Denk goed om uw loontje: koop nooit aan de deur ALS DE COLPORTEUR UW WONING VERLAAT, STAAT DE DEURWAAR- DER OP UW STOEP... CONSUMENTENBUREAU WERKT ONDER HOOGSPANNING VOOR VRAGENSTELLERS UIT ONZE LEZERSKRING Grote betere behoefte aan voorlichting Aasgier voor vrouwen VRIJDAG 24 MEI 1968 ii. wimËÊMÊÊÊamm - - P:%; «f^R|| Bedrog Pannen voor f759 Reclame klant „Nu tekenen' Schuld van 898 Brutaal {.NV -•■ 'n s \v U ^?«Sv oi'; - ..n-SSsW S De gladde jongens hebben weer een slachtoffer in spe „binnen- gepraat". Als u nu hier even tekent, bent u lid van onze goed- kope-boekenclub en krijgt u meteen een prachtige grammo foonplaat cadeau. Gladde praatjesverkoop maakt nog steeds vele slachtoffers (Van onze economische redactie) COLPORTEURS bieden u een „voordeeltje" dat uw buurman niet krijgt, te weten loonbeslag en last met deurwaarders en advocaten. Dat is de con clusie van bijgaand artikel, waarin voor de zo veelste maal onze lezers er op wordt gewezen, dat men nimmer maar dan ook nimmer moet kopen aan de deur. Al die artikelen die ongevraagd worden aangeboden kan men beter en veel voordeliger bij de bona fide handel kopen. Die geeft service en in de meeste ge vallen een redelijk verhaal. MENIG colporteur is een aasgier die leeft van de be trekkelijke welstand waarin een groot deel van onze be volking thans verkeert. Hij heeft het vooral gemunt op goedgelovige vrouwen en verloofde paartjes, omdat hij weet dat deze over wat spaarcentjes beschikken en om dat een vrouw nu eenmaal wat gemakkelijker te over reden valt dan de doorsnee man. AL VEEL gewonnen zou er zijn als de regering eens haast ging maken met de indertijd door minister Den Uyl voorgestelde bedenktijd na het tekenen van een contract. Volgens die regeling zou het ondertekende contract pas geldig worden na een bedenktijd van en kele dagen. Helaas heeft het huidige kabinet nog niet in die richting verder gedacht. (Van onze correspondent) DEN HAAG U kunt op alle mogelijke manieren hun slachtoffer worden. Door u te laten wijsmaken dat u een grammofoonplaat cadeau krijgt en dat u alleen maar een paar gulden hoeft te betalen om voort aan grote kortingen te krijgen op platen en boeken. Of door te geloven dat er een vriendelijke man speciaal bij u aanbelt omdat u „de gelukkige" bent die een duur elektrisch apparaat een paar honderd gulden onder de „vastgestelde prijs" krijgt. Of: door te geloven dat u als verloofd paar een voordeelaanbieding krijgt; door te geloven dat men u een gezellig busreisje aanbiedt, waarbij de demonstratie van allerlei artikelen onder weg „tot niets verplicht"; door een uitnodiging aan te nemen voor een gratis filmvoorstelling in een zaaltje, met eveneens „vrijblijvende" demonstratie; door te ge loven dat men u een tijdelijk voordelig aanbod doet op huishoudbeurzen. OP AL DIE manieren kunt u het slachtoffer worden van de colporteurs, de demonstrateurs, de reclame-advi seurs, de heren (en soms ook dames) met hun aalgladde praatjes, die bij u aan de deur komen, u op straat aan spreken, u een uitnodiging toesturen, of u aan de praat houden bij hun beurs stand. Zij zijn allemaal op hetzelfde uit: uw handtekening, waarmee u zich verplicht een groot bedrag te betalen. Onder die verplichting komt u nooit meer uit. Als u er op wil terugkomen is hun vriendelijkheid verdwenen. Ze sturen u een deurwaarder op uw dak. menten Contact Orgaan binnenkomen, enkele voorbeelden van authentieke ge vallen. DE LAATSTE maanden zijn de col porteurs weer extra actief, aangemoe digd door de wetenschap dat de over heid