XERXES/DHC IS NIET MEER TE KOOP VOOR HAARLEM I Manchester United is optimistisch ENGELAND WIL DE EUROPA-CUP Valpartij doorkruiste strategische plannen om De Groot te onttronen Wandeletappe in de Giro Olympia's Tour in cijfers Hilversum terug naar amateurs Nanno Bakker de grote onbekende DOS-Fortuna op zaterdagavond Basketbalnederlaag na verlenging DINSDAG 28 MEI 1968 19 Petterssons op kop in Ronde van Engeland mÊËtWm^ J' Serpenti Bult renners 8 Hans Rombouts (Van onze sportredactie) HAARLEM ROTTERDAM Xerxes/DHC zal geen fusie aan gaan met welke vereniging dan ook of spelers samen met het ere divisieschap aan een andere club verkopen. De heer Hoogenboom die zich zelf onbereikbaar houdt heeft dit via zijn woordvoerder, de heer Verbeek, secretaris van Xer xes/DHC, laten weten. De heer Hoogenboom trekt zich volledig uit de Delftse vereniging terug. „Er blijven", concludeerde de heer Verbeek, „nu nog twee mogelijk heden over. Vandaag worden er aan de gemeente Delft voorstellen gedaan. Als de gemeente daarmee akkoord gaat blijft Xerxes/DHC in Delft spelen en blijft de ploeg, uit gezonderd de spelers die zich al contractueel aan Feijenoord ver bonden hebben, intact. Gaat de ge meente niet akkoord dan rest nog een mogelijkheid: liquidatie. De spelers zullen dan wel bij andere verenigingen kunnen worden ondergebracht. De zaak wordt dan verder afgehandeld". Het besluit van de heer Hoogenboom is gevallen na een bespreking met het Xerxes/DHC-bestuur na een afscheids diner met de spelers. Het houdt in dat de plannen van Haarlem niet doorgaan. Secretaris Verbeek „ik spreek hifer niet als secretaris van Xerxes/DHC, maar als woordvoerder van de heer Hoogenboom" „De fusie met Haar lem of met enige andere vereniging is definitief van de baan. Fusioneren op deze manier ligt erg moeilijk. De heer Hoogenboom gelooft niet dat de KNVB toestemming zou verlenen". Een andere reden waarop de fusie met Haarlem schipbreuk leed is de weigering van de door Haarlem gewenste spelers in Haarlem te komen spelen. Verbeek: „Wij hebben met ze gesproken en nie mand is bereid naar Haarlem te gaan". Haarlem wilde van de heer Hoogen boom tien spelers Kleinjan, Van der Heide, Fafié, Joncic, Spinhoven, Toledo, Jacobs, Blok, Teulings, Linsenberg en Pansier plus het eredivisieschap overnemen. Van der Heide heeft ook van Feijenoord een contract aangebo den gekregen. Liquidatie van Xerxes- DHC lijkt overigens de meest voor de hand liggende oplossing. Het lijkt on waarschijnlijk dat de gemeente Delft het geld dat Hoogenboom vraagt op tafel wil leggen. Verbeek: „Ik ben niet optimistisch, wat de houding van de gemeente Delft betreft". Voorzitter Hut van Haarlem: „Voor Haarlem lijkt de kwestie afgedaan. Het is jammer van alle tijd die we aan de hele kwestie besteed hebben. Het heeft ons geremd in onze eigen organisatie voor het volgend seizoen". De promotor van de fusieplannen van Haarlem, de heer Van Veen, vindt de hele gang van zaken uiterst vreemd. „Woensdag werd mij gezegd dat de tien spelers wel naar Haarlem wilden komen. Gistermiddag nog zei de heer Verbeek: „Hoogenboom vindt het goed zo. H(j ziet af van de rest van zijn geld. Wat hem betreft kan Xerxes/DHC in Delft blqven doormod deren". Een vreemde zaak. Voor mij zit er wat anders achter". BOURNEMOUTH De familie Petters- son heeft in de tweede etappe van de Ron de van Engeland, 174 km van Swindon naar Bournemouth, zijn leidende positie in het algemeen klassement behouden. Van de vier deelnemende Zweedse broers ein digde Tomas bovendien in de tweede rit op de tweede plaats achter de Brit David Rollinson. Uitslag tweede etappe: 1. Rollinson (G.- B.) 174 km in 4 uur 19 minuten en 40 se conden, 2. Tomas Pettersson (Zwe.) 4.19.40, 3. Dekker (Ned.) 4.19.56, 4. Horner (G.