Voor Matt Busby moet finale op Wembley bekroning van werk voor United zijn Mis SCHOTTEN - zonder Celtic-spelers - TILLEN NIET ZO ERG ZWAAR AAN INTERLAND i Wery benutte strafschop bij Xerxes/DHC Arbiter Lo Bello kent Stiles en Eusebio Lichte training op Haarlem-terrein NOBBY STILES ZORGT VOOR EUSEBIO ADO was beter dan FC Lugano Rensenbrink en Klijtijan op dreef bij militairen Anderlecht te sterk voor Inter Kessler vervangt Johan Cruyff De lange weg naar Wembley JAN FRANSZ: Voorhoede was grote probleem Vierde nederlaag van basketbalteam WOENSDAG 2 9 MEI 1968 23 Wolkenkrabber Oudere ploeg Gehard Tour de l'Avenir met een dag bekort (Van onze speciale verslaggever) HARLOW Als vanavond tientallen schijnwerpers meedogenloos duide lijk voor 100.000 mensen op de tribunes, 20 miljoen Britse en nog vele mil joenen Europese televisiekijkers 22 voetbalartiesten bet gestreepte gras tapijt van Wembley beschijnen, zal in de schaduw van een dug-out een mijnwerkerszoon de belangrijkste zes kwartier van zijn ongeëvenaarde carrière beleven: voor Matt Busby, 58 jaar geleden geboren in een twee kamerhuisje van het kolendorp Orbliston (Schotland) zal dat anderhalf uur Europa-Cupfinale boordevol emoties zijn. Heel Groot-Brittannië en velen daarbuiten hopen dat zijn vurigste wens sinds 1956 dan in vervulling zal gaan, dat z ij n Manchester United, dat twaalf jaar geleden als eerste Engelse club ging meedoen aan de Europa-Cupstrijd, ook als eerste Engelse club die cup zal winnen. Men hoopt dat voor hem, omdat hij allang geen gewone manager meer is in de ogen van de Britse voetballiefhebbers, maar dé manager, de patriarch. DELFT. DOS heeft gisteravond in de resterende twee minuten van de zon dag gestaakte wedstrijd tegen Xerxes- DHC het noodlot nog niet kunnen afwen den. Wery benutte de door scheidsrechter Bom toegewezen strafschop, maar de Utrechters konden in de weinige beschik bare tijd de gelijkmaker niet meer for ceren. Hierdoor is DOS geëindigd met 25 punten uit 34 wedstrijden en deelt de zes tiende plaats met Fortuna '54. De twee minutn durende „wedstrijd" speelde zich af zonder publiek. Wery bracht nu de stand op 2-1. Deze stad bleef verder ongewijzigd, al kreeg de Utrechtse voorhoedespeler Van Vliet nog een unieke kans, die hij door te zacht schieten verknoeide. Xerxes-DHC had Van der Heijden en Kwakkernaat als in vallers voor de geblesseerd geraakte sp iers Kronshorst en Fafiè, bij DOS nam Lagendijk de plaats in van Van Rens- wouw, die zich niet vrij kon maken van militaire dienst. Hiertegen werden bij de scheidsrechter bezwaren ingediend, omdat Lagendijk zondag in de tweede helft was vervangen door Van Vliet. DOS hield hierna Lagendijk langs de kant en speel de met tien man. DEN HAAG. De Haagse eredivisie club ADO heeft gisteravond de eerste wedstrijd voor het toernooi om de inter nationale nacompetitie met 2-0 gewonnen van FC Lugano. Bij de rust was de stand 1-0. Beide doelpunten werden gescoord door Aarts. Er waren 7.000 toeschouwers. In een aantrekkelijke wedstrijd, waar in vooral de verdediging, met Van Den Burch als uitblinker, zich goed weerde, is de zege geen ogenblik in gevaar geweest. De Haagse ploeg was bijna voortdurend in de aanval en na twaalf minuten opende Aarts de score. FC Lugano was op het middenveld aanzienlijk zwakker en de Zwitsers, met de internationals Prosperi, Gottardi en de Duitser Luttrop, zagen geen kans tot gevaarlijke aanvallen ta komen. Aarts voerde in de 53e minuut de score op