AAN ALIMENTATIEPLICHT IS MOEILIJK TE ONTKOMEN Nalatige Nederlander werd na acht jaar zoeken in Verre Oosten achterhaald 1 "Wat? Ik andere benzine nodig? Hoezo? Boron Caltex service Automobielbedrijf J. GIESBERTS IJMUIDENEE-KTElf.6147156 Caltex service: Garage „WIJKEROOG caltex Garage Zentveld en van Breemen hk ijmuid®retrw«9 '«en - Tei. 12181 Kinderbescherming heeft lange arm Boeing maakte buiklanding Ook tegenstanders van doodstraf in jury LEERLING-VERKOPERS en VERKOOPSTERS AANKOMENDE VERKOPERS en VERKOOPSTERS HULPVERKOOPSTERS Kardinaal Heenan hekelt Britse regering Veilige Pinksteren in Engeland Amerikaan in DDR vrijgelaten Olie besmeurt Engelse kust Vier doden bij vliegtuigongeluk GARAGE STORMVOGELS kal verstraat 9 - IJMUIDEN DINSDAG 4 JUNI 1968 10 Eerst overleg Opperste gerechtshof ES: Wij vragen Ill 11 ook voor de zaterdagen. Schriftelijke of mondelinge sollici taties dagelijks bij de bedrijfsleider, Lange Nieuwstraat. VROOM DREESMANN IJMUIDEN Dat is een goeie vraag. Met een makkelijk antwoord: safety first. Niet iedere benzine geeft namelijk bescherming tegen motorstoring. Een goed merk super-benzine, zoals Boron, doet dat wel. Er zit een heel pakket beschermende bestanddelen in, zogenaamde „additives". Een additive om voortijdige ontsteking tegen te gaan, een additive om ijsvorming in uw carburateur te voorkomen (die kan zelfs hartje zomer nog bevriezen), een additive om uw tank voor verroesting te behoeden, een additive om vuil- aankoeking in de motor tegen te gaan, een anti-koolafzetting additive om uw kleppen en verbrandingskamers schoon te houden, kortom: additives voor alles en nog wat. Zodat je je afvraagt: „Is dat allemaal wel nodig?" Ja, uw auto heeft maar wat graag „beschermingsbenzine," zoals men Boron wel noemt. Om storingvrij z'n werk te kunnen doen. Vooral in combinatie met een werkelijk goede olie. „Beschermings-olie", zogezegd, die wij verkopen onder de naam „Chevron Supreme". Hij is werkelijk uitstekend. De beste, vinden wij zelf. Of u 't daarmee eens kan zijn? De praktijk zal het leren. Zoals hij het al aan zovelen heeft geleerd, heet niet voor niets: beschermingsbenzine -O. - TEL. 14806 service - stationA Wijk aan Zeeërweg 194 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Het kan ze wel luk ken zich tijdelijk aan betaling te onttrek ken, maar uiteindelijk is onze arm vrij lang." Dit zegt de heer D. S. Wessels van de Raad voor de Kinderbescherming in Amsterdam. Hij heeft onder eer de lei ding van de afdelingen welke zich bezig houden met het innen van alimentatie die betaald moet worden voor minderjarige kinderen. Dat houdt ook in het achterha len van wanbetalers. Het is een activiteit waarvan het grote publiek bijna nooit iets merkt. Alleen wanneer de heer Wessels of een van zijn collega's, van de andere achttien Raden voor Kinderbescherming in ons land het laatste en zwaarste wapen in de strijd brengt door de rechtbank verlof tot lijf- dwang (gijzeling) te vragen, hoort men er iets van. Onlangs kon men in de kranten het volgende bericht vinden: „De Raad voor de Kinderbescherming in Amsterdam heeft van de president van de rechtbank het gevraagde bevel gekregen om in tien gevallen mannen, die zich aan hun ali mentatieplicht ten opzichte van hun kin deren hadden onttrokken, te doen gijze len voor de duur van drie maanden. De raad had twaalf korte gedingen in twee gevallen werd het verzoek afgewezen aanhangig gemaakt, waarbij het ging om chterstallige bedragen variërende van 1407 tot 8459 gulden". „Tot uitvoering van dergelijke vonnis sen behoeft het gelukkig niet altijd te komen. Meestal wordt alsnog een regeling tot betaling getroffen", zegt de heer Wes sels. Verlof tot lijfsdwang wordt alleen ge vraagd wanneer alle andere middelen, welke de Raad Yoor de Kinderbescher ming ter beschikking staan, gefaald heb ben. Eén van de belangrijkste middelen is naast de gewone beslagmogelijkheden het vereenvoudigd beslag. De raden hebben, om alimentatie voor minderjarige kinde ren betaald te krijgen, van de wetgever de bveoegdheid gekregen zonder inscha