Ds Naessens is niet in een vakje te vangen Predikant van Rekkense Inrichtingen doet niets liever dan „wat proberen' Gesprek over onrust in de r.k. kerkprovincie „Kwartje kan kind tegen TBC beschermen" Pater Boonekamp over situatie in Indonesië Kerkenfusie Pleidooi voor de vrouw in het ambt Eigen actie: Gulden Brug ZATERDAG 25 MEI 1968 Erbij 14 Explosief De Erve Creatief Meneer Naessens Conferentie over de wereldgodsdiensten awilltfl Klare wijn in Italiaans Eigen brug Predikant geen directeur (Van een medewerker) MARKELO Wat is voor u een dominee? Dat vraagt ds. B. J. J. Naessens (47 jaar) der Rekkense Inrichtin gen mij. Hij lacht alsof hij een strikvraag heeft gesteld maar verwacht eigenlijk nauwelijks een antwoord. Hij vraagt zichzelf af wat anderen van een dominee denken, van het „beroep", van zijn maatschappelijke positie, van de dominee als mens, zonder het bordje „dominee". En dat is ongeveer wat ik mij ook afvraag: wie is die dominee die eens gezegd heeft: „Als u ter ere van God op uw hoofd wil gaan staan, doe dat dan." Die predikant die tien jaar in Antwerpen een beetje vervlaamste. Aan de buitenkant. Wat is hij voor een mens Hij gaat in zijn fauteuil zitten, op een omhooggekrikt been. „Ik wou eerst nee zeggen, toen u een interview vroeg maar ik heb zelf voor de radio en de televisie gewerkt en weet hoe vervelend het is als iemand nee zegt. Daarom zit u hier. Ja, en dan moet ik over mezelf na denken. Ik moet u zeggen, daar kom ik zelden toe. Maar ik kan het allicht proberen. Het is nog te vroeg voor een borrel. Wilt u koffie?" Hij krikt zijn onderliggende been recht en weer krom. „Mijn zijpaden zijn vele. Ik ben in Haarlem geboren waar mijn vader dokter was. HBS kostschool en MTS tot drieënveertig. Ook in Haar lem. Ik heb die MTS afgemaakt, in weg- en waterbouw. Mijn familie stamt trouwens uit België. U hebt wel eens gehoord van boerke Naessen hahaEr kwam een Nederlandse tak en alle telgen daaruit waren chi rurgijns. Maar ik heb een technische knobbel. Technisch gezien is de nieuwe kerk hier in Rekken dan waarschijn lijk ook de meest perfecte van alle kerken in Nederland. Dat heb ik me niet laten ontsnappen. Aansluitpunten voor beatgroepen enal die dingen. Mijn grootste^angst is dat ze later, als ik met emeritaat ga, van me zullen zeggen dat ik zo goed knutselde". Hij lacht heel hard mee en gaat weer met zijn been aan het werk. Een genoeglijke man, deze dominee Naes sens. Maar ik ben al te ver. Toen ik MTS had, wilde ik dominee worden. Ik deed dus staatsexamen en ging theologie studeren aan de Stedelijke Universiteit van Amsterdam. Ik was achtentwintig toen ik aankwam. Eerst trouwen en toen werd ik predikant in Heemskerk. Daar heb ik vier jaar gezeten. Of gestaan, heet dat. Heemskerk is zo'n plaats die zo explosief groeide dat je er na een jaar de weg niet meer wist. Na die vier jaar moest ik daar nodig weg. Toen kon ik naar Antwerpen. Daar werken nog Nederlandse dominees om dat België zelf geen opleiding had. Die is er nu wel en ze beginnen dus nu langzamerhand dominees af te leveren. Ik denk: misschien is dat wat. Nou, het was het. Het was daar heel gezel lig. We kwamen in april zevenenvijf tig in Antwerpen en in september daarop werd ik tweede predikant van Antwerpen. Ik deed jeugdwerk, zie- kenhuiswerk en de middelbare scholen maar dat heb ik altijd al gedaan, ook in Heemskerk. Op een dag werd ik bij afwezigheid benoemd bij de Commissie voor Pro testantse Radio en Televisie. Dat is zo iets als hier het Ikor. En dat werk heb ik twee jaar gedaan. Het was heer lijk. Ik maakte radio- en tv-program- ma's, reportages, interviews, teksten ik regisseerde en filmde. Weet u wat ik daar ook geprobeerd heb? Was een gekke ervaring Ik heb geprobeerd in België een telefonische hulpdienst op te zetten. U kent dat wel. Zo van: „Wilt u zelfmoord plegen, bel dan even!" Nou, dat lukte niet in die klei ne gemeente. Maar later ging er een katholiek ook mee aan de gang en toen die