nog steeds geen manier heeft ge vonden om de bevolking tegen hun praktijken te beschermen. In 1966 kreeg het Consumenten Contact Or gaan. na onthullingen in de pers, in een paar maanden tijd circa achttien honderd klachten van Nederlanders die in de colportage-val waren gelopen. Binnenkort zal een commissie de re gering adviseren hoe zij iets tegen de misstand van de gladde-praatjesver- koop kan doen. Maar de ambtelijke molens zullen nog wel even moeten malen voor dat de consument ook wer kelijk wordt beschermd. Tot dan geldt het advies: teken nooit een koopcon tract tijdens een gesprek met een col porteur. Als hij eerlijke zaken wil doen, zal hij het contract ongetekend bij u ach terlaten, zodat u het na er nog eens rustig over nagedacht te hebben la ter kunt insturen. Doet hij dat niet, omdat hij volgens zijn zeggen haast heeft, of omdat het aanbod volgens hem voor slechts een beperkt aantal mensen geldt of maar een korte tijd van kracht is, dan is hij bezig u te be driegen. Teken nooit, ook niet zoge naamd om een artikel voor u te laten „vasthouden." Uit de aanhoudende stroom van klachten die bij het Consu- DE HAAGSE huisvrouw R. is met haar zoontje bij zich boodschappen aan het doen. Zij loopt voorbij een boe kenstalletje, waar zij wordt aangespro ken door een colporteur, die zegt dat zij bij wijze van reclame een gram mofoonplaatje cadeau kan krijgen. Haar zoontje zegt: „ja, mama een plaatje" en mevrouw R. stapt het win keltje binnen waar zij inderdaad voor niets een dunne plastic grammofoon plaat krijgt. Als zij vriendelijk heeft bedankt en weer weg wil gaan, zegt de colporteur: „Wacht u even mevrouw wij hebben nog meer voordeel voor u." Dat voordeel is: als zij een rijksdaal der betaalt en haar handtekening on deraan een formulier zet, krijgt zij voortaan aanbiedingen van goedkope boeken en grammofoonplaten thuis ge stuurd. En mevrouw R. zet haar nood lottige handtekening. NA KORTE tijd brengt de post bij mevrouw R. thuis een catalogus thuis met boeken en platen waaruit zij mag bestellen. Zij bestelt niets, want zij kan haar geld op dat moment beter gebruiken. Maar er komt ook een te kening met daarbij een brief dat zij zich door de ondertekening van het formulier heeft verplicht per jaar ruim negentig gulden te betalen. Mevrouw R. betaalt niet. Dan bezorgt de post boeken die zij nooit heeft besteld. Me vrouw R. schrijft vele malen naar de Boekenclub dat zij echt niet wil kopen. Na een hele tijd komt er een man aan de deur die zegt dat negentig gul den per jaar per slot slechts één gul den zoveel in de week is en dat zij de boeken dan maar samen met haar buurvrouw moet kopen, want van af zeggen kan geen sprake zijn. Tenslot te komt er een brief van de Boeken club waarin deze mevrouw R. aankon digt dat er een deurwaarder zal wor den ingeschakeld en dat er beslag zal worden gelegd op het loon van haar man. In het gezin R. is avonden lang ruzie. Er is een klein weekloon weg gegooid door het zetten van een hand tekening na een vriendelijk praatje van een eolporteur. BIJ DE familie L. in een dorp in het Westland belt op een avond in maart een heer aan die een grote kartonnen doos bij zich heeft. „Ik breng u een cadeau dat onze firma alleen geeft aan verloofde paren", zegt hij opge wekt. Het woord „cadeau" heeft een magische klank voor de twee juist ver loofde dochters in het gezin. Het brengt de man in de huiskamer en 'n pannen- set uit de kartonnen doos. Amerikaans fabrikaat, die pannenset, met allerlei exclusieve voordelen, waarover de man drie uren lang