VAN DAG TOT DAG Stafoefening van landen van W arschau-pact Straatgevechten in Parijs verdubbelen in kracht Cohn-Bendit was even in Frankrijk In het centrum staat (als in 1789) de Bastille Referendums in Frankrijk ZO APAR interieur classique Duvalier ondervraagt nonnen tk IK 1 LETTERLIJKE REDE VAN TEKST VAN DE GAULLE DE Echo-satelliet verbrand Studenten in Stockholm bezetten universiteit Franse bonden willen staking verscherpen LEVERT commentaar op actuele zaken De eenvoud van j De angst voor een vacuum tel eg rammen ZATERDAG 25 MEI 1968 Mitterrand M Verlamming Doel In juni Mandaat President Charles de Gaulle heeft ge- I In Parijs en elders is de laatste weken «proken. Hij heeft in een betrekkelijk een generale repetitie opgevoerdhet korte, zorgvuldig geformuleerde rede „tot straatgeweld, de terreur, de brandstich- het volk" de Franse crisis teruggebracht ting, de vernieling van burgerlijke eigen tot zijn eenvoudigste politieke problema- dommen, de onveiligheid, de totale min- tiek: „Het land eist hervormingen op di- achting van elk gezag, dat alles kondigt gebieden welnu, ik wil die her- zich aan met de onheilspellende zeker- vormingen invoeren. In juni zal ik een heid, dat het op veel groter schaal en in programma aan het volk voorleggen. Men veel grover vorm het gehele land zal kan het accepteren of verwerpen. Als overspoelen, zodra de razernij de over men het verwerpt, verwerpt men tege- hand krijgt. Er is niet veel voor nodig lijkertijd Charles de Gaulle. En als het om die razernij te doen ontbranden, volk Charles de Gaulle verwerpt, moet Als er schoten en doden vallen, valt de het zelf maar weten wat ervan komt". zelfbeheersing mee. Deze simplificatie van een op de rand Wat begonnen is om hervormingen en burgeroorlog wankelende toestand de- inspraak, is uitgegroeid tot een beweging monstreert voor de zoveelste keer tot die duidelijke kenmerken van anarchie welke eenvoudige vorm de democratie in vertoont, voor zover het woord anarchie Frankrijk is teruggebracht. De Gaulle staat voor de slechtste betekenis die het (Van onze correspondent) PARIJS President De Gaulle heeft de Fransen een nieuw referen dum aangekondigd, dat in juni zal worden gehouden. Hij deed dat gister avond in een slechts zeven minuten durende televisierede, terwijl op straat tienduizenden Fransen demon streerden. Enkele uren voordat De Gaulle het woord voerde het premier Pompidou bekendgemaakt dat van middag om drie uur in Parijs al on- noemt het referendum „de hoogste vorm kan worden gegeven. Als het referendum aan een van democratie", maar in werkelijkheid van De Gaulle de Fransen voor de keus is het als de blokkendoos van een kind stelt tussen een gewelddadige strijd om tegenover de computer van een inge- de macht van duistere, verdachte elemen- nieur: ongecompliceerd, direct van leider ten en een voortzetting van het vader ijke tot massa, zonder de rompslomp van par- bevoogdende gezag van De Gaulle is de lementaire en partijpolitieke verwikkelin- Slag voor de generaal nog met verloren gen, intriges en machinaties. De Franse angst voor wat er na hem komen zal TTO„ ,„.t uaar beheerst ondanks alles toch nog de Fran- democratie is ontdaan van alles wat naar -i h^mnoiiHHp se burgerij, al lijkt de jeugd verlangend vroeger nuanceerde en ook bemoeilijkte, naar het riskante avontuur uit te zien. maar zij is te eenvoudig om werkelijk nog i Overigens blijkt nu wel duidelijk, hoe aanspraak te mogen maken op de naam waarmee De Gaulle haar fier en triom- het vacuum is dat De Gaulle heeft fantelijk blijft noemen: „onze democra- geschapen