VAN DAG TOT DAG Vietcong drong weer door tot centrum Saigon Gesprek Nigeria-Biafra mislukt Eerste ronde verkiezingen in Frankrijk op 23 juni 1 CV trekt 2 CV wenst U prettige feestdagen achtergrond PRAAG TROUW AAN MOSKOU winnaressen commentaar op actuele zaken Franco legt krant een verbod op te verschijnen Betogingen van aanhangers De Gaulle Zware straffen voor ex-ministers van Soekarno van de week 3 telegrammen ZATERDAG 1 JUNI 1968 De „liberalisatie" van het regime in Tsjechoslowakije heeft in het Westen overdreven verwachtingen gewekt. Natuurlijk is er sprake van een vooruitgang: er is meer vrijheid van meningsuiting, er zijn niet- communistische clubs gevormd waarin over politieke en culturele pro blemen wordt gediscussieerd, de gewone partijleden hebben meer zeggenschap gekregen en het partijbestuur (het centrale comité, waar van de nieuwe leider Dubcek secretaris is) heeft de oude stalinistische leiders kunnen afzetten. Maar er is nog geen sprake van dat er naast de communistische partij (en haar twee kleine satellieten) een volwaar dige andere partij opgericht zou mogen worden. En evenmin wil of kan de regering de banden met Moskou verbreken. De emancipatie is dus begrensd. Door Dr. A. L. Constandse Liberalisatie Railverkeer Geen democratisering Doe óók mee aanhet3Ster- renspeLWin óók f 100.-. Vraag uw leverancierl Hij weet er alles van! Een van de gunstige gevolgen die uit de botsing tussen vakverenigingen en rege ring van vorige week zijn voortgevloeid, is ongetwijfeld het besef bij de bewinds lieden dat de bevordering van de werk gelegenheid een van de belangrijkste fac toren is tot behoud van de arbeidsvrede in Nederland. Men lijkt er bij de regering van door drongen te raken, dat de proef op de som van het gehele sociale beleid der huidige coalitie gelegen is in de manier waarop dit vraagstuk wordt aangepakt. De vak verenigingen en daarbij hebben zij de instemming van de werkgeversorganisa ties stellen er prijs op spoedig te mer ken dat het de regering ernst is met een geheel nieuwe, krachtdadige aanpak van de werkgelegenheid en de oorzaken van in de eerste plaats de beschikbare miljoe nen een rol spelen maar vooral de struc turele en planologische aspecten van het probleem. Natuurlijk is de structuur van het par ticuliere bedrijfsleven in Nederland een gegeven dat slechts voor een deel binnen het bereik van regeringsmaatregelen ligt, maar het bestaan van een lichaam als de Sociaal Economische Raad geeft de rege ring toch allerlei mogelijkheden om, zon der in dirigisme te vervallen, sanerend op te treden. Wil men echter komen tot een bruikbare analyse van de complicaties, die zich in ons land voordoen ten aanzien van de werkgelegenheid en de orzaken van de werkloosheid, dan kan men in de na bije toekomst niet volstaan met de oude methoden. Er dient een wetenschappelijke uitdieping van die problemen plaats te hebben, waarvan de uitkomsten in over leg tussen regering en bedrijfsleven moe ten worden gebruikt om de planologie in zake bedrijfsvestigingen, industrialisatie, herscholing, vakopleiding en technisch on derwijs te coördineren met het totaal van het Nederlandse economische patroon. Daartoe lijkt in de eerste plaats de op richting van een Raad voor de Ar beidsmarkt noodzakelijk, die een onmis bare bijdrage zal kunnen leveren tot be studering en regeling van de werkgele genheidsproblemen. De bestaande ver snippering en improvisatie op het gebied van industriële vestigingen, vakopleidin gen, omscholingscursussen, arbeidersver- voer, die nog worden verergerd door een niet-aangepast beleid op het gebied van woningbouw en vestigingsvergunningen