De opstellingen JAAP METHORST: „We hebben stil gestaanMaar we komen terug'y Duels tegen Fortuna VI. en Veendam beslissend voor EDO Merckx begon met ritzege in de Giro Koop uw nasi en bami met oosterse wijsheid VEDETTEN IN DE KUIP Bij AC Milan: Gianni Rivera Bij Hamburger Uwe Seeler Amateurteam won GEBREK AAN SOCIALE BEGELEIDING EN GELD MEDE OORZAAK FALEN JUDOKA'S sinds drie maanden voorzitter van NJJB Cruyff en Suurbier trainden niet bij Kessler Portisch-Larsen weer remise Finale Europa Cup II in Rotterdam KEES RIJVERS: helemaal gokken op de beker Haarlem actief op spelersjacht Zwolse Boys blijft bet ah i Pijnen niet in Olympia's Tour WOENSDAG 22 MEI 196S 23 Strubbelingen Catcher Ruska Neem Iglo. Dan proeft u lekker vlees. Lekkere kruiden. Goede groenten. Oosterse ingrediënten. En niets meer. Dus geen bijsmaak. Dat hoort niet. Doe zoals het wel hoort: neem Iglo nasi en bami. Dat is wijs. NASI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 De NTS zendt de Europa-Cup wedstrijd in Rotterdam via Neder land I uit. De uitzending begint om 20.15 uur. Seeler I GORKUM. Het Nederlandse ama teurvoetbalelftal heeft dinsdag in Gor- kum met 4-3 van Saarland gewonnen. Bij de rust leidde Saarland met 2-1. Opval lend was het Leidse aandeel in de score. Desar (2x), Leget en Holl, allen UVS- spelers zorgden voor de Nederlandse doel punten. weken niet belangrijk. Ik heb mijn sterkste team dan ook niet opgesteld. Heus niet om bepaalde clubs te be voordelen. Het kwam toevallig zo uit. Tegen Feijenoord had ik ook mijn sterkste team niet op willen stellen, maar daar kwam de KNVB tussen". Hoewel de belangrijkste wedstrijden voor FC Twente dus nog gespeeld moeten worden, is Kees Rijvers over de prestaties van dit seizoen zijn ploeg in totaliteit wel voldaan. „Het is een ploeg met mogelijkhe den. Ze moeten de komende wedstrij den alleen bewijzen dat ze buiten leuk voetbal ook zakelijk kunnen spelen. Dat komt waarschijnlijk omdat het nog zo'n jonge ploeg is. Twee ervan zijn bovendien in dienst en dan hebben we ook nog vrij veel spelers in diverse selecties. Die dienstplichtigen hebben dan wel een centrale training extra, maar het blijft toch allemaal halfwas gedoe. Het werkt er niet aan mee er een geroutineerde ploeg van te maken". Mogelijkheden ziet 41-jarige Kees Rij vers genoeg. Dat blijkt ook wel uit het feit dat de oud-international al gerui me tijd geleden zijn handtekening zet te voor een derde seizoen bij FC Twen te. Voorkeur voor Go Ahead of ADO als tegenstander in de finale heeft Rijvers niet. ..Ze zijn allebei uitermate gevaar lijk. Maar zo ver is het nog lang niet. We moeten eerst tegen Ajax. Dat wordt moeilijk genoeg. Die debacle tegen Feijenoord heeft ons toch wel een knauw gegeven, al hebben ze de eerste helft wel enorm veel moeite met ons gehad. Na die eerste twee doelpunten was de fut eruit. Die eerste een fout van Drost en bij het tweede stonden ze nog met de scheidsrechter te pra ten toen Geels hem er in knikte". De prognoses van Kees Rijvers voor toto 48 zijn: Sittardia—GVAV 2 MVVDWS 3 FC TwenteVolendam 1 PSVFeijenoord 1 Xerxes/DHCDOS 3 NECGo Ahead 1 AjaxADO 1 NACFortuna'541 DFCFC Den Bosch 3 RBCVitesse 2 Blauw WitCambuur 3 LimburgiaWageningen 2 Fortuna VI.EDO 1 Haarlem (thuis tegen De Volewij- ckers): Boomgaard - Wentink, Peijs, Peters en Van Duffelen - Kunst en