Negenenzestigj'arige gepromoveerd bij Johannes Calvijn-academie Zondagsschoolcongres vol hoogtepunten Boodschap van de voorzitters van de Wereldraad van Kerken Studie over nadere reformatie Studiedag homofielen Modern ganzenbord Naar Grand Rapids Drive-in diensten Percentage gereformeerden neemt toe ZATERDAG 1 JUNI 1968 Erbij 14 Saambindend „Leven voorleven99 beste methode Beweging Werk groeit Beste methode (Van onze correspondent) EPE Drs. Joh. de Boer is gepromoveerd tot doctor in de theologie aan de theologische academie (uitgaande van de Johannes Calvijnstich- ting) te Kampen. Vrijdag bereikte deze gereformeerde emeritus-predi kant, woonachtig in de verzorgingsflat Rozenhof in Epe, de 69-jarige leeftijd. Het komt slechts heel zelden voor dat iemand op deze leeftijd nog de doctorstitel haalt. Bij de promovendus in Epe is het de bekroning van wat hem zijn hele leven al heeft bezig gehouden. jj De promotie gebeurde bij prof. dr. A. D. R. Polman op een proefschrift „De verzegeling met de Heilige Geest volgens de opvatting van de nadere reformatie". „Van mijn studententijd af heb ik belangstelling gehad voor dit onder werp en al van huis uit had ik een en Comrie aanwezig waren die de jon ge De Boer boeiden om hun uiteenzet tingen over de nadere reformatie. In 1961, tijdens zijn Bierumse periode, haalde hij op 62-jarige leeftijd het doc toraal examen theologie. „Begin 1962 ben ik begonnen aan de voorbereiding van mijn boek. Toen we ons na mijn vervroegd emeritaat in Dr. De Boer bepaalde geestelijke achtergrond, die mij mijn aandacht in het bijzonder op deze materie deed richten. Ik heb nooit de bedoeling gehad er een dis sertatie over te schrijven en erop te promoveren. Wel was ik de laatste jaren bezig aan het schrijven van een boek en toen ik dat een half jaar ge leden eens voorlegde aan prof Polman, zei deze: „Dit is verantwoord om op te promoveren." Ik heb toen het besluit maar genomen. Mijn kinderen stonden sprakeloos toen ze het hoorden", ver telt de bejaarde doctorandus. Joh. de Boer is van 1926 tot 1964 predikant geweest in de gereformeerde kerk van achtereenvolgens Brouwers haven, Zuid-Beijerland, Amsterdam- Noord (Buiksloot) en Bierum. Hij is afkomstig uit Zwartsluis, waar zijn vader onderwijzer was, en waar in het ouderlijk huis de boeken van Brakel Het Nationaal Protestants Centrum voor de Geestelijke Volksgezondheid en het Katholiek Nationaal Bureau voor de Geestelijke Gezondheiszorg houden op donderdag 13 juni in „Bnsohlust" te Zeist een studiedag over de pasto rale zorg aan homofielen. Voor deze studiedag zijn ruim achtduizend rooms- katholieken en protestantse pastores uit genodigd om hen te helpen aan een be ter inzicht in de problematiek van deze mensen. Het centrale thema is verdeeld in vijf subthemata: Bijbel en homosexualiteit. Discussie leider: ds. A. J. R. Brussaard. Het pastoraal gesprek met de homo fiel (bijzondere aandacht zal hierbij geschonken worden aan de verhouding tussen pastor en psychiater). Discussie leider: pater dr. J. B. F. Gottschalk. Is homosexualiteit in ons cultuurpa troon een psychische stoornis? Discus sieleider: J. Grubben, zenuwarts. Praktisch pastoraat aan homofielen (ter sprake zullen komen o.m. de ver schillende verwijzingsmogelijkheden Discussieleider: ds. A. Klamer. De homofiel in het gezin. Discussie leider: W. J. Sengers. zenuwarts, lid hoofdbestuur van de Stichting „Dia loog". De organisatie is in handen van het Nationaal Protestants Centrum, Duin weg 23, 's Gravenhage, telefoon 070- 512521. monde van de „Broederen uyt Zee- landt", waar zij was ontstaan. Ze legde de nadruk op de verdieping van het heilsleven, aldus dr. De Boer, „op een vroom christenleven, zowel innerlijk als naar buiten, anders dan Calvijn daarvoor had benadrukt." Dr. De Boer: „Het verschil