Keurkorps van Nederlandse tropen artsen helpt ontwikkelingslanden Vaccinatie - veiligheid voor verre vakanties Maar velen keren na enkele jaren om finantiële redenen terug Kunstogen „blazen Vliegen als geneeswijze „Regering moet garanties geven 18 ZATERDAG 25 MEI 1968 Erbij Indonesië Veelzijdige taak Dwingende eis een stukje precisiewerk Vooral voor de tropen geldt i hoe meer prikken, hoe beter Pokken Cholera Gele koorts Polio Malaria (Van onze correspondent) ARNHEM „Nederland heeft een prachtig korps van tropenartsen. Zij worden in de hele wereld ge vraagd. We moeten erop letten, dat we het korps be houden". Dokter Jaap Bierdrager spreekt met respect en enthousiasme over de Nederlandse medici, die in de tropen werkzaam zijn en waren. Hij vertrekt binnen kort zelf weer voor drie jaar naar Malawi (Oost-Afri ka) als directeur van de gezondheidszorg aldaar. Deze in Alkmaar geboren verlofganger komt met graagte voor de Nederlandse tropenartsen op. Het zit hem dwars, dat voor deze medici geen enkele sociale voor ziening geldt. Bovendien zijn hun salarissen niet erg groot, zodat velen na een paar jaar uit de tropen terug keren om zich in eigen land in sociaal opzicht veilig te stellen. Dokter Bierdrager is van oordeel dat de Nederlandse regering stappen dient te nemen om voor de tropenartsen sociale voorzieningen te treffen. „Het is toch te gek, dat dit straks de enige groep in Neder land is die geen sociale zekerheden heeft", zegt hij. „Terwille van de goede verhouding tussen Nederland en de tropische lan den is het zeer gewenst, dat ons land tropenartsen blijft leveren. Er is voor hen genoeg emplooi, hetzij in opdracht van de Wereldgezondheidsraad, hetzij namens de aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken verbonden Directie Internationale Technische hulp DITH of in het kader van bilaterale hulp. Dr. Bierdrager pleit in dit verband voor de stichting van een nationaal zie kenhuis voor tropische ziekten, waar tevens research kan worden verricht en waar mensen met tropische ziekten speciale aandacht kunnen krijgen. ZIJN LAATSTE opdracht voerde dokter Bierdrager met enkele collega's in december 1967 uit voor de Dith. Hij moest onder meer nagaan of en in hoe verre aanvragen om steun bij de op richting van nieuwe medische facul teiten in Indonesië konden worden ge honoreerd. „Er is in Indonesië een sterke neiging tot separatisme. Men wil er alles „zelf hebben". De aan vragen om steun waren afkomstig van de drie grote kerkelijke groepen. Van de tien door deze groepen ontworpen projecten zal de Nederlandse regering er twee steunen". En verder: „Onze missie was niet erg enthousiast over de sectarische verzoeken, omdat de staatsuniversiteiten al zo zwak zijn. Wij voelden er veel meer voor, eerst deze inhoudelijk te verbeteren en pas dan te gaan meewerken aan de op richting van sectarische, medische fa culteiten". Met nadruk zegt dr. Bierdrager: „Steun aan een land moet passen in 7? de algemene regeringsplanning. Eén van de twee Indonesische projecten, waarover wij de regering gunstig ge- Tropenspecialist J. Bierdrager adviseerd hebben, betreft de oprich ting van een gezondheidscentrum van de islamieten yi een wijk van Djakar ta. Daarin gaan specialisten poliklini sche behandeling geven. Het centrum bestrijkt straks een stadsdeel met on geveer een miljoen inwoners. Dat is nu typisch een project dat past in de al gemene planning van de regering daar. Er is niet een beperkte groep mee gediend; hier kan straks iedereen uit dat stadsdeel terecht, ongeacht po litieke of religieuze overtuiging". BIJNA NET ZO „strikt persoon lijk" als vingerafdrukken zijn on ze ogen. Wie zichzelf voor de spie gel (bij voorkeur via een vergroot glas) diep in de eigen kijkers schouwt, die ziet hoe ingewikkeld zo'n menselijk oog met al zijn bloedvaatjes en iriskleurtjes is op gebouwd. Net een wereldbol in( miniatuur en bij iedereen anders van vorm en „tekening". Er wordt dan ook beweerd dat geen twee ogen op de wereld precies gelijk