Rumoerige jaarvergadering Oud-commissaris van de ARM heeft critiek op verslag Afsluitdijk nodig tussen Enkhuizen en Staveren Als het u om de goede, pure tabak gaat HUNTER 25 V redesprogram van Israel TENZIJ ER VREDE KOMT... Bij aankoop of van meer nieuwe banden krijgt u (Hoe minder gesaust, hoe liever...) Nieuw recept! Eet eens voor de afwisseling 4 VISPANEES 400 GRAM *2,15 VREDESTEIN (/W Htadit mil h(£stm/i Kloskantfabriek Narrow sluit „Werkende jeugd is rechteloos" Boeren stenigen grensbeambte in Hongkong Protest van Labour- leden in Bonn Bruto-omzet van Cindu steeg met 10 miljoen Griekse banneling vermoord Twee doden in Louisville Indianen boos op rechters DONDERDAG 30 MEI 1968 15 deze fraaie bandenprofiel - dieptemeter bij RU FAY. autobanden 70 man ontslagen Prof. dr. Perquin: PROF. MAAS OVER RECREATIE: tgfl;: Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept. Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo'n pak uit de diepvries. Socialisten in Italië niet samen met CDU AMSTERDAM. In de aandeelhou dersvergadering van de Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij (ARM) is het diver se malen tot ernstige botsingen gekomen tussen de voorzitter van de raad van commissarissen, mr. A. Th. E. Kastein, en de oud-commissaris de heer A. Zewuster voormalig directeur van de Hollandsche Koopmansbank, welke instelling nauw gelieerd is met het NVV en de Centrale Levensverzekeringsbank. Deze groep be zit naar schatting circa 60 percent van de aandelen ARM. De heer Zewuster maakte er bezwaar tegen, dat de heer G. C. D. van Dijk, onderdirecteur van de Hollandsche Koop mansbank, op eigen naam 100.000 aan delen had gedeponeerd die, naar de me ning van de heer Zewuster, onmogelijk van hemzelf konden zijn. Mr. Kastein weigerde evenwel de heer Van Dijk te vragen of hij namens de Hollandsche Koopmansbank de aandelen had gedepo neerd en waarschuwde de heer Zewuster tevens dat geen vragen zouden mogen worden gesteld, die steunden op de we tenschap welke deze als commissaris had verworven. De critiek van de heer Zewuster betrof met name de verslaggeving, waarvoor het ADVERTENTIE De vakantie nadert snelen voor die tijd wilt u misschien nog nieuwe banden laten monteren. Een goede gelegenheid om van deze eanbiedingte profiteren. Want met zo'h handige profieldieptemeter kunt u nu zelf regelmatig •het loopvlak van uw banden controleren. Heel belangrijk I U weet toch dat banden met 2 mm loopvlak of minder "praktisch geen grip hebben op natte wegen. Enorm gevaarlijk. Voor de kosten hoeft u het niette laten: 4 banden halen. 1 contant betalen. Voor de andere 3 banden hebben we een prettige betalingsregeling. Alleen bij Cw bandenspecialist levert en monteert nieuwe banden o.a. VREDESTEIN tubeless, nylon en radiaal banderr. AMSTERDAM-Z Pijnackerstraat 34-36 Tel. 020-733884 HAARLEM Dr. de Liefdestr. 14-16 Tel. 023-62944 ALKMAAR Koelmalaan 342 Tel. 02200-16390 Ook op vrijdagavond open van 6-10 uur DEN HELDER Bootsmansteeg 2-8 Tel. 02230-12389 MEDEMBLIK Oude Haven 7 Tel. 02274-602 AMSTELVEEN Noorddammerl. 101 Tel. 02964-11565 AMSTERDAM-N Grasweg 5 Tel. 020-265913 Ook op zaterdag open van 9-13 uur HENGELO. De grootste kloskantfa briek van Nederland, Narrow N.V. in Hengelo, gaat sluiten. De 70 personeels leden komen zonder werk. Het Henge lose bedrijf was vroeger het voornaamste onderdeel van De Jong en Van Dam N.V. waar men geleidelijk van de pro- duktie van kant op die van kousen (Jo- vanda) is overgegaan. De kantafdeling werd eind 1965 over gedaan aan een nieuwe N.V., waarin De Jong en Van Dam Hengelo en Jansen- De Wit te Schijndel voor 40 percent en een Amerikaanse onderneming voor 60 percent deelnamen. De Amerikanen heb ben zich terug getrokken. Het is niet ge lukt om voor dit aandelenpakket een an dere eigenaar te vinden. Voor de kousenfabriek heeft de sluiting geen gevolgen. De personeelsleden die thans ontslagen zullen worden stonden vroeger in dienst van de kousenfabriek, waarin de kantfabriek dan ook was on dergebracht. Over de afvloeiing van per soneelsleden moet nog met de