-B.), 5. Jusjong (Den.) en Thorslund (Den.) z.t. v IMatt Busby, de Schotse manager van Manchester United, met George Best, de Ierse uitblinker van zijn team, die de onderscheiding voetballer van het jaar in Engeland verdiende. Eusebio tijdens een training in Harlow, op 30 km van Londen, waar Benfica zijn trainingskamp heeft opgeslagen. HILVERSUM Tweede divisieclub Hilversum zal aan het einde van dit sei zoen terugkeren naar de amateurs. Tij dens de buitengewone algemene leden vergadering, die op de laatste plaats in de 2de divisi estaande Hilversumse ver eniging hield, werd met grote meerder heid tot deze stap besloten. De stemmen verhouding was 71 voor terugkeer naar de amateurs, 7 voor een verlenging van het verblijf in het betaalde voetbal en 6 blanco. LONDEN. Meer dan tien jaar gele den, op 6 februari 1958, schrok de voet balwereld op van een vliegtuigongeluk. Het toestel met de ploeg van de Engelse kampioen Manchester United aan boord stortte bij München neer. Het verlies was groot. Manager Matt Busby, zelf zwaar gewond, raakte acht spelers kwijt en het Engelse nationale elftal vijf. Van de over levenden maken Bobby Charlton en Bill Foulkes nog steeds deel uit van het ver nieuwde Manchester, dat woensdagavond als eerste Engelse ploeg in de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen staat. De finale in het Londense Wembley- stadion wordt door de Engelsen met op timisme tegemoet gezien. Ondanks het feit dat het Portugese Benfica in 1961 en 1962 de beker veroverde, zegt Matt Busby: „ik geloof niet dat onze ploeg de kans voorbij zal laten gaan de Cup te winnen. Mijn jongens hebben beloofd alles te zullen geven om de beker voor de eerste maal naar Engeland te halen'. Busby vertrouwt op de sterke verdedi ging met doelman Stepney en Nobby Stiles, de speciale bewaker van Benfi- ca's meest gevreesde man, Eusebio, op Bobby Charlton en op Engeland's meest populaire aanvaller, George Best. In het Engelse rumoer dat aan de strijd vooraf gaat dreigt Benfica bijna verlo ren te gaan. De Portugezen, die zondag avond reeds in Londen aankwamen, zien zichzelf, ondanks het feit dat Manchester (Van onze sportredacteur) OPLOO Er waren diverse strijdplannen uitgebroed om eindelijk dan Leen de Groot uit de oranje trui te rijden in Olympia's Tour. Het boeiendste gevechts plan was dat van Smiths ploegleider Piet Libregts. Hij wist dat alle aandacht in de rennersbent gevestigd was op de broederstrijd tussen Matje Gerrits en Jan van Katwijk, de twee buurjongens uit het Peeldorp Oploo waar de vijfde etappe zou eindigen. Gerrits stond op de derde plaats met een achterstand van 23 seconden op De Groot. Het zou dus logisch zijn dat Gerrits zijn slag zou gaan slaan op zijn geboortegrond. Daar speelde Libregts op. De Caballero's zouden, zo meende hij, vooral op Gerrits' activiteiten letten. Daardoor zou Kees Rentmeester, vijfde man in het algemeen klassement, zijn grote kans krijgen om voor een verrassende jump te zorgen. Libregts beschouwt hem ook als een completere renner dan Gerrits, die dat zelf ook graag toegeeft. Aldus dan was besloten. Maar het liep allemaal anders. De oorzaak? Een ordinaire klapband. Op vijftien kilometer van de eind streep klonk er vlak achter de eindstreep van de voorste mannen van het peloton, dat op jacht was naar een vluchtgroepje met Holst en Van der Leeuw als gevaar lijkste lieden, een doffe knal. Daarna gekraak van fietsen en geschreeuw van een klit over elkaar vallende renners. 