nieuwe Tsjechoslowaakse leiding de situatie beheerst. De „hoofdstroming" van de Tsjecho slowaakse openbare mening zich ver zet tegen het op losse schroeven zet ten van het Pact van Warschau en de grondslagen van het socialisme. Tsjechoslowakije in staat is in het land een sfeer van openhartige discus sie te scheppen en een grote ver scheidenheid van meningen toe te laten, zonder dat de orde erdoor ver stoord en het bewind geschokt wordt. Volgens een bijzondere medewerker van AFP zouden zowel Kosygin als de Russische militaire leiders die in Tsjecho slowakije verblijven onder de indruk zijn van de hartelijke ontvangst die hun be reid werd en de argumenten die van Tsjechoslowaakse zijde zijn aangevoerd. Kosygin zou in beginsel het Tsjechoslo waakse verzoek om kredieten hebben aanvaard. Men hoopt in Praag dat de dooi in de betrekkingen met Moskou zich zal doen gevoelen in andere socialistische nabuur landen als Oost-Duitsland en Polen, die de nieuwe Tsjechoslowaakse bewindslie den ervan blijven beschuldigen teveel terrein aan de „revisionisten" te hebben prijsgegeven. Tsjechoslowakije wil de grensbeveili- gingen naar het westen geleidelijk af breken. Dit heeft de perschef van het Praagse ministerie van Buitenlandse Za ken zondag aangekondigd in het Slowaak se partijblad „Pravda". „Wy willen er de nadruk op leggen, dat Kosygin Samenzwering. In Djakarta is bekendge maakt dat een communistische samen zwering om president Soeharto en negentien vooraanstaande generaals en ministers op 9 maart te vermoorden, verijdeld is.. Zuid-Afrika. Zuid-Afrika heeft maandag laten weten dat het zich niet gebonden zal achten aan het voorgestelde inter nationale verdrag tegen de verdere ver spreiding' van kernwapens. Algerië heeft zich in gelijke zin uitgelaten. Bisschop. De 81-jarige aartsbisschop van Brno, dr. Karei Ksoupy, heeft van de regering in Praag toestemming gekre gen zijn ambt weer uit te oefenen, zo meldt het rooms-katholieke nieuws agentschap Kathpress. Verschijningen. Leiders van de Koptische kerk in Egypte hebben de bevolking op geroepen geen geloof te hechten aan ge ruchten over „verschijningen". Deze oproep werd gedaan naar aanleiding van de dood van twee volwassenen en zes kinderen, die zondagavond onder de voet werden gelopen, toen een menigte in een voorstad van Cairo samenstroom de op het gerucht dat Maria daar zou zijn verschenen. Luxemburg. Premier Pierre Werner van Luxemburg heeft maandag gedreigd het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven, als de socialisten, met wie zijn sociaal-christe lijke partij de regering vormt, hem niet eenstemmig steunen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3