Kruyer - De Jong, Hoeben, Couperus en De Wolf. EDO (uit tegen Veendam): Amama Van der Zon, Van der Putten, Breeu- wer en Spiers - Mul en Koene - Koek, Bosdijk, Nijssen en Burke. (Van onze sportredactie) ZAND VOORT. De Nederlandse judo ploeg heeft de nieuwe voorzitter van de NJJB, de heer Methorst, tijdens de Euro pese judokampioenschappen in Lausanne geen prettig welkomstcadeau gegeven. Een bronzen medaille was na zeventien vette jaren een schamel resultaat. Voor veertigjarige Jaap Methorst was het een teleurstelling. „Het is een verschrikkelij ke dreun geweest. We kwamen echt een beetje down terug." Die teleurstelling heeft bij de van nature optimistische Met horst al snel plaats gemaakt voor werk lust en enthousiasme om de weg omhoog weer te vinden. „We moeten de teleur stelling van Lausanne niet zo zwaar op vatten. Er vooral geen drama van maken. Er is één lichtpunt. We zijn in Lausanne keihard geconfronteerd met de werkelijk heid. Wij zijn stil blijven staan en de an dere, vooral de Oosteuropese landen, zijn hard vooruitgegaan. We hebben een ach terstand opgelopen. Dat wil ik niet ver bloemen." J. Methorst Er zijn echter voor het falen van de judoka's verontschuldigingen aan te voe ren. „We misten natuurlijk Geesink en Ruska. Twee wereldkampioenen. Het is niet zo verwonderlijk dat je dat gemis niet direct kunt opvangen. Bovendien was Peter Snijders geblesseerd. Hij was toch een kanshebber. We moeten ook niet ver geten dat wij als enige Rusland verslagen hebben en d at Eugster op Europees niveau heeft gedraaid. Bovendien waren Dolman en Nicolaas niet voldoende ge traind. Dat zal niet meer voorkomen. We hebben een aantal vette jaren gehad, we zullen nu misschien wat magere jaren krijgen". Maar administratiechef van de Zandvoortse politie en chef van het 54 man sterke korps reservepolitie in de bad plaats „een lekker stel. Fijne kerels" Jaap Methorst blijft vertrouwen. „Ik kan tijdens de duur van mijn voorzitter schap de prestaties van de afgelopen jaren niet verbeteren. Dat ben ik me bewust. Dat risico neem ik. Tenslotte moet ik het niet doen, maar zij op de mat. Ik neem de uitdaging aan te bewijzen dat judo hier niet dood is .We moeten samen de berg weer op." De uitzending van Dolman en Nicolaas had geadviseerd geen zwaargewichten te sturen. De bond wilde dat Dolman en Nicolaas wél meegingen om routine op te doen. In Lausanne werden zij zonder voorbereiding binnen de kortste keren uit de strijd geworpen. Na afloop beschul digde Dolman Geesink ervan hem niet gecoached te hebben. Methorst: „De chef d'equipe bevestigde dat Geesink dat wel gedaan had. Dat neem ik dan ook zonder meer aan. Misschien is het advies van Geesink over hun uitzending uitgelekt en hebben de jongens daar wel hun conclu sies uitgetrokken." Een andere zaak die de boosheid van Dolman wekte, was dat Geesink Eugster inzette bij de strijd om de titel alle categorieën en niet de nog fitte Dolman, die niet als Eugster al twee dagen op de mat had gestaan. Methorst: „Met die beslissing van Geesink ben ik het persoonlijk ook niet eens, maar ik ben de technische man niet. Dat is de verant woordelijkheid van de coach ,daar ga ik niet in roeren. De jongens zijn alleen met klachten bij me gekomen en die zijn uit gepraat. De zaak is daarmee afgedaan." Het gebrek aan voorbereiding van Dol man en Nicolaas hééft