VAN DAG TOT DAG Godslastering Frans kabinet zal amnestie voor studenten voorstellen Cohn-Bendit: „Bij rellen in Parijs zeker vijf doden" Weinig geestdrift voor Britse loonmaatregelen Ky steunt Tran van Hoeong als hij anti-communist blijft Haarlem tneubelen bi) m bij commentaar op actuele zaken Spanningen nemen toe Veiligheidsraad doet beroep op Israel Eerst stoppen met bombardementen Meerderheid van Labour gering Critiek van Ball op De Gaulle Noordvietnamese infiltratie gaat door Harttransplantatie in VS geslaagd Chinese president wilde geen H-bom 3 1 §18 telegrammen WOENSDAG 22 MEI 1968 Jongen werd getroffen door kogel van schietbaan lerstovt? Geheim houden Hamsteren V er gad er activiteit Noord'Vietnam herhaalt: PARIJS De Noordvietnamese delegatie naar het inleidend vredes- gesprek met de Amerikanen in Parijs heeft dinsdag verklaard dat na een volledige stopzetting van de bom bardementen op Noord-Vietnam „de vraagstukken betreffende de politieke regeling van het probleem-Vietnam aan de orde kunnen komen". De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. George Brown Aanval met water msmm Restaurant „Van Ouds 't Room- huys". De massale protestdemonstratie van aanstaande zaterdag in Utrecht, die de voor Nederland uitzonderlijke situatie van een volkomen eensgezind optreden der drie vakcentrales te zien geeft, is voorlopig uitsluitend gericht tegen het regeringsbeleid. Er is echter een kans dat het eveneens een demonstratie tegen de werkgevers wordt, indien de organisaties van deze laatsten intussen een zekere solidariteit met de regering zouden doen blijken. Er hangt dus veel af van de conclusie, die vrijdag na de besprekingen tussen werkgevers en werknemers in de Stich ting van de Arbeid zal worden getrok ken. Komen deze twee groepen in de Stichting tot een eensgezinde uitspraak die het regeringsbeleid verwerpt, dan zal de massademonstratie in Utrecht het ka rakter krijgen van een „afzweren van De Jong". De gevolgen van een zo zwaar wegende verwerping van het kabinetsbe leid laten zich moeilijk raden, maar het is onvoorstelbaar dat de regering in die omstandigheden tijdens het Kamerdebat van volgende week zonder kleerscheuren uit de strijd komt. Zouden de werkgevers het regeringsbeleid blijven steunen of slechts in kleinere details critiseren, dan valt de splijting op twee plaatsen: in het bedrijfsleven zowel als in de politieke sectoren. De werkgeversorganisaties bevinden zich op dit ogenblik in een moeilijk parket. Zij kunnen moeilijk de hou ding aannemen alsof zij niet ingeno men zouden zijn met het afremmen van de loonsverhogingen. Aan de andere kant hebben zij bij het afsluiten van de CAO's zeker niet het voorbehoud gemaakt, dat deze CAO's wel eens een langere looptijd zouden moeten krijgen. De éénjarige looptijd was een onderdeel van hun af spraak met de werknemers en het valt moeilijk te zien hoe zij daarop zouden kunnen terugkomen, nu de regering de ook door hen voorgestane vrije loonpoli tiek zo drastisch doorkruist. Het negeren door de regering van de Sociaal Economische Raad is eveneens een factor voor ongenoegen bij werkge vers en werknemers beiden. Daarbij komt dan ook nog de onaangename verrassing dat de ondernemingen moeten opdraaien voor de 150 miljoen extra steun ten bate van de werkgelegenheid. Alles bijeen zijn er méér redenen voor de werkgevers om in deze situatie te proberen tot een een stemmige conclusie met de vakcentrales te komen, dan om het regeringsbeleid toe te juichen. De vakcentrales verwach ten kennelijk ook niet, dat zij in hun actie tegen de regering in de steek zul len worden gelaten door de werkgevers organisaties, al zullen zij zich realiseren dat de komende afspraak in de Stichting van de Arbeid zich niet eenzijdig zal kunnen keren tegen het principe der loonbeheersing, maar dat het zwaartepunt ervan zal moeten komen te liggen in een protest tegen de voorbarigheid der rege ringsbesluiten en de karigheid ten aan zien van de werkverruiming. De ontwikkelingen in de politieke sec toren zijn al even moeilijk te peilen en al even interessant ten aanzien