Voorlopig nog geen einde aan Franse stakingen Modernisering van ons bedrijf tijdelijk gepaard met ongemakken Le Due Tho in Parijs Yvonne Paul morgen voor politierechter HET WEER Staatsgreep in Jemen Ajax-spelers niet mee naar Roemenië S poorwegbonden bereiken akkoord Hartoverplanting geweigerd Grote drukte door stralend weer Geen kernwapens in Nederland Zit-demonstratie in Washington VS-raket doodt Zuidvietnamese officieren „Nederland steunt Israël niet meer" ÉctrtleVta 10,25 Superslagerij DE IJM0ND O RTF Plaatselijk regen Aan het strand I er kiezingen Burgercomités Pinksteren 1968 Verkeer eiste één dode Zie ook pagina 2 Christen-radicalen: Het woord is aan „Al Achram" beweert: STYLE AND PERFECTION Hotel „Brederode" Moderne gouden ring van opvallen de allure, met rooktopaas 130,-. Dit is één van de 665 modelringen van Siebel Juweliers. Haarlem Amsterdam Den Haag Rotterdam J UWELIERS Grote Houtstraat 63 Kalverstraat 123 Lange Poten 11 Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 PAARDEBIEFSTUK1.25 3 stuks BIEFSTUK TARTAAR 1.28 3 SLAVINKEN1.18 58e JAARGANG NUMMER 178 DINSDAG 4 JUNI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: EL Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mqe PARIJS (DPA en Reuter) Bij de meeste bedrijven in Frankrijk lag vandaag, drie weken na het begin van de stakingsgolf, het werk nog geheel stil. Van een „massale en snelle" terugkeer tot de arbeid, waartoe pre mier Pompidou gisteren heeft opge roepen, is nog niets te bespeuren. De in verscheidene sectoren van de par ticuliere industrie en bij de openbare diensten waarneembare tendens de staking te beëindigen leed vandaag zwaar onder het gebrek aan vervoer, doordat in het gehele land nog geen treinen rijden en de metro en de bus sen in de hoofdstad ook nog niet in bedrijf zijn. Na een lange onderhandelingsnacht bereikten vertegenwoordigers van de re gering en van de vakbonden van spoor wegpersoneel een voorlopige overeen komst. Vakbondsleiders verklaarden na afloop tevreden te zijn met aanzienlijke salarisverbeteringen, maar deze moeten nog de goedkeuring van hun leden krij gen. Vanavond zullen de vakbonden de rege ring laten weten of de voorlopige over eenkomst wel of niet in een definitieve kan worden omgezet. In een oproep tot de stakers verdedigden de bonden de bereik te resultaten als positief en drongen zij aan op een spoedige uitspraak. Het voorlopige akkoord komt neer op zeventien percent salarisverbetering voor de laagstbetaalden en 10,2 percent voor degenen die al een hoger loon ontvingen. De werkweek wordt verkort van 46 tot 44 uur en de vakantie krijgt een duur van achtentwintig dagen. Als de stakers de voorstellen accepteren kan het vervoer in de nacht van dinsdag op woensdag weer op gang komen. De journalisten van de Franse staats omroep voor radio en televisie (ORTF) (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Dinsdagmiddag om half twee zal Yvonne Paul voor de Haarlemse politierechter terecht staan. Zoals bekend is, is de 39-jarige mejuffrouw Paul zater dagmorgen van Schiphol verwijderd. Zij is zaterdag in Haarlem voor de offi cier van justitie geleid en daarna inge sloten; momenteel is zij in het Huis van Bewaring in Amsterdam. Mejuffrouw Paul is lokaalvredebreuk ten laste gelegd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7, 21 Achtergrond3 Buitenlands nieuws 3,710, 21 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Kunst 9 Radio en tv 9 Economisch nieuivs 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13, 14, 15, 17, 19 Feuilleton 21 Beeldverhalen 21 Aangestipt 21 Ferdinand 22 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk wat regen. In de nacht hiel en daar mist. Zwakke wind en iets lagere middagtemperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Morgen wat minder zonnig. Kans op buien en een tamelijk krachtige zuid westen wind. Temperatuur van 15 tot 