tot 2-0. AMSTERDAM. Het Nederlands mi litair elftal heeft gisteravond in Amster dam in de laatste oefenwedstrijd voor het vertrek naar de eindronde van het toer nooi om het internationale militaire kam pioenschap met 7-0 gewonnen van De Vo- lewijckers. Bij de rust had de eerstedi- visieclub al een achterstand van 4-0. Bij zonder goed op dreef in het militaire team was de vleugel Jan Klijnjan en Rob Ren senbrink. Beiden scoorden twee keer. Ook doelman Jan van Beveren maakte een goede indruk. BRUSSEL. De Belgische kampioens- ploeg Anderlecht heeft gisteravond in Brussel een wedstrijd voor de na-compe titie tegen het Italiaanse Internazionale Milaan met 3-1 gewonnen. De eerste wed strijd was door Inter gewonnen (2-1). Bij de rust was de stand nog 1-1 door doel punten van Teugels (18e minuut) en Cappellini (41). Tot vier minuten voor tijd bleef de score ongewijzigd, al vorens Martens (86) en Peters (88) voor de nau^vslijks nog verwachte zege zorg den. Bij de Belgen ontbrak Mulder, die in de eerste wedstrijd uit het veld ge stuurd werd. De Franse international Her- hert muitte bij dm Belgen zijn debuut. Waaraan zal de sympathieke Schot in die anderhalf uur denken? Aan 1945, toen hij naar Manchester ging om van United „de club der clubs" te maken? Aan 1956, toen hij tegen de wil van de machtige Football league zijn club toch naar het continent voerde? Aan 1958, het jaar waarin zijn glanzend team door een vliegtuigongeluk zo zwaar getroffen werd? Aan de drie halve finales van de Europa Cup, waarin United werd uitge schakeld? Misschien zullen die herinne ringen daar in die dug-out door zijn ge dachten flitsen. Zeker is, dat zijn denken zich zal concentreren op de duels, die zijn jongens hebben te voeren met hun Portugese tegenstanders. De „Euro pese kruistocht van Busby", zoals de ze getocht van Manchester United zelfs wordt gekwalificeerd, moet met het hoogste suc ces worden afgesloten. Busby zelf heeft alle vertrouwen in het duel, dat hem „de gelukkigste nacht van zijn leven" moet brengen. „Meer dan tien jaar heb ik naar deze fantastische dag verlangd. De kans is er nu om de verschrikkelijke teleurstel ling te vergeten van de halve finale tegen Partizan, die we twee jaar geleden ver loren. We hebben momenteel een ploeg met een „hart", een team dat tegenslagen kan incasseren, dat is tegen Real Madrid duidelijk geworden". De stervoetballer van de wereldkam pioenschappen, Eusebio, die met zijn lan ge afstandsprojectielen en de overdrive in zijn acceleratie een wedstrijd kan be slissen, heeft hij toevertrouwd aan de .tere zorgen" van Nobby Stiles. Zal die terriër Stiles, net als in de kwartfinale voor de wereldtitel Engeland-Portugal, hazewind Eusebio kunnen stuiten? Niet alleen Eusebio bezorgt de Engelsen nacht merries. Ook wolkenkrabber Torres, de Portugese middenvoor, die door zijn leng te van meer dan twee meter en zijn sprongkracht superieur is in de lucht voor het vijandelijk doel. De Engelsen weten dat Torres met Zijn hoofd niet. alleen kei harde kopballen op doel kan geven, maar met geraffineerde knikjes die bal ook voor de schietgrage schoenen van zijn medespelers kan deponeren, vooral voor de rechtervoet van Eusebio. Wat er dan gebeurt, heeft nog geen keeper eens kalm kunnen bekijken. Bill Foulkes, de centrale verdediger van de „Mancunians" die in de Europa Cup tot nu toe 1000 pond verdienden en die ZEIST Bondscoach George Kessler zal beslissen welke speler de plaats zal innemen van de