VAN DAG TOT DAG Laatste stemming over noodwet in Bonn Bij verlies in Californië geen presidentskandidaat Mitterrand voelt niets voor een volksfront Ontploffing in crèche kost zeven kinderen het leven Voor sportieve aktieve mensen ENGEL commentaar op actuele zaken Kennedy kondigt aan: Communisten niet achter Mendès-F rance Rigoreuze boycot van Rhodesië Arias president van Panama Novotny geschorst als partijlid Husqvarna Kans op Arabische boycot van China Zuivering rechters in Griekenland Dubcek wil een partijcongres 3 telegrammen DONDERDAG 30 MEI 1968 Studenten krijgen arbeiders niet mee Politiek strafrecht (Vervolg van pagina 1) Koopt U óók alles voor PINKSTEREN Jan van Goyenstraat Californië Laat succes Een nieuwe lente en een nieuwe haring. En boter op uw knapperige toast. Chef d'oeuvre als hors d'oeuvre: savoureer die pure smaak van zeebanket plus heuse boter. wm m w wkkkf m m m m wêt m m ^flPS Op het moment dat deze krant in de brievenbus ligt, is waarschijnlijk in Parijs een bijzonder belangrijke beslissing ge vallen die van direct bepalende invloed zal zijn op het verdere verloop van het riskante Franse avontuur. De epidemische wanorde, die intussen het gehele Franse maatschappelijke le ven heeft lamgelegd, heeft zich steeds duidelijker geconcentreerd op het force ren van een politieke beslissing, waarbij alle nevendoeleinden plotseling onbelang rijk zijn geworden. Loonsverhogingen, autonomie van studentenraden, hervor mingen op sociaal en bestuurlijk gebied, alles wat aan eisen en kreten de laatste weken uit diverse rebellerende groepen omhooggekomen is, heeft een onderge schikte plaats gekregen bij de dreunende vuistslag op de regeringstafel die verge zeld ging van de eis tot een totale poli tieke ommezwaai. Nog steeds is het niet duidelijk dat die eis het verdwijnen van president De Gaulle als uitgangspunt had. Wel hebben de betogingen zich de alleenheerser De Gaulle tot mikpunt ge kozen, maar het ging toch kennelijk in de eerste plaats om verandering van het politieke systeem. Intussen heeft de president zich in de rustige omgeving van zijn buitengoed be raden op de voor hem zo belangrijke vraag, op welke manier hij de Franse natie in deze ogenblikken het best kan dienen. Wat ook van hem gezegd kan worden, welke verwijten hem ook kun nen worden gemaakt, welke beschuldi gingen hem naar het hoofd worden ge slingerd en welke fouten hem ook terecht kunnen worden verweten één ding kan het gezonde verstand toch zeker dui delijk onderscheiden en dat is het feit dat Charles De Gaulle de afgelopen jaren zich persoonlijk heeft opgeofferd voor een nationale zaak, op een leeftijd die hem volledig het recht op gezapige rust zou hebben moeten geven. Terwijl men hem op spottende wijze kwalijk nam dat hij zich terugtrok in zijn particuliere ver blijf buiten het Parijse gewoel, om te overdenken wat hem te doen stond, heeft hij waarschijnlijk de zwaarste beslissing van zijn leven genomen. Niet, omdat te rugtreden en de Fransen' aan zichzelf over laten zo moeilijk zouden zijn, maar om dat in zijn onverzettelijk plichtsgevoel de twijfel is blijven leven, of in deze moei lijke uren Frankrijk toch weer niet een keer gered moest worden van heilloze avonturen. Men kan dat uitleggen als een zucht naar macht of een grove zelfoverschat ting, maar het kan voor een oude man met het onbuigzame karakter van een doorgewinterde frontsoldaat evenzeer een gewetenskwestie zijn. Wie de loopbaan en de prestaties van generaal De Gaulle kent, kan zich niet onttrekken aan de indruk dat de Franse natie van 1968 aan geheugenstoornis lijdt. Een moeilijk man als De Gaulle, die bovendien nog behept is met het irriterende talent