vorig jaar Hoe de haring! gevangen wordt tsubs&sjt -si sssjrjsrüs-n, srs „sd- !em-kt L Jaarklasse is centimeter lanóer dan normaal T on WOENSDAG 2 2 MEI 1968 15 OPVALLEND GROOT Jagen BIJ DE FOTO'S Zweefnet zal hetzelfde of iets minder dan in TRADITIONEEL AANDEEL GROTER Z war te wand R in gnet 2*5! r* t Jm Haringbestand in de hetzelfde als WmÊB wel met het spannet. Dit gebeurt dan van juni tot augustus. Alles bij elkaar genomen is dus de vis serij-inspanning in de Noordzee in haar totaliteit gestegen. Een gevolg hiervan is dat de haring een kleinere kans tot over leving heeft gekregen. De haring is dus jonger en de vangst wordt steeds meer afhankelijk van de toevoer van jonge haring. De recrutering van jonge haring wordt dus steeds belangrijker voor de visserij. Zo wordt geschat, dat van het haringbestand dat begin vorig jaar in de Noordzee aanwezig was nog maar veertig percent over zal zijn in het begin van dit seizoen 1968. Als er dus geen toevoer van jonge ha ring is, dan zou in het nieuwe seizoen er slechts viertiende van de haring aanwezig zijn van de haring die er vorig jaar was. Het is duidelijk dat dit tot een slechte visserij in de Noordzee zou moeten leiden. Maar natuurlijk is er wèl toevloed van jongbroed. De vraag is alleen: Hoeveel? Hoe sterk is de jaarklasse? HBHra Tonghottervissende met boomhor en ploeghettingen om de platvis op te jagen. Het vissen met het zweefnet is te ver gelijken met het jagen op wild. Zoals de Helaas zijn de verwachtingen voor het komende haringseizoen niet optimistisch. Vroeeer werd de haring door de del van ijzeren draden verbonden met de lijn bevestigd. Als deze op de lier is inge- Nprierlandse vissers eevaneen met be- vislier aan boord van het vissersvaartuig, draaid, is het gordijn aan de onderkant Nederlandse vissers gevangen met De Door ru dg lengte van de njn te ver. gesloten; de vis kan met meer ontsnap- hulp van de vleet, een verticaal in het groten (0f te verkleinen) en (of) de vaart pen. Het net wordt dan weer zo ver Zoals in de aanvang van dit artikel is water hangend net, waarin de haring van het schip te verminderen (vermeer- binnenboord gehaald dat de massa vis gezegd, is de recrutering in dit nieuwe 7\cu vast zwom Later toen stoom- deren) kan het net dichter naar (verder zichtbaar wordt. Met behulp van een seizoen uit de jaarklasse 1965. De biologen *.,u ,.,erH.n „ehrnikf vrinr He vis- van) de zeebodem worden gebracht. Een schepnet of een vispomp wordt de vangst hebben duidelijke aanwijzingen, dat deze Pf werden gebruikt d aan de bovenvoorzijde van het net be- aan boord gebracht. driejarige haring opvallend groot van serij, kwam het bodemsleepnet olwel vestigd. echolood (netsonde) geeft op een lengte zal zijn. Verder is ze matig van de grondtrawl, of treil in zwang. Bei- in de stuurhut bevestigd registratietoestel, sterkte. Ze is vooral te verwachten in de rfP netten hadden gemeen dat zii tii- of de schrijver aan: de diepte van het net noordelijke Noordzee en mogelijk in Seïi hS vSSen^et in diepte verstel- ten °Pzichte van de zeebodem, de afstand augustus-september ook in de centrale vissen niet in cup tussen boven- en onderzijde van het net jt Noordzee. Voor het haringbestand in de baar waren: de vleet bleet in de (de netmondhoogte) en aantekeningen tl fjfjPlTfll 0 Ö0©0 Noordzee betekent dit dat 't hetzelfde of bovenste waterlaag, de trawl aan de van vis in en onder het net. 53 iets minder zal zijn dan in 1967. grond. Van Zuidoost-Ierland weten de biologen, Door het in de loop der jaren voort- dat daar in 1966 en 196i geen goede jaar- schrijdende onderzoek van de zee en haar klassen zijn verschenen. Maar de biologen bewoners werd duidelijk dat de haring hebben nog geen duidelijk beeld van de nje{ 0f aneen in de hogere water- ^fark jSa 1965 die daar zal verschijnen. iagen of alleen aan de bodem ophield, Bij Zuid-Ierland zal in ieder geval haring rnaar zich ook daartussen bewoog. Zo ont- fnü:' sterkte van de jaarklasse stoncj de behoefte van een in diepte ver- 1965 zal bepalen of dit meer of minder stelhaar net het zo eenoemde nelaeisch is dan in 1967. Bij Noord-Ierland zal er of zweefnet'in de