Ik ga weg uit afschuw voor het syste „Ontvette" melk f 0.53 per liter Wees wijs! Mundi Victor OIMYL EXTRA Net als in roman van Kafka elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee Haags bedrijf start verkoop Koop een groot pak nasi of bami tijdelijk voor 2,49! Zonder een cent gaat het ook... Rijksarchivaris Van der Gouw heeft er genoeg van Russische aanval op China en VS Duur kersen eten Franse centrale bank neemt 750 min op Voedselbestraling niet nadelig De sigaar die uw vader op zondag rookte. Nu voor u, elke dag. Tien maanden voor diefstal preludine- tabletten geëist Geen gratis visakte voor bejaarden 13 BRIEVENBUS VEERTIG JAAR AAN DE TRAM WOENSDAG 5 JUNI 196 8 Vergissing Oude kranten Meer publiek Examens AFTERNOON BULTJES A.R.-J ONGEREN Partijconvent moet worden vervangen door partijraad Oosterse mensen zijn wijs. Eten daarom alleen maar échte nasi en bami. Iglo ook wijs. Maakt alleen maar echte! Met veel vlees. Zonder bijsmaak. Morgen eten! NASI GROOT PAK NU 2,49 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK NU 2,49 KLEIN PAK 1,55 De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. Bolknak Parma 29 ct. Bij Propharma Haarlem motten, muggen, vliegen? (Van onze correspondent) DEN HAAG „Ik heb geen con flict met de minister over de richting van het beleid. Ik heb ook geen con flict met enig ambtenaar van het mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk of daarbuiten in het particulier. Het zijn bijna alle maal aardige kerels. Maar de hele horde wekt bij mij als bemoeiallen, toezichthouders, superieuren namens de minister de gevoelens, die een zwerm horzels opwekt bij een paard. Ik ga gewoon weg uit afschuw voor het systeem". De 54-jarige dr. J. L. van der Gouw werd twee jaar geleden aangezocht voor de functie van algemeen rijksarchivaris. Hij had dat allerminst verwacht, want en dat zijn zijn eigen woorden bemind had hij zich, door op te komen voor de belangen van het archiefwezen en de daarbij werkzame ambtenaren, niet ge maakt. Hij zegt nu: „Ik verlaat voor de tweede keer 's rijks dienst met het vaste voorne men daarin nooit meer terug te keren". Dat is een harde uitspraak van een ver bitterd man, die opgelucht terugkeert naar zijn vorige betrekking: provinciaal inspecteur van de gemeente- en water schapsarchieven in Zuid-Holland. In zijn mistroostig kantoor aan het Blij - enburg vertelt hij uitvoerig over 't waar om. „Dat ik ondanks het feit dat ik gezegd had waar het op stond, toch benoemd werd, gaf mij wel enig vertrouwen in de zaak. Ik mocht nu toch aannemen dat mijn voorstelling van de zaak zowel door de minister als de secretaris-generaal de juiste werd geacht. Het leiden van een dienst van 130 man met een begroting van 7 miljoen, waarvan tenminste 6,5 miljoen vast ligt in vaste kosten van ge bouwen en personeel, dacht ik wel aan te kunnen. De vervallen toestand, de ar moedige outillage en gebrekkige inrich ting van 's rijks archiefdienst vergt een doelbewuste aanpak en de nodige door tastendheid, waarvoor dan ook de nodige armslag onmisbaar is". ..De ervaring heeft mij geleerd dat ik mij schromelijk heb vergist. Al eerder had ik op het rijksarchief gewerkt. In die tijd dat ik er tussenuit ben geweest, is 's rijks dienst een nog veel groter gekken huis géwordén dan het was. Ik heb mij ook in mijzelf vergist; ik kan niets, want in 's rijks dienst is een dienstvoogd het voogdijkind van gevestigde bureaucrati sche, collectiviteiten, waarvan de ongeli miteerde uitbreiding het hoofddoel van 's rijks dienst schijnt te zijn. Wie zich bij de bizarre inrichting daarvan nog niet heeft aangepast en ik hoop het nooit zover te brengen heeft het gevoel rond te lopen in een roman van Kafka. „Er is", zegt hij, „een wetenschappe lijke achterstand van tientallen jaren. De outillage van de kantoren vertoont het beeld van honderd jaar geleden. Noodza kelijke voorzieningen worden na soms ja renlange correspondentie opgelost met