VAN DAG TOT DAG KM TARVO Bejaard vrouwelijk lid van het Lagerhuis geschorst Cohn-Bendit is niet tegen te houden FfluwtnEra loritns Lm! 20senoritns 1.60 filial KNIPSELKRANT RODE DANY 1 2000 m2 SHOW IHaranka Uïechelen commentaar op actuele zaken Pool beschuldigd van spionage voor Engeland morgen nemen, zelf proeven! Praag accepteert geen nieuwe partijen Verbanning" studentenleider een kostbare blunder Een zonnetje „Aantal vermoorde joden sterk overdreven" LOOP VRU MEN UIT BU i cn VRIJDAG 24 MEI 1968 3 oooo<\%^fï3 3sc3©®©aQH 2 Moutbrood Nieuwe verkiezingen in Baden-Württemberg? (Vervolg van pagina l) Het Duitse weekblad DIE ZEIT heeft deze week een beschouwing over „Rode Dany" afgedrukt van de hand van Josef Müller-Marein. Deze beschrijft daarin hoe Daniel Cohn-Bendit kans heeft gezien een hogeschooloorlog te ontketenen. Het begin van zijn loopbaan? Nanterre, de voorstad van Parijs, waar de studenten van de Franse staat een zwembassin cadeau kregen, als troostprijs, zoals Muller het uitdrukt. De minister voor Sport en Jeugdzaken, Frangois Misoffe, kwam het bad openen, maar plotseling bombardeerde een student hem met vragen over „sexuele problemen". Geen atmosfeer !!i!» Grote betekenis Vruchten Geen oplossing Keus Poolse functionaris: ramm Theodore Draper, een zeer gewaar deerd politiek commentator in de Ver enigde Staten, lector aan het Hoover In stitute van de Stanford Universiteit, heeft zich in een boek van 235 bladzijden uit gesproken over zijn mening ten aanzien van het Vietnamese conflict, voorname lijk voor wat betreft de rol van Amerika daarin. Er is zelden een objectiever, se rieuzer en beter gedocumenteerd en be redeneerd stuk in druk verschenen over deze aangelegenheid dan dit boek, dat onder de sobere titel „De Amerikaanse interventie in Vietnam" kortgeleden ook op de Nederlandse markt is verschenen. De Vietnamese kwestie houdt velen be zig, doch weinigen nemen de moeite om zich zodanig in de factoren van ontstaan en ontwikkeling dezer kwestie te verdie pen dat zij er enigszins terecht over kun nen meepraten. De zeer oppervlakkige kennis van historische feiten en vastlig gende documentatie die met de kwestie- Vietnam verband houden, weerhoudt ve len toch niet om zich een gedecideerde mening aan te meten en voor die mening op de barricaden te springen. Het is bij zonder jammer dat nog geen middel ge vonden is om de mensen te dwingen, zich alle voorhanden zijnde informatie over de Vietnamese oorlog en zijn voorgeschiede nis eigen te maken, alvorens zij het recht nemen een oordeel uit te spreken en hun gal te spuwen over hen, die die mening niet wensen te delen. De langdurige geschiedenis van de Viet namese zaak (in 1954 leden de Fransen hun roemruchte nederlaag bij Dien Bien Phoe) heeft 't in zekere zin voor iedereen gemakkelijk gemaakt, de toedracht van het Vietnamese conflict in hoofdzaken te kennen. Er is bijzonder veel litteratuur over losgekomen, er is een zekere histo rische toetsing der feiten mogelijk ge worden en er is een hoeveelheid naslag werk over ontstaan, dat grove vergissin gen ten aanzien van de hoofdzaken wel haast onmogelijk maakt. En toch hoort en ziet men in onze dagen nog bij velen groteske misverstanden, verbluffend ge brek aan elementaire feitenkennis en ontstellende oppervlakkigheid van oor deel, die zonder enig gewetensbezwaar in de strijd worden geworpen bij de poli tieke discussie en waarop sommigen zelfs een levensbeschouwing durven bouwen, die de nationale politieke gedragslijn zou moeten bepalen. Een boek als dat van Draper, een on verdachte en nuchtere samenvatting van historisch onaanvechtbaar feitenmate riaal, is niet helemaal nieuw en zeker niet uniek. Het is echter wel een wel kome bijdrage tot een oude informatie- voorraad, die nog eens helder volkomen begrijpelijke geschiedenisles geeft. Voor degenen die niet willen leren, is er zeker geen excuus meer. Voor degenen die wél willen maar niet de tijd of de moed heb ben, vormt dit boek een zo gemakkelijk te verwerken informatie, dat ook hun excuus