Beslissingen zijn gevallen op bekerdag ZEER ONBEVREDIGEND SLOT VAN HET NEDERLANDSE VOETBALSEIZOEN ADO legt Ajax zondag liever niets in de weg NAAR EUROPA CUP II WEER LANDSKAMPIOEN AC Milan had aan twintig minuten voortreffelijk spel ruim voldoende Hamburger SV wist het maar al te goed „WIJ ZIJN NIET VINDINGRIJK GENOEG" 1 p- s 3 Vijf meldingen van 12 punten ljl """S g DWS won royaal fffjV HW3UI 3 g 14 X VRIJDAG 24 MEI 1968 21 Êk\mM flipteftfti mmmm Hamrin Theo Reitsma Sp- CflJHbw-Hfciwehw U«Iwra.-HOVS FfiC-fewBomi t Sp» fcxtoJOWOAO EF mnnrwunmnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnfwinnnnnnfmnnnnnnnnnnnnnnnfnnnnnnili1 fuionnnirn^nnnniv>nnnnnnnnnfwnnnnnnnnnnrnnrinnnnnnnfnnnffrrr-r— (Van onze sportredactie) EINDHOVEN „Wat had men gedacht, dat wij er hard tegenaan zouden gaan? Tegen Ajax? Terwijl wij met dat Ajax in de bekerfinale hadden gezeten. Terwijl wij er juist alle baat bij zouden hebben gehad als datzelfde Ajax zou winnen. Dat zou men toch niet van ons hebben verwacht". ADO's manager Hartman sprak vrij uit over iets wat theorie leek gewor den. Per slot van rekening had ADO met 1-0 gewonnen van Go Ahead en leek FC Twente met dezelfde cijfers te gaan winnen van Ajax. Per slot van rekening was zo een uiterst onbe vredigend slot van het Nederlandse voetbalseizoen voorkomen. Er was een bekerfinale tussen ADO en Twente, twee clubs dus die beide fel belust waren op deelneming aan het toernooi om de Europa Cup II. Er was een laatste competitiedag met Ajax ADO en PSVFeijenoord, waarbij alle teams alles zouden geven. ADO tegen Ajax („wat denken ze wel, met invallers tegen Twente spelen, verlie zen en onze kans kleiner maken. Nou als ze er zo over denken, dan pakken wij ze ook", sprak Haagse aanvoerder De Zoete gisteren eerst nog) en PSV tegen Feijenoord. De kans, dat ADO de wedstrijd tegen Ajax zondag cadeau zou geven om zelf zeker te zijn van deelneming aan het toernooi om de Europa Cup II was afgewend. Zo dacht Hartman, toen hij vrijuit sprak voor de kleedkamerdeur van ADO in het Eindhovense PSV-stadion. Maar in De venter speelden Ajax en Twente toen nog hun laatste minuten, hetgeen een doelpunt van Keizer opleverde. De ge lijkmaker. De mogelijkheid van een zeer onbevredigend competitieslot was weer reëel. Hartman dacht met spijt aan zijn openhartigheid. Na de verlenging bij TwenteAjax en het nemen van strafschoppen, het geen Ajax winnend afsloot, was het teker. De beslissingen zijn gevallen, kjax wordt zondag kampioen. ADO zal de \msterdammers niet veel in de weg /eggen, want het heeft baat bij een eigen nederlaag. ADO kan dan im mers de bekerfinale rustig verliezen, omdat landskampioen Ajax als beker- Lambert Maassen juicht. Hij heeft ADO het toernooi om de Europa Cup II binnen gekoptDe verslagen doelman is Van Zoghel. winnaar toch niet ook aan het toer- Hartman: „De KNVB heeft de nooi om de Europa Cup II kan mee- schuld. De gelegenheid is gegeven, doen. Dat is voorbehouden aan de an- Moeten we Ajax dan het landskam- dere finalist: ADO. pioenschap ontnemen en de kans lo pen zelf uitgeschakeld te worden voor deelneming aan het andere Europa Cup-toernooi? We zijn nu al vijf keer in de finale gekomen, maar we speel den nog nooit Europa Cup-voetbal". De halve finale in het toernooi om de KNVB-beker was ADO veel waard. Tweehonderd gulden meer dan anders. Na de winst op Go Ahead