,Leve de president', lachwekkend portret van Afrikaanse leider Er kan maar één mannetjes krokodil in een rivier zijn Na zoveel jaren heeft Lexington opnieuw 'n formidabele sigaret gemaakt: deze king size special filter Toename van Nederlandse emigratie naar Australië Aristo sv 'n veilig idee ÜmMË INTERTEST „Scorpion"-zaak wordt onderzocht Nieuwe Belgische regering aan het einde van de week Minder VS-troepen in West-Europa WINDMOLENS VERRUILEN VOOR KANGEROES „Minder conventies dan in Europa" Miss Israel 1968 I illliil om op wyers te bouwen wyers DINSDAG 4 JUNI 1968 •:••••- Wm At'**»! Bezoekers Dienaren Import^ u 20 stuks King Size Filters, V f 1.50. Rijkdom Niet communistisch Geen rassenprobleem gordijnstoffen (Van een onzer redacteuren) HAARLEM. „Gemakkelijk is het nooit geweest om een Afrikaan te zijn. Tegenwoordig is het bijna een uitdaging. Er wordt veel over Afrika geschreven, met de beste bedoelingen. Maar niet iedereen kan tussen de regels lezen. En veel mensen met wie je praat lijken dop jes in de oren te hebben. Daarom moeten onze Afrikaanse landen aan buitenlanders worden toegelicht". Dit schrijft Daniel Ewandé, een neger uit Kameroen, die in Parijs litteratuur doceert. Zijn bock heet „Vive le président" en is op zijn aardigst een spotternij met het moderne Afrika waarvan je eigenlijk alleen de presiden ten kent. Maar dat is, verzekert Ewandé, ook royaal voldoende. Het boek heeft in Afrika nogal wat stof doen opwaaien. Vrienden hebben Ewandé volgens een persbericht gewaarschuwd dat hem het lot zou kunnen wachten van Loemoemba of Ben Barka. Tenslotte trapt hij hard op de uiterst gevoelige tenen van de Mo- boetoes, Yoeloes, Senghors, Nkroemahs en Toeres, al noemt hij zich een bewonde raar van alle presidenten, de huidige en de toekomstige, en al eindigt elk hoofd stuk van het boek met een uitbundig: „leve de president, leve de goede presi dent'.' Want dat is karakteristiek voor het Afrika dat hij beschrijft: het heeft alleen goede presidenten. Wie niet goed is, valt door een staatsgreep en staat voortaan bekend als een ontaard-boosaardig tiran. Wat hij achterlaat is de chaos en de af grond. Afrika heeft enkele ex-generaals, maar, geen ex-presidenten. Zij waren ti rannen en dictators en zijn opgevolgd door goede presidenten. Dat is een abso- 3*: Wgmgmm Dit is miss Israel 1968, die overbleef nadat twintig kandidaten voor de titel waren afgevallen. Het is de achttienjarige Miri Zamir, die van nature blond haar heeft en in Israel werd geboren. In het Congresge bouw van Jeruzalem, waar de finale plaats had werd bij het opsommen van haar schoonheden gezegd dat de winnares groene ogen heeft. NORFOLK, (Virginia), (AP). De Amerikaanse marine heeft maandag avond de benoeming van een commissie van onderzoek naar de omstandigheden van het verdwijnen van de atoomduik boot „Scorpion" bekendgemaakt. De commissie van onderzoek, die voor gezeten zal worden door admiraal Ephraim P. Holmes, opperbevelhebber van de At lantische vloot, zal woensdagmorgen te Norfolk in zitting bijeenkomen. Op het ogenblik zoeken 22 schepen en 27 vliegtuigen naar de „Scorpion", waar van sinds 21 mei niets meer is gehoord. Toen bevond het schip zich met een be manning van 99 koppen op 365 mijl zuid zuid-west van de Azoren. lute regel. Hoera, bravo, leve de goede president. Mensen zijn sterfelijk. Maar de goede president is een superieur mens. Daarom is hij onsterfelijk. De kinderen leren het op school en het is jammer dat het niet in de grondwet is vastgelegd. Die grond wet is dan ook vaak zwak, doch wordt een meesterstukje in handen van de goe de president, wiens onsterfelijkheid trou wens voldoende garantie is voor stabili teit en continuïteit. In feite, zegt Ewan dé (die zich in zijn boek