Studenten zijn niet bevoegd tot meebeslissen in beleid Jarige man, blije man, Bambusman! DE MANTELSPECIALIST KNIPSELKRANT Loonnota Waken voor een tweede Parijs altijd n verfrissende verrassing. a Voorlopig geen scheepsreactor mi m GEEN ENKELE VROUW-GEEN ENKEL MEISJE |gj 59?° 69?° COMMISSIE-VOORZITTER IR. MARIS: Bambus 2-in-l shave lotion Lacune in rapport commissie-Maris m i&ilenkd ■n tergal 395° 49so Ji tM ii. Behoud een jeugdig uiterlijk behoeft zich nog die perfekte modekleding te ontzeggen gj| daarvoor zorgt DE MANTELSPECIAUST REGENMANTELS VOORJAARSMANTELS VOORJAARSMANTELKOSTUUMS HAARLEM: VRIJDAG 24 MEI 1968 15 Financiële slokop Tegenstroom Academische Raad: Beroering Minister De Block: ZOVEEL VERSCHILLENDE SUCCES-MODELLEN m §0 t&ÉS Grote Houtstraat 180 hoek Raamvest tel. 20817 Haast en traag Gezond Loonpauze Nerveus Arbeiders betalen Pas op de plaats Ernst Bedrijfsleven De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. Te kort ROTTERDAMSE Winsten onaangetast Moord en brand Nieuwe hangar voor vliegveld Rotterdam (Van onze correspondent) NIJMEGEN/AMSTERDAM „Studenten komen pas kijken en zijn daarom niet bevoegd mee te beslissen in de beleidsbepaling van de univer siteit". Deze woorden zijn van ir. A. G. Maris, voorzitter van de commissie, die op verzoek van de Academische Raad voorstellen heeft gedaan tot her structurering van het wetenschappelijk onderwijs. Voorstellen, die bij de besturen van de universiteiten zoveel bezwaren opriepen, dat zij in ge wijzigde vorm opnieuw ter beoordeling zijn voorgelegd, doch wederom een zodanige critiek losmaakten, dat de Academische Raad zich de afgelopen dagen het hoofd heeft gebroken over de vraag welk advies uiteindelijk aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen moet worden voorgelegd. Het oordeel van de studenten over het rapport-Maris is niet gevraagd. Maar ze hebben hun mening niet onder stoelen of banken gestoken. De tegenstroom begon In Nijmegen, waar de „Kritische Univer siteit" onder de studenten een begrip is. Zij hebben zwaar geschut in stelling ge bracht met de door de Nijmegense studen tenvereniging U.S.N. uitgegeven brochure „Universiteit en onderneming", waarvan de strekking inmiddels als een strijdorder is overgenomen door de studentenvakbe weging S.V.B. De „Kritische Universiteit" van Nijme gen heeft de stoot gegeven tot een strijd, die voorlopig nog zal voortduren. De S.V.B. treft voorbereidingen om de kwes tie van het universiteitsbestuur in brede kring, ook buiten die van de studenten zelf, aan de orde te stellen. De Neder landse Studentenraad heeft van de Acade mische Raad een openbare discussie ge- eist en wenst voorts inspraak van de stu denten in deze raad. Voor minister Veringa ligt het pro bleem wat anders. Hij staat voor de vraag hoe de regering het jaarlijks méér miljoenen verslindende weten schappelijke onderwijs en onderzoek fi nancieel de baas kan blijven. In de in het najaar te verwachten nota over de nieuwe inrichting van het wetenschappelijk on derwijs, zal men ook kortere studies be ogen, die meer op het toekomstige beroep van de student zijn gericht. Het overleg over dit facet van het hoger onderwijs heeft al geruime tijd plaats, doch in een zeer vertrouwelijke sfeer, waarin de stu denten zelf geen inspraak hebben. Het in toom houden van de snel groei ende onderwijsbegrotingen is ook de ach tergrond van het rapport, dat de commis- sie-Maris heeft gemaakt in opdracht van de Academische Raad, het hoogste advies orgaan voor de minister van Onderwijs en Wetenschappen. Het aantonen van de huidige onbevredi gende