Afsluiting Haringvliet komt na tien jaar werken in zicht Deze zomer kabelbaan over het „Rak van Scheelhoek Dr. Philipsen in proefschrift Niet ziekte, maar de zieke beslist bij verzuim Rustig Kanton maakt een welvarende indruk Mao beheerst het stadsbeeld Spektakelstuk van Deltawerk Ongeregeldheden in Oxford Fietsendieven in Bloemendaal betrapt Tunneldrukte in pinksterweekend Communistenjager aangehouden Automobilist had shock na botsing Havenberichten DTNSDAG 4 JUNI 1968 6 Stromingpatroon Geen experiment Vissershavens "f Grijze" meldingen Wonen 99 (Van onze correspondent) HELLEVOETSLUIS In de ko mende zomer gaat de Deltadienst van Rijkswaterstaat polsdikke kabels spannen boven het Rak van Scheel hoek, het 1200 meter brede laatste gat in de Deltadam door het Haring vliet. De kabelbaan, waarmee de Grevelingendam is aangelegd, wordt nu na een grondige revisie voor het Haringvliet gebruikt. In 1970 zullen volgens de plannen de rode gondels boven het sluitgat heen en weer glij den om hun ladingen steenslag in het water te storten. De torens voor de kabelbaan staan al in het sluitgat. „De afsluiting van het Haringvliet is het meeste geld verslindend object van de Deltawerken", zegt ir. P H. van der Weele, belast met de uitvoering van het enorme karwei. Voor 1968 staat het werk in het Haringvliet op de begroting van Verkeer en Waterstaat met bijna 40 miljoen. In het laatste sluitgat van de Ha- ringvlietdam, het Rak van Scheel hoek, staan op betonnen poten de torens al klaar voor de kabelbaan, waarmee in 1970 de sluitingsoperatie zal worden uitgevoerd. 99 Een belangrijk deel daarvan zal ook dit jaar weer verdwijnen in de aanleg van spuisluizencomplex. Stortbed is de naam voor een bodembescherming, bestaande uit een betonplaat, naar zee- en rivierzij de verzwaard met zinkstukken, grint en stortsteen. Het aanbrengen van de zink stukken is een precies werkje. Inmiddels is dit werk aan de zeekant zo goed als klaar. Aan de rivierzijde moet nog heel wat worden verzet. In hét hoge centrale bedieningsge bouw van de spuisluizen werken installa teurs aan de ingewikkelde elektrische en hydraulische apparatuur, waarmee over een paar jaar de imponerende stalen schuiven op en neer bewogen moeten worden. Anderen houden zich bezig met het stromingenpatroon. Rivierwater moet in zee gespuid worden en aan opdringend zeewater moet de weg versperd worden. Met het graven van toeleidingsgeulen naar de sluis zijn twee baggermolens be zig. Aan de zeezijde opereert met het zelfde doel een zandzuiger. De kabelbaan wordt opgetuigd om in 1970 de laatste etappe van het Deltakar- wei in het Haringvliet af te leggen. Hoog op betonnen poten staan de torens in het Rak van Scheelhoek, stalen raamwerken met portalen voor de gondels op een zuil van beton. In het laatste sluitgat van de Grevelingendam stonden dezelfde stalen pylonen aan weerskanten op de wal op- T1™1 gesteld. Een derde stond midden in het water op een kleine caisson. In het 1200 meter brede en ruim 9 me ter diepe Rak van Scheelhoek kon dat allemaal niet. De torens moesten daar alle in het water worden gezet. Daarvoor is eerst op drie punten een platform ge construeerd op de bodem van het water. Het principe van de kabelbaan Greve lingendam zal in het Haringvliet na de verhuizing hetzelfde blijven. Aan details is echter wel wat veranderd. De gondels zijn grondig gereviseerd. De kabels zijn naar de fabriek in Frankrijk