verschuilt ach ter de naam Dakou-Bolé), een doorsnee Afrikaan), bestaan er in onze landen geen sterfelijke machten. De oppositie zou er een kunnen zijn. als ze bestond. In zijn wijsheid heeft echter de wetgever de op positie verboden. Er moet worden onge bouwd, geen weerstand geleverd. God is met ons, vindt Dakou-Bolé, leve de pre sident. Die goede president is een „grand homme du monde", al zou je hem er in tellectueel misschien niet toe rekenen. Maar wie is in Afrika een intellectueel? Er zijn momenten dat Dakou-Bolé (die er zich zelf niet toe rekent en het daarom ver zal brengen) zich werkelijk opwindt. Een Afrikaans intellectueel is iemand, die beweert te kunnen lezen en schrij ven. Vaak is het echter al genoeg om het woud te verlaten waar ze je geboren heb ben zien worden. De echte intellectueel heeft Europa in werkelijkheid gezien en Amerika in de biscoop. Die echte intel lectuelen zijn jong en ontevreden. Ze willen veranderingen. Dakou-Bolé zal ze helpen begraven. Tot de laatste man. Ja, de president is een „grand homme du monde". Hij is een globetrotter. Als hij niet ergens wordt ontvangen, is dat omdat hij net zelf ontvangt. Als je hem de trappen van het Elysée ziet afdalen met de blik van iemand die het winnende lot heeft getrokken, dan is zijn beurs weer goed gevuld. De employés van de goede president zullen vier tot zes maan den achterstallig salaris ontvangen. Daar na ziet men verder. Leve de president. Maar er zijn. zoals gezegd, kwesties waar Dakou-bolé zich over opwindt. Zelfs uit Andorra, Liechtenstein, of welk piep klein brokje van de rijke wereld ook, zal de hoogste leider de Afrikaanse president (Van onze correspondent) BRUSSEL Formateur Vanden Boey- nants heeft aangekondigd dat hij waar schijnlijk voor het einde van deze week een nieuwe regering aan koning Boude- wijn zal kunnen voorstellen. De vraagstukken, die nog moeten wor den besproken tussen vertegenwoordigers van de CVP en BSP, hebben ondermeer betrekking op financiën, sociale politiek, buitenlandse zaken. WASHINGTON (AP). De regering der Verenigde Staten heeft het congres verzekerd van plan te zijn de troepen sterkte in Vietnam op het huidige peil te handhaven en in West-Europa te ver minderen nooit een tegenbezoek brengen. Het lijkt blijkbaar onterend zo'n onbekende te feliciteren. In zijn in de jungle verloren kafferij. Hoe zou je de weg erheen vin den? De koningin van Engeland en van het Gemenebest moet op haar kindertjes pas sen. Laat zo'n vagebond als prins Philip erheen trekken als zijn hart hem dat in geeft. Het eten is „chez Kenjatta" wat minder dan „chez Maxim's", maar jagen bij Kenjatta behoort tot de gewoonten van de geciviliseerde mens. En Margaret, Alexandra of een andere dienstnicht zal (als ze niets anders omhanden heeft) de koningin vertegenwoordigen in Lagos, Accra of welke onderprefectuur ook. Je ontvangt die lui van daarginds, maar be zoekt hen niet. Iedere Amerikaanse pre sident heeft zijn Humphreyreiziger voor een toeristische verkenning. Dus geldt de regel: een goede president ontvangt alleen een andere goede oresi- dent. Dat verstevigt de banden. Er wordt voortdurend gereisd. Is het niet voor een staatsiebezoek, dan is het voor een top conferentie. En onvermijdelijk wordt daar een volgende stap voorwaarts gezet nadat de vorige conferentie helaas geen succes had opgeleverd. Iedere president kent immers de oplossing van de proble men waarmee zijn buurman en rivaal tobt. Jammer dat Afrikaanse staten hun presidenten niet kunnen uitruilen. Zo draait in Afrika alles om de goede president, naar wie straten, pleinen en lanen worden genoemd en voor wie stand beelden verrijzen. Je kunt erom lachen en het ij delheid noemen. Maar historische figuren om voor dat doel te benutten