mijn pogingen op het spoor kwam, zijn we samen verder gegaan. Toen lukte het. Enfin, in februari vorig jaar kwam ik naar Rekken. Vindt u het vreemd als een MTS'er dominee wordt? Tech niek en menswetenschap liggen toch dicht bij elkaar. Je slaagt in de tech niek alleen als je menselijke creativi teit in j.e hebt. Het is ook bekend dat zoveel mensen van de TH Delft theo logie gaan studeren. Die affiniteit is zeer bepaald Hij kijkt peinzend langs mij heen, vraagt zich steeds af wat ik van hem denk. Kom ik voor hem als dominee Naessens of als „meneer" Naessens. Ik zeg dat ik voor beiden kom, met een accent op „meneer". „Ik ben ook geen goede norm voor een predikant, geloof ik. Ik ben altijd in de situatie geweest.behalve die vier jaar in Heemskerk.dat ik kon blijven proberen. Ik heb nooit hoeven werken in een vastomlijnd kader en dan kun je fijne dingen doen. Toen ik naar België vertrok, waren er vijfenvijftig erkende protestantse kerkgenootschappen. In België tillen ze er dogmatisch niet zo zwaar aan. Als u mij vraagt, in welk vakje zit u, dan zeg ik: ik weet het niet. Ik weet echt niet, of ik wel in een vakje zit. Ik ben hervormd maar niet onderver deeld. Ik zou ook niet willen kiezen. Ik ben bereid beentje over te spelen. Het enige wat voor mij echt telt, dat zijn de mensen en de relaties waarin zij leven". Zijn huis in Rekken heet De Erve. Een grote pastorie met volop ruimte. Hij is de dominee voor ruim 300 verpleegden van de inrichting en een kleine 150 buiten het ter rein. De dominee die zegt: „Als je niet in een mens gelooft, ontneem je hem zijn verantwoordelijkheid". De Ds. Naessens dominee die technisch de beste kerk van Nederland heeft „Ja, aansluitpunten voor beatgitaren. Niet dat ik die muziek zelf zo fraai vind maar we moeten af van dat idee dat alleen een orgel en een kerk bij mekaar horen. Waarom? In vroeger eeuwen hoorden die twee bij mekaar maar de mens van vandaag leeft te midden van elektronica. We hebben ook een elektronisch orgel. Als de mensen van vandaag zich niet meer thuis voelen bij een orgel en bij die ouderwetse toonzettingen en je wilt ze dat opdringen dan moet je ze ver kreukelen. En ik moet zeggen het zingt ontzettend leuk bij die eigentijd se muziek. We hebben ook een nieuw drumstel. En we hebben alle moge lijkheden om te zingen bij grammo foon- en bandopnamen. Zoals ik al zei: dat heb ik me niet laten ontspan- pen Haha weet u waar ik zin in heb? In een glas sherry. U ook?" Hij staat op en haalt een fles. Hij loopt ermee rond, op zoek naar een kruketrekker en blijft midden in de kamer staan. „Ik heb een hartstocht voor alles wat creatief is. Preken vind ik i :dg werk. Vaak maak ik ze 's nachts. Het werk zelf, dat is de helft van de lol. Dat is ook het plezier van een spreek uur. Elk gesprek is voor mij een crea tieve bezigheid". Hij staat nog steeds met de fles in de hand. „Ik kan elke keer opnieuw begin nen. Ik heb ook altijd het gevoel dat het doen voor mij interessanter is dan het slagen. Is dat zo, vrouw?" „Ja, want anders zou je je foto's wel sneller afwerken Pats, die zit. Hij schenkt nu in, grijzend. „Vindt u het gek een dominee die een glas sherry inschenkt en drinkt? Sommigen vinden dat. Bij een feestje van mijn broer stond ik achter de bar. En er was er niet één die niet zei: Hier, moet je daar kijken dat is nou een dominee Waarom eigen lijk? Hoe denkt u dat het komt?" Weer een soort strikvraagje? „Zou het niet kunnen zijn dat veel mensen het-naar-de-kerk-toe-gaan be schouwen als een moeten en dat ze de dominee zien als de verpersoonlijking van dat moeten?" Hij nipt van zijn sherry. „Dat zou best eens kunnen De dominee van Rekken, gewoop „meneer" Naessens. Hij voert stafbesprekingen, houdt spreekuur, leidt groepsgesprekken en zit niet in een vakje. Plotseling springt hij op. „Wilt u foto's zien?" Hij rent twee trappen op. Zijn don kere kamer. Met alles .er op en er aan. Aan de wanden hangen foto's, in alle formaten. Enkele heel