bonden overleg worden gepleegd. De heer G. J. Poelman, districtsbestuur der van de algement bedrijfsbond textiel en kleding (NVV) zei dat de vakbonden nog niet zijn benaderd door het bedrijf. Zij hebben in tegendeel zelf het initiatief tot contact gezocht, toen zij bij geruchte vernamen dat Narrow zou gaan sluiten. „Maar we hebben de goede man voor een gesprek nog niet te pakken", aldus de heer Poelman, bestuur van de commissie jaarverslag van de werkgeversverbonden naar zijn me ning zeker een nul zou hebben gegeven. Zo zou het praeadvies waarin, referende- rende aan 't accountantsonderzoek, aan deelhouders wordt geadviseerd de jaar stukken goed te keuren, reeds zijn ge schreven nog vóOr het rapport van de ac countant was geschreven. Volgens de heer Zewuster heeft het General Motors-dealerschap verlies opge leverd hoewel het jaarverslag zegt, dat het heeft bijgedragen tot de totale winst. Verder stelde de heer Zewuster onder andere, dat er ook geen sprake is van winst op vrachtauto's, maar van verlies, terwijl over de verlieslijdende vestiging in Nijmegen niets wordt gezegd. Ook meende hij dat de resultaten van de af delingen er geheel anders zouden uitzien als de kostprijs van de gebouwen zou worden doorberekend. De critiek van de heer Zewuster ont lokte de voorzitter de uitlating, dat het beter zou zijn geweest als hij het jaar- NIJMEGEN „De rechteloosheid van de werkende jeugd is het grootste Neder landse schandaal. Zowel in het bedrijf als in de vakbonden en in de politiek lijkt de levende, sterke belangstelling voor het vormingswerk niet aanwezig. Ik geloof, dat hier sprake is van een beangstigende onderschatting van de problematiek". Dit merkte vandaag prof. dr. N. Perquin op in een inleiding op het congres in de Stadsschouwburg in Nijmegen van de landelijke katholieke stichting „Levens scholen voor werkende jongens". Het congresthema is „Vormingsnoodzaak in de samenleving van nu". Is er krapte op de arbeidsmarkt, dan gaat het nogal: opleiding en vorming die nen dan als trekpleister. Zodra er om structurele of conjuncturele redenen werkloosheid ontstaat, is het, althans in vele omstandigheden, uit met de pret. Een ongehoorde toestand van rechteloosheid, noemde prof. Perquin dit. verslag maar niet had gelezen. De voor zitter hield staande dat het General Mo tor-dealerschap wel winst opleverde en meende, dat voldoende is gereserveerd te gen debiteuren, en dat geen voorziening voor de onverplicht uitgekeerde toesla gen op pensioenen nodig is. De „groep" achter de ARM heeft geen behoefte aan vorming van een pensioenvoorziening, maar wel is de gehele pensioenkwestie in studie genomen, aldus mr. Kastein. De heer Zewuster kreeg van de voor zitter geen gelegenheid een verklaring af te leggen met betrekking tot zijn aftre den als commissaris. Uit hetgeen de heer Zewuster hierover nog kon zeggen, alvo rens hem het woord werd ontnomen, bleek dat hij geen behoefte had aan de kwalificatie „eervol" ontslag, daar hij door de groep achter de ARM gedwongen werd af te treden. HONGKONG. (AP) Een groep ver bolgen communistische Chinese boeren heeft een politiepost langs de grens met Hongkong aangevallen, een grensbeambte gestenigd en de Engelse vlag neergehaald aan de Engelse kant van de brug, die Hongkong met communistisch China ver bindt. LONDEN (Reuter). Eenentwintig Labour-parlementsleden hebben bij de Westduitse ambassadeur in Londen ge protesteerd tegen het besluit van de re gering in Bonn zich verstrekkende be voegdheden aan te meten in geval van een noodtoestand. Zij beschouwen dit als het negeren van de democratie. Gezien de opkomst van de neo-nazi's, aldus het protest, bestaat het gevaar van een her leving van militarisme en dictatuur. (Van onze correspondent) e SCHIPHOL. Omstreeks 1980 moet maar eens gedacht worden aan een twee de „afsluitdijk" tussen Enkhuizen en Sta veren. Dit zei prof. F. M. Maas, hoofd van de afdeling landschapsvorming van de Rijksplanologische dienst woensdag op Schiphol voor recreatie verzorgers en - in richters. Bijzondere gast was prins Claus. Als