Eerste televisiedebat McCarthy - Kennedy VN-landen vragen om actie tegen Zuid-Afrika AMRO-LENING Zuid-Afrika trekt zich niets aan van de VN Weinig strijdpunten Helen Keiler overleden Beste kansen voor Kennedy Lübke treedt waarschijnlijk spoedig af Bombardement op Saigon Tjechische communistische partij op 9 september bijeen Jordanië krijgt wapens van VS (als u in 18 maanden zou aflossen). Studentenoproer in Belgrado Griekse politieke gevangenen vrij DINSDAG 4 JUNI 1968 In Californië Als U met de vraag zit hoe U op korte termijn aan contant geld moet komen, kan de AMRO Bank U daar een duidelijk ant woord op geven. Stel U wilt 2.500, van ons lenen en in 18 maanden terug betalen. Dan betaalt U per maandelijkse termijn 152,62. Rekent U nu even mee: 18 X 152,62 ƒ2.747,16. In die an derhalf jaar betaalt U dus ƒ247,16 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratie kosten en overlijdensrisico. Dat is gemid deld nog geen 14,per maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK T egenmaatregelen IDAVEST AFRIKA I vim Mineralen Spreektaal Duits SAN FRANCISCO (AP) De senatoren Robert F. Kennedy en Eugene J. McCarthy hebben elkaar zaterdagavond voor liet eerst ontmoet voor de televisiecamera's. Het gebeur de in San Francisco als voorbereiding op de voorverkiezingen in de staat Californië voor de democratische kandidatuur voor het presidentschap. Het was geen rechtstreeks debat. Ze antwoordden beiden op vragen van journalisten. McCarthy zei in antwoord op de eerste vraag dat de Verenigde Staten moeten er kennen dat bij elke regeling van de Viet namese kwestie een nieuwe regering zal moeten optreden in Saigon. Deze zal ook het nationale bevrijdingsfront moeten om vatten. Kennedy zei dat hij er tegen was om Saigon een coalitieregering op te dringen. McCarthy zei hierop dat hij dat ook niet wilde. Als Zuid-Vietnam een coalitie van de hand wijst en zelf de strijd wil voort zetten, dan is dat een eigen besluit van Saigon, zei hij. De Verenigde Staten moe ten echter duidelijk stellen dat zij bereid zijn een coalitie te aanvaarden. Kennedy keerde zich tegen een verdere escalatie van het conflict door een uit breiden van het gebied in Noord-Vietnam waar wordt gebombardeerd. De bom bardementen van het noorden hebben niet beantwoord aan het gestelde doel. Wat in werkelijkheid nodig is, is een ver sterking van de wil tot de strijd van de Zuidvietnamezen zelf. „Dit is een Zuid- vietnamese oorlog. Zij moeten de zwaar ste la^ dragen van dit conflict", aldus Kennedy. McCarthy zei dat de kwestie van de bom bardementen niet draait om het gebied waarin ze plaatsvinden maar om de inten siteit ervan. Hem werd ook een vraag gesteld over verkiezingsadvertenties in Californië, waarin wordt gezegd dat Ken nedy een deel van de verantwoordelijk heid draagt voor het Amerikaanse ingrij pen in Vietnam. McCarthy zei dat Ken nedy dit zelf heeft toegegeven. Hij zou bij het overleg over Vietnam betrokken zijn geweest tijdens zijn ministerschap onder het presidentsschap van zijn broer John, De kernvraag, aldus McCarthy, is hoe groot het aandeel van Kennedy in de ver antwoordelijkheid ervoor is. Kennedy zei dat de aantijging dat hij bij de besluitvorming over Vietnam be trokken was, een verdraaiing van de fei ten was. Hij gaf verder als zijn mening dat de Amerikaanse besluiten op het ge bied van de buitenlandse politiek ge baseerd moeten zijn op het maken van onderscheid tussen agressie van buitenaf en interne onrust. Hij zei tegen interven tie te zijn in landen, die hun binnenland se problemen niet aanpakken maar „com munist" roepen om te proberen