knappe. „Ik weet niet hoe het komt, maar de mislukkingen hang ik altijd op. Mis schien doe ik dat om op een dag tot de ontdekking te komen waarom wat er precies aan mankeert. Voor mij hoeft ook niet iedereen mijn foto's mooi te vinden. In principe is het doen de lol". „Meneer" Naessens, de fotograaf. Maar of hij wil of niet „men zet hem in „het" vakje: dat van dominee. Hij heeft een stempel op zijn hoofd en zou daar wel af willen. Maar iedereen wil voelen: een do minee is „iets" buitenmaatschappe- lijks. Gelovige of atheïst. Maar zelfs een atheïst moet vrede hebben met deze dominee die aegt: „Het enige wat voor mij echt telt, dat zijn de mensen en de relaties waarin zij leven". Onder het thema „DE GROTE ONT MOETING" organiseert Kerk en We reld in Driebergen op 1-3 JUNI een pinksterconferentie die zal zijn gewijd aan de ontmoeting tussen het christen dom en de andere wereldgodsdiensten. Inleidingen over dit onderwerp zullen worden gehouden door deskundigen, die zelf in Afrika, Azië en Zuid-Ameri- ka hebben gewerkt en er die andere religies hebben leren kennen. Dr. Th. B. W. G. Gramberg, theo loog en voorheen missionair predikant in Ceylon, zal een inleiding houden over het boeddhisme. De heer M. Groeneveld te Bergen, die vormingswerk heeft opgezet in de Afrikaanse staat Malawi, maar kort geleden op verzoek van de overheid dat land heeft verlaten, komt spreken over zijn ervaringen als Europees christen in Afrika. Prof. dr. G. H. M. Posthumus Meyjes te Oegstgeest is gevraagd een inlei ding te houden over „Aspecten van de ontmoeting tussen Oost en West". Aan de conferentie kan door alle belang stellenden worden deelgenomen. Ook gezinnen met kinderen zijn welkom; kinderleiding is aanwezig. Voor inlich tingen en opgave wende men zich tot Kerk en Wereld, De Horst 1, Drieber gen, telefoon 03438-2241. In de Verenigde Staten is de groot ste kerkelijke fusie in de geschiedenis van de VS tot stand gekomen. Door deze fusie zijn 10,3 miljoen le den van de methodistenkerk en de kerk der evangelisch verenigde broeders, die 746.099 leden telt, verenigd tot de ge ünieerde methodistenkerk met meer dan elf miljoen leden. De verenigde kerken hebben ge meenschappelijke geestelijken en leer stellige tradities, die teruggaan tot de koloniale tijd. 'VW i 't i 7/ Dit is de Leger des Heils Popgroep „The Joy Strings", die vorige week in Neder land is geweest. De groep is hier gefotografeerd met Rotterdam als achtergrond. De seksuele discriminatie, waarop het verzet en de angst van een geeleri- caliseerde kerk tegen de vrouw-in-het- ambt gestoeld is, dient principieel te worden afgewezen. Bijbelse en kerk vaderlijke argumenten in dezen moe ten behandeld worden zoals bij vraag stukken van rassen- en klassendiseri- minatie: in de huidige cultuur kunnen ze niet langer gehandhaafd worden. Tot deze conclusie komt dr. J. Peters in een artikel over de vrouw-in-het- ambt in het jongste nummer van Con cilium. internationaal tijdschrift voor theologie. „De plaats van de vrouwJin-het- ambt is afhankelijk van de positie van de vrouw in de cultuur. Het gaat om de vraag of de vrouw aanvaard wordt, en nuttig en efficiënt een functie kan vervullen", aldus dr. Peters die er ten overvloede op wijst dat de kerk zelf de richting van het ambt, zoals dit vanuit het nieuwe testament is ge groeid in de loop van een lange histo rische ontwikkeling bepaald heeft. Hij stelt zich dan opk de vraag of de kerk in onze tijd niet de competentie bezit om voor de vrouw-in-het-ambt nieuwe vormen te creëren. „De kerk zou als moeder best eens creatief mogen zijn!" Van allerlei kanten worden de ker ken voor de keuze gesteld: de vrouw in het ambt, ja of nee. Gegevens van de Wereldraad van Kerken (in exten- so afgedrukt in het jongste nummer van Concilium) laten zien, dat reeds in 1958 niet minder dan 48 van de toen tertijd bij de raad aangesloten 168 ker ken het ambt volledig voor de vrouw hebben opengesteld dus ook het priesterschap. Een