laatste viif iaar hebben het scheepsecholood, of als hij ermee vis kun je zoveel kanten uit en kunnen ook in 1968 een goede vangstmogelijk- de ontwikkeling en het eebruik van dit is uitgerust van de sonar (asdic), oeide zulke goede en voedzame produkten wor- ting, de sonar in horizontale. De schrijver is een zich voortbewegende papierstrook waarover een pen loopt. De door de zen der uitgezonden geluidgolven worden door de zeebodem en de visscholen terug- oogekaatst en opgevangen door de ontvan- het bloed verlaagt en als het ook zo is dat mige" schêerborden; de lengte bedraagt ger die verbonden is met de pen. Op de deze verlaging hart- en vaatziekten kan 90 tot 100 meter. Door het water gesleept papierstrook worden deze echo's kenbaar voorkomen, dan is haring zelfs een ideaal bedraagt de verticale opening ongeveer gemaakt in de vorm van stippen, vlekken voedingsmiddel. Haring bevat namelijk 16 meter, de horizontale opening 25 tot en lijnen. Een ervaren schipper kan deze olie met een hoog percentage onverzadigde 30 meter. De borden staan 150 meter uit aantekeningen vertalen en hij weet dan vetzuren en bestaat daarnaast uit licht dat hij te maken heeft met bijvoorbeeld: verteerbaar eiwit, de bodem, een school haring of makreel of sprot enzovoort. Het liefst ziet hij „de P CLVüSiet zwarte wand" verschijnen, een aanteke ning van een dikwijls paalvormig in het water staande massa haring. jager eerst moet weten wat zijn doel is Zowel voor de rederijen als voor de ver en waar het zich bevindt, moet de schipper werkingsindustrie is dat een somber ge weten of er haring is en op welke diepte luid, want haring is nu eenmaal een on- die zit. Hij maakt daarbij gebruik van vervangbare grondstof: met geen enkele op dit gebied ingespeeld raakt. al in Duitsland en sinds een tweetal jaren ook bij onze visserij. Wout den Duik is het met de bio logen eens: de haring is groot van stuk. Haring voor het opscheppen: soms levert een trek meer maar ook wel eens minder op. Het zweefnet is door middel van lijnen verbonden met een stel draagvleugelvor- elkaar. De scheerborden zijn door mid- Haring is, zoals onze voorvaderen reeds wisten, een bijzonder goed voedingsmid del. Als het waar is dat het consumeren van olie met een hoog percentage onverza digde vetzuren het cholesterolgehalte van Het nieuwe haringseizoen staat ring meer te vangen is in de Noordzee, voor de deur. Zal er veel of weinig - - de Nederlanders vangen ze met haring zijn? Hoe is de kwaliteit van Waarom andere landen wel en Neder- de haring? De recrutering in het sei- land niet? zoen 1968 is uit de iaarklasse 1965, die De Nederlanders visten en vissen nog uil. v„nl, steeds op de traditionele visgronden, voor- matig van sterkte lijkt. al in de centrale en zuidelijke Noordzee, leeftijd is de haring groot van stuk, terwijl in de laatste jaren toch het me- misschien wel een centimeter langer rendeel van de haring gevangen wordt op dan normaal. Het haringbestand in andere gronden, voornamelijk in de noor- de Noordzee zo is de verwachting delljke Noordzee' 1967 zijn. Maar dit is niet de enige oorzaak. Ter wijl onze concurrenten uit het buitenland Drs. J. J. Zijlstra, bioloog van het Rijks- VOoral vissen met het moderne spannet, instituut voor Visserijonderzoek in IJmui- aangepast aan het diepe water van de den, wiens visie wij hier hebben weerge- noordelijke Noordzee en de ringzegen, geven, kijkt uiteraard niet alleen naar de zjjn de Nederlanders in hoofdzaak met Noordzee. Er zijn nog andere visgronden, betrekkelijk traditionele vistuigen zoals zoals wij straks zullen zien. haringtrawl en het Nederlandse spannet De Nederlandse haringvisserij is in de blijven vissen. Nu zijn de noordelijkste afgelopen jaren een geval van voortdu- visgronden alleen te bevissen met ring- rende achteruitgang geweest. In 1964 zegen en aangepast spannet. werd nog ruim honderdduizend ton ha- De toegenomen visserij in de noorde- ring gevangen; in 1966 liep de vangst lijke Noordzee met aangepaste vistuigen terug tot zestigduizend ton en vorig jaar heeft ertoe geleid dat er minder haring zelfs tot veertigduizend ton. Dit was ge- 0p onze traditionele