21 renners klapten tegen de keien waaronder Gerrits, Van Katwijk en Rentmeester. Weg plannen, weg strategie. Leen de Groot zeer attent voorin met zijn Caballero's Snijder, Baars en Bols vloog met het voorste gedeelte van het peloton weg. De kloof aan de finish tussen de groep De Groot (die de koplopers had ingehaald) en de pechvogels bedroeg 54 seconden. Een vrij wel onoverbrugbare kloof naar het oranje, zodat Leen de Groot wel als triomfator zal eindigen in deze tour. Hij gunde prijsrijder Nieuwkamp graag de etappezege. Er werd door enkelen toen de schade aan materiaal, maar meer nog aan tijd werd opgenomen gemeesmuild: Leen de Groot heeft geluk gehad, dat hij niet bij de valpartij betrokken werd. Maar dat is beslist onjuist. Het tekent juist de kracht en de klasse van de leider in Olympia s Toer. Hij rijdt zeer waakzaam voorin, klaar om zijn positie te verdedigen. En dat gold ook voor de Haarlemmers Baars (die twee kilometer voor de finish nog probeerde weg te komen) en Snijders, die met Jan Bols („Ik heb eindelijk weer macht") rond hun kopman reden. De an dere kanshebbers zoals Van Katwijk, Le- gierse, Rentmeester en Gerrits om enke len te noemen, die gehandicapt werden door hun val, hadden het principe van de gemakkelijkste weg gekozen: de Caballe ro's moesten maar werken, waarna zij zelf de vruchten zouden plukken aan de eindstreep als de bonificatie winst kon opleveren. Maar die vruchten bleken zeer zure druiven te zijn. Ze toonden zich weer eens de rekenmeesters in plaats van de vechters. Coureurs die een etappekoers willen winnen horen voorin te zitten in de belangrijke fase van de strijd en zich niet in luie stoelen naar de finish te laten dragen. Dat was ook de grote misrekening van een toch zeer talentvolle renner als Rentmeester, die praktisch zijn kansen op een zege in Olympia's Toer Verspeelde. De Groot, een nuchter en kalm cou reur, keek zelfbewust om zich heen toen hij weer mocht aantreden met zijn ploeg leider Gé Peters om een nieuwe oranje trui te komen halen. Hij heeft die trui vaster dan ooit om de schouders. 54 se conden winst op zijn grootste rivalen op het moment dat zij hem hadden willen onttronen. Het kon niet mooier natuurlijk, hoewel de Groot het toch vervelend vond dat er een valpartij aan te pas was ge komen. De Caballero's waren voor de start wat geprikkeld. In een sportweekblad was ge schreven dat de formatie kracht had inge boet en dat De Groot te veel van zijn „force" had gebruikt. Ze gingen geladen de strijd in. De mannen van Smith's re kenden op een „coupe de Rentmeester" en Amstel gokte op een uitval van Zoete melk ook onder de dekmantel van de tweestrijd Van Katwijk (een Amstel-man) Gerrits. Bovendien had Fedor den Her tog zijn ploegleider Krott verzekerd iets te laten zien. Bij de Peugeots lag het wat anders. Het team van het leidersduo Stoop-Bruggenkamp, dat in het voorsei zoen zo voortreffelijk voor de dag was ge- Nieuwkamp zegeviert in de vijfde etappe voor Ben Groen (l.) en Jan Serpentie (r.). komen met onder andere klassieke triom fen van Hoogzaad, maar nu bijzonder te leurstelt, moest ook de slag in om het prestige wat te herstellen. Redenen ge noeg dus om een verwoed gevecht te ver wachten. De pech bleef Peugeot weer niet be spaard. Het begon met lekke banden van Serpenti maar de Wijk aan Zeëer had kracht genoeg om weer terug te komen. Tot twee keer toe en uiteindelijk zou hij nog als derde eindigen ook na afstopwerk te hebben gedaan voor Daan Holst. Her man Hoogzaad kon door een spierontste- king echter bijna niet rondkomen. Er kwamen direct wat aanvallen op de positie van De Groot. Nanno Bakker, de 24-jarige boerenzoon uit Wieringerwaard, deed de eerste poging. Daarna Van Kat wijk. Het liep op niets uit. Tabak en Prin sen kregen ook al onvoldoende steun. Toen Van der Leeuw, eveneens een on bekende kanshebber net zoals Nanno Bakker, het probeerde en onder andere