17 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: licht onbestendig en iets te koel. zijn voor onbepaalde tijd in staking ge gaan, nadat een onderhoud tussen vak bondsvertegenwoordigers van het perso neel van de ORTF en de nieuwe minister van Voorlichting, Yves Guena, voor hen onbevredigend was verlopen. De Franse communistische partij en het linkse politieke niet-communistische par- tijverbond onder leiding van Mitterrand zullen bij de eerste ronde van de parle mentsverkiezingen in Frankrijk op 23 juni met afzonderlijke lijsten uitkomen. Bij de tweede ronde zal gestemd worden op de kandidaat van links die de beste papieren heeft. Mitterrand had aanvankelijk gepleit voor een gemeenschappelijke lijst reeds bij de eerste ronde. In een poging om te verzekeren dat de Gaullistische verliezen van 1967 straks worden hersteld, heeft De Gaulle opge roepen tot de vorming van burgercomités om hem te steunen. Deze groepen worden nationaal georganiseerd onder leiding van Roger Frey, gewezen minister van Bin nenlandse Zaken. DALLAS (Texas) (AP) Een zieken huis in Dallas heeft maandagavond de voorbereidingen afgelast voor wat de 21ste harttransplantatie ter wereld zou zijn geworden. Woordvoerders voor het Parkland- ziekenhuis deelden mee dat de vader van de donor, een jonge vrouw die tien dagen geleden bij een auto-ongeluk, ten gevolge waarvan zij levensgevaarlijk werd ge wond, zijn toestemming heeft geweigerd De toestand zowel van de jonge vrouw als van de hartpatiënt, een 41-jarige vrouw, is kritiek. BEIROET (AP). Imam Mohammed Al Badr, leider van de royalisten in de burgeroorlog in Jemen, is door zijn neven afgezet na een paleisrevolutie. Dit is zon dag bekendgemaakt door royalistische nieuwsmedia in Beiroet. Er is een nieuwe „Imamraad" gevormd die onder leiding staat van onderkoning prins Mohammed Ben Hoessein, een neef van Al Badr. Mohammed Ben Hoessein leidde de guerrillastrijders in Jemen, se dert de zieke Al Badr twee jaar geleden naar Saoedi-Arabië vluchtte. De raad heeft alle macht aan zich getrokken. Prins Abdoellah Ben Hassan is tot premier be noemd. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Grote opstoppingen en veel filevorming op de wegen naar de kust. Dit was het gevolg van een massa- Ie aftocht uit de duinen en van het strand, op de middag van de tweede pinksterdag. Door de dreigende onweersbui pakten duizenden de biezen, zodat van een ver spreide uittocht geen sprake kon zijn. De wegen naar het strand boden giste ren dan ook het beeld van één langzaam voortschuivende rij auto's en het was reeds laat in de avond voordat de politie de grote verkeersstroom in de hand had. Strand en duinen waren de grote trek pleisters. De badplaatsen beleefden gou den dagen, de pensions en hotels waren volledig bezet. Van een noodtoestand was echter geen sprake: bij particulieren was nog logiesruimte beschikbaar. De beruchte bocht in de Zeeweg bij Kop 90 in Bloemendaal heeft zaterdag avond een leven geëist. Een sportwagen slipte bij een inhaalmanoeuvre. De 22-ja- rige Th. H. van Dongen uit Amsterdam kwam hierbij om het leven. UTRECHT. De werkgroep van Chris ten-radicalen, die zaterdag in Utrecht een openbare vergadering heeft gehouden, heeft zich in grote meerderheid uitgespro ken voor het afschaffen van kernwapens voor ons land. Dit moet worden gevolgd door een geleidelijke conventionele ont wapening in geheel Europa. Ons land, aldus de radicalen, dient zijn Navo-partners te overtuigen van de nood zaak om tot overeenstemming te geraken met het Warschaupact voor denucleari- sering van de Atlantische Oceaan tot aan de Russische westgrens. Amerikaanse en Russische troepen zouden zich gelijktijdig uit dit gebied moeten terugtrekken. Als Nederland er niet in zou slagen zijn Navopartners te overtuigen dient ons land zelf met initiatieven op dit terrein te komen, zo zeggen de Christen-radicalen. MET INGANG VAN