verzonden om ze van een nieuwe buitenmantel te voorzien. Was de aanleg van de Grevelingendam voor de kabelbaan een proefneming, in het Haringvliet wordt er niet meer mee geëxperimenteerd. Als de dam in het Haringvliet klaar is zal de kabelbaan in het zuidelijke sluitgat van de Brouwers- dam tussen Schouwen en Goeree gebruikt worden. Als de kabels over het Rak van Scheel hoek zijn gespannen zal de scheepvaart door het Haringvliet zijn geblokkeerd. Dat betekent dat de vissers de nieuwe schut sluis vlak voor de oever van Stellendam moeten gaan gebruiken. „Wij moeten nog een vrij gecompliceerde legpuzzel oplos sen", zegt ir. Van der Weele. Want zo wel aan de binnenkant als aan de buiten kant van de dam moet een haven ko men. Verder moet gezorgd worden voor een vloeiende afbuiging naar de duinen- rij van Goeree. De vissers van Stellen dam, van Ouddorp en van het Goereese Hoofd zullen straks in de nieuwe havens een ligplaats voor hun schepen moeten vinden, want het complex van kunstwer ken bij Stellendam zal 't voormalige zui- derdiep uitschakelen. Het geheel krijgt bovendien een functie als verbindings schakel in het wegenstelsel over de bui tenste Deltaroute. Er zal een oprit moe ten komen voor het snelverkeer naar de 1050 meter snelweg, die nu al hoog bo ven het water op de spuisluizen klaar ligt. Er zullen bruggen en viadukten moeten worden gebouwd en verder nog een stelsel van wegen voor het langzame verkeer. Dan is er nog de afsluiting van schutsluis voor de vissersschepen en het spuisluizencomplex. Op het ogenblik ligt daar een Baileybrug. Het Haringvliet-Deltawerk loopt dus op zijn eind. Men is er al meer dan tien jaar mee in de weer. Het is dan ook een spektakelstuk, technisch en financieel. Het gigantische spuisluizencomplex van het Deltawerk Haringvlietdam. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Werknemers, die een grote binding hebben met het bedrijf, in een bedrijf met stabiele werkverhoudin gen werken of kansen hebben op zelfont plooiing in het werk, melden zich min der vaak ziek dan degenen die in ploegen dienst werken, ongeschoold zijn, of bij een bedrijf werken dat de uitvoering van de ziektewet aan de bedrijfsvereniging overlaat. Oudere werknemers zijn gemid deld langer ziek dan jongere, maar in be drijven waar de personeelsbegeleiding professioneel is en waar de controle van de zieken in eigen hand is, duurt het ge middelde ziektegeval korter dan in an dere bedrijven. Deze gegevens zijn het resultaat van OXFORD (Reuter/AFP) Circa drie honderd studenten hebben maandag twee uur lang het bureau van de disciplinaire raad van de universiteit van Oxford, de oudste van Engeland, belegerd. Na scher mutselingen met de ordedienst van de universiteit hadden de studenten de zwa re toegangsdeuren van het administratie gebouw geforceerd. Ze protesteerden tegen een verbod op de verspreiding van politieke pamfletten, door de disciplinaire raad uitgevaardigd nadat socialistische studenten vlugschrif ten hadden uitgedeeld onder arbeiders van de BMC-fabriek te Cowley, bij Oxford. De in het nauw gedreven raad, die in het ge bouw vergaderde, zwichtte ten slotte en trok het verbod in, waarna de studenten rustig vertrokken. Het was een van de wildste betogingen in jaren aan deze uni versiteit. een studie, waarmee de heer H. Philipsen werkzaam op het Nederlands Instituut voor de praeventieve geneeskunde vorige week aan de universiteit