steun kreeg van Fedor den Hertog scheen de zaak aan het rollen gebracht. Maar de Caballero's trokken de linies weer snel recht. Een groepje met Rentmeester en De Groot zelf vond natuurlijk ook geen genade in de ogen van de anderen. Het bleef roerig. Het werd weer gevaarlijk voor De Groot toen Harry Janssen met onder an dere Koeken op stap ging en hulp kreeg van Holst en Tabak. Weer moest De Groot dus een tegenaanval organiseren. Juist in die fase kwam de fatale valpartij. Jan Bols: „Ik keek achterom en zag een hele bult renners liggen. Net een hooiberg". Peugeotrijder Stam bleef uiteindelijk op de grond liggen. Hij werd voor een onder zoek naar een ziekenhuis vervoerd, maar bleek gelukkig niet ernstig gewond. De anderen krabbelden wel overeind maar zagen De Groot en veertien mede jagers in de verte verdwijnen, waar zij de groep Holst terug pakten. Nieuwkamp won de spurt, Groen werd tweede en Serpenti derde. De Groot kon lachen: hij was al leen maar concurrenten kwijt geraakt en zijn ploeg had zich weer een krachtige strijdbare eenheid getoond. En de Oploo-favorieten Jan van Kat- wijk en Matje Gerrits? Ze zeiden beiden bijna letterlijk hetzelfde: „Ik bad me zo I gespaard voor die eindsprint, nu werd ik door zo'n val kansloos." Ze schudden het hoofd en moesten het duizend keer aan i hun teleurgestelde dorpsgenoten vertel- I len. De opstellingen van de twee clubs die woensdagavond in het Wembley- stadion in Londen de finale om de Europa Cup spelen, zijn als volgt: Manchester United: Stepney; Bren- nan en Dunne; Crerand, Foulkes en Stiles; Best, Kidd, Charlton, Sadler en Aston. Benfica: Henrique; Adolfo, Hum- berto, Jacinto en Cruz; Graca en Co- luna; Augusto, Torres, Eusebio en Simoes. op de steun van bijna 100.000 toeschou wers kan rekenen, echter geenszins als kanslozen. Eusebio vertelde: „Manches ter is favoriet, maar waarom zouden wij niet voor de derde keer de cup winnen. Hopelijk word ik niet zo fel op de huid ge zeten door Stiles als tijdens het wereld kampioenschap. Toen heb ik nauwelijks een bal gezien". De belangstelling is overweldigend. Af gezien van de finale van het toernooi om het wereldkampioenschap tussen En geland en West-Duitsland en in 1966 en de Engelse cup-finale tussen Tottenham Hot spur en Chelsea in 1967 is er nog nooit zo veel vraag geweest naar toegangskaarten voor het Wembley-stadion. Bijna een half miljoen verzoeken kwamen binnen. Er zijn „slechts" 100.000 kaarten beschikbaar, waarvan er 3.000 naar Lissabon zijn ge gaan. Op de zwarte markt werd dit week einde reeds tien pond (ongeveer 86 gul den) voor een kaartje van één pond be taald. Manchester en Benfica hebben elkaar in het verleden slechts twee keer ont moet. Dat was in 1966, toen de Mancuni ans in de kwartfinales met 3-2 in Man- (Van onze sportredacteur) Op de tweede plaats in het algemeen klassement staat ene N. Bakker uit Wieringerwaard. Deze grote onbekende uit Noord-Holland rijdt als 24-jarige nu eigenlijk pas serieus als amateur. Hij is al wel een aantal jaren amateur renner maar hij had er nog weinig aan kunnen doen. Hij ging eerst leren. Hij haalde de diploma's mulo-B en land bouwschool en liep daarna een half jaar stage in Zuid-Frankrijk. Zijn va der, een welgestelde Wieringer boer, gaf hem vervolgens toestemming om alles voor het fietsen te doen: „Je hebt nu de diploma's en de kennis om de boerderij later over te nemen. Nu mag je gaan fietsen zoveel als je wilt". En Nanno doet het goed. Hij zit steeds bij de goede ontsnappingen. Ook gisteren Chester en met 5-1 in Lissabon wonnen. Benfica heeft de beker twee keer ge wonnen: in 1961 tegen FC Barcelona en in 1962 tegen Real Madrid en bereikte daarna nog twee keer de finale: in 1963 en 1965. PIAICENCA De bergetappes door de Dolomieten beginnen morgen in de Ronde van Italië en de gedachte daaraan heeft maandag tijdens de zevende etappe het veld vrijwel „verlamd". De schaduw van de komende gebeurtenissen voorkwam iedere ondernemingslust en slechts een aantal onbetekenende renners, van wie Guerrino Tosello de sprint won, mocht ge nadiglijk een kleine voorsprong nemen. 