van de vraag, hoe het er over enkele weken in Nederland uit zal zien. Er zijn geruchten van spanningen in het kabinet zelf, van verschillen van mening tussen A.R. en V.V.D., zowel in de fracties als bij de ministers. In de Kamer heeft zich giste ren tijdens het debat over de nieuwe omzetbelasting al gedemonstreerd dat in de regeringsfracties de oppositie tegen het beleid van de minister van Financiën sterker wordt. De algemene onvrede met de huidige gang van zaken geeft de betoging der vakverenigingen van zaterdag een extra reliëf, waardoor de positie van het kabi net een gevaarlijke brokkeligheid gaat vertonen. VMM NEW YORK. (Reuter) De Veilig heidsraad heeft een beroep gedaan op Is rael, de maatregelen ongedaan te maken die het heeft genomen om de internatio nale status van Jeruzalem te wijzigen. Van de vijftien leden spraken er der tien waaronder Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie zich voor deze ontwerpresolutie uit. De VS en Ca nada onthielden zich van stemming VARESE, Italië (AP) De officier van justitie van Varese in Noord-Italië heeft bevel gegeven tot gerechtelijke ver volging van drie Italianen wegens dood slag in de zaak van de dood van een twaalfjarige Belgische jongen. Jean Paul Myttenaere werd door een kogel in zijn hoofd getroffen en stierf, toen hij op 7 november aan het spelen was op de binnenplaats van een school in Varese. De onderzoekingen hebben uitgewezen dat de kogel afkomstig was van een na bijgelegen schietbaan, waar de Italiaanse politie aan het oefenen was. Raffaele Conti en Italo Sparacciari, president en directeur van de schietbaan, werd door de officier verweten dat zij de politie hadden toegestaan met zeer krach tige pistolen te oefenen. Ook Giacomo Ferrero, een kolonel van politie, werd in staat van beschuldiging gesteld omdat hij toestemming had gege ven voor schietoefeningen, zonder de vei ligheidsregels van de schietbaan in acht te nemen. KAAPSTAD (Reuter) In Kaapstad is de voormalige hoofdredacteur van het studentenblad „Varsity" schuldig bevon den aan godslastering, omdat in een ver slag over een symposion over de vraag „Is God dood?" uitspraken van enkele sprekers waren opgenomen die godslas terlijk werden geacht. De 21-jarige Christopher Pritchard werd met een waarschuwing naar huis gestuurd. Hij is al van de universiteit weggestuurd. De verdediger had het proces „een terugval naar de middeleeuwen" ge noemd. Volgens hem had Pritchard liet symposion niet bijgewoond en was het verslag dan ook door een ander gemaakt. Het feit dat vooraanstaande geestelijken zich bereid hadden verklaard te getuigen dat het artikel hen niet had geschokt, toonde volgens de rechter aan „hoezeer de openbare zeden in deze moderne tijd achteruit zijn gegaan". ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET! PARIJS (AFP, Reuter en AP) De Franse ministerraad heeft in een buitengewone vergadering onder voorzitterschap van president De Gaulle een voorstel goedgekeurd om degenen die in verband met de stu dentenbetogingen tussen 1 februari en 15 mei zijn gestraft, amnestie te verlenen. Kwijtschelding van de straffen was, naast de hervorming van de universitei ten, een van de voornaamste eisen van de studenten. Het voorstel zal vandaag bij het parlement worden ingediend. In ge heel Frankrijk is stad na stad het open baar leven stilgelegd. Bordeaux, Brest, Clermont Ferrand, Lille, Lyon, Marseille Poitiers, Rennes en Toulouse, in al deze steden is de toestand hetzelfde als in Pa rijs. In de Franse hoofdstad zijn talrijke middelbare scholen bezet door leerlingen en onderwijzend personeel. Artsen heb ben het bureau van de medische raad van toezicht bezet. Ook bij de „Folies Bergère" wordt nu gestaakt. Voor een communistisch partijbureau in Marseille is vannacht een kneedbom ontploft. De schade is gering. De Franse studentenleider Daniël Cohn- Bendit, ook wel „Rode Dany" genoemd, heeft gisteravond in een toespraak voor tweeduizend studenten in West-Berlijn ge zegd dat bij de recente Straatgevechten met de politie in Parijs tussen de vijf en elf doden zijn gevallen. De