met de opvattingen van Calvijn is met dit voorbeeld te verduidelijken: naar een muur toelopen en niet omkijken is Calvijns reformatie, wel omkijken en in jezelf schouwen of je wel kunt gaan is de nadere reformatie." Nadere reformatie. De beweging is na honderd jaar hoe langer hoe meer verzand in mystiek, bevindelijkheid en subjectivisme. Ze werd precistisch en wettisch. De spiritualiteit van de na dere reformatie was in de achttiende eeuw al heel wat anders dan de vroom heid van Calvijn. De beweging raakte in verval. De opvattingen van de nadere re formatie zijn ook nu nog levend aan wezig in protestants Nederland. Dr. De Boer wijst op de gereformeerde bond in de hervormde kerk en de gerefor meerde gemeente. „Zeker, de bond ziet zich als de voortzetting van de nadere reformatie. En de staatkundig-gerefor meerde partij is gewoon de politieke exponent van de opvatting van.deze beweging. De partij is daarmee goed getypeerd: ze verdedigt iets van drie eeuwen terug". Drs. De Boer zegt, dat hij in zijn proefschrift duidelijk af stand heeft genomen van de nadere reformatie. „Maar ik ben geen anti piëtist. Ik ben niet controversieel te werk gegaan, maar saambindend, in de hoop dat de gereformeerde kerken el kaar zullen zoeken op dit punt". Nieuwe kerkbouwde kerk van de gemeente van de gereformeerde kerk in Eemdijk. Het gebouw is ont worpen door de Santpoortse archi tect A. J. Graaff (HBO, BNA). (Foto Baksteen). 1964 in Epe vestigden, stond er nog geen letter op papier. Ik heb het hier de laatste jaren geschreven", vertelt hij. Het proefschrift is een dogma-histo rische studie over de heilsopvatting van de nadere reformatie, die de auteur omschrijft als een Nederlands- kerkelijke beweging uit het begin van de zeventiende eeuw, die zich ten doel stelde om in aansluiting op de refor matie van Calvijn een verdere nadere reformatie door te zetten in de vader landse kerk en heel het Nederlandse volksleven. De beweging kondigde zich aan op de Dordtse synode van 1618-1619 bij DORDRECHT „De kloof tus sen de mens van nu en de bijbel is groot. De bijbel wil erkend worden als de oorkonde van 'de wérkelijke wereldgeschiedenis, waarin de we reld oorsprong en doel heeft. De mens wordt opgevorderd om eigen leven daarin in te bedden. Dan wordt hij door de zin van de ge schiedenis gedragen van schepping naar verlossing, die hem anders ontgaat". Zo sprak de heer B. Folkertsma medewerker aan „Het Leerhuis" te Amsterdam op het door de Neder- landsche Zondagsschool Vereeniging in Dordrecht belegde landelijke „Congres 102" tijdens zijn referaat over ,Het Oude Boek in de nieuwe tijd" waarin hij gedachten van de Joodse geleerde Martin Buber had verwerkt. „In uw werk staat u vaak voor het enorme crisisprobleem van het lezen en doorvertellen van de Bijbel. Dit Boek brengt het levende, actuele Woord Gods over, waarop elke gene ratie een eigen antwoord moet geven. Het is van groot belang, dat u zelf tot echt bijbellezen dit is „antwoor dend lezen" komt! Onbevangenheid als bij een nieuw boek is nodig met een grote openheid voor wat er dan ge beuren kan ook met u zelf." Anders dan vorige jaren volgde er op deze inleiding geen discussie, want de NZV heeft thans zijn jaarlijks be raad evenals in 1967 tot één dag be perkt. Uit het gehele 'and waren enige honderden bezoekers naar .Kunstmin" in Dorcjrecht gekomen. Voor het geza menlijke overleg en vooral voor de instructie valt steeds grotere nadruk op de regionale najaarsconferenties, die steeds duizenden zondagsschoolwer kers trekken. Iemand is getrouwd en wordt priester mag verder spelen. Iemand is priester en is getrouwd mag verder spelen Iemand is priester en trouwt moet in de put Iemand is getrouwd en wordt priester mag twee wijdingen overslaan. Aldus het blad van het bisdom Den Bosch. Toch kan