Nigeriaans vredesoverleg van mislukking gered Laatste kans voor McCarthy in voorverkiezingen in Oregon Bezwaren tegen verdediger „Geallieerden, verbiedt de NPD" Onrust in Westduitse steden neemt steeds verder toe I enezen Paus uitgenodigd door Hirosjima Verschrikkelijke nood in Biafra Tegenspraak van Mannesmann Kleine zege voor Kennedy verwacht maar Humphrey blijft dé troef THE EURQP-ASIATIC WAREHOUSE Proces begonnen BIJZONDERE P AANBIEDING: T :qP> m telegrammen DINSDAG 28 MEI 1968 3 I, C ontergan-proces Kort nieuws GEKOOKTE SCHELVISROLLEN MET ANANAS (4 pers.) Herbert Wehner: 675.- tot 1000.- SHIRAZ TAFEL KLEDEN 150. 225.- 275.- HAARLEM: KAMPERVEST, HOEK TURFMARKT Waarschuwing Bezet Het kan nooit kwaad, lering te trekken uit kwalijke ervaringen van anderen. Zelfs voor een regering is het soms zeer nuttig zich te spiegelen aan wat zich in het buitenland afspeelt en daaruit een extra dosis voorzichtigheid te putten. Het kan onaangename ontwikkelingen voorkomen en schadelijke situaties vermijden, twee dingen die tenslotte mede tot de taak van een regering behoren. En zo heeft de Nederlandse regering haastig bakzeil gehaald ten aanzien van haar aangekondigde loonbeleid, nog voor dat de Kamer de gelegenheid had zich over de voorziene maatregelen uit te spreken. Ongetwijfeld hebben gebeurte nissen in het buitenland het kabinet be wogen, de uiterste voorzichtigheid te be trachten bij zijn beleid, om toch vooral niet de „buitenparlementaire oppositie" in het geweer te jagen. De regering heeft daarbij niet alleen haar eigen levensbelang op het oog ge had, maar ook zonder twijfel gedacht aan het parlementaire prestige, de grondpijler van een gezond werkende democratie. In Frankrijk en Duitsland heeft de volks vertegenwoordiging een flinke duw in de rug gekregen door buiten-parlemen taire acties, waarbij de indruk is gewekt alsof het „straatoproer" een effectiever middel is om bepaalde concessies af te dwingen dan de machinerie van de nor male democratische orde. In Frankrijk was die machinerie door De Gaulle na genoeg uitgeschakeld, zodat daar alle aanleiding aanwezig was om onparlemen tair tewerk te gaan. In Duitsland echter was dat niet het geval, maar daar ont stond duidelijke kortsluiting tussen de parlementaire partijen en hun aanhang, zodat ook daar de straat toneel van actie tegen regeringsbesluiten werd. In Nederland is het tot dusver gebleven bij een tamelijke tamme protestbetoging in Utrecht, maar er bleek ook niet méér nodig om de regering tot capitulatie te dwingen, aangezien de regeringsgezinde fracties in de Kamer zich achter het ar beidersprotest schaarden. In die situatie zou het voor het kabinet politieke zelf moord hebben betekend, voet bij- stuk te houden. De werkgevers hebben in de Stichting van de Arbeid een zorgvuldig afgewogen concessie gedaan, die net vol doende was om de aangekondigde ver lenging van C.A.O.'s hun steun te ont houden, maar niét voldoende om te leiden tot een solidaire verklaring van het be drijfsleven tegen het geheel van het regeringsbeleid inzake lonen en werkge legenheid. Er is dus nu een adempauze ontstaan, waarin de werknemersorgani saties zich moeten bezighouden met ver kenning op twee fronten: tegen de re gering en tegen de werkgevers. Hoe die verkenning zal aflopen, kan moeilijk worden voorspeld, maar de voorwaarden tot een rustige zomer zijn niet bevorderd door de ontstane tegenstelling in de Stich ting. Dat is temeer betreurenswaard om dat de werkgevers en werknemers toch ongeveer dezelfde opinie koesteren over de hoofdzaken van de broeiende kwestie en slechts op langere termijn inzichten blijken te huldigen die tot elementaire verschillen aanleiding zouden kunnen zijn. Het bakzeil-halen van de regering wordt algemeen gezien als een bewijs van de overijling, waarmee het thans af gestoten beleid werd samengeflanst. Ken nelijk heeft het kabinet gemeend dat overrompeling een goede taktiek zou kunnen zijn en zich vergist ten aanzien van de reactie. Ook op een ander punt heeft het kabinet nog haastig afgezien van een gevaarlijk initiatief: het inschrijfgeld voor universi teiten, dat het van 10,- op maar liefst 100,- had Willen brengen, blijft voor lopig zoals het was. Of dit gebaar samen hangt met de