zijn, zelfs uw eigen ogenpaar niet al zullen de verschillen tussen linker- en rechteroog bij één mens over het algemeen vrij gering zijn. NIETS OM ONS over op te winden, tot uw dienst. Maar iets anders wordt het als een van onze eigen ogen het laat afweten en vervangen moet wor den door een kunstoog. Niet meer dan een veertigtal specialisten op de hele wereld beheerst de kunst van het ma ken van „glazen" ogen. Tot deze klei ne groep van vaklieden behoort ook de 65-jarige Franz Christ uit Wiesbaden, OVERIGENS betreurt dr. Bierdrager de neiging tot separatisme. De secta rische centra van hulpverlening kun nen de verhoudingen in Indonesië ver storen, meent hij. De politieke kant van de hulpverlening laat hij echter graag aan minister Udink (Ontwikke lingshulp) over. „Mijn aandeel betreft alleen het beoordelen van de medische aspecten, meneer Udink bekijkt de po litieke kanten maar", zegt hij. DE TAAK van dokter Bierdrager laat zich niet makkelijk omschrijven. Zijn werk is veelomvattend. De ene keer heeft hij een uitvoerende, de an dere keer een adviserende functie. In alle gevallen is hij betrokken bij het samenstellen van gezondheidsprojec ten. Soms wordt hij geconsulteerd over aangelegenheden betreffende de bouw van een ziekenhuis, bij het op poten zetten van medisch onderwijs, bij het ondernemen van acties ter bestrijding van bepaalde ziekten en epidemieën. Er is vrijwel geen ontwikkelingsland in het Verre Oosten, of dokter Bier drager heeft er wel iefs met de ge zondheidszorg te maken gehad. Oud-minister Th. H. Bot heeft hem een expert op het gebied van de tro pische hygiëne genoemd. Daar staat een jarenlange carrière in de tropen borg voor. In 1932 werd hij door het Zendingsbureau van de Nederlandse Hervormde kerk in Oegstgeest als zen dingsarts uitgezonden naar Nieuw-Gui- nea. Hij lag al gauw met „Oegstgeest" overhoop, omdat hij „niet aan koppel verkoop wilde doen". Dat wil zeggen, hij wenste zijn medische hulp niet als „betaalmiddel" voor de bekering van de inheemse bevolking te gebruiken. Twintig jaar nadien nam het Zendings bureau de visie van Bierdrager over. Deze was na toen echter al weg uit Nieuw Guinea, waarna hij drie jaar bij een goudmijn op Sumatra werkte. Vervolgens keerde hij naar Nieuw-Gui- nea terug, waar hij een aantal jaren bij de Shell werkte. In 1953 werd Bier drager benoemd tot hoofd van de gou vernementele gezondheidszorg, be staande uit 70 artsen en 150 verpleeg sters. In 1960 verliet dokter Bierdra ger het eiland om voor de Wereld gezondheidsraad te gaan werken. Dat deed hij tot eind 1965. NA DIE TIJD kreeg hij opdracht na opdracht. Dokter Bierdrager be treurt de steeds groter wordende kloof tussen de arme en rijke naties. „Het is daarom van groot belang, het on derwijs in de ontwikkelingslanden zo snel en goed mogelijk te organiseren want anders wordt de kloof nog gro ter", zegt hij. Dokter Bierdrager beschouwt het als een normale humanitaire taak, dat de ontwikkelde landen de onderonwik- kelde hulp bieden. „Ik ben blij, dat Nederland hierin een actieve rol speelt bijvoorbeeld door het uitzenden van experts. Bilaterale hulp is goed. als hij in algemene ontwikkelingsplannen past Dit laatste beschouw ik als een dwin gende eis. Past ze daarin niet, dan blijft er in het ontvangende land veel te veel aan de strijkstok hangen. Bi laterale hulp is dus toe te staan, vind ik, als onderdeel van een heel pakket ven steunverlening. Dat we Indonesië hulp verlenen is goed, dat haalt de banden weer aan". die (foto) hier zijn voorraad confec tie kunstogen toont aan een oogarts. Jawel, confectie, want als het niet gaat om de allerfijnste nuances kan men met een serie standaard-typen van en kele honderden verschillende kleuren en vormen wel toekomen. Kunstogen- naar-maat zijn ook mogelijk, indien het goede, natuurlijke ocg van de pa tiënt te sterk afwijkt van de stan daard-typen, maar dat wordt dan een kostbare affaire. Met fijne glasstaaf jes moet ieder adertje van de oog appel, en elke nuance van de iris