voor particulieren, hebben een chaotische situatie doen groeien, waaraan met spoed een eind dient te worden gemaakt. De bestaande voorraad arbeidskrachten in ons land, vergeleken met de behoefte aan nieuwe bedrijven en uitbreiding van oude industrieën, is niet zodanig dat een massale werkloosheid onvermijdelijk is Deze zuiver theoretische stelling mist echter alle praktische toepasbaarheid, omdat de werkgelegenheidsplanologie nog nauwelijks van de grond is gekomen. De toelating van buitenlandse arbeids krachten hangt ook zeer nauw samen met de vraag of daardoor tekorten kunnen worden aangevuld, maar in de praktijk heeft die toelating op tamelijk willekeu rige wijze plaats. Dit alles noopt tot een schematisering in alle details van het vraagstuk der werkge legenheid. Die planmatigheid begint al bij de vakopleiding, maar zij begint ook bij de vestiging van bedrijven. Uit deze twee bronnen loopt het water van de sociale gezondheid bijeen in het bassin dat het gehele, economische leven des lands moet irrigeren. Een Raad voor de Arbeidsmarkt is een moderne eis van efficiency en socialisatie, waarvan de vervulling veel kan bijdragen tot de welvaart. SAIGON (AP). De Vietcong is van morgen doorgedrongen tot dicht bij het centrum van Saigon. Zij rukten op vanuit de zuidwestelijke wijken. De Zuidviet- namese autoriteiten zeggen dat bij straat gevechten in de hoofdstad 100 Vietcong- soldaten zijn gedood in de noordwestelijke wijken van de stad. Amerikaanse eenhe den zouden bij verspreide gevechten in de omgeving van de hoofdstad 58 strijders hebben gedood. De Vietcong blijft Saigon bestoken met mortier- en raketvuur. De vrijdag gehouden zesde ronde van het inleidend vredesoverleg tussen Ameri ka en Noord-Vietnam in Parijs heeft drie ënhalf uur geduurd. ,,De besprekingen zijn geen millimeter gevorderd door de hals starrige en perfide Amerikaanse houding, zei een Noordvietnamese woordvoerder na afloop. Noord-Vietnam heeft president Johnsons jongste pleidooi voor wederke righeid in vermindering van de strijd van de hand gewezen. De leider van de delegatie uit Hanoi, Xoean Thoey, eiste opnieuw onmiddellijke en onvoorwaardelijke stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op zijn land. Volgends week woensdag komt men weer bijeen. Xoean Thoey verklaarde op de bijeen komst van vrijdag: „Als u maar steeds KAMPALA (DPA) De vorige week in Kampala, de hoofdstad van Oeganda, begonnen onderhandelingen over beëindi ging van de burgeroorlog tussen Biafra en Nigeria zijn vrijdag mislukt. Met het argument, dat zij haar tijd beter kon ge bruiken verliet de delegatie van de van het federale Nigeria afgescheiden repu bliek Biafra de conferentieruimte. De delegatieleider van Nigeria ver klaarde later dat hij twee uur vergeefs had getracht de vertegenwoordigers van Biafra tot andere gedachten te brengen. Biafra wees begin deze week de voor stellen van de regering in Lagos als on aanvaardbaar van de hand, omdat zij neer kwamen op een eis tot volledige capitu latie. De Nigeriaanse delegatieleider had gezegd, dat het vuren gestaakt kon wor den wanneer Biafra de afscheiding on gedaan wilde maken. Beide partijen gaven elkaar de schuld van het mislukken der onderhandelingen. De leider van de Nigeriaanse afvaardi ging, Enahoro, zei dat de Biafraanse dele gatie waarschijnlijk nieuwe instructies had gekregen die de besprekingen hebben doen stranden. Zijn Biafraanse collega, sir Louis Moanefo, zei op een persconferen tie dat het duidelijk is dat Lagos niet over vrede wil praten. Cleopatra's dood. Uit een museum in de Roemeense stad Sibiu zijn acht kost bare schilderijen