vervalt. De Amerikaanse commentator Draper analyseert de Amerikaanse politiek van de laatste vijftien jaar op een zo diep gaande, begripsvolle manier dat bij hem elke verdenking van politieke vooringe nomenheid tot een absurditeit wordt. Hij ontkracht drastisch het te pas en te onpas gebruikte wapen der verdachtmaking, de domme beschuldiging van „anti-Amerika nisme", door als een vaderlandslievend Amerikaan op vrijmoedige en eerlijke manier de fouten aan te wijzen waaraan de Amerikaanse politiek der laatste ja ren zijn ontstellende misrekening te wij ten heeft. Hij maakt op deze wijze dege nen beschaamd, die menen de Amerika nen een dienst te bewijzen door ieder protest te brandmerken als een commu nistische of „extreem-linkse" intrige. Het is de moeite waard, vooral voor niet-Amerikanen, te lezen op welke ma nier dit groteske experiment in Azië mis lukt is en welke verspilling aan levens en geld het heeft veroorzaakt. Maar voor al is het van belang kennis te nemen van de enorme vertraging, die door dit alles is ontstaan in de werkelijke, effectieve stijd tegen communistische invloeden in Azië, de competitie op het gebied van sociale en economische ontwikkelingsbij dragen, die door deze oorlog volledig tot stilstand kwam, waardoor in ideëel op zicht het gehele terrein is prijsgegeven aan de anti-westerse, materialistische moloch. WARSCHAU (AP). Binnenkort zal een Pool terechtstaan op de beschuldiging van spionage voor de Britse inlichtingen dienst. Dit heeft het Poolse persbureau PAP bekendgemaakt. Het is Adam Henryk Kaczmarzyk, die door de contraspionagedienst is gevangen genomen. Volgens het Poolse persbureau was hij „als medewerker aan een militai re instelling in dienst genomen door de Engelse inlichtingendienst, en had hij tot aan zijn arrestatie op 8 augustus 1967 tegen betaling inlichtingen verstrekt over de Poolse defensie." De datum voor het proces werd niet bekendgemaakt, PAP deelt mee dat de officier van Justitie een aanklacht heeft ingediend bij het gerechtshof. ADVERTENTIE TARVO s Een foto van de besprekingen in Karlsbad: van links naar rechts Alexander Dubcek, S. V. Chervo- noëenko, ambassadeur van de Sovjet-Unie in Tsjechoslowakije, de Russische premier Kosygin en de Tsjechische eerste minister Oldrich Cernik. STUTTGARD (AFP) Voor het eerst in de geschiedenis van West-Duitsland zullen nieuwe verkiezingen in een deel staat waarschijnlijk nodig zijn als ge volg van het feit, dat de vorming van een nieuwe regering zeer moeilijk is. Hans Filbinger, de premier van Baden- Württemberg, heeft gezegd, dat nieuwe verkiezingen mogelijk zouden kunnen zijn wegens verschillen van mening tussen christen-democraten en sociaal-democra- (Van onze correspondent) LONDEN Het conservatieve lager huislid Dame Irene Ward is donderdag avond voor een week geschorst. Deze eerbiedwaardige 72-jarige vrouw, die op parlementair gebied haar sporen heeft verdiend, over Churchilliaanse vechterscapaciteiten beschikt en herhaal delijk met haar scherpe hoge stem snedige vragen stelt en geestige interrupties plaatst, kreeg het met de deftig getooide en bepruikte speaker (voorzitter) aan de stok toen zij tijdens een stemming mid den in de zaal vierkant tegenover hem ging staan en uitriep: „ik wens te pro testeren. Het parlement bestaat niet meer. Het is een dictatuur." Haar protest gold het feit dat het be grotingswetsontwerp, dat de uiterst in grijpende maatregelen bevat tot vermin dering van de koopkracht met 923 miljoen pond sterling in plaats van door het vol tallige Lagerhuis in kleine commissiever gaderingen wordt behandeld. De speaker vermaande haar vergeefs weer op haar plaats te gaan zitten, zodat er voor hem niets anders opzat dan Dame Irene, die wegens haar openhartige per soonlijkheid de lieveling is van het la gerhuis, te schorsen. Hiervoor was de goedkeuring van de Kamer nodig. Toen de speaker het voorstel deed, gilde La bour „ja" en brulden de Tories nog luider „neen". Bij de stemming die volgde haalde de regeringspartij automatisch de meer derheid. De