geblesseerde Johan Cruyff, die donderdagavond niet kan uit komen in het Olympisch stadion. Kessler zal zijn beslissing nemen na de training in het KNVB-sportcentrum te Zeist. Bondsarts dr. Mosterd heeft gisteravond een gesprek gehad met de clubarts van Ajax dr. Rolink, waarna is komen vast te staan dat Cruyff donderdag niet kan spelen. Manchester United: eerste ronde: Hibernian (Malta): 4-0, 0-0. Tweede ronde: Serajewo: 2-1, 0-0. Kwartfina le: Gornik Zabrze: 2-0, 0-1. Halve fi nale: Real Madrid: 1-0, 3-3. Benfica: Eerste ronde: Glentoran: 0-0, 1-1. Tweede ronde: St. Etienne: 2-0, 0-1. Kwartfinales: Vasas Boedap. 3-0, 0-0. Halve finales: Juventus: 2-0, 1-0. bij winst op Benfica nog eens eenzelfde bedrag (8600 gulden) ontvangen zal steeds die „torenflat" uit Lissabon moeten beklimmen, maar of hij vaak op tijd bo ven zal zijn, wordt betwijfeld. Aan de andere kant van het veld zal Matt Busby vol belangstelling bekijken hoe zijn onberekenbare en door Helenio Herrera tot fenomeen benoemde George Best, die na het uitschakelen van Real Madrid net zoveel praatjes als haar heeft gekregen, het eraf zal brengen tegen Cruz die nou ook niet de meest charmante ver dediger genoemd kan worden. Blijft over Bobby Charlton. Wie zal deze overal zijn p.k.'s inzettende motor van United kunnen bewaken? Aan die moeilijk te beantwoorden vraag klampen de Engel sen zich vast. Bobby Charlton zal de matchwinner worden, zegt men hier. Voor Busby, Charlton en Foulkes, drie over levenden van de vliegramp in 1958, is deze finale meer dan een strijd om een beker. In Engeland geeft men Manchester de beste kans om de Europabeker te win nen. (Als het duel na verlenging gelijk eindigt, wordt het vrijdag oj het Arsenal- terrein in Londen overgespeeld). Brak United, nauwelijks twee jaar geleden in Lissabon, Benfica ook niet met 5-1. De Portugezen hebben een oudere ploeg, zeven spelers deden in 1963 op Wem bley ook al mee, vijf maakten zelfs deel uit van het Cup-winnende team in 1962. Voor Cruz, Coluna en Augusto wordt het morgenavond al de vijfde Euro pa cupfinale. Als Benfica het tempo weet te drukken, maken ze kans. Als Man chester blijft wervelen, dan niet. Maar kunnen Manchesters minder ervaren spe lers zoals bijvoorbeeld de soms verras sende Aston, de ijverige maar groene Billy the Kid" en de talentvolle Sadler dat onder deze omstandigheden op brengen? Of zullen zij verlamd worden door de koelbloedigheid van de 32-jarige, onvermoeibare Coluna, de ronddwarre lende Simoes en de stug schakelende Augusto, bijgestaan door de elegante jon gere Graga? Otto Gloria, de 50-jarige Braziliaanse coach van Benfica wilde niet met zijn ploeg in Londen verblijven. „Te druk daar", oordeelde hij. Daarom betrok hij zaterdag met zijn sterren kamers in een motel in Harlow op dertig kilometer van Londen. Gloria liet zijn spelers de eerste dagen wat vrij. Een bezoekje aan Londen met alle opgewonden belangstelling die verwacht kon worden hoorde daarbij. Te rug in Harlow hebben de Jortugezen ech ter niet de rust gevonden, die zij wensten. Vooral jeugdige belangstellenden achter volgden de Benfica-spelers. Zodanig, dat gisteravond versterking kwam opdagen voor de zes politieagenten, die al waren aangewezen om Benfica's verblijfplaats vrij te houden van overdreven belangstel ling. De Portugezen hebben daarover geen klacht laten horen: „Wij zijn gehard in het internationale voetbal", zegt Gloria. „Wij hebben in alle grote stadions gespeeld. Dat Manchester United