gestolen, waaronder „Ecce Homo" van Titiaan en „Cleopa tra's dood" van Van Dijck, zo meldt het Zuidslavische persbureau Tanjoeg uit Boekarest. Er is nog geen spoor van de daders gevonden. blijft vasthouden aan het idee van weder kerigheid dan kunnen wij wel het volgen de gemeenschappelijke communiqué uit geven: „De Verenigde Staten verplichten zich tot definitieve stopzetting van de bom bardementen en alle andere oorlogshan delingen op het grondgebied van de de mocratische republiek Vietnam. De demo cratische republiek verplicht zich ertoe, als voorheen zich te onthouden van bom bardementen, en alle andere oorlogshan delingen op het grondgebied van de Vere nigde Staten". iimwws nnnnnminnriiMmmmiinnmmnnnnwn MADRID (DPA). De Spaanse minis terraad onder voorzitterschap van gene raal Franco heeft vrijdag aan het avond blad „Madrid" een verschijningsverbod voor twee maanden opgelegd. Bovendien moet de hoofdredacteur een boete van 250.000 peseta (ongeveer 12.500 gulden) betalen. Officieel wordt als reden voor d eze strenge maatregel opgegeven dat het blad op 15 februari jl melding had ge maakt van de weigering van twee Franse hoogleraren om een eredoctoraat van de Madrileense universiteit te aanvaarden. In welingelichte kringen vermoedt men echter dat een hoofdartikel van donder dag jl., getiteld „tijdig aftreden neen tot De Gaulle" de eigenlijke aanleiding is geweest. In dit artikel, van de hand van de uit gever, de liberale oppositieleider Rafael Calvo Serer, werd gepleit voor het aftre den van het Franse staatshoofd. Voorts werden alle autoritaire regimes veroor deeld en duidelijk vergelijkingen getrok ken tussen De Gaulle en generaal Franco. PARIJS (AFP/DPA/Reuter) Naast de regeringswijzigingen volgde men vrijdag in Frankrijk nauwlettend de berichten en geruchten over troe penbewegingen. Militaire instanties verklaarden naar aanleiding van der gelijke bewegingen in het gebied van Parijs, dat eenheden, waaronder pant serstrijdkrachten, na manoeuvres naar hun garnizoenen terugkeerden. Ge ruchten, dat de Gaulle woensdag in West-Duitsland was, werden vrijdag officieel in Bonn bevestigd. Over het doel van het bezoek van het Franse staatshoofd kon men echter geen uit sluitsel geven. Van Franse zijde is tot dusver ontkend, dat de Gaulle een onderhoud zou hebben gehad met Massu, de bevelhebber van de Franse troepèVFftt Wèfct-Duitsland.u Officieel werd vrijdag in Parijs bekend gemaakt, dat de eerste ronde van de ver kiezingen voor een nieuwe nationale ver gadering op 23 juni zal plaatsvinden, ge volgd door een tweede ronde op 30 juni. De federatie van links onder Francois Mitterrand kondigde aan dat zij aan dezeRépublique" stuitten de betogers op een De auto in bij het gebrek aan ben zine in Frankrijk gedegradeerd de tweepaardenkracht (2CV) wordt achter een paard (1 CV) gespannen. Enig soelaas voor het pinksterweek- eind is de bevoorrading van een deel van de benzinestations in en om Parijs in de afgelopen nacht geweest. verkiezingen zal deelnemen en dat zij streeft naar een samenbundeling van alle republikeinse krachten die gekant zijn te gen de persoonlijke macht. Ook de com munisten zullen aan de verkiezingen mee doen. Het communistisch-geleide vakver bond CGT verklaarde dat het de verkie zingen niet zal dwarsbomen. De arbeiders van de automobielfabriek van Peugeot zullen dinsdag na Pinkste ren het werk hervatten. In Lyon riep een actiecomité van spoorwegemployés de stakers op om zaterdagochtend weer aan het werk te gaan. In een sinds 13 mei be zette telefooncentrale in Parijs is het werk hervat, dat de politie een aantal postende beambten op vreedzame