situatie in de universiteitsleiding is niet moeilijk. Het financiële beheer berust bij een curatorium, bestaande uit perso nen, die hun werkzaamheden elders in de maatschappij uitoefenen. Het onder wijs- en onderzoeksbeleid is in handen va de senaat, waarvan alle hoogleraren deel ADVERTENTIE Nu met GRATIS handige verstuiver (waarde f3,25) Idee voor cadeau v.a. f5.95. uit maken. Daarnaast hebben faculteiten en sub-faculteiten een grote mate van au tonomie. Dit bestuurspatroon blijkt niet niet meer in staat een efficiënte en slag vaardige leiding te garanderen in een tijd dat het aantal studenten zeer snel toe neemt en er een stormachtige ontwikke ling van de technologie plaats heeft, die tot een enorme uitbreiding van een aan tal wetenschappelijke specialisten leidt. De commissie-Maris adviseert een pro fessionalisering van de universiteit en het ontnemen van zelfstandigheid aan facul teiten en lagere organen. De leiding zou in handen moeten komen van een presi dium van drie personen dat uitsluitend verantwoording schuldig is aan de minis ter van onderwijs en wetenschappen. Aan het hoofd van de faculteiten zou een de- kaan moeten komen die door het presi dium wordt benoemd en die aan dit col lege verantwoording is verschuldigd. De voorgestelde herstructurering is olie op het vuur van de steeds sterker worden de stromingen in de maatschappij die zich willen vrijmaken van ieder paternalisme De reactie van de studenten en zeker die van de studenten van de „Kritische Uni versiteit" was dan ook te verwachten. In het haastig tot stand gekomen maar goed gedocumenteerde tegen-rapport ver zetten de studenten zich vooral tegen de oplossing van Maris cum suis, omdat de voorgestelde universiteitsleiding zich aan iedere vorm van demokratische controle onttrekt. Welke grote gevaren dit met zich meebrengt wordt aangetoond door een op somming te geven van een aantal bindin gen die reeds tussen universiteit en be drijfsleven bestaan. Eén ervan: „In ,T.NO. vinden wij een prachtig voor beeld van de verslechting van overheid, industrie, defensie, universitaire centra en internationaal speurwerk. T.N.O. is een organisatie die volledig oncontroleerbaar met overheidsgelden werkt ten bate van de industrie". In de brochure wordt gesteld dat de her structureringsplannen onherroepelijk gaan in de richting van „hel bestendigen van de betaande wantoestand". Verder wordt ge steld: „de instellingen van wetenschappe lijk onderwijs en onderzoek worden op kosten van de staat dienstbaar gemaakt aan de particuliere belangen inzake we tenschappelijke research en personeels voorziening van de groot-industrieën ten dienste van hun kapitaalsvergroting". In het tegenrapport wordt wel erkend dat de efficiency van de universiteiten verbetering behoeft. Dit zou echter ook kunnen worden bereikt door een vergaan de democratisering. Als alternatief voor de voorstellen in het rapport-Maris wordt gesuggereerd aan iedere faculteit kernen te vormen van studenten, wetenschappe lijke ambtenaren en professoren, die in openbare vergaderingen inhoud en rich ting van onderzoek en onderwijs zelfstan dig zullen bepalen. De hogere bestuursor ganen zouden slechts tot taak krijgen dit onderzoek en onderwijs organisatorisch en financieel mogelijk te maken. Men zal er tegen moeten waken de studenten van de „Kritische Universi teit" en de S.V.B. tot rebellen te verkla ren. Zij staan namelijk niet alleen. Het is bekend dat vele hoogleraren en weten schappelijke ambtenaren de gedachten- gang van naar inspraak hunkerende sti- denten kunnen volgen. De Groninger rec tor