de steun van bij na 100.000 toeschouwers zal krijgen, heeft op onze spelers geen enkele invloed." Benfica's manager gaat zelfs verder: „Wij vrezen ook Nobby Stiles niet. Het is het oude type van de Engelse voetballer, die wel eens te hard optreedt. Te veel krachts- gebruik zal echter niet nodig zijn. Ons streven is met goed spel de Europa Cup te winnen en ik ben ervan overtuigd dat ook Manchester United een goede wed strijd op de eerste plaats stelt". (Van onze sportredactie) LONDEN Concerto Lo Bello kent Nobby Stiles en kent Eusebio. De 44- jarige Italiaanse scheidsrechter glim lacht bij het horen van prognoses over moeilijkheden tussen beiden. „Waar om? Omdat Stiles een harde jongen is, die als geen ander een opgedragen verdedigende taak aan kan? En om dat Eusebio echt een voetbalparel is? Moet dat dan tot een te harde botsing leiden? Ik geloof dat een scheidsrech ter in de geest van het spel moet op treden, rekening houdend met de ka rakters van de spelers. Dat ben ik ten minste van plan. Dan moet het goed gaan". Lo Bello zal vanavond het tweetal wel extra in de gaten houden, maar hij wilde van tevoren beslist niet de mening opgedrongen krijgen, dat de ontmoeting tussen Eusebio en Stiles per se uit de hand moet lopen. „Twee jaar geleden floot ik de wedstrijd in Lissabon tussen Manchester en Benfi ca (tweede wedstrijd kwartfinale Europa Cup, uitslag 5-1 voor de En gelsen). Toen is het ook goed gegaan". De Italiaan Lo Bello gaat van het standpunt uit dat er sindsdien heus niet zo veel veranderd is. „Er staan grote belangen op het spel, toen ook. Voetbalsterren zijn niet altijd gemak kelijk. Goed, dat weet ik. En voetbal supporters verschillen niet veel van elkaar, waar zij dan ook vandaan ko men". Lo Bello weet overigens dat veel afhangt van de stemming in het stadion juist bij die voetbalsterren en met fanatieke toeschouwers. Hij is er varen genoeg om een opgewonden stemming aan te durven. Per slot van rekening staat hij sinds 1954 op de in ternationale lijst. Tien jaar nadat hij op 20-jarige leeftijd als scheidsrechter begon. Dit seizoen leidde hij onder meer ook de wedstrijd in Chorzow tussen Manchester United en het Pool se Gornik in de kwartfinale. PARIJS. De ronde van de toekomst zal dit jaar niet zoals was vastgesteld op 16 juni eindigen, maar een dag eerder, op zaterdag 15 juni. De directie van de tour de l'avenir heeft hiertoe besloten om dat de 16de het referendum wordt gehou den. De ronde eindigt in Nancy. Hoe het slotparcours zal worden gewijzigd is nog niet bekend. jHHSHF Henderson schiet, terwijl zijn ploeggenoten rustig toekijken. Tweede van links zonder trainingsjack Bobby Hope. Ma nager Bobby Brown (foto onder) is intussen aan de praat geraakt met Haarlem-trainer Barry Hughes. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Het gezelschap Schotse voetballers, dat gisteren in het Strandhotel in Zandvoort neerstreek, tilt niet zo zwaar aan de komende interland tegen Nederland. Het voetbalseizoen in Schotland en in Engeland waar zes van de veertien door manager Bobby Brown geselecteerde spelers hun voetbal emplooi vinden is nog maar nauwelijks afgelopen. En na zo'n slopend seizoen Bobby Hope, achterspeler in het team van Cup-winnaar West Bromwich Al bion, rekende uit dit seizoen 62 wedstrij den te hebben gespeeld plegen Engelse en Schotse ploegen uit te zwerven over de wereld voor winstgevende tournees. Plezierige en ontspannende wedstrijdjes tegen buitenlandse ploegen, om