Maar over tien jaar zal ook deze ruige, wispelturige binnenzee voor de „grote sportverloren zijn *1 ZATERDAG 1 JUNI 1968 Erbij 15 (Van een onzer redacteuren) Langzaam werkt het Slachtoffers Spannend avontuur A f scheid 1 IJSSELMEER: NOG ALTIJD EEN DORADO VOOR ZEEZEILERS schip zich door de vaargeul naar open water. Rustig be gint de boeg te rijzen en te dalen op het monotome ritme van de gol ven van het IJsselmeer. Recht vooruit ligt Pampus, als een zand hoop, speels in de weidse water vlakte neergeworpen door een reus. Aan bakboord staat het sil houet van Amsterdam nevelig op de horizon. Witgekuifde golven grauw-groen water komen traag aanrollen van het Buiten-IJ. Aan de andere kant verliest de dijk van Zuidelijk Flevoland zich liniaal- recht in de verte. Zandzuigers zijn, rook uitbrakend, aan het zwoegen. Een beetje verloren staat het Muiderslot in de ruimte, geflan keerd door de contouren van de zoutfabriek met zijn lange schoor steen. De golven klievend, een wit te schuimstreep trekkend, vervolgt het jachtje zijn weg naar het witte vlekje aan de einder, nauwelijks waarneembaar als de vuurtoren van Marken Oosthoek. Nog tien jaar zal de wind het water onge remd kunnen opstuwen tegen de Hollandse kusten. Dan is de Markerwaard klaar en zal de stuur man die nu nog onbelemmerd zijn tocht maakt, spijtig afscheid nemen van zijn IJsselmeer, zijn Zuiderzee. VAN DE MONDING van de Vecht tot aan de Afsluitdijk ligt een voor Nederland uniek gebied voor de water recreatie: het IJsselmeer. Het aantal bootbezitters dat elk jaar „zee" kiest, wordt steeds groter. Juist van deze uit gestrekte watervlakte gaat een grote aantrekkingskracht uit. De laatste in polderingen zullen echter een eind maken aan vele zee-illusies en 't vaar- vaargebied drastisch beperken. DE WATERSPORTER die zijn plas je wil verruilen voor ruimer en ruiger water, vindt nu nog op de plaats, waar hij een „meer" verwacht in werkelijk heid een binnenzee met alle nukken en grillen van dien. Als het windstil is kan men bij wijze van spreken per kano naar Enkhuizen peddelen. Op het water zal men echter altijd reke ning moeten houden met de minst gun stige weersgesteldheid. Boot en beman ning moeten hierop berekend zijn. De oude Zuiderzee heeft weinig van haar kracht ingeboet: elk jaar vallen er slachtoffers en wordt de lijst van ver ongelukte schepen langer. Door de Af sluitdijk zijn weliswaar de stromingen verdwenen, maar is het water tevens zoet geworden. Dit heeft een zeer on gunstige invloed gehad op de golfslag Deze is berucht: hoog en kort. De schipper die zich voor het eerst op dit water waagt, komt onherroepe lijk onder de indruk van de ruimte die hij om zich heen vindt. Is zijn schip wel in orde? Moet hij geen zeil min deren? Hoorde hij net geen onregelma tigheid in het geluid van de motor? En wat betekenen die donkere wolken aan de westelijke hemel? Is het inderdaad Uitdam dat hij aan bakboord ziet lig gen? Duizenden vragen bestormen hem op de eerste reis. Ongemerkt legt zijn schip intussen mijl na mijl af, licht ziek is moet klampend en glibbe rend trachten, zeil te minderen of alles zeevast te sjorren. Motorjachten heb ben van het slingeren overigens meer last dan zeilschepen die altijd druk op hun tuig hebben. eerstvolgende haven. Ook de veilig heidsvoorzieningen vereisen meer aan dacht dan op de beschutte binnenwate ren. Een hoofdstuk apart is het zeeman- belpaard is ook niet ieders werk. En fin, watersporters hebben nu eenmaal een bepaalde afwijking en zij zijn daar gelukkig mee. JAARLIJKS komen veel jachten op slingerend en rollend onder de be schermende kust van Noord-Holland. HET WEER is altijd een onzekere factor. Ondanks goede vooruitzichten van het KNMI kan het plotseling om slaan. De golfslag wordt feller, wit schuim vlekt op het grauwe water. Oliegoed en zwemvesten komen aan dek. De be manning voorzover die nog niet zee- Komt men na zo'n bewogen reis in een haven, dan voelt men zich plotse ling beschut tegen het natuurgeweld en de spanning wijkt. Welk weer het op het water ook is, elke dag is weer vol van nieuwe belevenissen. AAN DE uitrusting