Franse autoriteiten wilden dat naar zijn zeggen geheim houden en de regering zou druk op de nabestaanden hebben uit geoefend „om niets uit te laten lekken". Cohn-Bendit zei tevens dat vele betogers blind waren geworden door het door de politie gebruikte strijdgas. Onze speciale verslaggever in Noord- Frankrijk meldt: In Lille en Roubaix staan lange rijen mensen voor de loket ten van de banken. De uitkering van te goeden is gelimiteerd, 's Namiddags in het kantoor van de Credit du Nord op de Place Rihour in Lille: „Ik wil vijf duizend francs", „Non monsieur, we kun nen u slechts duizend uitbetalen." De beambte bij het gasbedrijf, die ver geefs alle verwensingen over de Franse staat afroept, int het toegestane bedrag. Een student roept „De banken voor het volk". Maar ook hij wacht heftig beto gend zijn beurt af. Een aantal banken heeft de hekken neergelaten met de laconieke mededeling gesloten in verband met Hemelvaartsdag. Het trein- en busverkeer ligt stop. Langs de wég, vooral richting Duinkerken en Lille-Roubaix, staan veel lifters. In de warenhuizen wordt op grote schaal ge hamsterd. Vooral levensmiddelen in blik, koffie en graanprodukten. Een verminkt doorgekomen bericht dat de graanmaalderijen bij Parijs als ge volg van de staking niet langer aan de vraag zouden kunnen voldoen heeft veel paniek gezaaid. De run op de benzine stations is maandag iets afgenomen na dat de grot,e maatschappijen 's nachts met succes een raadselachtige bevoorra- dingsinjektie hebben toegepast. Niette min rijdt bijna iedereen uit voorzorg in gezelschap van een aantal jerry-cans, tot zelfs op de zitbanken. Een pompbe diende op de weg naar Duinkerken: „Ik heb nog genoeg. Gisteren was het een gekkenhuis: „Hoeveel? Tienduizend liter in zeven uur. Zoiets heb ik nog nooit mee gemaakt." In het Quartier Latin van Lille is het plotselinge optreden van Jean Paul Sar tre het gesprek van de dag. Evenals on der de arbeiders heerst er onder de stu denten in Lille een ongekende vergader activiteit. „Le grand dialogue" is een kreet die men overal hoort. In de lycea en vooral onder de onderwijzers is de stemming veelal op zijn Parijs revolutio nair. Het enige grote wapenfeit van de stu denten in Lille was de meeting in de gro te sporthal van Annapes, waarop men de Parijse eisen tot examenshervorming overnam, om daarna vreedzaam de va ge adhesie van een aantal professoren te commentariëren en zelf een speciale mee ting te organiseren om een datum van een 24-uurs staking vast te stellen. Intussen hebben de rechten- en techni sche- wetenschappenfaculteiten hun da- genvullende massadiscussies alvast de status van een staking gegeven. In Antwerpen zijn gisteren 15 schepen aangekomen, die wegens de staking in Franse havens niet gelost konden worden. Vandaag worden nog dertig schepen ver wacht. De woordvoerder van de Amerikaanse afvaardiging zei daarop, dat dit geen wij ziging in het Noordvietnamese standpunt betekent. Volgens hem zal de toekomst van Vietnam niet zonder deelneming van Zuid-Vietnam kunnen worden besproken. De Noordvietnamese woordvoerder zin speelde er dinsdag op dat ook de vrijlating van gevangen genomen Amerikaanse pi loten onderwerp van gesprek kan worden na 'stopzetting van alle bombardementen op zijn land: „Wij weten dat de voornaam ste oorlogshitsers de Amerikaanse leiders zijn, in het bijzonder die in het Pentagon. Daarom geven wij de piloten, hoewel wij hen als misdadigers beschouwen, toch een menswaardige behandeling. Wij heb ben al een aantal vliegeniers vrijgelaten", aldus de Noordvietnamese woordvoerder. ADVERTENTIE LONDEN. Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond met een voor de regering ge vaarlijk kleine meerderheid van slechts 35 stemmen het nieuwe wetsontwerp in zake produktiviteit, prijzen en inkomens goedgekeurd. De Conservatieven en Libe ralen waren tegen, omdat ze niet geloven in een wettelijke dwang op het subtiele gebied van lonen en prijzen. De regering had ook de grootste moei te de eigen linkervleugel en een aantal rechtse vakbondsvertegenwoordigers van de noodzaak van de maatregelen die een verscherping vormen van de bestaande, te overtuigen. SAN FRANCISCO. (Reuter) Presi dent De Gaulle's „egocentrische filosofie" brengt de toekomst van Europa en zelfs de wereldvrede in gevaar, zo heeft de tot Amerikaans ambassadeur bij de Ver enigde Naties benoemde George Ball in een interview met het blad „San Fran cisco Examiner" verklaard. Ball, die er de nadruk op legde dat hij zijn persoonlijke mening uitsprak, zei de Franse president als een van de grootste irritaties voor de vrede in deze generatie te beschouwen. Hij voert Europa terug „naar dè slechte oude gebruiken van het nationalisme dat tot een nieuwe we reldoorlog zou kunnen leiden", aldus Ball. Labours normale absolute meerderheid bedroeg tot nu toe 70. Volgens schattin gen hebben 35 Labour-leden zich gister middag van stemming onthouden. De voorstellen werden uiteindelijk aangeno men met 290 tegen 255 stemmen en dat was de kleinste meerderheid die de La- bour-regering in het Lagerhuis ooit heeft gekregen. De Conservatieven krijsten „Out, out, out". Maar voor de regering hoe bedroevend dit resultaat ook is vormde dit geen reden tot aftreden. De regering huldigt het standpunt dat er op het gebied van prijzen, lonen, hu ren en dividenden alleen door vrijwillige Samenwerking van alle betrokkenen wer kelijk iets kan worden bereikt. Helaas laat die samenwerking tussen de vakbon den onderling en tussen het Britse vak verbond, het Trade Union Congress en de centrale werkgeversorganisatie nog veel te wensen over. Vandaar dat de nieuwe wet evenals de oude, dwangmaatregelen bevat, maar uit sluitend als stok achter de deur. Tot nu toe behoefden deze zelfs nooit te worden gebruikt. George Brown die voor het eerst na zijn aftreden uit de regering zijn stentorstem in het debat liet schallen achtte het een grote fout dat de wet op slechts korte termijn is geprojecteerd omdat wettelijke loon- en prijsbeheersing nog vele jaren nodig zal zijn. Het was ex-minister Brown destijds die de eerste loon- en prijzenwet introduceer de en tevergeefs heeft getracht de over heersende invloed van het ministerie van Financiën te breken. Hij wenste mevrouw Castle meer succes in dit opzicht. Tijdens een bijeenkomst van de Duitse artsenbond heeft de journa list Roderick Böttner (links) een plastic zak met water boven het hoofd van president Lübke omge keerd. Terwijl de president verloren bleef staan, greep prof. Ernst Fromm, voorzitter van de artsen bond, Böttner vast, zoals de foto toont. De journalist is gearresteerd. SAIGON (AP) Vice-president Ky heeft woensdag verklaard kabinetsformateur Tran van Hoeong te zullen blijven steu nen „zolang hij anti-communist blijft". Ky heeft tegenover journalisten gezegd, dat hij dinsdag een langdurig en vriend schappelijk gesprek met Hoeong heeft ge had. Hij heeft toen de verzekering ge kregen, dat de nieuwe premier een uitge sproken anti-communistische koers zal volgen. Niettegenstaande de huidige vredesbe sprekingen over Vietnam in Parijs gaat de Noordvietnamese infiltratie in Zuid- Vietnam in recordtempo door, heeft ge neraal William C. Westmoreland bekend gemaakt. Westmoreland, opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Viet- ADVERTENTIE OOSTEN Interieurverzorging N.V. Barteljorisstraat 13-17 Telefoon 13915 Maandags de gehele dag gesloten. nam, zei, dat in april ongeveer vijftien duizend Noordvietnamese soldaten de grens naar het zuiden zijn overgestoken. Hij zei te verwachten dat het totaal voor mei ook hoog zal zijn. De Noordvietnamese strijdkrachten heb ben dinsdag vier belangrijke Amerikaan se bases in het gebied van Hosé bestookt met vijfhonderd mortier- en raketgrana ten. Het was een der hevigste artillerie aanvallen uit de gehele Vietnamese oor log, aldus heeft het Amerikaanse opper bevel bekendgemaakt. De Amerikaanse luchtmacht heeft een vliegverbod voor 42 F111A jachtbommen werpers uitgevaardigd waarvan een de fect in het mechanisme van de vleugels moet worden gerepareerd. Het verbod geldt niet voor de vroegere modellen van de Fill. Het besluit bete kent dat de vijf FlllA's in Thailand niet aan de