ook een diépere oorzaak. „Wij hebben een chronisch geld gebrek. Het kan niet meer alleen van dat beetje subsidie van de NSF. Met moeite hebben we er een trainingskamp van een week uit kunnen slepen. Als je toch ziet om over de Oosteuropese landen maar niet te spreken dat de Duitsers vier weken in Zwitserland zitten en dat de Fransen viermaal zoveel geld in de trai ning en voorbereiding steken. Critiek op trainer of wat ook is quatsch. Ons ont breekt alleen geld." Naast het geldgebrek is ook de sociale begeleiding in de judo- sport niet ideaal. Ook daarin wil voorzit ter Methorst verandering brengen. „Dat weekje trainingskamp kost de jongens hun eigen vakantie. Als ik de begeleiding van de Oosteuro pese landen zie, voel ik me beschaamd als ik onze jongens moet beknibbelen op een consumptie." Dat gebrek aan sociale begeleiding is eigenlijk ook de oorzaak van het feit dat Wim Ruska zich in de catch stort. Als het aan Methorst ligt, staan hem daar voor geen sancties van de judobond te wachten." Catch is geen sport, maar show en als zodanig hebben we er niets mee te maken. Alleen, hoe moet ik tegenover het bestuur verklaren dat de geblesseerde Ruska niet mee kan naar Lausanne, maar wel fit genoeg is om aan catch te doen. Ruska heeft me gebeld. Hij zei: voor catch hoef ik niet voor honderd percent fit te zijn, voor de Europese kampioenschappen dien ik als wereldkampioen dat wel te zijn." Methorst: „Daar kan ik volledig inkomen. Bruine bander Methorst, die met judo gestopt is toen hij in het hoofdbestuur kwam „je moet je ontspanning niet in je eigen sport zoeken. Ik doe nu aan ten nis en badminton" schenkt Ruska zijn volle vertrouwen. „Hij komt terug. Er komt een tijd dat hij zich uit andere spor ten terugtrekt en zich volledig voor judo geeft. Hij wil in de toekomst een sport school openen in Amsterdam." Dynami sche Jaap Methorst is vastbesloten de zaken goed aan te pakken. „We zijn bezig met besprekingen met zeven karate-or- ganisaties. Die willen we in een eigen sectie in de NJJB halen. „Het is maar een onderdeel van zijn plannen. „Er is een nieuwe opzet van de training op komst. We gaan werken naar de olympische spe len in München, waar judo op het pro gramma staat. We komen terug. We heb ben materiaal genoeg". Dat materiaal moet dan uit de jeugd komen. „Het jeugd werk", zegt Methorst, „daar gaat veel aandacht aan besteed worden. Dat vind ik een van de allerbelangrijkste zaken". ZEIST Nadat hij vorige week we gens buikgriep de training van de selec- tieploeg van het Nederlands elftal niet had kunnen volgen, moest Johan Cruijff dinsdag op het sportcomplex van het KNVB-centrum in Zeist bondscoach Georg Kessler opnieuw meedelen, dat hij niet aan de oefeningen kon deelnemen. De Ajacied had last van een voetblessure en moest langs de kant werkeloos toezien hoe Kessler dinsdag vooral veel aandacht besteedde aan de voorhoede, die het in de wedstrijd tegen Polen in Warschau zo had laten afweten. In vele combinaties waarbij hij de ene keer Klijnjan en Van der Kuylen op de linkervleugel zette en de andere keer Van Hanegem en Rensen- brink, liet de bondscoach de oranjevoor hoede tegen de „Poolse" verdediging op tornen, waarin de Feijenoorder Piet Ro- meijn de plaats van Suurbier had inge nomen, omdat deze wegens buikgriep af- bericht had gezonden. In het doel wer den afwisselend