VERBRANDING AFDOENDE OPLOSSING VOOR VUILNISVERWERKING IN VELSEN Maar straatvuil blijft probleem 1 Slttfn r-; 1 1 In ■- mm Straatvuil het probleem :rr;„ ife sll U mm wÊÊÊm WAAROM GEEN TWEEDE EMMER Reinigingsdienst als transportbedrijf i? ZATERDAG 25 MEI 1968 5 (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Een ploeg van tien tot twaalf mensen van de Reinigings dienst in Velsen tilt per jaar globaal tussen de twee en drie miljoen maal een vuilnisemmer van straat en trottoir naar de vuilnisauto en terug. Elke emmer weegt zes kilo zonder de inhoud. De meeste huisvaders vinden het al zo'n klus om tweemaal per week de emmer op straat te zetten! Elke emmer heeft een inhoud van 33 liter. In Velsen moest in 1967 in totaal 127.000 kubieke meter afval worden afgevoerd. Zo'n getal zegt niet veel. Misschien zegt het iets meer als we erbij vertellen dat de inhoud van het raadhuis 35.000 kubieke meters is. De berg af te voeren huisvuil is dus per jaar globaal drieëneenhalf maal zo groot als het IJmuidense stadhuis. Beverwijk is de laatste jaren zo vriendelijk de gemeente Velsen van die berg vuil te verlossen. Mij mag het daar op een bepaalde plaats storten waar het vuil op den duur zal dienen als ondergrond voor een aan te leg gen park. De beide IJmondgemeenten dienen dus wat dit betreft voor treffelijk eikaars belangen. ■MB Als in het stakende Parijs geen vuilnis meer wordt opgehaald, zien we via de televisie onmiddellijk beelden van bergen vuil op straat en spreekt de nieuwslezer al over een dreigende rattenplaag met ver spreiding van besmettelijke ziek ten. Dat toont het belang aan van een goed functionerende reinigings- en ontsmettingsdienst. In Velsen bestaat deze gemeente lijke dienst deze maand vijftig jaren. Ter gelegenheid van dit jubi leum op deze pagina een indruk van hetgeen deze dienst doet en wil gaan doen om de gemeente Velsen schoon te houden, ondanks de toenemende bergen afval die elk gezin produceert en de afnemende ruimte waar men het vuil kwijt kan. Nieuwe aanpak VA mm Ml m er zijn zóveel aparte geschenken in de stoutenbéek mm X* f Niet alleen de vuilnisemmer wordt op straat gezet. i - -,gr .als een prooi van de wind. Tot 1937 werd het vuil nog afgevoerd via het eigen beltbedrijf. Dat lag - in de polder bij ae Amsterdamseweg, ongeveer daar waar nu grond is gereserveerd voor de bouw van een gehèel nieuw complex ten behoeve van de reinigingsdienst. In een tweetal compostputten werd het vuil, dat daarvoor in aanmerking kwam tot compost verwerkt. Voor de rest zorgde een kleine verbrandingsoven. Het was niet uitsluitend huisvuil dat naar het belt- bedrijf werd gebracht. De inhoud van de toen alom nog aanwezige beerputten moest wórden afgevoerd en ook bijvoor beeld het slachtafval van de talrijke zelf slachtende slagers. De wagens vap de Mechanisatie. Vijftig jaren geleden werd het vuilnis afgevoerd door vijftig mensen. Nu wordt dat nog door vijftig mensen verricht. Maar met de verdwijning van het paard werd het aantal paardekrachten van het moderne materieel aanzienlijk opgevoerd. faecaliëndienst en de beerputzuigers wa ren bekende verschijningen in het straat beeld. Later werd het Velsense huisvuil gebruikt voor landaanwinning, met name voor het dempen van plassen bij Den lip in Waterland. Het transport ging per schuit. De nog aanwezige overdekte los plaats aan het Noordzeekanaal bij de Kleine Sluis herinnert aan de dagen, dat met paard en wagen en later met de vuilnisauto's het vuil werd aangevoerd om in de schuit te worden gestort. Ook in de eigen gemeente zijn stort plaatsen geweest. Er was ei' een in de polder en een in het westelijk duinter rein. Het reeds lang vergane huisvuil, af gedekt met zand, vormt nu de ondergrond voor enerzijds het woonwagenkamp en bij de Planetenweg voor de nieuwe sportvelden. De laatste jaren gaat het vuil dus naar de stortplaats in Beverwijk maar de ca paciteit van die stortplaats is beperkt. •:x-v 3 ::y De Velsense ontsmettingsdienst be diende zich destijds van een hand kar. De inhoud zal minder indruk wekkend zijn geweest dan de man nen met de stijve boorden en de snorren op de foto. Niet alleen de grote hoeveelheid, ook de samenstelling van