Ameri kaanse soldaten te krijgen". Beide kandidaten keerden zich tegen de reactie van president Johnson op de negeronlusten. Kennedy kenschetste de reactie van Johnson als „bidden en een commissie benoemen". McCarthy zei dat de negers momenteel een binnenlandse koloniale natie zijn. Hij pleitte voor een jaarlijks bouwprogramma voor goedkope huizen met een begroting van vijf tot zes miljard dollar. De getto's moeten volgens hem opengebroken worden om huisves tingsmogelijkheden in de voorsteden te scheppen. WESTPORT (Connecticut) (Reuter en DPA). De Amerikaanse Helen Keiler, die blind en doof werd toen zij negentien maanden was en desondanks later stu deerde, lezingen hield en boeken schreef, is op 87-jarige leeftijd in Westport, Con necticut, overleden. Zij verwierf zich door de energie waar- NEW YORK, (AP). Uit een opinie onderzoek in de gelederen van Califor nië's democratische kiezers is gebleken, dat senator Robert F. Kennedy in die staat 39 percent van de stemmen zal krij gen tegen senator Eugene McCarthy der tig percent aldus heeft de National Broad casting Company maandag gemeld. De senatoren Eugene McCarthy en Robert Kennedy schudden elkaar de hand na hun televisiedebat in een studio in San Francisco. In het mid den de leider van het programma, Frank Reynolds. mee zij zich over haar handicaps heen- zette en door haar werk voor de blinden internationale roem. Zij schreef talrijke werken, waaronder haar levensgeschiede nis, en boeken over blindenonderwijs. Zij was onder meer inspectrice van de in stituten voor blinden en doofstommen in de V.S. Over haar leven zijn een toneel stuk en een film gemaakt, „The miracle worker". Met de hulp van haar lerares, Anne Sul livan, ieerde zij spreken. Zij „las" de gesproken woorden door middel van haar handen. Talloze blinden werden door haar voorbeeld geïnspireerd. NEW YORK (A.P.) Vijfenveertig landen hebben voorgesteld de algemene vergadering der Verenigde Naties te ver zoeken met grote spoed maaregelen te nemen om Zuid-Afrika uit Zuid-West Afrika te zetten. De 45 indieners van de desbetreffende voorstellen waren afkomstig uit Afrika en Azië. De 45e indiener was Joegoslavië. Bovendien wordt alle landen voorgesteld voor het bereiken van dat doel doeltref fende economische en andere maatregelen te nemen. De resulotie is een vervolg op de be sluiten, die de vergadering in 1966 heeft genomen over de opzegging van het Zuidafrikaanse mandaat over Zuid-West Afrika. Verder is in 1967 voorgesteld een buitengewone V.N.-commissie te vormen, die het gebiedsdeel in afwachting van zijn onafhankelijkheid zal besturen. Zuid-Afri ka heeft zich tegen beide besluiten verzet. De Zuidafrikaanse regering heeft plan nen bekendgemaakt voor de overname van sommige bestuurstaken van de autori teiten van Zuidwest-Afrika, zoals het on derwijs aan Afrikanen. Tegelijkertijd werd een wetsontwerp dat gericht is op de uiteindelijke verdeling van het om streden gebied in zelfbesturende „zwarte" staten, door het parlement in derde en laatste lezing goedgekeurd. (Van onze correspondent) BONN. Volgens de laatste geruch ten zal de Westduitse bondspresident Lübke deze zomer al zijn aftreden be kendmaken. Officieel vinden de verkiezingen voor de bondspresident pas eind volgend jaar plaats. Lübke is echter in de ogen van de meeste Duitsers van zijn voetstuk ge vallen. Dit komt niet alleen door de geruchten over zijn rol bij de bouw van barakken voor dwangarbeiders tijdens de tweede wereldoorlog. Zijn curieuze optreden in het openbaar, waarbij zijn omgeving bij voorbaat sid dert voor de enormiteiten, die de presi dent zal