magnif. prof. dr. J. Snijders heeft zich bijvoorbeeld meermalen uitgelaten als een voorstander van een bestuurssysteem waarin de studenten zelf zijn betrokken Een grieven zijn er, aan alle universitei ten van ons land, al zijn ze ogenschijn lijk van onbetekenend belang. Daarnaast is het ook duidelijk dat er groepen stu denten zijn die via een hervorming van de universiteiten willen komen tot 'n her vorming van de maatschappij en zelfs stu denten bij wie een radicale maatschappij- omwenteling het voornaamste doel is. Met het rapport-Maris en het daarop ge volgde tegen-rapport van de Nijmeegse studenten is iets losgemaakt dat kan uit groeien tot een situatie waarin deze aan leidingen tenslotte niet meer zullen wor den onderscheiden maar die een bundeling is van alle uitingen van ontevredenheid, idealen, vernieuwing, strijd en onrust die in de studentengemeenschap latent aanwe zig zijn. Zij worden tevens beïnvloed door in crisis die velen als 'n maatschappijcrisis erkennen. En dat laatste zou kunnen be tekenen dat de opstandigheid zich op den duur niet tot de studentengemeenschap zal beperken. Temidden van alle demonstraties en strijdgewoel in de Europese universitaire centra doet Nederland het nog kalmpjes aan in de vorm van brochures, pamflet ten en protesttelegrammen. Zal het voor beeld van Parijs navolging vinden? De Nijmeegse student Hugues Boekraad heeft al gezegd: „Zou men aan de top doof blij ven dan zou ook de situatie hier kunnen verslechteren en dan zou het wel eens een tweede Parijs kunnen worden". Wat dat laatste betreft: ook Nederland zal vertegenwoordigd zijn op het interna tionale studentencongres dat begin juni in Kopenhagen wordt gehouden onder het motto „Strategie voor de revolutie in Eu ropa" DEN HAAG. Volgens de Academi sche Raad „komt in het rapport van de commissie-Maris niet, of althans onvol doende duidelijk in de bestuursopzet tot uiting, dat de (mede-)verantwoordelijk heid van het wetenschappelijk korps voor het functioneren van de instelling voor wetenschappelijk onderwijs tot gelding moet worden gebracht." De raad meent dat dit ook voor de mede-verantwoorde lijkheid van de studenten opgaat, met in achtneming van hun andere positie. De versterkte dagelijkse raad laat een nota samenstellen, waarin denkbeelden worden uitgewerkt, die naar voren zijn gekomen in de discussie over de organisa tie en een bestuursvorm van universi teiten en hogescholen. Er is in deze meimaand sprake van be roering in een groot aantal universiteits steden van Europa. Nederland heeft zo zijn eigen probleempjes, maar er is alle kans dat deze zullen samenvloeien in een stroming van onbehagen. Het ziet er naar uit dat het rapport-Maris wordt aangegre pen om uiting te geven aan alle grieven ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er zal in Nederland voorlopig geen kernreactor voor scheeps voortstuwing worden gebouwd. Dat heeft minister De Block van Economische Za ken vanmiddag in de Eerste Kamer mee gedeeld. Hij voegde er aan toe, dat de 15,- mil joen, die voor het project zijn uitgetrok ken, geen weggegooid geld is. De kennis die bij de ontwikkeling van het project is vergaard, kan worden gebruikt bij het ontwikkelen van zogenaamde lichtwater reactoren, die wel toekomst hebben, in tegenstelling tot de scheepsreactor. Licht waterreactoren zullen vermoedelijk in Ne derland worden toegepast voor de opwek king van elektriciteit. Van de uitgetrok ken 15 miljoen is 6 miljoen bijgedra gen door Euratoom. Vomt iw ADVERTENTIE raasnwT. alle maten nieuwste tinten vele modellen en niet duurder in kwaliteiten die