aantal kerken kent een of andere partiële vorm van ambt voor de vrouw. Tien jaar geleden was de tendens nog om de vrouw te weren, op oecumenische overwegin gen: laten er geen nieuwe redenen worden opgeroepen. Nu, na betere bestudering van vooral sociologische en culturele aspecten, lijkt de tendens ten gunste van de vrouw-in-het-ambt te zijn. De vrijzinnig-protestantse ker ken, waarvoor de kwestie van de vrouw-in-het-ambt nooit een halszaak is geweest, lijken het pleit van de meer orthodoxe groeperingen te winnen. Klare Wijn, Rekenschap over ge schiedenis, geheim en gezag van de bijbel, dat vanwege de hervormde sy node door 't Boekencentrum NV te Den Haag is uitgegeven, zal ook in het Ita liaans verschijnen. Vertalingen in het Engels en Duits werden eerder reeds aangekondigd. DOORN. In het A. C. de Bruyn- instituut te Doorn is een bijeenkomst gehouden op voorstel van kardinaal Alfrink en voorbereid door de direc teur van het pastoraal instituut der Nederlandse kerkprovincie, dr. W. Goddijn en de heer J. Asberg, een der redacteuren van Confrontatie. Deelnemers waren een veertigtal priesters en leken, uitgenodigd op grond van de voorafgaande besprekin- DEN HAAG Pater-lazarist Gerrit Boonekamp (56 jaar) dertig jaar erva ring als missionaris op Oost-Java, staat in de schaduw van grote acties als „Kom over de brug" en de „Bis schoppelijke vastenactie". Maar ook zonder de klaroenstoten van massale t.v.-en dagbladpubliciteit wil hij wel wat ondernemen. Zonder die rugge steun der media, zelfs zonder het of ficiële fiat der bisschoppen, vindt hij dat er in Indonesië moet worden ge holpen, in Gods naam of zo maar, in naam van het menselijk geweten. Anderhalf jaar met verlof in Neder land gaat pater Gerrit Boonekamp rond met zijn tasje en doet wat de hand vindt om te doen. Toen hij pas van het seminarie kwam was alles klaar en duidelijk, gelijk dat pas afge studeerden betaamt. Dertig jaar Indo nesië waren voldoende om dat zekere levensbeeld diep te schokken. „Vroe ger dacht ik dat wijwater het belang rijkste was. Maar nu. Hij weet nu, dat een glas melk of een goede maal tijd minstens zo belangrijk is voor hon- gerigen en zieken. Van die hongerige en zieken weet pater Boonekamp alles af. „Weet u dat er in Indonesië twee miljoen pa tiënten met open tbc leven?" Dat is een groot getal en daarom nogal abstract. Maar ook zegt hij: „Ik had een collega, een Indonesische priester. Ik zat met hem te praten. Op een ge geven ogenblik hoestte hij en glim lachte, u weet, dat is oosters. Opeens was er een grote plas bloed. In Nederland schreef hij 24 rooms- katholieke organisaties aan. 22 rea geerden helemaal niet, twee zwakjes. De protestantse zendingsgenootschap pen in Oegstgeest en Baarn waren t? zeer in beslag genomen met „Kom over de brug". „Begrijpelijk", zegt pater Boonekamp. „Daarom ben ik Pater Boonekamp maar op mijn eigen houtje begonnen. Er moet niet morgen geholpen worden maar vandaag. Vandaag komen er weer tbc-patiëntjes bij in Djakarta, iedere dag vijftig". Een eigen brug wil de pater bou wen. En vlug. In de grote steden heeft vijfentwintig percent van de kinderen tot vijf jaar gesloten tbc, bij stede lingen boven de achttien jaar is dat zestig percent. „Het is een hardnekkig misverstand dat ondervoede mensen niet te behandelen zouden zijn. De be strijding is even makkelijk als bij goed gevoede mensen". Maar als men te lang wacht: zeven percent van alle besmettingsgevallen eindigt in open tbc. In theorie lijkt het zo moeilijk niet: „een injectie bij een kind kost een kwartje en maakt dat kind twaalf jaar resistent. Voor ouderen moet je op een tientje per persoon rekenen". Hij besprak in Indonesië de toestand met een vertegenwoordiger van de we reldgezondheidsorganisatie. Die wil wel helpen, maar „tbc-bestrijding is voor 95 percent een kwestie van organisa tie. En daarvoor moet het land zelf zorgen." Het ministerie van Gezond heid in Djakarta wil daaraan mede werken. En pater Gerrit