van een vooruitziende blik, was van het begin af gedoemd tot een verblijf op eenzame hoogte. Uit die hoogte heeft hij geregeerd als een tolerante dictator, die geen halve cent gaf om meningen van anderen maar tegelijk de gave bezat om zijn eigen me ningen tot gouden regels te maken. De Gaulle heeft geregeerd met buiten sporige bevoegdheden bevoegdheden die andere dictatoren zouden hebben ver leid tot het grofste misbruik. Daarvoor behoeven geen voorbeelden te worden aangehaald. De Gaulle heeft zijn autori tair regime in werking gehouden zonder dat in Frankrijk ooit één druppel bloed gevloeid is. De gewetenszaak die hij in de pastorale rust van zijn buitengoed heeft uitgevochten, had niets te maken met een keus van geweld of capitulatie. Het was eenvoudig de persoonlijke vraag of Frankrijk gediend zou zijn met een voort zetting van zijn regime of niet. Wie in Parijs de straatoproeren heeft bijgewoond, verbaast zich misschien over het feit dat dit nog een vraag voor de president bleek te zijn. Het is echter aan nemelijk dat De Gaulle zijn gewoonte getrouw is gebleven om verder te kijken dan het moment van nu. En er rijn op dit moment waarschijnlijk bijzonder weinig mensen in Frankrijk die het ver mogen bezitten, de gevolgen te overzien van een spontane revolutie. Als Charles de Gaulle zich heeft beziggehouden met de berekening van die gevolgen, heeft hij een grotere prestatie voor de Franse toe komst geleverd dan degenen die zich heb ben laten meeslepen door het oproer zon der zich te realiseren hoe Frankrijks po litieke toekomst kon worden beveiligd te gen de gevaren, die door de chaos werden opgeroepen. Het zal velen moeilijk vallen, hun vreugde over de opstand tegen De Gaulle te mengen met enige vrees voor datgene wat te wachten staat. Toch lijkt die vrees verantwoord en noodzakelijk, om een al te rauwe ontnuchtering „in de grauwe ochtend na het feest" te ontgaan. (Van onze correspondent) BONN In de Westduitse univer siteitssteden is het woensdag onrustig gebleven door de studentendemon straties tegen de wetgeving op de noodtoestand, die vandaag in de Bondsdag zijn eindstadium bereikt. Als de afgevaardigden het wetten- complex aannemen zijn er alleen nog maar enige formaliteiten nodig voor het tot wet verheven zal zijn. De hevig omstreden wetgeving voorziet in een uiterst gedetailleerde regeling voor het geval er in het land een noodtoestand zou uitbreken. Vooral de verregaande be perking van het stakingsrecht, de moge lijkheid om de Bundeswehr als politie- troepen in te zetten en de dienstverplich tingen hebben grote weerstanden opge- gewekt, vooral ook bij de vakbonden. In West-Berlijn hebben studenten ver geefs getracht het regeringsgebouw te be zetten. De Goethe-universiteit in Frankfort is door de protesterende studenten in Karl Marx-universiteit omgedoopt. De studen ten verklaarden de universiteit tot „poli tieke hogeschool". In de collegezalen werd alleen over politieke thema's ge sproken. De gehele week zijn de normale colleges uitgevallen. Meer dan duizend scholieren trokken door de straten van Frankfort en werden oij hun protest tegen de wetgeving op de noodtoestand door studenten gesteund. Discussies met arbeiders voor de fabrieks- poorten Verliepen weinig succesvol. Sta kende scholieren bezetten een meisjes gymnasium in de binnenstad. In Heidel- berg zette de rector van de universiteit de studentenraad van de stad af. Deze maat regel werd echter door de Algemene Stu- dentenbond, die hoofdzakelijk uit S.D.S.