na gebootst worden opdat het kunstoog als het ware het spiegelbeeld wordt van het andere, natuurlijke oog en dat is een stuk micro-precisiewerk, dat ve le arbeidsuren vergt. ALS MATERIAAL dienen allerlei spe ciale glassoorten, waarvan de samen- ling door de „oogmakers" nauwkeurig behoed wordt. Franz Christ, die bin nenkort met pensioen gaat, werkt veel al met melkachtige-witte glazen buisjes van kyrolith, waarvan hij bij tem peraturen van 800-1200 graden Celsius reeds vele duizenden perfecte en vederlichte oogappels „geblazen" heeft. s (Van onze medische medewerker) HET VAKANTIESEIZOEN 1968 ligt niet meer veraf. Crui ses en vakantievluchten naar subtropische en tropische stre ken worden elk jaar talrijker. Rondreizen door Afrikaanse landen en zelfs safari's in Oe ganda zijn al bijna gemeengoed. Wie een dergelijke reis onder neemt loopt kans met uitheemse veelal besmettelijke, ziekten in aanraking te komen, die in onze streken bijna nooit voorkomen. Besmetting kan zelfs tijdens het kort oponthoud van tussenlan dingen gebeuren. WAT ZIJN nu die ziekten en wel ke voorzorgsmaatregelen kan men treffen? De reiziger wordt meestal tijdig voorgelicht door zijn lucht- of scheepvaartmaatschappij. Voor een aantal tropische landen is (her) vaccinatie tegen pokken minimum vereiste. Maar ook die tegen chole ra en gele koorts horen daar zeer vaak bij. Een pokkenvaccinatiebe- wijs blijft drie jaar geldig (en is ook voor de V.S. nodig). WIE NOOIT eerder tegen pokken werd gevaccineerd, zal met zijn huisarts moeten overleggen op wel ke wijze de „primo-vaccinatie" op latere leeftijd zonder risico kan worden ondergaan. De geldigheid ervan gaat in acht dagen nadat de vaccinatie, bij controle door de dokter, geslaagd blijkt te zijn. Voor een re-vaccinatie gaat die geldigheid al op dat ogenblik in. Dit voor het geval dat iemand zich pas op het allerlaatste moment liet (her)vaccineren. Pokken komt re gelmatig voor in de meeste landen en zeker in tal van onderontwikkel de staten. Alleen al in het Afri kaanse werelddeel zijn meer dan 20 landen waar men zelfs nog niet eens heeft kunnen beginnen om de bevolking op grote schaal tegen pok ken in te enten. Zelfs in India, waar deze vaccinatie toch al in 1792 is aangevangen, komen pok ken-epidemieën vrij regelmatig voor. Hierbij mogen religieuze fac toren mede een rol spelen, in ande re landen, zoals Rhodesië, zijn er psychische en of politieke obstakels In Ethiopië zijn het de grote af standen en hoge temperaturen die het vaccin bedreigen. Zo worden van tijd tot tijd in al deze tropi sche landen pokken-epidemieën ge signaleerd en is deze ziekte, die door goede vaccinatie op grote schaal gemakkelijk sterk kan wor den teruggedrongen, daar een vrij gewoon verschijnsel. Van tijd tot tijd dringt pokken ook in de Wes terse landen door. OOK TEGEN cholera en gele koorts moeten reizigers naar tropi sche landen zich tijdig laten vacci neren. De eerste daarvan moet met tussenruimte van een week twee keer worden herhaald, en is, bij de primovaccinatie, van 6 dagen na de eerste injectie af gedurende een half jaar van kracht. Bij revaccina- tie (binnen een half jaar) vanaf de eerste dag. Ook kinderen boven de leeftijd van een jaar moeten tegen cholera worden ingespoten. Er ko men elk jaar in verschillende lan den samen minstens 60.000 (gere gistreerde) gevallen van cholera voor, een ziekte waarvan de verwek ker, de cholera-bacil, al door Ro bert Koch werd ontdekt. Cholera is een zeer plotseling optredende hef tige infectie-ziekte met als voor naamste verschijnsel een on^telpha- re diarree, waarbij het enorme vochtverlies voor het lichaam ramp zalig is. De twee voornaamste oor zaken zijn slechte hygiënische om standigheden en drinkwatervoorzie ning, en met beide kan de toerist ongewild in aanraking komen. Vac cinatie biedt voldoende bescher ming. GELE KOORTS komt onder nor male omstandigheden slechts voor aan de randen der oerwouden, en wordt via apen en muskieten ver breid. Zo'n geïnfecteerde muskiet kan de