gronden kwam. Im- heel overeenkomstig de verwachting van mers, de haring trekt en kan maar één drs. Zijlstra, zoals wij eerder gepubli- keer gevangen worden. De trekkende ha- ceerd hadden. ring is op een andere plaats, in een ge- De afname van de vangst in de Noord- deeltelijke andere periode, al weggevan- zee, onze traditionele visvijver, is nog gen. Die andere plaats kan bijvoorbeeld drastischer dan deze vangstcijfers laten 2ijn het Egersund-Skagerak gebied. Daar zien. In 1964 kwam ruim negentigduizend wordt vooral gevist met ringzegen en ton haring uit de Noordzee en vorig jaar spannet, globaal genomen tussen oktober slechts 17.000 ton. Deze vermindering en maart en dan nog eens in mei en juni. werd veroorzaakt door een vlucht van de Of bij de Shetlandseilanden, waar vooral haringvisserij naar andere visgronden, met de ringzegen wordt gevist, zij het ook naar Zuid- en in het laatste jaar dank zij de experimentele visserij naar Noord-Ierland. Het aandeel van de vangst buiten de Noordzee wordt in de totale Nederlandse haringvisserij steeds groter. De afname van de totale vangst is ten dele te wijten aan het in de jaren 1964-1967 bijna totaal verdwijnen van de drijfnetvisserij, een kleine afname van de trawlvisserij en een vrij sterke vermindering van de span- visserij. Onze visserij op haring is afge nomen. Maar de belangrijkste oorzaak voor de afgenomen haringvangst in de Noordzee is het feit dat er minder haring beschik baar is op de traditionele visgronden. Men zou geneigd zijn uit de Neder landse resultaten te concluderen dat het met de haringvisserij in de Noordzee af gelopen is. Maar zo iets is in tegenspraak met de totale vangsten van alle landen samen uit de Noordzee. Immers, uit die totale vangsten van alle landen blijkt dat juist in de jaren dat de Nederlandse vangsten zo klein waren de totale inter nationale vangst groter was dan daarvoor. In de periode 1960-1963 was de gemiddel de totale jaarvangst 800.000 tot 900.000 ton en in de jaren 1965, 1966 en 1967 lag ze tussen de miljoen en anderhalf mil joen ton, een stijging van ongeveer dertig percent Met andere woorden en niet zo leuk voor ons: Het is niet zo, dat er geen ha- Een „zwarte wand" verandert zelfs de Daarom is het zo jammer dat een para siet dit produkt in diskrediet heeft ge bracht. Overigens ligt de schuld niet al leen bij de parasiet maar ook bij de mens. Als in de afgelopen jaren uitsluitend de aan boord gekaakte en goed gezouten ha- kalmste schipper in één brok spanning rinf was gedistribueerd, was er misschien en activiteit. Zijn aandacht is geheel ge concentreerd op de schrijvers van het scheepsecholood en de netsonde. Vier mi nuten na het verschijnen van de aanteke ning wordt de school op de netsonde ge signaleerd. De schipper heeft er dan maar voor te zorgen dat het net op de juiste hoogte komt. Zo'n „zwarte wand" maakt grote vangsten mogelijk, maar ga randeert ze niet. De ervaring heeft na melijk geleerd dat de haring een onbe niets aan de hand geweest. Door een aan tal onverantwoordelijke lieden is er echter geknoeid met zootjes en met verse haring. Dat knoeien met haring is helemaal niet nieuw. Bestudeert men de geschiedenis van de Nederlandse haringvisserij, dan blijkt dat dit bedrijf in het verleden al enige ke ren bijna ten gronde is gericht door ge knoei met de kwaliteit, onder andere al in de tijd van de Republiek, toen Zuiderzee- haring als „Hollandsche Nieuwe" naar kende tegenstander is. Zij kan soms de Hamburg werd verkocht. Strenge en ver nadering van het net waarnemen, hetgeen leidt tot een schrikreactie, bijvoorbeeld onder het gevaar (het net) wegduiken of het uit elkaar spatten van de school. Soms ook zwemt de haring met de net- mond mee, hetgeen door de netsonde ge signaleerd wordt. Bij het halen van het f net wanneer de vaart verminderd ^J'fOte SCrlUal wordt ontsnapt de haring. gaande voorschriften waren nodig om het bedrijf later weer tot bloei te brengen. Hopelijk lukt zo iets ook nu weer. In het komende seizoen zal de op legale wijze verwerkte haring in ieder geval veilig en gezond zijn. Van het ringnet maken vooral de Noren Diverse verwerkingsmethoden