VANDAAG komt ons technisch be drijf in een gelukkig slechts tijdelijke maar zeer moeilijke situatie: de oudste van onze twee rotatiepersen moet wor den vervangen door een nieuwe, in de Köbau-fabrieken te Würtzburg vervaardigde hypermoderne rotatiepers. DIT BETEKENT dat de oude Wifag-pers van vandaag af buiten werking is en in de komende weken bij stukjes en beetjes zal worden verwijderd, zodat onze gehele kranten- produktie op de ene overblijvende rotatiepers zal moeten plaats hebben. De drie edities van ons blad moeten dus achter elkaar worden afgedraaid, terwijl juist het draaien van verschillende edities tegelijkertijd op twee persen noodzakelijk was om op tijd bij de abonnees te komen. MET DE AFBRAAK van de oude pers en de montage van de nieuwe zullen maanden gemoeid zijn. Wij verwach ten pas begin oktober weer met twee persen te kunnen gaan draaien, zodat wij in de tussenliggende maanden dagelijks grote vertragingen het hoofd zullen moeten bieden. DE GEVOLGEN van dit alles voor onze abonnees en adverteerders zullen hoofdzakelijk neerkomen op twee on vermijdelijke ongemakken: in de eerste plaats zal de be zorging vaak enigszins later geschieden (afhankelijk ook SSSSSSfSSsss-. van de omvang die de krant op een bepaalde dag heeft, want de produktie van die ene overblijvende rotatiepers is trager naarmate de krant groter is) en in de tweede plaats zal de nieuwsafsluiting per dag vroeger moeten gebeuren, zodat bepaalde laat afkomende berichten niet meer zullen kunnen worden opgenomen. Om een voorbeeld te noemen: het zal ons niet mogelijk zijn met de financiële pagina te wachten op de beurskoersen, zodat in de meeste gevallen de koersen van dezelfde dag niet zullen kunnen worden opgenomen. ALLE AFDELINGEN van ons bedrijf hebben zich be ijverd, de maatregelen te nemen die mogelijk en nodig waren om de ongemakken voor de abonnees en adverteer ders tot een minimum te beperken. Toch zullen die on gemakken niet allemaal te voorkomen zijn. Wij doen dan ook een beroep op het begrip van onze abonnees en adver teerders, opdat zij bij voorbaat onze verontschuldigingen voor eventueel ongerief zullen weten te accepteren. De opzet van de kostbare en tijdrovende technische omschake ling is tenslotte: kwaliteitsverbetering van de krant. De nieuwe accommodatie zal ons in oktober in staat stellen sneller dan voorheen een nog betere krant te produceren. Een tijdelijke noodtoestand moet daartoe voor lief worden genomen. PARIJS (AFP-Reuter). Le Due Tho, die als „speciaal adviseur" van de voor naamste Noordvietnamese onderhande laar Xoean Thoey zal optreden, is maan dag in Parijs aangekomen na een opont houd in Moskou, waar hij besprekingen met premier Kosygin heeft gevoerd. Le Due Tho, die lid is van het politieke bureau van het centrale comité der Noordvietnamese communistische partij en in de partij hiërarchie hoger staat dan Xoean Thoey, verklaarde bij zijn aan komst er zeker van te zijn dat, indien de Amerikanen hun bombardementen en andere krijgshandelingen tegen Noord- Vietnam onvoorwaardelijk staken, onver wijld besprekingen kunnen beginnen over andere problemen die beide partijen ra ken". WASHINGTON (Reuter) Ongeveer vierhonderd demonstranten hebben zich voor onbepaalde tijd neergezet op de trappen van het Amerikaanse ministerie van Justitie in Washington als onderdeel van de campagne voor de armen. Het be leg van het gebouw was maandagavond begonnen door ongeveer tweeduizend be togers. SAIGON (AFP). In Cholon, de Chi nese wijk van Saigon, zijn drie Zuidviet namese kolonels en de directeur van de haven om het leven gekomen en ongeveer twintig andere vooraanstaande Zuidviet- namezen gewond door de inslag van een raket van een Amerikaanse helikopter. Zij bevonden zich in een commandopost van waaruit de strijd tegen de opdringen de Vietcongeenheden werd geleid. Onder de doden bevond zich het hoofd van de politie van