en dat hij toch eens ter op tie". Men kent de minachting van De vulling zal moeten overlaten Gaulle voor alles wat lijkt op parlemen- meuwe genera ie taire inspraak. Hij heeft in het verleden Het gevaar dat hij nu wellicht de lichtvaardigheid en de corruptie aan- I nog ééns zal weten te bezweren, neemt gezien, waarmee de verziekte partijpoli- I toe zolang hij een hernieuwde vorm van tiek via een al even verziekte volksverte- radicale democratisering zal blijven afwe- genwoordiging nog meer verziekte kabi- ren. Hij is nu langzamerhand ook te oud netten voortbracht en deed vallen. Zijn om nog aan dat geleidelijke proces vrije voorliefde de „volksuitspraak", het refe- baan te geven, ook al zou de realiteit rendum, is ontsproten aan zijn haat tegen hem alsnog kunnen leren dat het „redden alles wat op kleingeestig, zelfzuchtig, on- van Frankrijk pas een werkelijk red- verantwoord elijk en onmachtig geschutter den is, indien het zich zónder De Gaulle leek, maar hij heeft daarbij tegelijk van zou voltrekken zichzelf een afgod gemaakt waarin hij zelf het vurigst gelooft. Ook nu weer sprak een man, die auto matisch aannam dat het lot van Frank rijk door hem ten goede zou kunnen worden gekeerd. Er was iets roerends in de bewogenheid, waarmee deze 77-jarige zichzelf aanbood als de redder des vader lands en het is moeilijk aan te nemen dat alleen ij delheid of zelfoverschatting hem tot dat gebaar heeft gebracht. Maar te-1 vrijdagavond bekend gemaakt, dat in juni gelijk met het aanbod zette hij voor de op het gebied van Tsjechoslowakije en zoveelste keer weer de hiel op alles wat Polen 'n gemeenschappelijke oefening van de generale staven van de landen van net nieuw leven zou kunnen geven aan een vercjrag van Warschau zal worden ge- échte Franse democratie. Buiten hem en i10uden. De oefening zal worden geleid zijn kabinet komt geen Fransman te pas door de opperbevelhebber van de ver aan de constructie van het programma, dragsstrijdkrachten, de Russische maar schalk Jakoebowski. Het doel er van is PRAAG (DPA). Radio-Praag heeft dat per referendum zal worden aangebo den. Het „ja" of het „neen" is de enige vrijheid, die de Fransen van De Gaulle verkrijgen. Speculerend op grote massa's die „ja" zullen zeggen zonder dat zij we ten waarom het eigenlijk gaat die „ja' zullen zeggen omdat zij bang zijn zonder De Gaulle in de ellende van een burger oorlog te verzinken speculerend ook op de ongetwijfeld grote verdiensten, die hij in het verleden voor Frankrijk heeft op gebracht, vertrouwt de oude generaal op een meerderheid die een minderheid het zwijgen zal opleggen. Het is en blijft de grote vraag of het Franse volk in meerderheid zijn generaal durft te laten vallen. Achter het scherm dat De Gaulle indertijd heeft laten zak ken voor het toneel waarop eindeloos bek vechtende partij-politici de Franse demo cratie vergiftigden, heeft zich intussen het latente gevaar van- een gewelddadige strijd om de macht ontwikkeld. Niemand in Frankrijk weet welke duistere mach ten zich over het land zullen uitstorten, als de generaal verdwijnt en het scherm weer opgaat voor een volgend bedrijf van het Franse historiespel. de paraatheid van de troepen der aan gesloten landen te beproeven. ADVERTENTIE FORBACH (AP) Daniel Cohn- Bendit, de Franse studentenleider, die on der zijn volgelingen bekend staat als „Rode Danny", heeft zich gisteren een weg in Frankrijk gebaand. Hij werd on middellijk gearresteerd en daarna naar de grens teruggebracht naar West-Duits- land. De in Frankrijk uit Duitse ouders ge boren Bendit verklaarde bij zijn terugkeer