het jaarlijks festijn van een landelijke samenkomst niet ont breken, omdat hier ook de huishoude lijke zaken van de vereniging worden behandeld, die nu in het tweede jaar na zijn eeuwfeest is vandaar ook de naam „Congres 102". Uit het jaarverslag 1967 bleek, dat het werk zich goed ontwikkelt. In een meerjarig werkplan is het beleid uit gestippeld, dat mede gericht is op de groei van het vormingswerk. In dit verband kon de voorzitter van de NZV ds. J. ter Schegget, meedelen, dat cr straks veertien opgeleide krachten be schikbaar zullen zijn voor het geven van plaatselijke cursussen, waar deze maar gewenst worden. De nieuwe vorm van het instructieve maandblad Kind en Zondag" kreeg vele gunstige reac ties. Het resultaat van de actie „Éénmaal Andermaal" 12.500,werd over handigd aan vertegenwoordigers van de Gereformeerde zendingsinstantie voor Soemba en Brazilië. Het surplus zal bestemd zijn voor de arbeid in In donesië. Ds. Ter Schegget hield aan het eind van het congres zijn iaarrede en pro beerde daarin richting aan het werk aan te wijzen rondom de vraag: Wel ke plaats en functie heeft het zondags schoolwerk in de huidige samenle ving?" De samenleving is zo gecompliceerd, dat hier een verbijsterend probleem ligt. Het is onze taak aldus ds. Ter PINKSTER 1698: „Een nieuw hart zal Ik u geven, en een nieuwe geest in uw binnenste: het hart van steen zal Ik uit uw lichaam verwijderen en Ik zal u een hart van vlees geven. Mijn geest zal Ik in uw binnenste geven" Ezechiël 36 26 - 27. Deze zomer zal van 4 tot 20 juli de Vierde Assem blee van de Wereldraad van Kerken te Uppsala (Zwe den) worden gehouden. Het thema zal zijn de triom fantelijke belofte: „Zie, Ik maak alle dingen nieuw" (Openbaring 21 5). Als voorzitters van de Wereld raad van Kerken willen wij u op deze pinksterdag vragen met ons te bidden om de Geest van God, de enige die alle dingen nieuw kan maken. De belofte van vernieuwing uit het Nieuwe Testa ment vindt zijn oorsprong in het Oude Testament. De profeet Ezechiël verkondigde het aan de bannelingen in Babyion. Maar hij waarschuwde hen. dat hun te rugkeer naar het land van hun vaderen niet automa tisch de vernieuwing van hun nationale leven zou be tekenen. Hebzucht en onrechtvaardigheid van het verleden moesten eerst uitgewist worden. In plaats van hun harde harten hadden zij een nieuw hart en een nieuwe geest nodig, die alleen God hun kon ge ven. God beloofde hun zijn EIGEN Geest, zodat de dorre beenderen van hun gewone leven weer vlees zouden worden en zij als zijn mensen in harmonie en in vrede zouden leven. Christenen geloven dat op pinksterdag deze profe tie vervuld werd Op die dag werd de Geest van God aan de volgelingen van Jezus gegeven. Een nieuwe gemeenschap was ontstaan uit diegenen, die elkaar altijd in hun leven hebben gezocht om de liefde van God in praktijk te brengen Wij danken God, dat de Geest aktief is in de kerk; maar we vragen ook zijn vergeving voor het feit dat het werk van de Geest zo vaak werd gehinderd door de fouten en verdeeld heid van de Christenen. Als de dorre beenderen tot leven komen, moeten onze stenen harten zich beke ren. Wjj danken er God ook voor dat wij de Geest van God aan het werk gezien hebben in de wereld, toen de Geest de samenleving van binnenuit vernieuwde en de verhouding tussen de mensen en de naties ver anderde. De Geest, die alle dingen nieuw maakt, is in onze tijd aan het werk in het gemeenschappelijke streven van de mens voor rechtvaardigheid en vrede, voor opvoeding en ontwikkeling. Hij is evenzeer aan het werk op het gebied van alle wetenschappelijke en technische ontwikkelingen waardoor wij kunnen beginnen in de. materiële noden van de mens te voor zien en zo het fundament van een wereldgemeen schap te leggen. Wij roepen u daarom op, mensen van God, om