[j] de ru ijler „Nederlandse visserij Op 27 mei begint bouw van nieuwe Antoniusziekenhuis in moeilijkheden 'n nieuwe fiets Bewoners Corverslaan hebben last van hout-transporteur De nieuwe Dessoiorto tapijttegel van Desso is makkelijk zelf te leggen. Dessoforto tapijttegel van desso De klok... VOORZITTER SCHAP: Werk vergt drie jaar en acht maanden Twaalf auto's botsten in Velsertunnel Op scholen is het moeilijk les geven Oxystaalfabriek hervat produktie Ir. J. P. Cnossen naar Zoetermeer Onderzoek naar besommings verschillen 'n examen-cadeau? Uw leverancier voor KOLEN en OLIE VRIJDAG 2 4 MEI 1968 7 En Dessoforto is zelfklevend, houdt op elke vlakke vloer. Is mooi en gezellig. Opneembaar, dus snel te verwisselen. Heel makkelijk schoon te maken, dus ideaal voor uw jonge gezin. Meteen te stofzuigen. Slijtvast. Dessoforto plet niet en kost f 4,95 per tegel (50 x 50 cm) of f 19,80 per m2. Te zien, te bewonderen bij: marktgalerij 50 ijmuiden iZON Trekker stopte Geen beddentekort Gepensioneerden naar „Dolfinarium" Uit voorraad leverbaar bij de Desso - specialisten intormeubei Willemsbeekweg 88 - Tel. 1 46 27 Nu VERLAAGDE voorjaarsprijzen (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Het is ernst geworden niet de houw van het nieuwe Antoniuszieken huis. Maandag 27 mei namelijk zal de Aannemers Combinatie Ziekenhuisbouw in Utrecht, aan wie het werk voor f 12.497.900 gegund is, een aanvang ma ken met de bouwwerkzaamheden, welke drie jaar en acht maanden zullen duren. Het terrein is inmiddels namelijk bouw rijp gemaakt, zodat terstond kan worden begonnen. Het nieuwe ziekenhuis komt achter het huidige te staan, eveneens in noord-zuid richting. Het krijgt een verhoogd voor plein, dat na de sloop van het oude liekenhuis via een oprit te bereiken zal zijn vanaf de Zeeweg. Voor de bezoe kers van het nieuwe ziekenhuis en de polikliniek komt een parkeerterrein voor 160 auto's, direct aan de Zeeweg. Aan de \t\serduinweg zal een parkeerterrein worien aangelegd voor de artsen en het personeel. Zodra de oude ziekenhuisge bouwen gesloopt zijn komt terrein vrij voor de bouw van het definitieve Tehuis voor chronisch zieken, op de hoek van de Zeeweg en de Velserduinweg. De werkzaamheden zullen zoveel mo gelijk zonder overlast aan de patiënten plaats hebben. Deze overlast zal alleen ge schieden tijdens het intrillen van enige damwandjes, doch er wordt niet geheid. Het nieuwe ziekenhuis zal elf verdie pingen gaan tellen en plaats bieden aan 312 patiënten, verdeeld over acht ver- pleegafdelingen. Het krijgt geen aparte klasse-afdeling. In de plaats daarvan ko men op elke gespecialiseerde afdeling en kele klassekamers. Op de verpleegaf- delingen komen zaaltjes van maximaal zes bedden, voorts voldoende kamers met twee of vier bedden. Speciale kamers worden ingericht voor de intensieve ver pleging van ernstige patiënten, zoals operatiepatiënten, ernstige verkeers slachtoffers en dergelijke. Het nieuwe ziekenhuis gaat voorts vier operatie kamers tellen, die in ronde vorm worden uitgevoerd. Het krijgt ook een aparta ambulance-ingang, welke toegang geeft tot de opname-afdeling en de zeer uitge breide afdeling voor eerste hulp aan on gevalsslachtoffers. Er is een aula met 200 zitplaatsen ont worpen, welke tevens dienst zal doen als kerkzaal. Naast de aula is een restaurant gedacht, waar artsen en personeelsleden de maaltijden zullen kunnen gebruiken volgens een cafetariasysteem. De poliklinieken zijn verdeeld over twee verdiepingen, ondergebracht in een apart gebouw voorzien van een lift, dat rechts vóór het ziekenhuis komt te staan, direct bij het parkeerterrein en in on middellijke verbinding met de röntgen- afdeling, het laboratorium, de trombose- dienst en enige andere afdelingen. Aan de transport- en communicatie mogelijkheden is veel aandacht besteed. Ter weerszijden van het gebouw worden drie liften aangebracht; drie voor het vervoer van bezoekers naar de zieken afdelingen en drie voor het vervoer