straks de IJsselmeerpolders gereed zijn zal de totale oppervlakte van de randmeren 60.000 ha bedragen. De totale oeverlengte ervan is dan 630 km, aldus prof. Maas. De belangrijke functie van de randme ren illustreerde hij met de volgende ge tallen: In het jaar 2000 moet op topdagen rekening worden gehouden met meer dan acht miljoen dagrecreanten. Nu zijn het er tussen de twee en drie miljoen. Ook de verblijfsrecreatie in weekeinden en vakanties zal zo omstreeks de eeuwwisse ling ongeveer 8 miljoen bedragen. Vele van de dag- en verblijfsrecreanten heb ben voorkeur voor de randgebieden van bos en water, van dicht en open, beschut en ruig. De randmeren van de IJsselmeer polders met hun 1 tot 4 kilometer brede oevers, vormen hiertoe ideale en goed gesitueerde recreatiezones. De plezier- vloot verdubbelt iedere zes tot acht jaar. Nu varen er een 60.000 zeilboten en 25.000 motorjachten over onze meren. Maar prof. Maas signaleerde nog veel meer vissers, zwemmers en baders, „zo maar-zitters" en kijkers. Hij toonde zich voorstander van ver groting van de Gouwzee, met Marken als cultuurelement midden in het water. De randmeren zijn beter geschikt voor re creatie dan de meren in het Deltagebied, omdat zij dieper, „sneller" en rustiger zijn, aldus prof. Maas. Prof. Maas herhaalde hetgeen hij wel eens elders reeds eerder had gezegd, na melijk dat een goede ontwikkeling van de IJsselmeerpolders voor Friesland en voor verder alle noordelijke provincies, gezien de verbindingswegen, van groter belang is, ddn een inpoldering van de Waddenzee. ADVERTENTIE HUNTER 25 V///A JERUZALEM (Reuter). Israel zal zijn Arabische buren een vredesprogram voorstellen dat voorziet in een geleide lijke regeling van het conflict. De vier fasen van de voorgestelde regeling zijn: onderhandelingen, akkoor den, sluiting van vredesverdragen en tenuivoerlegging van de akkoor den nadat de verdragen zijn ondertekend. Minister van Buitenlandse Zaken Eban legde het program woensdag aan het parlement voor en zei daarbij rat het „een doeltreffende uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad over de vestiging van vrede" in het Midden- Oosten bevatte. ADVERTENTIE IGLOVfSMNEES HAARLEM Twee Franse hoogleraren in de natuurwetenschappen, Fetizon en Margat hebben een van de hoofdstukken geschreven in het huiveringwek kende boek „Unless Peace Comes" („Tenzij er vrede komt") van de Britse jour nalist Nigel Calder. Zij besloten hun hoofdstuk, dat handelde over de gifooriog van de nabije toekomst, met deze drastische conclusie: „Wij zullen of de weten schap of de oorlog moeten uitbannen. Beide behouden is niet meer mogelijk". „Unless Peace Comes" telt veertien hoofdstukken, die een volledige inven tarisatie vormen van wat de moderne wetenschap bezig is bij te dragen tot de militaire bewapening. Het uitgangs punt is de stand van zaken in 1984. In dat jaar zal een eventuele oorlog kunnen worden gevoerd met onvoor stelbare maar volkomen reële weten schappelijke vindingen, die één voor één in de veertien hoofdstukken de revue passeren. Het boek is samenge steld door Nigel Calder uit bijdragen van vooraanstaande geleerden uit de V.S., Engeland, Frankrijk, Zweden, Jdegoslavië en Pakistan en vormt een monsterlijke parade van wapens die door de technische en wetenschappe lijke ontwikkeling mogelijk zijn ge maakt. De wijze waarop de wetenschap dienstbaar wordt gemaakt aan de oor logvoering, wordt in dit boek nuchter en gedocumenteerd weergegeven, maar ondanks die nuchterheid en die feite lijkheid maakt het de indruk van een afschuwelijk stuk „science fiction", dat lijkt te zijn ontsproten aan een ontmenselijkte fantasip. Nochtans, het is allerminst „science fiction". Het is de uitkomst van de heilloze gang van zaken in deze we reld, die leidt tot de steeds strakker beheersing van de wetenschap door de politieke machten en tot de volledige dienstbaarheid van de wetenschap aan de militaire code van „vernietiging van anderen". Hoe is het op dit ogenblik gesteld met die vermilitariseerde wetenschap en waartoe is zij in staat? De