1. Dancelli (It.) 30 uur 52 minuten en 58 seconden; op 1 minuut 55 seconden: 2. Merckx (Belg.); op 2.00: 3. Zilioli (It.); op 4.09: 4. Motta (It.), 5. Gimondi (It.); op 4.13: 6. Jimenez (Sp.) en Letort (Fr.); op 4.15: 8. Gabica (Sp.), Eusebio Velez (Sp.) en Balmanion (It.); op 4.17: 11. Adorni (It.); op 4.53: 12. Vanneste (Belg.); op 13.29: 33. Haast (Ned.). DEN HAAG. De ontmoeting tussen DOS Fortuna 54, die eventueel zal gelden als beslissingswedstrijd voor de bezetting van de 16e plaats in de eredi visie, wordt zaterdag 1 juni op het PSV- terrein in Eindhoven gespeeld. De wed strijd begint om 18.00 uur. Of de wedstrijd beslissend zal zijn voor degradatie uit de eredivisie, wordt pas 22 juni bekend, wanneer de buitengewone algemene vergadering betaald voetbal bij eenkomt om zich te beraden over de pro motie- en degradatieregeling. Op die vergadering wordt vastgesteld of er drie clubs uit de eredivisie degraderen, zoals is vastgesteld, of dat dit aantal tot twee wordt teruggebracht. De laatste twee minuten van de ere divisiewedstrijd Xerxes/DHC DOS, die zondag werd gestaakt bij de stand 2-0 in het voordeel van Xerxes/DHC, zullen van avond op het terrein van Xerxes/DHC zonder publiek worden gespeeld. De „wedstrijd" begint om 19.00 uur. SOFIA Het Nederlandse basketbal team heeft maandag na verlenging met 7779 verloren van Zweden in een wed strijd voor het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen, dat in Sofia wordt gehouden. Na het verstrijken van de of ficiële speeltijd was de stand 6969. Bij de rust leidde Nederland met 35-33. Uitslag vijfde etappe: 1. Nieuwkamp (Am- stel) 3.41.59: 2. Groen (Batavus); 3. Serpenti (Peugeot); 4. Van Stralen (Flandria); 5. Koe ken (Vredestein); 6. De Groot (Caballero); 7. Jansen (Vredestein); 8 Braveboer (Kroon); 9. Verbeek (Batavus); 10. Dijkstra (Noorde lijk team); 11. Zantingh (Vredestein); 12. Holst (Peugeot); 17. Baars (Caballero); 20. Bakker (Kroon): 22. Bakker; 23. Bols z.t.; 38. Gerrits 3.42.53; 39. Rentmeester; 49. Van Katwijk; 66. Duyker z.t.; 82. Balk 3.53.40; 84. Pennings z.t. Algemeen klassement: 1. De Groot (Cabal lero) 14.11.07; 2. Bakker (Kroon) 14.11.46; 3. Hoogerheide (Sport '68) 14.11.50; 4. Holst (Peugeot) 14.12.12; 5. Legierse (Batavus) 14.12.13; 6. Gerrits (Smiths) 14.12.25; 7. Van Katwijk (Amstel) 14.12.39; 8. Rentmeester (Smiths) 14.12.40; 9 v. d. Leeuw (Ovis) 14.13.10; 10. Van Vught (Caballero) 14.13.11; 11. v. d. Kruys (Kroon) 14.13.18; 12. De Ko ning (Amstel) 14.13.20; 13. Jansen (Vrede stein) 14.14.00; 14. Snijder (Caballero) 14.14.23; 15. Deelen (Batavus) 14.14.35; 16. Serpenti (Peugeot) 14.14.46: 17. Koeken (Vredestein) 14.14.51; 18. Poortvliet (Smiths) 14.14.57; 19. Zoetemelk (Amstel) 14.15.05; 20. Krekels (Ovis) 14.15.15; 30. Den Hertog 14.18.35; 39. Bols 14.20.14; 40. Baars 14.21.04; 62, Pennings 14.34.42; 70. Balk 14.39.05. Algemeen puntenklassement: 1 De Groot (Caballero) 58 pnt.; 2. Jansen (Vredestein) 52 pnt.; 3. Gerrits (Smiths) 48 pnt.; 4. Rent meester (Smiths) 44 pnt.; 5. Krekels (Ovis) 43 pnt. Dagploegenklassement: 1. Vredestein 11.05.57; 2. Batavus z.t.; 3. Caballero z.t. Algemeen ploegenklassement na de vijfde etappe: 1. Batavus 42.27.59; 2. Caballero 42.28.09; 3. Smiths/Acifit 42.31.16. H7;55)sleroH

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19