van patiënten en personeel, zodat men el kander niet voor de voeten zal lopen. Alle vertrekken en alle patiëntenbed den zijn rechtstreeks verbonden met de centrale, zodat iedere patiënt zijn wensen direct kenbaar kan maken aan de centra- liste, die op haar beurt de dichtstbijzijnde zuster op de afdeling verzoekt naar de ADVERTENTIE ADVERTENTIE Een foto van de maquette van het nieuwe Antoniusziekenhuis in V eisen. patiënt te gaan. Deze kan dan het even tueel gevraagde glaasje water meenemen, hetgeen een extra-loop uitspaart. Naast de uitvoerige telefooncentrale komen er intercominstallaties alsmede een buizen postinstallatie voor het vervoer van docu menten. Door de patiëntenvertrekken en de con versatiezaaltjes, twee per afdeling op de verpleegafdeling aan de gevels te si tueren, verkrijgt men kortere loopafstan den voor het personeel en ruimere wan delgelegenheid voor de patiënten. Gangen en dienstvertrekken worden voorzien van mechanische luchtverversing. Uiteraard zijn allerwege uitgebreide brandveilig heidsmaatregelen getroffen. Het ziekenhuis heeft geen beddentekort meer. In geen jaren is het voorgekomen, dat men geen plaats meer had voor een spoedopname. Een klein wachtlijstje vooral in de wintermaanden aldus de geneesheer-directeur de heer C. F. J. Lampe is niet te vermijden. Op ver- pleeghuisgebied was er in Velsen een voelbaar tekort aan bedden voor chro nisch zieken. Nu de mogelijkheden reeds belangrijk verruimd zijn voor de nieuwe verpleegtehuisafdeling van het zieken huis, hoopt men de grootste nooct te kun nen lenigen. Zodra het nieuwe ziekenhuis gereed is, zal de opnamemogelijkheid voor chronisch zieken nogmaals verdub beld kunnen worden. Op dit. moment wordt er voorts met de meeste voortvarendheid gewerkt aan een goede voorziening voor geestelijk gestoor de bejaarden binnen de gemeentegrenzen, omdat op dit gebied de moeilijkheden het grootst zijn. Inmiddels werkt men echter ook aan de bouw van pension- en ver zorgingstehuizen voor bejaarden, zodat verwacht mag worden, dat Velsen over enkele jaren zal kunnen beschikken over een aantal moderne voorzieningen. Bij dit alles past een nieuw opnamebe- leid. Dit wordt een centraal opname- beleid, dat zowel voor Kennemorgaarde (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD De bevolking van Velsen-Noord woonachtig aan en nabij de Corverslaan is bepaald niet in haar sas met de aanwinst van de Papierfabriek Van Gelder Zonen. Deze aanwinst is een bak, welke hangt onder de enorme trans porteur, die het hout vanuit de schepen naar de grote houtbergen stuwt. Hoog in de lucht vallen de houten paaltjes in de bak en worden dan op de top van de reusachtige houtbergen „gespuwd". Juist deze bak doet het hem. Wanneer de paal tjes er in vallen geschiedt dat met een enorm, honderden meters ver waarneem baar gebonk. Aanvankelijk duurde de arbeid met deze transporteur tot elf 's nachts. Maar na herhaald en nadrukkelijk aandringen van de omwonenden is daaraan een einde gekomen. Er wordt nu tot zes uur 's avonds mee gewerkt en dan is het over, tot de volgende morgen vroeg. De kinde ren kunnen nu tenminste weer rustig slapen. Doch overdag is het geen harden zuchten de huisvrouwen en ook de mannen, die in de nachtdienst lopen, overdag dus moeten kunnen slapen. Ook in de beide scholen aan de Corverslaan zucht het onderwijzend personeel. Men moet hier af en toe tot over het gebonk heen schreeuwen om de kinderen het een en ander te laten horen. De ouder raad is dinsdagavond bijeen geweest om de zaak wederom te bespreken. Opnieuw wil men stappen ondernemen. Hetzij bij de gemeente in verband met de geluids hinder en de te hanteren hinderwet; hetzij bij het bedrijf. Wellicht bij beide zo is het oordeel van de ouders. De directie van de Papierfabriek ver klaarde ons desgevraagd zoveel mogelijk tegemoet te willen komen aan de wensen van de omwonenden. Een van die te- (Van onze correspondent) als voor het Antoniusziekenhuis geldt. De patiënten