geduldig vertelt. Een gezellige gast in huis. En hij heeft inderdaad een cadeau. Een achtper- soons roestvrij stalen of verzilverd me talen (naar keuze) cassette, voor wie de pannenset koopt. Op de pannenset geldt bovendien uitsluitend voor pas verloofden een korting van maar even 239,—. De verloofde dochters tekenen het formulier. Pas als de colporteur weg is, zien zij dat zij de cassette, waar van zij het merk niet eens gezien heb ben en de kwaliteit nogal licht hadden gevonden maar ja, het was een ca deau in werkelijkheid ook hebben gekocht. Totale prijs van de pannen set en cassette 998 - 239 korting is 759,- bij aflevering te betalen. Zij hebben elk 100 vooruit betaald. woord dat dit niet meer kon. In het contract dat zij tekenden staat dat de verkoper recht heeft op volledige scha deloosstelling als de koopster haar ver plichtingen niet nakomt. 99 99 ZIJ HADDEN nog even willen wach ten met tekenen, maar de colporteur heeft gezegd dat hij de volgende dag de bestellingen moest opgeven en dat er nadien geen kans meer zou zijn op zo'n voordelig aanbod. Maar hij zal toch nog eens langs komen om de voor delen nog verder uit te leggen. Hij verschijnt echter nooit meer want hij heeft immers de handtekeningen al. In een als niet goedkoop bekend staan de winkel vroegen wij later een op gaaf van de prijs van de duurste qua samenstelling vergelijkbare pannenset die men daar kon leveren. Prijs in de dure winkel: 313,10. De slachtoffers van de colporteur hebben intussen getracht de koop onge daan te maken. Zij kregen ten ant- 99 IN HET Brabantse Oisterwijk belt een colporteur aan bij de familie V. Hij vraagt of mevrouw V. een wasma chine heeft. „Ja", zegt mevrouw V., „een oude". De colporteur heeft een folder met een afbeelding van een vol automatische wasmachine. Zou me vrouw V. er niet graag zo een hebben. „Jazeker, zegt mevrouw V., „maar daar heb ik geen geld voor. Dat kan geregeld worden, zegt de colporteur. Kijk, hij mag van zijn firma vijftien „reclame-klanten" aanstellen in Ois terwijk. Die krijgen 300 terug voor hun oude wasmachine, maar dan moe ten zij wel in hun omgeving nieuwe klanten aanwerven. Voor elke nieuwe klant die zij vinden, krijgen zij weer een waardebon van ƒ250. Zo kunnen zij hun wasautomaat zelfs helemaal terug verdienen. DE OFFICIËLE prijs van de was automaat, zegt de „reclame-adviseur" is ƒ1198. Terug voor de oude wasma chine ƒ300.-. Het echtpaar V. tekent nadat de man van acht uur 's avonds tot twee uur 's nachts op hen heeft zit ten inpraten, voor een schuld van 898.- Later zien zij in een advertentie van een andere firma dezelfde wasauto maat staan voor 598. De gevestigde handelaar in elektrische apparaten in Oisterwijk moet nog in een annonce bekendmaken dat hij niets uitstaande heeft met de colportage-automaat, want de „reclame-adviseurs" hebben overal rondverteld dat hij de automa ten binnenkort in zijn winkel zou heb ben voor 1180 en dat hij ook de ser vice eraan zou verzorgen. In Oisterwijk hebben zij twintig goed gelovige slachtoffers gemaakt, die alle maal hun handtekening hebben gezet op grond van een glad praatje en een afbeelding van een wasautomaat in een folder. Wie achteraf protesteerde was bedreigd met de deurwaarder. SOMMIGEN van de mensen uit de ze voorbeelden, die via vakbonden of op een andere manier met hun ver haal bij het CCO (Consumenten Con tact Orgaan) aanklopten, hebben nog een kans dat zij uit de colportage-val ontkomen. Directeur Van der Post van het CCO weet, als er getuigen bij de bedriegelijke verkooppraatjes