schrij vers van dit boek vertellen het onop gesmukt, veertien deskundigen op we tenschappelijk, militair en politiek ge bied leggen de resultaten bloot van het wetenschappelijk-technische speur werk dat overal ter wereld in labora toria en proefstations wordt verricht, ter vervaardiging van de „wapens der nabije toekomst". Die wapens zullen zonder enige twij fel worden gemaakt, „indien de we reld doorgaat op de wijze waarop zij nu reilt en zeilt". Deze laatste opmer king staat in de inleiding van het boek, die geschreven werd door prof. mr. B. V. A. Röling en waarin dezfe be kende pleiter voor het gezonde ver stand vertelt dat 20 percent van alle levende natuurkundigen in de wereld betrokken zijn bij wetenschappelijke wapenverbetering. Aan dit weten schappelijke werk ten bate van de vernietiging wordt jaarlijks ongeveer 70 miljard gulden besteed. Prof. Röling zegt verder: „In een wereld waar vrede en veiligheid wor den gezocht in macht, wordt de we tenschap in dienst gesteld van die machtspositie. Het beeld dat de geleer den in dit boek tekenen is ontstellend. Sinds de gaskamers en de atoombom men is elke reden verdwenen om grenzen te aanvaarden van menselijke kwaadaardigheid". „Men kan zich afvragen", zegt prof. Röling, „of het gewenst is publiciteit te geven aan de verbijsterende moge lijkheden die in dit boek worden ge noemd Men vreest dat men door deze gruwelijkheden gewend zal raken aan de gedachte, zal afstompen, omdat anders het beeld onverdraaglijk is Maar het weghouden van de werke lijkheid omdat zij te gruwelijk is, be rust lijkt mij op een onderschat ting van hetgeen een volk aankan. Het verdoezelen van de werkelijkheid die de wereld te wachten staat in geval van oorlog, zou ook betekenen dat een belangrijk motief tot constructieve vredespolitiek niet tot gelding zou ko men. Inzicht in wat de wereld te wach ten staat kan er wellicht toe bijdragen meer mensen en meer regeringen te doordringen van de overtuiging dat hier een collectieve verdwazing de scepter zwaait". Tot zover prof. Röling. En nu wat is de werkelijkheid van de weten schappelijke oorlogvoering in 1984? Terwijl de produktie van kernwa pens onverdroten voortgaat en de voorraden kernwapens steeds groter wordt, legt men zich toe op het ver voer van deze bommen: geleide Dro- jectielen, ruimtevaartuigen, satellieten worden op grote schaal en met steeds verfijnder precisie-besturing gefabri ceerd om de alles-vernietigende H-bom te brengen naar alle punten van het aardoppervlak. Intussen dreigen de door technici geprogrammeerde computers de politi ci en militaire leiders de beslissingen uit handen te nemen. Door de snelheid van verbindingen en de spoed die bij beslissingen nodig is, gaan militaire „oplossingen" geschikter lijken dan het ouderwetse diplomatieke overleg. Men komt zover dat „conflicten" kunnen worden voorspeld door computers, die tegelijk ook de „beslissing tot ingrij pen" nemen. De wetenschappelijke ontwikkeling van de zee-oorlog is overrompelend snel gegaan, vooral door de uitvinding van fijne waarnemingsapparatuur en diepzee vaartuigen met kernaandrij ving. Vliegkampschepen en conventio nele duikboten zijn eigenlijk al volko men verouderd. De hovercraftlucht- kussencarrier lijkt een grote toekomst op militair gebied te hebben, evenals de raketonderzeeër. Maar ontstellender dan alles wat op het gebied van moderne wapenen wordt geproduceerd is de beschrijving van de ontwikkeling der chemische en microbiologische oorlogvoering, zoals die in dit boek gegeven wordt door de Franse geleerden Fetizon en Margat en de Zweed Carl-Göran Hedén. Het arsenaal van dodelijke gassen is de laatste jaren aanzienlijk uitgebreid en de middelen ter verspreiding zijn ge perfectioneerd. De psychofarmacologie, een jonge wetenschap, legt zich toe op het vinden van giffen en biochemische stoffen die gehele volken kunnen ver lammen en doden. Daarbij spelen ook een rol de chemische stoffen die ver anderingen in de structuur van en zymemoleculen kunnen veroorzaken, waardoor geesteszieten ontstaan. Het is vooral een