Boonekamp wil het zijne doen. Anders dan de Kon. Nederlandse centrale vereniging ter bestrijding van tuberculose in Nederland leidt de Indonesische zusterorganisatie een nogal slaperig bestaan, zegt de pater. De KNCV staat hem met raad terzij de. „Als de zaak op gang komt wil len enkele pas afgestudeerde Indonesi sche artsen in die Indonesische vereni ging zitting nemen om alvast in Dja karta volgens de methoden van de we reldgezondheidsorganisatie de bestrij ding terhand te nemen". Op een front van twee miljoen pa tiënten is nu nog geen slag te voeren. De pater-lazarist is een nuchter man bij alle idealisme en ziet de beperkin gen der Indonesische werkelijkheid. Maar in Djakarta, volgepropte on gezonde miljoenenstad, moet het dan maar beginnen. Op het programma staat de inrichting van hondertwintig klinieken in het stadscentrum. Daarheen wil pater Boonekamps eigen brug voeren. Nodig zijn: een vijftigtal microscopen, (ad 700. BCG-injectiestof voor de preventie, PAS en INH-tabletten voor zieken. „Met die 50.000 kunnen we prachtig starten", zegt pater Boonekamp. Hij gebruikt het woord mosterdzaadje, klein beginnen en dan maar laten uit groeien als de mensen helpen willen. En als ze dat willen moeten zij weten dat het gironummer 1365900, „De gul den brug". Wernhoutseweg 181, Zundert is. gen. Tot de deelnemers behoorden on der meer de professoren Schillebeeckx Zacharias en Schoonenberg s.j., deken A. Joosten, pater W. Naaykens, Huub Oosterhuis, dr. A. J. Simonis. Inzet van deze dag zonder vooropgestelde agenda was het scheppen van ruimte voor persoonlijk contact en voor be raad over de punten van overeenkomst en van verschil in de bezorgdheid om de gang van zaken in de Nederlandse kerkprovincie. Het ging daarbij met name om de vraag naar de voorwaarden voor een mogelijk op gang brengen van een goe de communicatie tussen stromingen, die vooral in de publiciteit vaak te sterk tegenover elkaar staan opgesteld. Deze eerste bijeenkomst onder lei ding van dr. W. Goddijn beperkte zich op diens voorstel allereerst tot een inventarisatie van de problemen en de toelichting op de wederzijdse stelling neming. De voorlopige inventarisatie der naar de mening van de vergadering belangrijkste vragen en discussiepun ten bleken te betreffen: de plaats en taak van het leergezag in deze tijd, de pluriformiteit binnen de geloofsver kondiging, moeilijkheden rond de nieuwe katechismus, het mogelijk fa len van de pastorale begeleiding bij de op gang zijnde vernieuwing. Een andere categorie moeilijkheden vormde de onduidelijkheid over de vraag wie al dan niet tot Confrontatie behoort en de wijze waarop het blad „Confrontatie" stelling neemt tegen personen of tegen gebeurtenissen in het kerkelijk leven. In de discussie met de redactie van Confrontatie achtten verscheidene deelnemers elk gesprek met Confron tatie onmogelijk bij voortzetting van de thans gevolgde stijl. Op haar beurt verweerde de redactie van Confron tatie zich tegen de toon van de publici teit in de pers over Confrontatie zelf. Een voorstel om de verwerkelijking van de dialoog als agendapunt in be spreking te brengen op de volgende bijeenkomst van hetzelfde gezelschap werd door de meerderheid van de ver gadering aangenomen. Uit protest tegen de „al te clericale opvatting van het ambt" wenst een groep van 22 pas afgestudeerde theolo gen in Genève niet volgens de gewoon te van hun nationale kerk tot predikant geordend (bevestigd) te worden. Naar de mening van deze jonge theo logen is de predikant in de gemeente niets meer of minder dan andere ge meenteleden en speelt hij geen, wat zij noemen, directeursrol. Autoriteit ont staat volgens hem niet plotseling in een plechtigheid maar kan slechts in het werk en in de menselijke omgang groeien Hun afwijzing van de ordinatie (bevestiging) betekent niet, dat zij het ambt willen ontvluchten, zo blijkt uit 4e verklaring van de jonge theologen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 14