voor ha ring zullen het gehele jaar door op grote schaal worden getest op het nieuwe visse rij anderzoekingsvaartuig van het ministe rie van Landbouw en Visserij. „Hoewel er en IJslanders een dankbaar gebruik. In enkele nieuwe ideeën bij zijn, moet toch in Nederland zijn drie trawlers tot ringnet- alle eerbied worden vermeld dat ook de ters verbouwd. Bij deze visserij wordt de moderne haring-technologie voor zover het haring of makreel verkend met de sonar, 't zouten betreft nog steeds berust op de Omvang van de school, koers, snelheid en uitvinding van Nederlands eerste visserij- diepte worden bepaald, waarna het net technoloog: Willem Beukelszoon", aldus de om de school wordt rondgestoomd. Zo'n net, 500 meter lang en 160 meter diep, staat als een enkelvoudig gordijn om de school heen. Aan de onderzijde is de sluit- directeur van het TNO in IJmuiden, ir. J. van Mameren, welk instituut zo'n belang rijk aandeel heeft gehad in de terugkeer van „de groene". T, De jaren 1966 en 1967 lieten topvangsten van tong zien, precies zoals bioloog J. F. de Veen voorzien had. In beide jaren is Nu is er wel hoop met betrekking tot de jaarklasse 1967. De tong die vorig jaar is geboren, vertegenwoordigt een redelijk telkens 23 miljoen kilogram tong door de goede jaarklasse. Deze tongen zullen ech Nederlandse tongvissers aangevoerd. Zij nemen momenteel zestig percent van de gehele Europese tongaanvoer voor hun rekening en 80 percent van de aanvoer uit de Noordzee. Tong is een Nederlandse spe cialiteit. De Nederlanders staan wat dit betreft in Europa aan de top. In het ko mende seizoen zal echter, volgens de prog nose van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek in IJmuiden, maar 16 tot 18 miljoen kilogram gevangen worden en in 1969 zal er naar schatting slechts 12 mil joen uit de Noordzee worden gehaald. Voor het bedrijf dreigt dit een grote strop te worden, temeer omdat steeds meer schepen op de tong zijn gegaan. Er kwa men grotere kotters met sterkere motoren en ook het aantal nam sterk toe. In 1949 waren er ongeveer 150 kotters, elk met ter eerst in de tweede helft van 1969 ge vangen kunnen worden. Een gevolg zal zijn, dat de daling in de tongaanvoer dan tot stilstand zal komen en daarna zelfs weer gaat stijgen. Er zal dus vanaf 1970 een herstel van de tongstand komen, echter op een lager ni veau als in de topjaren 1966 en 1967. In die vette jaren is enorm veel geld ge ïnvesteerd in nieuwbouw voor de kotter- vloot, zonder dat men zich afvroeg of er dan geen magere jaren zouden volgen. Voor de grotere kotters zou er wel een uitwijkmogelijkheid kunnen zijn naar de spanvisserij op haring in het Skagerak, maar de kleinere kotters krijgen het heel moeilijk. In de Ierse Zee hebben de Belgen al een vermogen van gemiddeld 85 pk, vorig sinds jaren een goede tongvisserij gehad. jaar was de kottersvloot gegroeid tot 520 eenheden en het gemiddeld motorvermo gen was 280 pk. Deze grotere en sterkere Daar zal, als de nood aan de man komt, voor de Nederlandse tongvisserij toch ook wel een mogelijkheid moeten zijn. Voorts vloot zal afhankelijk zijn van een tong- is er al enige tijd tussen de Engelse kust stand, die regelmatig afneemt. en België een redelijke tongvisserij moge- De bioloog De Veen van het RIVO wijst lijk gebleken. In het verleden hebben de er op, dat dit wat de tongstand betreft in Nederlanders daar ook al gevist, maar zij feite normaal moet worden genoemd. Er gaven deze visserij op, omdat de bodem is een sterke jaarklasse 1963 geweest, die aldaar te veel netschade veroorzaakte. Mo- verantwoordelijk was voor de grote aan voeren in 1966 en in 1967. Na 1963 zijn er in 1964, 1965 en 1966 alleen maar zwakke gelijk zou men door de nood gedwongen het daar opnieuw kunnen proberen met speciale, aangepaste netten. Bioloog jaarklassen geweest. Die zwakke jaarklas- De Veen waarschuwt echter, dat daar sen zullen de gaten, welke door de visserij in de tongstand zijn geslagen niet kunnen vullen. maar een betrekkelijk klein tongbestand aanwezig is. Dit kan dus niet aan te veel Nederlandse kotters soelaas gaan bieden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15