- leden bestaat, als in strijd met de be voegdheden van de rector opgevat. ■In de morgenuren beraadslaagde de Bondsdag over een nieuwe wet ter rege ling van het politieke strafrecht. Deze wet liberaliseert de rechten die de staat te zijner eigen bescherming heeft. Een nieu we strafbare daad is het zogenaamde „vredesverraad" dat van toepassing zal LOS ANGELES (AP). Senator Ro bert Kennedy heeft woensdag gezegd, dat hij zich uit de presidentsverkiezingen zal terugtrekken als hij volgende week dins dag de voorverkiezingen in Californië ver liest. Na maandenlang geweigerd te heb ben heeft Kennedy er nu mee ingestemd om een debat aan te gaan met senator Eugene McCarthy, die hem dinsdag in de voorverkiezingen in Oregon versloeg. Het Amerikaanse televisiestation ABC heeft McCarthy, Kennedy en Humphrey voor zondagavond een uur zendtijd aangebo den voor een debat. De officiële einduitslag van de voor- verkiezingen in Oregon is voor McCarthy nog iets gunstiger dan gisteren. De grij ze senator heeft 45 percent van de Demo cratische kiezers meegekregen. Kennedy bleef op 39 percent staan en Humphrey zakte naar drie percent van de stemmen. Daar moeten echter de dertien percent Johnson-stemmers worden bijgeteld. Nixon, die in Oregon 73 percent van de stemmen heeft gekregen, beweerde, dat PARIJS. De kans op een volksfront regering lijkt op het moment niet groot, want Mitterrand heeft hiertoe zijn mede werking geweigerd. Pierre Mendès France heeft gisteravond in een toespraak over de radio, die haar medewerking aan De Gaulle ook heeft opgezegd, tot driemaal toe herhaald dat hij bereid is de leiding van een linkse overgangsregering op zich te nemen. Maar een uur later lieten de communisten in bedekte termen al we ten niets van een nieuwe „redder der voorzienigheid" te willen weten. Nu ook de kansen op een volksfront klein zijn door de houding van Mitter rand bestaat er kans dat de communis ten op een staatsgreep mikken. Een van degenen, die wel achter Mendè.d France staan is de leider van de democratische centrumpartij, Lecanuet. Frankrijkd stond vanmorgen op het kruispunt. Links en rechts openen zich de wegen voor een staatsgreep, terwijl rechtuit de parlementaire weg niet zo veel uitzicht meer lijkt te bieden. Want ontbinding van het parlement, waarop sommige gaullisten hebben aangedrongen, zou het probleem, hoe het land tot de volgende verkiezingen moet worden be stuurd, al evenmin kunnen oplossen. De staking bij het Fransepersbureau AFP, dinsdagavond ingegaan, is gister middag om half vier opgeheven. De di verse categorieën niet-journalistiek perso neel van AFP zagen hun voornaamste eisen ingewilligd, zo wordt gemeld, en hebben besloten het werk onmiddellijk te hervatten. Over de nog overgebleven kwesties zal worden onderhandeld. De drukkers van het gaullistische dag blad La Nation hebben vandaag gewei gerd hun krant te drukken omdat daarin een oproep stond tot deelneming aan een demonstratie voor de huidige regering. NEW YORK (AP) De Veiligheidsraad heeft woensdag met algemene stemmen besloten tot een vrijwel totale economische boycot tegen het blanke minderheidsregi me van de Rhodesische premier Ian Smith. De nieuwe maatregelen, bedoeld om de regering Smith ten val te brengen, zijn bindend voor alle leden van de V.N. en gaan verder dan de sancties waartoe op 16 december 1966 werd besloten. ADVERTENTIE in het winkelcentrum R-U-l-M-E parkeergelegenheid de nominatie vrijwel binnen zijn bereik is. Reagan, die nog steeds volhoudt geen presidentskandidaat te zijn ofschoon hij een lange en dure televisie-campagne voerde, kreeg 23 percent. De bijschrijf- campagne voor Rockefeller, die in 1964 in Oregon won, leverde hem slechts vijf percent op. Alle kandidaten en hun omvangrijke ge volg zijn nu in Californië, één van de dichtst bevolkte staten van Amerika, aan gekomen, waar volgende