van een jacht, dat op het IJsselmeer vaart, worden hoge eisen gesteld. De krachten die op het schip werken, zijn groot. Als er iets kapot gaat moet een noodre- paratie vaak uitkomst bieden tot de schap van de bemanning. Koude, uitge putte, zeezieke mensen aan boord kun nen een groter gevaar vormen dan een slecht schip. Een bakje troost en goed eten aan boord verrichten vaak wonde ren. De bereiding ervan onder het varen is een van die zaken die bij de walkennissen gewoonlijk de reactie op roepen: Wat is daar nou aan? Maar wat in de kleine, vaak onooglijke kom- buisjes van de jachtjes door de „kok" wordt gebrouwen grenst soms aan het ongelooflijke. Koffiezetten op een hob- het IJsselmeer in moeilijkheden omdat de bemanning onbekwaam is. Eige naars worden dan op hoge kosten ge jaagd, als gevolg van de gepeperde berg- en beheerlonen. Dat kan niet de bedoeling zijn van een vakantietocht. De mate van risico hebben schipper en bemanning zelf in de hand. Wil men het open water vermijden, dan is er de vaarweg „om de Oost": over de rustiger randmeren, beschermd achter de dijk. De illusie van het „op zee zijn" is dan echter weg. DE OUDE Zuiderzeestadjes hebben alle hun eigen bekoring. In de gouden eeuw vertrokken van hier grote han delsvloten naar Oost- en West-Indië, de Oostzee en de Levant. Ook de haring visserij bracht welvaart. Maar na de bloeitijd kwam het verval. Grote hui zen staarden over lege havens, waar bij uitzondering nog eens een schip kwam lossen. Maar de vissers bleven, tot de komst van de Afsluitdijk. De vloten krompen in en verdwenen gro tendeels. Het dode water kwam echter in onze tijd opnieuw tot leven. Kleurige scheep jes met witte zeilen en ronkende moto ren ontdekten het IJsselmeer. Steeds meer jachtjes verschenen in de oude havens, die weldra te klein bleken. Het water bracht nieuwe welvaart. De Westelijke kant van het IJssel meer is voor de watersporter verre weg het aantrekkelijkst. Zwervend van haven naar haven doet men steeds nieuwe ervaringen op. De vuurtoren van Marken is het eerste markante punt dat de schipper waarneemt. De rode pannendaken van de havenbuurt die net boven de dijk uitsteken en de vele schapen die op het vlakke land grazen, doen denken aan een Oudhol lands schilderstukje. Marken is de eerste „vreemde" haven, die de „zee zeiler" van Muiden uit aandoet. Zo dicht bij huis, heeft men het idee in het buitenland te zijn. In kleurige klederdracht flaneert de bevolking langs de hooggebouwde houten huisjes. MARKEN leidt 's zomers zijn eigen leven. Toeristenboten varen af en aan, stromen vakantiegangers komen zich enkele uren vergapen aan zoveel bij zonders. 's Avonds wordt de haven, waar de botters lang geleden verdwe nen zijn, weer stil. De palingboer slijt dan zijn laatste bosjes „gladjanussen" ver beneden de prijs, aan een enkel jachtje, dat langs de kade ligt. Hij is „los" en het verdiende geld rinkelt in. zijn wijde broek als hij naar moeder de vrouw terugkeert. Volendam, aan de andere kant van de Gouwzee, is nog een echte vissers haven. Bij het binnenlopen van een jachtje laat „Japie" de havenmeester zijn langgerekte roep over het water horen om de schipper zijn plaats te wijzen, 's Ochtends in alle vroegte wordt de bemanning van de plezier- scheepjes daar gewekt door het getjok van de motoren der uitvarende vissers schepen. Andere leuke plaatsjes in de buurt, ook over water bereikbaar, zijn Monnikendam en Edam. VEEL ZAL ER in de komende jaren op het IJsselmeer veranderen. Waar na nog jachten hun kielzog trekken op de eindeloos lijkende watervlakte, zullen over tien jaar autowegen het nieuwe land doorsnijden. Het Flevomeer werd Zuiderzee. Zuiderzee werd IJsselmeer en IJsselmeer wordt land. Wat blijft is de herinnering aan lucht, wolken en water en ruimteeen steeds schaarser wordend artikel in dit landje van ons Kan men bij windstil weer het IJsselmeer bij wijze van spreken met de kano bevaren, bij woelig water en een fikse bries moeten bemanning en schip volkomen zeewaardig zijn om de zaak in de hand te kunnen houden. XA-

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15