worden rechtstreeks aan het ziekenhuis gemeld door de huisartsen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Allerwegen hoort men reeds over de bouwplannen betreffen de het Antonius ziekenhuis fluisteren. Daarbij doen de wildste geruchten de ronde. Eén daarvan willen we hier aanhalen en wel „als zou men voor nemens zijn de patiënten via moni tors te bespioneren. En niet alleen de patiënten, maar ook het personeel". In het Antonius ziekenhuis, lacht men erom. Dokter Lampe, de genees heer-directeur ontkent het categorisch. „Men heeft de klok horen luiden zegt hij. „Het enige is een direkte ver binding van de afdeling van de hart patiënten naar de centrale zusterpost, zodat onmiddellijk kan worden inge grepen, als zich iets bijzonder onver wacht voordoet. Er komen T.V.-aan sluitingen op de kamers, inderdaad; doch deze zijn er alleen maar voor om de televisietoestellen op aan te sluiten en de patiënten in staat te stellen er naar te kijken!" IJMUIDEN Een defect in een lucht- slang van de remleiding van een trekker met twintig-wielige oplegger veroorzaakte woesdagmiddag in de westbuis van de tunnel opstoppingen en kettingbotsingen. Het was niet mogelijk de zware combina tie uit de tunnel te slepen, zodat het man kement ter plaatse moest worden gerepa reerd, hetgeen ruim een kwartier duurde. Er ontstond in die periode grote filevor ming, waarbij niet minder dan vier ket tingbotsingen plaats hadden. De twaalf voertuigen die hierbij betrokken waren liepen materiële schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het is voor de tunnel gedurende Hemel vaartsdag 'n normale drukke dag geweest. Alleen deden zich 's morgens tijdens het inhaalverbod door niet tijdig remmen twee botsingen voor. Ook hier alleen materiële schade. (Van een verslaggever) BEVERWIJK In verband met zijn benoeming tot (hoofd)-directeur van openbare werken te Zoetermeer neemt ir. J. P. Cnossen op dinsdag 28 mei in het stadskantoor afscheid als adjunct-direc teur van de dienst van openbare werken te Beverwijk. Het college van burgemeester en wet houders neemt op dinsdag om kwart over vier afscheid van de heer Cnossen en om half vijf volgt dan het afscheid van de dienst van openbare werken. Vanaf half zes kunnen verdere belangstellenden ir. Cnossen de hand ten afscheid drukken. DEN HAAG Het visserij schap zal bij het ministerie van economische zaken een subsidie vragen om een onderzoek in te stellen naar de besommingsverschillen tussen visserijschepen. Dit onderzoek gaat naar schatting 130.000 kosten en zal ongeveer acht maanden in beslag nemen. Het bestuur van het visserijschap heeft woensdag een desbetreffend voorstel aan genomen. In he. algemeen verwachtte men er nuttige resultaten van. Reeds eerder is nagegaan wat de oor zaak is van besommingsverschillen tus sen vissersschepen. Het bleek toen dat de rol van de schipper zeer centraal staat. Bij het aanvullende onderzoek van het visserijschap wordt vooral aan dit punt aandacht geschonken. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND In de oxystaalfa'oriek, waar zoals bekend is, zondag 19 mei een on geluk is gebeurd, heeft men in de nacht van woensdag op donderdag de produktie weer gedeeltelijk op gang kunnen bren gen. Aangenomen wordt dat deZe over enige weken het normale peil weer Zal hebben bereikt. Door gebruik te maken van voorwaarden en de aankoop van staal kunnen de walserijen op vrijwel hetzelf de produktiepeil doorwerken. De omvang van de schade kan pas worden vastge steld nadat de reparatiewerkzaamheden zijn voltooid. IJMOND Verdeeld over de drie eer ste dagen van de volgende week zal weer door de gepensioneerden van de Konink lijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. het jaarlijks uitstapje worden onder nomen. Het reisdoel voor de ongeveer vijfhonderd deelnemers is thans het Dolfi- larium" in Harderwijk dat nog onlangs werd uitgebreid en vernieuwd. Na het middagmaal volgt een rondrit door de Veluwe waarna de trip