vrees dat in universiteits steden ongeregeldheden dreigen, is moei lijk te zeggen, maar het is een feit dat het kabinet deze rigoureuze verhoging zonder veel moeite door de Kamer zou hebben kunnen krijgen omdat de regeringsfracties het een te ondergeschikt punt vonden om er minister Veringa over lastig te vallen. Studenten en arbeiders niet teveel prik kelen dat is een parool waarvan de weerklank in Den Haag lijkt te zijn op gevangen. Het lijkt een zeer verstandig beleid voor dit moment, maar of het lang kan worden volgehouden zonder de grondslagen van het totale regerings beleid in de waagschaal te stellen moet worden betwijfeld. VATICAANSTAD (AP). Paus Pau- lus heeft een uitnodiging ontvangen om op 6 augustus, de 23ste gedenkdag van het atoombombardement op Hirosjima, deze Japanse stad te bezoeken. Vaticaanse zegslieden zeiden dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat de paus naar Hirosjima zal kunnen gaan, aangezien hij in augustus naar Bogota in Columbië gaat om het 38ste internationaal eucharistische congres te sluiten. KAMPALA. (Reuter) De vredescon ferentie in Kampala tussen vertegen woordigers van Nigerië en Biafra is maandag van een mislukking gered. Na intensieve onderlinge besprekingen, waarin de president van Oeganda, Obote, en de secretaris-generaal van het Britse gemenebest, Smith, een belangrijke rol vervulden, trokken de Biafranen hun dreigement om dinsdag de conferentie te verlaten in toen een opdracht van de Nigeriaanse regering aan haar delegatie kwam om de besprekingen te hervatten. Deze waren onderbroken, hangende op heldering over de verdwijning van een lid van de Nigeriaanse afvaardiging. Een struikelblok was ook het tijdstip van in gang van een bestand in de bloedige oor log tussen beide staten. De Biafranen, die vorige week hun laatste verbinding met de buitenwereld verloren toen de federale troepen Port Harcourt bezetten, eisen een onmiddellijk bestand. De federale rege ring van Nigerië wil echter eerst praten. Intussen heeft het internationale comi té van het Rode Kruis in Genève van zijn afdeling in Biafra een „dramatisch verzoek om hulp" ontvangen voor de in schrijnende omstandigheden verkerende burgerbevolking in Biafra, die na het in nemen van Port Harcourt in panische angst op de vlucht is geslagen. De Ibo's vrezen voor een herhaling van de bloe dige tonelen die zich in het verleden hebben afgespeeld. Volgens het Rode Kruis verkeren hon derdduizenden ouden van dagen, vrou wen en kinderen in uiterste nood. Tal rijken sterven langs de wegen van uit putting en honger. Er zou minstens twee honderd ton levensmiddelen per dag naar Biafra moeten worden gestuurd. Het in ternationale comité heeft voorts aange- Een woordvoerder van de Westduitse staalonderneming Mannesmann heeft berichten uit het Midden-Osten tegenge sproken, als zou het bedrijf onder druk van de Arabische landen besloten hebben de toegezegde levering van staalplaten voor de Israëlische oliepijpleiding van Eilath naar Asjdod aan de Middellandse Zee, te annuleren. De firma Thyssen, die ook in dit ver band is genoemd, wilde geen commentaar leveren, voordat haar twee directeuren woensdag in Düsseldorf zullen zijn terug gekeerd. boden te bemiddelen bij de uitwisseling van krijgsgevangenen. De federale regering van Nigerië heeft een onderzoek gelast naar de juistheid van berichten dat meer dan vierhonderd gewonde Biafraanse soldaten, die in twee ziekenhuizen in Port Harcourt lagen, door federale troepen zijn vermoord toen de stad tien dagen geleden werd ingeno men. Over deze kwestie is echter geen officiële verklaring afgelegd. Een bataljon, dat aan het bezetten van Port Harcourt had meegewerkt, zou zijn opgeheven, de manschappen zouden over andere eenheden van de federale derde divisie zijn verdeeld. Dit bataljon zou de moorden hebben gepleegd tegen de or ders van hun divisiecommandant in. (Van onze correspondent) WASHINGTON Voor de demo craten beloven de voorverkiezingen van vandaag in de westelijke Ameri kaanse staat Oregon een keerpunt te worden. De strijd gaat tussen de sena toren Robert Kennedy en Eugene McCarthy. De uitslag van hun nek- aan-nek-race lijkt beslissend voor hun kansen. Bij de republikeinen staan oud-vice-president