de span ning van een moordende competitie wat af te reageren. Eie gewoonte is de oorzaak van het feit dat het Schotse elftal verzwakt uit komt tegen Nederland. De spelers van de Schotse kampioen Celtic, waarvan er min stens vijf in aanmerking komen voor het nationale team, ontbreken. Celtic neemt op het ogenblik deel aan een internatio naal toernooi in New York. De vier gese lecteerden van Glasgow Rangers David Smith, Greig, Henderson en McKinnon kwamen pas later naar Zandvoort. Zij moesten uit Denemarken komen waar de Rangers een viertal demonstratiewedstrij den gespeeld hadden en voegden zich be laden met souvenirs zoals langspeelplaten en transistors na een gezellig avondje uit in Kopenhagen, pas op 't Haarlem-terrein, waar de Schotten een lichte training hiel den, bij hun ploeggenoten. Nauwelijks uit het vliegtuig waren zij binnen enkele minuten omgekleed om de training ook nog even mee te maken. Manager Bobby Brown is een ervaren man. Tot 1958 was de lange blonde Schot de eminente doelman van Glasgow Ran gers. Daarna werd hij manager van de Schotse eerstedivisieclub St. Johnstone en sinds 2 jaar is de 45-jarige Brown mana ger van het Schotse elftal. De laatste wed strijd tussen Nederland en Schotland in Glasgow, waar Nederland met 3-0 won heeft Brown niet gezien. Dat was nog voor zijn tijd. Hij heeft van die wedstrijd wel één naam onthouden: Piet Keizer. Brown erkende prettig verrast te zijn ge weest toen hij in de Schotse kranten las dat Keizer niet van de partij was. Zijn vier spelers, die ook die bewuste wed strijd meespeelden de vier Rangers hadden hem uitvoerig over de kwaliteiten van Keizer ingelicht. „Het zal", meende de uiterst kalme Schot, „even goed wel moeilijk worden. De wedstrijd mag dan een vriendschap pelijke zijn en dus niet belangrijk, het is toch altijd nog wel een prestige duel. We zijn wat verzwakt, maar dat is een mooie gelegenheid wat jonge spelers te probe ren. Dit met het oog op de voorronden van het wereldkampioenschap. Wij zijn ingedeeld in een zware poule met West- Duitsland, Oostenrijk en Cyprus." Vijf debutanten heeft Bobby Brown meegenomen. Twee daarvan komen uit het team van cupwinnaar West Brom wich: halfspeler Fraser en de 20-jarige verdediger Bobby Hope ik slaap elke nacht met mijn cupmedaille onder mijn kussen". De overige twee zijn doelman Herriott van Birmingham, halfspeler Moncur van Newcastle en McLean, de middenvoor van Dundee, die deze compe titie als tweede eindigde op de Schotse topscorerslijst. McLean maakte ook deel uit van Dundee, toen de ploeg het drie jaar geleden in het Europa Cuptoernooi tot de halve finales bracht. Verzwakt is het team verder door het ontbreken van Billy Bremner de aanvoer der van Leeds United en van Mathison van Glasgow Rangers. Beiden zijn ge blesseerd. Bobby Brown gaat er niet on der gebukt. Hij kan nog altijd rekenen op veertien in profcompetitie geharde spe lers, zoals McCreadie en Cooke van Chel sea. Vandaag trainen de Schotten in het Olympisch Stadion, waarna Brown zijn team bekend zal maken, 's middags een rondvaart, 's avonds Europacup op de te levisie in Zandvoort, donderdagochtend weer een lichte training op het Haarlem terrein, 's avonds dan de wedstrijd en vrijdags krijgen alle spelers vrijaf voor een uitstapje naar Amsterdam. Alles erg rustig en erg prettig. Het seizoen is lang en zwaar geweest. Wat wil men nog meer? ft ff (Van onze sportredactie) „We hebben vrouwe Fortuna dit sei zoen niet gezien", zegt RCH's aanvoer der Jan Fransz. De gevolgen van al het misfortuin dat het tweede seizoen in de eerste divisie de Heemsteedse formatie bracht, zijn bekend. RCH zal zondag zo goed als zeker zijn gedegra deerd. 