ziekte verder weg brengen, en zelfs in een vliegtuig meereizen; vandaar dat hiertegen streng ge waakt wordt. Afrika en Latijns Amerika worden het meest door gele koorts geteisterd, een zeer ge vaarlijke ziekte, waartegen men zich kan wapenen door één vacci natie, die tien jaar van kracht blijft: de eerste maal vanaf tien dagen na de prik, bij eventuele herhaling vanaf het moment waar op deze werd toegediend. Ze wor den verplicht gesteld, ook al komen een of meer van de genoemde ziek ten op dat ogenblik in het bezocht» land niet voor. Bij cholera moet nog worden op gemerkt, dat deze ziekte zich sinds 1961 als cholera El Tor (zo genoemd naar de door prof. Van Loghem in dat plaatsje gevonden bacil) onver wacht over het Verre Oosten heeft uitgebreid. De ziekte rukt west waarts op en komt nu ook voor in Irak, Iran en Arabië. Hetzelfde geldt voor de gele koorts, zodat ook deze landen voor het toerisme risico's opleveren. Is poliomyelitis (kinderverlam ming) door vaccinatie van alle zui gelingen in ons land een zeldzame ziekte geworden, het gevolg daar van is dat de natuurlijke bescher ming tegen deze ziekte (en dat geldt voor geheel West-Europa) niet meer op de kinderleeftijd, doch pas op oudere leeftijd, of in het geheel niet wordt verkregen. Volwassenen die nooit tegen polio werden gevac cineerd, zijn daarom in een ontwik kelingsland waar het polio-virus in ruime mate circuleert, aan besmet tingsgevaar blootgesteld, en hebben daar kans om een ernstige vorm van poliomyelitis te krijgen. Daar om wordt ook tegen deze ziekt» vaccinatie van volwassenen aanbe volen, wanneer zij naar tropische landen of gebieden met slechte hygiënische omstandigheden reizen. Hetzelfde geldt trouwens voor difte rie, tetanus, tuberculose en tyfus, hoewel al deze vaccinaties niet ver plicht zijn gesteld. De vaccinatie» die bij babies en kleuters in com binatie tegen difterie, tetanus, kink hoest en polio worden gegeven, vor men op latere leeftijd een onvol doende vrijwaring, wanneer de be smettingskansen intensief zijn. Ieder die naar de tropen gaat, moet uitvoerig anti-malariamidde len gebruiken om daarginds tegen diverse vormen van deze ziekte be schermd te worden. Deze bescher ming verschilt voor elke leeftijd, en moet een week voor het vertrek beginnen, zodat men hierover tijdig zijn huisarts moet raadplegen. Al komt slaapziekte zelfs in de tropen vrij zelden voor, degeen di» op safari gaat in een gebied waar deze vaak moeilijk te herkennen ziekte voorkomt moet zich bescher men door een eenmalige inenting, die een goede beveiliging biedt. Schistosomiasis kan men in lan den als de Arabische staten slechts oplopen wanneer men in water zwemt dat met een bepaalde slak besmet is. En dat zijn praktisch al le stroompjes en meertjes. Israel zelf heeft de strijd tegen schistoso miasis voor een groot deel gewonnen Dat geldt ook voor ancylostomiasi» de mijnwormziekte en enkele ande re echt inheemse tropische ziekten, waaronder de beruchte bilharzia, waarmee de doorsnee-toerist echter nauwelijks in aanraking kan ko- De Duitse psychotherapeut dr. H. Schulze uit Baden Baden neemt pa tiënten die lijden aan angsttoestanden, soms mee in zijn eigen sportvlieg tuigje. Bij rustig vliegweer mogen de patiënten dan even zelf de stuur- knuppel bedienen voor een korte glijvlucht. De sensatie van het zelf vliegen en het gevoel, angst uit eigen kracht overwonnen te hebben, leid den al in vele gevallen tot genezing. Een ander geval uit Schulzes prak tijk betrof een jonge man, die ondanks een briljante carrière als zaken man angstcomplexen had en meende, hartpatiënt te zijn. Hij bleek echter fysiek volkomen gezond. Nadat Schulze hem via de rustbank van een paar kind-complexen bevrijd had, nam hij hem mee voor een klimtocht in de bergen. Daar moest de jongeman, hangend aan het klettertouw, zijn angst en zijn vermeende hartzwakte wel overwinnen. Een paardemiddel misschien, maar de patiënt genas van zijn dwangneurose.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 18