wijze had verwijderd. Enkele oliemaatschappij en hebben op beperkte schaal de bevoor rading van bezinestations in Parijs en Nantes hervat. In Lyon ging het perso neel van de banken weer aan het werk. Hier en daar deden zich enkele kleine incidenten voor. Zo ontstond brand in de archiefzaal van de Sorbonne universiteit. Het vuur was spoedig geblust. In Nancy werd een 20 meter hoog kruis ter nage dachtenis aan het verzet in brand gesto ken. In Rouaan en Marseille bezette de politie telefooncentrales. Tienduizenden hebben vrijdag gehoor ge geven aan de oproepen van de comités voor de verdediging van de republiek om aanhankelijk aan president De Gaulle te betuigen. In Lyon trokken ongeveer 75000 mensen onder het roepen van leuzen als „Leve De Gaulle", „Leve de vrijheid" en „Dins dag aan het werk" door de stad. De optocht werd geleid door ex-minister van justitie Louis Joxe. Op de „Place de la groep van ongeveer 300 tegendemonstran- ten die de internationale zongen, maar er deden zich geen ernstige incidenten voor. In Marseille demonstreerden ook tien duizenden voor de president. Zij zongen de Marseillaise en riepen vijandige kreten aan het adres van de leider van de linkse federatie Frangois Mitterrand en de (soci alistische) burgemeester van Marseille, Gaston Deferre. Ook hier was een groep je van 200 tegendemonstraten die echter werden tegengehouden door de politie. Er vielen enkele vuistslagen In Toulouse zongen 25.000 betogers bij het dodengedenkteken het Franse volks lied. De groep tegendemonstranten in Toulouse was 400 man sterk. DJAKARTA, (Reuter). Twee minis ters uit de tijd van Soekarno zijn in Dja karta tot zes en twaalf jaar gevangenis veroordeeld. Generaal-majoor Achrnadi, die minister van voorlichting is geweest, kreeg zes jaar wegens aanzetting tot mis dadige activiteit. Dr. Moehammad Acha- di, oud-ministers van coöperaties, is tot 12 jaar veroordeeld wegens economische on dermijning. De twee jaar voorarrest van beiden worden op het vonnis in mindering gebracht. De veroordeelden voerden tot hun verdediging aan, dat zij gehandeld hebben in opdracht van Soekarno. ADVERTENTIE Hinnnnn nn rmnn nnnrainnnj Wat het bondgenootschap met de Sovjet-Unie aangaat moet men wel be denken dat dit geen uitvinding is van de Tsjechische communisten. Tot aan de beruchte conferentie van München in 1938 was Tsjechoslowakije een bond genoot van Frankrijk (en indirect ook van Engeland) maar het Westen heeft toen de Tsjechen aan Hitier uitgele verd. Bij de herleving van 1945 stond het ook voor de burgerlijke Tsjechen (zoals Benesj en Jan Masaryk) vast dat tegenover een eventueel herbewa pend Duitsland steun moest worden ge zocht bij de Russen. Na de oorlog viel Tsjechoslowakije met westelijke toestemming binnen de invloedssfeer van de Sovjet-Unie. Aan die situatie is niets veranderd. Het land is lid van het Pact van Warschau en in juni worden er op zijn grondge bied militaire oefeningen gehouden door de Oosteuropese gealliëerden. Er zullen niet veel troepen aan deelne men, maar er zullen waarschijnlijk dan toch wel tien- of twaalfduizend Russi sche militairen op Tsjechische bodem staan. Zolang West-Duitsland de bond genoot is van het Westen, 'geen genoe gen neemt met de huidige Duitse gren zen en het bestaan van de Oostduitse republiek niet erkent zal Praag wel vasthouden aan de alliantie met Mos kou. Dit neemt niet weg dat de grote meerderheid der Tsjechen afkerig is van Russische inmenging in hun bin nenlandse aangelegenheden. In februa ri 1948, dus drie jaar na de bevrijding, greep de communistische partij de macht. Zij was al sterk, zij had veer tig percent der