Richard Nixon en Californië's gouverneur Ro nald Reagan op het stembiljet en ook hier lijkt meer op het spel te staan dan alleen de gedelegeerden van Oregon. De strijd tussen Kennedy en McCarthy is de laatste dagen scherp geweest. Beide heren zijn ervan overtuigd dat Oregon van uniek belang is voor hun kansen. Kennedy lijkt te geloven dat als hij Ore gon verliest zijn strategie om door het winnen van voorverkiezing zijn brede populariteit te demonstreren zal zijn vast gelopen. McCarthy vindt dat hij in Ore gon moet winnen om een werkelijk ge loofwaardige kandidaat te blijven. Kennedy deed het in die strijd voorko men alsof McCarthy na Indiana en Ne braska niet meer meetelde. De jonge se nator praatte maar steeds over vice-pre sident Humphrey als zijn werkelijke te genstander en negeerde McCarthy's aan bod om in het openbaar te debatteren. Voor zover te zien reageerde hij maar op één punt op McCarthy's campagne, name lijk wat Israel betreft. McCarthy betoogde namelijk een paar dagen geleden dat Washington veel nadrukkelijker Israel zou moeten steunen en Kennedy haastte zich tegenover een joods gehoor ook zijn pro-Israelische duit in het zakje te doen. McCarthy gooide zijn campagne over een andere boeg en negeerde Kennedy geen ogenblik. Integendeel, hij maakte grapjes over Kennedy's stijl, over diens hond Freckles en over alle oude getrou wen uit de Kennedyregering die nu voor Bobby werken. Bovendien zei hij dat Kennedy mede verantwoordelijk was voor het broeierige anti-Chinese denken waaruit de Vietnam- catastrofe is voortgevloeid. En meer dan eens kreeg hij donderend applaus voor de opmerking dat toen hij, McCarthy, eind vorig jaar de strijd aan bond met de Johnson-regering, Robert Kennedy nog steeds verklaarde dat zijn kandidaten voor 1968 Johnson en Hum phrey heetten. Bobby's kansen om toch een kleine overwinning te behalen lijken goed, want de opiniepeilingen geven hem nog altijd een kleine voorsprong op McCarthy. Daarna zal hij dan de voorverkiezingen in Californië en New York moeten win nen om zijn campagne voor de nominatie af te ronden. Ook als hem dit allemaal lukt, blijft er echter een goede kans dat Hubert Humphrey toch met de nominatie zal gaan strijken. Humphrey's kans blijkt ook weer hier uit dat de delegatie van Pennsylvania naar de democratische conventie met gro te meerderheid heeft besloten de 130 stemmen van de delegatie op hem uit te brengen. Humphrey kreeg 83 stemmen. McCar thy 21 en twintig leden spraken geen voorkeur uit. Vijf stemmen, waaronder één voor oud-president Harry S. Truman, werden niet meegeteld. Er werd geen en kele stem op senator Robert F. Kennedy uitgebracht. (Van een speciale verslaggever) ALSDORF Officier van justitie dr. Jos. Havertz voorzitter van de drie hoofdige vertegenwoordiging van het Openbaar Ministerie bij de rechtbank van Aken zorgde tijdens het maandag ge opende Contergan-proces in het Alsdorfse casino voor het eerste vuurwerk. Dr. Havertz drong er bij de rechtbank gepresideerd door dr. Peter Weber lang durig en fel op aan verdediger dr. H. Velt- heim niet toe te laten. „Dr. Veltheim heeft vroeger deel uitgemaakt van de fabrieks- staf van Grünenthal. Hij kan bovendien in moeilijkheden raken als hij straks als een belangrijke getuige verklaringen af moet leggen", argumenteerde de officier van justitie. Raadsman dr. H. Veltheim heeft zelf lang op het verdachtenlijstje in de Conter- ganzaak gestaanj Ook vroeg de officier van justitie aan de rechtbank niet te willen toestaan, dat twee andere verdedigers de bekende West duitse hoogleraar professor Bruns en dr. Piek de verdediging voeren voor Grü- nenthal-president-directeur Hermann Wirtz en tegelijk voor twee van diens on dergeschikten. De rechtbank ging na beraad voor lopig niet op de bezwaren van het Open baar Ministerie in. „Het is altijd mogelijk dit standpunt tijdens het verloop van het proces nog te wijzigen", oordeelde de rechtbank bedarend. Fanfani. De Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken Amintore Fanfani is van het huis van Afgevaardigden over gegaan naar de senaat, waarschijnlijk met als doel zich over 3 jaar verkies baar te kunnen stellen voor het presi dentschap van de republiek. Rehabilitatie. In een vraaggesprek