speaker, de vroegere kostschool directeur dr. Horace King, moest toen de dierbare „stoute leerlinge" wegsturen. Hoe moeilijk het hem ook afging, hij trachtte zijn ernst te bewaren toen hij de sergeant-at-arms, de van een degen voor ziene en een in zwarte kuitbroek gesto ken intendant van het Lagerhuis, som meerde Irene Ward uit de zaal te escor teren. Met grote waardigheid verliet Da me Irene de in tumult verkerende kamer. Overigens adoreert Irene Ward, zoals zij later in een interview bekende, de speaker. En de speaker is waarschijnlijk even dol op haarmaar het heilige la gerhuis-reglement is onaantastbaar. PRAAG, (DPA). Het presidium van het centrale comité van de Tsjechoslo- waakse communistische partij heeft zich woensdag na een tweedaagse bijeenkomst uitgesproken tegen de vorming van nieuwe partijen. Volgens het door het persbureau Cete- ka verspreide communiqué werden vooral de pogingen van een „kleine groep" ver oordeeld om de sociaal-democratische partij te hervormen. Deze groep zou er op uit zijn „de eenheid van de arbeiders klasse te verstoren en terug te keren naar de toestand van voor februari 1948". De Tsjechoslowaakse minister van De fensie Martin Dzur heeft ontkend dat hij met zijn Russische collega A. Gretsjko zou hebben gesproken over het legeren van elfduizend man Russische troepen langs de westelijke grens van Tsjecho slowakije. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, had verklaard dat de organisatie van het Pact van War schau plannen heeft om tienduizend tot twaalfduizend (niet Tsjechoslowaakse) militairen in Tsjechoslowakije te statio neren. tt (Van onze correspondent) PARIJS In de weinig overzichte lijke Franse situatie stapelt premier Pompidou, die de koers volledig kwijt lijkt te zijn geraakt, de ene fout op de andere. De laatste misgreep, die de regering al duur heeft moeten betalen, is natuurlijk het verbod aan het studentenidool Daniel Cohn- Bendit na zijn verblijf in Duitsland en in Amsterdam terug te keren naar Frankrijk. Uitvoering van het verbod lijkt niet eenvoudig. Het lijdt geen twijfel dat deze ervaren revolutionair even gemakkelijk als wederrechtelijk de grenzen zal weten te overschrijven. De studenten van de universiteit van Straatsburg hielden gis teren de „Europese brug" tussen Frank rijk en Duitsland al bezet, om hun leider de terugkeer naar Parijs mogelijk te ma ken. Het onuitvoerbare verbod van de rege ring heeft dus de lont opnieuw bij het studentikose kruitvat gebracht. Gisteren hadden de studenten in Parijs overal nieu we affiches opgehangen die vermelden dat we „allemaal Duitsers en joden zijn". Een suggestief antwoord aan de regering die met haar verbod kennelijk aan slui merende anti-Duitse en anti-semietische gevoelens Daniel Cohn-Bendit is van joodsen bloede hoopte te kunnen appe leren. Een ander gevolg van het ondoelmatige verbod zal vermoedelijk worden dat de studenten opnieuw de brug kunnen slaan met de arbeiders, welke brug de commu nistische leiders juist hadden pogen op te halen. Het communistisch georiënteerde vakverbond CGT heeft de aangesloten bonden opgeroepen van vandaag af in het gehele land manifestaties te organiseren, om de bevolking voor te lichten over de eisen van de stakers, te protesteren te gen de houding van de persoonlijke macht en pressie uit te oefenen opdat op zo kort mogelijke termijn de verwachte onderhan delingen beginnen. De Conféóération Frangaise et Démo- cratique du Travail (CFDT) heeft nog eens de overeenstemming bevestigd tus sen de studentenactie en de strijd van de arbeiders. Zij critiseerde het besluit om de grens te sluiten voor Cohn-Bendit. Het CGT heeft het ontoelaatbaar ge noemd om „nog meer tijd te verliezen en de gevolgen van de staking te laten voort duren, enkel en alleen om een rede van het staatshoofd belangrijk te maken", al dus meldt AFP. Volgens de CGT moeten overwijld on derhandelingen worden geopend over de eisen van de werknemers. Hoewel de re gering zich tot een dergelijk overleg ver klaard heeft is er van die kant nog geen initiatief