benauwende ge dachte dat alles, wat door medisch en farmacologisch onderzoek wordt ont dekt, zowel kan worden gebruikt om het menselijk lijden te verzachten als om als militair wapen te worden ge bruikt voor vernietiging van het leven of zijn functies. Vandaar het woord, al eerder in deze beschouwing aangehaald „Wij zullen of de wetenschap of de oorlog moeten uitbannen. Beide behouden is niet meer mogelijk". De keus lijkt niet moeilijk maar het is en blijft de huiveringwekkende vraag of de mens heid er ooit toe zal kunnen worden gebracht, tijdig de keus te maken. Doet zij het niet, dan zal eens de on mogelijkheid van voortbestaan het em pirische bewijs vormen van de on mogelijkheid om de moderne totale oorlog als een „oplossing" te gebrui ken. Maar dan is er niemand meer die van dat bewijs kennis kan nemen. („Tenzij er vrede komt door Nigel Calder. W. A. Sijthoff, Leiden.) UITHOORN. De totale bruto-omzet inclusief de niet-geconsolideerde buiten landse deelnemingen van de N.V. Cindu nam in 1967 wederom toe en wel tot ƒ84.4 (v.j. ƒ74.5) min, zo meldt het ver slag. Dit betekent een stijging van 13 per cent. De hogere omzet stelde de Cindu in staat de eveneens toegenomen kosten op te vangen. De geconsolideerde netto-winst steeg met 54 percent tot 2,01 min. Het bruto- exploitatieresultaat voor afschrijvingen nam toe van 8.56 min tot 10.94 min, hoewel de exploitatiekosten een toene ming vertoonden tot 57.6 51.9) min. Zoals bekend wordt voorgesteld het divi dend van 7 tot 9 percent te verhogen. Ofschoon zich tekenen voordoen, die er op wijzen dat in bepaalde deelmarkten, waarin de Cindu opereert, zich invloeden kunnen manifesteren, die interne winst- vërschuivingen zouden kunnen veroorza ken, wordt het resultaat over 1968 met vertrouwen tegemoet gezien. De Cindu-aandelen zijn, zoals bekend, in handen van de N.V. Utrechtsche As- phaltfabriek en in die van Hoogovens, via haar 100 percent dochteronderneming N.V. Teerbedrijf Uithoorn (TEBU). Voor gesteld wordt, zoals bekend, het dividend van de Utrechtsche Asphaltafabriek te verhogen van 9.5 percent tot 12 percent. Uit het verslag van deze holding blijkt dat het saldo winst gestegen is tot ƒ389.000 (ƒ301.000). KOPENHAGEN. (DPA) De dertig jarige voormalige persattaché aan de Griekse ambassade in Kopenhagen, Georg Mavrogenis, is woensdagavond dood aan getroffen in een bos bij de Deense hoofd stad. Hij bleek door enige schoten in het hoofd te zijn vermoord. In zijn nabijheid werd geen wapen aangetroffen. Mavro genis werd sinds dinsdagavond vermist. LOUISVILLE, (AP). Volgens be richten uit Louisville zijn daar woens dagavond twee personen doodgeschoten aan het einde van wat de politie noemde een „dreigende" maar relatief rustige avond, vergeleken met de voorafgaande. Een van de twee werd door een politie agent doodgeschoten, de andere door een winkelier in wiens slijterij hij wilde in breken. WASHINGTON. (Reuter) Woedende Indianen hebben woensdag het Ameri kaanse hooggerechtshof in Washington bestormd en met flessen de ruiten van het gebouw ingêgooid. Een groep yan ongeveer driehonderd Indianen, die in het kader van de cam pagne tegen de armoede naar Washington waren gekomen, waren naar het gebouw gegaan om te protesteren tegen het aan tasten van de visrechten van hun stam door een regeringsbesluit. Zij gedroegen zich voorbeeldig totdat zij door politiemannen en functionarissen van de rechtbank werden afgewezen. Zij namen dit niet en begonnen met flessen te gooien. De politie sloot daarop prompt de dikke stalen deuren van het gebouw. Een paar Indianen wisten toch binnen te komen, maar werden snel weer verwij derd. Niemand werd gewond. ROME (AP) De Italiaanse socialisti sche partij heeft zich practisch uitgespro ken tegen een regeringscoalitie met de christen-democraten. Na een verhit debat gedurende twee dagen verwierp het partij bestuur de bezwaren van de socialistische leider Pietro Nenni en sprak zich, althans voorlopig, uit tegen zitting in een nieuw kabinet van het centrum en links.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15