te bidden voor de vernieuwing en eenheid van- de Kerk, en ook voor de vernieuwing en eenheid van de we reld. Onze taak bestaat niet alleen uit bidden. In Ezechiël? boodschap moest uit ie verandering van de samenleving de bekering blijken. Als God ons een nieuw hart en een nieuwe geest heeft gegeven ver wacht Hij in de kerken ons gebed en in de wereld onze daden. Laat deze pinksterdag een dag van vernieuwing van ons persoonlijk leven zijn; maar laat het ook een dag zijn van verbondenheid, waarin iedere ge meente van het volk van God zich verbindt om daad werkelijk in liefde voor de vernieuwing van de maat schappij te werken. De voorzitters van de Wereldraad van Kerken: Aartsbisschop Michael Cantuar Londen Dr. Akanu Ibiam Enugu Ds. Martin Niemöller Wiesbaden Charles C. Parlin Aartsbisschop lakovos New York Dr David G. Moses New Delhi Dr. J. H. Oldham St. Leonards-on-Sea. Schegget de kinderen zo te onder richten, dat ze kunnen leven naar Gods bedoeling. Daarop moeten we het kind voorbereiden. Niet zozeer „voor de he mel klaarmaken", maar voor het le ven, want daar moet het doorheen. De beste methode is: het leven voorleven en waarmaken, wat de Bijbel als doel ziet: God te loven op aarde. Dit ge beurt in het besef, dat we zonder Christus niets kunnen doen. De heer Rob van Dijk leerde het congres enkele nieuwe liederen zingen en leidde de zang van het Amsterdam se jeugdkoor „The Rivals". Drs L. de Liefde, bestuurslid van de NZV ver zorgde de dagsluiting. De NZV hoopt zijn volgend jaarcongres in Zwolle te houden op 31 mei 1969. UTRECHT Naar de synode van de Christian Reformed Church in Grand Rapids (Ver. St.) zijn door de gerefor meerde kerken afgevaardigd prof. dr. H. M. Kuitert uit Amsterdam en ds. R. Bakker uit Rotterdam. In Ameri ka zal prof Kuitert ook voor predikan ten spreken over actuele theologische vraagstukken. Hij gaat ook naar Ca nada, waar hij lezingen zal houden aan de universiteit van Toronto. Ds. Bakker die voorzitter is van de commissie voor de kerk en het joodse volk van de Wereldraad van Kerken, zal in Amerika tevens besprekingen voeren over de contacten met Israel. De Haagse Sjaloomgroep organiseert iedere zondagochtend drive-in-diensten in restaurant „Bijhorst" aan de Rijks straatweg Den Haag—Wassenaar (via duct Wassenaar). In een „dienst" van ongeveer een half uur wordi een actueel thema aan de orde gesteld en ingeleid, waarna er» ge legenheid is tot gesprek en discussie. Deze diensten beginnen om half elf. Van vijf voor elf tot vijf over elf is er koffiepauze, waarna tot half twaalf de discussie aan de orde komt. Tijdens de pauze kan men gebruik maken van de lectuur- en informatie stand. Er is kinderoppas aanwezig Terwijl de Nederlandse bevolking vo rig iaar met 1 05 percent toenam groei den de gereformeerde kerken met 1.22 percent Over de laatste tien jaar ge rekend breidde de bevolking zich uit met 14.1 percent terwijl de gerefor meerde kerken groeiden met 15.6 per cent. Dit heeft tot gevolg, dat het per centage gereformeerden in de Neder landse samenleving langzaam toe neemt. Het steeg van 6.58 percent in 1958 tot 6.67 percent in 1968. Deze groei wordt vooral veroorzaakt door het feit, dat de gereformeerden een hoger geboorte-overschot hebben dan de bevolking in het algemeen Het verschil wordt de laatste jaren zelfs groter. Gebleken is namelijk, dat het geboortecijfer ook bij de gereformeer den wel daalt, maar minder snel dan bij de bevolking als geheel Tot deze conclusie komt een zojuist verschenen rapport over de groei van de gereformeerde kerken samengesteld door hei bureau ..Kerkopbouw" te Utrecht. Hierin verwerkte men ook reeds de statistische cijfers uit het kort geleden verschenen Jaarboek-1968 van de gereformeerde kerken.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 14