genomen .Ook de Force Ouvrière dringt aan op onderhandelingen. KOPENHAGEN. (Reuter) Het warme meizonnetje was vandaag voor een twintigjarig fabrieksmeisje in Ko penhagen aanleiding haar kleren uit te doen en op de rand van een fontein wat op haar banjo te gaan spelen. Het was in een drukke winkelstraat en het duurde niet lang of een politieman zag iets ongewoons in het tafereel. Hij gelastte het meisje zich aan te kleden en vroeg de omstanders of iemand zich gegriefd voelde. Een vrouw antwoord de bevestigend, waarna het meisje be keurd werd wegens schending van de openbare zeden. De minister behielp zich met een grapje: „Als u sexuele nood hebt springt u gewoon in het koude water", waarop algemene verontwaardiging oplaaide. De student, die het incident had ont ketend, was Daniel Cohn-Bendit. Niet zo lang daarna stond rode Dany op een van de barricades in Parijs' latijn- se kwartier en commandeerde daar zijn troepen. „Mensen, die Nanterre slechts van horen zeggen kennen, zien slechts iets komisch in het zwembadincident", schrijft Muller. „Maar zij vergissen zich. Nanterre, met zijn faculteiten van Sociologie en Philosophic, is een fi liaal van de Sorbonneeen uitwijk- universiteit. Zakelijke gebouwen zon der atmosfeer in een stadje, dat totaal niet als universiteitsstad deugt. De verbindingen met Parijs zijn slecht, er is geen universeel opgebouwde biblio theek. Studentenhuizen, die op kazer nes lijken, met strenge voorschriften wanneer wie wie van het andere ge slacht mag bezoeken". y Müller schrijft dat de 12.000 studen ten van Nanterre niet gelukkig zijn. Dat wordt het duidelijkst uitgeroepen door Cohn-Bendit, zoon van een Ber- lijnse advocaat, die voor de nazi's naar Frankrijk vluchtte. „In Parijs spreekt men over een „Dutschke-Duitser". Maar in de pro vincie hoort men hier en daar grover: „Duits en joods nog bovendien. Zoiets moet men over de grens gooien, om DANIEL COHN-BENDIT hier rust te krijgen", Overigens heeft Daniel het Duitse staatsburgerschap, al betitelt hij zich liever als statenloos. Hij is een produkt van Franse en Duitse opvoeding. En alleen al daar om vindt hij het normaal als de jeugd van het ene volk met de jeugd van een ander volk opmarcheert bij een demonstratie". Müller herinnert aan de felle protes ten van de studentenleider, toen twee buitenlandse studenten op Orly ge weerd werden, en toen Duitsland Nederlandse studenten tegenhield, die wilden demonstreren tegen de nood- toestandswetten. „Dany is een jong genie van actie", zegt Müller. „Hij heeft geen microfoon nodig, want hij heeft de legendarische „Danton-stem"En bovendien de tegenwoordigheid van geest bliksem snel naar voren te springen als een „duveltje in een doosje", om slagen naar alle kanten uit te delen. Hij is het tegendeel van zijn steeds doctrinair werkende, intellectuele en in de vaktaal van de sociologie do cerende Rudi Dutschke, zijn voorbeeld. Dany slaat toe, en dat doen ook zijn vrienden". Door deze acties heeft hij kans ge zien de tegenstellingen tussen de link se studenten te overbruggen, aldus de schrijver. En nadat de arbeiders eerst de stu denten niet in hun mei-optocht wilden accepteren, reageerden zij later op de studentenactie. Er volgde een sym pathiestaking. Vermoedelijk betekent dit het einde van de actie en de ver diensten van de 23-jarige rode Dany, oordeelt Müller. „Zijn betek'enis was dat hij in een ongeëvenaard elan de Franse studen ten heeft meegesleept en de openbaar heid zo nadrukkelijk op de misère van de universiteit heeft gewezen, als in de academische wereld nog nooit eer der is gebeurd. Nu zullen de antwoor den op de vragen, waar de misère pre cies zit, moeten komen. Dat de ellende hier zijn politieke en maatschappelijke aspecten heeft getoond, valt niet te ontkennen". Nog wat andere reacties op „Parijs": LE JOURNAL DU DIMANCHE schreef dat de Fransen meer veront rust zijn door de studentendemonstra ties dan door de stakingen. „Blijkbaar voélt het publiek zich bij stakingen meer op eigen terrein. De werkers zijn deel van de