in Duitsland dat men hem in Forbach een uitwijzingsbevel had gegeven, waarop als reden voor het besluit zijn politieke activiteit onder de studenten werd ge geven. Hij had geweigerd het papier te on dertekenen. De studentenleider verzekerde dat hij naar Frankrijk zal terugkeren, maar wan neer wist hij nog niet. De Franse studentenleider Cohn Bendit heeft gisteren geprobeerd via de Westduitse grens Frankrijk bin nen te komen. Hem werd op een welhaast hoffelijke wijze de toegang geweigerd door een 600 man sterke macht van de republikeinse garde. derhandelingen over de sociaal-eco-1 bool een nauwelijks opbeurend voorteken I nomische politiek zullen beginnen. VXtuurhjk werTdoor de' duizenden de- Aan die onderhandelingen wordt deel- ;<-ionstranten (voor het Gare du Lyon genomen door de drie voornaamste schatte men hun aantal wat later in de vakcentrales en de werkgeversorga- avond op zeker 20.000) niet alleen de - r\„ d» rp™rino naam geroepen van de naar hun mening msaties. De invitatie van de regering faJend| pre^ident De Gaulle> maar bo- voor dit eerste gesperk is van alle vencjien die van de buiten de Franse kanten onmiddellijk aanvard. grens gehouden studentenleider Danie) Gisteravond, toen De Gaulle zijn laatste I Cohn-Bendit. De politie was bij het Gare woorden „Vive la France" nog niet eens du Lyon veel minder sterk aanwezig dan had uitgesproken, werden door de mani-1 op de Place de Bastille. Leden van stu- festaten, zowel studenten als arbeider, denten- en professorenorganisaties, actie overal weer nieuwe barricades opgewor- comité's van middelbare scholieren en pen. terwijl de oproerpolitie van alle kan- duizenden jonge arbeiders luisterden er ten haar traangasbommen liet exploderen, bijvoorbeeld naar 'n in Duitsland opgeno- En het feit dat van die nieuwe gevech- men toespraak van Cohn-Bendit, die door ten nu dezelfde Bastille het centrum zijn „beweging van de 22ste maart" ten vormde, die in 1789 bij de eerste Franse gehore werd gebracht, revolutie werd bestormd, leek als sym-1 Ook de officiële oppositie liet gisteren van zich horen. Even voordat de presi dent het woord zou voeren, verscheen er in Parijs een verklaring van de leider, van I de linkse federatie, Frangois Mitterrand, PARIJS, (AFP).Onder_hetdie er bij het staatshoofd op aandrong na van generaal De Gaulle zijn'ree anes wat er js gebeurd nu maar het af- referendums gehouden. Op 28 September treden van zijn regering te aanvaarden. 1958 werd gestemd over de grondwet voor Mgn mQet tQt vrede komen en de pre_ de„„viJIfet repu^\ii omier zal het voorbeeld moeten geven door 17.668.790, tegen 4.624.511. Op 8 januari treden, vindt Mitterrand. 1961 over de verlenging van het zelfbe-1 aL 20 apart... Kennemerlaan 38 Umuïden telefoon: 02550-19015 „nnrl „Generaal De Gaulle is voor alles ver- schikkingsrecht aan Algene. voor antw00rdeiijk en daarom richt ik mij in 17.447 669, tegen 5.817.775. 0p 8 april 196 K eergte laats tot hem met een eerste over de ratificatie van het akkoord van I gn laatste verz0ek te begrijpen dat het nu Evian, ter beëindiging van genoeg ig geweest en dat de maatSchap- oorlog: voor 17.866.423, tegen 1.809.074. Op vrecje voorrang heeft op de uitein- I 28 september 1962 over verandering van delijke poiitieke manoeuvre die hij voor de grondwet om de president rechtstreeks bereidf, aldus de 0pp0sitieleider. te kunnen kiezen, voor 13.150.516, tegen Mooo+ c.tllrio„ten «„Violieren en 7.974.538. PORT AU PRINCE (AP) In welin gelichte kringen is vrijdag vernomen dat twee r.