ons zo populair hebben gemaakt. charmante mode voor alle leeftijden en niet duurder nieuwste dessins en tinten 7ClOU en n,et duurder •JïO* M'sS DEN HAAG: Schoolstraat 24 ROTTERDAM: (Oude) Binnenweg 127 Zwaanshals 244 i LEIDEN: Haarlemmerstraat 163 HAARLEM: Grote Houtstraat 180 AMERSFOORT: Langestraat II BREDA: Ginnekenstraat 29 UTRECHT: St. Jacobsstraat IS De loonmaatregelen van de re gering hebben uiteraard van alle kanten reacties uitgelokt. Reacties van instemming en felle afkeuring. Wij knipten passages uit commen taren van landelijke en regionale dagbladen. DE VOLKSKRANT schrijft: Zo haastig als de regering ten op zichte van de lonen te werk gaat, zo traag is ze als de bestrijding van de werkloosheid aan de orde komt. In de nota komt ook de regering eindelijk tot de conclusie dat de situatie na genoeg onveranderd is gebleven en dat nieuwe maatregelen nodig zijn. Maar wie verwachten zou, dat er nu dan ook een fors bedrag voor een flinke aanpak op tafel wordt gelegd, komt bedrogen uit. De werkgelegenheid is de zwakste stee in het huidige beleid. Dat wordt nu wel heel duidelijk zichtbaar. „Gezond" zet ALGEMEEN DAG BLAD boven zijn commentaar. De regering grijpt geheel volgens verwachting nu niét in, in de vrijere loonpolitiek. En dat is verstandig. Verreweg de meeste C.A.O.'s zijn al rond. Het zou dus weinig zoden aan de dijk zetten als voor het resterende deel paal en perk aan loonsverhogin gen zou worden gesteld. Over de maatregelen om de werk loosheid te bestrijden valt nog weinig te zeggen. De nota is op dit punt te weinig concreet. Op zich kan de be slissing om 150 miljoen gulden te be steden aan het structureel herstel van de werkgelegenheid worden toege juicht. „Ook aan de werkloosheid wordt ruime aandacht geschonken", schrijft DE TELEGRAAF. Zoals te sterke loonsverhogingen onze handelsbalans ongunstig be invloed hebben, kan een loonpauze aan onze export ten goede komen, hetgeen een sterke steun voor de werkloos heidsbestrijding kan zijn. Er worden ook andere maatregelen voorbereid, waarmede een bedrag van f 150 mil joen gemoeid zal zijn, welk bedrag moet worden opgebracht door het be drijfsleven in de vorm van een min der gunstige fiscale regeling voor in vesteringen. Het is een onlogische maatregel, want juist de investeringen vormen de basis van de toekomstige werkgelegenheid. HET PAROOL is van mening: In feite is de vrije (re) loonpolitiek, die nog geen volle vijf maanden heeft gefunctioneerd, nu vanwege haar kinderziekten om hals gebracht. De chirurgen die tot deze ingreep hebben besloten, zijn wel uitzonderlijk nerveus geweest. Over het geld voor de werkloos heidsbestrijding schrijft het blad: Dat bedrag wordt bovendien in zo veel richtingen versnipperd, dat men zich over het effect ervan geen enkele illusie behoeft te maken. Zo heeft het N.K.V. geschat dat met die f 150 mil joen misschien 3.000 tot 5.000 mensen aan de slag kunnen worden geholpen. Kortom: kruimelwerk dat de naam „beleid" nauwelijks verdient. DE FRIESE KOERIER critiseert: Het is ook een onbillijke maatregel. De zorg van de regering voor het evenwicht in de economie moet nog eens weer door de arbeiders worden betaald. De regering zoekt het in de loonpolitiek en niet in de inkomens politiek. De afstand in de welvaart tussen de loontrekkers en andere in komens-trekkers wordt daardoor op nieuw groter. De GOOI EN EEMLANDER is van mening: De reacties (van de vakbewegingen red.) zijn begrijpelijk, want het is een tegenvaller. Maar aan de andere kant is het ook begrijpelijk, dat de regering de loonontwikkeling in de hand wil houden. De