van Amsterdam is gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen. Zijn proefschrift „Afwe zigheid wegens ziekte" bevat de resulta ten van een onderzoek naar de oorzaken van verschillen in ziekteverzuim bij 83 middelgrote bedrijven in Nederland. Dr. Philip.' -n Onderscheidt in zijn proef schrift vier betekenissen van ziek-zijn. In de eerste plaats het ziek-zijn als de aan wezigheid van een aandoening, beduide- liik als een storing in de werking van één of meer organen (in het Engels: disease). Dan is er het ziek-zijn als onwel-bevinden, variërend van algeheel onbehagen tot hef tige pijnen in een bepaald orgaan (ill ness). In de derde plaats is er het ziek- zijn in de betekenis van degenen, die medische bijstand hebben ingeroepen. Tenslotte krijgt het ziek-zijn eenzelfde ac cent als bij het ongeschikt zijn. Dus waar de zieke liet beroep op de maatschappij doet om tijdelijk ontheven te worden van zijn maatschappelijke verplichtingen (sickness). In de drie laatste betekenissen, dus het zich onwel bevinden, de hulp inroepen van de medicus en het aanvaarden van de patientenrol, is de betekenis van het ziek- zijn een menselijk gedrag met een aan zienlijke mate van beslissingsvrijheid. Hoe die bes'issingen uitvallen wordt zeker niet voordelig bepaald door de aard en ernst van de aandoening Persoonlijke eigen schappen van de zieke en de maatschap pelijke situaties waarin hij zich bevindt, spelen bij die beslissingen een belangrijke rol. Dr. Philipsen maakt een onderscheid in wit, zwart en grijs. In de huidige maat schappij ziet hij het merendeel van de (Van onze correspondent) KWANGCHOW (Kanton) Niets in Kanton, waar het groene land ongemerkt in de stad overloopt, herinnert aan onrust en opstanden. Maar wel wijst alles op de grote proletarische culturele revolutie, die China sedert twee jaar in beweging houdt. Bijna ieder huis is behangen met muurkranten en zelfs op de muren van het Tung-Fang-hotel, pleis terplaats voor vreemdelingen, kan men de citaten van Mao lezen, zoals „Weest vastbesloten, vreest geen offers, overwint alle moeilijkheden en behaalt de overwinning", maar ook slagzinnen zoals „Bestudeert Mao's leer" en „Strijdt tegen het egoïsme". Een lange stoet fabrieksarbeiders trekt met ontelbare rode vlaggen en portretten van de grote leider Mao door de straten, met voorop een groep dansers. Zij trekken op naar het hoofdkwartier van het revolutio naire comité om hun aanhankelijkheid aan het regime te betuigen. Op een vrachtauto zit een groep jongelui met rode armbanden en bontbeschilderde gezichten. Zij vormen een culturele groep van de „Rode garde", die ergens een revolutionair stuk opvoert. Allen zijn enthousiast en beschouwen de escapade als een plezierig uitje. Als de zon opkomt, klinken de eerste spreekkoren: „Leve voorzitte- Mao, lang leve voorzitter Mao, zeer lang leve voorzitter Mao, lang lang, zeer lang leve voorzitter Mao". Bovendien valt er de hele dag zonder onderbre king te genieten van de muziek van populaire liederen zoals „De commu nistische partij is gekomen", „Wij hou den van voorzitter Mao" en „Het oosten is rood, rood is het oosten". En overal, op huizen, gebouwen, vrachtwagens, bussen en schepen, ja zelfs op locomotieven staart het por tret van leider Mao ons aan, in alle soorten en grootten. Men komt tot de overtuiging dat het eenvoudig onmoge lijk moet zijn, Mao Tse Toeng door een ander te vervangen. De