kiezers achter zich en een patriottische (anti-Duitse) reputa tie. Maar haar staatsgreep is natuur lijk beraamd en uitgevoerd in over eenstemming met Stalin. Wat er volg de was van die aard, dat nu vrijwel iedereen dit verleden betreurt, behal ve de daarbij betrokken communisti sche leiders. Een ware terreur, ook jegens partijgenoten, een reeks van fa tale economische maatregelen en dus daling der productie, een vrijwel vol ledige afzondering van het Westen waartoe het land cultureel en econo misch behoorde, dat alles verwekte een diepe teleurstelling. Het is op deze terreinen nu, dat de regerende partij reeds allerlei concessies heeft gedaan: meer persoonlijke vrijheid, grotere contacten met West-Europa, en meer aandacht voor de behoeften der ver bruikers. De economische liberalisatie heeft twee aspecten, maar zij breekt niet met het beginsel van de nationale ei gendom der productiemiddelen. Mis schien zullen er wat kleine zelfstandi gen (zoals ambachtslieden) bijkomen en zullen de agrarische coöperaties en collectieve boerderijen losser van de staat komen te staan. Maar de eco noom Sik (spreek uit: Sjiek) die de in dustriële reorganisatie leidt wil het so cialisme niet aantasten. Elk bedrijf heeft echter een eigen boekhouding en moet zich bedruipen, het moet renda bel zijn, dat wil zeggen in staat zijn tot de betaling van rente en aflossing van het belegde kapitaal ,de belastin gen en de lonen. Grote ondernemin gen die met verlies werkten zijn gesa neerd, honderden kleinere zijn opgehe ven of gefuseerd met gezonde bedrij ven. Wordt er winst gemaakt dan is die ten dele weer bestemd voor investe ring, ten dele voor sociale doeleinden en voor het uitkeren van tantièmes aan de werknemers. Als de gezamen lijke inspanning leidt tot verlaging van de kostprijs, tot vergroting van de productie en tot toeneming van de winst krijgen de arbeiders daar een deel van, dus tantièmes. Een soortge lijk systeem bestond overigens al in Joegoslavië, en in heel Oost-Europa wordt er mee geëxperimenteerd. Om echter de werkers te bewegen, harder en rationeler te werken, moeten zij ook aantrekkelijke gebruiksvoorwerpen kunnen kopen. De klant is nog geen koning, maar hij heeft wel meer te zeggen. Het tweede aspect van de liberalise ring is van internationale betekenis. In 1948 is Tsjechoslowakije ingelijfd in een economisch blok met een nog laag levenspeil (met name in de Sovjet- Unie) dat slecht betaalde. Het indu strieel hoog ontwikkeld land moest aan Oost-Europa goedkope industrie artikelen leveren in ruil voor dure grondstoffen. De handel berustte op een beperkt en nadelig ruilverkeer. Nog altijd is 55 percent van de handel gericht op de Sovjet-Unie en 10 per cent op de rest van Oost-Europa. De Tsjechen kunnen ook niet voldoende kapitaal lenen voor nieuwe investerin gen. Zij hebben Moskou een krediet gevraagd van 500 miljoen dollar, in goud of in een munteenheid, waarmee zij in het Westen grondstoffen en be paalde machines kunnen kopen. Ze willen die kredieten ook wel van het Westen hebben. Kunnen zij aldus op de vrije markt meer kopen, dan zullen ze daarop stellig ook meer kunnen verko pen. Kortom: Praag wil zich losser maken van het te nauwe economische oostblokde zogenaamde Comecon) en commercieel zelfstandiger worden. Het vindt betere partners in het Wes ten dan in het Oosten. Natuurlijk gaat het niet om een breuk met de commu nistische wereld, waarvan Tsjechoslo wakije nog veel heeft te vorderen en waaraan het contractueel ook nog veel moet leveren. Het gaat om een „ope ning naar het Westen". Nu is economische liberalisatie nog geen democratisering. Deze komt