-k. priesters en twee nonnen uit Pi-v.e; I het gebied van Cap Haitien, waar op- «roei- kot ADVERTENTIE Naast studenten, scholieren,en -I standelingen zich schuil houden, in het ders hebben gisteren de boeren z c paleis van president Duvalier worden ruimschoots in 't gevoel gemengd. Over- r". - al in het land hadden zij gehoor gegeven ona v 8 aan oproepen van hun vakbonden om te Duvalier, die enkele jaren geleden door demonstreren. Dat verliep doorgaans in vaticaan is geëxcommuniceerd zou de alle rust, afgezien van Nantes waar de vjer katholieken per vliegtuig hebben la- prefectuur met stenen onder vuur werd I ^en overbrengen, drie dagen nadat onge- genomen en de politie met traangasgrana- I veer 35 bannelingen een invasie hebben ten moest ingrijpen. ondernomen. Al eerder hadden Haitiaanse troepen Boeren leen radiostation ingenomen, dat werd verzorgd door Amerikaanse en Britse De boeren verlangen van de regering zendelingen. De pers in Port au Prince, dat zij 'n krachtig standpunt inneemt als die in handen van de regering is, be- het binnenkort in Brussel weer tot on- schuldigde het radiostation ervan met de derhandelingen komt over de prijzen voor bannelingen te hebben samengewerkt, vlees en zuivelprodukten. Dat verlangen .Duvalier werd geëxcommuniceerd toen ligt dus enigszins buiten de orde van het hij twee Franse prelaten uit Haiti had revolutionaire geweld. Een tweede eis is gezet. In 1964 verdreef hij alle 18 leden dan ook dat de boeren medezeggenschap van een Canadese jezuietenmissie. Vol- zullen moeten krijgen in toekomstige be- gens het Vaticaan zou Duvalier trachten sprekingen over de economische en soci- het voodoïsme op te leggen aan Haitiaan- ale problemén. wat Ret eerste punt be- COLORADO SPRINGS (Reuter) Een van de grootste Amerikaanse aardsatel- lieten, de Echo-1, is na bijna acht jaar om de aarde te hebben gecirkeld in de dampkring verbrand. Dit is meegedeeld door het Noordamerikaanse luchtverdedi gingscommando. De 62 kilo wegende Echo-1 was een enorme plastic ballon met een middellijn van 30 meter die 's nachts gemakkelijk met het blote oog te zien was. De satel liet werd op 12 augustus 1960 gelanceerd. Destijds werd verwacht dat de Echo-1, niet langer dan drie tot vier jaar in een prot I treft, hebben zij onmiddellijk een wel willende reactie ontvangen van premier Pompidou, die minister van landbouw Ed gar Faure de opdracht heeft gegeven „de uiterste vastbeslotenheid" in acht te ne men als het volgende week in Brussel weer tot onderhandelingen komt. PARIJS (AFP) „Iedereen begrijpt vanzelfsprekend wat de draagwijdte is van de huidige gebeurtenissen, eerst op universitair, daarna op sociaal ge bied. Wij zien alle tekenen die de nood zaak aantonen van een verandering van onze maatschappij en alles wijst er op, dat deze verandering er toe moet leiden dat een ieder meer be trokken wordt bij de gang van zaken en de resultaten van de activiteit waar mee men rechtstreeks te maken heeft. Zeker, in de verwarde situatie van vandaag is het de eerste plicht van de staat, ondanks alles 't elementaire be staan van het land en de openbare or de te verzekeren. Dat gebeurt. Ook moet de staat helpen de zaak weer op gang te brengen, met name door de contacten op te nemen die dit kunnen vergemakkelijken. Hij is daartoe be reid. Dat is hetgeen er onmiddellijk moet gebeuren. Maar daarna moeten er zonder enige twijfel structuren worden gewijzigd. Dat wil zeggen worden hervormd. Want ook al zijn er, in de geweldige poli tieke, economische en sociale verande ringen welke Frankrijk thans tot stand brengt, reeds vele binnenlandse en bui tenlandse hindernissen