Jan van Beveren en Nico van Zoghei geprobeerd. Kessler toonde zich na afloop van de training tevreden. POREC. De Deen Larsen en de Hon gaar Portisch hebben dinsdagavond hun afgebroken partij voor de kwartfinales van het wereldkampioenschap schaken uit gespeeld. Na 63 zetten kwamen beide grootmeesters remise overeen. De spelers hebben nu elk vier punten. NOVARA. Eddy Merckx had zijn Italiaanse bazen geen groter plezier kun nen doen. Al op de eerste dag van de 51ste ronde van Italië flitste de wereld kampioen als winnaar over de eindstreep, na een etappe waarin eigenlijk niets meer was gebeurd dan die ene, maar dan ook meteen beslissende ontsnapping van de 22-jarige Belg. Op anderhalve kilometer van de finish, in de Noorditaliaanse plaats Navaro, sprong de „zwarte van Tervue- ren" ineens naar voren en nog voordat het grote peloton goed en wel reageerde, had Merckx een voorsprong van circa 100 meter genomen. Felice Gimondi en zijn eerste luitenant de Duitser Rudi Altig sprongen dadelijk in het geweer om de vermetele vluchte ling terug te halen, maar de ploeggeno ten van Merckx onder aanvoering van een keurig afstoppende Guido Reybroeck lieten niet toe, dat het tempo in de grote groep tot al te grote hoogte werd opge jaagd. Merckx kon zijn voorsprong be houden en ging met zes seconden voor sprong op de als tweede finishende Ita liaan Basso over de meet. Het voltallige peloton volgde in dezelfde tijd. De roze trui, het ere-habijt van de Giro d'Italia, was al na de eerste rit voor de man, die volgens de prognoses een van de grootste kanshebbers is voor de eindzege. ADVERTENTIE ROTTERDAM Meer dan ooit zullen donderdagavond de aanvoerders in de Feijenoordkuip hun stempel op de wedstrijd drukken. Zowel bij AC Milan als bij de Hamburger SV, die elkaar dan in de Europa-Cupfinale voor bekerwinnaars zullen ontmoeten is de aanvoerder tevens de grootste vedette van het team. Bij de Italianen is het de 25-jarige Gianni Rivera, die als het hem lukt met zijn team de cup te winnen dit seizoen 3,5 ton met voetballen heeft verdiend. Bij de Duitsers is het de 31-jarige, niet stuk te krijgen, Uwe Seeler, die Mexico nog wil halen en dan stoppen. Beiden zijn aanvallers, iets achter de spitsen opererend. Beiden zjjn de „brains" van hun team. De Italianen rekenen op een beslissende treffer van hun „Jantje", De Duitsers op een pleitbeslechtende goal van hun „Uwe". Gianni Rivera is tenger heeft een smal list in de strijd om de Duitse beker mocht (Van onze sportredactie) „Waarom zouden we geen kans heb ben", zegt Kees Rijvers. De trainer van FC Twente beschouwt de beker wedstrijd van zijn ploeg tegen Ajax helemaal niet als een bij voorbaat ver loren partij. „Ajax heeft nog wel an dere zaken aan zijn hoofd dan de be ker". Voor FC Twente is het een voor deel dat Ajax nog volop bij de strijd om de landstitel betrokken is. Dat is ook de oorzaak van enige verwarring rond de speeldatum van de halve be kerfinale op het Go Ahead terrein. Rij vers: „Als Ajax kampioen was gewor den hadden we op woensdag gespeeld. Nu zij het nog niet zijn hebben wij ook wel behoefte aan een extra-rust dag". Hemelvaartsdag wordt een belangrij ke dag voor Kees Rijvers en zijn FC Twente. „We gokken helemaal op de beker". Voor die bekerstrijd die voor de Twentenaren de bekroning van het seizoen moet worden, heeft Rijvers