week dinsdag voorverkiezingen worden gehouden. Op het vliegveld bereidde een grote menigte McCarthy een enthousiast welkom, maar de voortekenen voor hem in de strijd met Kennedy zijn niet zo gunstig. Niet temin verklaarde McCarthy; „Ik ver wacht in Californië te zullen winnen. Ik ben de sterkste kandidaat die de Demo cratische partij kan benoemen." McCarthy hekelde opnieuw de diploma tieke starheid die het Amerikaanse beleid sinds 1961 heeft gekenmerkt. Hij herhaal de dat de VS hun militaire operaties in Vietnam zullen moeten beperken en een nieuwe regering in Zuid-Vietnam moeten aanvaarden. Hij riep op tot een nieuw be leid tegenover China, erkenning van twee China's en diplomatieke erkenning van Peking. Terwijl zijn tegenstanders elkaar be vechten in de voorverkiezingen, verovert Humphrey steeds meer stemmen van ge delegeerden in die staten waar de conven ties over de afvaardiging beslissen. In Florida veroverde Humphrey 53 van de 63 stemmen. De lijst van McCarthy's aan hangers kwam er daar nauwelijks aan te pas. zijn op diegene die aan de voorbereiding van een oorlog tegen de bondsrepubliek deel heeft. Ingeperkt daarentegen wordt het begrip „in gevaar brengen van de staat". Een belangrijk uitvloeisel van deze regeling is, dat voortaan burgers van de D.D.R niet meer in de bondsrepubliek bestraft zullen kunnen worden voor daden die zij in de D.D.R. gepleegd hebben. Ten derde zal het begrip van een staats geheim opnieuw worden geformuleerd. Zo zullen bijvoorbeeld journalistieke over zichten, die zijn samengesteld uit publiek toegankelijk materiaal niet meer als ver breken van staatsgeheimen kunnen wor den opgevat. Een uitzondering op de nieuwe regeling over staatsgevaarlijke schrifturen zijn voorlopig geschriften uit de D.D.R. Pas vanaf 1 augustus van dit jaar zullen kranten en tijdschriften uit Oost-Duitsland ongehinderd naar de bondsrepubliek kunnen worden geëxpor teerd en te koop worden aangeboden. De Bondsdag zal daarna nagaan of in de D.D.R. ook kranten en tijdschriften uit de bondsrepubliek worden toegelaten. De toekomstige toelating van D.D.R.-ge- schriften is een wel wat erg laat succes van de vooruitstrevende politici in de Bondsrepubliek. Omdat echter met zeker heid kan worden aangenomen, dat het Ulbricht-regime Westduitse litteratuur niet zal toelaten, zullen de conservatieven in Bonn er op hun beurt zeker van kun nen zijn, dat een hernieuwd verbod van invoer uit de D.D.R. tegen het eind van het jaar kan volgen. ATLANTA, (AP). Negen personen, van wie twee vrouwelijke personeelsle den die stierven bij heldhaftige pogingen de jonge kinderen die onder hun hoede waren te redden, zijn om het leven geko men bij een gasontploffing, die een kin dercrèche in Hapeville veranderde in een grote smeulende puinhoop. Zeven kinderen werden gedood, een achtste is in levensgevaarlijke toestand in het ziekenhuis opgenomen. De direc trice van de crèche, de vijftigjarige me vrouw J. M. Gardner, is bij het reddings werk omgekomen in de vlammen, evenals een dertigjarige assistente. Alleen omdat zij en anderen steeds weer terug gingen in het door brand geteisterde gebouw is het dodencijfer onder de kinderen niet hoger geworden. MEXICO-CITY (D.P.A.) Tot presi dent van de anderhalf miljoen inwoners tellende Middenamerikaanse republiek Panama is oppositieleider Arnulfo Arias gekozen. Toen zeventien percent van de stemmen geteld was verklaarde de lei ding van de verkiezingen Arias tot over winnaar. De 67-jarige arts is ook in 1940 enl949 tot president gekozen. Beide keren is hij voor de afloop van zijn ambtster mijn te val gebracht. Arbeiders begonnen dadelijk de kinde ren uit het gebouw weg te leiden zodra