keling van de deurwaarder beslag te leg gen op inkomsten van alimentatieplichti gen die in gebreke blijven. Een brief naar de werkgever is voldoende. Een dergelijke brief wordt niet ver zonden voordat het geval van de betrok kenen nauwkeurig is bekeken. „Het vast stellen van alimentatie is een momentop name", zegt de heer Wessels. „Het kan zijn dat de man in minder goede omstan digheden is komen te verkeren. Is dat zo en is hij zelf nog niet op dat idee gekomen dan wijzen wij hem op de mogelijkheid de alimentatie opnieuw te laten vaststel len. Alleen als zeker is dat het geen kwes tie van onmacht maar van onwil is, leg gen wij beslag. Maar ook dan proberen wij eerst de man in kwestie te bewegen vrijwillig tot betaling over te gaan. Als onwillig om te betalen beschouwen wij eigenlijk alleen mensen die ons dwin gen over te gaan tot het leggen van be slag." Exacte cijfers over de onwilligen zijn moeilijk te geven. Op een aantal van ruim 10.000 alimentatieplichtigen (ge scheiden mannen, ouders die uit de ouder lijke macht zijn ontzet of ontheven of wier kinderen onder toezicht zijn ge- gesteld) moet de Raad voor de Kinder bescherming in het arrondissement Am sterdam per jaar ongeveer 1500 keer be- slagleggen, meermalen voor één en de zelfde persoon. Het komt voor dat iemand nadat één keer beslag is gelegd een rege ling met de raad treft. De onwilligen vindt de heer Wessels in alle lagen van de bevolking. „Het zijn mensen van allerlei slag. Vaak ligt de onwil in het emotionele vlak. Men heeft bepaalde rancune-gevoelens ten opzichte van de andere partij. Ook het feit dat men zijn kinderen niet of naar zijn smaak te weinig mag zien, kan een rol spelen." „Maar, hoe de zaken ook liggen", zegt hij, „het is te betreuren dat er mensen zijn die hun verantwoordelijkheidsgevoel zó ver verliezen dat zij hun alimentatie plicht verzaken en daardoor alle verzor- gingskosten op de gemeenschap afwente len." De kansen voor onwilligen om zich aan betaling van alimentatie te onttrekken. zijn klein. Iemand kan, als beslag is ge legd, van werkgever veranderen, maar hij wordt opgespoord. Als de mogelijk heid bestaat, dat iemand naar het bui tenland wil uitwijken, volgt meestal een verzoek aan de commissaris der konin gin tot intrekking of inhouding van het paspoort. Heeft iemand reeds de wijk naar het buitenland genomen, dan wordt hij op de opsporingslijst geplaatst, waar door hij bij grensoverschrijding of verlen ging van zijn paspoort tegen de lamp loopt. Bovendien is er een internationaal verdrag, waartoe Nederland in 1962 is toegetreden. Dit verdrag beoogt de beta ling van onderhoudsbijdragen door all mentatieplichtigen in het buitenland te vergemakkelijken. Er is een nauwe sa menwerking tussen de hiervoor in de verschillende landen aangewezen instan ties. Wanneer een Nederlandse alimentatie- plichtige naar het buitenland verdwijnt, gaat via de Raad voor de Kinderbescher ming in Den Haag die de internationale contacten onderhoudt, zijn dossier naar het desbetreffende land. Daar wordt hij opgespoord en eventueel tot betaling ge dwongen. Zo gebeurt het ook met buitenlanders die naar ons land uitwijken of met Ne derlanders die in het buitenland een kind verwekt hebben en daarna met de Noor derzon zijn vertrokken. „Vooral uit Zwe den en West-Duitsland krijgen wij ver zoeken om alimentatieprocedures aan hangig te maken tegen Nederlanders, die zich in die landen aan hun plicht hebben onttrokken. Ook vrouwen, die recht hebben op ali mentatie, kunnen wanneer hun vroegere man naar het buitenland is gegaan en zijn plichten verzaakt, via de Raad voor de Kinderbescherming een beroep doen op de soortgelijke instantie in het buitenland Jammer vindt de heer Wessels het dat juist de emigratielanden Amerika, Ca nada en Australië het internationale verdrag niet hebben ondertekend. Want daar zitten mensen die hun alimentatie plichten niet nakomen. „Maar, al mag het soms lang duren, meestal weten wij on willigen wel te achterhalen", zegt de heer Wessels. Hij illustreert dit met het geval van een Nederlander die na acht