de laatste competitiewedstrijd duidelijk ondergeschikt gemaakt. „We hebben 'ogisch gegokt op de mogelijkheden en die lagen voor ons in de bekerstrijd De competitie was voor ons de laatste (Van onze sportredactie) HAARLEM. Hemelvaartsdag wordt door de clubs uit de eerste en tweede di visie benut als competitiedag. Vooral EDO staat voor een zware opgave. Morgen staat de uitwedstrijd tegen Veendam op het programma en zondag vojgt het duel tegen Fortuna in Vlaardingen. Het resul taat van beide ontmoetingen beslist over de nog aanwezige promotiekansen. Haar lem speelt morgen een thuiswedstrijd te gen De Volewijckers. Hoeben zal bij Haarlem wellicht toch weer van de partij zijn. De clubarts ver wachtte dat zijn hoofdblessure morgen wel weer zal zijn genezen. Het Haarlemse team is verder ongewijzigd. Bij EDO is Hendriks vervangen. Burke staat nu weer op de linkbuitenplaats. Het team is verder eveneens ongewijzigd. Veendam kon om dat verscheidene spelers met blessures kampen alleen een voorlopige opstelling bekend maken. Veendam: Drenth - Boon stra, Kerkhof, Kuiper en Blijham - Geor ge en Nienhuis - Pascal, Lacrois, Meuken en Wollerich. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Achter de schermen wordt er al druk aan transfers gewerkt. Vooral Haarlem is nogal actief, hoewel men af moet wachten, hoe de situatie met Xerxes/DHC zich ontwikkelt. De ge meente Delft heeft laten weten, dat men de zaak opnieuw gaat bekijken. Haarlem heeft inmiddels contacten (gehad) met Dronkers van HRC (Den Helder), Leen v. d. Lugt van HVC en doelman Mighelsen van de Harderwijkse amateurclub VVOS, waarvoor ook FC Twente belangstelling heeft. HVC vraagt voor de 29-jarige v. d. Lugt ruim 50.000 en dat vindt men bij Haarlem veel te veel. KRAKAU. De Italiaan Rino Monta- nari heeft gisteren de twaalfde etappe van de wegwedstrijd Berlijn-Praag-Warschau, een rit over 134 kilometer van Katowice naar Krakau gewonnen. Fred Niemeijer «indigde op de vierde plaats de Sport Verein toch meedoen omdat Bayern München als Europabekerhouder al van deelneming verzekerd was zich naar de finale vocht en nu voor minstens 20.000 paar Duitse ogen in Rotterdam en heel wat meer voor de televisie de Duit se eer moet verdedigen, is de 31-jarige Uwe Seeler meer een nationale beroemd heid. Iedere Duitser vertelt u graag hoe Uwe door zijn enorme wilskracht een bek kenfractuur, een botversplintering in zijn rechter enkel, een gescheurde achillespees een langdurige hielontsteking, waarvoor een speciale voetbalschoen ontworpen werd en een rugblessure, die hem noopte maandenlang in een leren corset te lopen, overwon. Zaterdag hoefde Uwe niet te spelen, mocht hij zijn huidige „arger", slijtage aan enkele rugwervels, die voor en na de wedstrijd met injecties wordt bestreden verminderen door rust. Aanvoerder Uwe Seeler zei: „dat we hier in de finale staan hebben we ook een beetje te danken aan een Nederlander. Aan uw scheidsrechter Lou van Ravens, die bij de stand 2-2 in Cardiff, na het verstrijken van de normale speelduur nog 2 minuten liet doorspelen voor oponthoud. In de laatste van die twee minuten scoor de Bubbi Honig onze winnende goal. Don derdag wordt het wel wat moeilijker. Die defensie van Milan is als beton. Ik ben blij dat Hönig in de aanvalsspits zijn vorm terug heeft. Hij is nu de man die ze in de gaten moeten