Bobby Charlton: GOALS en de CUP t Coach Otto Gloria: »Wijhoopten nog op Eusebio, dat doe je altijd, maar we wisten aan de andere kant dat het gebeurd was" DE AVOND VAN BUSBY OMDAT STILES EN FOULKES TAAK GOED UITVOERDEN 1 HAARLEM NICOLS - H.C.A.W. VAN DER KUYLEN VERVANGT CRUYFF Wilson out, Busby in Xerxes/DHC blijft in Delft y sm r1 «v FC Brugge won Belgische beker na strafschoppen Portugal zag finale niet Arbiter Dorpmans mee naar Irak Cupfinale voor landenteams toch op t.v, Stolle was in moeilijkheden Jo de Roo mag twee jaar niet rijden in België DONDERDAG 30 MEI 1968 21 I I T i I« 1 syf ORKAAN 17; 7 ZELFZUCHTIG LICHTWEDSTRIJD 99 99 Hermsen liep 3000 m in junioren recordtijd ^iwewee^ipjgjljj^ vj»x«w>: Charlton heeft twee doelpunten ge maakt. Dit is er één van. Na de goals de cup. Charlton met Brennan in triomf met de enorme beker. BRUSSEL FC Brugge heeft gister avond na een dramatische strijd beslag gelegd op de Belgische voetbalbeker. In het Brusselse Heysel-stadion zagen 40.000 toeschouwers FC Brugge tegen AC Beer schot in de finale eep voorsprong van 1-0 nemen, maar in de tweede helft werd de stand gelijk. In de verlenging werd niet meer gescoord, zodat na twee uur voetbal strafschoppen de beslissing moesten bren gen. Zowel Brugge als Beerschot schoten vier keer raak, maar in de tweede serie schoot FC Brugge met meer beheersing. (Van onze sportredactie) LONDEN „Ik stond daar, de bal kwam terug. Wat kon ik anders doen dan nog eens koppen. Het was eigenlijk heel gemakkelijk". Jarige (19 jaar geworden) Brian Kidd vond het na afloop nog eenvoudig zoals liij daar in de vierde minuut van de verlenging van de Europa-Cupfinale de strijd besliste. Na een hoekschop kopte hij in, Henrique stompte de bal weg, terug op het hoofd van Kidd, maar hij had de tweede keer een te moeilijke opdracht. Het was 31 en Benfica wist dat het verder machteloos zou zijn tegen het toch al fellere Manchester United, dat bovendien prat kon gaan op de ongelimiteerde maar geweldige steun van 98.000 van de 100.000 toeschouwers in het Wembleystadion. Ineens was daar die flitsende knock out van Manchester United. In de verlenging sloegen achtereenvolgens Best (in de tweede minuut) en Kidd (in de vierde minuut) toe. Otto Glo ria, de Braziliaanse trainer van Benfica, zou het later toegeven: „Goed, we hoopten nog. Per slot van rekening blijft Eusebio een man waarop je kan blijven hopen, maar we voelden aan de andere kant o zo zeker dat de wedstrijd verloren was". De vierde goal van Manchester na negen mi nuten van Charlton, was daarvan de illustratie. De man waarop Gloria in die verlenging zijn hoop had gevestigd, die Eusebio, kon niet veel veranderen aan de sombere gevoelens bij de vrijwel niet loskomende Portu gese ploeg. Hij had in de laatste vijf minuten van de officiële speeltijd zijn briljanten gestrooid. In de slotperiode van de twaalf minuten, waarin Ben fica even flitsend kon spelen, nadat in de 33ste minuut van de tweede helft dan eindelijk gelukt was, waarop de gehele wedstrijd gemikt werd. Torres won eindelijk een kopduel van Foulkes en de bal kwam voor de vrijstaan de Graca terecht. Toen was het even stil in Wembley want de 1—0 voor sprong (na acht minuten in de tweede helft verkregen door Charlton) was verloren. Even stil, want dolenthousiaste Engelse supporters zweep* en hun ploeg snel weer op met hun aanmoedigingen. Maar Manchester wan kelde en het was Eusebio, die dat leek af te straffen. Met een keihard schot vlak voor tijd, maar Stepney stond recht in de baan van het schot. „Ineens kwam hij eraan. Helemaal vrij. Ik moest uit de goal. Hij knalde tegen me op. Gelukkig". De wedstrijd was voor Manchester United gered. m ƒ-■ Fraai was die wedstrijd