ontbreken. Het is geen ij delheid, maar wijs beleid van de goede president. Hij is zelf immers het ideaal van zijn volk: hij heeft alles wat het volk zou willen hebben. Leve de president. Ze kunnen van hem leren in de rijke landen, waar ministers al lang met meer louter de dienaren van het staatshoofd zijn. Er kunnen niet twee mannetjeskro kodillen in één rivier zijn of twee kapi teins op één schip. De enige mannetjes- krokodil is de goede president. Voor het welzijn van het volk is hij alles en zijn de ministers niets. Zij zijn dienaren. Be weerd wordt dat zij dom zijn. Nou en? Hun departementen functioneren nor maal. De werkelijke leider is de blanke technische adviseur. Dikwijls is de hui dige minister vroeger een obscure klerk geweest op een van de kantoren van de man die nu zijn „adviseur" is. Het is een gelukkige samenloop van omstandighe den. Ze hebben in Afrika geen com plexen. Trouwens, verandert de goede president in zijn wijsheid de economie in de „dekolonisatie"? De zwarten schij nen nu eenmaal het beste te werken als zij worden gecommandeerd door blan ken Om op de ministers terug te komen: hun functie is een nog beter betaalde sinecure dan die van de parlementariërs, wier enige taak het is „ja" te zeggen als de goede president dat vraagt. Volksver tegenwoordigers uit de enige en nationale partij, één van de voortreffelijkste insti tuten onder de zon. Of de democratie burgerlijk, militair, zuiver, of corrupt is, altijd steunt ze op de enige en nationale partij. Het programma bestaat hoofdza kelijk uit het (met de ogen open of dicht) volgen van de goede president. Maar de partij is belangrijk. Ze geeft toegang tot de hoge posten. Toch heeft Dakou-bolé zijn bezwaren. Stel dat de parlementariërs ooit zelf wet ten zouden willen maken? Het is natuur lijk geen serieus bezwaar. Die eigenzin- nigen, die op dit punt hun plicht ver zaakten, denken in de gevangenissen over hun zonden na. Het land wordt im mers naar ieders mening voortreffelijk geleid door de goede president en zijn ministers en mocht er al een minderheid bestaan, dat zal de stem des volks met 99.99 percent m.g.dr. (met garantie der regering) voorkomen dat ze een meerder heid wordt. ADVERTENTIE ïj::: if»::::#;;; mimL "I miirnZmü (Van onze correspondent) DEN HAAG „De nieuwkomers uit Europa hebben heel wat ver anderd in Australië. Australië op zijn beurt, verandert de nieuwkomers. Wij hebben minder conventies. Als hier iemand zijn gasten een glas inschenkt, dan wacht iedereen keurig totdat er een toast wordt uitgebracht. Bij ons drink je gewoon als je dorst hebt". Dit zegt het hoofd van de Australi sche migratiedienst in Den Haag, de heer D. Winterbottom. Het kantoor van de heer Winterbottom heeft in de vroege jaren vijftig tiendui zenden Nederlanders de weg gewezen naar een nieuwe toekomst. Die toekomst lag in Australië. Zijn perschef heeft de „success-stories" in stapeltjes op zijn bu reau liggen. In de jaren zestig liep het aantal jaarlijkse emigranten naar Austra lië snel terug. Vorig jaar begon de omme keer. In de periode 1966 tot 1967 gingen er 2000 Nederlanders naar Australië. In de periode 1967-1968 verwisselen 3000 personen de windmolens voor de kangoe roes. Die kangoeroes zitten de heer Winter bottom trouwens toch nogal hoog. „Veel mensen weten over Australië eigenlijk al- alleen maar, dat er kangoeroes en veel Ne derlanders leven." Dat Australië een dui delijk Nederlands stempel zou dragen, een gedachte die bij families van emi granten wel leeft, is een misvatting. Van de 12 milj. inwoners zijn er ruim 65.000 die sedert de Tweede wereldoorlog de Nederlandse nationaliteit voor de Aus tralische verwisselden. Er kwamen veel meer Britten, Italianen, Zuidslaviërs en Duitsers in de laatste acht