zijn ge weest, en zeker tegen de boekenclubs druk uit te oefenen waaronder de he ren met hun gladde zaken vaak zwich ten. Dat er toch dringend behoefte is aan een snel te hanteren wettelijk va- pen, wordt geïllustreerd door het feit dat nog dezer dagen een boekenclub een colportage-stand had ingericht in de hal van het gebouw waar het CCO is gevestigd. Met als propagandamate riaal een met goochelaarsbehendigheid gehanteerde overdruk uit de Consu mentengids van de bij het CCO aan gesloten consumentenbond. Een ken schetsend staaltje van brutaliteit, als men weet dat de consumentenbond elke vorm van colportageverkoop in zijn blad juist veroordeelde. De colpor teurs deinzen voor niets terug. 2ij zijn vriendelijk, overtuigend, ongehoord brutaal, bieden u een „voordeeltje" dat uw buurman niet krijgt. Dit: loon beslag en last met deurwaarders. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Er bestaat bij het Nederlandse publiek grote be hoefte aan consumentenvoorlich ting. Nadat wij begin maart op grond van een eigen onderzoek het Instituut Voor Huishoudtechnisch Advies (IVHA) hadden aangewezen als de instelling die in Nederland de duidelijkste voorlichting geeft, hebben talrijke consumenten zich met praktijkvragen tot het IVHA gewend. Het instituut lichtte in maart circa 1600 consumenten voor. Naar schatting van de directie kwa men hiervan duizend vragen van lezers van ons artikel. HET PUBLIEK wilde in de eerste plaats meer weten over wasautoma ten. Hierover alleen al werden meer dan honderdvijftig vragen gesteld. Voorts bestond grote behoefte aan informatie over afwasmachines, koelkasten, matrassen, stofzuigers, vloerbedekking, gasfornuizen en naaimachines. Over aanschaf- en gebruiksmogelijkheden vroegen, voor elk van deze artikelen, tegen de honderd consumenten nadere in lichtingen bij het IVHA, Jan van Nassaustraat 89, Den Haag. Rond zeventig vragen per artikel der hoogspanning gewerkt met de kleine bezetting op het, niet met belastinggeld gesteunde, bureau. Om geen tijd te verliezen werden in enige honderden gevallen vragen van consumenten direct telefonisch beantwoord. werden verder ontvangen met be trekking tot dingen zoals zonwe ring, pannen, dekens, drukpannen, centrifuges, strijkijzers en bijver warming. Het IVHA, waar nog altijd vra gen naar aanleiding van ons artikel binnenkomen, heeft vooral in de eerste weken na de publikatie on- ENKELE vragenstellers hebben wij gevraagd waar zij tot dusver hun heil zochten voor typische con sumentenvoorlichting. Het bleek dat men soms wel eens bij andere or ganisaties had aangeklopt, doch daar vrijwel steeds nul op het re kest had gekregen. Algemeen is de opvatting dat er in Nederland eindelijk eens een al gemene voorlichtingsinstantie moet komen en dat de overheid daarbij een taak heeft die zij tot dusver niet goed genoeg vervult. Tot zolang blijft het IVHA die taak waarnemen. HET BUREAU verzoekt consu menten die om inlichtingen vragen, wel duidelijk te vertellen welke eisen zij stellen aan een bepaald gewenst huishoudelijk apparaat of ander artikel. Zo kan het van be lang zijn te vertellen of men bijv. rugklachten heeft, of een hond die veel haren verspreidt, als men iets over stofzuigers vraagt. Ook is het als ander voorbeeld van be lang te vertellen hoe groot het gras- gazon is waarvoor men een maai- machine zoekt. Het IVHA geeft graag inlichtingen, maar weet ook graag veel feiten om de problemen van de consumenten geval voor ge val te kunnen beoordelen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 31