houden. Met rou tinier Gert („Charley) Dörfel op links en Werner Kramer op rechts zullen we' proberen een paar keer door dat beton heen te boren. Als we achter de boel dicht kunnen houden centraal verde diger Willy Schulz speelt gelukkig mee dan moeten de Milanezen komen. Dat is het mooie van zo'n finale. Je moet scoren om tot een beslissing te komen. Ik denk echter wel dat wij meer aanvallend zul len spelen. Het wordt een kwestie van I Duitse inzet tegen koele Italiaanse J klasse". gezicht met dik donker haar, is vrijgezel en rijk. Ondanks zijn jonge leeftijd is hij al 9 jaar topnieuws in de Italiaanse sport- rubrieken. Op 16-jarige leeftijd koopt Mi lan hem voor meer dan 1 miljoen gul den van Allessandria. Een aankoop die veel kritiek ontlokte. Hij mocht dan wel een voetbalwonderkind zijn, maar om zo veel geld te investeren in een knaap die nog met puberteitspuistjes tobde, leek velen onverantwoord. Die velen willen daar nu niet meer aan herinnerd worden en spreken lyrischer dan wie ook over „la perla rosso-nera" (de parel der rood zwarten). Men knippert in Milaan nauwe lijks met de wimpers als men hoort dat Gianni dit seizoen startte met 180.000 gul den handgeld, 11.000 gulden per maand aan premies, 35.000 extra premie voor het behalen van de landstitel en 40.000 als (Van onze correspondent) ZWOLLE. De Zwolse tweede divi sieclub Zwolse Boys heeft gisteravond op een buitengewone algemene ledenverga dering besloten met het betaalde voetbal door te gaan. Met 84-22 stemmen werd daartoe besloten ondanks de zorgelijke omstandigheden van de vereniging. AMSTERDAM. De Woensdrechtse amateurwielrenner René Pijnen zal defi nitief niet in Olympia's Tour door Neder land kunnen starten. Pijnen, die al we kenlang last heeft van een blessure aan zijn achillespees en al eerder duidelijk had gemaakt, dat zijn optreden in de grootste Nederlandse etappekoers, die op Hemelvaartsdag in Amsterdam begint, nog lang niet zeker was, stapte dinsdag na een trainingsritje van vijftig kilome ter ontmoedigd van zijn fiets. „Zo gaat het niet" verzuchtte de man, die tijdens de wereldkampioenschappen 1967 in Heerlen een derde plaats behaalde. En daarmee was nog voor de start van Olympia's Tour een van de grootste fa vorieten voor de eindzege uitgeschakeld. ze ook de laatste Europa Cup-match win nen. Dat wou dan zijn verdiensten op 350.000 gulden in totaal brengen, een be drag dat zelfs in Italië een record be tekent. Gianni verdient dat bedrag, meent de 28-jarige president van AC Milan Car- raro, die met die leeftijd de jongste pre sident is van een Europese topclub. Gian ni is in elke wedstrijd het kasstuk door zijn elegant en intelligent spel. Een kan senloerder is Gianni Rivera niet, dat laat hij over aan zijn medeinternational Pie- rino Prati, een 22-jarige linksbuiten die, evenals Rivera en de derde man in de Milanese aanvalslinie, Sormani, „alles met een bal kan doen" (volgens Frans Beckenbauer nadat zijn Bayem München door dit AC Milan werd uitgeschakeld). Het is niet zoals in 1961 toen rond de halve finale HSV-Barcelona de Hanzestad vaak schertsend Uwestad werd genoemd, maar toch zal iedere Hamburger deze dagen die naam Uwe zeer vele keren over de lippen laten gaan. Sinds HSV als bas taardbekerhouder als verliezende fina- Rivera

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 23