overwonnen, toch doen zich nog andere voor op de weg van de vooruitgang. Vandaar de diepgewortelde onrust, vooral bij de jeugd die zich zorgen maakt over haar eigen rol en die zeer vaak on gerust is over de toekomst. Daarom heeft de crisis in de univer sitaire wereld, opgeroepen door de on machtigheid van dit grote lichaam om zich aan de moderne eisen van de na tie en tevens aan de rol en het werk van de jeugd aan te passen, door be smetting in vele andere milieus een vloed van wanorde ontketend, met het in de steek laten en het stilleggen van het werk. Het resultaat is dat ons land zich aan de rand van de verlamming bevindt. Tegenover onszelf en de we reld gaat het er voor ons, Fransen, om een essentieel probleem te regelen dat onze tijd ons stelt, opdat wij niet via een burgeroorlog terechtkomen in de meest afschuwelijke en verwoestende avonturen en usurpaties. is: die van de volksraadpleging. Reke ning houdend met de volstrekt uitzon derlijke situatie waarin wij ons bevin den, heb ik dus, op voorstel van de re gering besloten ter goedkeuring aan 't volk een wetsontwerp voor te leggen, waarin ik vraag, aan de staat, en in de eerste plaats aan zijn hoofd, een mandaat voor vernieuwing te geven. Om de universiteit te herbouwen - wat haar functie betreft niet naar eeu wenoude gewoonten, maar naar de werkelijke behoeften van de ontwikke ling van het land en de doeltreffende plaatsingsmogelijkheden voor de jonge studenten in de moderne samenleving. Om onze economie aan te passen niet wat deze of die categorie van par- ticuliere belangen aangaat, maar naar de nationale en internationale eisen van dit ogenblik, door de levens- en werkomstandigheden van het personeel van de openbare diensten en de parti culiere ondernemingen te verbeteren, door er voor te zorgen dat dit per soneel deel krijgt aan de beroepsver- antwoordelijkheden, door de opleiding van de jeugd te ontwikkelen en haar werkgelegenheid te verzekeren, door de activiteit op industrieel en landbouwge bied in streekverband aan te wenden. Dat is het doel waarnaar de gehele na tie zich moet richten. (Van onze correspondent) STOCKHOLM Studenten van de baan zoü blijven, I universiteit van Stockholm hebben vrij dagavond om half tien verschillende facu teitsgebouwen bezet. In navolging van de Franse studenten werden deuren en ramen gebarricadeerd en men zond een telegram aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen Olof Palme, waarin men onderhandelingen eist over de democratisering van het onderwijs aan J de hogescholen. Verder verzocht men hem Gevangen. In de Sovjet-Unie zijn twee Sedert bijna dertig jaar heben de gebeurtenissen mij bij verscheidene ernstige gelegenheden de taak opge legd ons land te leiden bij het bepa len van zijn eigen lot, teneinde te voor komen dat zekere mensen zich daar mee belasten tegen de wil van het land in. Ik ben ditmaal nog eens daar toe bereid. Maar dit keer nog eens, ditmaal vooral, heb ik nodig dat het Franse volk zegt wat het wil ja, dat heb ik nodig. Onze grondwet voor ziet zeer terecht langs welke weg het volk dat kan doen. Het is de meest directe en meest democratische weg die maar mogelijk Frangaises, Fransen. In juni zult u zich in 'n stemming uitspreken. Inge val uw antwoord „neen" zal zijn, zal ik vanzelfsprekend niet langer mijn functie vervullen. Als u met een mas saal „ja" uitdrukking geeft aan uw vertrouwen in mij, zal ik het met de autoriteiten en, naar ik hoop, met me dewerking van allen die het gemeen schappelijk belang willen dienen op mij nemen overal waar dat nodig is, de enge en verouderde