Saigon, kolonel Ngoe- jen Van Loean. De plaatsvervangend lei der van de gehele Zuidvietnamese politie kolonel Tran Van Phan, werd levensge vaarlijk gewond. Onder de gewonden bevindt zich voorts de burgemeester van Saigon, kolonel Van Coea. De bevelhebber van de Zuidvietnamese politie, de zaterdag tot generaal-majoor bevorderde Ngoejen Ngoc Loan, ligt al een maand in een ziekenhuis met ernstige beenwonden, die hij in de strijd tegen de Vietcong heeft opgelopen. Op hem is de verzetsbeweging bijzonder gebeten, sinds hij zonder vorm van proces eigenhandig een man heeft doodgeschoten, die van Vietcongactiviteit werd verdacht. Een tank staat dreigend opgesteld in een straat in Saigon. «iiiliiÉililï; MOSKOU. (Reuter) Een Russische rechtbank heeft in hoger beroep de ge vangenisstraf van vier jaar, die de 23- jarige Brit Michael Parsons in april was opgelegd, gehalveerd. Parsons was beschuldigd van het smok kelen van hasjiesj. Hij werd op weg van Kaboel (Afghanistan) naar Stockholm in Tasjkent, de hoofdstad van Oezbekistan, gearresteerd. Dr. D. B r u 11 De inkomstenbelasting maakt ons allen slechter dan we zijn. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Vijftien geselecteerde spelers zijn vanmorgen met bondscoach Kessler van Schiphol naar Roemenië ver trokken, voor de interland die daar mor gen gespeeld wordt. Bij het gezelschap be vonden zich geen Ajacieden. Henk Groot kreeg in de bekerfinale tegen ADO weer last van een oude knieblessure en ook Sjaak Swart en Wim Suurbier zijn om medische redenen verhinderd. Secretaris penningmeester Burgwal: „het besluit om beide spelers niet mee te laten gaan is in overleg met dokter Roling en dokter Mosterd genomen. Swart is wat over vermoeid, maar het is niets ernstigs. De kans zit erin dat hij vrijdag met Ajax wel weer meespeelt tegen Torino"-. Het gezelschap dat vanmorgen van Schiphol vertrok bestaat uit de volgende spelers: Van Beveren, Van Zoghei, Romeijn, Is rael, Eijkenbroek, Warnas, Pijs, Van Gorp, Veenstra, Jansen, Van der Kuylen, Pahlplatz, Van Hanegem, Rensenbrink, Klijnjan. DEN HAAG. De minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns ,die een be zoek heeft gebracht aan Marokko, Portu gal en Egypte, komt woensdagmiddag in ons land terug. In Cairo heeft mr. Luns met zijn Egyp tische ambtgenoot Riad onder meer de crisis in het Nabije Oosten besproken. Hij zei dat hij niet in het minst de rol van bemiddelaar op zich kon nemen. Een op lossing voor de crisis moet volgens mi nister Luns gebasseerd zijn op de resolu tie van de Veiligheidsraad van november vorig jaar. Alleen Associated Press maakt melding van een bericht in het Egyptische rege ringsblad „Al Achram" volgens hetwelk mr. Luns zou hebben verklaard „dat Ne derland niet langer het Israëlische stand punt in het conflict in het Nabije'Oosten steunt en dat de Nederlandse regering haar standpunt ter zake heeft gewijzigd". „Mijn regering heeft in het verleden gedacht dat Israel het land was dat steun behoefde", zou mr. Luns volgens dit dag blad hebben gezegd. (Over deze aan mr. Luns toegeschreven uitlatingen verklaart het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag dat het vanmorgen nog niet over de tekst van de uitlatingen van mr. Luns in Cairo be schikte. Er is echter geen reden om aan te nemen dat deze zouden afwijken van het standpunt van de regering over het Nabije Oosten. De woorden van de minis ter zijn op zijn minst verkeerd geïnter preteerd). ADVERTENTIES Vowtw1 woninginrichting S P IJ K E R SNELLIUSSTRAAT 23 -27 - IJMUIDEN Santpoort D t.o. Ruïne van Brederode Telefoon 0 2560 - 8012 fruitcocktail consommé xavier Hongaarse goulash doperwten rijst vla mexicain Dagelijks aan de vleugel John Bading Restaurant a la carte Cocktailbar Plate service MIDGET GOLF TOT EN MET DONDERDAG A.S. 250 gram supermalse N. RES Plein 1945 no. 53 IJmuiden

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1