niet. Matt Busby de manager van United sprak dan wel na afloop van een prachtige show en „ik ben trots op al mijn jongens", maar dat was in de vreugderoes van het be halen van de Cup. „Dat zijn de mooiste momenten van mijn leven. Ik ben de meest trotse man in Engeland vanavond". Vooral de eerste helft was overigens erg vervelend. Er werd niet goed gevoetbald, er werden wel veel overtredingen ge maakt. Van beide kanten. Met Cruz en Humberto als boosdoeners bij Benfica met Stiles en Foulkes als harde jongens bij Manchester. Toch lukte wat dat Engelse tweetal wilde. Nobby Stiles, na afloop schor omdat hij tijdens de wedstrijd door lopend aanwijzingen liep te schreeuwen en met grapjes de stemming in zijn onder zware mentale druk staande medeverde digers hoog hield, schaduwde Eusebio zo als de bedoeling was. Bill Foulkes, 36 jaar oud en pas weer gecontracteerd voor twee jaar, maakte Torres tot vrijwel ongevaar lijk. Met de methode zoals hij voorspeld had. „Direct er tegenaan gaan. Hem de bal niet gunnen. Dan is hij uit te scha kelen". Zo was Foulkes' procédé en het pakte goed uit. Aanvallend nam Johnnie Aston het sti mulerende deel voor zijn rekening. „Adol- fo speelt nog niet zo lang voor Benfica (dit seizoen pas waarin hij als reserve begon). Nadat ik hem een paar keer voor bij was gegaan, werd hij onzeker. Dat was gemakkelijk uit te buiten". Aston leidde Manchester United door de eerste helft als lichtend voorbeeld. Maar de man die het had kunnen afronden had een de. Maar de ploeg van Busby haalde het einde van de officiële speeltijd met 1-1. Binnen vier minuten in de verlenging was Wembley toen een orkaan van zich sterk wanende supporters. Eerst sloeg Best toe, later Kidd. Best, die ineens een vrij veld voor zich kreeg: „Ik had geen tijd om te denken, ik moest doorgaan. Het doelpunt heeft me de meeste voldoe ning gegeven, die ik ooit gekend heb". Kidd: „Ik kon blijven staan koppen, eigenlijk eenvoudig". De negentien jaar geworden spelers, die in het veld herhaal delijk in moeilijkheden was verwikkeld omdat hij bleef praten en dikwijls ook natrappen, vierde zijn verjaardag in de negende minuut met een voortreffelijke PARIJS. De Portugese voetbal liefhebbers hebben de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen niet kunnen zien. De ontmoeting tussen Manchester United en Benfica zou aanvankelijk via het Franse Eurovisie-net in de Portugese huiskamers komen. De staking van het Franse televisiepersoneel maakte de uitzending onmogelijk. i; - moeilijke avond. David Sadler had drie maal de kans te scoren, zoals hij ook na rust de kans zou hebben om doelpunten te maken. Maar Sadler faalde. En zo was er evenwicht na 45 minuten omdat ook die ene keer dat Eusebio weer eens een extra-dimensie aan het voetbalspel gaf, zijn schot door de lat gestuit zag. Na rust kreeg Sadler de voldoening die al zijn missers deed vervagen. Hij gaf na acht minuten de voorzet waaruit Charlton inkopte. Charlton over die eerste goal nadat hij in tien wedstrijden voor de Europa Cup niet had gescoord (de laatste keer was uit tegen Benfica twee jaar ge leden. 5-1 voor Manchester)" Ik wist niet waar de keeper stond. Ik raakte de bal nauwelijks". Charltons aanraken was uiterst efficiënt, want de bal rolde naar een voor Jose Henrique volkomen onbe reikbare hoek. Benfica moest nu het trage spel dat het als uitgangspunt had, opgeven. Coluna eens de briljante architect van Portugese aanvallen, nu een 32 jaar oude speler, die geen verrassingen meer te weeg kon brengen, haalde even op. De wedstrijd werd aantrekkelijker. En Manchester kreeg te incasseren wat dreigend bleef toen Sadler ansen bleef missen en Best veel te vaak te zelfzuchtig dacht en speel- Een