ontvingen de spelers 500 in plaats van 300 zo als in de competitie bij een overwin ning gebruikelijk is. Een verrassend doelpunt had dat mogelijk gemaakt. In de tweeënveertigste minuut van de tweede helft, toen vijfduizend toe schouwers al dachten aan verlenging van de zeer saaie wedstrijd. ADO's voorzitter Choufour noemde het een wedstrijd voor analisten. „Lekker uit zoeken hoe de tactiek van beide teams is geweest. Maar niets voor de neu trale toeschouwer". ADO was bang voor Go Ahead. In Breda waar het een dag rust had ge zocht ontwierp trainer Happel een plan om Go Ahead te laten komen. Dat kan lang duren, wist Happel. Vijf duizend toeschouwers wachtten ten minste ook zeer lang, met afgrijzen kijkend naar het tempoloze geheel, dat ook nog gekenmerkt werd door slordig plaatsen. Happel had succes. Go Ahead kwam niet in het spel, zoals het dat graag uiitvoert. Hoekema en Ressel, de snelle spitsen waren onbereikbaar voor de ploeg, die zo sterk vanuit de ver dediging kan spelen. Thie had het rus tig. Van Zoghel eveneens, al kreeg ADO voor rust kansen van de toen zwak spelende laatste linie van Go Ahead. Maar ADO verzuimde toe te slaan en Van Zoghel drukte de bal na een omhaal van Schoenmaker en een schot van Houwaart efficiënt corner. Na rust viel Go Ahead aan. ADO kreeg daarbij echter niet de ruimte, waarop het hoopte. Toch won de Haag se ploeg. In de 42ste minuut nam Mansveld een vrije trap even voorbij de middenlijn. Go Aheads verdedigers verwachtten de bal op het hoofd van de lange Schoenmaker. Maar die rea geerde niet op de hoge bal van Mans veld. Go Aheads verdedigers daarom verbaasd ook niet. En zo had enkele meters verderop de toestormende Maassen vrij spel. Mansveld later: „je richt altijd op het hoofd van Lambert, omdat die nü eenmaal het beste kopt". Go Ahead was het even vergeten. ADO was bekerfinalist. Ajax even later landska 'oen. Ajax had overigens in Deventer de grootste moeite met FC Twente. Een minuut voor het einde van de offi ciële speeltijd gaf Piet Keizer de bal uit een vrije schop zoveel effect, dat Twentes doelman Misic verslagen werd. De stand was 1-1 geworden, na dat Jeuring in de 63ste minuut voor 1-0 had gezorgd. Pronk scoorde in de tweede periode van de verlenging, maar De Vries zorgde vlak daarop voor 2-2. De penalties nam Ajax be ter. Keizer, Groot, Pronk, Van Dui- venbode en Vasovic schoten raak. Drost deed dat voor Twente, maar De Vries zocht het doel op een verkeerde plaats. Er waren 20.000 toeschouwers in De venter. Ajax speelde zonder Cruyff, Suurbier en Muller. Groot viel tijdens de wedstrijd in voor Nuninga. Ajax lijkt weer zeker van het landskampioenschap. Om meer dan een reden. Zittend Suurendonk, Hulshoff, Van Duivenbode, Danielson, Groot, verzorger Muller, Vasovic, Keizer, Bals en De Haan (v.l.n.r.). Staande dokter Rolink, Cruyff, psycholoog Grunwald, Nuninga, Michels en Swart (v.l.n.r.). De aanvoerder van AC Milan, Gian ni Rivera, met de Europa Cup voor bekerwinnaars. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM „Wij, Duitse teams, zijn niet slim genoeg tegen zo'n ploeg. Niet voldoende vinding rijk". Kurt Knöpfle, de trainer van Hamburger SV wilde het wel erken nen. Ronduit. Zijn team was minder dan AC Milan, dat de Europa Cup II binnen twintig minuten veilig stelde en vervolgens rustig naar het einde kon spelen. Knöpfle: „Die ploeg is een voortreffelijk geheel. Een gevaarlijke voorhoede, een voortreffelijke mid denlinie en een goed sluitende achter hoede. En zo'n ploeg komt met 20 voor. Dan moet je aanvallen. Dat hebben we gedaan. Steeds maar door. Ik ben tevreden daarover. Maar, we kregen geen ruimte. Ons middenveld, met name Kramer, was ook niet wat het zijn moest. En dan blijkt, dat we niet slim genoeg zijn. Wij niet. Bayern München in de halve finale ook niet". Gianni Rivera, de aanvoerder van AC Milan, en de vindingrijkheid van de Italiaanse ploeg in extenso, con stateerde hetzelfde. „Die Duitsers ligt het niet om zo te moeten aanvallen. Zij willen, dat een tegenstander moet komen. En dan profiteren van de ontstane ruimte, met snelle tegen stoten. Maar dat zat er niet in. Wij kwamen te snel voor. Wij konden rustig spelen. Na rust was het eigen lijk erg eenvoudig voor ons". Nereo Rocco, de trainer van de Italia nen, dronk inmiddels nog wat champagne uit de Europa Cup II. „Ik ben gelukkig Wij zijn kampioen van Italië. Wij wonnen een Europees bekertoernooi. Onze spelers voor de nationale ploeg zijn in topvorm. (5 juni speelt Italië tegen Rusland, als halve finale van het toernooi om de Euro pa Cup voor landenploegen.) Wij willen een groot feest op 30 juni. Dan vieren we alles. Ook de zege van de Italiaanse be ker". (AC Milan moet in de halve finale tegen stadgenoot Inter Milaan.) Rocco is tevreden met zijn ploeg. Hij heeft hooggestemde verwachtingen voor volgend seizoen, wanneer AC Milan een gooi doet naar de Europa Cup voor landskampioenen, hetgeen hij baseert op: „In de eerste twintig minuten speelden we beter, dan Real Madrid ooit heeft gespeeld". En „onze achter hoede is de beste van Europa, wanneer centraal verdediger Malatrasi weer kan worden opgesteld". Malatrasi is de aus- putzer van Milan, die gisteren gebles seerd aan de kant zat en in Scala een zwakke en al snel ook geblesseerde („een spier verrekt, al na zes minuten") vervanger had. Scala speelde als links achter, terwijl Schnellinger de rol van ausputzer voor zijn rekening nam. Zon der franje, met een keiharde inzet, zo als die andere elf Duitsers, die tegen hem waren. Rocco: „Schnellinger voelt zich altijd het beste in zijn element, wanneer hij tegen landgenoten moet spelen. Hij heeft twee nachten niet ge slapen". De Duitse libero zelf: „ik ken de Hamburger. Ik wist, dat ze zo zou den spelen. Alleen in het begin hadden we het even moeilijk". Zijn collega uit de Duitse ploeg van het toernooi om het wereldkampioenschap Uwe Seeler gisteravond de grote uitgeschakelde man zei over hem: „Schnellinger speelde goed. Het is net wat ze daar nodig hebben. Een stevige, koele ver dediger". De aanvoerder van Hambur ger SV had geen kans gezien om het Schnellingers Milan moeilijk te maken. „Wij moesten zo spelen of we wilden of niet. We moesten aanvallen. We moes ten te vaak door het centrum. Al was het er vol. Wij konden de vleugels niet bereiken. Je kan die lui toch niet opzij drukken. Ze stonden er nu eenmaal". Slechts in het begin konden de Duit sers gevaarlijk worden. Binnen een mi- Het eerste doelpunt van AC Milan gescoord door Hamrin, tweede van rechts liggend. Horst is te laat met zijn sliding. Oczan is kansloos in het doel. nuut had de snelle buitenspeler Bernd Dörfel aangetoond waar de zwakke plek bij de Italianen school: linksachter Scala. Maar Hamburger buitte dat niet uit. Vijf entwintigduizend aanhangers maakten te vergeefs een uiterste aan lawaai. AC Mi lan sloot aaneen, dacht Scala wat extra aandacht toe en schoof razendsnel uit een voor knappe aanvallen. Na vier mi nuten was het 1-0. Na eenentwintig mi nuten was het 2-0. De ploeg kon uitdrij ven. Vindingrijk hadden vooral Rivera en Trappatoni hun passes onbereikbaar voor Duitsers gemaakt. Snel schoten Hamrin en Prati toe op onverwachte plaatsen. Knap hield Sormani de centrale verdedi gers bezig. 