pas, als de werknemers meer zeggenschap hebben in de bedrijven en het volk vrij er zijn afgevaardigden kan kiezen. Het is gebleken dat de meest gecompro mitteerde leiders inderdaad uitgescha keld konden worden, maar de zuive ring „van onder op" moet veel radica ler zijn, in de partij en in de staats organen. Op dit terrein echter zet ook de huidige leiding zich schrap tegen elke beweging, die een nieuwe partij zou willen vormen. De reden daarvan is duidelijk: zo'n partij zou vrij zeker democratisch zijn in westerse, „bur gerlijke" zin. Er zijn genoeg Tsjechen die heimwee hebben naar de situatie van vóór 1948 en zij zijn in de ogen der communisten contra-revolutionair. Wat dit aangaat staat Dubcek weer aan de kant van Moskou. Het is na tuurlijk moeilijk voorspellingen te doen, maar bezien van de huidige toe stand uit zal Tsjechoslowakije streven naar meer liberalisering zonder te bre ken met de Sovjet-Unie. ADVERTENTIE Mevr. R. Klopper, Troelstraka- de 397, Den Haag; Mej. M. van Grinsven, Villapark 3, Geldrop; Mevr. H. Ruben, Tilanusstraat 24', Amsterdam; Mevr. Maintz, Wolkammers li reef 58, Maas tricht, Mej. A. van der Meer Mo- lukkenstraat 144, Groningen. NYLONS E J Jongeren. De „Atlantic Association of Young Political Leaders", waarin jon gerenorganisaties van alle NAVO-lan- den en Malta verenigd zijn, heeft op een congres in Luxemburg besloten geen Griekse vertegenwoordigers meer toe te laten, „totdat de democratische regeringsvorm is hersteld". In plaats daarvan zullen uitnodigingen worden verstuurd aan Griekse democratische ballingen. Een Nederlandse resolutie van deze strekking werd door het con gres aanvaard. Faculteit. De rector van de universiteit van Madrid heeft vrijdag de wis- en na tuurkundige faculteit gesloten. Eerder deze week werd een dergelijke maat regel al getroffen voor de economisch- politieke faculteit en die der letteren wijsbegeerte, in verband met „vanda lisme" van de studenten bij een bezet ting van de universiteit. De sluiting van de wis- en natuurkundige faculteit volgde op een verboden „vrije verga dering" van studenten. Bom. Het Vaticaan heeft vrijdag meege deeld, dat de burgemeester van Hiro- sjima, Setsoeo Jamada, paus Paulus heeft uitgenodigd op zes augustus 1970 de herdenking te komen meemaken van het feit dat het dan 25 jaar geleden zal zijn dat de eerste atoombom ter wereld boven Hirosjima tot ontploffing werd gebracht. De paus zal later beslissen of hij de invitatie zal aannemen. Natuurkundige. President Fernando Belaunde heeft een nieuw kabinet sa mengesteld met Oswaldo Hercelles, een 60-jarige natuurkundige uit Lima, als premier. Het nieuwe kabinet telt 12 man. Het vorige kabinet onder premier Raul Ferrero trad woensdagavond af omdat „het congres obstinaat weigerde de begroting voor 1968 goed te keuren." Elementen. In Senegal, waar het vakver bond een staking voor onbepaalde tijd had uitgeroepen uit protest tegen de „schending van de persoonlijke en de mocratische vrijheden", is de noodtoe stand afgekondigd na betogingen in de hoofdstad Dakar die al spoedig in wan-' ordelijkheden ontaardden. De regering heeft de schuld voor de toestand gege ven aan elementen „in dienst van het buitenland". Achterdocht. De Zweedse politie heeft vrijdag een 25-jarige man gearresteerd, die bekend heeft dat hij een aanslag op premier Erlander had willen plegen. De man bood dinsdag bij een adresserings bureau in Stockholm een pakket aan, dat hij naar de premier wilde laten versturen. Een achterdochtige bediende maakte het open en bemerkte dat er een zelfgemaakte bom in zat. v

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3