mensen op de brede straten met hun schaduwverspreidende bomen, maken geen gespannen indruk en zien er goed gevoed uit. Velen dragen een portret van Mao op jas of hemd. Nie mand schijnt hongerig te zijn. De wei nige restaurants zijn de hele dag bezet. De kleding is nog steeds eenvoudig, maar minder monotoom dan enkele jaren geleden. Ik verbaas me er over de vele men sen, die in de straten van deze drie miljoen inwoners tellende stad flane ren en voor de muurkranten stilstaan om de nieuwste instructies van het revolutionaire comité te lezen- De sol daten in hun licht khaki-uniform dra gen, op een enkele uitzondering na, geen wapens. Voor het marktgebouw staan twee soldaten met het geweer naar beneden op wacht. Het verkeer wordt beheerst door fietsen, vrachtauto's en bussen. De dure taxi's zijn er uitsluitend ten gerieve van buitenlanders. In de winkels, voor al in de levensmiddelenzaken, zijn vele artikelen te koop. Maar de prijzen zijn erg hoog en luxe artikelen zijn niet voorhanden. Verschillende antiek- en souvenierszaken zijn open, maar slechts vreemdelingen kunnen iets kopen. Ook Chinezen uit Macao en Hongkong mo gen er niet binnen. De woonhuizen maken een goede indruk. De meeste mensen wonen hier heter dan in het nabije Hongkong. Onze correspondent in Hongkong, Christian Roll, is zojuist terugge keerd van een korte reis in China In bijgaand artikel vertelt hij van zijn indrukken uit de Chinese stad Kanton. Op vele speelplaatsen zijn jongens aan het voetballen en basketballen. Alleen de allerjongsten gaan voorlopig weer naar school, waar ze voorname lijk de tanden stuk bijten op de cita ten van Mao Tse Toeng. Op zondag verdringen de mensen zich in het museum voor de boeren- beweging een oude tempel. Mao heeft die beweging in '25 en '26 ten tijde van de samenwerking met de Kwo Min tang geleid. In zijn eenvou dige kamer schreef Mao hier zijn eer ste belangrijke geschrift „Analyse van de klassen in de Chinese maatschap- pij"- In het park voor de martelaars van de Kwangchow-opstand wandelen jon gelui en 's avonds zitten hier oude mensen, genietend van hun door voor zitter Mao veilig gestelde levensavond, te praten. Eenzaam staat de Chinees- Russische vriendschapshal te wachten, van onder tot boven bedekt met anti- imperialistische plakkaten, die moeten aantonen dat de Sovjet-Unie de weg is ingeslagen naar het revisionisme, een weg die teruggaat naar het kapitalisme. ziekmeldingen grijs. Niet dat er niets mee aan de hand zou zijn, maar dat de zieke de vrijheid heeft te beslissen of hij met zijn aandoening al of niet thuis zal blijven. Een kernprobleem hierbij is, dat ten zij wij de patiënt verplichten te bewijzen dat zijn verzuim ondubbelzinnig wit is objectieve criteria voor arbeidsonge schiktheid ontbreken. Bij het aanvaarden van de beslissings theorie en het bestaan van de ruime grij ze zone kan men eruit afleiden, dat er twee verschijnselen optreden: „de gezon de patiënt" en „de zieke doorwerker". Het is gebleken dat de gezonde patiënt een vaak voorkomende figuur is, doch dat de zieke doorwerker tweemaal zo dikwijls voorkomt. Een zieke besluit dus vaker zich niet ziek te melden dan wel. De gezonde patiënt wordt vooral aan getroffen in bedrijven, waar de werkne mers werkbezwaren hebben of in ploegen diensten werken. Het is opvallend dat er minder ziekmeldingen zijn onder werkne mers, die routine-arbeid verrichten en on der degenen, die