met de Wiener Kurier heeft de Tsjechoslowaak- se minister van Justitie dx. Bohoesloav Koecera meegedeeld dat in totaal ze ventigduizend rehabilitatieprocessen in Tsjechoslowakije worden verwacht als gevolg van het liberaliseringsprogram ma. Rendieren. Ongeveer dertigduizend ren dieren, die over het Finnmarksviddapla teau in het noorden van Noorwegen trekken, zullen de komende dagen van honger omkomen, heeft de politiechef van de Laplanders meegedeeld. Het rendiermos is door een dikke laag hard bevroren sneeuw bedekt. ADVERTENTIE 800 gram schelvisfilets (4 st.), 50 gram boter of margarine, citroensap, paprikapoeder, 1 eetl. fijngesneden ananas. Oe opgerolde schelvisfilets in een ingevette pan met platte bodem zetten met wat zout, citroensap en zóveel water dat de vis niet onder staat. De vis ±10 minuten „broeien" en op een verwarmde schotel leggen. De saus: boter smelten en aL roerende paprikapoeder j naar smaak toevoe gen, alsmede visnat en\ de ananas. De saus gelijkmatig over de visrollen verdelen. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. BONN. :AP) Herbert Wehner, de Westduitse minister voor Zaken geheel Duitsland betreffende, heeft critiek op de Westelijke geallieerden geleverd omdat zij weigeren de neo-nazistische N.P.D. in West-Berlijn te verbieden. Op een receptie van de buitenlandse persvereniging zei Wehner, die vice-voor- zitter van de S.P.D. is, dat buitenlanders een „sadistisch genoegen" tonen in de dramatische groei van de N.P.D. Hij zei dat hij de verschillende geallieerde ar gumenten om de N.P.D. niet in Berlijn te verbieden „eigenaardig" vond. In Alsdorf bij Aken is het Conter- ganproces begonnen. Het proces zal twee jaar duren en vele miljoenen gaan kosten. De foto toont hoe par ketwachters de talrijke lijvige dos siers de rechtszaal binnendragen. (Van onze correspondent) BONN In de grote steden van de Bondsrepubliek is nieuwe onrust ontstaan als gevolg van de donder dagmiddag te verwachten definitieve aanneming door de Bondsdag van de omstreden wetgeving op de noodtoe stand. Een belangrijke barrière op de weg naar deze aanneming is gister middag door de drie vroegere Weste lijke geallieerden uit de weg geruimd. De ambassadeurs van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben de minister van Buitenlandse Za ken Willy Brandt gelijkluidende verkla ringen overhandigd, waarin staat dat de regeringen van de drie landen van hun voorbehoudsrechten afstand doen, als de wetgeving op de noodtoestand in zijn hui dige vorm door het parlement zal zijn geaccepteerd, en door de bondspresident zal zijn ondertekend. Minister Brandt legde voor de televisie uit, dat de afstand door de geallieerden van hun voorbehoudsrechten betekent, ADVERTENTIE Zo juist ont vangen Beloudj :**y Tapijtjes Kaskay- Tapijten biedt een grootse collecti Oosterse tapijten woon- en eetkamer. Afmeting 200x300 cm in d prijsklasse van een enorm assortiment ontvangt via eigen nkoopkantoor te Téheran iedere maand grote zendingen waard volle Oosterse tapijten. Echte nomaden tapijten in oude kleurstellingen fijn geknoopt 70/120 tot 100/170 Afmeting: 150/200 tot 170/230 Dagelijks geopend van 9 tot 6 uur (Maandags gesloten) reed vanaf 175. 350.- tot 675. dat zij voortaan niet meer, wanneer er een crisis uitbreekt, in de plaats van de Duitse regering zullen kunnen treden. Het recht dat de geallieerden tot nu toe bezaten om telefoon en post te controle ren, vervalt eveneens. De drie ambassadeurs hebben Willy Brandt ook nog een tot nu toe geheim document overhandigd, waarin op details van de afstand zou zijn ingegaan. Vooral de overdracht van de post- en telefoon controle aan de Duitse autoriteiten zal een aantal technische afspraken noodza kelijk maken. De liberale oppositie heeft de laatste dagen een succes behaald doordat Willy Brandt als voorzitter van de sociaal-de mocratische partij heeft laten weten dat zijn partij na afloop van de bondsdag debatten van woensdag en donderdag er vóór zal zijn dat de stemming over de wetgeving op de noodtoestand open zal plaatsvinden. Iedere afgevaardigde zal dus duidelijk zichtbaar moeten verklaren of hij voor of tegen het wettencomplex is. Bij de tweede en overigens doorslagge vende debatten van 16 mei