strijd in Vietnam mogen deelne men. Drie FlllA's zijn bij operaties uit Thailand neergestort. President Johnson heeft het congres een aanvullend bedrag van 3.9 miljard dollar gevraagd voor de militaire opera ties in Vietnam en Zuid-Korea. Hierdoor zouden de defensieuitgaven in de twaalf maanden welke 30 juni eindigen stijgen tot 76.2 miljard dollar, tegen een raming van 73.7 miljard in januari. HOUSTON. (AFP) In het St. Luke- ziekenhuis in de Amerikaanse stad Hous ton is gisteren voor de vierde maal een harttransplantatie uitgevoerd. De man bij wie het hart werd inge bracht is de 47-jarige autohandelaar Luis John Fierro uit Elmont. De donor was een 17-jarige jongen, Hubert Brungardt, die kort tevoren was overleden aan een hersenbloeding. Luis John Fierro was maandag in het ziekenhuis opgenomen. Van de drie andere Amerikaanse hart transplantatie-patiënten zijn er twee overleden. De derde maakt het goed. HONGKON. (Reuter) De in onee- nade gevallen Chinese president Lioe Sjao Sji en twee van zijn weggezuiverde militaire aanhangers hebben getracht de ontwikkeling van Chinese waterstofbom men en raketten tegen te houden, heeft radio-Kanton woensdag meegedeeld. De technici die met de ontwikkeling daarvan bezig waren hadden destijds ver beten gestreden tegen de revisionistische opvatting die de voormalige minister van Defensie Peng Teh Hoei en het toenma lige lid van de generale staf, Lo Joei Sjing, naar voren hadden gebracht. Toen president Lioe trachtte het atoompro gramma tegen te houden, gaf voorzitter Mao bevel het voort te zetten. Twee jaar later, op 6 oktober 1964, ontplofte de eerste Chinese atoombom, zo beschreef radio-Kanton. ADVERTENTIE Bloemendaalseweg 271 - Overveen Tel. 52701 A.s. Vrijdag speciale Tarbotdag 1 Verse Tarbot in de Boter gebakken, gebakken nieuwe aardappeltjes en gemengde salade of Gekookte verse Tarbot met druiven en witte wijn saus, nieuwe aardappeltjes en verse asperges of Gekookte verse tarbot met Mornaysaus, champignons, me loen, pimentos, purée en worteltjes Reserveer nu reeds Uw tafel J Mijn. Twee Israëlische boeren zijn om het leven gekomen en vijf gewond, van wie drie ernstig, toen de wagen waarin zij zaten bij het dorp Nahal-Oz, twee kilometer ten zuidoosten van Gaza, op een mijn reed. Protest. Het Internationale Rode Kruis heeft een krachtig protest gericht tot de federale regering van Nigeria we gens de voortdurende luchtaanvallen die zij laat uitvoeren op de burgerbe volking van Biafra en ziekenhuizen die van het Rode Kruis-embleem zijn voor zien. Amok. Op het centraal station van Frank fort is een 37-jarige Turkse gastarbei der gegrepen, die zonder aanleiding drie mannen en een vrouw met een bijl verwondingen had toegebracht. Hij is naar een zenuwinrichting gebracht. Heroïne. In Puerto Rico is een Belg ge arresteerd, toen hij probeerde op het vliegveld van San Juan zes zakken heroïne ter waarde van een half mil joen dollar te smokkelen. Communicatiesatellieten. Een woordvoer der van de Amerikaanse vliegtuigfa briek Hughes heeft in Londen een plan ontvouwd voor de aanleg van een com municatiestelsel van vier satellieten. Da satellieten zullen in de Verenigde Sta ten en Engeland worden gebouwd, waarbij ook onderdelen uit Europa en Japan zullen worden gebruikt. De kos ten van het. plan worden geraamd op 175 tot 350 miljoen gulden. Fabriek ingestort. Negen mensen zijn ge dood en 76 gewond door het instorten van een half afgebouwde sigarenfabriek in Soerabaja, Oost-Java. De fundamen ten van de fabriek waren door zware regenval ondermijnd. Starfighter. Een F104G Starfighter van de Westduitse marine is dinsdag in de om geving van Kiel neergestort. De piloot is om het leven gekomen. Het is in to taal de 81ste Starfighter, die de West duitse strijdkrachten hebben verloren, en reeds de vijfde die dit jaar is neer gestort. Zwemvest-uitvinder. Claude Massey, uit vinder van het „Mae West"-zwemvest, is op 78-jarige leeftijd in Sydney over leden. Zijn uitvinding werd populair on der de naam van de mollige filmster Mae West.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3