verkopen, hebben Lübke weinig goed gedaan. Nog deze maand zal het presidium van de christen-democratische partij (Lübke is lid van de CDU) beraadslagen over de opvolger van Lübke. WASHINGTON (Reuter) Ambtena ren van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben zaterdag ge zegd, dat de Verenigde Staten per vlieg tuig en per schip wapens naar Jordanië brengen. De operatie houdt volgens deze ambtenaren geen verband met geruchten over een Israëlische troepenconcentratie bij de Jordaanse grens. De Verenigde Staten hebben op 14 fe bruari bekend gemaakt, dat zij het verbod op de leverantie van wapens aan Jordanië ophieven. Een dergelijk Amerikaans ver bod voor Israel, Libanon, Saoedi-Arabië, Marokko, Libië en Tunesië is eveneens opgeheven. ADVERTENTIE Aangeboden voorf.152,62 in de maand SAIGON, (AFP). De Zuidvietna- mese hoofdstad Sagion is vannacht door veertig raketten en mortiergranaten ge troffen het zwaarste bombardement sinds 5 mei. Vijf raketten vielen op of in de buurt van de elektriciteitscentrale van Tsjokwan, waardoor in het grootste deel van de stad de stroom uitviel. De stroom toevoer was vanmorgen vroeg weer her steld. Ook het ziekenhuis van Tsjokwan, het vliegveld Tan Son Nhoet en de haven van Saigon werden bestookt. In de haven van Saigon werden twee Amerikaanse vrachtschepen, de „Steel Apprentice" en de „Gretna Victory" licht beschadigd door raketten. Zes Vietna mese havenarbeiders werden gewond. Nabij Phoe Bai hebben na een strijd van enige uren tussen twee Noordviet- namese bataljons en een Zuidvietnamese compagnie 83 Noordvietnamezen zich overgegeven, aldus een Amerikaanse me dedeling. W PRAAG, (DPA/Reuter). De Tsjecho- slowaakse communistische partij zal op 9 september een buitengewoon congres houden. Dit besluit is zaterdag genomen door het centrale comité dat vier dagen in Praag bijeen is geweest. De belangrijkste agendapunten van het congres zullen zijn: het kiezen van een nieuw centraal comité, goedkeuring van nieuwe partij statuten, waarbij rekening wordt gehouden met het federatiebegin sel, en goedkeuring van een nieuwe staatsrechtelijke regeling. In een proclamatie van het centrale comité wordt gezegd dat alle burgers, on geacht hun politieke overtuiging, natio naliteit of religie, gelijke mogelijkheden zullen krijgen om zich door eigen be kwaamheden en werk te ontplooien. Voor oppositiepartijen of politieke krachten (Van onze correspondent) JOHANNESBURG Op 19 de cember vorig jaar zou het Zuid afrikaanse gezag over Zuidwest- Afrika beëindigd moeten worden. Dit is niet gebeurd, want Zuid- Afrika heeft de beslissing van de Verenigde Naties naast zich neer gelegd en beschouwt zijn buurland nog steeds als mandaatgebied. Di rect nadat de Algemene Vergade ring vorig jaar november besloot dat Zuidwest-Afrika niet langer een mandaatgebied van Zuid-Afri ka moest zijn, is de republiek aan het zuidelijke puntje van het zwar te werelddeel aan het werk gegaan, om de wereld te bewijzen dat „Zuidwest" helemaal geen eigen land is. Er werd in zeer snel tempo een „Bantoestan", een thuisland voor een Bantoe-volk, uit de grond gestampt en met veel bravour officieel geopend. Dat was Ovamboland, waar de stam der Ovambo's hun eigen gebied kre gen. In feite een praktische toepassing van de apartheidspolitiek zoals die in de republiek Z.