jaar. Het teruglopen van het aantal Neder landse emigranten naar zijn land heeft volgens de heer Winterbottom als directe oorzaak dat de werkgelegenheid en de woningnood minder knellende problemen gingen vormen. „Wij hebben altijd ge probeerd om meer Nederlanders naar ons land te halen. Een bezoek van onze mi nister aan Den Haag leidde vorig jaar tot een nieuwe overeenkomst. Personen, die naar ons land willen emigreren, hoeven maar 100 voor de reis te betalen, kin deren beneden de 19 jaar reizen zelfs he lemaal voor rekening van de Australische regering. Daaruit blijkt wel dat mijn land de migratie één van de allerbelangrijkste problemen vindt." „Als je bij wijze van spreken een gat in de grond maakt, vind je natuurlijke bronnen van welvaart", zegt hij. „Die bronnen zijn nog steeds onderontwikkeld. Tijdens de oorlog had de ontwikkeling vrijwel stilgelegen. In de jaren hierna lagen we op vele gebieden achter. Dat is veranderd dank zij de goede werkkrach ten, die we ook uit het buitenland hebben aangetrokken. Van alle werknemers in onze auto-industrie bestaat ruim de helft uit emigranten. De mineralen uit onze bodem zijn nog lang niet voldoende ont gonnen. Kort geleden vonden we bij Hammersly een van de grootste bauxiet- voorraden ter wereld." Elders in de wereld hoort men geregeld de vrees uitspreken dat de automatisering de behoefte aan mankracht zal overtref fen. Voor de heer Winterbottom is dat een zaak, die met een kernachtige uit drukking kan worden afgedaan. „Zolang je de ontwikkeling ook van de automa tisering nog door te weinig mensen te genhoudt, hoef je je daarover geen zor gen te maken." „We zijn geografisch natuurlijk het meest verwant aan Azië", zo vertelt hij verder. „Dat wil automatisch ook zeggen, dat Europa er belang bij heeft dat Aus tralië een sterk niet-communistisch bol werk wordt en blijft op die hoek van de aarde. Er zijn Nederlanders, die vrezen dat hun zoons in Australië onmiddellijk voor militaire dienst zullen worden opge roepen. Slechts 8 percent van de jongens uit die leeftijdsgroep loopt de kans om opgeroepen te worden. Als zij willen deel nemen aan de Australische samenleving, dan moet je die kans natuurlijk ook voor lief nemen." Het feit dat Australië vlak bij het over bevolkte Azië ligt, heeft jarenlang de Australiërs er niet toe kunnen bewegen kleurlingen met open armn te ontvan gen Dat is veranderd. „Het blank Aus- tralië-programma, waarover boze tongen wel eens spreken, bestaat helemaal niet", zegt de heer Winterbottom. „Maar ons land is een gemeenschap, zonder enclaves of niet: geïntegreerde groepen en we wil len het zo houden. We hanteren medische eisen en we stellen vast of de aspirant-im migrant in staat is om een bijdrage te leveren tot onze welvaart en kan opgaan in de gemeenschap." Dat is vroeger anders geweest. Tot 1958 gold de in 1901 ingestelde regel dat men een dictee in een Europese taal moest kunnen maken. Dat hield de Aziaten automatisch buiten de deur. Nu wordt er gesproken door de regering van „een homogene maatschappij". Wetgeving be staat erover vrijwel niet. De minister be sluit naar omstandigheden. „We hebben geen rassenproblemen in Australië en we willen ze ook nooit hebben", zegt hij. Zijn land heeft geen Europese, maar een eigen sfeer en cultuur gekregen, zo vindt hij. „Onze levenswijze is vrij en gemakkelijk. Als iemand, die lange tijd bij ons geleefd heeft, in Europa komt. dan zegt hij: „Ik voel me ingesloten, zowel fysiek als mentaal." Mentaal, omdat Euro pa zo vreselijk veel conventies heeft, die in Australië vergeten zijn. Waar kan ik in Europa met mijn baas, na het werk, naar de kroeg gaan en hem bij zijn voor naam aanspreken? ADVERTENTIE TAPIJT

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7