redding van Henrique. Voor hem Best, Sadler en Foulkes. ren langs de vleugel. Charlton rondde dat af met een schitterende voetbewe ging: 4-1. Benfica voetbalde verslagen de resterende tijd uit. Theo Reitsma Pat Crerand ligt uitgeteld. Om hem heen ruziënde tegenstanders en ploeggenoten. Stiles, Charlton en Best slingeren verwijten naar het hoofd van Augusto en Eusebio. ADVERTENTIE VRIJDAG 31 MEI a.s. - Aanvang 20.00 uur Pim Muiier Honkbalstadion. DEN HAAG. Jef Dorpmans zal als scheidsrechter het Nederlands militaire voetbalelftal naar Irak vergezellen. De Nederlandse militairen komen in Irak uit in de eindronde van het toernooi om het internationale militaire kampioenschap, die van 11 tot 25 juni wordt gehouden. De organisatie had verzocht om een Ne derlandse scheidsrechter, waarop de scheidsrechtercommissie Dorpmans aan wees. ZEIST. Willy van der Kuylen in de wedstrijd van 1 mei in Warschau te gen Polen linksbuiten zal de gebles seerde Johan Cruyff vervangen als rechts binnen van het Nederlands elftal, dat van avond in het Olympisch Stadion tegen Schotland uitkomt. „Ik had een tweede mogelijkheid", zei bondscoach Georg Kessler 'nadat hij gis termiddag op het KNVB-sportcentrum te Zeist de training had afgesloten. „Ik had Sjaak Swart als rechtsbuiten kunnen op stellen en Klijnjan de plaats van Cruyff kunnen laten overnemen. In de voorberei ding op de wedstrijden van het wereld kampioenschap heb ik er de voorkeur aan gegeven een andere rechtsbuiten te pro beren. Klijnjan heeft trouwens al eens eerder als rechtervleugelspeler in het oranje-team gespeeld, namelijk vorig jaar september in Amsterdam tegen Oost- Duitsland". Kessler heeft goede hoop dat de com binatie Klijnjan - Van der Kuylen don derdagavond de Schotse verdediging voor problemen kan stellen. „Ze voelen elkaar zeer goed aan. Dat was ook op de trai ning te zien". Kessler bennadrukte dat het niet opstel len van Sjaak Swart beslist niet betekent dat de Ajacied geen nieuwe kansen zal krijgen. „Dat ik de voorkeur heb gegeven aan Willy van der Kuylen", aldus de LONDEN „De koningen van Europa" Busby verovert zijn kroon, Engeland aan de top. Dat zijn de koppen waarmee de Engelse dagbladen vandaag de ver overing door Manchester United van de Europa-Cup presenteren. Zelfs The Times heeft op zijn voorpagina bijna een kolom gereserveerd voor de wijze waarop „Man chester United een bladzijde heeft ge schreven in de geschiedenis van het we reldvoetbal". De Daily Express kwalificeert het spel van de Mancunians als voetbal dat niet alleen van Europese maar van wereld klasse was. Veel lof heeft het blad vooral voor tovenaar George Best, maar scheids rechter Lo Bello komt er bepaald slecht af. De spelers van Manchester United rea geerden waardig op de slechtste arbitrage die ooit bij een dergelijke wedstrijd was. Ook The Daily Mail heeft vernietigende woorden voor de Italiaanse scheidsrech ter. „Hij negeerde de grove overtredin gen en bestrafte alleen de kleine ver grijpen." Het blad pleit Manchester Uni ted niet vrij maar legt de schuld toch op de schouders van de Portugezen die „de wereld de donkere zijde van hun natuur wilden laten zien." Voor het overige over treffen de ochtendbladen elkaar in huldi gende woorden voor de prestaties van Matt Busby en zijn ploeg, die als wonder baarlijk, geweldig, magnifiek, glorieus, onvergetelijk worden geschilderd. Enge land is in de ban van Manchester United en bijna met sympathie worden leuzen herhaald die de Manchester United-sup- porters vannacht, na een duik in de fon teinen op Trafalgar Square, aanhieven voor de gebouwen van het Lagerhuis: Wilson out, Busby in". bondscoach, „houdt allerminst in, dat Swart bij de verdere ontwikkeling van