het afval vraagt een nieuwe aanpak. De bergen plastic van de verpakkingsartikelen, het veel vlugger af danken van verbruiksgoederen dan vroe ger, de vele flessen die nu in de vuilnis emmers terechtkomen omdat men geen statiegeld meer ontvangt, de bergen pa pier in de vorm van oude kranten, fol ders en dergelijke die men elke week kwijt moet, betekenen dat de hoeveelheid huisvuil per gezin met ongeveer tien per cent per jaar stijgt, waarbij dan ook het aantal gezinnen nog steeds stijgende is. Toch vormen die grote hoeveelheden huisvuil welke in de vuilnisemmers te rechtkomen niet het grootste probleem voor de gemeentelijke dienst. Althans, daar kan een oplossing voor worden ge zocht en gevonden. Veel groter is het por- bleem van het vuil dat op straat terecht komt en dat elke week weer moet worden verwijderd, wil men de stad schoonhou den. Voor dat probleem is veel moeilijker een oplossing te vinden omdat de dienst daarbij geheel afhankelijk is van de stadsbewoners, die men als het ware op moet voeden tot „nette burgers" en be gin daar maar eens aan, Wat de inhoud van de vuilnisemmers betreft, heeft men de zaak veel beter in de hand. De IJmondgemeenten, de Zaan- se gemeenten en Hoogovens hebben in het najaar van 1967 een commissie ingesteld, die de mogelijkheden gaat onderzoeken voor een gezamenlijke oplossing voor de vuilverwerking. Het stichten van een composteringsbe- drijf is een van de mogelijkheden, maar die heeft nogal wat bezwaren. Het voor deel zou zijn, dat de opbrengst van de te vervaardigen compost de kosten kan drukken. Dat was één van de redenen waarom onder meer de gemeente Velsen in 1963 in principe besloot een composte- ringsbedrijf te stichten. Men is daartoe nog niet overgegaan, omdat de elders ge boekte resultaten met dergelijke bedrij ven tegenvielen. Door de veranderde sa menstelling van het huisvuil (met veel plastic en glas) is de opbrengst aan com post sterk teruggelopen .namelijk van tachtig tot ongeveer vijftig percent. Bo vendien blijkt de vraag van de landbouw naar compost af te nemen. Als men over al composteringsbedrijven gaat stichten, zal die vraag nog sneller dalen. De moge lijkheden worden door de genoemde com missie alsnog onderzocht, maar men is terdege attent op de bezwaren. Een afdoende oplossing is vuilverbran ding, maar dat is op dit moment ook de kostbaarste. Een dergelijke oplossing zou alleen kunnen worden toegepast bij sa menwerking van gemeenten in een zeer groot bevolkingsgebied. Wat dat betreft, is men met de studiecommissie van de IJmondgemeenten, de Zaanstreek en Hoogovens op de goede weg al zou men mogelijk nog een groter gebied moeten gaan bestrijken om de kosten per gemeen te tot redelijke proporties terug te bren gen. Maar er is in elk geval een goede oplossing denkbaar. Overigens bestaat er ook al een provinciale commissie die zich met dit probleem bezighoudt en ook op overleg en onderzoek plaats. Men mag aannemen dat er voor de ver werking van het huisvuil tijdig een op lossing wordt gevonden. Wat het transport betreft kan veel wor den gemechaniseerd. In dit verband is het merkwaardig dat vijftig jaren geleden, toen de reinigingsdienst in Velsen werd opgericht want de dienst viert deze maand het vijftigjarige bestaan, het eigenlijke werk van de gemeentereiniging werd ver richt met vijftig werknemers. Nu met een zoveel groter inwonertal en zoveel meer vuil wordt dit werk ook nog ver richt met circa vijftig personeelsleden. liet was niet de bedoeling ook deze wagen als afval op de vuilnisbelt achter te laten. Wat men echter ook heeft gemechani seerd en nog mechaniseren kan, voorlo pig moet elke vuilnisemmer naar de wa gen worden getild en ook in de huizen en flats levert het transport van de zware emmers vooral voor bejaarden en gehan dicapten problemen op. Een zinken emmer weegt leeg zes kilo. Een plastic emmer tweeëneenhalve kilo. Dat scheelt dus nogal wat, maar een plastic emmer heeft weer het bezwaar, dat deze op straat gauw omwaait. Niettemin neemt men in Velsen op het ogenblik een proef met 500 a 600 plastic emmers. Hierin kan men uiteraard geen gloeiende as deponeren, maar nog maar betrekkelijk weinig kachels worden met