31-jarige Fransz vindt het jam mer: „Ik ben nog het langst optimis tisch geweest. Voor de wedstrijden tegen AZ '67 en Haarlem was ik er van overtuigd dat we het zouden redden.- Tot aan die wedstrijden hadden we ge middeld anderhalf doelpunt per wed strijd tegen. Voor een ploeg die degra deert is dat toch belachelijk weinig". Het toont wel aan dat RCH naast alle pech, als ploeg toch ook wel tekort is geschoten. „Niet in verdedigend op zicht", zegt Jan Fransz, „de voorhoede was dit seizoen het grote probleem. We hadden maar een paar echte voor hoedespelers". Dat gebrek aan aan vallers was er ook de oorzaak van dat tachtig kilo zware Jan Fransz een serie wedstrijden als spitsspeler opereerde. „ffr werd dan van te voren overleg ge pleegd. De leiding vroeg het me en dan deed ik het ook wel, maar niet van harte. Ik kan het spelen in de voor hoede niet meer opbrengen. Dan merk je dat je ouder wordt. Mentaal kan ik het niet. Om achter een onhaalbare bal aan te gaan, dat kan ik niet meer op brengen. Niet dat ik geen lucht ge noeg heb. Vroeger bij Ajax ivilde Buckingham ook een zuivere spitsspelr van me maken. Dat ging niet. Ik heb altijd willen voetballen, niet alleen maar rennen en schieten". Jan Fransz gaat na elf jaar betaald voetbal waarvan vier bij Ajax, vier bij Holland Sport en nu drie jaar bij RCH, dat hem voor 25.000 gulden van de Haagse ploeg overnam merken dat hij wat ouder wordt. „Niet in een wedstrijd, maar wel op de training. Dan moet je behoorlijk afzien". Over de huidige trainingen bij RCH is de vaak uitblinkende middenveldspeler best te spreken. Trainer Peeman oogst te in de tijd dat hij RCH samen met oefenmeester Dubbelman onder zijn hoede heeft veel bewondering van typograaf Fransz: „Ik accepteer die man volkomen. Zijn training, vooral conditioneel en mentaal is geweldig RCH staat ook achter het type voetbal dat Peeman propageert. „Wij spelen altijd aanvallend. Je ziet ons nooit met zeven of acht man voor het doel liggen". Ondanks deze positieve instelling kon RCH het dit seizoen niet redden. Ook de blessure van Maslo, die halverwege de competitie door een knieblessure werd uitgeschakeld en intussen zijn trainersdiploma aan de Sporthoch schule in Keulen behaalde, is daar de bet aan. Fransz: „Als je toch zag hoe we vorig jaar dat middenveld hadden met zijn tweeën, dat tvas toch iets ge weldigs". Toch werken de enorme in spanningen die vooral Fransz en Mas lo zich vorig jaar moesten getroosten nog door. „We hebben het vorig jaar op het middenveld te veel geforceerd We hebben toen te veel op nul ge speeld. Dat is ook een van de redenen waarom ik het nu niet meer zo kan opbrengen". De prognoses van Jan Fransz luiden: VitesseWillem II 2 VW-AZ '67 2 RCH—Velox 1 Den Bosch—HVC 1 CambuurHolland Sport 2 Wageningen—PEC 1 ZFC—Fortuna VI. 3 NOADDe Graafschap 1 Roda JCVeendam 1 VolewijckersRBC 1 EindhovenElinkwijk 3 SVV—Blauw Wit 2 SOFIA. Het Nederlands basketbal team heeft gisteren in Sofia de vierde nederlaag geleden voor het voorolympi- sche toernooi. In groép a verloren onze landgenoten met ruime cijfers (49-66) van Frankrijk. De ruststand was 19-27. Eerdr verloor Nederland met gering verschil van Tsjechoslowakijke, Zweden en Israel.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 23