een bulldozer een gasleiding had geraakt en men het geluid van ontsnappend gas kon horen. De eerste groep was nog niet in een nabijgelegen huis gebracht of de eerste ontploffing deed zich voor. Er brak brand uit en binnen enkele minuten stond het gebouw in lichterlaaie. Niette min konden de arbeiders tweeëntwintig kinderen in veiligheid brengen. De leef tijd van de kinderen in de crèche varieer de van zes maanden tot zes jaar. PRAAG (A.P.). Het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft oud-president Antonin Novot ny het lidmaatschap ontnomen. Novotny werd ook geschorst als lid van de partij. Hetzelfde lot ondergingen zes hoge func tionarissen van zijn bewind, dat in janu ari van dit jaar vervangen werd door de meer liberale groep onder leiding van Alexander Dubcek. Bij de laatsten die geschorst zijn „tot hun verantwoordelijkheid voor de poli tieke processen volledig is opgehelderd" behoren ook oud-premier Dilen Sirokyon, oud-minister van Binnenlandse Zaken Karol Bacilek en oud-procureur-generaal Jiri Urvalek. ADVERTENTIE KINS ADVERTENTIE S Beter met Gmsboter Een huilende moeder wordt wegge bracht van de ruines van de crèche. ADVERTENTIE IMDIR SIMBfl Dealer voor Haarlem en omstreken Grote Houtstraat 181. Tel. 1 44 44, Haarlem Enorme keus naaimeubelen voor elk inte rieur, in teak, noten, palissander e.a. hout soorten. BEIROET, LIBANON (A.P.). De Arabische landen onderzoeken berichten dat China handel zou drijven met Israel. Mohammed Mahgoub, de commissaris- generaal van de Arabische „Boycot- Israel"-organisatie heeft woensdag ge zegd dat er nog geen bewijs is dat Peking handel zou drijven met Israel of dat China Israel voorziet van oorlogsma teriaal. Hij voegde daar echter aan toe dat ieder Chinees schip dat op dezelfde reis Arabische en Israëlische havens zou aan doen, automatisch op de zwarte lijst zou worden geplaatst. Hij deelde mee dat de Arabische lan den geen zaken meer doen met de Ame rikaanse Coca Cola-maatschappij en met de Radio Corporation of America (RCA), omdat deze maatschappijen handel drij ven met Israel. ATHENE. (AP) Het Griekse mili taire regime heeft een zuivering van de rechterlijke macht bekendgemaakt, waar bij tien rechters van het hooggerechtshof en twintig autoriteiten van lagere recht banken werden ontslagen. In een bekendmaking van de regering wordt gezegd, dat de dertig mannen zijn ontslagen wegens „verlies aan prestige" en dat zij betrokken zijn in de politiek met linkse of communistische tendenzen. PRAAG (Reuter). De Tsjechoslo waakse partijleider Alexander Dubcek heeft voorgesteld in september een par tijcongres te houden. Hij beoogt daarmee de verwijdering van de conservatieve leden uit het centrale partijcomité. 1 Brief van Oswald. Een brief van Lee Harvey Oswald de vermoedelijke moordenaar van president John Ken nedy heeft op een veiling in New York 1050 dollar opgebracht. Oswald stuurde de brief destijds vanuit Rus land aan zijn moeder. De koper wenste onbekend te blijven. Luchtbus. De Westduitse regering zal de Lufthansa verzoeken minstens tien vliegtuigen van het type luchtbus te bestellen, met optie op nog acht. Peru. Gedwongen door de ergste econo mische en financiële crisis, die Peru in negen jaar heeft doorgemaakt, heeft het kabinet van premier Raul Ferrero zijn ontslag ingediend. Canada. Canada zal het diplomatieke en culturele verkeer met de Frans-spre kende landen uitbreiden en aanzienlijk meer financiële hulp aan hen verle nen, zo heeft premier Pierre Trudeau meegedeeld. Stemrecht. In een rede voor studenten heeft president Johnson voorgesteld aan achttien jarigen stemrecht te ver lenen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3