2-0 was het verdiende resul taat voor een ploeg die voortreffelijk had gespeeld. Twee maal had de 169 centimeter hoge Zweed Kurt Hamrin doeltreffend toege slagen. Eerst, nadat Sormani met een hakje Anquilletti op de rechtervleugel had vrijgemaakt en Hamrin razendsnel een vrije positie had ingenomen in het strafschopgebied. Toen Hamrin, 34 jaar oud, de bal kreeg, had hij alle tijd om de Turkse doelman van Hamburger, öz- can, te passeren. De tweede maal deed Hamrin het anders. De man, die in 1958 al uitblinker was van de Zweedse ploeg, die de finale van het wereldkampioen schap haalde, stoof razendsnel vanaf zijn rechtervleugel het verdedigingsblok van de Duitsers binnen. Hij werd niet gestopt en versloeg özcan met een schot in de kleinste hoek, die de Turk hem bood. Willi Schulz, centraal verdediger van Hamburger SV en van het Duitse elftal, gaf later toe: „Hamrin is een geweldige voetballer. Maar zo gemakkelijk had hij die doelpunten niet mogen maken. Het waren ernstige verdedigingsfouten van ons". AC Milan had de finale van het Europa Cup-toernooi voor bekerwinnaars in het Rotterdamse Feijenoord-stadion (55.000 toeschouwers) nu in zijn zak. Het gaf de eerste helft nog wat fleur met razend snelle aanvallen, waaraan de gehele ploeg elastisch meedeed, maar het stond Ham burger SV toen toch al een veldmeerder- heid toe. Zoals het in de tweede helft vrijwel geheel zou toestaan. De ploeg wist zich sterker en werd regelmatiger gesterkt in die gedachte. Vlak na rust mocht Dieckman de 1.93 m lange doel man Cudinci dan nog even venijnig pla gen met harde schoten, werkelijk be nauwd had AC Milan het niet. Hambur ger kwam eentonig in de trechter van AC Milan terecht. Tactisch en technisch waren de Duitsers veruit de minderen. De finale werd een onaantrekkelijk schouw- -Rv spel. De spelers van Hamburger waren lang niet slim genoeg. Ze wisten het, slechts hun grote inzet dreef hen steeds weer ten aanval. Een wanhoopsoffensief had alleen geen zin tegen dit AC Milan. „Vfltlf fWWiWr t vWW. 11» W f WWWiMMp-WiV DEN HAAG. De cijfers van sport- toto 47, die speelde op de wedstrijden, die voor 23 mei op het programma ston den, zijn: deelnemers: 341.390; bruto-in- leg 404.515; voor prijzen beschikbaar: 133.490. De eerste prijs bedraagt: 73.420; de tweede prijs 40.047 en de derde 20.023. Bij het bureau van de sporttotalisator waren donderdagavond vijf meldingen met twaalf juiste voorspellingen binnen gekomen. AMSTERDAM. De competitiewed strijd DWSSittardia heeft een verdien de zege voor de Amsterdammers opgele verd. Die overwinning stond overigens binnen vijf minuten vrijwel al vast. na dat Smit (uit een voorzet van Simokovic) en Simokovic (met een verre trap) doel man Van Dongen tot twee maal toe had den doen misgrijpen. Door Dijkstra werd het 3-0. Er waren 3500 toeschouwers.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 21