-Afrika wordt toegepast Bij een bezoek aan dir nieuwe „on afhankelijke" gebied liet premier Vorster van Zuid-Afrika geen twijfel aan zijn bedoelingen bestaan. Hij zei toen in Grootfontein: „Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika zijn zo aan elkaar verbonden dat zelfs de Verenigde Na ties er nooit in zullen slagen deze lan den uiteen te krijgen". Intussen wer- de Zuidafrikaanse poiltietroepen het land binnengebracht om aan de noor delijke grenzen invallers terug te slaan. Er werden in Johannesburg 37 Zuidwestafrikaanse nationalisten ge- W AFRIKA 4 NGO 0 y a M S 0 Tsumeb Otavi y£*Grootfontèin tjiwarongo ari bib Swakopü Gobabis HOEK I BE ETS JOE ASA Walvis Ba laisiD MA Keetmanshoop eeheirrP Lüderitr ATLANTISCHE§S OCEAAN Hoofdstad Spoorlijn Rivier is Diamant- gebied. 0 km 400 vangen genomen en de berechting heeft overal in de wereld grote aandacht ge trokken. DE V.N.-COMMISSIE voor Zuidwest- Afrika heeft de arrestatie en berech ting van deze mannen illegaal en on rechtmatig genoemd. Zij zijn immers burgers van een ander land. Zij be schreef de aanwezigheid van Zuid-Afri ka in het buurland als „bezetting van buitenlands gebied en wederrechtelijke toeëigening, hetgeen de internationale vrede en veiligheid in gevaar brengt". In Zuid-Afrika werd alleen maar wat meewarig gelachen, omdat men wel wist dat de V.N. op praktisch gebied heel weinig zouden kunnen doen. En ook voor de negentiende december, de vervaldag van het mandaatschap, ver wachtte men niets bijzonders. Intussen werden binnenskamers plannen voor tegenmaatregelen beraamd. Een paar hoofdmannen in „Zuid west" hebben zich uitgesproken vóór Z.-Afrika, wat betekent dat ze zich of hebben laten omkopen, of dat ze in een gedeeltelijke onafhankelijkheid van hun stukje land voorlopig toch wel wat zien. Hoofdman Oshani Shini zei kort geleden in een toespraak: „De Ver enigde Naties hebben niet het recht zich met de zaken van Ovamboland te bemoeien". En een andere hoofdman sprak: „De inwoners van het Oka van- go-gebied kennen de Zuidafrikaanse re gering ,maar weten niet wat zij ver wachten kunnen van mensen uit ande re landen. Daarom willen zij de Zuid afrikaanse regering niet voor die van sen ander land ruilen". En nog een hoofdmannelijke uitspraak: „Ons ant woord aan diegenen, die zeggen dat een ander land ons moet regeren is, dat het hetzelfde zou zijn als wanneer men een goede vrouw wil ruilen voor één die men niet kent". UIT de toespraken van deze hoofd mannen in Zuidwest-Afrika blijkt dat ze allemaal het idee hebben dat het gezag van Zuid-Afrika wordt overge nomen door een ander gezag, terwijl het er de V.N. om gaat het hele land zo snel mogelijk onafhankelijkheid te verlenen, om geheel zelfstandig tot ontwikkeling te komen. Dat Zuid-Afrika daar niet voor voelt, is duidelijk. Zuidwest-Afrika is een land met vele onontgonnen minera len; terwijl er bij onderzoek nog vele andere belangrijke zaken naar voren kunnen komen. Er zijn verschillende Zuidafrikaanse industrieën, onder an dere langs de kust visfabrieken, die een meer dan bloeiend bestaan heb ben. Veel mensen wonen er overigens in Zuidwest-Afrika niet: 574.000 op een oppervlakte van 842.292 vierkante ki lometer (ongeveer 25 maal zo groot als Nederland). En de meesten van de blanke inwoners zijn voormalige Duit sers, die op dit ogenblik allemaal nog Duits spreken. Het zijn afstammelin gen uit de dagen dat Zuidwest nog „Südwest" was, terwijl ook nieuwere Duitse immigranten zich wel tot dit gebied aangetrokken voelen. In de Windhoek kan men net zo'n luidruch tige zaterdagavond in een Bierkeller beleven als in München. Het glas gaat daar net zo gemakkelijk leeg. De spreektaal is voor het grootste gedeelte Duits en niet zoals Pretoria dat zo graag wil Afrikaans, of des noods Engels. Er verschijnt ook een courant in het Duits, uiteraard in een beperkte oplaag en vanuit Zuid-Afrika