het Nederlands elftal in de voorronde van het wereldkampioenschap wegvalt". Het Schotse elftal is als volgt samen gesteld: doel; Clark (Aberdeen), achter: Fraser (West Bromwich Albion), Mc Creadie (Chelsea), Moncur (Newcastle United) en Mc Kinnon (Glasgouw Rangers), mid den: Smith (Glasgow Rangers) en Ander son (Glasgow Rangers), voor: Hope (West Bromwich Albion), Mc Lean (Dundee), Greigh Glasgouw Rangers), en Cooke (Chelsea). HAARLEM. De Europa Cupfinale voor landenteams, die zaterdagavond 8 juni in Rome gespeeld wordt, zal toch door de tv worden uitgezonden. Aanvan kelijk had de KNVB daarvoor geen toe stemming gegeven omdat op die dag Ajax voor de internationale nacompetitie thuis tegen Torino zou spelen. Deze wedstrijd is nu verplaatst naar vrijdag, zodat er tegen een tv-uitzending van de finale geen bezwaar meer bestaat. De uitzending begint 's avonds om acht uur via Ne derland I. PARIJS Christian Duxin, een onbe kende Franse amateur, heeft tijdens de internationale tenniskampioenschappen van Frankrijk in Parijs de prof Fred Stolle aan de rand van een nederlaag ge bracht. De 26-jarig;e Duxin had tegen de beroemde Australiër in de vijfde en be slissende set een voorsprong van 4-3 en 40-15 op zijn eigen service maar faalde toen volkomen. Een nuchtere Stolle zei na afloop: „Ik speel momenteel zo slecht dat ik mij verbaas nog de eerste ronde te zijn doorgekomen". Roy Emerson trad op Roland Garros, na zijn overwinning van vorig jaar, voor de eerste keer als prof op en ook hij maakte een matige indruk. Tegen de jonge Nieuw zeelander Onny Parun moest hij een set afstaan. Herenenkelspel, eerste ronde: Stolle (Austr.) versl. Duxin (Fr) 3-6, 7-5, 6-3, 3-6, 6-4; Crealy (Austr.) versl. Sangster (GB) 9-7, 3-6, 4-6, 6-2, 6-0; Emerson (Austr.) versl Parun (Nw. Zeel.) 5-7, 6-1, 6-2, 6-2; Ruffels (Austr.) versl. Kazake- vitsj (Rusl.) w.o. GENT. Een hof van appel heeft gis teren de Nederlandse wielrenner Jo de Roo verboden in België gedurende twee jaar deel te nemen aan wielerwedstrijden omdat hij stimulerende middelen gebruikt heeft. Voor een rechtbank in Antwerpen werd hem een verbod van slechts tien maanden opgelegd. Piet Braspenninck kwam er af met een waarschuwing van een rechtbank in Hasselt. Hetzelfde hof in Gent sloot ook Jacques Anquetil om dezelfde reden uit. NIJMEGEN. Jos Hermsen van de atletiekvereniging Union/Numaga-combi- natie uit Nijmegen heeft in Nijmegen het Nederlands juniorenrecord op de 3000 meter verbeterd. Hermsen kwam tot een tijd van 8 minuten en 28.4 seconden. Het oude record stond op naam van Herm- sens stadgenoot Tom Fairly (Quick) met 8 minuten en 33.8 seconden. DELFT De Rotterdammer P. Hoogenboom, ex-geldschieter van de stichting Xerxes/DHC, is bereid het eredivisieschap aan Delft te laten. Het stichtingsbestuur van Xerxes/DHC en leden van de supportersvereniging, werkend onder auspiciën van het actiecomité, hebben daarover overeenstemming met Hoogenboom bereikt. Over de financiële afwikkeling bestaat nog onzekerheid. Hoogenboom zal namelijk de spelers Treytel en Van Hanegem volgens afspraak aan Feijenoord verkopen, maar is genegen het merendeel van de andere spelers aan „Dell't" te laten. Daar voor verlangt hij echter een bedrag van ongeveer f 300.000. Daarnaast kan Delft het eredivisieschap ook „kaal" behouden, dat wil zeggen dat de huidige contract spelers allen verdwijnen. Wat de geldelijke afwikkeling betreft, zal men waar schijnlijk vandaag opnieuw contact met de heer Hoogenboom opnemen. Hoogen boom zal in geen geval het komende seizoen nog deel uitmaken van het stichtings bestuur. Hij wenst zich enige tijd uit het betaalde voetbal terug te trekken.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 21