structuren te doen wijzigen en de weg voor het nieuwe bloed van Frankrijk te verruimen. Leve de republiek, leve Frankrijk". zich onmiddellijk naar de universiteit te j begeven teneinde met leider van de studentenbeweging over de eis te confe reren. De onlusten onder de Zweedse studenten begonnen enkele dagen geleden toen de studenten van de economische hogeschool in Stockholm het aftreden I eisten van een lector in de economie we gens vermeende subjectiviteit bij het onderwijs. PARIJS (AP) De grote vakbonden hebben niet erg gunstig gereageerd op de rede van De Gaulle. Georges Seguy de secretaris-generaal van de grote com munistische CGT, zei, dat de arbeiders „geen referendum, maar betere arbeids- voorwaarden willen". Hij vroeg hun, „de druk te vergroten, I opdat bij de onderhandelingen met de regering een zo groot mogelijk succes wordt behaald." En de door r.k. beheerste CFDT liet weten, dat de Gaulles toe spraak „de noodzaak bevestigt, de staking met grotere kracht te voeren". Ook de democratische centrumpartij van Lecunuet (waarvan enkele afgevaar digden deze week de regering-Pompidou hebben geholpen, in het zadel te blijven) reageerde afwijzend. „Het referendum onderstreept de autoritaire tendens van het regime". 1 Oud-premier Mendès-France, wiens prestige in Frankrijk groot is, merkte op: „Er wordt niet om een volksstemming gevraagd. Het Franse volk dat de straat is opgekomen, heeft al geantwoord. Na tuurlijk kantte ook de leider van de linkse federatie, Mitterrand, zich tegen het aan gekondigde referendum. Hij laakte, dat De Gaulle geen ander euitweg uit de crisis ziet dan „de versterking van zijn macht". Amerikanen gearresteerd, verdacht van het smokkelen van verdovende midde len, zo deelt het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken mee. Het zijn Dale Reed Warren, 32, en Pedro Generao, 27. Zij zitten in Tasjkent ge vangen. Vermoedelijk zijn zij de Sov jet-Unie via Afghanistan binnengeko men. Bommetje. Tegen de gevel van een ge bouw van de Amerikaanse ambassade in Brussel, waar culturele diensten zijn gevestigd, is vrijdag een tijdbommetje ontploft dat aan een der kelderramen moet zijn vastgemaakt. De ontploffing veroorzaakte liche schade aan het ap partement van de huisbewaarder op de benedenverdieping. Overleden. In de ouderdom van 95 jaar is in Oslo overleden de voormalige lei der van de Noorse verzetsbeweging tij dens de duitse bezetting, Paal Berg. Hij was lid van de liberale partij in 1919 en 1920 minister van sociale zaken en van 1924 tot 1926 minister van justitie. Vonnissen. Een bijzondere Madrileense rechtbank heeft vrijdag drie arbeiders veroordeeld tot gevangenisstraffen va riërend van 12 tot 16 maanden, alsme de tot geldboetes wegens lidmaatschap van verboden arbeiderscommissies en deelneming aan „illegale betogingen". Elf verdachten kregen drie maanden ge vangenisstraf. Verloren. De Amerikanen hebben sedert het begin van het Vietnamese conflict in Zuidoostazië 3834 vliegtuigen en hef- schroefvliegtuigen verloren. Hiervan werden 1107 vliegtuigen en 712 helikop ters door luchtafweergeschut neerge haald (respectievelijk 843 en 9 boven Noord-Vietnam)De overige 1045 vlieg tuigen en 970 hefschroefvliegtuigen gin gen verloren door aanslagen op de grond, ongelukken e.d. Bloed. Een 44-jarige pater, Philip Berri- gan, en een 26-jarige kunstenaar, Tho mas Lewis, zijn in de Amerikaanse stad Baltimore tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat ze oproepingskaar- ten voor militaire dienst met bloed hadden bespat.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3