werk verrichten, dat meer scholing vraagt. Gebleken is voorts dat er meer ziekmeldingen zijn in bedrij ven met een autoritaire directie dan in bedrijven waar meer bevoegdheden wor den gedelegeerd. (Van een verslaggeefster) VELSEN. De Bloemendaalse politie heeft een drietal vijftienjarige scholieren uit Velsen aangehouden dat in deze ge meente sinds 24 mei fietsen en bromfiet sen zou hebben gestolen. De knapen be kenden op 22 mei uit de fietsenstalling van het station Santpoort-Zuid een fiets te hebben weggenomen en deze na gebruik te hebben vernield. Twee van hen zouden een maand of drie geleden ook een jon gensfiets uit dezelfde stalling hebben ont vreemd. In de vroege morgen van pinksterzon dag werd de Velsense politie attent ge maakt op drie jongens, die fietsen gooi den in de brandgang van de Middenstands- bank aan de De Noostraat. De politie bracht 'n 26-jarige en een 20-jarige IJmui- denaar naar het hoofdbureau. Zij beken den de fietsen te hebben weggenomen in Wormerveer. (Van een verslaggeefster) VELSEN De uittocht voor het pink sterweekend begon via de Velsertunnel op vrijdagavond. Maandagmiddag- en -avond keerde men terug en dat leverde beide dagen de nodige verkeersopstoppin gen op. Ondanks de stromende regen ge beurden er maandag in de Velsertunnel geen ongelukken. Wel ontstonden er ket tingbotsingen in Heemskerk en bij het viaduct Uitgeest. Voor de Velser tunnel vormden zich maandagmiddag files ter lengte van vier a vijf kilometer. De verkeerspolitie ver leende in vele gevallen technische hulp aan gestrande automobilisten Vrijdag passeerden 51.055 motorrijtui gen de tunnel; zaterdag 34.145; zondag 42 800 en maandag 52.600. Op de eerste pinksterdag passeerden ongeveer drieduizend auto's meer dan vorig jaar de tunnel. Op tweede pinkster dag was de drukte ongeveer even groot als vorig jaar. (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Politiemannen hebben zondagnacht kwart over drie een 29-jarige Duitser aangehouden, die van een woning aan de Relweg aan de voor zowel als aan de achterzijde een grote ruit had ingegooid. Hij werd meegenomen naar het bureau van politie, waar hij bij zijn verhoor beweerde een Duits politie man te zijn, die op jacht was naar com munisten in Wijk aan Zee. Al spoedig kwam vast te staan, dat wat 's mans be roep ook mocht zijn, het in geen geval politieman was. Toen dit was ontzenuwd, werd hem verder aan het verstand ge bracht, dat op zijn verdere activiteiten niet het minste prijs werd gesteld en dat hij de door hem aangerichte schade dien de te betalen, roen hij dit laatste had gedaan, is de man op vrije voeten gela ten. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. In de nacht van za terdag op zondag kort na twaalf uur is op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Kerkweg een kettingbotsing tussen vier auto's ontstaan. Een van de wagens, welke bestuurd werd door een Beverwijker, werd hierbij totaal vernield. Persoonlij ke ongelukken deden zich bij deze ket tingbotsing niet voor. Dit was wel het geval bij een verkeers ongeval zaterdagmiddag omstreeks kwart over een op het kruispunt Marquette- laanBachstraat. Hier liet een inwoner van Koog aan de Zaan bij het linksaf slaan de doortocht niet vrij voor een hem tegemoetkomende auto. De Zaankanter moest met een shock in het St. Jozef ziekenhuis worden opgenomen. Zijn echt genote, die enkele snijwonden in het ge laat en aan de handen opliep, kon na behandeld te zijn naar haar woning terug keren. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Emsworth, van Dublin; Amstelstroom, Huil; Braganca, Antwerpen; Tor Hollandia, Immingham; IJ- stroom, Dagenham; Arran Firth, Swansea; La Sierra, Narvik; Thorsdrake, Sydney; Holland, Antwerpen; Rolf Behrmann, Londen: Yorkshire Cost, Hartlepool; Delta, Par; Tor Anglia, Gothen burg; Hydra, Londen; Brindaa, Porsgrunn; Roe lof Buisman, Plymouth; Zaanstroom. Goole; Arion, Londen, Velsen; Meppel, Londen; Port Talbot, Londen; Elli Ahrens, Ramsgate: Rich mond Queen; Hondsbosch, Londen, Zaandam; Markab, Londen. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Talassa, naar Hamburg; Mare Liberum. South Shields; Fenice, Gdynia; Goslar, Rotterdam; Peter Wil- fried, Norrköping; Navigare, Wismar; Christian Matthiesen, Arfield; Claus, Londen, IJmuiden; Lucie Vollmers, Wismar; Lauwersborg, Ber wick, IJmuiden; Ceres, Kingston; Adi, Odense; Warfleth, Kotka; Tor Hollandia, Gothenburg; Martha Friesecke, Porsgrunn, IJmuiden; Ch. Bohl, Dagenham, IJmuiden; Granö, Turku; Garnes, Middlesborough; Zephyr, Western Point; Dagestan, Seven Islands; Ciudad de Tunja, Antwerpen; Corbrae, Port Talbot, IJmuiden; Tim S., Hangö; Poolster, Trollhattan, IJmuiden; Zwarte Water, Milfordhaven. Zondag aangekomen te IJmuiden: Vliestroom, van Leith; Styrsö, Mantyluoto; Hannau. Bre men; Overijsel, Bremen; Filrix, Swansea; Shrop shire, Bremen; Hada 2, Par; Kostromales, Le ningrad, Velsen; Voline, Dagenham; Eos. Bre men; Berta Morgenroth, Vaye, Beverwijk; Mosel, Skinnerdal; Langelsheim, Salinetas; Dania, Kopenhagen; Sparta, Plymouth: Flens burg, Whisby; Sloughi, Legue; Nerlandia, Go thenburg; Susan, Skandulas; Novian Coast, Runne; Kathe Bartels, Mantyluoto, Beverwijk; Cetra Carina, Narvik; Spes, Swinoujscie, IJmui den; Valiant, Londen; Reind, Kopenhagen; Rak nes, Jössingfjord; Res Nova, Par; Mandourah, Cyprus; Emsland, Solvesborg, IJmuiden. Zondag vertrokken van IJmuiden: Tor Anglia, naar Immingham; Helios 2, Köping; Atlantide, Kolding, IJmuiden; Marschenland, Londen; Jans, Londen; Westminsterbrook, Glasgow; Bell Con cord, Cardiff; Tita, Belfast; Yewmount, Barry; Neptunus, Bremen; Overseas Traveller, Bremer haven; Jean E., Londen. Maandag aangekomen te IJmuiden: Berkhout, van Kemi, IJmuiden: Egret, Liverpool; Prins Hamlet, Tanger; Skausund, Monrovia IJmui den; Solingen, Antwerpen; Pool Fisher, Wersey; Constance, Abö, Beverwijk; Anco Bergljot, Rot terdam; Donar, Vaja, Beverwijk; Franko. Mas- nedsund; Admiraal Courbet, Swansea; Franz Holm, Merkvara, Beverwijk; Black Prince, Kristiansand; Nassauborg. Halmstad. Bever wijk; Wotan, Dagenham; Columbia, Philadel phia; Jetty. Gefle, Zaandam; Dependent, Skutskar, Zaandam; Ank T.. Hudiksvall. Zaan dam; Bobrix Wick, Ask, Gefle: Toften, Skog- hall; Lenie, Skoghall, Beverwijk; Ahoy, Abö; Hebe, Gudfangen; Auriga, Hamina. Maandag vertrokken van IJmuiden: Berkhout, naar Pasajes, IJmuiden; Viscount, Londen; Hon- testroom, Sheerness; Sloughi. Ganitro; Mandou rah, Londen; Eglantine, Detroit, IJmuiden; Essen, Antwerpen. Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Alca, van Kemi, Velsen; Oranje Nassau, Southampton; Algenib, Kotka; Zeeburgh, Norrköping. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Solingen, naar Bremen. (Indien achter de haven van herkomst ol he- stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 6