kolen gestookt en men tilt niet meer zo zwaar aan dit probleem. Ondanks de bezwaren wordt het feit dat de plastic emmers zoveel lichter zijn als een groot voordeel gezien. Voor de gemeentelijke reinigingsdienst in Velsen is het straatvuil het grote pro bleem. Elk stuk papier dat op straat of in een plantsoen belandt moet door een medewerker van de reinigingsdienst wor den verwijderd. Niet zelden moet men het met de hand uit stekelige struiken trekken. Dat gebeurt, elke week en spe ciaal tegen het weekend. Maar vlak ach ter de man die elk stukje papier opraapt gooien de mensen achteloos lege sigaret tendoosjes en dergelijke op straat. Stapels kranten worden als prooi van de wind naast de vuilnisemmers gezet. De netheid van de Nederlanders hdudt bij de eigen drempel op. Voor de gemeentelijke reinigingsdienst is het een groot probleem hoe men de in woners er toe zou kunnen bewegen om ook op straat enige netheid te betrachten. Misschien zou men eens iets minder achteloos willen zijn wanneer men zich realiseert dat mede-inwoners uit Velsen alle papiertjes stuk voor stuk moeten verwijderen. Velsen beschikt over drie veegauto's, die het straatvuil bijeen vegen en het als een stofzuiger opnemen. Maar de vele langs het trottoir geparkeerde auto's maken het werken met deze grote stofzuigers vaak onmogelijk en dan moet men terugvallen op een van oudsher doeltreffende apparatuur: een bezem. Zes sneeuwploegen en één sneeuw- blazer staan nagenoeg het gehele jaar renteloos om de gladheid gedurende enkele dagen en nachten doeltref fend te kunnen bestrijden. De zand en zoutstrooiers rukken bij winters van enige betekenis vaak zo'n veertig a vijftig maal uit. ADVERTENTIE sunart da kuntt- nijvothaida- afdeling van WONINGINRICHTING BEVERWIJK Vroeger werd het huisvuil per schuit afgevoerd via het Noordzee kanaal. Bij de kleine sluis staat nu nog de overdekte losplaats, maar de wagens met paardentractie zijn al lang uit het straatbeeld verdwenen. Tenminste, wat is lang? De reini gingsdienst in Velsen bestaat nog maar vijftig jaren en oudere inge zetenen zullen de wagens op de foto nog herkennen. Hoewel elk gezin met veel grotere hoe veelheden huisvuil zit zijn de vuilnis emmers niet groter geworden. Men kan de emmers ook niet veel groter maken, want dan zijn deze voor veel mensen niet meer te tillen. In dit verband is het merkwaardig dat zo weinig gezinnen er toe overgaan een tweede vuilnisemmer bij de gemeente aan te vragen. Dat zou voor vele huisvrouwen een groot gemak bekenen en de renigings- dienst zou het toejuichen, want men stopt nu de emmers zo vol dat het deksel niet meer sluit en het resultaat is dan veel vuil op straat. Om het gebruik van een tweede emmer te stimuleren heeft het gemeentebestuur bepaald dat aan gezinnen die uit vijf of meer personen bestaan na aanvraag een tweede emmer ter beschikking wordt gesteld voor 1,50 per jaar. Kleinere gezinnen betalen voor de tweede emmer een tientje per jaar. In bij voorbeeld de gemeente Haarlemmermeer betaalt men 24,voor elke emmer per jaar; voor twee emmers dus 48,Deze vergelijking toont aan dat de tarieven in Velsen bijzonder laag zijn. Voor winkels en bedrijven zijn er con tainers van 5 m3 en 1 m3 beschikbaar. De reinigingsdienst hoopt dat ook daar van in de toekomst veel meer gebruik wordt gemaakt. De reinigingsdienst in Velsen is vooral ook een transportbedrijf dat onder meer het gemeentelijk wagenpark onderhoudt. Dat omvat aankoop en onderhoud van al le rollend materieel van vrijwel alle ge meentelijke diensten. In onderhoud zijn 18 vrachtauto's, 27 bestelauto's, 5 ambu lances, 3 schoolbussen, 8 brandweerauto's, en nog tientallen andere voertuigen al* tractoren, kraanwagens, aanhangers en dergelijke. Daarvoor staat aan de Velserduinweg een uitstekend geoutilleerde werkplaats ter beschikking, die overigens gevestigd is onder de overkappingen van het voor malige beltterrein. De behuizing is slecht. Het gehele bedrijf zal worden ver plaatst. Er zijn reeds kredieten aange vraagd voor een geheel nieuw complex bij de Velser tunnel in Velsen-Zuid, maar er is nog geen toestemming voor de bouw verleend.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5