economische si tuatie van het ogenblik is moeilijk te beoordelen. Er is een duidelijke op leving van de conjunctuur, een royale stijging van de industriële produktie, maar tegelijk blijft het werkloosheids cijfer hoog en wil de betalingsbalans nog niet erg verbeteren. Het is dus zeer wel aannemelijk, dat er volgend jaar aanleiding zal zijn tot een pas op de plaats wat de lonen be treft. DE TIJD schrijft onder meer: Wij willen niet beweren, dat het kabinet met een prachtige, visionaire nota is gekomen. Het is een econo misch ingewikkeld en politiek lastig stuk, dat beknibbelend en bedisselend tegen de vleug van de conjunctuur en tegen de weg van de minste weerstand in gaat. Maar juist daarom moet de nota met ernst en behoedzaamheid be oordeeld worden. De NIEUWE COURANT: ADVERTENTIE bij de spanning op de arbeidsmarkt, die nog in grote delen van ons land, met name in het westen heerst, in wezen onbruikbaar is gebleken. Ons land met zijn open economie en zijn grote afhankelijkheid voor zijn bestaan van de buitenlandse handel moet uiterst voorzichtig zijn met het prijspeil. Een loonkostenstijging mani festeert zich ogenblikkelijk in de prij zen en kan een gevaar betekenen voor onze concurrentiepositie. TROUW: Dat de regering van plan is compen satiemaatregelen te treffen voor d« zwakste groepen valt te waarderen^ maar dit kan de indruk niet wegnemen dat de nota op het belangrijkste punt, namelijk dat van de werkloosheidsbe strijding, te kort schiet. ADVERTENTIE Wat de vrijere loonpolitiek ook mag betekenen, het getuigt van wijs beleid, dat de regering niet dwars in gaat tegen de eensgezinde mening van het georganiseerde bedrijfsleven. HET Het NIEUWSBLAD VAN NOORDEN commentarieert: Waarom nu al een ingreep op iets, wat pas volgend jaar moet plaats hebben?, zo vraagt men in gemoede. Waarom die plotselinge haast, toen het al te laat was om voor dit jaar iets te doen? En waarom wordt alleen het mes in de lonen gezet, ook al weer een logische vraag. Terecht consta teren de vakbonden, dat op deze ma nier een half miljard gulden aan loon kosten wordt gespaard, maar de winsten worden niet aangetast; in tegendeel, de kans is groot, dat die bij de hele gang van zaken wel varen. ALGEMEEN HANDELSBLAD is van mening: Overigens kunnen wij niet inzien dat de regering anders had kunnen handelen, dan zij nu van plan is te doen. Zij die moord en brand schreeuwen over een inbreuk op de regels van de vrijere loonpolitiek die nen te bedenken, dat deze vrijere loonpolitiek te vroeg is ingevoerd, en De vrouw van midden dertig vraagt zich af en terecht hoe de jeugd van haar huid het beste bewaard kan blijven. Een eenvoudige dagelijkse verzorging van gezicht en hals met Olie van Olaz is hierop het antwoord. Deze vochthoudende tropische olie, verkrijgbaar bij drogisten en parfume rieën, houdt het vochtgehalte van de huid op peil en vormt door haar unieke eigenschappen de best denk bare bescherming tegen rimpelvor ming. Olie van Olaz schenkt u een zachte en jeugdig-frisse teint en is een weldaad voor de huid. Margaret Merril ROTTERDAM. B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld een hangar voor onderhoud en reparatie van vlieg tuigen te bouwen op de luchthaven Rot terdam. Met de bouw inclusief bijkomen de werken is rond 4 miljoen gemoeid. Sommige buitenlandse maatschappijen hebben belangstelling voor het openen van een lijndienst op Rotterdam, maar voelen het als een bezwaar dat de lucht haven niet beschikt over een hangar voor reparatie en onderhoud van vlieetuieen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15