familie, en zelfs als zij verhit zijn komen zij met concrete vragen. Maar de studenten kwamen op een mooie dag ineens naar voren stormen als de Hunnen in het Romeinse Rijk, proclamerende tegen de maatschappij zelf te zijn de maatschappij, waar in de werkers tot hun voordeel willen deelnemen: de werkers willen de vruchten eten, maar niet de boom om hakken". LE FIGARO meent dat de klas sieke middelen en de parlementaire berekeningen geen oplossing voor de crisis betekenen. Er zal een diepgaan de herziening van de regering moeten komen. THE GUARDIAN: „De Fransen hebben hun regering verrast. De regering wist niet dat de dingen gingen gebeuren. De regeerders en de geregeerden leefden in eigen werelden. De regering deed of het volk er niet was en vecht nu voor haar leven". THE TIMES wijst er op dat de tech niek in een situatie als de Franse is om op het juiste moment de juiste concessies te doen. „De regering van generaal De Gaulle is niet het soort regering, dat in dit opzicht veel vertrouwen inboezemt". De Oostenrijkse KRONENZEI- TUNG: „Na tien jaar van een Franse imi tatie-„grandeur" heeft De Gaulle een bittere keus te maken: concessies doen om zijn autoritaire leven te redden of zijn land in een burgeroorlog laten wegzinken. Anders is er maar één uit weg: aftreden". LA SUISSE: „Pompidou en zijn ministers hebben teveel op de stabiliteit van hun macht vertrouwd. Nu is er een zeer delicate situatie ontstaan en het schijnt dat slechts een toekomstige actie van De Gaulle een nieuw tijdperk van stabili teit kan verzekeren". WARSCHAU. (Reuter) Volgens het hoofd van de Poolse commissie voor on derzoek van oorlogsmisdaden is het aantal joden dat tijdens de oorlog in de vernie tigingskampen van de nazi's is vermoord, door de „zionistische propaganda" sterk overdreven. Met valse cijfers, zo schrijft dr. Czes- law Filichowsky in een artikel in het offi ciële partij-orgaan Trybuna Ludu, pro beerde men aan te tonen dat de joden de enige slachtoffers waren van de nazi-mis daden, en dat de Polen en de inwoners van andere bezette landen niet zoveel geleden hadden. Volgens huidige ramingen, aldus dr. Pilichowski, hebben de nazi's 7.230.000 mensen in concentratiekampen en andere vernietigingscentra vermoord van wie circa drie miljoen joden waren uit alle Europese landen. De „zionistische propa ganda" daarentegen heeft beweerd dat er zich onder de ongeveer 5.700.000 in dodenkampen vermoorde mensen circa 5.600.000 joden bevonden, zei hij. ADVERTENTIE ANCGANG 39, HAMtlEM TEL. 1«340 •kVcmiaag kifluwcnd aam f9.30 tot 22.00 uur Bosbranden. In de Canadese staat Alberta zijn meer dan drieduizend personen in geschakeld om met behulp van duw- schuivers (bulldozers), vrachtwagens en vliegtuigen voor watervervoer ten minste 119 bosbranden te bestrijden. De branden woeden over een oppervlak van bij elkaar meer dan 83.000 hectare. Negentien branden heeft men niet in de hand kunnen houden. Smokkel. Onder de vuurtoren van de Italiaanse havenstad Genua heeft de douane een opslagplaats van smokke laars ontdekt, waarin zich 750.000 pak jes sigaretten bevonden. Ontploffing. Op een militair oefenterrein bij de Beierse stad Hammelburg zijn woensdag zeventien Westduitse militai ren min of meer ernstig gewond ge raakt door het ontploffen van een anti- tankgranaat. Rap Brown. Een van de leiders van de „zwarte machf'-beweging in de Ver enigde Staten, Rap Brown, is in New Orleans wegens onwettig wapenver- voer tot vijf jaar gevangenisstraf en tweeduizend dollar boete veroordeeld. Noodlanding. Een groot transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht van het type C-54 is woensdag verongelukt, toen de piloot bij Concord in de staat Massachusetts een noodlanding wilde maken. Eén inzittende kwam om het leven en drie werden gewond. Explosie. In een flatgebouw te Edmon ton, de hoofdplaats van de Canadese provincie Alberta, heeft zich een ont ploffing voorgedaan, gevolgd door een brand. Dertien mensen worden vermist en zestien gewond.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3