stukjes hardboard en ijzerdraad. De heer Van der Gouw zegt verder: „Op enkele andere na hebben wij het belangrijkste staatsarchief van Europa. Maar landkaarten zijn opgeborgen als oude kranten. Wij hebben een tekort van 40.000 m. bergruimte waarin binnenkort na eindeloze onderhandelingen voor 22000 meter wordt voorzien. Dat wil zeggen in een oude radarbunker van de Duitsers op de Veluwe. Toen ik hier kwam was er een halve fietsenstalling. De garderobe stamde uit 1900 en in de kantine kon je niet zitten. Even later vertelt hij: „Naar mijn ge voelen kan alleen iemand met nauwe lijks enig verantwoordelijkheidsgevoel, met nauwelijks enige ambities en met een huid als een olifant, die het meer gaat om de titel en het salaris en die vooral geen passie heeft voor het vak, algemeen archivaris zijn". Overigens blijkt dat het publiek het rijks archief steeds beter weet te vinden. Van het raadplegen van archiefstukken wordt een druk gebruik gemaakt. „Maar bij onze Nederlandse regenten", zo zegt de heer Van der Gouw, „die cultuur associ ëren met geopende flessen en avondkle ding is de belangstelling getaand. Wan neer het inderdaad mogelijk is, dat een minister vraagt of „al dat papier" werke lijk bewaard moet worden, dan getuigt dat van een heel andere mentaliteit dan die van het begin van deze eeuw, toen Nederlandse archiefambtenaren naar het buitenland reisden om daar te registre ren wat belangrijk was voor onze geschie denis. Nu is het omgekeerd, de buiten landers komen hier en zijn ontsteld over de manier waarop dit buitengewoon rijke materiaal is opgeborgen". Dr. Van der Gouw is trots op zijn men sen. Niet zonder droefenis constateert hij; „In dit archief heb ik alle functies zelf bekleed. Ik heb dagelijks meegemaakt hoeveel maltraitement deze werkzame, in tegere mannen zich van een departemen tale klungelgroep moesten laten welgeval len. In de internationale organisatie wor den zij tot de eersten gerekend, in hun eigen land worden zij met hun medewer kers geteld voor oud vuil, goed genoeg om een steeds verder in verval rakende dienst met hun naam te dekken". AMSTERDAM (gem. un.). Geslaagd voor het kandidaatsexamen sociale weten schappen J. van Duin, Velsen; voor het kandidaatsexamen psychologie J. Feen- stra. Haarlem. ADVERTENTIE DEN HAAG. Een commissie van de Anü-Revolutionaire Jongeren (ARJOS) heeft rapport uitgebracht over een betere functionering van de interne democratie binnen de A.R.P. Hierin wordt voorge steld, de federatieve opbouw van het par tijverband los te laten en bij uitsluiting een systeem van persoonlijk lidmaatschap door te voeren. In de voorstellen wordt er voor gepleit het thans bestaande par- tïjconvent te vervangen door een recht streeks gekozen partijraad, wiens taak het is het politieke beleid van de partij mede richting te geven. In het rapport wordt gesteld, dat in het beeld van de politieke partij, zoals dit in het rapport wordt geschetst, een propagandabeleid en een streven naar or ganisatorische groei niet meer passen en dat moet worden afgezien van allerlei partij activiteiten, die politiek als zodanig weinig betekenen. Aangedrongen wordt op een scheiding tussen de organisatori sche en de beleidssector. Subsidiëring van het partijwerk dooi de overheid zou moeten worden inge voerd, aldus het rapport. Het wordt „eigenlijk hoogst merkwaardig" genoemd, dat uiterst belangwekkende activiteiten in politiek opzicht worden betaald door een zeer gering gedeelte van de Neder landse bevolking. Onder meer wordt ge concludeerd, dat de thans bestaande af zonderlijke vrouwenorganisaties dienen te verdwijnen. MOSKOU. (Reuter) De Sovjet-Unie heeft in een politiek commentaar van het persbureau Tass de Verenigde Staten er van beschuldigd, dat zij communistisch China „beloningen" willen geven voor het zaaien van verdeeldheid in de com munistische wereld. Tass doelt daarbij op het pleidooi van de onderministers van Buitenlandse Za ken Rostow en Katzenbach om Chinese wetenschapsbeoefenaars en journalisten naar Amerika te laten komen en het handelsembargo op China op te heffen. Volgens het Russische commentaar spant China met het imperialisme samen, zoals bij voorbeeld door „de maoistische propaganda tegen de Franse werkende klasse". Daartegenover melden bourgeois- kranten weinig of niets over gebeurtenis sen in China, zoals openbare terechtstel lingen, de vernedering van geleerden en het verbranden van klassieke letterkun dige werken, aldus Tass. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Terwijl gister in Ne derland voor het eerst de melk met ver hoogd vetgehalte van 3,2 percent is ver kocht, is Van Grieken Melk N.V. in Rijs wijk in haar verkoopgebied (ondermeer Den Haag en omgeving) gestart met de verkoop van een nieuw, goedkoper melk- produkt onder de merknaam „halfom". Het vetgehalte van deze „melk" is 1,5 percent. De prijs is 53 cent per liter, dat is zeven cent minder dan die van gewone melk. Het percentage vet in tap te- en ondermelk ligt tussen 0.2 en 0.4. Uit iedere liter melk is 17 gram vet verwijderd. Hiervoor in de plaats zijn 15 gram extra vetvrije melkbestanddelen toe gevoegd., waaronder eiwitten, melksuiker mineralen en vitaminen. De vetarme, ei witrijke melk wordt daarom niet aange merkt als „melk" doch als melkprodukt. Op de plastic zakken, waarin de gehomo geniseerde en gepasteuriseerde melk ver pakt wordt, staat „dieetprodukt". Want iedere liter „halfom" bevat 100 calorieën minder dan een liter gewone melk. Met de bezwaren van vele artsen, de Consumentenbond en het voedingsbureau tegen de melk met verhoogd vetgehalte voor de volksgezondheid acht Van Grie ken dit voldoende argument om „halfom" als dieetprodukt op de markt te kunnen brengen. Hiermee zijn de verordeningen van het produktschap voor zuivel en de eisen volgens het melkbesluit van het ministerie van sociale zaken, dat wordt gehanteerd door de keuringsdienst van waren, omzeild. Hoewel „halfom" voor Nederland een nieuw produkt is, bestaat dit produkt reeds jaren in de Verenigde Staten als „forti fied milk", (versterkte melk), in Canada, in sommige Scandinavische landen en in sommige delen van West-Duitsland. De heer Van Grieken verwacht, dat van de totale melkafzet ongeveer 25 percent van het publiek de „halfom" zal gaan kopen. LIENDEN Het ziet er naar uit dat ook dit jaar de kersen weer duur zullen worden. De oogst van de bekende mei kersen zal dit jaar gering zijn doordat het in de bloeiperiode, begin mei, koud en guur weer was. De vroege rassen, die bij gunstig weer bloeiden, geven hoop op een wat betere oogst. Toch voorspellen deskundigen hoge prijzen voor de Ne derlandse kersen, waarvan er jaarlijks minder aangevoerd worden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE PARIJS (Reuter). De Banque de France heeft voorgesteld een deel van de 882 miljoen dollar te gebruiken, die zij automatisch bij het Internationale Mone taire Fonds (IMF) kan opnemen, zo heeft een woordvoerder in Parijs bekend gemaakt. Hoewel de beslissing nog niet officieel is. zo zei de woordvoerder, zal de bank 750 miljoen dollar opnemen als steun voor de frank. Het is hierdoor duidelijk dat de bank vastbesloten is door te gaan met steun te verlenen aan de frank om specu laties te voorkomen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Staatssecretaris dr. Kruisinga van Sociale Zaken en Volksge zondheid heeft in antwoord op vragen van een Tweede'-Kamerlid ir. Van Dis (S.G.P.) ontkend, dat een nadelige in vloed van voedselbestraling op het men selijk organisme wordt verwacht. Inte gendeel. Door bestraling beoogt men juist de beïnvloeding van het menselijk orga nisme door in voedsel aanwezige ziekte verwekkers uit te schakelen. In andere landen zijn daarmede reeds belangrijke resultaten bereikt. In ons land bevindt de ontwikkeling zich nog in het beginsta dium, aldus dr. Kruisinga. ADVERTENTIE Voorradig bij de gespecialiseerde