met een koffie tafel in „Treslong" in Hillegom wordt besloten. De reizigers worden omstreeks acht uur weer in de IJmond terugver wacht. gemoetkomingen is dat men nu uitslui tend tijdens de dagdienst met deze trans porteur werkt. De directie zegt volkomen begrip te hebben voor de woonsituaties, maar anderszins mag men niet uit het oog verliezen, dat men in een industrie gebied woont en overlast dus niet valt te vermijden. Onlangs nog hadden de om wonende last van de waterstralen waar mee de houtbergen nat gehouden worden. Daaraan is een einde gekomen, zodra deze overlast de directie ter ore kwam Van de zijde van Van Gelder wijst men er voorts op, dat de transporteur tachtig procent van de tijd ingezet is op een ander deel van het terrein en wel aan de kant van het water, waar men er geen last van zou hebben. DEN HAAG De Nederlandse zeevis serij verkeert in een zeer zorgelijke situa tie, het einde van de moeilijkheden is nog niet in zicht. Dr. H.A.H. Boelmans Kra nenburg, voorzitter van het visserijschap heeft dit woensdag gezegd tijdens de openbare bestuursvergadering van dit schap. ,.De rederijen hebben een bijzon der slecht 1967 en een teleurstellend be gin van 1968 achter de rug", stelde de voorzitter vast. Een van de belangrijkste oorzaken van deze toestand is volgens hem het Londen- se verdrag inzake de visserijgrenzen. Op langere termijn dreigen moeilijkheden voor de visserij door voortgaande afslui ting van de Nederlandse zeegaten. Vooral de problemen rond de visserij- gebieden bij Engeland baren dr. Boel- mans Kranenburg zorgen. Engeland heeft de visserijzone uitgebreid tot twaalf mijl, Denemarken en Frankrijk willen dit bin nenkort gaan doen. „Hierbij zal de kleine De veelbesproken houttransporteur aan het werk. Boven aan het einde vallen de houten paaltjes met veel gebonk in een bak en glijden dan naar buiten op de top van de hout berg. Daarvandaan tuimelen zij verder omlaag, doch dat lawaai is te veronachtzamen. Alleen dat ge bonk in die bak is ondraaglijk", zeggen de omwonenden. zeevisserij de grote verliezer worden", constateerde de voorzitter. Binnen de Engelse twaalf mijlszone wordt al eeuwen door Nederlanders ge vist. De historische rechten worden nu nog geeerbiedigd, maar onder druk van de Engelse kustvisserij zullen ze mis schien nog dit jaar aangevochten worden, aldus dr. Boelmans Kranenburg. „Zo wordt het beginsel van de vrije zee steeds meer opgeofferd onder de invloed van nationale belangengroepen", zei de voor zitter triest. In visserij kringen rekent men er op dat de Nederlandse overheid krachtig zal protesteren tegen elke verde re beperkingsmaatregel door het buiten land. In de open zee moet tot beperking van de visserij worden overgegaan om over- bevissing van de visstand te voorkomen. Dit dient te geschieden in internationaal overleg zoals dat plaats vindt in de noord oost Atlantische visserijcommissie. De voorzitter verweet het landbouw schap „zeer eenzijdige voorlichting", spe ciaal wat betreft het afsluiten van water oppervlakten zoals Waddenzee en Wester- schelde. De uitvoering van Deltawerken en gehele of gedeeltelijke inpoldering van de Waddenzee zullen volgens biolo gen ernstige gevolgen hebben voor de cultuur van schelpdieren en misschien nog grotere voor de tong- en garnalen visserij, aldus dr. Boelmans Kranenburg. Financieel gezien hebben ook de vissers in de ons omringende landen een moei lijke tijd achter de rug. De concurrentie positie is thans ongelijk, constateerde dr. Boelmans Kranenburg. Er is een con stante druk om de verkoopprijzen be neden de produktiekosten te krijgen. Slechts internationale samenwerking kan volgens de voorzitter deze druk vermin deren. Daarom is al jarenlang gepleit, door de aanvoersector van de visserij in de EEG- landen, voor een gemeenschappelijk vis serijbeleid. „Nu nog leeft de hoop dat een begin daarvan per 1 juli aanstaande zal worden gerealiseerd". ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7