hadden de S.P.D. en haar coalitiepartner, de C.D.U., de liberalen in hun toenmalige wens om openlijk te stemmen overstemd. Deze houding had in het land veel kwaad bloed gezet. Ook de president van de bonds dag en zijn vice-voorzitter, die gisteren over de gang van zaken tijdens de ko mende debatten hebben beraadslaagd, hebben een openlijke stemming aanbe volen. De Deutsche Gewerkschaftsbund, het overkoepelend orgaan van de Duitse vak bonden, liet gisteren door haar voorzitter Ludwig Rosenberg nog eens bij de leiden de politici van de drie bondsdagfracties haar bezwaren horen tegen het huidige ontwerp van wet. Na afloop van de be sprekingen verklaarde Rosenberg, dat hij van de leden van de bondsdag, die bij de D.G.B. zijn aangesloten, verwacht dat deze zich bij de slotstemming „door de bezwaren van de D.G.B. zullen laten leiden". Van de in deze kwestie 496 stemge rechtigde bondsdagafgevaardigen zijn er 198 bij de D.G.B. aangesloten. Het ver bond van Duitse werkgevers heeft intus sen gewaarschuwd voor de stakingen, die voor deze week in de lucht hangen. Deze stakingen zouden volgens de werknemers in strijd zijn met de wet, en kunnen leiden tot schadevergoedingseisen. Het hoofdbestuur van de D.G.B. had ook een algemene staking afgeraden. In vele grote steden gaat het, naarmate het begin van de debatten nadert, steeds rumoeriger toe. In Frankfort kwamen twaalfuizend betogers bijeen, die waren opgeroepen door de D.G.B. van de kring Frankfort. Zij eisten anders dan hun hoofdbestuur een algemene staking. Voor het eerst trad hier een zekere ver broedering tussen arbeiders en studenten op. De opstandige studenten waren er al tijd al op uit de arbeiders voor hun stre ven te interesseren en zij zagen met ja loezie naar de verhoudingen in Frank rijk, waar de arbeiders zich dadelijk met de studenten solidair hadden verklaard. De Goethe-universiteit in Frankfort werd door tweeduizend studenten be stormd en bezet. Ook het rectoraat werd bezet, zodat de leiding van de universiteit naar een plaats buiten de stad moest worden overgebracht. Ook in München werden protestdemonstraties en teach-ins tegen de wet op de noodtoestand gehou den. In West-Berlijn hingen de rode vlag gen weer uit de ramen van de vrije uni versiteit. Het Germaanse seminarium werd door de studenten bezet en in „Rosa- Luxemburg-seminarium" omgedoopt. In West-Berlijn gaat het protest echter ook ten gunste van de ingrijpende hervormin gen aan de universiteiten. Ook de film en televisieacademie in West-Berlijn werd gisteren door studenten bezet. De regering in Bonn en haar getrouwe politici doen op het ogenblik alles het wettencomplex met de grootst mogelijke haast aangenomen te krijgen, om de be langstelling voor deze onrusthaard daar mee uit de wereld te helpen. Deze op vallende haast wekt echter weer nieuwe stormen van protest. De afgevaardigden krijgen essentiële delen van het wetsont werp zo kort voor hun behandeling in handen, dat het praktisch onmogelijk is ze nog te bestuderen en er een steek houdende critiek op te geven. Onderscheiding voor King. De naar Jawa harlal Nehroe genoemde Indische onder scheiding voor internationaal begrip is postuum toegekend aan dr. Martin L. King, de onlangsvermoorde voorvech ter voor verbetering van de positie der Amerikaanse negers. Aan de onder scheiding is een bedrag van 100.000 ro- pij (ongeveer 47.500 gulden) verbonden. Opstand. De opstand aan de universiteit van Brussel heeft zich uitgebreid tot de juridische en medische faculteiten, de grootste van de universiteit. De rechtenstudenten hebben de permanen te bezetting van hun faculteit bevolen. Plundering. Maandagavond is het tot ge welddadige ongeregeldheden en plunde ring gekomen in Kentucky's grootste stad, Louisville. Gouverneur Louis B. Nunn heeft de nationale garde te hulp geroepen teneinde de situatie het hoofd te kunnen bieden. Haiti. In de veiligheidsraad heeft de Hai- tiaanse ambassadeur Arthur Bonhom- me verklaard dat de drie vliegtuigen die de vorige week Haitiaans grondge bied hebben aangevallen bestuurd wer den door Amerikaanse onderdanen en dat de bommen en andere munitie wel ke werden gebruikt van Amerikaans fa brikaat waren

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3