sigarenwinkelier (Van onze correspondent) LONDEN Dat het ook zonder mil joenen, zelfs zonder een rooie cent kan, tracht een achttienjarige jongeman te be wijzen. die zegt niet in geld te geloven en een beweging is begonnen die het aardse slijk wil afzweren. In een oude garage in de buurt van Earls Court in Londen is hij een winkel begonnen waar men geheel gratis din gen kan „kopen", voornamelijk boeken. Zijn voorraad hoopt hij aan te vullen met artikelen die anderen op hun beurt be reid zijn kosteloos aan hem af te staan. Naar het Amsterdamse voorbeeld heeft hij een aantal fietsen wit geschilderd en deze voor algemeen gebruik ter beschik king gesteld. Degenen die de rijwielen voor een ritje meenemen hebben ze ech ter tot dusver niet teruggebracht hetgeen toch wel de bedoeling van de jonge al tradst schijnt te zijn geweest. Over eten maakt hij zich geen zorgen. „Als je goed oplet kun je altijd wel ergens voor niets terecht". Bij het sluiten van restaurants haalt hij overgebleven voed sel op of snort hij de groentenmarkten af. Toen hij dezer dagen geïnterviewd werd had de knaap vier shilling op zak. Dit was zijn gehele vermogen. Hij zei dat geld de oorzaak is van alle ellende en dat hij nooit van plan is om voor geld te werken De Amsterdamse trams, die het Cen traal Station als eindpunt hebben, dragen dinsdag 4 juni veertig jaar brievenbussen mee. Of ook het „gouden" jubileum wordt gehaald is twijfelachtig. De directie van het postdistrict Amsterdam overweegt de bekende rode bussen van de tram te halen, omdat het gebruik niet in overeenstemming met de te maken kosten zou zijn. Het zou jammer zijn want de bussen achter op de tram zijn uniek voor Nederland. Buiten landers vragen vaak wat die rode dingen achter op de tram betekenen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een 4I-jarige chauf feur uit Amsterdam heeft woensdag bij de Amsterdamse rechtbank terecht ge staan wegens diefstal van 284.000 prelu- dinetabletten (een niet onschuldig op wekkingsmiddel) ter waarde van f 25.000 uit de Propharma-fabrieken in Haarlem. Verdachte, die als „Joop de Taaie" bekend staat, ontkende de diefstal. Hij vertelde dat hem namens een 44- jarige monteur was gevraagd te gaan in breken, hij zou daar f 10.000 voor krijgen. Maar hij had van het plan afgezien, aldus de chauffeur, omdat de stad al „gonsde van geruchten". De tabletten zouden waarschijnlijk naar Scandinavië gesmok keld worden. De chauffeur kwam ter zitting met het verhaal dat twee onbekende mannen hem hadden benaderd en hem hadden ge vraagd hen met de monteur in contact t« brengen. Hij zou deze mannen toen ook hebben geholpen met het uitladen van zakken met de preludinetabletten en had hier voor geld gekregen. Maar getuigen verklaarden anders. De chauffeur zélf zou de tabletten met een andere man samen hebben afgeleverd. De officier van Justitie achtte het ver haal van de chauffeur onwaarschijnlijk, maar zag toch niet het wettig en over tuigend bewijs van de diefstal geleverd. Hij vroeg op dit punt dan ook vrijspraak. Wel achtte hij heling bewezen en hij eiste hiervoor tien maanden met aftrek. De rechtbank doet op 18 juni uitspraak. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Lardinois van Landbouw en Visserij ziet geen aanlei ding de kleine visakte voortaan aan be jaarden gratis of tegen een gering bedrag te doen verstrekken. Dit antwoordt hij op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (P.S.P.). De totale kosten van de kleine visakte. die vereist is voor het vissen met twee hngels of een speciale hengel, bedragen maximaal acht gulden per jaar. Voor het vissen met niet meer dan één gewone hengel is zelfs geen visakte vereist. De minister zegt, niet in te zien, dat deze kosten, nog geen gulden per maand, voor bejaarden bezwaarlijk te dragen zijn. ADVERTENTIE Een spuitbus voor a lie kamers. Gro»en.,s. f3.95 ee prote bus: f 5.30

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13