probeert men de mensen gunstig te stemmen door iedere avond via de radio een in het Duits voorgelezen nieuwsuitzending te verzorgen. Dat doet de „Suid Afrikaanse Uitsaai Kor- oorasie", die voor zijn buitenlandse korte-golfuitzendingen ook een Duitse afdeling beschikbaar heeft. Zuid-Afrika heeft de plannen be kendgemaakt voor de politiek van „ge scheiden ontwikkeling" in Zuidwest- Afrika. Na Ovamboland moeten er nog negen andere Bantoenstans komen, waar de niet-blanken zichzelf mogen besturen onder toezicht van Pretoria. Dit alles in navolging van de binnen landse politiek, waarvan de Transkei het paradepaardje is. Alle buitenlandse activiteiten wor den in Zuid-Afrika nauwkeurig in de gaten gehouden: de uitspraken van de V.N.-commissie voor Zuidwest-Afrika worden ijverig bekritiseerd en al het nieuws wordt met grote koppen ge bracht. Zoals kort geleden de poging van een groepje Amerikanen om per vliegtuig in Windhoek te landen. „Als die mannen in Zuidwest-Afrika geland waren, dan hadden ze het Jand sneller verlaten dan ze erin waren gekomen", zei premier Vorster bij die gelegen heid. buiten het nationale front zal geen plaats zijn. De fouten van het verleden zullen wor den uitgewist. Het democratiseringspro ces zal evenwel van geen enkele zijde in gevaar mogen worden gebracht. De vei ligheid van de socialistische staat wordt door de gemeenschap met de Sovjet-Unie en de andere socialistische staten gega randeerd. De ontwikkeling van Tsjecho- slowakije is echter een eigen binnenlandse aangelegenheid, waarin andere landen zich niet dienen te mengen. Er zal haast worden gemaakt met wetsontwerpen ter bescherming van de vrijheid van pers en vergadering. De buitenlandse politiek zal met meer eigen initiatief worden gevoerd. Allen die onrechtmatig behandeld zijn zullen eerherstel krijgen aldus de procla matie. Het centrale comité aanvaardde verder het ontslag van generaal Bohumir Lomsky uit het centrale comité. Deze was in maart al afgetreden als minister van Defensie. De aanvaarding volgde op de bespreking van een rapport over het uitwijken van generaal-majoor Sejna naar de V.S in februari. Deze was goed op de hoogte van Tsjechoslowakije's militaire apparaat. Het rapport over Sejna zal later worden ge publiceerd. BELGRADO. (AFP en DPA) In de Joegoslavische hoofdstad Belgrado heb ben zich beide pinksterdagen hevige ge vechten voorgedaan tussen studenten en de politie. Daarbij zijn veel gewonden ge- vallen. Maandagavond was de toestand er nog gespannen. Het gebouw van de faculteit der letteren, waar tevens de rec tor zetelt, is door studenten bezet. De gevel is getooid met de rode vlag en spandoeken waarop de eisen der studen ten vermeld staan. Het hooglerarenkorps van Belgrado heeft in een buitengewone zitting steun toegezegd aan de eisen der studenten en geprotesteerd tegen het optreden van de politie tegen de studenten. De Servische minister van Binnenlandse Zaken heeft „alle manifestaties, vergade ringen, betogingen en marsen" in Belgra do verboden. „Bepaalde onverantwoorde lijke elementen" zijn betrokken geweest bij de demonstraties van zondag en maan dag, waarbij 38 mensen werden gewond en meer dan 1,5 miljoen dinar 400.000) schade werd aangericht, zegt de bekend making. Het ministerie zegt dat de orde zal worden gehandhaafd. ATHENE (Reuter) De Griekse re gering heeft zaterdag 53 politieke ge vangenen, die sinds de staatgreep van april 1967 op de eilanden Jaros en Leros gevangen zaten vrijgelaten. Er bevinden zich nu nog ongeveer 2.250 politieke ge vangenen op deze eilanden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3