jaar er- NEW YORK Reuter/AFP). Op het New-Yorkse vliegveld John F. Kennedy heeft gisteren een Boeing-727 van Trans- world Airlines met 102 inzittenden een buiklanding gemaakt. Het toestel had het landingsgestel verspeeld toen het wilde landen op het andere Newyorkse vliegveld La Guardia en daarbij een wal raakte. De piloot gaf daarop de voorkeur aan een landing op de luchthaven Ken nedy. Bij de buiklanding liepen veertien in zittenden verwondingen op. Vier van hen moesten naar het ziekenhuis worden ge bracht. Het toestel maakte een binnen landse vlucht. WASHINGTON, (Reuter). Het opper ste gerechtshof van de Verenigde Staten heeft zondag bepaald dat het in strij(j met de grondwet is een jury, waaruit tegen standers van de doodstraf zijn geweerd, de doodstraf te laten uitspreken. Met zes tegen drie stemmen verklaar de het hof het doodvonnis nietig tegen William Withërspoon, die door een jury in Chicago schuldig was bevonden aan moord op een politieagent in 1959. Alle leden van de jury hadden voor hun ver kiezing moeten verklaren dat zij niet tegen de doodstraf waren. gens in het Verre Oosten werd ontdekt. Toen deze man in 1960 in het buiten land verbleef, werd in Nederland de echt scheiding uitgesproken en de alimentatie voor vrouw en twee kinderen vastgesteld. Nadat gebleken was dat de Amerikaanse firma waarbij hij zou gaan werken nog nooit van hem gehoord had, volgde een jarenlange speurtocht, eerst in Indonesië en later in Thailand. Hij bleef echter onvindbaar. Tot hij in februari van dit jaar ergens in het Verre Oosten op een Nederlands consulaat zijn paspoort kwam verlengen. Tot zijn verbazing stond hij zelfs daar genoteerd als de man die zijn alimentatieplicht niet nakwam. Er blijft hem nu weinig anders over dan te beta len. (Van onze correspondent) LONDEN De rooms-katholieke aarts bisschop van Westminster, kardinaal dr. Heenan, heeft op pinksterdag gepreekt in de Westminster Abbey. Dit was de eerste maal sinds de reformatie dat een rooms- katholieke geestelijke in een protestants bedehuis een predikatie hield, als een oecumenische tegenprestatie voor het be zoek dat de protestantse aartsbisschop van Canterbury, dr. Ramsey, enige tijd ge leden aan de kathedraal van Westminster heeft gebracht. Kardinaal Heenan deed in zijn toe spraak een scherpe aanval op de Britse regering wegens levering aan Nigeria van wapens, die gebruikt worden voor de ver nietiging van Biafra. De kardinaal ver klaarde later dat hij deze gelegenheid had gebruikt om zoveel mogelijk publici teit te krijgen. (Van onze correspondent) LONDEN. De pinksterperiode is wat verkeersongelukken betreft in Engeland de veiligste in 5 jaar geweest, dank zij de preventieve werking von de alcohol proeven en de grote publiciteit inzake verkeersveiligheid. Het aantal doden op de weg gedurende de afgelopen vijf dagen bedroeg nog al tijd 54 tegen 62 ,in dezelfde periode van het vorige jaar. BERLIJN (AP) Ronald Wiedenhoeft, een 31 jaar oude docent in de kunstge schiedenis aan de Columbia-universiteit is door de Oostduitse autoriteiten vrijge laten, nadat hij meer dan negen maanden zonder dat er een aanklacht tegen hem was ingediend, was vastgehouden. (Van onze correspondent) LONDEN. De pinkstervakantie van duizenden Engelse badgasten langs de kust van Suffolk is geruïneerd door een gr#te hoeveelheid dikke, zwarte olie, waarmee zeewater en stranden werden besmeurd. Men gelooft dat de olie, die een kust strook van zestig kilometer lengte be dreigde, afkomstig is van een massief olieveld in de Noordzee, dat door wind en getij is uiteengeslagen. De oorsprong van de olie is echter niet bekend. MAINZ (DAP) In Westduitsland is nabij Mainz zaterdag een sportvliegtuig neergestort. De vier inzittenden, drie mannen en een jongen, verloren het le ven. De eigenaar en piloot van het toe stel was een inwoner van Düsseldorf. ____Een product van Chevron Petroleum Maatschappij (Nederland) N.V. y y Stratingplantsoen 79 - VELSEN-N. Tel: 0 2510 - 24153 0 Leuke attractie voor de kinderen

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 10